Haul in Heiisnes n Alteia. de Lamstraal lerwurd L J nr. XABAZIJff Tel. iat. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden. No. 4060 Zaterdag 12 Februari 1921 Book ons SUCCESMERK, SEN0R10 de 10 cents sigaar, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. it til LM 41* IVs lleeren- en A T UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. r -sskzjsbs?: samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLAND8CE OVERZICHT Er zijn optimisten, die volhouden, dat het Iersche vraagstuk, ondanks de bittere vor men, die op 't oogenblik de strijd heelt aangenomen, nooit dichter bij z'n oplossing is geweest dan nu. De bisschop van Cork, Dr. Cohalaiii veroordeelt in zijn vasten brief, het gebruik van geweld van repu- blikeinschen kant, omdat alleen een staat daartoe het recht heeft en de door Daii Eizeann Hitgeroepen republiek Ierland geen wettige staat is. Het republikeinsche parlement heeft geen rekening gehouden met Noordoost-Ulster. Zijn betoog is dus: er zijn al of geen grenzen aan het recht van zelfbeschikking. Is dat recht onbe perkt, dan heeft Ulster evenveel recht op zelfbeschikking als Dad Eireann, en is het besluit van het laatste onwettig en daarom moet het dooden van de dienaren van de Kroon en de verwoesting van eigendom men van die Kroon in strijd worden geacht met de leer van de Kerk. De Zuid-Ieren moeten, als geloovige Katholieken, toch meer geneigd zijn om naar den raad van een bisschop te luiste ren dan naar dien van een bolsjewistischen leider. Eenigen tijd geleden was de weg tot onderhandelingen al voorbereid, het gerucht wil dat de Valera, als hij maar tegenover de terroiische minderheid durfde, dien weg zou wenschen op te gaan. Fraser, de correspondent van de Evening Standaard in Ierland zegt met tal van Sinn-Feiners, die in nauwe betrekking niet de leiders staan, gesproken te hebben en dat overal valt waar te nemen, dat men zicli van de republiek afwendt. De Duitsche regeering is uitgenoodigd aan de conferentie te Londen deel te riemen, waar de betaling der schadeloostelling zal worden geregeld. Zjj heeft die uitnoodi- ging aangenomen, echter onder uitdrukke lijk beding, dat ook de Duitsche tegen voorstellen er aan de orde zullen komen en vari de zijde der geallieerden bestaat geen neiging, om hun hierop het barsche ant woord te geven, dat zij dan wel thuis kun nen blijven. De diplomatieke medewerker van Havas lelooft hun een belangstellend gehoor, maar oegt er de verzekering aan toe, dat rren e Duitschers niet zal volgen, indien zij logingen doen, om de »beginselen« van iet accoord van Parijs aan te tasten De toofdzaak is, dat men te Londen verder raat over de vergoeding. Blijkt aan Duit- jchen kant de goede wil te bet&ien, dan ju!'en de geallieerden toch liever een mid denweg zoeken, dan botweg over te gaan Hoofdstuk IX. AUGUSTA ALS REDSTER. Toen Augusta de beschuit met het res tand van den wijn van den vorigen dag had genuttigd verzocht zij de matrozen op de hoogste en voorste punt van de rots aan een large staak een noodvlag te te laten wapperen. Wel was er weinig kans op, dat deze bij het tegenwoordige mistige weer zou worden opgemerkt, en zelfs, als iemand voorbij voer, was het zeer wel mogelijk, dat men geen van beiden iets van elkander zag, doch de poging diende toch gedaan, om althans te pro- beeren wat mogelijk was. Het werd weer middag als door een wonder was de mist opgetrokken, dank zij den wind die was toegenomen. De zon scheen helder en koesterend, toen Augusta in de hut terugkwam, zij profi teerde daarvan, om de dekens te laten drogen en de matrozen, die zich, wetende dat zij zich den vorigen avond te buiten waren gegaan, gaarne verdienstelijk maakten, bakten de eieren, die zij weder aan het strand had verzameld. Dick gebruikte er leen stuk of vier met een beschuit en zij jsmaaklen hem best. lnlusschen begaf •Augusta zich naar mr. Moesson, die jam- erend en steunend 'in de hut lag, zij rong er op aan, dat hij wat in de lucht ,ou komen, om zich in het zonneschijntje koesteren. tot het toepassen van dwangmaatregelen. En men mag het aan de uitlegkunde van de diplomaten overlaten, om aan den volke te bewijzen, dat de «beginselen* onaan getast blijven. De tweede kwestie op het program is de ontwapeningskwéstie, waarin de Duitsche regeering wegens de weerbarstigheid van de Beiersche nog geen eensgezind front tegen over dat van de geallieerden kan stellen. In de twee en een halve week, die men nog tijd heeft, moet blijken, of het mini sterie von Kahr te Munchen terugkrabbelt of aftreedt. De Beiersche sociaal-democra ten dringen erop aan, dat hun regeering met de rijksregeering ook in dit vraagstuk één lijn trekt, en zoudeu in het laatste geval de kern van het rtieuwe ministerie moeten vormen, een reden waarom von Kahr zich nog tweemaal zal bedenken, vóór hij het heft uit handen geeft.. Overal in Duitschland worden protest- vergaderirigen gehouden tegen de Entente- eischen. In een j.l. Zondag te Leipzig gehouden vergadering der onafhankelijke socialistische partij heeft het Rijksdaglid Seger den staf gebroken over de eischen der Entente, die naar zijn zeggen neerkomen op een poging om Duitskhland's economisch leven te wor gen en waartegen de Duitsche arbeiders zich te weer zullen stellen. Zij zullen zoo noodig het middel vari den boycot, welks krachtige uitwerking Hon garije indertijd heeft ondervonden, toepassen. De demokratische party heeft Zondag GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Zijn toestand was er niet op verbeterd, integendeel, zijn krachten waren zichtbaar afgenomen en de man twijfelde niet meer of zijn einde was nabij. Al wat hij nog kon gebruiken was een beetje rum met water. »Miss Smithers,* zeide hij, nadat hij zich met moeite naar een rots had gesleept, »ik moet hier sterven zonder genade te hebben ontvangen. En dan te moeten denken, dat ik twee millioen pond in En geland heb liggen,zoo ging hij voort met een zwakke poging om in zijn ouden toon van hoogmoed te vervallen, «hier om te moeten komen als een ellendige hond. Al wat ik heb, zou ik tot op den laatsten penning willen afstaan, als ik maar weer naar huis terug kon. Waarachtig, ik zou volgaarne met een van mijn armste klerken willen ruilen, ik zou tevreden zijn als au teur voor 20 pond sterling maandelijks te mogen werken en, miss Smithers, ik denk, dat u uit die verzuchting wel zult kunnen opmaken, dat het al ver met me heen is. Hoe zou ik me ooit hebben kunnen voor stellen, tevreden te zijn al verdiende ik maar 1000 pord. Augusta keek mr. Meesson aan en, in derdaad, welk een enorme verandering had er met dien eenmaal zoo trotschen, ja in- solenten man plaats gegrepen. Was dat nog dezelfde Meesson, die als heer en ge bieder door de keldergewelven van zijn inrichting schreed en wiens stem al in de verte al de kerken en redacteuren schrik eveneens te Leipzig, een motie tegen de eischen aangenomen en de rijksregeering op het hart gedrukt, bij haar «neen te blijven. Het Duitsche volk is bereid het zwaarste en 't ergste te dragen, want het gaat om zijn leven en zijn eer. Ook te München en Neurenbecgzijn be toogingen tegen de eischen gehouden. Zondag heeft minister Simons tweehon derd afgevaardigden van vakbonden ont vangen, die hem hun instemming met de houding der rijksregeering kwamen betuigen. Ook de betoogingen ten gunste naar het behoud van Opper-Silezië houden aan. Te Berlijn heeft rnen j.l. Zondag eene derge lijke betooging gehouden waaraan zeker vijftig duizend personen van eiken rang en stand hebben deelgenomen. De betoogers werden toegesproken door vertegenwoordi gers van de Duitsch nationalen, de Duitsche volkspartij het Centrum, de demokraten, en de sociaal-demokraten. BUITENLAND. Verregaande onverdraagzaamheid. De «Messagero« verneemt uit Busseto, dat, nadat een nationalistisch grondbezitter na afloop van een bal is vermoord, er een gevecht heeft plaats gehad tusschen natio nalistische grondbezitters en socialistische boeren, waarbij drie personen werden ge dood en velen gewond. Een goed besluit. Baker, de Amerikaansche minister van oorlog, heeft het algeheel ophouden met de werving voor het leger gelast, overeen komstig het besluit van liet Congres, waar bij het leger wordt teruggebracht op 175 000 man- Zware sneeuwval. Een zware sneeuwval belemmert te Weenen in ernstige mate het straatverkeer. Een paar dagen sneeuwde het aan één stuk door. Op verschillende plaatsen is het telefoon- en telegraafverkeer verstoord, daar de draden onder het gewicht van de sneeüw bezweken. Voorts hadden er ver schillende ongelukken plaats. o— Beperking vau de Belgische ntyrerbeid. De correspondent van de N. R. C, te Brussel meldt De directies van verscheidene metaal- en textielfabrieken hebben besloten het. aantal aan den arbeid gebleven werklieden nog- en ontsteltenis inboezemden Mr. Meesson was onkenbaar geworden. «En zoo zal ik dari,« zoo jammerde hij op erbarmelijke wijze, «op dit verschrik kelijke eiland moeten sterven, en voor al mijn goud en mijn schatten zullen ze mij niet eens een behoorlijke begrafenis geven. Addison en Nosire dat de duivel hun hale zijn mijn erfgenamen, alsof zij al niet meer dan genoeg hadden. Ja, ik zou razend kunnen worden als ik mij voorstel, hoe daar met mijn geld zal worden om gesprongen. De dochters van Adison zullen het aan allerlei onnutte kraam weggooien eri er voor naar Parijs trekken. Mijn eenige neef, Eustach, heb ik onterfd, zoodat hem alleen de keus over bleef, met in spanning van eigen kracht boven te blijven of te zinken en te vergaan. Ik kan het niet meer veranderen en ik zou wel alles willen geven, als ik die daad maar onge daan kon maken Om uwentwil, ja alleen terwille van u, miss Smithers, hadden wij ruzie en dat alleen omdat ik u niet meer voor uw boek wou geven. Ik wou, dat ik u maar alles had toegestaan, wat gij van mij verlangdet. Ik heb u niet goed behandeld, dat is waar maar kijk eens, miss Smithers, zaken blijven zaken. Reeds uit principe mocïit ik immers niet toegeven, dat begrijpt gij toch ook wel. O neen, geen wraak op mij nu ik hulpeloos ben. Gij ziet, het was een bepaalde beginsel kwestie. c »0 mr. Meesson,* hernam Augusta, O It .4 ACT kinilerkleediiig (lioriiiclieiii. maals te verminderen en de loonen aan zienlijk te verlagen. Zoo gvordt nu in de motorenfabrieken der firma Dewaele-Schotte te Harelbeke nog maar 6 uren per dag gewerkt tegen 50 pCt. van het gewone loon. Een testbaar meubelstuk. Uit Weenen wordt aan de Daily Mail gemeld, dat daar dezer dagen het kost baarste meubelstuk ter wereld in het open baar zal worden verkocht. Het is het schrijfbureau van Napoleon, van welk stuk de waarde wordt geschat op 280.000 (een som, die in Oostenrijksche kronen bijna niet is uit te drukken). Het behoort op het oogenblik tot de kunstschatten van graaff Joh an Palffy. Bet verloop van het bolsjewisme. Vau de Russische grens wordt gemeld Lenin schrijft in de Petersburgsche «Prav- da« Wij zijn thans aan de versnippering der partyen gekomen. Onze partij is ziek als wij haar niet gezond maken zal de Entente onze instorting benutten en de sociaal-revolutionnairen zullen een nieuwen opstand doen ontstaan. Carnarel. Op een gemaskerd bal te Glasgow heeft de politie tydens het bal een jongeman gearresteerd, die als een Turksche prins op het bal was verschenen en die wordt verdacht van diefstallen in hotels en waren huizen. het ligt in het geheel niet in mijn karakter om wraak te oefenen, maar dat wil ik u wel vertellen dat gij uw neef hebt ont erfd, was niet mooi van u gehandeld.* Deze stellige woorden waren juist niet in staat om mr. Meesson te kalmen, te minder daar Augusta voortging «Maar goed als gij uw testament wilt herroepen, dan kunt gij het immers ver anderen. Al zijn we hier ook maar met weinigen, ons aantal is toch groot genoeg, om in het ergste geval ook na uw dood nog de rechtskracht van een nieuw testa ment te kunnen bevestigen. Deze gedachte luchtte hem geheel op de doodzieke man greep zich aan dezen stroohalm vast. «Ja natuurlijk, dat is waar,* zei hij, »curieus, dat ik daaraan nog niet dacht. Laat het dan maar dadelijk geschieden en dan moet Eustach weder geheel in zijn oude rechten treden. Kom geef me uw hand, dan wil trachten op te staan en de zaak onmiddellijk in orde te brengen.* »Ja, maar wacht een oogenblik,* zei Augusta. «Hoe wilt gij dan een testament schrijven zonder pen en zonder potlood, zonder papier en zonder inkt ?<t Mr. Meesson zonk weer in elkaar. Aan deze moeilijkheid had hij in het geheel niet gedacht. - f; ffilf 'W In het belang van den vrede zou men Oud-Hollandsch tinwerh. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GEttO ZILVER ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1