SEN0R10 de 10 cents sigaar, Bij di! nr. beüoort een bijvoegsel. l derksjjacq: Magazijn St. Jozef. liiiiderkleediiig- Rook ons SUCCESMER UA&AZIJ1T Tel. int. 412, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. FEUILLETON. KAHLMAM's ileeren- en 4 %£_-i mm UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnement s«p r ij s: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgever: L» J. VEERMAN, Heusden. No. 4062 Zaterdag 19 Februari1921. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. [jggg; samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. i BUITENLANDSCH OVERZICHT De uitslag van de verkiezing voor den Zuid-Afrikaanschen Volksraad is eene diepe teleurstelling geworden voor de nationalisten. Ofschoon de volledige uitslag nog niet be kend is kan Smuts toch op zoodanige meerderheid rekenen, dat hij het parlement riaar zijn hand kan zetten. Gekozen zijn thans 43 nationalisten 78 van de Zuid- Afrikaansche par tij en 9 arbeiders. Volgens algemeene verwachting zouden de arbeiders bij een stemming in het parlement den doorslag hebben moeten geven, maar het is anders geloopen. De nationalisten hebben bij een samengaan met de arbeiders geen kans -in den stormloop legen het regeerings- kasteel en daardoor zijn zij in het nieuwe parlement tot machteloosheid gedoemd. De Engelsche bladen verheugen zich over dezen uitslag doch bij nadere beschouwing blijkt de partij van Hertzog, die nog tot de minderheid behoort sterk te zijn toegenomen. Werkt deze beweging met dezelfde kracht door, dan loopt de Z. A. P. gevaar hoe langer hoe meer zijn Hollaridsche bestand - deelen te verliezen en eene zuivere En gelsche partij te worden, wat zij nu al grootendeels is. Dat opent dus volstrekt geen uitzicht op het einde van den rassen strijd, maar veeleer op een verscherping. Houston, de Amerikaansche minister van de schatkist, is op zijn eigen verzoek door de commissie voor de buitenlandsche be trekkingen uit den Senaat te Washington HET TESTAMENT MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard 23) »Zyt gij zeker, dat niemand een pen en een stuk papier bij zich he.eft vroeg hij. «Ik geloof van niet,« antwoordde Au gusta, »maar ik zal het dien anderen even vragen. En zei vroeg Johannie en Bill, maar geen van beiden was in het bezit van schrijfmateriaal. «Bij gebreke van pen en papier, zei mr. Meeson, die zich op een rotsblok neer liet vallen, kunnen wij misschien met bloed op linnen schryven.» Augusta vond eerst de gedachte nog zoo kwaad niet, doch zag al spoedig het onuitvoerbare er van in. Hoe zou dat schrift van eenigen blijvenden duur kunnen wezen Buitendien had geen hunner linnen kieeren allen waren in flanel gekleed. Ook mr. Meeson zag het onpractische van zijn voor stel in. «Had ik maar een banknoot of een muntbiljetje, waar we op konden schrijven I J£unt gij me nu letterlijk aan niets helpen Het zou u voordeelig kunnen zijn. En ik met gesloten deuren gehoord en heeft, volgens hetgeen de Amerikaansche pers van het daarbij verhandelde vernomen heeft, verteld dat Engeland er verscheidene malen bij de Vereenigde Staten een balletje over opgegooid had om zijn schuld kwijtgeschol den te krijgen, maar eltt al dergelijke voorstellen onveranderlijk afgewezen zijn. Frankrijk had Amerika over hetzelfde gepolst zonder bepaalde voorstellen te doen. Het is waar dat het gerucht weet te verhalen van een belofte van president Wilson op de vredesconferentie, dat hij, zoodra de Senaat het tractaat van Versailles gerati ficeerd had, alle mogelijke moeite zou doen, om de geheele schuld der geaillieerden aan de Vereenigde Staten vernietigd te krijgen. Maar alle moeite van Wilson om zelfs die ratificatie in den Senaat er door te krijgen is vergeefsch geweest en hij is nu presi dent op den valreep. De leden van de Senaatcommissie bovengenoemd hebben, naar verluidt, hun voldoening betuigd over de vei klaringen van Honston en de Ameri kaansche pers heeft vervolgens in hoofd artikelen uiteengezet, dat in de Vereenigde Staten zoowel de openbare meening als de Senaat scherp gekant zijn tegen eik denk beeld van kwijtschelding van schulden. Engeland moet nu, tot zijn leedwezen ver klaren, dat het, met het oog op die houding van zijn schuldeischer aan den overkan^ van het groote water, evenmin kan treden in het schrappen van de schulden van zijn oorlogsbondgenooten. Het fiasco dat Enge land in de kwestie bij Amerika heeft ge leden, en daardoor ook weer verscheidene, met schulden bezwaarde geallieerden bij wil u we) beloven, om het contract te ver scheuren, als ik noch in Engeland terug mocht komen wat trouwens wel niet gebeuren zal en u wil ik een legaat van 5000 pond geven.» Maar Augusta had niets wat dienen kon. «Arme jongen, arme Eustach,» riep mr. Meeson. «Dan zijt gij uw geld kwijt, Hoe slecht heb ik u behandeld Augusta dacht na, hoe hier hulp kon geschaft worden. Voor zoover zij er iets aan kon doen, zou zij het hare bijdragen, opdat Eustach zijn reusachtig vermogen niet zou verliezen. Maar wat te doen Blijkbaar zou het weldra met mr. Meeson gedaan zijn en zou zij zelve het leven er af brengen En hoe zou Eustach Meeson dan ooit te weten komen, dat Mr. Meeson in zijn uitersten wil een zoo ingrijpende verandering had gebracht Terwijl zij dit alles bij zichzelve over legde, kwam Bill er aan. Deze had de klip bestegen, waar hun noodvlag wapper de, om eens te zien, of er geen vaartuig voorbij voer. De mouwen van zyn fla nellen boezeroen waren opgestroopt en lie ten zijn armen zien. Toen hij daar stond, om Augusta te vertellen, dat hij niets had opgemerkt, viel haar oog op iets, wat haar een denkbeeld te binnen bracht. «Ik denk niet, dat we trouwens ooit een schip te zien zullen krijgen,c zei Bill. «Hier zitten we nu eenmaal en hier zul len we wel blijven zitten. «Nu, dat is toch niet te hopenzei Engeland, is natuurlijk van invloed op de houding van alle geallieerden tezamen tegenover Duitschland. Als Engeland er binnen redelijken tijd niet in slaagt, by de Vereenigde Staten uit. het krijt te komen, moet dat een verkoelenden invloed op de betrekkingen tusschen de twee landen hebben. De wereld zal iemand moord en doodslag en andere dingen vergeven, maar niet dat zij geld aan hem tekort komt. Ondanks de schoone dingen die Lord Reading, de nieuwe onderkoning van Engelsch-Indië, aan een afscheidsmaaltijd, aan welken ook voorname Amerikanen aanzaten, gezegd heeft over de noodzakelijkheid om in/de toekomst argwaan en misverstand tusschen de twee Angelsaksische zusternaties te vermijden, schuilt juist in die schuldkwestie de bron van velerlei moeilijkheid. Een onbevredigd schuldeischer heeft altijd nei ging om belangstelling voor de huiselijke aangelegenheden van een schuldenaar aan den dag te leggen. Op den oorlog waaraan de halve wereld heeft deelgenomen, volgt de insolventie van de halve wereld, en bij de overwinnaars wordt het gevoel sterker, dat de.Duitsche schadevergoeding hen uit den brand móet helpen. Hearst, wiens dagbladen bij voortduring anti-Engelsche beschouwingen geven, is thans weer met een nieuw plan voor den dag gekomen. De Hearstbladen zijn nl. propaganda gaan maken voor den verkoop, door En geland, van een aantal West-Indische GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-HollancLsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. G4JERO ZILVER ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, S nikerlep eltj es- Vraag prijscourant voor Gero zilver. oorheen KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Augusta. «Maar mr. Bill, wat hebt gij daar uw arm getatoëerd laat mij dat eens zien« «Zeker, ga uw gang» zei Bill niet zon der een gevoel van trots en hij hield haar zijn stevigen arm voor de oogen. Deze was overdekt met allerlei tatoeëeringen, in den vorm van vlaggen, schepen en derge lijke voorwerpen. Op den voorarm stond in sierlijke letters de naam van den ma troos Bill Jones. «Wie heeft dat gedaan, mr. Bill vroeg Augusta. «Wie dat gemaakt heeft Waarom vraagt gij dat. Dat heb ik zelf gedaan. Een pochhans wedde met me, dat ik mijn naam niet op mijn eigen arm zou kunnen tatoeëeren en toen wou ik het hem dan toch eens bewijzen. Ik zou wel een on- noozele bloed hebben moeten zijn, als ik ddartoe niet in staat ware geweest.» Augusta zweeg, totdat Bill heen was gegaan. Daarop sprak zy Nu mr. Meeson, hebt gij nu gezien, hoe we uw testament kunnen maken?» vroeg zij. «Gezien? Neen, zeker niet,» antwoord de hij. «Nu, ik wel. Wij kunnen het tatoe ëeren «Tatoeëeren 1 Wat en waarmede vroeg hij verbaasd. «Gij kunt het op den rug van den an deren matroos, Johnnie, tatoeëeren, als hÜ daartoe bereid is als materiaal hebt gij eilanden. De Ver. Staten zouden dan flink wat van hun financieele vorderingen op Engeland laten schieten. De correspondent ts New York van de Daily Telegraph merkt in antwoord op deze plannen op, dat de bladen vau Hearst vergeten, dat de Britsche West Indische eilanden niet te koop ziju en dat de be volking dier eilanden geen zin heeft in een verandering van bestuur. De negers in Britsch West Indië hadden nog kort ge leden betoogd, dat zij aan de Britsche staatsinstellingen de voorkeur geven boven andere. De zelfde correspondent wees er ook nog op dat in den laatsten tijd Canada werk heeft gemaakt van de versterking der economische betrekkingen met de Britsch West Indische eilanden. Overal dus financieele moeilijkheden en de conferentie te Londen krijgt tot taak daarin eenig licht te brengen. Men ver wacht dat aan die conferente meer dan 200 personen zullen deelnemen. De beide eerste dagen der conferentie zullen de geallieerden onderling beraadslagen, dus een voortzetting houden van de bijeenkomst van den oppersten raad te Parijs. Men denkt dat zoowel het Duitsche probleem als de Oostenrijksche vraagstukken be sproken zullen worden. De bladen geven te kennen, dat de beide Turksche gezant schappen die dagen zullen moeten gebrui ken om het eens te worden, daar slechts één Turksche afvaardiging op de bijeenkomst kan worden toegelaten. Hoe dicht men bij een wapenstilstand in Ierland is geweest, weet men, na de rede die Lloyd George in het Lagerhuis heeft gehouden, nu van twee kanten. Hij be vestigde dat de Roomsch-Kathoiieke bis schop van Perth, .in Australië, een bestand had voorgesteld, maar dat de overheid in Ierland daaraan den eisch wilde verbonden hebben, dat de wapens zouden ingeleverd worden wel te verstaan, alleen door de partij die voor de republiek Ierland vocht. Dat weigerde Sinn-Fein en «daar mee leverde liet het bewijs«, concludeert Lloyd George, «dat het het denkbeeld om de onafhankelijkheid met de wapens te ver overen nog niet had laten varen. Zoolang de Sinn-Feiners dat niet doen, is er geen vrede in Ierland.» De zwakke plaats in deze redeneering is met het bloote oog zichtbaar. Legde Sinn-Fein nog voor het begin van de onderhandelingen de wapens neer, dan gaf het zich bij voorbaat ge- immers wat jachtkruit en dit is, dunkt mij, een geschikte stof er voor.» «Op mijn woord,» zei mr. Meeson,» gij zijt een kostelijk meisje. Alleen een vrouw kan zulk een goeden inval krijgen. Ga Johnnie eens vragen, of hij ons behulpzaam wil zijn.» «Het is wel een wonderlijk verzoek,» zei zij «maar ik wil het probeeren. Zij nam kleinen Dick bij de hand en ging naar de hut toe, waar de beide matrozen zaten. Zij nam het woord en vroeg mr. Bill, of hij niet iets voor haar zou willen tatoe- eeren. Mr. Bill, die blijkbaar wat zwaar in 't hoofd was, zei dadelijk, dat hij visch- graten aan de kust gezien had, welke zich juist bijzonder tot dien arbeid leenden. Daarentegen schudde hij bedenkelijk het hoofd bij het vernemen van het voorstel, om jachtkruit te moeten gebruiken. Plot seling kreeg hij echter een inval en tot groote verbazing van Augusta, spoedde hij zich snel heen. Zoo vriendelijk mogelijk richtte zij daar op tot Johnnie de vraag. Langzaam en langs allerlei omwegen zette zij hem uiteen wat er eigenlijk van hem verlangd werd. En zij zei hem, dat zij het erg vriendelijk van hem zou vinden, als hij zich er toe wilde leenen. Toen Johnnie eindelijk begreep wat men van hem wilde, verklaarde hy vóór alles mr. Meeson zelf wel eens te willen zien. Want hij zei rondweg, dat 't den ouden man zeker in zijn bovenkamer mankeerde. DRAAGT Gorincheiu. wonnen en kon er alleen nog maar sprake zijn van een vrede, die gedicteerd zou worden. De lersche overheid, die aan Londen dat ongelukzalig advies gaf, stond al te zeer de toestand van November 1918 voor oogen,' toen Duitschand zich voorgoed overwonnen voelde en er daarom in toe stemde, zich door de voorwaarden van den wapenstilstand van het geduchtste gedeelte van zijn oorlogsmachine!Ie te laten beroo- ven. Bij Sinn-Fein was het vuur echter niet uitgebrand en wat het zich van een wapenstilstand voorstelde, zoo het daartoe zijn toestemming gaf, was iets wat de betee- kenis van dat woord niet te buiten gaat het laten rusten van de wapens zonder dat zij van hun plaats komen. De conclusie dat de Sinn-Feiners daarom het denkbeeld niet hadden opgegeven om de onafhanke lijkheid met de wapens te veroveren is geheel onjuist. Was zij juist, dan zou in de heele geschiedenis nooit eenige wapen stilstand tot het sluiten van een vrede hebben kunnen voeren. Was dan ook in Ierland een normale wapenstilstand, zonder uitlevering van wapens door een van de twee partijen die hem aangingen, gesloten, dan zou het tot onderhandelingen heb ben kunnen komen en, indien die geslaagd waren, zou er voor Sinn-Fein geen enkele reden zijn geweest, om den strijd voort te zetten. Lloyd George gebruikte slechts een drogreden, om het feit te verbloemen dat Dublin Castle roet in het eten had geworpen. Augusta wachtte, totdat Johnnie wat be daarder was geworden, en vroeg toen of hij er dan geen bezwaar tegen zou heb ben, indien hij alleen maar zijn naam als getuige zou moeten zetten. «Ja, miss, nu gij er mij om vraagd, v il ik natuurlijk niet weigeren, dat spreekt van zelf. Ik dacht eerst, dal die oude gek van een Meeson het vroeg. En voor zijn pleizier zou ik geen vinger willen uit steken, dat wil ik u wel verklaren.» Augusta deed, als hoorde zij die bittere opmerking niet en dankte Johnnie voorloo- pig voor zijn bereidvaardigheid. Naar mr, Meeson terugkeerden, ontmoette zij Bill, die een visch in de hand hield, van een akelig, weerzinkwekkend uiterlijk met lange weihoorns en met een kop als een pape gaai het was een inktvisch. «Ziet gij,» riep Bill met een verheugd gezicht, «daar zocht ik naar, miss. Ik zag dien baas van morgen op heü*strand liggen. Het is een inktvisch. Zijn inkt- blaas zal ik wel eens gauw er uit nemen. Dat is beter materiaal, miss, dan de beste Oost-Indische inkt." Augusta zocht thans mr. Meesson op en verhaalde hem het resultaat. «Gij ziet,» zei zij, nu is alles in orde. De kwestie is thans alleen, wie er zich toe leent ik zou alleen willen voorstellen, mr. Meeson, dat het testament op aw rug wordt getatoe- eerd.» i voor hët Land van.Heusden en Altena, de Lanostraat en tie Bommeierwaard VAN Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1