voor het Land van Heusden eo Altena, de Langstraat en de Bommalerwaard. do. 4062. Zaterfiao 19 Feftruari Abd ij siroop Ontstoken keel Het Handelsregister en de nieuwe Kamers van Koop handel en Fabrieken. BEHOORENDE BIJ HET DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden met-waarschuwingen begrepen Beseft men het gevaar Zou het niet ver standig zijn om een bewezen weerstands methode aan te nemen Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urinekwalen, zenuwoverspan ning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaar- loozing doet - ernstiger verschijnselen ont staan als rhumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasontste king, waterzucht en urinezuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, in dien de regels van de natuur gezond ver stand, eenvoudig voedsel en geregelde ge woonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de ge volgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, en lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijn selen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Fos ter op de doos voorkomt), zijn verkrijg baar bij alle bekende drogisten k f 1.75 per doos. Door de wet van den 26 Juli 1918, Staats blad No. 498, wordt in het leven geroepen een nieuw Instituut n.l. dat van het Han delsregister, terwijl door de wet van den 26 Maart 1920, Staatsblad No. 1.52, de Kamers van Koophandel en Fabrieken wor den gereorganiseerd. lie Handelsregisterwet. De wet zal in werking treden den 1 Maart 1921. Binnen drie maanden na dien datum moeten alle handelszaken in het Handelsregister zijn ingeschreven. Niet voldoening aan de wettelijke verplichting tot het doen van opgaaf voor inschrijving in het Register is strafbaar, terwijl ook strafbaar is het opzettelijk doen van eene onjuiste of on volledige opgaaf. Van de verplichting tot inschrijving zijn o.m. vrijgesteld, minder jarigen, die geen handlichting hebben be komen, straatventers, land- en tuinbouwers en visschers, die uitsluitend verkoopen wat in hunne onderneming is voortgebracht of wordt gevangen, handelslieden, die niet of voor minder dan f 2000 belastbaar inkomen in de Rijksinkomstenbelasting zijn aange slagen, ten slotte de ambachtslieden, die in gemeenten beneden 20.000 zielen, niet meer dan een of twee personen boven de 18 jaar in dienst hebben. Het Handelsregiftter. Reeds jaren is er van verschillende zijden aangedrongen op de inrichting van het Handelsregister, zooals dat in andere landen reeds bestaat. De toestand op handelsgebied gedurende den oorlog deed in ruimen kring de wensche- lijkheid gevoelen, dat door een handels register het publiek op een gemakke lijke wijze gegevens zou kunnen ver krijgen noodig voor het beoordeelen van handelszaken waarmede men relatiën wenscht aan te knoopen. Het handels register geeft inlichting b.v, door wie een handelszaak wordt gedreven, welke de vorm der zaak is, welke de bevoegdheden van den bestuurder ziju en hoeverre deze aan sprakelijk is, gegevens omtrent vennooten en procuratiehouders. Het Handelsregister is dus bestemd te worden »De Burgerlijken Stand* van handel en industrie. Het Handelsregister wordt gehouden door de nieuwe Kamers van Koophandel en Fa brieken. De Hamers Tan Koophandel en Fabrieken. De bestaande organisatie geeft slechts eene onvolkome vertegenwoordiging van handel en nijverheid, doordat de Kamers een ge meentelijk karakter dragen. Zij bestaan slechts daar, waar de Gemeenteraad een Kamer noodig acht. In sommige streken zijn dan ook handel en nijverheid wel, in andere niet vertegenwoordigd, zoodat vol strekt niet kan worden gezegd dat de be staande Kamers te samen een volledige vertegenwoordiging vormen van handel en nijverheid van het geheele land, wat zij toch feitelijk zouden moeten zijn. Door de gebrekkige regeling van het kiesrecht, waarvoor het stelsel van eigen aangifte werd aangenomen, is het kiezerscorps daar enboven zeer onvolledig, waardoor de waarde der vertegenwoordiging eveneens weer wordt geschaad. Door de nieuwe wet wordt het aantal Kamers van 96 teruggebracht op 36. Het geheele land eveneens in 36 districten verdeeld, de districtskamer vertegenwoor digt dan alle- gemeenten tot het district behoorende. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat zal zetelen te Waalwijk. Tot het district dier Kamer behooren de gemeentenBaardwijk, Be- soijen, Capelle, Dongen, Drongelen, Drunen, Dussen, Geertruidenberg, Genderen, 's Gra- vemoer, Hedikhuizen, Herpt, Heusden, Hooge en Lage Zwaluwe, Loonopzand, Made c.a., Meeuwen, Nieuwkuik, Oudheus- den, Raamsdonk, Sprang, Vrijhoeve-Capelle. Waalwijk, Waspik, Wijk c.a. Handelstaak cn koopman. Onder han delszaak verstaat de wetde zaak of de onderneming van een koopman, ook indien een ander, niet koopman zijnde, mede eigenaar is. Onder koopman verstaat zij den koopman in den zin van het Wetboek van Koophandel, en dus in het algemeen een ieder die zijn beroep maakt van eeni- gen tak van Handel of nijverheid in den ruimsten zin. Publiekrechtelijke Lichamen worden niet beschouwd als kooplieden. De Wet. geeft de volgende onderscheiding van kooplieden 1. Koopman(vrouw) niet rechtspersoon. 2. Vennootschap onder een firma. 3. Vennootschap en Commandite, of Commanditaire Vennootschap op aandeelen met één beheerend Vennoot. 4. Idem met meer dan één beheerend Vennoot. 5. Naamlooze Vennootschap. 6. Coöperatieve Vereeniging. 7. Vereeniging erkend volgens de Wet van 22 April 1855. 8. Wederkeerige Verzekerings-- of Waar borgmaatschappij. 9. Stichting of Rechtspersoonlijkheid bezittende Vereenining, niet onderworpen aan erkenning ingevolge de Wet van 22 April 1855. 10. Filiaal of bijkantoor eener Handels zaak in Nederland of buitenland in Europa. De inschrijving in het Handelsregister. De inschrijving is vanaf 1 Maart 1921 open gesteld en alsdan treedt voor iederen koopman en industrieel de verplichting in werking, zijne onderneming te doen in schrijven. De inschrijving vindt plaats ten |mreele van het Handelsregister, dat gevestigd is in het raadhuis der gemeente Waalwijk. De opgaafformulieren zijn daar verkrijgbaar, terwijl ook verlangde inlichtingen daar worden verstrekt. De formulieren kunnen worden afgehaald of schriftelijk worden aangevraagd. Bij schriftelijke aanvraag moet worden vermeld onder welk der 10 hierboven vermelde rubrieken de in te schrijven onderneming moet worden ge rangschikt. Zoodra de formulieren beschik baar zijn zal dit per advertentie worden bekend gemaakt. Het rersehuldigde recht voor inschrijving. Voor de inschrijving is voor de eerste maal een bedrag verschuldigd van minstens f 5.tot hoogstens f 1000.naar gelang van het in de onderneming gestoken kapi taal daarna jaarlijks een bedrag van min stens f 2.50 tot hoogstens f 500.— Het bedrag van het in de onderneming gestoken kapitaal blijft geheim. De inschrijvings rechten vormen de geldmiddelen van de nieuwe Kamers van Koophandel. Zij worden uitsluitend benut in het belang van handel en nijverheid. Zij worden dus wel betaald door handel en nijverheid doch keeren in andere voordeelen terug. De wet geeft tot taak der Kamer o.m. aanHet geven van adviezen aan de Regeering, de Provinciale- en de Gemeentebesturenhet verrichten van functies, haar door Wetten of Besluiten opgelegdhet stichten en beheeren van inrichtingen ten dienste van handel en nijverheidhet verleenen van subsidies aan instellingen, die een algemeen belang van handel en nijverheid bevorderen het afgeven van certificaten van oorsprong en andere verklaringen ten dienste van het handelsverkeer het legaliseeren van hand- teekeningenhet verzamelen van statistische gegevens; het vorderen van de Rijks-, Provinciale- en Gemeenteambtenaren van de voor hare verslagen en verzameling van statistische gegevens benoodigde opgaven. De Kamers zijn dus wettige lichamen, die een zeer belangrijke functie krijgen, geheel ten dienste van handel en nijverheid. Het Kiesrecht. Zij die in het Handels register zijn ingeschreven hebben het kies recht voor de nieuwe Kamers. Wie dus nalatig blijft zich te laten inschrijven is dus niet alleen strafbaar doch mist ook de bevoegdheid deel te nemen aan de verkie zing voor de nieuwe Kamers. Iets nieuws is gebracht op het stuk van verkiezing n.l. dat ook vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid het kiesrecht hebben, naar gelang van het aantal harer kiesge- rechtigdè leden. Maakt de vereeniging gebruik van deze kiesbevoegdheid, dan wor den de kiesgerechtigde leden van de kie zerslijst afgevoerd, zoodat zij niet tweemaal hun stem uitbrengen. De nieuwe Kamers zullen uit 2 deelen bestaan, een gedeelte, gevormd door ver tegenwoordigers uit het groot bedrijf, en een uit die voor het kleinbedrijf. Het getal vertegenwoordigers is voor beide categoriën gelijk. De kiezers worden verdeeld in kies gerechtigden voor de afdeeling voor groot bedrijf en voor die voor klein bedrijf. De koopman van wiens onderneming het kapi taal meer bedraagt dan f 50.000 is kies gerechtigd voor eerstgenoemde afdeeling. Hij heeft echter de bevoegdheid zich te laten plaatsen op de kiezerslijst voor de afdeeling kleinbedrijf. Die kiesgerechtigd is voor de afdeeling voor kleinbedrijf is echter niet bevoegd zich te doen plaatsen op de kiezerslijst voor de afdeeling voor grootbedrijf. De kiezer stemt op den persoon zijner keuze door hem no. 1 te geven op de candidatenlijst. De Cemmissie van Voorbereiding dor nieuwe Hamers van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Voor het houden van het Handelsregister totdat de nieuwe Kamer zal zijn gekozen en voor het opmaken der kiezerslijsten voor. en de verdere regeling van de eerste verkiezing en eerste samen komst der nieuwe Kamers, is benoemd eene voorbereidingscommissie, bestaande uit 5 leden en een Secretaris. Het Seretariaat der Commissie is ge vestigd ten raadhuize te Waalwijk. (Bureau Handelsregister). Waalwijk, 15 Februari 1921. De Voorbereidingscommissie voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, te Waalwijk, J. Bernard Timmermans Wzn., Voorzitter. M. A. J. van Liempt, Secretaris. en pijn op de borst zijn gewoon lijk de voorboden van een zware catarrhale aandoening der lucht- wege/i. Tracht deze zooveel moge lijk te verzachten dpor bijtijds de slijmoplossende te baat nemen, het veel geprezen middel bij hardnekkige hoest, bronchitis, asthma, influenza, griep, hooikoorts, slijm- en kinkhoest, zware verkoudheid. Prijs per flacon van 230 gram f 1.90, van 550 gram f3.60; van 1000 gram f6.Hoe grooter flacon, hoe voordeeüger dus. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Ziekte in de bloemkoolplanten. Op dit oogenblik komt op eenige plaat sen in ons land een ziekte voor in de jonge bloemkoolplanten, waarop de aandacht der tuinders gevestigd dient te worden. De onderste bladeren der jonge plantjes zijn zeer duidelijk aangetast zij vertoonen aan de bovenzijde bruine en gele vlekken en hebben het uiterlijk, alsof zij door vorst hebben geleden. Sommige blaadjes zijn reeds geheel gedood. Aan de bladonder- .zijde vindt men een witte pluizige schim mel, die op vele plaatsen uit het blad te voorschijn treedt. Deze zwam heet Pero- nospora paracitica en het is bekend, dat zij koolplanten kan aantasten. Het optre den dezer zwam verdient echter thans bij zondere aandacht, omdat het blijkbaar veel ernstiger is dan gewoonlijk waargenomen wordt. Want nu zijn niet alleen de blade ren aangetast, maar de zwam is blijkboar door de bladsteelen gegroeid, heeft deze gedood en is nu tot in het stengeltje voort gewoekerd, dat eveneens zeer ernstig wordt aangetast. Het is dus niet alleen door bladaantasting, maar ook door deze sten gelaantasting dat de planten zeer benadeeld worden en zelfs afsterven. Aan de groententelers, die thans bloem koolplanten onder glas hebben staan, wordt daarom aangeraden, deze planten nauw- kerig te onderzoeken en zieke of verdachte planten, ter vaststelling van de ziekteoor zaak op te zenden aan den phytopatholo- gischen dienst te Wageningen, of adAies te vragen aan een der ambtenaren van dezen dienst. Ter bestrijding van de ziekte kan wor den aanbevolen, de planten te bespuiten met Bordeauxsche pap, bereid uit 1JK.G. kopervitriool en 1 K.G. ongebluschte kalk (die dan eerst gebluscht wordt) op 100 Liter water. Nadere inlichtingep hierover, zijn by den phytopathologischen dieest te Wageningen en bij de op verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren te verkrijgen. BUITENLAND. De drukkerij der valsche bankbiljetten van f 25 ontdekt. 7 personen aangehouden. Het was de rechterlijke politie, verbon den aan het Parket te Antwerpen, ter oore gekomen aldus lezen wij in »het Laatste Nieuws«, dat te Brussel verschijnt dat, sedert geruimen tijd, vooral valsche bankbiljetten van f 25 werden in omloop gebracht. Bijzondere aandacht werd hieraan ge wijd, te meer daar de valsche in Gmloop gebrachte briefjes schier niet te onder scheiden zijn van de echte. De beste speurders werden uitgezonden en het duurde niet lang, of de opzoekin gen werden met goeden uitslag bekroond. Enkele dagen geleden betrapten de agen ten der rechterlijke politie in een voor naam hotel, in den omtrek van het Mid denstation, een Brusselaar, zekeren V. uit Parijs, doch tijdelijk te Antwerpen ver blijvend. Deze gaf een valsch biljet van f 25 uit en in zijn bezit vond men nog een 50 tal dergelijke nagemaakte bank biljetten. V. werd ingerekend en opgesloten. Het duurde niet iang of V. ging aan het praten. Hij verklaarde de biljetten gekocht te hebben van zekeren Y. D. deze had ze op zijn beurt overgenomen van zekeren A. Deze verklaarde ze ont vangen te hebben van zekeren V., uit de Zwedenstraat. Huiszoekingen gedaan bij al die personen leidden echter geen verder bezwarende ontdekkingen. Anders echter was het bij V. in de Zwedenstraat. Op een kamer ten huize van V., in de Zwedenstraat, werd een volledige steen drukkerij ontdekt, "ingericht tot het ver vaardigen van valsche bankbilietten. Graveersteenen, waarop afdrukken van Belgische briefjes van 20 frank andere met afdrukken van briefjes van 25, 40 en 60 gulden, waren in aanzienlijke hoeveelheid voorhanden. De drukkerij was klein, doch mag als een »model inrichting« worden aangemerkt. Daar niemand het huis der Zweden straat bewoont dan V,, en deze zijn mede- plichtingeri niet wilde noemen, werd een bijzondere waakdienst ingericht en weldra vielen ook de drukkers der valsche briefjes in de handen van het gerecht. Deze twee zeer bekwame steendrukkers, zekere S. en D., werden aangehouden en opgesloten. Om heel de bende aati te houden, kwam het er op aan ook den teekenaar-graveer der der valsche briefjes te snappen. Het moet gezegd, dat deze zijn roeping ver keerd heeft aangevat. Inderdaad, hij is een meester in het vak I Het is trouwens een jongeling van goeden huize, zekere C., oud 24 jaar, inwonend bij zijn ouders in een nette buurt der 6e wijk. Experten zijn van oordeel, dat C. een echt kunst-teekenaar en graveerder is, zoo knap zijn de uitvoeringen zijner teekenin- gen der nagemaakte briefjes. Hij werd eveneens ingerekend en met zijn mede schuldigen ter beschikking van het gerecht gesteld. Een nieuwe huiszoeking in het werkhuis der Zwedenstraat leidde tot de ontdekking van 300 valsche bankbriefjes van verschil lende waarden verborgen in een zitbank met dubbelen bodem. Alles werd in beslag genomen. De ver vaardigers der valsche banknoten verhan delden deze tot der nominale waarde. Ofschoon zij reeds een jaar aan den ar beid waren, is geen hunner rijk geworden bij het bedrijf, daar zij enkel werkten volgens de behoeften van dag tot dag. Het onderzoek dezer opzienbarende zaak wordt ijverig voortgezet. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Woensdag 16 Febr. n.m 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer Brune. Secretaris D. A. v. d. Schans. Aanwezig de leden v. d. Stelt, v. d. Schans, Nieuwkoop, v. Gammeren en Treffers. Afwezig de leden Vos en v. Campen. De notulen der vergadering van 22 Dec. en de spoedeischende vergadering gehouden op 25 Jan. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Nieuwkoop merkt alleen op dat in de spoedeischende vergadering besloten was, dat de verplegingskosten der krank zinnige voor rekening van de gemeente zou worden genomen, dat echter tevens was bepaald, dat beproefd zou worden de familie in de kosten te doen bijdragen. Dit laatste is niet in de notulen opgenomen, doch spreker vertrouwt, dat met deze bepaling rekening is gehouden. De Voorzitter ant woordt dat hiermede zeer zeker rekening is gehouden. Ingekomen is 1. Een schrijven van de personen, die in de vorige vergadering tot lid der School commissie zijn benoemd, waarin deze ver klaren hunne benoemingen aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving, 2. Een schrijven van het gemeentebe stuur van Bergen-op-Zoom, waarin adhaesie- betuiging wordt verzocht aan haar adres gericht tot de Kroon tegen de salarisrege ling van Ged. Staten van Noord-Brabant voor den ambtenaar van den Burgerl. Stand. B. en W. stellen voor ook dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat de Raad van Drongelen moeilijk beoordeelen kan of deze salarisregeling voor de gemeente Bergen-op-Zoom te hoog is en omdat de regeling hier reeds is goedgekeurd. Aldus wordt besloten. 3. Een schrijven van Gedep. Staten van 2 Febr. inhoudende bericht, dat deze gemeente een Rijksbijdrage van f 250.— is verleend, voor de kosten van het lager onderwijs 1920. 4. Een schrijven van Ged. Staten mel dende goedkeuring regeling presentiegeld voor de leden van den Raad opfl,per lid per vergadering met dien verstande dat 2 of meer vergaderingen op eenzelfden dag gehouden voor een tellen. In werking treding der regeling 1 Januari '20. Ook de stukken onder 3 en 4 worden voor kennisgeving aangenomen. 5. Een schrijven ,,van het Gemeente bestuur van Genderen, waarin dit bestuur mededeelt in beginsel te kunnen goedvin den een overeenkomst met Drongelen aan te gaan, omtrent het gebruik van den lijkwagen, onder bepalingdat de gemeente jaarlijks f 15,bjjdraagt voor het gewone onderhoud, de gemeente bovendien telkens als de lijkwagen wordt gebruikt f 6,be taalt en dat wordt ingestaan voor schade die aan den wagen wordt toegebracht, door onvoorzichtigheid enz. B. en W. stellen voor op deze regeling in te gaan. De Voorzitter zegt dat de gém. raad van Genderen heeft gemeend de f 6. voor het gebruik aan de gemeente in re kening te moeten- brengen en niet aan hen die den wageri gebruiken. Drongelen kan dan zelf bepalingen maker» omtrent het gebruik van den lijkwagen en het bedrag bepalen b.v. voor qningegoeden f3 a f4, die iets beter kunnen betalen f 6, en die het heel goed kunnen doen f10. De heer Nieuwkoop kan zich zeer goed met het voorstel vereenigen, zou echter zoo spoedig mogelijk de tarieven vastgesteld wenschen te zien. De Voorzitter zegt toe in de eerstvol gende vergadering met voorstellen te zullen komen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aange nomen. 6. Een briefje van P. Nieuwkoop, waarin deze kennis geeft tegenwoordig veel last te ondervinden van de schooljeugd. Deze gebruiken niet meer het schoolterrein om te spelen, doch doen dit buiten het terrein en veroorzaken daardoor de omwo nenden veel last. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schrijven in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Aan Mej. v. Veen, onderwijzeres aan de openb. lagere school, wordt wegens haar huwelijk en vertrek naar Lndië met ingang van 1 Maart eervol ontslag vrrleend. De heer Nieuwkoop vraagt of reeds pogingen aangewend zijn om een andere onderwijzeres te krijgen, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt, doch tevens mee deelt dat deze pogingen tot heden vruch teloos zijn geweest. Door Ged. Staten zijn bezwaren geop perd tegen eenige posten op de begrooting 1921. Ten eerste kan dit college zich niet vereenigen met den post uitgetrokken voor terugontvangst pensioenstorting gem,amb tenaren. Ged. Staten zijn van meening dat premievrij pensioen alleszins billijk is en verzoeken dus den betreffenden post van de begrooting te schrappen. Het salaris van den gem,veldwachter is met het oog op de kindertoeslag naar Ged. Staten meenen, ook niet voldoende geregeld en de post voor rente en aflossing van geldleeningen is de helft te laag geraamd en zal deze verhoogd moeten worden met f 1175. Vervolg Raadsveaslag in het le blad. VOEGSEL Nieuwsblad 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5