voor bet Land van flensden ea Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Nd. 4063. Woensdag 23 FeOruari BErSOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag der gemeente Drongelen van 16 Febr. 4921. Alvorens deze bezwaren niet zijn opge heven, kunnen Ged. Staten de begrooting 1924 niet goedkeuren. Het gem.bestuur wordt echter vergunning verleend ontvang sten en uitgaven te doen voor de helft der geraamde bedragen voorzoover daarte gen geen bedenkingen zijn. Ged. St. meenen tevens, dat verhoogde ontvangsten nog zeer goed te vinden zijn uit verhoogde en nieuwe belastingen. B. en W. stellen voor aan de bezwaren van Gedep. Staten tegemoet te komen en ten eerste de gem.ambtenaren premievrij pensioen te verleenen, ten tweede het sa laris van den gem.veldwachter te verhoo- gen met f75.-- en ten derde de rente en aflossing van geldleeningen voor het volle bedrag op de begrooting te brengen. Hiervoor is een hoogere ontvangst noodig van f1535.die B. en W. meenen te kunnen vinden uit de heffing van 100 pet. op de rijksinkomstenbelasting. Door dit besluit moet echter de H. O. ook door den Rijksontvanger worden geïnd. De heer Nieuwkoop zegt dat zijn bezwa ren tegen premie vrijpensioen nog dezelfde zijn als voorheen. Spr. is er niet tegen dat de salieering der ambtenaren behoorlijk wordt doch vindt het onbillijk dat kleine gemeenten in dezen gelijk gesteld worden met grootere. Door aanneming van het voorstel van B, en W. moeten de ingezetenen al weer ruim f1500 meer opbrengen. Wat de aflossing aangaat daaraan is niet te ont komen, dit betreft een aangegane schuld die ook afgelost moest worden. Daarboven nu echter nog nieuwe lasten op de schouders te nemen, acht spr. bezwaarlijk te meer als door overdracht van de heffing H. O. het werk van den gemeente ontvanger wordt verminderd en aan den anderen kant het salaris wordt verhoogd. Ged. Staten kun nen wel beweren dat opvoering der be lastingen nog zeer goed mogelijk is, doch spr. is van het tegenovergestelde overtuigd en heeft ook wel eenig bezwaar tegen de overdracht van de heffing H. O. aan het Rijk. De voorzitter zegt dat deze overdracht toch moet volgen, men kan daaraan nog een jaar en zoo het Rijk ervan ontheffing wil verleenen misschien nog eenige jaren aan ontkomen doch ervan komen moet het toch. Zonder de heffing der opcenten zal men er niet kunnen komen. Met de heffing van den H. O. is het maximum per centage bereikt dat in de verordening is toegestaan. Wil men dus hooger gaan dan dient eene nieuwe verordening gemaakt te worden deze moet ter goedkeuring wor den opgezonden aan de Kroon, waarmede veel tijd gemoeid is zoodat het zeker Sept. of Oct. zou worden voordat er geld van den H. O. zou binnen komen. Is er dus voor dien tijd geld noodig dan moet overgegaan worden tot het aangaaneener kasgeldleening waarvoor rente moet worden vergoed en de uiitgaven dus alweer hooger zullen wor den. Spr. had gemeend dat het voorstel van B. en W. zou worden toegejuicht, door de heffing der opcenten krijgt men de progressieve heffing waarvan de heer Nieuw koop steeds een voorstander is geweest. Door deze regeling wordt zooveel mogelijk aan ieders verlangen tegemoet gekomen. Naast de progressieve heffing bij de opcenten krijgt men voor hetgeen daarbij te kort blijft een H. O. Omslag met gelijken aanslag voor iedereen. Spr. geloof niet dat Ged. Staten hun standpunt zullen loslaten het eenige redmiddel is vereenigen met andere gemeenten. De heer Nieuwkoop zegt te gelooven dat Ged. Staten op die manier de schare die nog niet rijp is voor vereeniging rijp willen maken. Hij zou daarom ook de H. O. wenschen te behouden. Voor grootere plaatsen waar de menschen wel eens onrustig zijn kan het zijn nut hebben aparte belastingen te ma ken, doch hier moeten de menschen maar weten waar hun belastngpenningen blijven. Als de gemeente-belastingen geheve wor den met opcenten op de rijksbelastingen dan dringt dit niet zoo tot hun door. De voorzitter zegt dat de gemeer.le- financiën dit jaar vast zullen loopen, indien het voorstel van B. en W. niet wordt aan genomen, het maken van eene nieuwe ver ordening vordert te veel tijd. De heer v. Gammeren zegt zich wel met het voor stel van B. en W. te kunnen vereenigen vooral nu men daardoor een progressieve heffing verkrijgt. De heer Nieuwkoop, hoewel het betref fende wetsontwerp niet geheel gelezen hebbende meent dat de voorstelling van den Voorzitter als zou naast de opcenten op de rijksinkomstenbelasting een H. O. kunnen geheven worden met gelijken aan slag niet juist is. De Voorzitter houdt zijne bewering staande en meent, nu op eene verklaring van den se- cretari. blfjkt dat de Rijksinkomstenbelasting het laatste jaar belangrijk hooger als vroeger was, dat geen honderd opcenten zullen ge heven behoeven te worden, om het bedrag van f 1600 te krijgen. Spr. stelt daarom voor de begrooting als voorgesteld te wijzigen en voor het tekort zooveel opcenten te doen heffen, als noodig is, om dit te dekken. Dit voorstel wordt aangenomen met al- gemeene stemmen. De Voorzitter zegt te kunnen mededeelen, dat na alle besprekingen die gevoerd zijn, de meerderheid van B. en W. tot het be sluit is gekomen Ged. Staten te berichten dat men zich k"an vereenigen met de op heffing van de gemeente Genderen, Meeuwen en Drongelen en de oprichting van een nieuwe gemeente Eethen, waarvan deze drie gemeenten deel uitmaken. Met opzet is EetHen als naam der nieuwe gemeente genomen om alle oneenigheid daarover den pas af te snijden en daardoor de verzekering te geven dat de secretarie ook te Eethen komt, het middelpunt der nieuw te stichten gemeente. De Voorziter zou tevens voor willen stellen, Ged. Staten in ernstige overweging te geven, dat de Gem.-Raad dan niet uit 7 doch uit 11 leden zal bestaan. De heer Nieuwkoop zegt, dat het hem genoegen doet dit voorstel van B. en W. te mogen vernemen, reeds herhaaldelijk is door kern op vereeniging aangedrongen en heeft hy daarover moeilijke besprekingen gevoerd, zoodat het hem genoegen doet, dat aan een zijner wenschen wordt voldaan. Spreker brengt den Voorzittej dank, vooral de moeite die deze zich heeft getroost en voor de duidelijke uiteenzetting der voor deden, aan vereeniging verbonden. De heer van Gammeren zou bij Ged, Staten nog op spoed willen aandringen. Op verzoek van den heef v. d. Schans wordt tot hoofdelijke stemming overgegaan. Het voorstel van vereeniging wordt hierop aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Voor stemden de leden v. d. Stelt, Nieuwkoop en v. Gammeren. Met algemeene stemmen wordt B. en W. machtiging verleend voor de verhuring van weiland voor den tijd vsn 2 jaren als van ouds. Op voorstel van de heeren Nieuwkoop en v. Gammeren worden de voorwaarden gewijzigd, in dien zin dat de 10 opcenten komen te vervallen, de Vlaas niet en de Groenendijk 1 maal mag wórden gehooid en deze perceelen beweid mogen worden met slechts 1 paard. De Voorzitter verzoekt de Commissie, die belast is geweest met het onderzoek van de Begrooting voor het Burgelijk Arm bestuur, verslag uit te brengen van hare bevindingen. De heer Treffers zegt dat het de Com missie voorkomt dat de huur der gebouwen te laag is en deze den post voor onderhoud en verzekering tegen brand niet dekt. De Commissie is van oordeel, dat deze posten elkander dienen, te dekken. De Voorzitter zegt van het Armbestuur te hebben vernomen, dat deze de huren ook te laag acht en deze ook verhoogd zullen worden, zooals later ook uit de re kening zal blijken. De Commissie is verder van oordeel, dat de post van f 275.voor onderhoud der gebouwen te laag is geraamd. De heer v. d. Schans rnet'kt op, dat van de 11 woningen, die het Burgerlijk Armbestuur heeft, slechts 2 woningen zijn waarvoor huur wordt betaald, terwijl de huurders der andere woningen verklaren niet by machte te zijn om te betalen. De heer Nieuwkoop meent, dat er huur ders zyn die heel goed kunnen betalen. Iemand die per week f 20.inkomen heeft, mag toch wel gerekend worden on der diegenen, die huur kunnen verwonen. De heer v. d. Schans zegt, dat de werk gever, van den persoon waarover het hier gaat, hem heeft verklaard, dat deze een weekgeld heeft van f 30.doch wat is er aan te doen, als men weigert te be talen. De Voorzitter zegt, dat dan maar kras ser maatregelen moeten worden genomen. Iemand die betalen kan, moet ook maar betalen. De heer Nieuwkoop zegt, dat het menig maal hard noodig was, iemand aan een woning te helpen en dat ze dan niet gegeven kon worden. De Commissie zou verder een post op de begrooting gebracht wenschen te zien tot herstelling van het dak der woning van J. v. d. Velden en de Wed. Ockers. De Voorzitter zegt, dat het Armbestuur de begrooting maakt, het gem.bestuur kan deze alleen goed- of niet goedkeuren, daarop posten plaatsen ligt niet in hare bevoegd heid. Of de post voor onderhoud van f 275.ook voldoende is, om daarvan een dak te repareeren, kan Spr. niet be- oordeelen, hoewel hij dit zeer betwijfelt. De heer Nieuwkoop zegt, dat het niet zoo is. Voor de Commissie was dit dui delijker, omdat zy ook de rekeniug van het Armbestuur heeft onderzocht en haar is gebleken, dat dezen post alleen dient voor gewoon onderhoud. De Voorzitter meent, dat nu meer huur zal worden verkregen, misschien daaruit het dak is te herstellen. Hierop wordt de begrooting goedgekeurd en wordt tevens besloten het gesprokene ter kennis van het Armbestuur te brengen. Op de vraag van den Voorzitter, of nog iemand iets voor deze vergadering heeft, vraagt de heer v. Gammeren, waarvoor het veelbesproken plakbord aan de Broek- sche Sluis dient, wbnt geplakt wordt er toch niet. Er heeft nog slechts 2 keer een publicatie ingehangen, daarbij is het ding veel te klein en lijkt het meer op een vogelkooi dan op een plakbord. Spreker zou daarom willen voorstellen het te ver- grooten, en er ook hetzelfde willen doen aanplakken, wat in het plakbord aar» de secretarie geschied. Hij verklaart zich voor alles aanplakken of niets. De Voorzitter zegt*'toe, in het vervolg behoorlijk te laten aanplakken en zoo noodig het aanplakbord te zullen* vergrooten. Daar niemand verder het woord verlangt, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames Hoofd. Omslag. Vervolg Raadsverslag te Meeuwen van 15 Febr. 1921., Aan de orde een adres van het Bestuur der Hulpvereeniging gevestigd^te Meeuwen van de vereeniging voor Christelijk Nati- tionaal schoolonderwijs, houdende verzoek le om de te Meeuwen bestaande open bare school zoo spoedig mogelijk op^te heffen eri het' onderwijzend|personeel .^ont slag te verleenen, zoodat dit op wachtgeld wordt gesteld 2e de schoolgebouwen met hun inventaris leermiddelen enz. in eigen dom af te; staan^aan de^schoolvereeniging, waar tegenover het Bestuur zich wil ver binden 45 pCt. der geschatte waarde als waarborgsomgin de gemeentekas te storten. 3e de bestaande onderwijzerswoningen aan de^vereeniging te verhuren ;|ofwel wanneer bovenstaande verzoeken worden afgewezen aan het Bestuur de noodige gelden te wil len" verschaffen voor den bouw van een nieuw schoolgebouw. Bij het verzoek is overgelegd een staat geteekend door de ouders van 60 kinderen, waarvan 43 kinderen uit Meeuwen die thans de openbare school te Meeuwen be zoeken, terwyl de overigen uit Drongelen zijn, die verklaren hunne kinderen naar de te stichten Christelijke school te zullen zenden, zoodra deze geopend is. De Voorzitter zegt dat dit adres de ge meente in zeer groote moeilijkheid zal brengen aangezien er voor het openbaar lager onderwijs minstens 15 kinderen over blijven, welken dat openbaar onderwijs wenschen te ontvangen. Burgemeester en Wethouders hebben de zaak gewikt en gewogen maar zijn tot geen definitieve conclusie gekomen. Eene nieuwe school bouwen aal -buitengewone financieele lasten op de schouders der in gezetenen leggen,^ terwijl de vraag of dat de kinderen voor het openbaar lager on derwijs uit Meeuwen, naar de school te Babiloniënbroek gezonden kunnen worden, op het oogenblik uit de wet niet is te be antwoorden. Burgemeester en Wethouders stellen daarom voor eerst als nog de verschillende noodige inlichtingen in te winnen en de zaak zoolang te verdagen. Daarna volgt eenige discusie over een en ander, waarbij wordt opgemerkt dat kinderen uit Drongelen hier eigenlijk niet thuisbehooren, doch dat het een zeer voor- deelige politiek voor Drongelen is, kinderen uit hun gemeente te zenden naar een Christelijke school te Meeuwen, waarvan de groote kosten van oprichting door de gemeente Meeuwen moet worden gedragen, terwijl er in hun eigen gemeente toch ook nog plaats is voor een Christelijke school. Na verschillende besprekingen wordt be sloten de beslissing op het adres te verdagen. Verder wordt met algemeene stemmen besloten als lid van het Burgerlijk Arm bestuur te Babiloniënbroek er. Hill opnieuw te benoemen de aftredende, de heer G. Straver aldaar. Als laatste punt der agenda komt aan de orde vereeniging van gemeenten. Voorgesteld is de gemeente Meeuwen, Drongelen en Genderen op te heffen en ééne nieuwe gemeente te vormen onder den naam gemeente Eethen. Het aantal inwoners zal dan bedragen ongeveer 1900. Gedacht wordt Eethen als centrum, waar dan een raadhuis zal moeten verrijzen. Over de kosten daarvan loopen de ge voelens zeer uiteen. Cyfers worden ge noemd tasschen 10 k 20.000 gulden. De Voorzitter toont met verschillende cijfers aan, dat vereeniging na verloop van 10 jaren voor de gezamelijke gemeenten aan bestuurskosten een groot voordeel zal brengen De heer de Graaff toont eveneens met cijfers aan, dat vereeniging gedurende de eerste 10 jaren in verband met wacht gelden enz. geen voordeel doch nadeel zpl medebrengen, terwijl z.i. na verloop van de 10 jaren het voordeel nog niet zoodanig zal zijn, dat vereeniging wenschelijk is te achten. De h^er van Buuren zegt voor vereeni ging van gemeenten te zijn, doch alleen wanneer de vereeniging niet tot Meeuwen, Drongelen en Genderen beperkt blijft, doch op grootere schaal, b.v. het halve en zoo noodig het geheele Land van Heusden en Altena. Slechts vej-eeniging van gemeenten van Werkendam tot Heusden zal z.i.* het gewenschte voordeel kunnen brengen. Na velerlei discussies over de voor- en nadeelen wordt het voorstel in stemming gebracht en met 5 tegen 1 stem verworpen. Voor stemde de heer Adr. Straver Wzn., de heer van Dis stemde in blanco. De heer van Dis had bevorens nog een voorstel gedaan om de zaak nog eens aan te houden, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen werd verworpen. De heer Vos vraagt vervolgens inlich tingen omtrent de vacature van onderwijzeres aan de school te Babjloniënbroek. Z.i. wordt het hoog tijd dat deze vacature eens vervuld wordt, zulks in het belang van de kinderen en het onderwijs. De Voorzitter zegt dat reeds 3 oproe pingen geplaatst zijn, doch geen enkele sollicitant zich blijvend heeft aangemeld. Dientengevolge kon geen benoeming plaats hebben. Ook de schoolopziener was eenigen tijd geleden van oordeel dat verder solli- citeeren in dezen niet baten zou en de voorjaars-examens van onderwijzers maar moesten afgewacht worden. De heer Straver acht hetgewenscht, dat reeds thans nog een oproeping wordt gedaan. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Wijl niemand meer het woord verlangt en er' niets meer aan de orde is sluit de Voorzitter te 10 uur de vergadering. Haverontsmetting tegen stuifbrand. Het vorige jaar vertoonde zich in de haver veel stuifbrand. Vooral de partijen, welke afkomstig waren uit Svalöf, hadden van deze ziekte te lijden. De kans is dus groot dat de haver, welke dit jaar zal worden uitgezaaid, besmet is met sporen van den stuifbrand en dat deze ziekte we derom in sterke mate zal optreden. Het is daarom ten zeerste aan te raden, de uitzaaihaver op een van de hieronder te noemen wijzen te ontsmetten. De gemakkelijkste en meest gebruikelijke methode is de haver om te scheppen met een oplossing van 1 deel handelsformaline op 250 deelen water pCt). Per H. L. haver wordt van deze vloeistof 5 L. aan gewend, waarin dus 42| c.M.3 formaline aanwezig is. Men sprenkelt de oplossing over den graanhoop en schept zoolang om, totdat men er zeker van kan zijn, dat alle haverkorrels goed bevochtigd zijn. Men werkt dus op dezelfde wyze als by de ont smetting van tarwe of gerst tegen steen- brand. Alleen wordt voor haver formaline genomen, terwijl voor tarwe en gerst ko pervitriool het aangewezen middel is. Ko pervitriool mag met het oog op benadeeling van de kiemkracht voor haverontsmetting niet gebruikt worden. Is de haver goed omgeschept, dan bedekt men de hoop met vochtige zakken gedurende een 1218 uur, om de damp goed te laten inwerken. Na afloop wordt de haver ter droging uit gespreid. In plaats van de omschepmet- hode kan de haver ook gedurende een kwartier ondergedompeld worden in pro cent formaline, om daarna ter droging te worden uitgespreid. Een tweede methode, welke ook zeer goede, zoo niet betere resultaten geeft door een behandeling met formaline bestaat hier in, dat de haver gedurende 10 minuten wordt ondergedompeld in water met een temperatuur van 5253° C. De haver behoeft niet vooraf te worden voorgeweekt. Men moet niet boven en ook niet beneden de aangegeven temperatuur gaan, omdat men dan óf een beschadiging der kiem kracht krijgt, óf onvoldoende bestrijding der ziekte. Wanneer men niet zeker is, dat de thermometer juist wijst, laat meri ze vooraf onderzoeken, wat gratis te Wa- geningen kan geschieden. Nadat de haver gedurende 10 minuten op deze hooge tem peratuur is geweest, spreidt men ze zoo spoedig mogelijk ter droging uit. Voor de bestrijding van haverstuifbrand wordt ook wel gebruik gemaakt van Us- pulun hetzij dat volgens het Duitsche voorschrift de haver gedurende 1 uur wordt ondergedompeld in een pCt oplossing, of dat wordt omgeschept met pCt oplossing. Het is ons echter gebleken, dat voor een meer volledige bestrijding van den stuif brand het beter is de oplossingen twee maal zoo sterk te maken, wat zonder be zwaar voor de kiemkracht kan geschieden. Tegelijk met den haverstuifbrand wor den door de behandeling van de haver ook fusarium en zwartzwammen bestreden, waar van het zaad dit seizoen ook niet vry is. Nadere inlichtingen worden gaarne gra tis verschaft door den Phytopathologischen dienst te Wageningen en door de tech nische ambtenaren en controleurs van dien Dienst. BUITENLAND. J. Moord uit barmhartigheid. De autoriteiten van het krankzinnigen gesticht te Norwich in Connecticut in de Vereenigde Staten hebben aan de wet gevende macht voorgesteld het ter dood brengen 'van hopelooze krankzinnigen uit barmhartigheid te willen wettigen. Eenige senatoren, die het gesticht onlangs bezoch ten, zijn op dit idee gekomen, doordat ze een( krankzinnige zagen, die reeds sinds vijf jaren aan een bed was gekluisterd, dat in een gewatteerde cel stond. Deze man was zoo woest en gevaarlijk, dat het nood zakelijk is hem tot aan zijn dood in dezen toestand te laten. Voorgesteld wordt daar om een rechtbank van deskundigen samen te stellen, die dergelijke gevallen te be oordeelen zal hebben en die, indien de wet het zal toestaan, het recht zal hebben om door®|vergift een eind aan het lijden van deze ongelukkigen te laten maken. o Een vlijtige man heeft in een Berlyrisch blad nagerekend wat het zeggen wil hon derden milliarden schadeloosstelling te moe ten betalen. Een minuut heeft 60 seconden, een uur 8600, een dag 864,000 en een jaar 31,536,000 7540 jaren tellen 238 mil liard seconden. Eén mark in goud is thans 12 mark in papier. Indien men dus elke seconde dag en nacht één mark in goud of f 2 in papier neertelt, heeft men 7540 jaar noodig om de milliardenschuld te be talen. De Entente wil deze som ontvan gen binnen 42 jaar, dus in één honderden- tachtigste deel van dien tijd.Elke seconde moeten er dus 180 mark goud of 2154 in papier geteld worden, of per dag 186 millioen 405,600 mark in papier. Verdeelt men deze schuld gelijkmatig op iederen inwoner van Duitschland, onver schillig zuigeling of grijsaard, krachtig of invalide, dan zal hij per dag mk. 3.10, per jaar mk. 1134 hebben te betalen, in de jaren aan 2 milliard schadeloosstelling. In de jaren van zes milliard heeft een ge zin van man, vrouw en vier kinderen jaar lijks 7200 mark te betalen aan de Entente. BINNENLAND. Dc Zniderzeeliaring. ïDe Visschery Ct.« meldt: Minstens 14 dagen vroeger dan gewoon lijk is de Zuiderzeeharing gekomen. Reeds waren in de afgeioopen week de uitkomsten voor de reeders vrij gunstig, en op het bericht dat de vangst zoo groot was, zyn de visschers in alle plaatsen in beweging gekomen. Uit Stavoren wordt gemeld, dat een reeder 425-tal haring aanbracht in één dubbelschot En zelfs kwam een ander met 148-tal, wat in één nacht beteekent een f 1000 verdienste Uit Lemmer vernemen wij, dat de ge heele vloot in beweging is en de reeps- beug gereed maakt. Ook uit Stavoren trekt alles ter haringvangstde visschers uit Stavoren zullen de haring naar Urk of Lemmer brengen. o— Belgisehe steenkolen. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft de Belgische regeeririg in verband met een overvloed van steenkolen algeheele vrijheid van uitvoer van Belgische steenkolen naar Nederland toegestaan. I BIJVOEGSEL Nieuwsblad I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 9