kunnen worden veroorzaakt, groot genoeg om door een telescoop op aarde te kunnen worden waargenomen. Die vuurpijl zou 2000 tot 2500 meter per seconde afleggen. Strnikroovers bij Berlijn. Een aanval op een auto-bus. 20 passagiers beroofd. Een bandietengeschiedenis, die aan de donkerste tijden uit het «Wilde "Westent herinnert, heeft zich Zaterdagavond in de onmiddelijke nabijheid van Berlijn afgespeeld. Bij Strausberg werd een auto-bus, die een regelmatigen dienst onderhoudt tusschen het Oosterstation van Strausberg en Wriezen en waarin op dat oogenblik een twintigtal passagiers gezeten waren, door een gewa pende rooversbende overvallen. Alle passa giers werden uitgeplunderd. De anstige passagiers waagden het niet tegenstand te bieden en zoo konden de roovers alles wat hun van eenige waarde toescheen, zonder moeite toeëigenen. Zij beroofden de passagiers van horloges, ket tingen, alle sieraden en baar geld, ja, zij gingen zelfs zoo ver, dat zij hun de ringen van de vingers trokken. De geheele buit werd in een tach opgeborgen, die zij van een der reizigers hadden afgenomen. Toen er niets meer te plunderen viel, ving de een na den andere den terugtocht aan, waarbij zij de passagiers met de revolvers in bedwang bleven houden. Het gelukte hun met den belanryken buit in het nachtelijk duister te verdwynen. Een onmenscheltyke kapiiein. Volgens onder eede afgelegde verklarin gen van de familieleden van de slacht offers werden driehonderd en dertig vrou wen en kinderen door kapitein Primitios Alvarez van 't kuststoomschip Felidad, dat in de Agno Baai Noord Luzon vergaan is gedwongen om in het water te springen om 't gewicht van het schip te verminde ren en zoo hemzelf het leven te redden. De kapitein en vier man waren de eenigen die de catastrophe hebben overleefd. De lijken van 6 vrouwen en een kind zijn geborgen, wordt uit Manilla gemeld. AAMBEIEN. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antisepti sche eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Zyn schoonmoeder bestolen. Te Harlingen is een handelsreiziger uit Londen aangehouden, die te Groningen zijn schoonmoeder had bestolen. Deze diefstal had zich volgens de Leeuw. Ct. aldus toegedragen De aangehoudene, die te Groningen vroeger geïnterneerd was geweest, had een bezoek gebracht aan zijn vrouw, die bij haar moeder inwoont. Beiden brachten hem naar het station. Daar aangekomen gaf hij voor zijn pas te hebben vergeten. Alleen zou hij hem even halen. Thuis gekomen, maakte hij zich meester van f 1000 en verschillende sieraden, waarmee hij in een auto de «plaat poetste*, naar Harlingen, waar hij op de »Heron«, be stemd voor Londen, reeds passage had besproken. Slaapziekte. Te Leiden is het dochtertje van het gezin van Velzen te Warmond, na acht dagen slapen, aan slaapziekte gestorven. o— De vergiftiging te Lisse. De Haarlemsche rechtbank deed gisteren in deze zaak uitspraak en veroordeelde vrouw G. H. van der Maat, weduwe van J. L. van der Burg en den bloemistknecht Casper van der Linden, elk tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. De eisch was levenslang. De vrouw was zeer onder den indruk. De inynuchinc. Te Middelburg is een 14-jarige jongen in een slagerswinkel met zijn hand onder een snijmachine gekomen, waardoor zyn hand tot aan den pols werd afgesneden. Bezuiniging «p kozten van scholenbouw. Naar gemeld wordt kan spoedig een Kon. Besluit worden verwacht betreffende bezuiniging op de kosten van scholenbouw. o Veepryzen. De nieuwe huurwetten. De Eerste Kamer heeft de nieuwe huurwetsontwerpen aangenomen. Vermoe delijk zullen zij binnen enkele dagen in het «Staatsblad* verschijnen en daardoor kracht van wet verkrijgen. o Het geheimzinnig# gevsl te 's Hage. Waarschijnlijk gasvergiftiging. Met betrekking tot het overlijden van twee vrouwen in een badkamer in eene woning in de Wagenstraat te 's Hage, vernemen wij, dat bij het onderzoek van de lijken is gebleken, dat in het blued van beide personen koolmonoxyde aanwezig was, een vergiftig gas, waarschijnlijk afkomstig uit het gas in de badkamer en ontstaan tengevolge van een gebrek aan den geyser, waardoor er geen voldoende toestrooming van lucht aanwezig was. o Uitvoering Invaliditeitswet. De opbrengst van den verkoop van In- validiteitszegels in de maand December 1920 bedroeg f 2.578.925.07J, in de maand Januari 1921 de som vanf 2.906.487.40. Prysdaling voor Belgische kolen. Dalen de Engelsche kolenprijzen, de Tel. verneemt, dat hier te lande ook van België zeer scherp verlaagde kolenoffertes ontvan gen zijn. Eenige soorten huisbrand werden aangeboden met een prijsverlaging van f 60 per waggon van 10.000 K.G. Verbod tot kaasbereiding. De minister van landbouw heeft met ingang van 6 Maart ingetrokken zijne beschikking betreffende verbod tot bereiding van kaas. o IHotorongcluk. De rijwielhandelaar M. Franssen uit Steil (L.) is op den weg tusschen Tegelen en Belfeld van zijn motorrijwiel gevallen. Door een juist passeerende auto werd hij overreden en ernstig gewond. In het ziekenhuis te Venlo, waarheen hij werd overgebracht, is de ongelukkige overleden. Hij laat eene vrouw en" vier kinderen achter. Een opluchting. Te Winterswijk is iemand van een kogel bevrijd, 'dien hy ongeveer 6 jaar geleden als Duitsch soldaat aan het oostelijk front had opgeloopen. De kogel was aan den schouder het lichaam ingegaan, en kwam nu ter hoogte van de heup weer te voor schijn. De werkloosheid in de veenen. Men meldt uit Emmen aan de Tel. Het aantal werkloozen in de veenderijen bedraagt op het oogenblik 2500. Er zijn reeds verscheidene malen ongeregeldheden voorgekomen. Zoo werd bij winkeliers voor ongeveer twee duizend gulden door onte vreden werkloozen vernield. Te Emmer- compascuum zijn verschillende baggerma chines in het water geworpen, terwijl bier en daar turfhoopen in brand werden ge stoken. Indien er niet spoedig werkgelegen heid komt, vreest men voor ernstiger on geregeldheden. DaodzUg. Te Zeyen, gem. Vries, is de 24-jarige landbouwerszoon J. Lambers bij een on derlinge twist doodgestoken. De vermoe delijke dader is nog niet gevat. Het parket uit Assen stelt een onderzoek in. De twist, die aan den moord voorafging, had plaats in een café en ging over het laten leegloopen van fietsbanden. Lammers, die de ruzie wilde sussen, is het slachtoffer geworden. Hem werden verschillende steekwonden toegebracht. De vermoedelijke dader schijnt eveneens gewond. Ongeval met doodeiyken afloop. Een heel treurig ongeval heeft zich Vrijdag in den namiddag, omstreeks half vijf, afgespeeld in de Adelaarstraat te Utrecht. Een 6jarig kindje van den Draai weg stak plotseling de straat over, juist toen een tram in volle vaart aan kwam rijden. Volgens ooggetuigen remde de wagenbestuurder onmiddellijk uit alle macht, maar het was niet mogelijk het oogeluk te voorkomen. De tram gleed te ver door op de gladde rails. Toen het kindje onder den wagen vandaan werd gehaald, was het reeds gestorven. Het vreeselijk verminkte lijkje is voorloopig overgebracht naar het hoofdbureau van politie. o Zomertyd. Naar het «Hsgz.« verneemt, wordt de Op een boerenboelgoed in de gemeente zomertijd op 4 April ingevoerd. Idaarderadeel, heeft een stierkalf, nog geen 14 dagen oud, ruim 400 gld. opgebracht, koeien eveneens stamboekvee ge middeld bij de 1200 gld. per dier. o Posttarieven. Wij herinneren er onze lezers aan, dat Maart de nieawe posttarieven in werking zijn getreden. Gewone briefkaarten kosten nu voortaan 1\ cent, gewone brieven 10 cent, druk werken per 50 gram 2 cent. o Berichten van den Phytopathologischen dienst. De heer Ed. Netterheim te Venlo heeft een attest verspreid, afgegeven door J. Karelse Azn., te Wemeldinge waarin ver klaard wordt dat een bespuiting van door den Amerikaanschen meeldauw sterk aan getaste kruisbessenstruiken met een car- bolineumoplossing, uitgevoerd in Juli 1920 zeer gunstige resultaten had opgeleverd. Ik raad belanghebbenden ten sterkste aan, deze verklaring als zonder eenige waarde te beschouwen. Niet alleen heeft een ambtenaar van den* phytopathologischen dienst, die het bespoten perceel bezocht, geen enkel ver schil in aantasting tu.sschen de bespoten en onbespoten struiken kunnen waarnemen maar in verband met talrijke proefnemin gen, door ons in de laatste jaren uitge vierd, kan ik verklaren, dat een bespuiting in Juli, als de meeldauwschimmel reeds een bruine kleur heeft aangenomen, geen gunstig resultaat kan opleveren, omdat de in dien lijd te gebruiken sproeivloeistof daarvoor niet sterk genoeg genomen kon worden. Te zijner tijd zal in het a.s. voorjaar bekend gemaakt worden, welke maatrege len ter bestrijding van den kruisbessen- meeldauw genomen kunnen worden. Men sla echter geen geloof aan het dooi den heer Nettesheim verspreide bericht en verzuim niet, aan de winterbehandeling der kruisbessen de noodige aandacht te besteden. De Inspecteur, hoofd van den Phytopathologischen dienst, N. VAN POETEREN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10 1 uur. Hensden. Bij de op Maandag gehouden stemming van lidmaten der „Ned. Herv. Gem. alhier, en van Oudheusden en Herpt, is met meerderheid van stemmen besloten de beroeping van een Predikant en benoeming van Ouderlingen en Diakenen te doen ge schieden door den Kerkeraad, voor de eerst volgende 10 jaren. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari 1921, ingelegd f 13101.66*terugbet. f21904.81. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6941. 27 Febr. De vergadering belegd door 't comité van Actie voor den Vrij- willigeri landstorm werd bezocht door 80 90 jongelui van hier en elders. Nadat de spreker L. v. Agt uit Eindhoven duide lijk de voordeelen van plaatselijke oefening behandeld had, meldden velen zich aan tot .deelname, welke bij trouwe opkomst een diploma kunnen verwerven, recht gevend op 4 mnd. korter verblijf onder de wapenen. In de Zondag gehouden bestuurs vergadering der R. K. Kiesvereeniging, waar van de heer H. Verhoeven reeds Voorzit ter is, is tot vice-voorz. gekozen de beer L. de Mol, tot secret. G. G. Carpaij en tot penningenm. F. Schreuder. Aalburg. Door stemgerechtigde mans lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, is .bij de Maandag j I. gehouden stemming besloten, de beroeping van Predikanten en de benoeming van Ouderlingen en Diake nen, voor de eerstvolgende tien jaren weder aan den kerkeraad op te dragen, zooals dat voorheen geschiedde. Almkerk. De collecte gehouden in de Ger. Kerk alhier, voor de Zendings- arbeid in Ned.-lndië heeft f 67.38 opge bracht. De lezing door den heer Huizinga, consulent voor de Rijkslandbouw in Noord- Brabant alhier gehouden, werd druk bezocht en met belangstelling gevolgd. We hopen dan ook dat er meer zulke lezingen ge houden zullen worden, hetgeen voor onze landbouwers van zeer veel nut zou zijn. J.l. Donderdagavond hield de Knapen- vereeniging «Obadja* in de Ger. Kerk alhier, onder leiding van den Heer J. C. Buizer haar aangekondigd jaarfeest. Met recht kan gezegd worden dat ge noemde vereeniging voor eene ware feest avond gezorgd heeft. Hetgeen ten gehoore werd gebracht was keurig afgewerkt en getuigt dan ook dat genoemde vereeniging «Obadja* over flinke krachten te beschikken heeft. Ook de afgevaardigden van de om liggende vereenigingen wisten er het hunne bij te dragen, dezen avond zoo gezellig mogelijk te maken en voor afwisseling zorgden dan ook de Jongedochtersvereen. «Het Mosterdzaadje* alhier, door enkele zangnummers ten gehoore te brengen, welke zeer in den smaak vielen. Omstreeks 11 uur werd dezen feestavond gesloten en ging ieder hoogst voldaan huis waarts. Beneden-Langstraat. Naar aardap pelen komt als gewoonlijk na den winter weder vernauwde vraag en de prijzen van bet najaar kunnen zich nog handhaven. Men besteedt voor Eigenheimers f 6,50 éi f 7,Roode Star f 6,25 a f 6,75 en Poters f 4,50 éi f 5,50 per H.L. Capelle. Donderdagavond jl. hield de heer Van Goch, rijkstuinbouwleeraar te 's Bosch, voor de tuinbouwvereeniging alhier een lezing in het café van den heer L. F. van Dongen. Op zeer uitvoerige, doch weinig bevattelijke wijze werd 't onderwerp «Groententeelt en Bemesting* door den ipleider behandeld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Jam mer genoeg was de belangstelling van de zijde der tuinders zeer gering. Tot groot genoegen der ingezetenen van de buitenwijken zijn de paalarmen voor de electrische straatverlichting aan gekomen, zoodat, indien deze spoedig ge plaatst worden, in een sedert lang ver beidden wensch wordt voorzien. Naar we uit betrouwbare bron vernemen zal het geheele electrische net in deze gemeente begin Maart gereed zijn. Zondag jl. speelde hét eerste elftal der voetbalvereeniging «Excelsior* alhier op den seriewedstrijd, uitgeschreven door de Voetbalvereeniging K. V. V. te Kaats heuvel, tegen het sterke Hercules I uit Oosterhout. Na een flink gespeelden wedstrijd moesten de geel-zwarten het loodje leggen. Met een 30 nederlaag konden ze de thuisreis aanvaarden. Het Excelsior elftal speelde een goede partij en alle spelers waren goed in vorm, doch tot doelpunten konden ze het, ondanks hun flink werken, niet brengen. De competitie-match voor de 3e klasse B. V. B. op het sportterrein alhier tus schen Excelsior II en Gudok IV kon wegens niet opkomen van den scheidsrechter niet doorgaan, zoodat een vriendschappelijke match gespeeld werd, die eindigde in een gelijk spel 11. Stand bij rust 10 in het voordeel van Excelsior II. Dassen. Op de vergadering van 26 Februari j.l., gehouden in het café Smits te Meeuwen, door de Coöp. Verbruiksver. «Strijd om hulp* alhier, werd met over- groote meerderheid van stemmen besloten over te gaan tot liquidatie van bovenge noemde winkel. Doeveren. Bij stemming door lid maten'der Ned. Herv. Gem. alhier is be sloten dat de eerstvolgende tien jaren, zooals voorheen, de beroeping van Predi kanten en de benoeming van Ouderlingen en Diakenen zal berusten bij stemgerechtigde leden. Den 28en Febr, zagen we hier weer voor 't eerst de «Lentebode* op het oude nest bij de familie Boll neerstrijken. Eethen. Bij de Donderdag gehouden stemming van lidmaten der Ned. Herv. Gem. alhier, is met algemeene stemmen besloten de beroeping van een Predikant en van Ouderlingen en Diakenen, als van ouds, te doen geschieden door stemgerechtigde lidmaten. Genderen. Op de Maandagavond ge houden vergadering der Antirevolutionaire Kiesvereeniging werd een woord gesproken over de politieke beteekenis der Antirevo lutionaire Staatspartij, door Ds. v. d. Sluis. Verder hadden bestuursverkiezingen plaats, wegens het bedanken van drie leden van het bestuur. Gekozen werden de heeren T. Haijer, J. Verdoorn en G. v. d. Beek LGz. In deze vergadering werd uitgesproken, dat het treurig was dat geen der vier antirevolutionaire raadsleden aanwezig was. Hedel. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente alhier door ds. K. van As te Dirksland. Herpt. De onderlinge veeverzekering, die ruim 20 jaren heeft bestaan, is dezer dagen ontbonden. De materialen, die aan wezig waren, zijn door de leden onderling verkocht. Raamsdonksveer. Graanbeurs Hotel de Reyer. Tarwe f21 éi f22 per 100 K.G. Rogge f18 100 Haver f 14 100 De laatste R. C. Weensche kin deren vertrokken naar hun geboorteland wanneer het nieuwe transport komt is nog niet bekend. Blijkbaar in volle vaart reed de heer Z met zijn motor tegen een paal, met het gevolg dat bij viel en met ge broken been moest blijven liggen tot een ander motorrijder hem meenam, terwijl de motor zwaar beschadigd was. Als een aardige verrassing ontvin gen de landbouwers van de Coöper. Beet wortelsuikerfabriek te Zevenbergen nog een uitkeering van f 6 per 1000 K G. bieten, en dat niettegenstaande zij het afgeloopen jaar een hoogen prijs hadden betaald ge kregen. Op de paardenmonstering was veel aanvoer, doch weinig handel, slechts een paard werd verkocht. Een koe sprong den landbouwer L. zoodanig aan dat deze viel, terwijl zijn beenen zoo gekwetst werden dat hij onder hevige pijnen met behulp van een paar stokken in zijn woning kon komen, lenige dagen bedrust zal hij beslist moeten houden. De WelEerw. Heer Ds. v. d. Graaff staat op het drietal ter beroeping van een predikant der Ned. Herv. Gem. te Delft. Sleeuwijk. Tot lid van den Raad is benoemd verklaard de heer M. T. van Anrooij te Kille. Wondrichem. In de vorige week gehouden bestuursvergadering van de Ver eeniging tot Bestrijding der Tuberculose is besloten, (zoo een geschikt lokaal ge vonden kan worden) een tentoonstelling te houden van het t.b.c.-museum. Dank zij de ruimere Rijkssubsidie voor verpleging zal men voortgaan de in bezit zijnde ligtenten te verbeteren en geleidelijk nieuwe aanschaffen. Het salaris van de huisbezoekster werd verhoogd tot f 360.per jaar. De jaarvergadering werd bepaald op Woensdag 16 Maart. Door deze verga dering op een vroeg uur in den avond te houden, vertrouwt het bestuur dat vele leden ook van buiten aanwezig zullen zijn. Wijk, Bij het nazien der mangelwor* telen, welke werden opgestapeld in de kuilen, blijkt, dat vele tot verrotting zijn overge gaan dit is een schadepost voor de eige naars. Vrijdag j.l. had onze dorpsgenoot, de koopman J. G. Versteeg, het ongeluk nabij Nieuwkuijk in aanraking te komen met een auto, met het gevolg, dat hij zijn neusbeen brak. Dokter Auër verleende de eerste hulp, waarna hij per auto naar zijne woning werd vervoerd. Naar men uit goede bron verneemt heeft het fanfarecorps «Oefening en Uit spanning* alhier het voornemen binnen enkele weken een uitvoering te geven. Onze voetbalvereeniging «D.V.O.* zal evenals het vorige jaar op 2e Paasch- dag e.k. een voetbalwedstrijd geven. Waspik. Zondag speelde onze voet balclub «Brabantia* alhier een competitie wedstrijd tegen B.F.C. uit Tilburg. Na een zeer geannimeerden wedstrijd won B F.C. met 41. De voetbalvereeniging Olymphia, alhier, speelde Zondag een wedstrijd tegen H.F.C. uit Haarsteeg. Uitslag 11. Zondag ontstond in het café van V. D. alhier een twist onder kaartspelende jongelui, die zoo hoog liep, dat eukele flinke klappen werden uitgedeeld. De caféhouder was hier echter niet van ge diend en verwijderde de opgewonde jongens, waarna deze weer spoedig gekalmeerd waren. Zaterdagnamiddag sloegen twee jonge paarden van den landbouwer Th. L. alhier, bespannen voor een wagen met stroo, op hol en wel in het drukste van het dorp. Met vereende krachten was men de dieren echter spoedig meester. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Meeuwen. Dinsdag 8 Maart 's avonds 6.30 uur hoopt te Meeuwen in de Ned. Herv. Kerk op te treden de WelEerw. Heer Ds. Z. L. S. van Galembos, Hori- gaarsch Predikant te Utrecht, met het onderwerp Bolsjewisme in Hongarije. Hooi f20 él f22 500 CORRESPONDENTIE. Met het oog op de verhoogde frankeer- gelden moet alle zuinigheid in acht genomen worden en zal, met het einde van dit kwar taal, geen present-exempl. meer worden toegezonden aan H.H. Correspondenten, die geen of te weinig berichten inzenden. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2