SENORIO de 10 cents sigaar, J 1 Rook ons SUCCESMERK, 1 Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH, Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4066. Zaterdag 5 Maart. 1921 MAGAZIJN fel int. 482. Bii I nr. unt een wmwl FEUILLETON. HET TESTAMENT B A HL M ANN's Heeren- en Hiiiderkleediiig. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post besehikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLANDSCH OVERZICHT De conferentie inzake de door Duitsch- land te betalen schadeloosstelling is 1 Maart te Londen begonnen. Dr. Von Simons is begonnen de Duitsche tegenvoorstellen te doen. Het grootste deel van zijn rede neering bestond uit een poging om aan te toonen dat de deskundigen der geallieer den bij hun schatting van den economi- schen en finantieelen toestand van Duitsch- land de plank geheel en al missloegen. Verder stelde Von Simons de gekapitali seerde waarde van de Parijsche voorstel len der geallieerden, verdisconteerd op 8 percent, op 50 milliard gouden marken en hiervan was reeds, beweerde hij, 20 mil liard betaald, tot welk cijfer hij kwam, door mee te rekenen, volgens de Duitsche schatting, de waarde van het achtergeble ven Duitsch oorlogstuig en de verloren koloniale bezittingen. De overige 30 milliard, die, volgens Dr. Von Simons het uiterste zijn, wat Duitschland betalen kan, zouden moeten worden gevonden uit eene internationale leening. Hoewel zulks bij den huidigen stand van de geldmarkt onmogelijk zou zijn, meende Simons, dat er wel 1 miljard zou kunnen worden gevonden, waarop Duitschland in terest en aflossing zou bellen, evenals op de resteerende 22 miljard. Maar hij be toogde klaarblijkelijk zohder acht te slaan op de uitwerking, welke dit zou hebben op de bestaande leeningen dat MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard 27) Hoe zij ook poogde het bange gevoel harer verlatenheid te onderdrukken, zij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat ook haar wellicht spoedig een droevig lot wachtte. Toen zij weer in de hut kwam, was Dick wakker geworden. Het ventje riep haar. Het kille stijve lichaam van mr. Meeson, dat op den bodem lag uitgestrekt, had de kleine angstig gemaakt, al wist hij ook niet bepaald waarom Augusta nam hem op den arm en kuste hem hartelijk. Zij hield van het kind, als was het haar eigen geweest. Het was dan ook trouwens de eenige troost, die haar in de eenzaamheid was gebleven. Daar het lichaam van mr. Meeson te zwaar was dan dat zij het al leen met behulp van eigen kracht kon weg dragen, vatte zij het plan op, met Dick de andere hut te gaan betrekken, die door de matrozen was verlaten. In het midden stond nog het vat met rum, dat hun nood lot was geworden. Het was bijna ledig en daardoor zoo licht, dat zij het zonder moeite op zijde kon rollen. Zij maakte de deze Duitsche leening bijzondere voorrech ten zou moeten krijgen en zou moeten worden vrijgesteld van belasting in de lan den van uitgifte. Von Simons stelde voor, dat Duitschland zijn schuld in 30 jaar tijds af zou doen, maar drukte twijfel uit of Duitschland wel in staat zou zijn om veel te betalen anders dan in grondstoffen en werkkrachten voor 1926, waarna, naar hij voorstelde, een nieuw ontwerp van betaling zou kunnen worden opgesteld. De voorstellen van Parijs wees von Simons als onuitvoerbaar van de hand, evenals de betaling van 12 percent op den Duitschen uitvoer. Toen Simons vroeg of hij deze voorstel len in bijzonderheden wilde toedichten, bracht Lloyd George, die de bijeenkomst voorzat, hem op scherpen toon tot zwijgen. Als de bijzonderheden, zoo zei de Engelsche eerste-minister, niets anders waren dan een nadere uitwerking van de voorstellen, die von Simons reeds had gedaan, zouden zij de moeite van het voorlezen ternauwer nood loonen. De voorstellen toonden een volstrekt gemis van inzicht in de hoofdzaken, waarover het ging, en de geallieerden wa ren eensgezind van meening, dat zij geen bespreking waard gekeurd konden worden. Omtrent den aard der beslissing, die de geallieerden op deze Duitsche tegenvoor stellen zullen nemen is op het oogenblik dat wij dit schrijven nog niets met zeker heid bekend. Men vermoedt, dat een ultimatum op korten termyn zal worden gesteld en dat in hoofdzaak van de Duit- schers zal eischen, dat zij binnen dien termijn met een aannemelijk voorstel voor hut schoon en ging daarop in de andere de beschuit en de gebakken eieren halen, opdat zij met Dick het ontbijt kon ge bruiken. Toevallig regende het dezen morgen slechts weinig. Augusta nam daarom Dick mede, om eieren gaan te zoeken, niet zoo zeer omdat zij daaraan reeds bepaalde be hoefte had dan wel om zichzelve althans eenige werkzaamheid te verschaffen. Zij beklom den top van de'rots, waar de nood vlag aan een stok was vastgebonden en wierp den blik over den Oceaan. Zoo verre het oog reikte niets dan de onein dige zee. Tal van zwarte zeeraven scheer den de oppervlakte van het water. Hoe lang zij ook bleef staren, zij zag niets dan lucht en water. »Komt Mama Dick nu heel gauw in de boot halen ?c vroeg het kleine ventje aan haar zijde met kinderlijk vertrouwen. Die woorden deden haar in tranen uitbarsten. Nadat zij weer moed had gevat, ging zij aan het eieren zoeken, een bezig heid, waarin kleine Dick vooral veel ver maak schepte. Aldra hadden zij er zoo veel verzameld, als zij maar dragen kon den. Zij keerden daarop naar de hut te rug, maakten een vuurtje aan en bakten eenige eieren in de gloeiende asch. Op deze wijze ging de dag voorbij en weder om trad de duisternis in. Augusta legde Dick neer en ging ook zelve slapen. Roe rend was het om te zien, hoe spoedig het kind de ondervonden vermoeienissen in een den dag komen. Als Duitschland blijft bij zijn onaannemelijke voorstellen, zullen de volgende sancties worden toegepast le. een heffing van 50 pet. van Duitsche goederen, ingevoerd in de geallieerde landen 2e. de instelling van een douanegrens, waardoor het gebied links van den Rijn van het overige gedeelte van Duitschland economisch gescheiden wordt 3e. de bezetting van de Duitsche kolen- havens rechts van den Rijn, en ten slotte de uiterste maatregel de inbeslagneming van de Duitsche douane-rechten. Uit Moskou komt bericht, dat aldaar op 26 Febr. een Russisch-Turksche conferentie is geopend. Voor Rusland was o.m. als afgevaardigde Tsjitserin, volkscommissaris van buitenlandsche zaken en voor Turkije Joessoef Kemal Bei, volkscommissaris van nationale economie Verleden week Donderdag is het eerste gedeelte van het Russisch-Poolsche verdrag geteekend, dat betrekking heeft op de uitgewekenen en de uitwisseling van krijgs gevangenen. Men komt dus te Riga op den goeden weg, al gaat het ook met schokken. Ook thans nog zijn er belangrijke ge schilpunten op te lossen Zoo weigeren de Russen hardnekkig te voldoen aan den inderdaad ook ver gaanden eisch dat zij alle kostbare kunstvoorwerpen en wetenschappelijke verzamelingen, die onder de opeenvolgende tsaristische regeeringen uit Polen naar Rusland overgebracht zijn, zouden teruggeven. Daarentegen zijn de GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes- Vraafj prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. diepe sluimering had vergeten. Nauw had het kind zijn ïgoeden nacht® gewenscht en zijn gebedje opgezegd, of het had de oogen reeds gesloten. Niet aldus Angusta. Zij bleef luisteren naar het gehuil van den wind, die suizend en fluitend over de vlakte blies. Maar ach, wat waren al de verschrikkingen der natuur, vergeleken bij al die ontzettende gedachten, welke haar bestormden Zij wist, hoe gering de kans op redding voor haar was. Schepen kwa men niet dan zeer, zéér zelden deze schrik kelijke onbewoonde kust voorbij. En al gebeurde dit, dan was het meer dan waar schijnlijk, dat zij nog een andere plek zou den landen en althans haar en haar vlag voorbij zouden varen zonder er iets van te bemerken. En in dat geval was haar uit einde immers niets anders dan een questie van tijd. En wat stond haar te wachten als ten slotte de voorraad eieren zou uit geput raken en zij zou genoodzaakt zijn, zich met de zeevogels zeiven te voeden. Zou bij een dergelijk voedsel het kind niet ziek worden en zou het haarzelve beter gaan Zij bad, dat het kind ten minste het eerst zou komen te sterven. Een ont zettende gedachte was het haar, dat het ooit anders zou kunnen geschieden en zij de eerste zou wezen die stierf, zóó dat het arme kind dan alleen achterbleef 1 En och, morgen was het Kerstmis I Hoe geheel anders had zij den vorigen kerst avond gevierd, met haar arme zusje in Polen weer onverzettelijk inzake den Rus- sischen eisch van vrijen doorvoor door Polen in beide richtingen voor alle soorten van koopwaar, welke bestemming die ook hebben mocht. Deze eisch wijkt af van de overeenkom sten dienaangaande in de voorloopige vredes voorwaarden en Polen blijft er op staan, dat het de vrijheid zal behouden zijn grenzen te sluiten voor wapenen en druk werk (bolsjewieksche propagandageschriften) en dat de in- en uitvoer langs twee met name genoemde grensstations zal worden geleid, waarvoor het Stolbce en Zdolbunowo aangewezen wil zien. Intusschen werken de commissies hard aan het uitwerken van de verdere verdragsartikelen en begint het er naar uit te zien, dat ten slotte de vrede in optima forma geteekend zal worden. Of het een duurzame vrede zal zijn, is een andere vraag. BUITENLAND. De toestand in Kuslaud. Uit Moskou worden aan de Lettische bladen gemeld de volgende bijzonderheden omtrent gebeurtenissen, waarvan Moskou thans het tooneel is. Den 24en Februari legden meer dan 14000 arbeiders, daar onder die der drukkerijen, het werk neer zij eischten vermeerdering van de voedsel rantsoenen, vryheid van handel, waarborgen voor de rechten van den merisch en bij- eenroeping van de Constituante. In het begin had de staking een volmaakt ordelijk verloop, maar daarna naderden groepen werklieden de kazernes en deden een op roep aan de soldalen. Deze laatster), ge sommeerd om met kracht van wapens de volksverzamelingen te verstrooien, weigerden te gehoorzamen. Communistische regi menten, inderhaast opgecommandeerd, openden het vuur op de arbeiders en maakten talrijke slachtoffers. Omtrent de gebeurtenissen te Moskou wordt gemeld van 26 Februaride be weging breidde zich ~uit over de geheeel stad. In de straten hield het geweervuur niet op. Talrijke soldaten liepen over naar de zijde der opstandelingen. De instellingen der sovjets worden bewaakt door de com munistische troepen. De correspondent van het agentschap der Russische unie verneemt, dat in den nacht van 26 op 27 Februari de arbeiders zich meester hebben gemaakt van het arsenaal en het spoorwegstation van Koersk. Birmingham. Zij herrinnerde het zich, hoe zij des morgens naar de kerk was gegaan en hoe zij daarna in alle haast nog de laat ste proeven van »Jemina's gelofte® had gecorrigeerd. Ach, waarschijnlijk zou zij het volgende Kerstfeest weder met de kleine Jemmy samen vieren. En met tranen in de oogen knielde Au gusta neder. Innig bad zij den Heere om hare redding uit dezen verschrikkelijken toestand of, als zij zou moeten sterven, dan alhans om de redding van het arme on schuldige kind. Maar ook deze lange nacht ging met al zijne verschrikkingen wederom voorbij. Au gusta was eerst een paar uren voor het aanbreken van den ochtend ingeslapen en toen zij nu de oogen opende, was het al reeds volop dag. Kleine Dick zat op en speelde met de kom, die de matrozen als drinkschaal hadden gebruikt. Nadat zij hem had aangekleed, liet zij hem naar buiten gaan om wat te spelen, want met eenige huivering bedacht zij, dat het haar plicht was, het stoffelijk overschot van mr. Mee son te begraven en zij wilde niet, dat de kleine getuige zou zijn van deze verrichting. Juist wou zij met dezen treurigen arbeid een begin maken, toen Dick met uitroe pen van vreugde de hut kwam binnen springen. O, tante, tante,® riep hij »daar zeilt een heel groot schip voorby. »Zyn het Gorinclieiii. In de straten van Moskou zijn geregelde gevechten geleverd, daar de bolsjewiki artillerie uit de provincie hebben laten komen. Vermindering ran bewapening. De Amerikaansche Senaat heeft met algemeene stemmen bij de behandeling der marinebegrooting een amendement aange nomen, waarin de president wordt uitge- noodigd een conferentie bijeen te roepen van Groot-Brittanië, Japan en de Veree- nigde Staten, om de beperking van de oorlogsvloten te bespreken. o De lersche burgeroorlog. Er zijn weder 5 lersche gevangenen ter dood veroordeeld, die onlangs wegens hoogverraad hebben terechtgestaan. Te Dublin zijn eenige burgers gewond bij een nachtelijk vuurgevecht, dat ontstond toen eenige gewapende burgers weigerden stil te houden toen hun dat gelast werd. Tillis door de bolsjewiki genomen. De correspondent van de »Temps« le Konstantinopel, die iri den regel goed is ingelicht over de gebeurtenissen in de Kaukasche landen, beschrijft den toestand in Georgië als zeer kritiek, nu Tiflis door de bolsjewiki i3 genomen en de bevolking naar Bakoe vlucht, waarheen de Turksche troepen oprukken. Ook de regeering en in Tiflis vertrouwde buitenlanders hebben zich naar Batoem begeven. nu Papa en Mama, die Dick komen halen Augusta wist niet wat zij hoorde, of zij haar ooren al of niet vertrouwen mocht. Als het eens inderdaad een schip was, dan waren zij gered. Maar wellicht was het slechts een gezichtsbedrog van den kleine. Zij nam het kind bij de hand en ijlde, zoo snel als haar voeten haar dragen konden, naar de rots, van waar Johannie en Bill den dood hadden gevonden. Reeds op den weg daarheen zag zij, dat het kind de waarheid had gesproken, want rechts van de bocht lag een groot zeilschip. Het was slechts een 200 werst verwijderd het had blijkbaar juist de zeilen ingehaald en wilde nu voor anker gaan. Augusta dankte de Voorzienigheid met tranen in de oogen. Op de uiterste punt van de rots aangekomen, zwaaide zij met de muts van Dick naar het schip, dat zich langzaam en vol majesteit bewoog, totdat de ankers kletterend in het water zakten. Nu hoorden zij ook weder het geluid van meuschelijke stemmen. Zij waren dus reeds opgemerkt. Vijf minuten later werd een boot uit gelaten en roeiden eenige mannen in de richting van het eiland. Zij wees hun de plek aan, het meest geschikt om te landen en snelde met Dick haar redders te gemoet. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat e« de Bommelerwaard VAN Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHEEfcO ZILVER - ALPACCA Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1