SENORIO de 10 cents sigaar, Rook ons SUCCESMERK, Magazijn St. Jozef. L. DEKKS, Und van altena Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden. No. 4068. Zaterdag 12 Maart. 1921. W-=rr.-- =Jj FEUILLETON. HET TESTAMENT samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. MMMIJI ft «n m a Tel. iat. 411. U UJ D Aj Hinfhamerstraat 24, 's-BOSCH. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDECH OVERZICHT Wat niet werd verwacht, dat de onder handelingen te Londen plotseling zonden worden afgebroken, is toch gebeurd. Op de bijeenkomst op Maandagmiddag 12 uur- zette Von Simons zijn zoogenaamde tegen voorstel uiteen. De redevoering van den Duilschen minister van buitenlandsche zaken maakte een zeer ongunstigen indruk, daal de Duitsche delegatie al haar reeds gedane voorstellen staande hield, zonder eenige poging tot toenadering. Lloyd George verklaarde aan Von Simons dat bet antwoord der geallieerden aan geen twijfel onder hevig kon zijn, n.l. dat het de besprekingen onder dergelijke voorwaarden niet wenschte voort te zetten. Het uitstel van een week door mr. Simons gevraagd, werd geweigerd en de strafbepalingen zouden dan onmid dellijk van kracht worden. Hieraan is reeds uitvoering gegeven dcor de bezetting van de Rjjnsteden, Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort. Bij de bezetting zijn geen in cidenten voorgevallen. De Duitsche afgevaardigden en hun aan hang zijn Dinsdag uit Londen vertrokken, maar, zoo zegt de Evening Standard, het zal niet verrassend zijn, indien dr. Simons het punt waarop de onderhandelingen te Londen afgebroken zijn, gebruikt als be ginpunt voor verdere aanbiedingen van de Duitsche regeering. Het blad verneemt dat van gezaghebbende zijde en voegt er aan toe »De zaak zit eenvoudig zoo, dat MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 29) Mrs. Thomas zat met kleine Dick op haar schoot en heette Augusta met harte lijkheid welkom. Augusta nam naast haar plaats en ge noot in den hartelijken aanblik der zee. Onder begunstiging van een flinken Wes tenwind, die op dezen breedtegraad bijna altijd waait, vloog het schip in snelle vaart over de golven. Langzamerhand verdween de kust van Kerguelenland uit het gezicht. Augusta staarde naar de laatste rots en huiverde. De laatste acht dagen waren haar thans als een akelige, nare droom. De glinsterende sterreu daarboven aan den hemeltrans de wind, die in de takelage zijn vroolijk lied deed hooren de heerlijke avondlucht alles deed haar het ondervon den leed vergeten. En ondertusschen verwijderde de Har poen zich al sneller en sneller, al verder en verder van de plaats, waar dat leed geleden was en vloog het schip steeds uieer de zonnige kust van het goede Old-Enge- land te gemoet. Augusta was geheel onder den indruk van dit blyde vooruitzicht. Het werd haar dr. Simons, wien ongetwijfeld de handen gebonden waren door de strikte lastgevin gen van zijn regeering, op eigen verant woording hier niet verder kon gaan.« Voorts gebruikte dr. Simons zelf in een onderhoud met een man von de Evening Standard de woordenMisschien zal de Londensche conferentie ten slotte niet onvruchtbaar aan uilkomsten blijken. Het kan zijn, dat dr. Simons de zaak zoo ziet, maar er zijn anderen, o.a. de genen, die hem de lastgevingen voor Lon den meegaven, die mee hebben te spreken. Fehrenbach, de rijkskanselier, was Dinsdag in den Rijksdag nog vol van de «sancties*, die thy als gewelddaden kenschetste. De gezanten uit de Entente-hoofdsteden Lon den, Parys en Brussel zijn naar Berlijn ontboden. Iets bijzonder dreigends moet men daarin niet zien, want hun paspoorten hebben zy niet gevraagd. Zij gaan dus voor een dringend overleg. Het Berliner Tageblatt verzekert, dat de Duitsche des kundigen reeds begonnen, om na te gaan op welke wijze een nieuwe grondslag voor onderhandelingen te vinden zou zijn. Ein delijk heeft Bonar Law in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat het wetsontwerp op de 50 pet. heffing van den verkoopprijs van Duitsche goederen wel niet voor het Paasch reces afgedaan zou kunnen worden. Dat zijn zoo de voornaamste feiten onder welke optimisten er verschillende kunnen vinden, die niet ontmoedigend stemmen. Geen verstandig mensch kan anders ver wachten dan dat men, vroeg of laat, toch weer aan het praten komt, maar de dwangmaatregelen zijn nu al gedeeltelijk alles zoo wel, zoo vroolijk en gelukkig te moede. Zij schudde alle moedeloosheid, alle twijfeling van zich af. Zij leefde we der op en keerde in den goeden kring der levenden terug. Zij zou weder kunnen werken, denken en arbeiden zij zou de werken van haar genie wederom kunnen ontplooien, die door tegenspoed en onheil zoo langen tijd als veriatud waren. En zij zou hare roeping vervullen zij voelde daar toe al de kracht in zich. Was het niet schoon, was het niet heer lijk, een toekomst voor zich te hebben, rijk aan daden en vruchten. De verschrikkin gen van den dood hadden haar de onuit sprekelijke waarde leeren kennen van dat eene, waarop ons doen en laten eenig en alleen moet gebouwd zijn de liefde. Wel zei zij niets en bekende zij zich niets van hetgeen er nog duisters en vaags in haar binnenste woelde; haar terugkee- rende levenslust, haar geestdrift voor wat schoon en goed is, was niets anders dan het onwillekeurig bewustzijn van een ware en innige liefde. Drie maanden, drie lange maanden wa ren voorbijgegaan. De Harpoen had op haar reis naar Norfolk in de Vereeuigde Staten een slechte reis gehad. Zij waren in Zuidwestelijke richting gezeild en alles was goed gegaan totdat zij aan de St. Paulo rots kwamen, waar zy tegenwind kregen. Toen zij daarop noordwestelijk koers bielden en zich later naar het noor- in werking de nieuwe douane-regeling voor het Rijnland zal, heet het, al einde van deze week van kracht worden en de Duitschers kunnen met nieuwe voorstel len niet zoo gemakkelijk gehoor vinden, nu er geen centrum van onderhandeling meer is. Sedert de ruim drie jaar, dat het Sowjet bewind in Rusland de heerschappij in han den heeft, zijn er al zoo dikwijls berichten van opstanden en nieuwe revolutionaire woelingen gekomen, die later bleken of onjuist of zeer overdreven te zijn, dat men uit den aard der zaak zeer voorzichtig geworden is ten opzichte van al derge lijke berichten. Ditmaal moet er echter toch werkelijk wel wat ernstigs gaande zijn. De opstand schijnt uit te gaan van de beruchte ma trozen uit Kroonstad, die bij alle revoluties reeds een voorstaande rol hebben gespeeld en die ook onder bet bolsjewistische be stuur een soort van staatje in den staat hadden weten te blijven. Niet alleen in de stéden St.[Petersburg en Kroonstad schijnt het oproer te zijn uitgebroken doch ook in de gouvernementen Tambof, Woronesj en Koersk schijnt een groote boerenopstand te heerschen. De rebellen van Kroonstad hebben een succes behaald door de inne ming van het fort Krasnaja Gorka, van waaruit zij nu St. Petersburg bombardee ren, dat met eigen batterijen antwoordt. Uit Parijs wordt gemeld dat het socialis tische blad Le Populaire een telegram van het GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wasebstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. den wenden, werdden zij door westelijke winden langzamerhand naar de Azoren ge dreven, juist op een tijdstip, dat zij ge brek begonnnen te krijgen aan water en proviand. En daar was het, dat Augusta van hare vrienden, de Yankee-scheepslieden, afscheid nam, want de walvischvaarder, die haar en Dick het leven had gered, zstte, nadat hij zich pnieuw had uitge rust, weder alle zeilen bij voor zijn einde- looze reis. Augusta stond op den haven- dam van Porte Delgada, om bij hun ver trek tegenwoordig te zijn. De matrozen zagen haar en riepen haar een vaarwel toe en kapitein Thomas wuifde haar toe met zijn hoed. Augusta wuifde terug met haar zakdoek, maar weldra kon zij niets meer van hem zien, misschien omdat haar de tranen in de oogen stonden. Zij had het inderdaad goed gehad op de Harpoen en thans werd haar het afscheid wezenlijk zwaar. Want hare dagen aan boord wa ren in velerlei opzicht ongestoord en ge lukkig geweestzij hadden haar tijd en gelegenheid geboden, om hare krachten te verzamelen, vóórdat zij weder in het volle gewoel van het leven den strijd ging mede strijden voor recht en waarheid. Zij was er steeds met groote liefde en hartelijkheid behandeld en had er het medelijden onder vonden, dat het Amerikaansche volk jegens alle ongelukkigen gevoelt. Maar Augusta was niet de eenige, die het vertrek der Hai poen met leedwezen zag. In de eerste plaats was daar ook kleine Dick, die door socialistische ex-kamerlid Renaudel ontvan gen heeft, die te Praag vertoeft en die mededeelt, dat het blad Wolga Rossi een draadloos telegram openbaar maakt, dat door de matrozen en de arbeiders van Kroonstad afgezonden is en dat als volgt luidt «Volgens den wil van de matrozenraden en arbeiders te Kroonstad, is de macht te Kroonstad geheel in handen van het voor- loopige revolutionaire comité overgegaan, zonder dat een enkel schot gevallen is. De arbeidersklasse te Kroonstad is vastbesloten, zich niet meer te laten misleiden door de communistische partij, die zich de vertegen woordigster van het volk noemt, maar inderdaad geheel het tegenovergestelde is. Kameraden, gelooft niet aan de woorden der autocratisch regeerenden komt u er van overtuigen, dat de Kroonstad geen witte officieren met generaal Koslowski af n het hoofd de macht in handen hebben. Dat is een brutale leugen. Uw kameraden te Kroonstad verzoeken u dringend, u ter stond bij hen aan te sluiten, opdat door gemeenschappelijke pogingen de langver beide vrijheid wordt verkregen.* Dit draadloos bericht is ook te Berlijn ontvangen. In de Duitsche hoofdstad maakt men uit de zinsnede, dat de arbeiders te Kroonstad zich niet meer door de commu nistische partij willen laten misleiden, op, dat het oproer niet van een groep der communisten, maar van de sociaal-re* olu- tionairen uitgaat. Wat de verdere berichten betreft, meldt men uit Berlijn nog Voor het overige zijn er alleen indirecte berichten over onlusten in St. Petersburg en gisting in geheel Rusland, die niet te controleeren zijn, maar wel zooveel laten doorschemeren, dat, al valt de Sowjet- republiek nog niet, toch de bijl aan den voet van den boom is gelegd. Intusschen blijft de gewone dagelyksche draadlooze dienst uit Moskou kalm zijn gang gaan. Hij zendt de gewone propa- gandaberichten, ditmaal een uitvoerig be toog over het goed recht van Sowjet- Rusland in zijn ^optreden tegen Georgië, hetwelk zich volgens de bolsjewieksche voorstelling van zaken misdragen heeft. Van onlusten, die er in Rusland uitgebro ken zouden zijn, wordt met geen woord gerept, ook niet om de talrijke berichten, die via Helsingfors, Reval en Riga daar over komen, tegen te spreken. Men blijft dus inzake de huidige gebeur den dagelijkschen omgang met zooveel Amerikanen een sterk Yankeeaccent had gekregen, maar aan boord bij den stevigen kost heel wat gegroeid was. Het kereltje schreide heete tranen, toen zijn boezem vriend, een bootsman met een woest uiter lijk, hem als aandenken een grooten wal- vischtand overhandigde, waarin hij met groote behendigheid een natuurgetrouw beeld van hun redding van Kergu ilenland had gesneden. In de tweede plaats mrs. Thomas zelve. Toen zij eindelijk het ei land van St. Michiel, een van de Azoren, waren genaderd, had Augusta aangeboden, vijftig pond, dus de helft van mr. Meeson's nalatenschap in contanten te betalen als passagegeld, want zij had maar al te goed opgemerkt, dat mrs. Thomas nu juist niet bijzonder met aardsche goederen was ge zegend. Maar de kapitein weigerde beslist dit geld aan te nemen. Hij beweerde, dat het den zeeman, die ooit geld van een schipbreukeling aannam, deerlijk zou op breken. Een geloof, dat algemeen aan hangers telt. Augu ta bleef aandringen en ten slotte kwam men tot een vergelijk. Mrs. Thomas was namelijk door een ge voel van heimwee overvallen en verlangde innig, haar geboorteland weder te kunnen betreden en de bevolking weer te zien in wier m dden zij was opgevoed. Hoe ech ter aan het geld daartoe noodig, te komen Zij bezat het niet. Augusta bood haar vijftig pond aan, waardoor het haar op eens mogelijk werd, aan haar lievelings KA I! LH ANYs Ileeren- en Kinderkleeding. (Korinchem. tenissen in Rusland op die berichten uit Finland, Estland en Letland aangewezen. Uit Helsingfors werd dan gemeld, dat Trotzky met het oog op den ernstigen toe stand tot dictator van de Russisshe Sowjet- Republiek uitgeroepen was, met onbeperkte bevoegdheid. Hij zou uit Moskou naar St. Petersburg vertrokken zijn. Uit Reval wordt gemeld, dat Zondag avond een groot aantal Sowjet-ambtenaren waaronder 25 commissarissen, de Estland- sche grens overgekomen zijnze waren gevlucht uit Pskof, waar een anti bolsje wistische opstand was uitgebroken en waar het garnizoen zich bij de opstandelingen aangesloten had. «Pskof is van communisten gezuiverd*, luidde het bericht verder, en heeft zich tot vrije stad uitgeroepen en zich tot bondgenoot van Kroonstad verklaard in den strijd voor vryheid en voor een wetgevende vergadering. BUITENLAND. .De tegen-rerolutie in Rusland. De volgende berichten jverden te Wilborg ontvangen in den nacht van 6 op 7 Maart Talrijke arbeiders van de fabrieken te Toela en Serpoechof hebben zich aangesloten bij die te Moskou. De hardnekkige bloedige strijd duurt voort. De sovjet-regeering ge bruikt alle mogelijke middelen om den toe stand meester te blijven. o— denkbeeld gevolg te geven. Op aandrang van Augusta nam zij de som eindelijk aan en zoo bleef zij dan thans met Augusta in Ponto Delgada achter, waar zij op de pas sagierboot van de London and West India Line moesten wachten, die hen naar Sou thampton zou b engen. Zoo stonden zij nu op dezen dag op de haven van Ponte Delgada en zagen zij met hun drieën de Harpoen uitzeilen. En nu brak een schoone tijd aan op St. Michiels-eiland, waar de natuur zich op het prachtigst voordoet en alles in de schepping meewerkt om den mensch be- hagelijk te stemmen. Als Augusta in la- teren tijd nog aan die weken, op St. Mi chiels-eiland doorgebracht, terugdacht, dan meende zij nog den heerlijken geur der Oranjebloesems te bespeuren en nog den aanblik dier heerlijke granaatappels te aan schouwen, waarvoor zelfs onze bekoorlijke rozen het onderspit moeten delven. Het was een verrukkelijke tijd. Ce Engelsche consul ontving hen vrisn- delijk, veel vriendelijker dan Augusta ge meend had, dat een consul zich ooit be toonde, tegenover schipbreukelingen, zooals hij er immers zoo velen ontmoet. Intus schen verliep de tijd snel genoeg en op een goeden dag kwam er een man met het bericht, dat er een schip in zicht was. Augusta nam afscheid van den consul, die haar met de binocle naoogde. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden sn Altena, se Langstraat en de BoniiiielerwaBrd VAN Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1