Fa ALPH- HUPSCH Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL "V ughterstraat 19. 's-BOSCH. Levering onder garantie van breuk en bij levering. in. de nieuwste modellen. De Bazar te Heusden. TELEFOON 715. Wat it werken Het Duitsche blad »Rheiderland« d ;elt cie volgende vermakelijke geschiedenis mee 3>Een, in de hitte van den verkiezingsstrijd afgesloten weddenschap werd Zondag j.l. afgesloten. In een vergadering der Com munisten had de woordvoerder Seitz, de opmerkingen van een debater, den hoofd onderwijzer Zylmann, trachten te ontze nuwen, door te beweren dat slechts de arbeiders wisten wat werken was, de andere noenschen hadden geen notie van werken. Zylmann daagde daarop Seit uit samen een akker om te spitten dan zou blijken, wie beter werken kon. Deze strijd werd uit gevochten op een stuk weiland, bij den ©Idenburgerspoorweg. Beiden moesten acht uur spitten. Het oordeel van den scheids rechter luidde iHet werk van den heer Zylmann is goed het werk van den heer Seitz is minderwaardig de kanten zijn niet uitgezet't veld is niet gelijk zoodat het opnieuw bewerkt moet worden 1" By het stelen gedood. Bij den landbouwer J. Dassel te Hoya, even over de grens, in Oost-Friesland, werd inblraak gepleegd. De boer ontwaakte, nam een groot mes en ging den inbreker tege moet. By de worsteling werd de ongeveer 30-jarige onbekende doodgestoken. Hij was in het bezit van veel inbrekerswerktuigen. De aardbeving in China. Het Journal verneemt uit New-York, dat de bladen een telegram publiceeren uit Peking. Dit telegram behelst, dat bij de jongste aardbeving in Kensoe en Sjensi 250 000 menschen zijn omgekomen. De Spaansche Minister-President vermoord. MADRID, 8 Mrt. De minister-president Dato is doodgeschoten. Een bolsjewistische nederlaag. Kopenhagep, 8 Maart. Naar uit Hel- singfors geseind wordt heerscht in Petro- grad groote verwarring. De beschieting van Petrogad duurt voort en wordt van uit deze stad beantwoord, waarbij steun wordt verleend door eenige forten in de omgeving van Petrogad. Parijs 8 Maart. De »Echo de Paris* verneemt uit Stockholm Evenals de bat terijen van Ysterbak hebben ook die van Krasnajar Gorka het Vliur op Petrogad ge opend. o— De boljewistische infanterieaanval op Kroonstad. Helsingfors 8 Maart. Het bombarde ment van Petrograd duurde tot «den mid dag. De batterijen van Ysterback kozen de zijde van de opstandelingen van Kroon stad. De bolajewiki deden over het ijs een infanterie-aanval op Kroonstad, doch zij werden met zware verliezen teruggeslagen. De sovjet- regime nadert styn einde. Parijs, 10 Maart. De anti bolsjewistische beweging verspreidt zich in Rusland met groote snelheid. De val van de regeering van Lenin zal niet lang meer op zich laten wachten. De opstandbeweging is door een comité onder bevel van Kerensky van uit Parijs georganiseerd en geleid. Kerensky is naar Reval vertrokken om bevel over de witte troepen op zich te nemen. Parijs, 10 Maart. Het partij kiezen van Krasnoja Gorka voor Kroonstad was het gevolg van een opstand onder de of ficieren. De draadlooze stations van Mos kou en Kroonstad wisselen voortdurend telegrammen. Moskou tracht Kroonstad tot haar communistische plicht terug te bren gen. Kroonstad antwoordt, dat zij 'n nieu we republiek is en een nieuwe revolutie begint. De bolsjewistische troepen op de Estlandsche grens verlaten hun post. BINNENLAND. Kruit in een tnrf. Te Wedde vond de heer H. bij zijn huis een turf, waarin een groote hoeveel heid krnit was geborgen. Juist bijtijds was het ontdekt en is daardoor zeker een on heil voorkomen. De daderes van deze wandaad is gearres teerd. Tabaksaccijns. Aan de orde is het wetsontwerp tot heffing van een tabaksaccijns. De heer Arts zegt, dat het Nederlandsche volk steeds gewend is geweest aan een ruim gebruik van goede tabak. Spr. vreest meer dan de prys erhooging voor de nati onale tabaksindustrie en de winkeliers. Het ontwerp grijpt in de vrijheid van bedrijf in door het banderollestelsel de bepalingen omtrent de lokalen, de maatregelen van contróle enz. Bargcueester Zimmerman treedt af. Burgemeester Zimmerman heeft aan den gemeenteraad medegedeeld, d>t hij, na ge durende 15 jaren het ambt van burge meester van Rotterdam te hebben vervuld het oogenblik gekomen achtte zijn taak neer te leggen. Hij heeft aan de Koningin verzocht hem eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Mei. Eieren. In Westerwolde (Gron.) is de prijs der hoendereieren in een paar dagen weer ge daald tot f6 en f7 per 100 stuks. o Graanprijs. In het Groninger Oidambt is den laatsten tijd maïs in voorkoop verkocht voor f 8.50 de 100 K.G., levering Mei e.k. Zouden de korenprrjzen in den loop dezes jaars met dezen lagen prijs overeenkomen dan wordt 1921 zeker een slecht bouwjaar De huuropdr(jring. Naar de »Tel« verneemt is Jac. van der Kroon, slager, te Amsterdam aan den Koninginneweg No. 209, door den kanton rechter wegens het beding van te veel huur,| veroordeeld tot eene boete van dui zend gulden, subsidiair negentig dagen Spoken. Den laatsten tijd hoorde men meermalen van geheimzinnige spook-histories bij een der bewoners aan den Lankhorststraat te Hengelo. Niemand nam dat natuurlijk voor ernstig, vooral niet, omdat er nooit iets gezien werd door de buren, wanneer die eens oppasten. Maar de vrouw des huizes en de 16-jarige dochter wisten't heel zeker en ook de boer zelf bemerkte 's morgens wel eens, dat 't werkelijk om en in zijn huis had gespookt. 't eval liet de politie niet met rusten deze stelde dikwijls een nachtelijk onder zoek in, met 't gevolg, dat ze de moeder tot de bekentenis wist te brengen, dat zij en haar dochter 't lieten sp ken. En waarom Vader had er meermalen zijn misnoegen over geuit, van ook nog voor »een ander mans kinders* te moeten werken, en nu dachten de sluwe vrouwen door hem op die manier beangst te maken, hem wat milder te stemmen ten opzichte zijner stiefdochters. De methode bleek niet doeltreffend, want volgens verklaring van den boer spookte 't wel al 3 jaar lang. o Intocht van Duitschers. Naar de »Msb.« van den Maaskant ver neemt, is op het oogenblik de uittocht van Duitsche werklieden naar Nederland zeer groot. Alleen bij Venlo kwamen Maandag nacht 50 Duitschers over de grens, die zich niet willen onderwerpen aan de be zetting en in Nederland werk komen zoeken. De verdubbeling van de belas ting op gond en zilver. Een protrst-vergaderivg tan den Bond ran Fabrikanten en Handelaren. Utrecht, 8 Maart. In hotel de l'Europe alhier werd heden een buitengewone al- gemeene vergadering gehouden van den Bond van Nederlandsche Fabrikanten van en Handelaren in Gouden en Zilveren Wer ken, o.m. belegd als protest tegen het voorgestelde wetsontwerp tot verdubbeling van de belasting op gouden en zilveren werken. Woensdagmiddag werd de bazar voor het Diakonessenhuis, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, onder welke ook werd opgemerkt de vroegere directrice, zuster Martha, .door den Voorzitter, Ds. Huijgens, geopend. Spreker kon met dankbaarheid gewagen van veel ondervon den belangstelling, en bood het Bestuur een bedrag van f1384,aan. Zuster Martha, daarna het woord vra gende, overhandigde een enveloppe met f 390,—. Nadat ook door den inwonenden Tur een woord gesproken was, begon de stroom bezoekers reeds aan te wassen. Buiten gewoon groot was de animo voor grab belton* en »rad van avontuur*, terwijl honderden bezoekers langs de keurige éta- lage's heengingen en hun inkoopen deden. Ook 's avonds was er druk bezoek. Don derdagavond werden de resteerende voor werpen bij opbod verkocht, waarbij zooveel belangstelling was, dat de heele voorraad om half 10 geheel weg was. Bij narekening bleek de totaal opbrengst te zijn f 2887.90j. Een prachtig resultaat. Verjaardag raden 13 December. Aantal boonen 441. Naam raden Kniertje. Poppenkamer No. 13. Geboorteplaats diakonesStandaardbuiten. Voor enkele nagekomen giften konden we persoonlijk bedanken. Aan allen, die hebben medegewerkt tot de bereiking van het prachtige resultaat, zeggen wij_ recht hartelijk dank. HET BESTUUR. PLAATSELIJK NIEUWS? Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Naar wij vernemen zal door de loterijclub »Hoop doet levern alhier omstreeks half April een wedstrijd voor Humoristen worden gehouden. 41 Maart. Heden nam. 2 ure werd onder plechtig klokgelui grafwaarts gebracht het lijk van den oud-Burgemeester, den Heer P. L. Honcoop, waarbij tal van kran sen werden medegevoerd. Aan het graf werd gesproken door de Heeren H. J. van Eggelen, Burg., Mr. Van Ommeren, Kan toor., Van de Ven, Burg. van Vlijmen, en dank gezegd door den oudsten zoon, den Heer P. L. Honcoop Jr., Burg. van Hattem. Door de afdeelingen Vlijmen c. a., Drunen en Heusden der Hanze is door de besturen daarvan een kringbestunr Drunen gevormd. Tot afgevaardigden van het bestuur der afd. Heusden zijn benoemd de heeren A. Verschuur en Joh. v. Laar hoven. Tot bestuursleden van het kring- bestuur Drunen werden gekozen tot voorz. dhr. Bergmans te Drunen, en tot Secr. dhr. A. H. van Meelis te Nieuwkuik. 44 Maart. Gisteren was de dag waarop de inventaris van de Heusdenscbe Conservenfabiiek zou worden verkocht en de afslag der gebouwen zou plaats vinden. Tal van koopers, zoo van hier als van elders, waren opgekomen en nadat de inventaris in 215 koopen was geveild, volgde den afslag der gebouwen, di« vol gens mededeeling waren ingezet op f 12000, gehoogd met f 3000 en daarna gehoogd met nogmaals f 3000 zoodat ze stonden op f 18000. Geen enkel bod werd bij afslag gedaan, waarna eene beraadslaging volgde van de zijde der verkoopers, om daarna te ver nemen, dat de verkoop van de gebouwen niet doorgaat en ook een aantal artikelen van den inventaris niet woiden gegund. Het geheel maakte geen aangenamen indruk vooral op het talrijk publiek dat van elders was gekomen. Werkendam. Naar wij vernemen, heeft de Raad dezer gemeente besloten, om aan te sluiten bij de Electrische Cen trale, om zoodoende de gemeente van electrisch licht te voorzien Aalburg. De landbouwer F. Nieuw koop alhier is sinds een paar dagen bezig met aardappelzetten. Dit is de eerste in ons dorp. Als 't weder gunstig blijft en we geen late nachtvorsten krijgen, zouden we dit jaar vroeg aan de nieuwe kunnen. v Andel. Zaterdag werd door de Gem. Zangvereeniging sSursum Corda* hare winteruitvoering gegeven, voor eene flink bezette zaal. Dat het ten gehoore gebrachte zeer in den smaak vie! bewees het telkens herhaald applaus voldoende. Een werkman uit Dussen, behulp zaam bij het boomen rooien alhier, werd door een vallende boom getroffen. Zwaar inwendig gekneusd werd de ongelukkige per rijtuig naar zijne woonplaats vervoerd. De ruim 70-jarige H. J. geraakte, terwijl hij een handje wilde helpen, met zijn hand tusschen een boom en de kar bekneld, waardoor 2 vingers zoo ernstig gekwetst werden dat geneeskundige hulp noodig was. Almkerk. J.l. Dinsdagavond half zeven trad voor de Ger. Gemeente alhier op, Ds. de Graaff van Raamsdonk, met het onderwerp »Millioenplan.« Spreker zette genoemd plan op keurige wijze uit een, en verzocht de belanghebbenden (aan het einde van zijn rede) even te blijven zitten om in te teekenen voor het boven genoemd plan 't welk door vele gedaan werd. Zaterdag 19 Maart hoopt de Gem. Zangereen. ^Eendracht Maakt Macht* in het gymnastiek-lokaal aan de Voorsteeg alhier, haar 1ste openbare uitvoering te geven. Het programma belooft voor dien avond veel. Capelle. Door de voetbalvereenigiug •Excelsior* alhier, zal op 3, 10 en 17 April e.k. op het voetbalterrein alhier een grooten seriewedstrijd, waaraan een viertal prachtige prijzen verbonden zijn, worden uitgeschreven. Een achttal zustervereni gingen zijn uitgenoodigd. J.l. Maandagavond werd in de Geref. Kerk alhier, door een Hongaarsch veld prediker een zeer interesante lezing gehou den over het »Bolsjewisme en zijn gevol gen.* In zyn helder betoog schetste de inleider de gruwelen, die aldaar gepleegd worden. Het kerkgebouw was zoo vol, dat verschillende personen zich met een staanplaats moesten behelpen, terwijl en kele laatkomers niet meer binnen kenden komen. Bij de deze week gehouden ver pachting van hooi- en weiland in het café van den heer L. F. van Dongen alhier, werden wederom abnormale prijzen besteed. Gezien de lage hooiprijzen, zij hei dan ook, dat een flinke daling geconstateerd kon worden, vergeleken met de fabelachtige prijzen van vorige jaar. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat de bewoners van den Loon- schendijk, door de aansluiting van dit deel der gemeente Kaatsheuvel aan het elec trisch net onzer gemeente, van de zege ningen van het electrisch licht kunnen profiteeren. Voorwaar een uitkomst voor de bewoners van deze wijk, aan wie tot nogtoe door hun eigen gemeente gasver- lichtiag werd onthouden. Dussen. In de gehouden raadsverga dering der gemeente Dussen werd met algemeene stemmen besloten tot electriffi- catie over te gaan, nadat dit onderwerp in de gehouden vergadering breedvoerig was toegelicht door een ingenieur van de P. N. E. M. Gorinchem. Naar wij vernemen zal de Directie der N.V. Gebr. Snoek's Manu- factuurhandel aan de aandeelhoudersver- eertiging vooorstellen, om uit de winst over het boekjaar 1920 na aftrek van de bij de vennootschap gebruikelijke afschrijvingen en na extra afschrijving met het oog op de tijdsomstandigheden, aan de aandeel houders 6°/o dividend uit te keeren. Herpt. De ontbonden onderlinge vee verzekering hield Donderdag een bij eenkomst om de nog in kas zijnde gelden te verdeelen. Dit zal het slot wel zijn van een ruim twintigjarig bestaan. De karnemelk aan de fabriek is met 2 ct. verlaagd en alzoo op 5 ct. per L. gebracht. Begunstigd door het mooie voor jaarsweer, ziet men hier reeds eenig jor.g vee in de weide grazen. Nieuwendijk. De heer J. Albert on derwijzer aan de Chr. School alhier is als zoodanig benoemd aan de Chr. School te Geldermalsen. Bij den bakker D. Hagoort werden een negental kippen ontvreemd. Vermoe delijk zijn hier viervoetige roovers aan het werk geweest. Ra&msdonksveer. Woensdag 46 de zer zal in de Oud-Openbare school alhier optreden de WeledelGestr. Heer Nouwens, adviseur van den Middenstand met het onderwerp ïPrijsdaling*. Onder leiding van dhr. Stoffels wordt Woensdag des avonds in de Chr. school het tweede jaarfeest gevierd van de Knapenvereeniging Timothëus. Belang stellenden brachten daartoe f 123 bijeen. De jaarvergadering van het ^Groene Kruis* was niet zeer druk bezocht. Uit het jaarverslag bleek, dat het at ntal leden 399 bedraagt, terwijl de contributies samen ongeveer f 1300 beloo en. In het afge- loopen Vereenigingsjaar werd ontvangen f 1977.35, hieronder het batig slot van f563.65 over 1919, en uitgegeven f1569.701 Aan verpleeggelden kwam f 499,50 in. De begrooling over 1921 wijst als inkomsten aan een bedrag van f '1625 en een uit aaf van f2025. Hie uit blijkt dat de f1090 van le Dameskrans ontvangen wei hard noodig zijn. Het aftredende Bestuurslid Mr. A. de Roon werd herkozen en nam de benoe ming aan. Volgens ons medegedeeld werd zal de Ned. Herv. Kerk alhier van electrisch licht voorzien worden met het oog op avondspreek beurten. Sprang;. J.l. Donderdag werd onder vele blijken van bf langstelling het stoffelijk overschot van wijlen dhr. F. Maat alhier ter aarde besteld. Aan de geopende groeve werd door een broeder van den overledene, dhr. P. Maat, een woord van ns gedachtenis gesproken. Verschillende belangstellenden waren op den doodenakker aanwezig. Woensdag 16 Maart des avonds 7 uur hoopt de Ned. Herv. Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag aTimotheus* haar 16-jarig bestaan op feestelijke wijze te herdenken. Waspik. In de op Dinsdag gehouden gecombineerde vergadering van de Hanze, Boerenbond en Werkliederivereeniging werd de volgende motie aangenomen *De Werk liedenvereniging, de Boerenbond en de Hanze, respectievelijk tellende 450, 260 en 50 leden, in gecombineerden vergadering bijeen, op 8 Maart 1921 te Waspik, pro testeeren ten sterkste tegen de vereeniging hunner gemeente met Geertruidenberg, Made en Raanasdonksveer.* Voorts werd besloten, dat elke vereen, afzonderlyk een commissie zal benoemen om op audiëntie te gaan bij verschillende autoriteiten te 's Bosch en te 's Gravenhage. De leider der vergadering, de heer D. C. van der Rijken, besprak de verschillende gronden, tegen de vereeniging, zooals die thans is ontworpen. Woensdag j.l. kwam een paard met wagen, zonder voerman, den 's Gra- venmoerschen weg afhollen. Het wild ge worden dier was niet te houden en reed tegen een telefoonpaal, welke gedeeltelijk vernield werd, vervolgens ging het, nog steeds hollend, Waspik-Boven in, waar bet eindelijk in een sloot terecht kwam en zoo tot staan werd gebracht. Bij nader onderzoek bleek de voerman bewusteloos langs den 's Gravenmoerschen weg te liggen. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. PREDIKBEURTEN 13 Maart. (Coll. v. d. Zending.) Geref. Kerk, vm. 9.30 u. lees- dienst (voorb. H. A.) en nm. 6 u. ds. de Bruijn van Dussen. Werkendam, vm. 9.30 u. ds. Kalkman, em. pr. (bev.) en nm. 2 u. ds. Kalkman (intr.) Geref. kerk A, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. André. Ger. Gem. vm. 9,30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Donderdag nm. en 's avonds Biduur voor 't gewas door ds. Kiviet uit Veenendaal. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Aalburgvm. 9.30 u. ds. Bakker. Geref. Kerk vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Bosch. Ger. Kerk geen opgaaf. Heusdennm. 2 u. ds. Stipriaan Luiscius van Well en Ammerzoden. Andel vm. 9.30 u. ds. v. d. Put. Almkerknm. 2 u. ds. van der Put van Andel. Aalst, vm. 9.30 u en nm. 2 u ds. Japchen. Drongelen, nm. 2 u. dr. Tjalma van Veen. Dussen, vm. 9.30 u. ds. v. Stein Callenfels. Geref. Kerk, vm. 9 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Doeveren, vm. 9.30 u. ds. Nauta. Eethen, geen dienst. Denderen, vm 9,30 u. ds. Rijnenberg. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis, 's-Gravenmoervm. 9.30 u. ds. v. d. Graaf van Raamsdonk. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 2,30 u. ds.Eerdmans, Em. pr. te Bussum. Chr. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Heesbeen, nm. 2 u. ds Bakker. Meeuwen, geen opgaaf. Nederhemert, Nz. 10 u. ds. Kluin. Raamsdonk (Dorp), nm. 2 u. ds. v. d. Graaf (Veer), vm. 9.30 u. leesdienst. Sleeuwijk, vm. 9,30 en nm. 6 u. ds. van Garderen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2