voor hel Laai van flensden en lltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4069. Woensüso 16 Maart WAALWIJK'S MANUFACTURENBANDEL Groote Sorteering Dames-, Heeren- en Kinderkleeding. Gemaakt en naar maat. Vitrages» Allovernets-Ondergordijnen. Afgepaste Linnengordijnen. MATTEN EN KARPETTEN. Witte ondergoederen aan prijzen gelijk die van vóór den oorlog. BEHOORENDE BIJ HET Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoenin gen, wordt Fosters's Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Vervolg Raadsverslag der gemeente WIJK van 8 Maart 4921. 5. Schrijven van de firma Eijsbouts, fabrikant van torenuurwerken te Asten, inzake herstelling of vernieuwing toren uurwerk te Aalburg. Door deze firma is een onderzoek inge steld naar het uurwerk en deelt in dit schrijven hare bevindingen mede. Volgens het rapport is het uurwerk te licht ge bouwd en heeft verschillende constructie fouten. Door eenige belanrgijke herstellingen die op f320.zouden komen, is het uur werk wel te herstellen, doch de firma raadt dit niet aan, omdat het toch gebrekkig zal blijven. Uit het rapport blijkt, dat de luiklok dateert van het jaar 1360, 450 kilogram weegt en een der oudste en mooiste van ons land is. Uit het bijgevoegde ontwerp-contract blijkt, dat de firma een nieuw uurwerk wil leveren met constante kracht, nieuwste constructie slagwerk, heele uren voluit en halve uren slechts eenmaal slaande, op twee wijzerplaten uiterst regelmatig de uren én minuten aanwijzende, slechts een maal om de zeven dagen opgewonden behoe vende te worden voor den prijs van f 1310. De kosten van een daagsch uurwerk komen rp f1070.Beide uurwerken worden 10 jaar gegarandeerd. Nog is bijgevoegd een rapport omtrent het uurwerk in de klok te Wijk. Het uurwerk in dezen toren wordt flink en degelijk genoemd en heeft nagenoeg niets geleden. Door verouderde constructie kan het echter niet regelmatig loopen. Dit zou te verhelpen zijn door het inbouwen van een constante kracht met Graham - ancregang, de kosten daarvan zouden f 270. bedragen. De luiklok dateert van 1871 en weegt 924 K.G. De klok is zeer on doelmatig opgehangen, zoodat de toren bij het luiden steeds schudt. De muren hebben een dikte zoobIs men die slechts zelden aantreft, doch op den duur moet een en ander onder het schudden lijden. De firma zou dat schudden kunnen ver helpen door het veranderen van den lui- as en het aanbrengen van stalen krukassen in kogellagers, waarvan de kosten bedragen f160.—. De Voorzitter vindt de kosten te hoog en verklaart zich voor uitstellen. Het lid v. d. Velden betreurt, het dat alles achterwege moet blijven. Het lid v. d. Pol is er voor te Aalburg Het lid Roza zou in overleg willen treden met de kerkbesturen en zien in hoeverre deze in de kosten zouden willen bijdragen. Hierop wordt besloten te Aalburg een nieuw uurwerk te doen plaatsen van 1310.gulden en te Wijk de klok te doen verhangen, indien de firma Eijsbouts genegen is het werk uit te voeren tegen betaling in 4 termijnen, n.l. 1921, '22, '23 en '24 onder bijberekening van rente. Tevens wordt besloten in overleg te treden met de kerkbesturen. 6. Een verzoek van L. van Wijk te Aalburg om een stukje grond voor een te bouwen woning. Adressant vraagt van den bouwgrond bestemd voor den bouw van 8 woningen, tegen den kostenden prijs. Het lid v. Kuijk is tegen het afstaan van den grond deze is bestemd om er 8 woningen op te bouwen en hij vindt het vreemd, dat nu bekend is gemaakt, dat de bouwgrond te koop is. Spr. keurt het af dat het bouwen maar in den slof blijft. De Voorzitter zegt een stuk grond aan geboden te hebben om het particulier ini tiatief in de hand te werken, zoo de particu lieren zelf willen bouwen dan is de gemeente er af en behoeft de Ebbe geen schuld op zich te nemen. Wethouder Boender zegt dat er met bouwen veel te lang is gedraald. Het lid v. Kuijk zegt, dat toen de Bouw- vereeniglag wilde gaan bouwen er direkt spoed werd gamaakt, de gemeente heeft daardoor een last op zich genomen van 7 a 8 honderd gulden per jaar en hier, waar het de gemeente geen geld behoeft te kosten en de Ebbe de kosten draagt, wordt maar uitgesteld en het bouwen tegen gewerkt. De Voorzitter antwoordt hierop zich dit niet gezegd te willen hebben. Van tegen werken is geen sprake, zoo de Raad een definitief besluit neemt dan zal dit uitge voerd worden, doch er is nog nooit gezegd hoe er gebouwd zal worden. Spr. is echter blij dat er zoolang gedraald is. Daardoor is er kans op een groote rijkssubsidie en zijn inmiddels de bouwkosten gedaald. Het lid v. d. Velden zegt dat, toen de Bouwvereeniging werd opgericht, ieder overtuigd was van den groote woningnood in de gemeente. Het lid v. Kuijk beweert wel dat degemeente de woningbouw op 7 800 gulden komt te staan, doch ook dit is niet juist, dat is alleen waar als de wo ningen verhuurd zouden moet m worden aan arbeiders tegen f 2.50, doch zooals het thans staat zullen de kosten op f500. per jaar komen. Spr. vindt dat volstrekt geen weggegooid geld, er is wel onnuttiger geld besteed. Hij is er ook voor dat te Aalburg wordt gebouwd, indertijd heeft de Coöperatie uit de Ebskas wel f 15000. cadeau gehad en hij vindt er geen bezwaar in thans uit die zelfde kas woningen te doen bouwen. De Secretaris deelt mede dat voor ver krijging der Rijks subsidie een verordening dient te worden gemaakt, een model is daar voor tot heden niet te krijgen, vandaar het uitstellen. Wethouder Boender wil toch de stukken opzenden naar den Haag om spoed achter de zaak te zetten. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten aan L. v. Wijk het gevraagde stukje bouwgrond tegen den kostenden prijs af te staan. Op het overige gedeelte 7 woningen te doen bouwen, en voor de kosten bij het Rijk subsidie en hypotheek aan te vragen. 7 Een verzoek van C. Millenaar pachter van de aanlegplaats om twee dekkleeden en om op het terrein van de aanlegplaats een kippenhok te mogen plaatsen. De Voorzitter zou het eerste uit willen stellen tot de verpachting van het veer in Juli en op het tweede verzoek zou hij af wijzend willen beschikken. Het lid Roza zou nu reeds een besluit tot aanschaffing willen nemen. Dit voor- steLjyordt aangenomen. Het lid v. d. Velden is er voor om Millenaar vergunning te verleenen tot het plaatsen van een kippenhok. Bij dit voorstel staken de stemmen, voor stemden de leden v. d. Pol v. d. Velden en Roza. 8 Een schrijven van de Refaissenbank waarbij de gemeente tegen Juni het Cre- diet wordt opgezegd, zoodat tegen dien tijd uitgezien moet worden naar eene nieuwe leening. 9 Een aanbieding van 180 wilgenpo- ten van 10 tot 12 cM. tegen 55 ets. Deze poten zullen geplaatst worden langs het dorpsbosch. Een beslissing wordt aange houden, omdat nog een aanbieding wordt verwacht. 10 Een schrijver tan K. H. C. v. Doveren ambtenaar belast met de volkstelling waarin deze kennis geeft dat 4 der inwoners de kaarten der volkstelling niet invulden. Voor deze invulling is veel tijd noodig geweest, zoodat ervoor tot 's avonds half tien ge werkt is moest worden om ze in orde te krijgen. Voor dit meerdere werk verzoekt adressant een toelage van f 50. 11. Een schrijven vt n M. de Graaff, gemeentebode en W. Bouman, ambtenaar ter secretarie, van dezelfde strekking. De \oorzitter zegt, dat de menschen wel procesverbaal gegeven had hunnen wor den voor hunne nalatigheid, doch dat hij daartoe liever niet overging. De ambtenaren hebben er nu veel werk aan gehad, zoodat eene toelage alleszins billijk is. Over het bedrag kunnen de leden het niet eens worden. Wethouder Bouman zou v. Doveren als hoofdleider f 40.en de beide overigen elk f20.willen geven. Ilet lid Roza is er tegen verschil te maken, hoofdleider was de Secretaris, zou dus ieder f 25.willen toekennen. Hadt men vooruit geweten, dat ze zoo slecht ingevuld zouden worden dan had men de nalatigen daarvoor een zeker bedrag kunnen laten betalen. Wethouder Boender zou elk f 30.wil len toestaan. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 2 tegen 3 stemmen, het lid Bouman vindt f30.voor den ambte naar v. Doveren te weinig en blijft buiten stemming. Hierop wordt het voorstel van het lid Roza om elk f 25.uit te keeren, aan genomen. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur 1919 wordt in ontvangst op t 2875.68 en in uitgaaf op f2824.06, waaronder f 2180.85 voor verpleegden, alzoo met een batig saldo van f51.62 vastgesteld en voor de leden ter inzage gelegd. Het lid v. d. Velden zegt dat in de vo rige vergadering de stemmen voor de her stelling van den bol staakten. Hij vindt het wel vervelend, daar nu weder op terug te komen, want er is tot heden geen ver gadering geweest of dit onderwerp is ter sprake gebracht, doch hij acht herstelling noodzakelijk en misschien zijn er leden, die zich bedacht hebben en thans ook de nood zakelijkheid der herstelling inzien. Uit het door spr. in de vorige vergadering uitge bracht rapport blijkt ten duidelijkste, dat er in vier jaar tijd van de aanlegplaats f 2000 overbleef, zoodat deze zonder eenig bezwaar uit zijn eigen opbrengst kan her steld worden. Wethouder Boender zegt eens naar den toestand te hebben geïnformeerd en te heb ben vernomen dat herstelling zeer nood zakelijk is. De Voorzitter kan niet inzien, dat de toestand zoo slecht is als door sommige leden wordt voorgesteld. Dat er in het door het lid v. d. Velden genoemd tijdvak f 2000.zijn overgeschoten, wil spreker erkennen, doch dit geld is in de gemeente kas gevloeid en thans zijn de ontvangsten van de aanlegplaats niet zoo gunstig. Het lid v. d. Pol zegt, dat de toestand zoo niet kan blijven, wil wel het gunstig oogenblik afwachten als de rivier door het ryk wordt uitgebaggerd, doch verklaart voor het besluit te zijn van herstelling. Het lid v. d. Velden dringt aan om zijn voorstel tot het aangaan ee- er geldleening voor de herstelling van de aanlegplaats, welke geldleening uit de opbrengst zal wor den afgelost, nogmaals in stemming te brengen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Voor stemden de leden Boender, Roza, v. d, Vel den en v. d. Pol. Wethouder Bouman zegt de vorige week op de vergadering te zijn geweest te Dussen, waar prof. van Swaaij heeft gesproken over de electriciteitsvoorziening van het Land van Heusden en Altena. De Burgemeester en de oudste wethou der waren wegens ongesteldheid verhinderd deze vergadering bij te wonen. Eenige gegevens zijn door spr. genoteerd, die hij de leden even wil voorlezen. Vol gens prof. v. Swaaij zijn de kosten aan merkelijk gedaald. Bedroegen de kosten van kabelaanleg voor den oorlog f 2200. per K. M., tijdens den oorlog gestegen tot f 6000. zijn die kosten thans gedaald op f 1500.De kosten van aanleg zyn voor een gemeente waar de huizen dicht bij elkaar zijn gebouwd uit den aard der zaak veel minder, dan voor een uitgestrekte gemeente, waar de huizen verspreid zijn gebouwd. De aanlegkosten kunnen door de gemeente in 35 jaar worden afbetaald. De stroomlevering geschiedt overal tegen denzelfden prijs. In den Bosch of Helmond betaalt men evenveel per kilowatuur pis dit te Wijk het geval zou zijn. De hoofd kabels, die den stroom in de gemeente brengen tot aan de transformatoren, komen voor rekening van de Provinciale Naam- looze Electrische Maatschappij. De ge meente heeft de kosten te dragen van aanleg en onderhoud van het net in de gemeente, benevens een zekere huur voor onderhoud, rente en afschrijving der transformatoren. De gemeente moet garantie stellen, dat per jaar voor f 2.50 per inwoner stroom zal worden afgenomen. Wijk zou dus f6215.moeten garandeeren. In de gemeente Andel, met 1100 in woners, werd in 10 maanden van 1920 voor ruim f 8000 stroom geleverd, betaalt men daar volgens berekening van prof. van Swaaij 70 ets per kilowat. In gemeenten aangesloten bij P.N.E.M. is de prijs 50 60 ets. Op een spoedige beslissing wordt aan gedrongen, omdat er kans bestaat, dat de thans geldende prijs, met het oog op de prijzen die men in Duitschland voor de materialen moet betalen, zullen stijgen. Dit met het oog op de moeilijkheden die Duitschland met de mogendheden staat te wachten. Om een en ander nader toe te lichteG en de Raadsleden in de gelegenheid te stellen vragen te doen, zal prof. v. Swaaij den 16 Maart v.m. 9 uur op de vergadering van den Gemeenteraad verschijnen. Nu rest nog de behandeling van het laatste punt der agenda n.l. Reclames Hoofd. Omslag. De Voorzitter wenscht de vergadering daarvoor te schorsen tot half drie. Het lid Roza zegt dat de reclames door de Commissie zijn Onderzocht. Deze heeft ze dus goed onder de oogen gezien, mis schien dat met haar rapport de zaak nu nog even was te behandelen, dan behoefde men daarvoor niet terug te komen. Wethouder Bouman zegt dat de om- missie de bezwaarschriften volgens haar beste weten heeft onderzocht. Door het grootste gedeelte der reclamanten wordt onwaarheid gesproken, er zijn echter eenige gegronde reclames. De Commissie staat er op, dat de geheele Raad inzage neemt van de verschillende reclames, zoodat deze niet in een oogenblik afgehandeld kunnen worden. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten. GEMENGD NIEUWS. Ontleend aan de H. P. Het Belasting-lanster. De belastingen in Duitschland zyn niet laag. Iemand met een inkomen van 260.000 Mark betaalt 150.000 Mark aan directe belastingen. Hugo Simon in »l'Eclair.« Werk vaor Pussyfoot. Over heel België vindt men één herberg op de 33 inwoners, in Frankrijk één op de 143, in Nederland één op de 200, in Zweden één op de 6000 en in Noorwegen één op de 9000 inwoners. >De Schelde®. Burgemeester en Veldwachter. De Bnrgemeester van een der Brabant- sche gemeenten geniet een salaris van f1750; de veldwachter in dezelfde plaats f1770 plus vrije woning en tuin en onge veer f 50 emolumenten. Standaard®. Waarde van een t hilderlj. Claude Manet's »Femme dans le Ja.rdinc is aan het Louvre verkocht voor 200.000 francs. Het is een der belar grijkste wecken van de impressionistische sshool. Manet's werk werd eens geminacht. In 1876 was hij straatarm en blijde 10 of 20 van zijn doeken te verkoopen 100 francs per stuk. Truth Door den brand uit den brand. In December, welke de eerste maand van den algemeenen val in de prijzen was, i edroeg het bedrag aan brandschaden in de Vereenigde Staten en Canada 41,197.600 dollars, of bijna 14 millioen dollars meer dan in November. »De Polis.® BUITENLAND. Onlusten te Springfield. Te Springfield in Ohio is Donderdag tegen middernacht een rassengevecht ont brand. De onlusten waren gevolgd op een beschieting van politie-agenten door een neger. Naar het heet zijn drie negers doodgeschoten. Een groote menigte is op de been in de Negerwijk wordt hevig geweervuur gehoord. Er zijn troepen ont boden, en indien de onlusten niet ophouden wordt de afkondiging van den staat van beleg4 verwacht. BIJVOEGSEL JKicow^lail i een nieuw uurwerk met uur- en minuut wijzer van f 1310.te doen plaatsen en te Wijk het schudden van den toren te doen verhelpen. WAALWIJK. Mtip lenze In Japonstotlen. Nieuwste patronen. Zeer scherp concurreerende prijzen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5