Bil Hit nr. Mori een Bijvoegsel. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4069. Woensdag 16 Maart. 1921. FEUILLETON. HET TESTAMENT Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BÜITENLAXDSCH OVERZICHT De Oostersche conferentie te Londen is nu ook althans voorloopig gesloten, nadat de Grieksche en Turksche afgevaardigden de voorstellen der geallieerden waren ter hand gesteld. De geallieerden he' ben het zoo goed mogelijk met de Turken gemaakt, zonder de Grieken al te zeer voor het hoofd te stooten en beide partijen gaan nu naar hun land terug, om daar hun defenitieve houding ten aanzien van de besluiten of voorstellen van de conferentie te bepalen. Van de scheiding, die er vóór de con ferentie tusschen Konstantinopel en An gora bestond, is later niet veel meer te bemerken geweest, en tegelijk deed zich het opmerkelijke feit voor, dat de Turken uit Angora zich hoe langer hoe meer Dp den voorgrond wisten te schuiven en veel eer met Bekir Sami-bei dan met Tewfik- pasja over den status van de regeering te Konstantinopel onderhandeld werd. Wat de Oostersche conferentie voorstelt, zal er te Athene, Konstantinopel en Angora niet zonder ach en wee doorgaan de vraag is zelfs, of het er doorgaat en of er in Klein- Azië nog niet zal gevochten worden over den definitieven vorm, dien verschillende bepalingen aannemen. Den Sultan wordt te Konstantinopel een gecamoufleerde sou- vereiniteit beloofd, die meer strookt met zijn positie van Chalief dat wat het tractaat van Sèvres h|m gelaten had. Nauwlettend beschouwd, zijn de concessies aan hem meer schijn dan wezen en zijn zij van het slag als die, waarbij aan Turkije b.v. het eere voorzitterschap in de financieele commissie van geallieerden en Turken wordt opge dragen. Voor de zeeëngten is de controle der geallieerden minder scherp geworden, maar zij handhaven versterkte posten aan den Europeeschen oever op het schiereiland Gallipoli en aan den Aziatischen oever te Tsjanak. Een Engelsch blad maakt den toestand duidelijk door te spreken van een «geallieerd Gibraltar® maar dan een geallieerd Gibraltar aan weerskanten. Smir- na wordt een fraaie lappendeken naar Bal kan-model Turksche soevereiniteit, een gouverneur generaal te benoemen door den Volkenbond, in plaats van het Griek sche mandaat, een gemengde plaatselijke gendarmerie, zelfbestuur voor Turksche en Grieksche districten en, als wij het goed van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 30) En toen de scheepskolk werd geluid en de schroef begon te werken, stond de een zame Consul nog altijd met de binocle voor zijn oogen. Ook voor hem waren de ver- loopen weken een goede gezellige tijd ge weest. Wie zal ons zeggen, hoeveel moeite het hem kostte, thans zijn lieftallige gast te laten gaan. De reis ging voorspoedig en voordat zij er zich recht van bewust was stond Au gusta op de kaai te Southampton en was zij het middenpunt eener overtalrijke volks menigte en het voorwerp eener luidruchtige ovatie. De kapitein had er namelijk ^oor ge zorgd, dat het bericht van haar aankomst als een loopend vuurtje zich verspreidde. Nauwelijks had zij den vasten wal betre den, toen de noodige reporters, met notitie boekjes gewapend, haar bestormden. Au gusta was te zeer onder den indruk van het oogenblik dan dat zij anders veel dan *ja» ja> jat k°n zeggen. Die woorden waren echter voor de journalisten voldoende om de verslagen van drie, vier en vijf kolom er over te vullen een hunner destileerde begrijpen, ook nog een Grieksch garnizoen. Wie op den duur te Smyrna het sterkst blijkt, zal er de macht hebben, Tegelij kertijd hebben Briand en Bekir-Sami-bei zich verstaan over de ontruiming van Ci- licië door de Franschen. Over een maand worden Grieken en Turken te Londen terugverwacht, en dan is er wellicht in Klein-Azië al weer een en ander gebeurd, dat den toestand gewijzigd heeft. In 't Engelsche Lagerhuis heeft Thomas, de woordvoerder der Engelsche arbeiders partij, gezegd, dat velen hebben gedacht bij het plotseling afbreken van de Lon- densche conferentiewaarom heeft men den Duitschers nog niet een week gegeven, om de zaak nader te overwegen Simons had, men weet het, den weg gebaand voor een langer byeenblijveri van de conferentie. Bij het terugzien op het gebeurde, is het bedenkelijkste verschijnsel dat de mentaliteit van de twee partijen, die het scherpst tegenover elkaar stonden, na de breuk niet zoo heel veel van elkaar verschilt. De Franschen voelden zich op gelucht, dat het nu maar tot toepassing van sancties kwam, de Duitschers namen niet een houding van diepe teleurstelling, maar eerder van onverschillgheid aan. Zij vonden dat de geallieerden maar hun gang moesten gaan en zien, of zij langs den weg der sanfcties meer konden bereiken. Ais zoo'n stemming bij de twee voornaam ste partijen bestaat, is het duidelijk, dat een nieuwe conferentie niet zoo gemakke lijk bijeenkomt. De Manchester Guardian maakt zich ongerust over de politieke gevolgen van den nieuwen toestand. -Men vreest n.l. dat er in Duitschland nu een beweging zal komen in de richting van de uiterste linker- of rechterzijde of anders een toenadering tusschen deze twee in den vorm van een nationaal bolsjewisme, wat voor de geallieerden een hoogst onge- wenschte toestand zou zijn. Wanneer de 50 percentsheffiug den Duitschen handel op geallieerde landen niet tot nul wil terugbrengen, is het noodig, dat de Duitsche regeering den Duitschen leverancier de 50 pet. teruggeeft die hem afgenomen worden. De regeering te Ber lijn zou daar in de practijk voor kunnen bedanken en dan gaat de Duitsche uit voerhandel nieuwe markten zoeken in on zijdige landen in Europa en Amerika, ver moedelijk tot schade van de daar mede- uit dat «ja, ja, ja« de ontzettende bijzon derheid dat Augusta en Dick acht dagen lang van het geroosterde vleesch van mr. Meeson hadden moeten leven. Een dei- reporters wist zelfs den kleinen Dick te bemachtigen en hem op zijne wijze te in terviewen. Dick was te verlegen om te spreken en deed niets dan schreien toch verscheen in een der hoofdstukken lj kolom onder den titel «De lotgevallen van den knaap.® lntusschen werden alle hinder nissen gelukkig overwonnen en kon Au gusta met Dick goed en wel het rijtuig bereiken. Vermoeid leunde zij in de kussens van den wagen, die haar naar het station zou brengen. Op de andere bank lag een courant. Onbewust nam zij het blad op, om het even in te zien. Toevallig viel haar blik op de rubriek Rechtszaken, onder Erfrecht, Een artikel droeg den titel »De zaak wijlen Meeson® De zaak had betrekking op den ondergang van de Kan goeroe, op den 18en December van het vorige jaar Na herinnerd te hebben aan de bijzonderheden van de ramp, zei mr. Fiddlestich, kroonsijndicus, dat de excecu- teurs testamentaires het verlof vroegen, om den dood van mr. Meeson te mogen con- stateeren. De erfenis bedroeg circa twee millioen pond. De PresidentDe grootte der erfenis doet hier hoegenaamd niets ter zake. Hebt gij een attest van den een of ander, die mr. Meeson in het water heeft zien liggen Mr. Fiddlestich Neen mijlord. Maar dingende geallieerde kooplui. Bovendien mag het stelsel van certificaten van oor sprong voor goederen, uit Duitschland af komstig, wel deugdelijk in elkander zitten, want de Duitschers zijn voortaan ontslagen van de moeite, om op hun goederen »made in Germany® te zetten. Tegenover het nadeel voor de geallieer den van de verscherpte concurrentie met de Duitschers op neutrale markten, zou als schier eenige bron van inkomsten staan de overgedragen opbrengst van de inko mende rechten aan de buitenlandsche grens van het bezette gebied. Dat is maar een klein stuk van de Duitsche grens, en de Duitschers maken zich nu al gereed om goederen uit geallieerde landen (en die zullen wel het grootste gedeelte vormen van de goederen, die tusschen de grens van Elzas-Lotharingen en Nederland inge voerd worden) te boycotten. Een bericht uit Hamburg meldt, dat men daar geen koffie uit Engeland meer in ontvangst wil nemen, hoewel de rechten die daar gehe ven worden, aan den Duitschen fiscus ko men. Wat de geallieerden, kwaadschiks, aan geld in handen krijgen, is in elk ge val heel wat minder dan wat de Duit schers hun goedschiks betaald zouden heb ben. Nader betoog om aan te toonen, dat Europa zoodoende steeds verder uit den koers van overeenstemming en overleg af drijft, is nauwelijks noodig. De berichten over den toestand in Rus land zijn zeer verward. De Sovjet-regee ring trekt blijkbaar troepen en zware artillerie in de richting van St. Petersburg samen. Het heet dat generaal Broesilof door de regeering te Moskou met het bevel over de operaties is belast. Het slagen dezer operaties zal echter voornamelijk af hangen van het moreel der troepen. Blyven zij de Sovjet trouw, dan trekt deze ten slotte aan het langste eind. De correspondent van de Times te Riga seint het officieele bericht over, dat de revolutii nairen St. Petersburg veimeesterd hebben, op twee spoorwegstations na, en dat de roode troepen te Krasnoje Selo en Gatsjina zware verliezen geleden hebben. Dat zou een belangrijk succes voor de op standelingen van Koslofsky, den leider van den opstand, die te Kroonstad b^gonn n is, zyn. Maar wij hebben geleerd voor zichtig te zijn met berichten over de in neming van St. Petersburg. Te Kroonstad is de opstand zuiver plaatselijk begonnen met de uitroeping van ik heb een protokol van zekeren Okes, een zeeman, die mr. Meeson', van het schip in het water heeft zien springen. De PresidentDat er vier maanden zijn verloopen sedert de ramp, is een feit, dat de juistheid van deze bewering versterkt. Augusta legde de courant met een zucht uit de handen, Daar stond het zoowaar, dat mr. Meeson's dood was geconstateerd zijn vorige testament had dus alle rechts kracht. En zij zou derhalve geheel doel loos dien naderen uitersten wil op haar arm hebben laten tatouteeren Het was al te vreesehjk 1 Mr. Eustach Meeson, de onterfde, naar recht en wet, had een poos geleden een betrekking gekregen als corrector Eiken dag na afloop van zijn werk kon men hem stil en eenzaam langs den oever van de Theems zien dwalen. De levenslustige trekken van zijn gelaat van voorheen waren geweken. Na Augusta's vertrek toch was het hem plotseling maar al te duidelijk geworden, dat hij lief had. Nog was tusschen hen beiden geen enkel woord gewisseld, dat hen had kunnen binden, ja, zij hadden niet eens afscheid van elkander genomen, geen enkele regel schrift had Eustach met hoop kunnen vervullen en toch al was het dan ook eenigermate onbewust beiden gevoelden, dat hier een innige, ware liefde in het spel was. En zie, nu had hem opeens de tijding bereikt van de noodlottige schipbreuk, zij, de oprecht geliefde was dus verloren 1 Die een onafhankelijke republiek voor het ge bied van de stad en de oprichting van een nieuwen democratischen raad, die verklaart dat hij de rechten en belangen der werk lieden zal bescherrten. De een of andere schakeering van rood vertegenwoordigt de regeering van Kroonstad vermoedelijk wel. Beia- gwekkend is echter, dat Kerensky, de prae-bolsjewieksche eer >te-minister, eenige dagen geleden te Parijs in gesprek met journalisten te verstaan gaf, dat hij op de hoogte was van de beweging, die tot den opstand geleid heeft, en dat nu uit Reval een bericht komt, volgens het welk hij elk oogenblik in die stad verwacht wordt. Dan zou de kleur van de nieuwe regeering Kerensky-rood zijn en zal het wachtwoord de verkiezing en bij°enroeping van een constituante worden, waarin de bolsjewiki altijd nog kans hebben, om op positie-partij te worden. BUITENLAND. Een aanranding in een hotel. Vrijdagmorgen om 10 uur werd in een Londensch hotel de directeur in een der kamers aangevallen door een persoon, die het hotel ongemerkt was binnengeloopen. De man sloeg gedurende eenigen tijd den directeur met een grooten deurgrendel op het hoofd. De vrouw van den directeur kwam op het gerucht toeloopen, waarop de man zich op haar wierp, en de vrouw op dezelfde wijze begin te bewerken. Een vrouwelijke hotelgast die eveneens toesnel de maakte ook kennis met den deurgren del. De aanvaller rende vervolgens naar boven en sloot zichzelf in een van de ka mers op. De hoteldirecteur had inmiddels de politie gewaarschuwd, die ter sterkte van een inspecteur en een groot aantal agenten het hotel binnentraden en voor de deur der kamer waarin de man zich had opgesloten, postvatte. De inspecteur som meerde den man om de deur te openen, doch deze opende het venster en wierp zich naar beneden. Hij bekwam zulke ern stige verwondingen, dat hij onmiddellijk per ambulance naar het hospitaal vervoerd moest worden. Ook de directeur en zijn vrouw werden in een ziekenhuis opgenomen, waar zij onmiddellijk geopereerd moesten worden. De politie tast omtrent de beweegredenen tot de daad nog geheel in het duister. flalaise In de tyier- en itaalnyverheid. Aan de Noordoostkust in Duitschland zijn gedachte was een ontzettende pijnlijke. Was het wonder dat hij zich geknakt voelde. Hij had nu alles verloren, zijn oom, zijn erfenis en helaas, ook Augusta. Ook hij had de behandeling van de zaak Meeson in de Times gelezen. Ter wille van Augusta had hij willen werken, hard werken zelfsthans, in de tegenwoordige omstandigheden, droeg alles er slechts toe bij om hem zijn toestand te hopeloozer te doen inzien. Hij was ook ditmaal doorgeloopen tot het kruispunt der straten in Wellington street. Een oogenblik werd hy in zijn wandeling gestuit door het drukke verkeer dat daar steeds is. Een kleine kranten jongen passeerde hem op dit moment luid keels uitroepende «Lees de wonderbaar lijke redding van een dame en een kind.® Lees net verblijf op een onbewoond eiland van de schipbreukelingen der Kangoeroe.® Eustach wist een oogenblik niet of hij waakte dan droomde. Hij kocht een nom- mer van de Globos en ging even voor een winkel staan, om het te lezen. Onmiddel lijk viel zijn oog op de met vette letter gedrukte woorden «De Redding van miss Smithers en van den kleinen Lord Holm- hurst.® Haastig las hij nu de beknopte mededeeling over het verblijf der schip breukelingen op Kerguelenland, over hun wedervinden door een walvischvaarder en over hun aankomst in Southampton, ja, zelfs reeds over het wederzien van den jeudigen lord en zijn moeder, die haar eenig nu van de 72 hoogovens, die eenige weken geleden in werking waren, 21 stil gezet, tengevolge van de slapte in de ijzer- en staalnijverheid. o Een incident te Duiseldorf. Elberfeld, 14 Maart. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat een officier van de Duitsche veiligheidspolitie, die een Fran schen officier voorbijging zonder deze te groeten, door hem met 'n rijzweep in het gezicht werd geslagen. De Duitsche of ficier trok daarop zijn revolver en schoot den Franschman neer. o Helsingfors. Een Finsche koerier, die Zaterdag uit Moskou kwam, bevestigt het bericht, dat in de straten van Moskou ver twijfelende gevechten plaats hebben, waar bij gebruik wordt gemaakt van zware ar- tlilerie. o— Wat van het arme Oostenrijk geëlscht wordt. Weenen. In parlementaire kringen ver luidt, dat de commissie van herstel de on middellijke uitlevering door Oostenrijk van 4000 melkkoeien aan Italië, 1000 aan Roemenië en 1000 aan Joego-Slavië ge- eischt heeft. liet roode leger in Podolië in opstand. Yan de zijde van Russisch Podolië wordt een hevige kanonnade gehoord. Vluchte lingen, die achter de Poolsche grenswachten bescherming zoeken, vertellen, dat het roode leger, na zich te hebben vereenigd met de in opstand gekomen boeren en de bolsjewistische commissarissen te hebben gedood, thans in openlijken opstand tegen de Sovjet-regeering is. o Boisjewisticke officieren vermoord. Uit Wyborg wordt gemeld, dat de sol daten van eenige roode regimenten hun bolsjewistische fficieren hebben vermoord en slechts de vroegere tsaristische officieren in leven hebben gelaten. Nieuwe sancties in aantoeht. De Daily Sketch z jgt,, volgens de N. R. C., dat de geallieerden tot de uitvoering van de thans uitgevoerde sancties besloten, in de hoop, Duitschland zoodoende het nut- telooze van het zich onttrekken aan zijn verplichtingen te toonen. Die hoop is niet verwezenlijkt. De bezetting van de Rijn steden heeft de Duitsche gemoedstemming niet gewijzigd. zoontje na het eerste vernemen der vreugde tijding naar Southampton te gemoet was gereisd. - Verder de bijzonderheid, dat de twee geredden met den, trein van 5 uur 4 min. in Waterloo station zouden arriveeren. Maar Eustach las niet verder. Zoo snel als zijn beenen hem di agen konden, ijlde hy naar de standplaats der rijtuigen. Snel opende hij een portier, den koetsier onder wijl haast geen «Waterloo hoofdstation® toeroepende. Op hetzelfde moment vloog het rijtuig reeds over de straten in de aan- duide richting. In een minuut of tien was hij aan het doel. Reeds bevond zich een ontzaggelijke menigte op het plein' Eustach kwam nog juist bijtijds. Het- rijtuig, waarin Augusta was gezeten, zou juist in beweging gaan. «Halt,® riep hij den koetsier toe, terwijl hij de paarden tegenhield. Het volgende oogenblik stond hij naast het portier en aanschouwde hij de geliefde die hem zoo lang alleen in beeld voor oogen had gestaan Augusta keek op bij het vernemen der stem, die haar on- middelijk zoo bekend voorkwam. Een don kere blos werd op haar gelaat zichtbaar. Weldra was zij haar haar gevoel van blijde verrassing echter meester. Niet zoo spoedig gelukte dit aan Eustuch, die de eerste mo menten geen woord kon uitbrengen. Het eenige, wat bij vermocht te zeggen, was «Goddank 1 O, Goddank 1 Gij zijt gered.« Augusta bood hem vriendelijk de hand. voarlielLaniivaaHeusdenBnAltena, deLangstraatendgBoiiiiiieiBrwaard Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1