Indien Duitschland op 20 Maart niet ge toond heeft, naar rede te wiJJen luisteren, zullen draconische maatregelen volgen. Het lijdt weinig twijfel, zegt het blad, dat de nieuwe maatregelen o.a. de bezetting van Berlijn, dan spoedig tot uitvoering zullen komen. BINNENLAND. De actie tegen den 8-urendag. 's-Gravenhage, 12 Maart. Men meldt van de zijde der Neutrale Vakbeweging, dat het in de bedoeling ligt van het Al gemeen Ned. Vakverbond, om op Zaterdag 26 Maait a.s. te Rotterdam een buitenge woon congres te houdan, waarin de han deling der regeering in de huidige crisis en de wet op den acht-urenwet zal be sproken worden. (De Ct.) o Graote helde- en boiehbrand. Zondag heeft onder Vught in de Vugh- terheide een felle brand gewoed. Het ter rein langs den dijk van het Drongelensch kanaal van het afwateringskanaaltje van den IJzeren Man tot de schijvenloods van de schietbanen is over een breedte van eenige honderden meters geheel afgebrand. Opmerkelijk is, dat op verschillende plaatsen de brand ontstond, zoodat er ern stige vermoeden bestaat, dat er boos opzet of kwaadwilligheid in 't spel geweest is, Be scheepsbouw. Amsterdam, 11 Maart» Vanwege den Algemeen Nederlandscheri bond van Meu belmakers, Behangers en aanverwante vak- genooten, wordt medegedeeld De timmerlieden en meubelmakers in den Engelschen scheepsbouw zijn reeds vanaf 4 December 1920 in staking, om een door de werkgevers ingevoerde loons verlaging van 12 shilling per week af te weren. Ten gevolg van deze staking zijn, zooals ook uit telegrammen in de dagbladen is gebleken, belangrijke werken door Engelsche reeders, ter uitvoering naar Amsterdam uitgegeven. O.m. is door de directie van de Nederl. Scheepsbouw Maatschappij het ombouwen van het stoomschip «Ormuz* aangenomen, terwyl nog meerdere schepen als gevolg van het conflict in Engeland naar Am sterdam zullen komen. De «Amalgamated Society of Woodwor kers! de vakbond die de staking in Enge land proclameerde, heeft nu door middel van het in Amsterdam gevestigde secre tariaat van de «Intern. Unie van Hout bewerkers! aan de betrokken Holl. vak bonden, verzocht maatregelen te willen nemen om te verhinderen dat het werk der Englsche stakers, door Hollandsche ar beiders wordt overgenomen. De Hollandsche organisaties zijn thans met elkander in overleg getreden om aan het verzoek ?an den Engelschen vakbond te voldoen. Voer de bedoelde werkzaamheden die tegen 1 April zullen aanvangen, heeft de Ned. Scheepsbouw Maatschappij een be duidend aantal nieuwe arbeidskrachten noodig, terwijl bovendien overwerk vergun ning voor hare houtbewerkers is aange vraagd van 1 April tot 15 Juni. o Tapvcrbed te Zaandam. B. en W. van Zaandam hebben bij den raad een voorstel ingediend tot invoering van een tapverbod van alle alcoholhoudende dranken eiken avond na 8 uur, Zaterdags na 12 uur 's middags en Zondags den ge- heelen dag. Duitsche kolen voor Nederland. De berichtgever te Berlijn van de »Msb,t seintNaar van officieele Duitsche zyde wordt medegedeeld, is definitief besloteu, dat Frankrijk en België 450.000 ton van de door Duitschland aan de Entente ge leverde kolen naar Nederland hebben ver kocht. Belastingontduiking. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den burge meester van Balgoij, die wegens ontduiking van de oorlogswinstbelasting door de Arnhem- scbe rechtbank werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis vernietigd, doch beklaagde tot de zelfde straf veroordeeld. Het spoorwegongeval by Breukelen. De Utrechtsche rechtbank heeft heden machinist Hogeweg, die terecht heeft ge staan ter zake dat door zyn schuld het spoorwegongeval bij Breukelen gebeurd zou zijn, vrijgesproken. In het vrijsprekend vonnis overwoog de rechtbank o.a., dat den beklaagde geenerlei verwijt kan treffen, aangezien hij dienst moest doen op een spoorbaan, die hem volkomen onbekend was. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De steenkolen, onlangs nog zoo hoog in prijs, worden thans dagelijks van buiten aangevoerd tegen f 2.60 per mud. Het paard van de Wed. Timmer mans, sloeg op hol doch liep nabij de Waterpoort vast en kon gegrepen worden, zonder dat het onglukken had veroorzaakt. De versche melk wordt thans van buiten ingevoerd tegen 17 cent per liter. De zuivelfabriek te Herpt voert dagelijks karnemelk ?aan dit wordt hier het land overvloeiende van melk. Een ongewenscht bad werd door Mej. D. B. genomen. Bezig met het goed spoelen aan de Maas, geraakte zij met haar mand te water. Gelukkig kwam direct hulp opdagen zoodat zij met den schrik vrij liep. Morgen Donderdag, des avonds om half zeven hoopt in de Geref. Kerk alhier, de WelEerw. Heer Ds. S. Doornbos uit 's Bosch, voör te gaan in den Bidstond voor het Gewas. Werkendam. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, de heer D. Akrijn, thans idem te Millingen. Na vooraf bevestigd te zijn door Ds. Kalkman van Woerden deed Ds. Kalk man overgekomen van Nieuwkerk a. d. Ysel Zondag zijn intrede in de Ned. Herv. kerk alhier naar aanleiding van 1 Cor. vers 23 en 24. Beide malen was het kerk gebouw overvol. Almkerk. Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft eervol emeritaat wegens 40-jarigen dienst verleend aan Ds. C. J. Monty i, Ned. Herv. Pred. alhier, in te gaan 1 April a.s. Aftlbnrg. De prijs der z ete melk voor den verkoop aan particulieren is alhier met één cent per liter verlaagd, en alzoo gebracht op 16 cent per liter. Beneden-Langstraat. Een droge Maart is goud waart, zegt het spreekwoord. Als dat bewaarheid mag worden gaan we voorzeker een goed jaar te gemoed. Op tuin- en landbouwgebied zijn door de guns tige weergesteldheid de werkzaamheden reeds veel verder gevorderd dan andere jaren. Zelfs met het uitpoten der vroege aardappelen wordt een begin gemaakt. Ook de fruitboomen beloven veel goeds. Hier en daar loopt reeds jong vee in de weide. Capelle. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen, Ds. P. Zant, thans als zoodanig te Delft. In een van beide zijden flink ge speelden wetstrijd toonde onze voetbal vereniging «Excelsior! zich gisteren op den seriewedstrijd, uitgeschreven door de voetbal vereniging «Victoria* te Kaatsheuvel, de meerdere van «Bladella I« uit Bladel. Onze geel-zwarten wisten met 41 te winnen en plaatsten zich zoodoende in de finale met »B. V. V.* en »Wilhelmina« uit Kaats heuvel en »S. V. V.* uit Sprang. Drongelen. Met genoegen kunnen we mededeelen, dat onze vroegere dorpsgenoot den heer G. Millenaar, thans woonachtig te Besoijen, is benoemd tot conducteur by de Reederij Arie Smit stoomboot «Thor* Genoemde heer Millenas r was reeds ver scheidene jaren in dienst bij bovengenoemde Reederij als besteller. Genderen. J.l. Maandagochtend kwam de landbouwer A. v. F. alhier, tot de minder aangename ontdekking, dat een groote partij waschgoed en de worsten uit den schoorsteen van een bijgebouwtje ver dwenen waren. De politie is van een en ander in kennis gesteld. Bij een onzer ingezetenen was de wasch en de worst gestolen. Een grappenmaker, die wist dat een jongmensch met de naam van «de Worst! wel eens werd aangeduid, waarover de be trokkene zich nooit boos maakte, liet aan den bestolene weten, dat de worst bij van W. in de schuur was. Deze liet er geen gras over groeien en stapte met den veld wachter er direct op af. Bij v. W. aan gekomen vroeg hij terstond «waar is de worst* waarop geantwoord werd «hier is de worst* door den aldus genoemden jon gen waardoor èn de bestolene èn de veld wachter begrepen de dupe te zijn gewor den van een pretmaker. De wasch en de worst werd intusschen vooralsnog niet gevonden. Gameren. Op de Vrijdag gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis op de steenfabriek der H.H. Gebr. de Jongh, waren de volgende biljetten in geleverd Maasland, Leerdam f 13.500 J. G. v. Alphen, Heusden - 13.195 P. H. den Ouden, Leerdam - 13.120 A. C. Brandwijk, Tiel - 12 930 de Jager, Zeist - 12.100 v. Batenburg, Leerdam - 11 415 v. Esch, Gameren - 10 769 J. G. Wlllega, Gameren - 10.691 Wertreenen,"Renoij - 9.999 Joh. Smit, Nederhemert - 8.660 De laagste en laatste inschrijver opge dragen. VGravemoer. De reeds jaren door het Rijk toegezegde verhooging en verzwaring der Dongekaden staat thans verwezenlijkt te worden. Deze week Maan dag is men begonnen met het vergraven der bermsloten. Meeuwen. Bij de gehouden stemming vanlidmaten 'der Ned. Herv. gemeente alhier, is met op één na, algemeene stem men besloten, dat de eerstvolgende 10 ja ren de benoeming van een Predikant en van Oudelingen en Diakenen, als voorheen zal berusten bij stemgerechtigde leden. De Muziekvereeniging «Kunst en Vriendschap« alhier, zal deelnemen aan het concours te Sliedrecht op 5 Mei a.s. Voor de Vereeniging werden een drietal nieuwe muziekinstrumenten aangekocht. Wel een bewijs dat zij thans tot bloei komt. Donderdagmorgen a.s. zal de Ge meenteraad alhier, eene vergadering hou den om te besluiten tot den al of niet aanleg van electriciteit in deze gemeente. Nederhemert (Eiland). Bij de ge houden verpachting van koescharen was er wel eenigszins een daling merkbaar in ver houding met vorige jaren. Toch werden er nog .flinke prijzen besteed en was de gemiddelde prijs f 160.per schaar. Raamsdonksveer. De werkzaam heden wat den iandbouw betreft maken, dank zij het zachte weder, flinken voort gang. Boonen, erwten zijn reeds veel ge zaaid, terwijl men op verschillende akkers met de haver bezig is. Beursbericht Hótel de Reijer. Tarwe f 22 k f 22£ per 100 K.G. Haver -14. Rogge -17.50 Hooi geen handel Stroo f8. Rechtgezellig was de door ongev- veer 80 personen bijgewoonde Jaarverga dering van den C.N.W. Bond, door dhr. Calliber met een prachtig rede geopend, terwijl de Eere-Voorz. Ds. v. d. Graaff een treffende toespraak hield naar aanleiding van den «Rijken Dwaas«, Muziek, Zang, Samenspraken en Voordrach ten, alles werkte mede tot verhooging van genot en gezellig samenzijn, terwyl gedien stige Martha's rijkelijk bedienden. Het aantal leden was niet toegenomen, 33 telt de Vereeniging terwijl »Ubo« zich mug verheugen in 46 ingeschreven met een gezamenlijke eventueele uitkeering van f 5000 hoewel het ziekenfonds nogal wat uit te keeren had, waren de ontvangsten toch nog een f '14 hooger dan de uitgaven. Eerst na het mi Idernachtelyk uur werd deze vergadering gesloten. Voor een klein, doch 2eer aandach tig gehoor, behandelde Zaterdag dhr. Lau- reij. Inspect, van den Raad van Arbeid te Breda zijn aangekondigd onderwerp Vrij willige Ouderdomsrente Tal van vragen werden na afloop gesteld door de opge- komenen. De Scheepvaart door de Dongebrug alhier die tijdelijk gestremd was, wegens herstelling van de brug, gaat nu weer gewoon. Een driejarig dochtertje van dhr. J. viel in een ketel met kokend water, bekwam zoodanige brandwondei dat opne ming in het ziekenhuis ten zeerste nood zakelijk bleek. Sprang. De werkloosheid kan in deze gemeente thans beschouwd worden als tot het verleden te behooren. Enkele arbeiders uit het leerlooiersbedrijf zijn nog werkloos. De schoenmakers heb ben allen werk. Sleenwijk. In de Woensdag j.l. ge houden raadsverg. is met de N.V. Pro vinciale Noordbrabantsche Electriciteits- Maatschappij een overeenkomst gesloten voor levering van Electrische energie. Veen. Door het open weder zijn de landerijen hier zoover bewerkt dat binnen 14 dagen het spitten is afgeloopen. Dezer dagen kwamen landarbeiders van Aalst zelfs zich aanbieden. Waspik. Zaterdag jl. ontstond een be gin van brand in een hoop hooi, liggende aan de Vrouwkensvaartsche haven. Door het krachtdadig optreden van de bewoners uit de buurt, kon men den brand spoedig meester worden en daardoor erger voor komen. Naar vermoed wordt is den brand ontstaan door het z.g. vuurtje spelen van kinderen. Bij den heer Ch. van Etten alhier, ging Zaterdag jl. een veulen dood, waardoor hij een schadepost heeft van ongeveer f 400. Het kadaver werd, na van de huid ontdaan te zijn, onder politietoezicht be graven. De door den Raad dezer gemeente op 25 Febr. jl. aangenomen wijziging der politieverordening is op Zondag jl. afge kondigd. Voortaan moeten dus de café's op Zon- en feestdagen tot 11 uur des v.m. gesloten blijven. Znilichem. Donderdagavond ontstond tijdens de godsdienstoefening door een de fect aan de lamp een begin van brand in de Ger. Kerk. Onder een hevig gedrang en gegil van vrouwen verlieten velen het kerkgebouw. Zoodra het vuur gebluscht was en een andere lamp was opgehangen, zette ds. De Lange van Waarder de ge stoorde godsdienstoefening voort. VERGADERING van den Raad der Ge meente HEUSDEN, op Maandag 14 Maart des namiddags ten 7 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Opening te 7.50 uur. De Voorzitter zegt «Mijnheeren alvorens de vergadering te beginnen, zou ik U willen verzoeken even op te staan van Uwe zit- plaaten om op die manier hulde te brengen aan de nagedachtenis van mijn onmiddel- lyken voorganger, die ons door den dood is ontvallen. Mijnheer Honcoop is gedurende 40 jaren Voorzitter van dit College ge weest. Hij heeft mag ik wel zeggen zijn plicht tegenover de gemeente steeds met toewijding vervuld. Hij heeft steeds al hetgeen gedaan wat in zijn vermogen was voor de belangen der gemeente. Ik moet zeggen dat het mij niet wel schijnt en ik acht dit ook niet noodig om al zijne ver diensten op te sommen. De ingezeten en vooral wij zijn hem erkentelijkvoor die ver diensten. De erkentelijkheid van Heusden kwam ten volle uit bij zijn 25-jarig ambts jubileum, toen hem zijne beeltenis is ver eerd. Aan welke plechtigheid wij de aan wezigheid van zijn geschilderde beeltenis in deze zaal te danken hebben. Kwamen de belangen der gemeente in het gedrang burgemeester Honcoop was onafwendbaar op de bres. Waren er voor de gemeente voordeelen te behalen dan was hy steeds op zijn post. Mijnheeren ik ben er van overtuigd Uw aller gevoelen te vertolken, als ik zeg dat de nagedachtenis van mijn voorganger bij den Raad der Gemeente steeds in dankbare herinnering zal blijven voortleven.* Hierop worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. De Voorzitter zegt, naar aanleiding van de interpellatie van mijnheer de Mol in de vorige vergadering, te kunnen mededeelen dat naar aanleiding der ingewonnen informatie bij den Minister van Landbouw bericht is, dat door het Rijk alleen vergoed wordt de schade die de gemeentebesturen hebben beloopen bij het inkuilen der aardappelen in 1918 en van verdere schadevergoeding geen sprake is. De gemeente heeft voor de bedoelde schade ook een bedrag van f 236.uit betaald gekregen. Nog is ingekomen een verslag van de Commissie belast met het toezicht op ar- beidsbemiddelling. Circulaire van Gedep. Staten, met mede- deeling brief Minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, naar aanleiding van een adres van het gemeentebestuur van Lekkerkerk, over vaststelling huurwaarde Onderwijzerswcning. De Voorzitter deelt mede, dat de huurwaarde voor de onder wijzerswoning in Heusden indertijd door den Raad onder goedkeuring van Gedep. Staten is bepaald op f 275, Met de Wet van 1920 is eene nieuwe regeling ingevoerd, waarbij de Hoofden der scholen de keus wordt gelaten, tusschen de geschatte huurwaarde voor de personeele belasting, vaststelling op 15 pCt. van hun salaris, of de huurwaarde vastgesteld door den Raad. De huurwaarde voor de per soneele belasting is geschat op f300. De huur door den Raad vastgesteld is dus niet onbillijk. Spr. zou daarom deze huur waarde door een Raadsbesluit, dat door Gedep. Staten moet worden goedgekeurd, wettelijk willen vastleggen. Hiertoe wordt besloten. Voorstel B. en W. tot het aangaan eener kas-geldleening. De Voorzitter zegt dat bij de Godshuizen vermoedelijk nog zeer geschikt geld is te krijgen, waarschijnlijk niet hooger dan tegen 5 pCt. Is geen f 6000,noodig, dan wordt dit natuurlijk ook niet opgenomen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel B. en W. tot beperking drank verkoop ter gelegenheid van de kermis. Het vorig jaar is de kermis, die 4 dagen duurt gedeeltelijk drooggelegd, door het verbod van tappen, van zes uur 's-avonds tot het sluitingsuur. Dit tapver bod heeft zeer gunstig gewerkt en had de medewerking van alle kasteleins. B. en W. zouden daarom hetzelfde tapverbod voor de aanstaande kermis in werking willen stellen, voor die localiteiten die voor het publiek toegankelijk vijn. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel directie gasfabriek inzake gas- prijs. In de vorige vergadering was besloten, de directie der gasfabiiek te berichten, dat de gem.raad den gasprijs vanaf 1 Febr. wenschte vast te stellen op 19 en vanaf 1 Mrt. 17 ets. De directie heeft echter tegen deze prijzen overwegend bezwaar zooals zij den Voorzitter mondeling mede deelde en hetgeen zij later schriftelyk be vestigde. De directie ontkent de bewering van het Rijkskolenbureau, als zou zij de kolen hebben aangevraagd. Door dit bureau werd een aanwijzing gegeven en de kolen n oesten ontvangen worden, er om gevraagd werd er nooit. Daarbij komt de directie met hetzelfde argument als altijd, n.l. dat de gasfabriek zoo goed als geen winst op levert, zoodat zij onmogelijk aan het ver langen van den Raad kan vildoen. De directie is wel genegen de i prijs te ver lagen zoo spoedig als zij daartoe in de gelegenheid is, doch voor het oogenblik is haar dit onmogelijk. Zij zou daarom voor willen stellen den prijs vanaf 1 Febr. te bepalen op 20 ets. en vanaf 1 April op 18 ets. B. en W. meenen, dat er niets anders aan te d >en zal zijn, dan z:ch by dit voor stel neer te leggen. Let is waar dat de fabriek weinig oplevert en het schrijven van het Kolenbureau is or duidelijk. Eerst zegt dit wel, dat niemand verplicht was kolen af te nemen, doch aan het eind van dit schrijvjn herroept zij dit gedeeltelijk. De heer de Haan zegt, dat de kolen, rijs met 1 November f60.per ion bedroeg en de gasprijs 23 ets. Met 1 December waren de kolenprijzen f48.dus met 20 pCt. verlaagd, desniettegenstaande bleef de gasprijs 23 ets. tot 1 Februari De bewering der directie dat zij verplicht was de kolen te ontvangen is niet juist, is ook niet uit den brief van het Kolenbureau te lezen. Wel werd gevraagd of men kolen wenschte te ontvangen. Die daarop ja heeft gezegd kreeg ze en die neen zeide kreeg ze niet. Dat de fabriek dus voorraad en daardot r een strop heeft is haar eigen schuld en zij verkeert daardoor in hetzelfde geval als ieder ander die voorraad heeft. Als men in de bladen leest, dat de '.as- prijs in andere gemeenten reeds op 15 16 ets. is gebracht, lijkt de door den Raad vastgestelde prijs hoog genoeg. De kolen- prijzen zijn inmiddels gedaald tot f 25 f 30 per ton. Vroeger was de gasprijs 10 ets. bij een kole prijs van f8.50 f10 zoodat de prijzen thans niet meer met elkander in overeenstemming zijn. De heer v. Everdingen meent, dat het de vraag is of de directie verplicht was tot het opdoen der kolen. De heer de Haan merkt daartegen op, dat het schrijven van K.O.D.I.B.U. w.l niet duidelijk is, doch dat hem met de petroleum nog wel andere grappen bekend zyn. Verplicht tot het nemen der kolen was echter niemand. De traag is nu, meet de gemeente de strop van de gas fabriek dragen of de fabriek zelf. De Voorzitter zegt dat het moeilijk is te zeggen wie of er gelijk heeft. Bij K.O.D.I.B.U. zijn nadere inlichtingen ge vraagd, doch dit antwoordt niet eens. Mijn heer de Haan heeft gelijk als hij beweert, dat de gasprijs in verschillende gemeenten lager is, doch in Maastricht is hij nu pas van 22 op 20, ets. gebracht. De heer de Haan meent dat die fabriek dan cok wel voorraad zal hebben gehad, de kolenprijzen van thans, die tot op 3 zijn gedaa'd, zijn met dien gasprijs echter niet in overeenstemming. De Voorzitter merkt daartegen op dat 't laatste wel waar is, doch dat de Directie beweert absoluut geen kolen te hebben aan gevraagd, en ze zelfs eens uit Terneuzen heeft gestuurd gekregen, en daardoor veel vracht heeft moeten betalen. Het is dus de vraag of het niet billijk is, dat de ge meente iets toegeeft, want men moet ook niet vergeten, dat de voorraad reeds met September is opgedaan. De heer de Haan zou de vraag dan an- I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2