3) nr. Rook ons SUCCESMERK, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Magazijn St. Jozef. Und van altena Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No4070. Zaterdag 19 Maart1921. MAiAZIJH fel. iat. 412. Zij, die zich op dit blad wenschen te abonneeren, ont vangen de tot 1 April ver schijnende nummers gratis. FEUILLETON. HET TESTAMENT ItAHJLMANN's Heeren- en Kinderkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. □a: DBM MO BUITENLANDSCH OVERZICHT Ierland's nationale feestdag, St. Patrich's Day, had volgens veler wenschen het begin kunnen zijn van den godsvrede in het onge lukkige land. Het is er echter, jammer genoeg, nog ver van de vrede af. De week van St. Patrich's Day was pas begonnen of zes man werden met goedvinden van de Engelsche regeering in de gevangenis te Dublin ter dood gebracht. Ofschoon zoowel uit Engeland als uit Ierland van verschillende zijden getracht is genade voor recht te doen gelden, besloot de regeering toch dat het recht zijn loop moest hebben. "In Engeland had zich, onder vele andere, de dringende stem van George Russell, bekend schrijver en staathuishoudkundige, verheven in een beroep op goedertieren heid. »Indien«, schreef hij, men deze straffen zich laat voltrekken, indien de verklaringen van dozijnen getuigen terzijde gesteld wor den, zal de ziel van Ierland zich even ver verwijderen van de gedachte aan de moge lijkheid van vriendschap met Groot-Britannië als de Aarde van de Poolster verwijderd is. De merischheid oordeelt het karakter van de Britsche gerechtigheid naar hare MR. MEESON. Naar het .Engélsch van H. Rider Haggard. 31) »0 waar mag ik u een bezoek brengen vroeg Eustach nog in der haast, want de koetsier werd ongeduldig en de menigte begon op te dringen. »Bij Lady Holmhurst,® antwoordde Au gusta »Kom morgen vroeg bij ons ik heb u heel veel te vertellen.® En thans zette het rijtuig zich in beweging, dat enkele seconden daarna uit het gezicht was ver dwenen. Aan den gelukkigen Eustach kostte het moeite, zich bewust te worden, dat alles inderdaad werkelijkheid was en geen ijdele droom. Het wederzien van Augusta en Lady Holmhurst zou zich niet gemakelijk laten beschrijven. Wat hadden zij elkander veel te vertellen, de beide vrouwen, die elk zoo veel leeds doorgemaakt, zooveel angst en gevaar doorstaan hadden I Een hoofdschotel van hun discours vormde al spoedig het verhaal van de tatoeeering van mr. Meeson's testament. Lady Holmhurst luisterde met de meeste aandacht toe »En de jonge man zal dus morgen vroeg daden van nu in Ierland, Wacht u, wat haar vonnis zal zijn Onder de mannen in Ierland had de Roomsch Katholieke aartsbisschop van Du blin om gratie verzocht. Ten aanzien van Thomas Wheelan en Patrick Moran, die veroordeeld waren wegens medeplichtigheid aan de moordpartij op Britsche officieren te Dublin, was aangevoerd dat bij het proces geen voldoende bewyzen voor hun schuld geleverd waren, ten aanzien van de anderen dat geen menschenlevens verloren gegaan waren bij den aanval op strijd krachten van de Kroon, waaraan zij schuldig waren bevonden. Blinde rechtspleging kreeg daardoor al te zeer het karakter van blinde wraakoefening om anderen te doen boeten vo r de daden van hen, die onvindbaar zijn gebleven. De vredesbeweging van Ierland had in den laatsten tijd den steun gekregen van de hoofden van alle kerken de Rooinsch Katholieke kerk van Ierland, de Presbyte rianen en de Methodisten. Kardinaal Logue, de primaat dr. d'Arcey, aartsbisschop Gregg, de moderator van de Presbyteri- aansche kerkvergadering, de president van de Methodistische conference hebben gepleit voor een goote beweging van nationaal gebed om een tijdperk, waarin geen geweld gebruikt zoa worden en mannen van alle partijen rustige gedachten zouden wijden aan de maatschappelijke en politieke nooderi van Ierland. Mannen uit de politiek, on langs nog Lord Midleton, hadden in rede voeringen een uitweg uit de moeilijkheden gezocht en aangegeven. Het heeft alles niets gebaat en St. Patricks Day zal ver- komen zei Lady Holmhurst. »Hé hoe heerlijk Ik vind hem zoo'n sympathieke figuur. Neen maar, die geschiedenis van dat testament is al bijzonder curieus. Zóó iets heb ik nog nooit gehoord. Wat een romantische historie 1® ïVoor u een romantische,® zei Augusta, »maar voor mij is het een gruwelijke, een akelige historie. Bessie. En het akeligste is, dat mr. Meeson dat testament moet zien. Want zijn toekomst hangt er van af. Maar hoe begin ik dat in 's hemels naam >Wel, dat is eenvoudig genoeg dunkt mij. a zei Lady Holmhurst, ïgij hebt alleen een avondtoilet aan te trekken.® De raad was eenvoudig, ja, maar Au gusta, die altijp eenvoudig geleefd en nooit diners of soirees in de aristocratische wereld bijgewoond had, was het denkbeeld alles behalve aantrekkelijk. »Maar dan zult gij er mij toch een moeten leenen,® zei Augusta. »Ik draag thans geen avondtoiletten meer,® hernam Lady Holmhurst, met een weemoe dige blik op haar rouwkleeding. ïMaar dan zal ik u dat geven wat ik een week of wat geleden nog droeg.® De gedachte wekte smartelijke herrinnering in haar op en zij barstte in tranen uit. Augusta greep hare hand en thans ontspon zich een ge sprek, telkens door luid snikken afgebro ken, over den dood van Lord Holmhurst. Gelukkig wist Augusta het discours te bren- hen op kleinen Lord en Bessie Holmhurst glimlachte weder in het zalig bewustzijn, rijzen over de oude verwoesting te vuur en te zwaard. Arthur Griffith, de gevan gen vice-president van de Sinn-Fein- republiek, antwoordt uit Mountjoy op een beroep om den vrede tot stand te brengen »Het feit, dat de Britsche regeering voornemens is zes van mijne medegevan genen ter dood te laten brengen, is een aanwijzing, dat zij geen vrede wenscht.® De »Evening Standard® schrijfter is kans op een nieuwe conferentie te Londen binnen ongeveer een maand. Tegen dien tijd zal de volksstemming in Silezië voorbij zijn en hebben de Duitschers misschien de middelen gevonden om de rekening te voldoen, die de geallieerden hun aangebo den hebben. In de hoogste kringen gelooft men niet, dat de Duitschers zullen ophou den met den uitvoer naar geallieerde lan den, op grond van de stappen die de vijf geallieerden nemen om de helft van de koopsom van de in hun gebied ingevoerde Duitsche goederen in beslag te nemen. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de douane-maatregelen, die de geallieerden in het Rijnland treffen, op het volgende neer komen Er zullen 450 douane-stations worden opgericht. Op den uitvoer uit het Rijnland zal slechts een gering recht worden geheven, maar op den invoer in het Rijnland uit Duitschland zal het Duitsche toltarief gelden, echter niet dadelijk in vollen omvang. Aanvankelijk zal 25 pCt. worden geheven, daarna 50 pCt. en enkele maanden 100 pCt. Vertegenwoordigers van de industrie, GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wasehstellen. Oud-Hollandsch tinwerk- I Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHüRO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, S uikerlep eltj es- Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Bil dat haar lieveling haar althans gebleven was. Zij sloot Augusta in haar armen en dankte haar voor al wat zij voor Dick had willen doen. De dames werden gestoord door Jones, den kamerdienaar die een paar heeren aan meldde, welke dringend verzochten, miss Smithers te spreken. Het was ondertusschen te laat in den avond geworden om de heeren lang te woord te kunnen staan. Het ble ken een paar dagbladreporters, die. nauwe lijks nadat zij vertrokken waren, gevolgd werden door een teekenaar van een Illu stratie, die op zijn beurt spoedig plaats moest maken voor een van de vertegen woordigers der Stoomvaartmaatschappij r» Au gusta® was blijde toen zij eindelijk haar moede hoofd rustig kon neerleggen. Den volgende morgen verscheen Augusta in de ontbijtkamer, gekleed in een avond toilet, dat haar werkelijk niet onaardig stond, hoe onbehagelijk zij er zich ook in gevoelde. ïLaat mij dat vermaarde testament nu eens zien,® zei Lady Holmhurst tot Augusta. En waariijk, met duidelijk leesbare letter stond het daar opgeteekend. »Ik wil hopen dat de jonge Meeson een dergelijk offer, als gij gebracht hebt, zal weten te waardeeren,® zei Lady Holmhurst. ïlk zou al heel erg verliefd hebben moeten zijn, vóórdat ik alleen ten gunste van een man mij tot zoo iets zou hebben geleend.® Augusta bloosde, doch zweeg. Om tien uur werd er gescheld. En wer den handel en de vakvereenigingen in het Wupperdal hebben in een te Elberfeld gehouden vergadering een motie tegen de sancties aangenomen, waarin tjt boycot van Franche en Engelsche koopwaar wordt opgewekt. In den provincialen Landdag van het Rijnland hebben de burgerlijke partijen en de meerderheids-socialisten een ver klaring tegen de wederrechtelijke bezetting van nieuw Duitsch gebied afgelegd, terwijl de onaf hankelijken te kennen hebben ge geven dat zij de schuld van de dwang maatregelen der Entente aan het Duitsche imperialisme wijten en de communisten aansluiting bij Sovjet-Rusland hebben bepleit. De Engelsch-Russische handelsovereen komst is Woensdag gesloten. De over eenkomst is afhankelijk gesteld van de volgende voorwaarden lo. dat elke partij zich zal onthouden van vijandige daden of gedragingen tegen de andere, en van het voeren, buiten hun eigen grenzen, van eenige offiiceele pro paganda, directe of indirecte, respectieve lijk tegen de instellingen van het Britsche rijk of de Russische sowjet-republiek, en meer in het bijzonder dat de Russische sowjet-regeering zich zal onthouden van eenige poging om door militiar, diploma tieke of andere vorm van actie of propa ganda eenig Aziatisch volk in eenige vorm van vjjandige actie aan te moedigen tegen de Britsche belangen of het Britsche rijk, in het bijzonder in Indië en in den onaf- hankelijken staat van Afganistan 2o. dat aan alle Britsche ouderdanen in Rusland onmiddellijk zal worden vergund naar hun land terug te keeren, en dat alle Russi sche burgers in Groot Brittannië of andere deelen van het Britsche ryk, die wenschen naar Rusland terug te keeren, eveneens in vrijheid worden gesteld. Beide partijen komen overeen, geen en kele vorir. van blokkade tegen elkaar te beginnen of te handhaven, en onmiddellijk alle belemmeringen weg te nemen, die tot dusver in den weg stonden aan het her vatten van den handel tusschen het Ver- eenigd Koninkrijk en Rusland in alle zaken, die wettelijk mogen worden uitgevoerd nit of ingevoerd in hun respectieve gebieden. De Britsche en Russische schepen zullen in de havens van Rusland en van het Vereenigd Koninkrijk respectievelijk, in alle opzichten worden behandeld zooals gewoon lijk door de gebruikelijke praktijk van handel drijvende volken wordt toegekend aan buiten- keiijk duurde het niet lang, of mr. Eustach Meeson trad binnen. Een oogenblik wisten geen van drieën een woord te spre ken. Lady Holmhurst, die Augusta's ver legenheid bemerkte, kon een glimlach nauwe lijks onder drukken. De gewone plichtplegingen hadden plaats al duurde het lang eer het gesprek recht wou vlotten. x>Hoe hebt gij onze woning kunnen vin den vroeg Lady Holmhurst, »Augusta heeft u toch mijn adres niet genoemd.® »0, ik heb gisteravond er naar gezocht,® zei hij, nik zag door de jalousiën u beiden hier zitten.® nWat zegt u Maar waarom zijt ge dan niet binnengekomen, om miss Augusta tegen die indringerige reporters te bescher men nJa, dat begrijp ik ook niet,® zei hij alweder verlegen. Lady Holmhurst glimlachte. Augusta redde den bezoeker uit zijn verlegenheid, door hem te vragen, hoe hij het uur van haar aankomst zoo juist was te weten ge komen Eustach kwam nu op dreef en deed een uitvoerig verhaal van zijn angst en spanning bij het vernemen der ramp. »0, het was een vreeselijke gedachten, dat kunt u niet begrijpen, dat miss Smithers, de schrijfster van Jemina's gelofte, ook onder de omgekomen behoorde.® Mr. Mee son begreep niet, dat hij wat ai te warm sprak om het niet duidelijk te doen zijn, dat zijn belangstelling niet die van een landsche koopvaardijschepen. Behalve geruchten uit Poolsche bron, dat de roode troepen nu ook in Podolië aan het muiten zijn geslagen, valt er over den opstand in Sovjet-Rusland niets nieuws te melden. BUITENLAND. De contra-rerelutie in Rusland. Van de Finsche grens wordt gemeld, dat de bolsjewiki een beslissend offensief tegen Kroonstad voorbereiden. Het zou tusschen 20 en 25 Maart plaats hebben. »BerIing8ke Tidende® verneemt uit Hel- singrors, dat het aantal opstandelingen te Kroonstad 50,000 bedraagt. Ook de vrou wen nemen aan de verdediging deel. De roode soldaten hebben aan de op standelingen te Kroonstad verzocht aan het bevel der sovjet-regeering tot demoblisatie gevolg te geven. De opstandelingen hebben geantwoord, dat elke roode soldaat, die demoblisatie zal aanvragen, zonder vorm van proces doodgeschoten zal worden. De boeren in de streek van St. Peters burg zijn gemobliseerd voor transport diensten. Zij vervullen nauwgezet hun taak en toonen een volkomen begrip der ge beurtenissen. Op Finsch gebied neemt de bedrijvig heid van de Russische wit-gardisten en tsaristische officieren toe. Kroonstad heeft vreemde kon zijn. »0, ik dank God, dat gij gered zijt,® voegde hij er aan toe: »Gij gaat toch niet naar Nieuw-Zeeland terug »Dat weet ik niet. Op het oogenblik ben ik de zee moe.® antwoordde Augusta.® Wees maar niet bezorgd,® vervolgde Lady Holmhurst, zij blijft voortaan bij mij en by kleinen Dick. Maar, lieve Augusta vergeet nu niet om mr. Meeson over dat testamen te spreken.® >Een testament 1 Welk testament vroeg Eustach verbaasd. »Ja, luister dan maar eens® En Eustach luisterde en hij zette groote oogen op, toen hij van al die nieuwe en vreemde dingen hoorde. *Maar gij hebt er toch niet in toege stemd, om dat lamme testament op uw arm te laten tatoeeeren vroeg hij ïJawel, en ik kan u wel vertellen, dat het mij heel wat pijnen heeft veroorzaakt.® »Ik ben u waarlijk van harte dankbaar. Hoe hebt u mijnentwege een offer willen brengen voor mij, die immers niets anders dan een vreemde ten opzichte van u ben.® »Wat nu dat testament betreft, mr. Meeson,® zei Augusta, dat is uw eigendom en zoo, dan hebt gij retbt om het te zien. Waarschijnlijk toch wordt daardoor het vorige testament waardoor gij schade lijdt, nietig.® (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD loir lit U»l tii Neusden ei Altena, de Laiostraat m de Bimmelerwaard SEN0R10 de 10 cents sigaar, A VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1