pa ALPH. HUPSCH Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Winsumer Zalf Vughter straat 19. 's-BOSCH. Levering onder garantie van breuk en bij levering. in de nieuwste modellen. TELEFOON TlÖ. elf waggonladingen voedsel van de Fmsche kust ontvangen, waarschijnlijk door Rus sische wit gardisten gezonden. Herige gerechten te Odessa. Het Oekrajinsche Persbureua meldt Gedurende drie dagen hebben er hevige gevechten plaats gehad te Odessa en in den omtrek tusschen de Oekrajiensche op standelingen en arbeiders aan den eenen en het roode garnizoen aan den anderen kant. De haven bevindt zich bijna geheel in handen der opstandelingen, tot welke ook 51 roode divisies zijn overgeloopen. Daar aan de roode versterkingen zijn ge zonden langs den spoorweg, hebben de opstandelingen het verkeer met Odessa iangs de spoorlijnen verbroken. De Sovjet- regeering heeft de grens tusschen de Oe- krajine en Roemenië streng afgesloten. Volgens berichten uit Reval is nu een directe verbinding met Kroonstadt tot stand gekomen. Zooals een naar Reval terug gekeerd vertrouwenspersoon mededeelde, bestaat het revolutionnair comité uit Fran- schen onder leiding van den aanvoerder der matigen, Petrischenko, die alle macht in handen heeft. Op de Russische Zwarte Zeevloot zou muiterij zijn uitgebroken, terwijl ook de Kaspische vloot in handen der opstande lingen zou zijn. Een vertegenwoordiger van het Ameri- kaansche Roode Kruis, die Kroonstadt be zocht, bevestigde, dat in de vesting volkomen orde heerschte. Ieder werkt nu. De be titeling kameraad is afgeschaft. Berichten uit Rusland bevestigen dat Kroonstad voornamelijk uit Finland van versterkingen wordt voorzien. Kroonstadt hoopt het te kunnen blijven volhouden tot de toegang naar zee vrij van ys is. Men verwacht te Reval de aankomst van Kerenski, die de regeering van Rusland in handen zal nemen na den val der bolsje wistische regeering. Naar aan »Berlingske Tidendev wordt gemeld, heeft Trotzki nieuwe vredesvoor stellen aan Kroonstad gedaan op veel gun stiger grondslag dan de eerste maal. Uit Moskou komt het bericht, dat de oproerige beweging zich in geheel Rusland uitbreidt. De strijd by Kroonstad en Petrogad heeft de laatste dagen een zeer heftig karakter aangenomen. De sovjet-troepen weigeren gehoorzaamheid en willen niet aan operaties tegen Kroonstad deelnemen. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou Kracnaja Gorka naar de revolutionnairen zijn overgegaan. Tegenstrijdige berichten. Moskou. De toestand te Kroonstad wij zigt zich dagelijks weer ten onz^n gunste. Onze langzame actie beantwoordt aan een vooraf bepaald plan. Teneinde de ves tingwerken te behouden en onnoodig bloed- vergietn te vermijden heeft de actie tegen Kroonstad meer een demonstratief karakter. Het garnizoen te Kroonstad raakt steeds meer verdeeld. Te St. Petersburg, Moskou en elders is het rustig. Een spoedig einde van het geheele avon tuur wordt verwacht. Kopenhagen. Berlingske Tidende meldt uit Helsingfors Zondagochtend is het artilleriegevecht tusschen Kroonstad en St' Petersburg har vat. De militaire toestand is onveranderd en er bestaat geen feitelijke grondslag voor het door de sowjet-regeering verspreide bericht, dat de toestand een voor de so- wjettroepen gunstige wending heeft genomen. De bolsjewistische kranten maken een redevoering openbaar, die Lenin op het laatste bolsjewistische congres te Moskou heeft gehouden. Hij gaf toe, dat de eco nomische inzakking de regeering verhin derd, de communistische principes naar wensch door te voeren. Ook gaf zij toe, dat er overal in Rusland bewegingen gaande zijn tegen de dictateur van het bolsjewisme. Ten slotte verklaarde hij nog, dat de Rus sische soldaat langzamerhand de geschikt heid voor het werk heeft verloren en een bandiet is geworden. AU belastingen te iwaar worden schiet men het doil roorby. Dat is in Engeland weer gebleken bij het invoerrecht van Havanna-sigaren. In het dienstjaar 19191920 bracht het recht van Havanna-sigaren 800,000 pond sterling op. Chamberlain hief daarop verleden jaar een invoerrecht van 50 pCt. vau de waarde, hopende de opbrengst tot 1.300.000 p. st. te kunnen vermeerderen. In plaats daarvan daalde zij tot 300.000 en dit jaar rekent men, dat het zoo goed als niets meer zal opbrengen, indien het tarief 50 pCt. blijft. 14 drege jaren. Abbé Moreux, de bekende directeur van het observatorium van Bourges, voorspelt dat de 14 komende jaren droge jaren zullen zijn. Volgens zijn meening, wisselen droge en natte perioden 'elkaar regelmatig af, elk met een duur van ongeveer 16 a 17 jaar in West-Europa. Deze perioden zouden in verband staan met het gemiddelde aantal vlekken op de zon en door middel van diagrammen toont h j aan, dat de lijnen der zonnevlekken en regendagen in Parijs gedurende de laatste 100 jaar een merk waardig verband schijnen te toonen. Levend verbrand. De 28-jarige juffrouw Kairis te Gent had heur haar gewasschen met naphta en zette zich bij een kachel te drogen. Plot seling vloog het haar in brand. Ernstig over het gebeele lichaam verbrand werd zij naar het gasthuis vervoerd, waar zij onder vreeselijke pijnen aan de gevolgen bezweek. o Lugubere stakers. De correspondent van de «N. R. Ct.« meldt, dat te Berlijn de doodkisten makers staken en de lijkbidders staken uit sym pathie mede. De doodkistenmakers, die 400 500 «ïark per week verdienen, verlangen een loonsverhooging van 12j pCt. De toestand is reeds van dien aard, dat de begrafenisondernemers zich doodkisten in den kettinghandel moeten aanschaffen. Ook in deze beweging gaan de stakers tot geweld over. Zoo werden een aantal lijk wagens met steenen gebombardeerd. Voor een sterfhuis in de Berlijnsche Keizers- Allee werd gisteren zelfs tusschen stakende lijkbidders en onderkruipers gevochten. Tuberculosebestrijding. In Engeland trekt sedert geruimen tijd de fehandeling van tuberculose met fer meuten en antigenen van dr. Spahlinger te Geiiève sterk de aandacht. Men geeft hoog op van de voortreffelijke uitkomsten en bij dr. Addison, den minister van volks gezondheid, is herhaaldelijk aangedrongen, een onderzoek te laten instellen. Er zijn nu eenige van de grootste Engelsche tu- berculose-deskuridigen te Genève aangeko men, om met Spahlinger een grondig on derzoek naar zijn methode te houden. Zij werken onafhankelijk van de Britsche re geering en behooren tot eene bijzondere commissie. Spahlinger heeft verklaard dat de ideale methode van behandeling tot het bestrijden van ziekteverwekkers is, dat men zouten inspuit, die de bacteriën vernietigen Liebesgaben. Met den dezer dagen naar Budapest teruggekeerden lazarettrein werd door het R. K. Huisvestings comité te 's Hertogen bosch een groote zending Liebesgaben mee gegeven. Naar Duisburg werd eveneens dezer dagen een wagon aardappelen gezonden voor de Hollanders in Duitschland. Maandag Vertrok een wagon met Li'bes> gaben naar Weenen. Naar Graz zal aan het adres van prof. Uhde, ter verdeeling aldaar, een wagon aardappelen, granen, erwten en boonen worden gezonden. BINNENLAND. Nederland en België. De correspondent van de »N. R. Ct.« te Brussel meldt Een der meest vooraanstaande leden van de Vlaamsche Katholieke Kamerfractie gaf mij de stellige verzekering, dat, indien maar het netelige Wielingen-vraags'uk op minnelijke wyze is geschikt, de rest zeer vlot van stapel zou loopen. Er valt, zeide hij nog, in het ministerie van buitenlandsche zaken een kentering ten goede waar te nemen, aan dewelke de huidige gebeur tenissen niet vreemd zijn, en waar de katholieke Vlami gen en socialisten van de fractie Huysmaris denkelijk met nalaten zullen gebruik te maken om de hinderpalen, welke een toenadering tot Nederland moeilijk maken uit de weg te ruimen. Hiermede zou trouwens reeds zijn aange vangen. Aangereden. De 82-jarige heer C. de Wit te Kat- woude (N.-H is door een fietser aange reden. Hij viel bewusteloos neer, en is aan de gesolgen overleden. Beroering. De politie te Assen heeft in arrest ge steld zekeren J., die den landbouwer B. mee naar het bosch heeft gelokt en hem daar van een bedrag van f 650 heeft be roofd. J. heeft bekend. o Rechtzaken. De rechtbank te 's Hertogen bosch heeft behandeld de zaak tegen H. K. en R. R., arbeiders te Oss, beschuldigd van geweld pleging tegen de veldwachters Vlak en Bok, op 16 Januari j.l.. Zij hadden, deel uitmakende van een samenscholing, steenen naar de politiemannen geworpen. Een zekere V. was met een geweer naar buiten gekomen en had een schot op hen gelost, waarop veldwachter Vlak hem met een revolverschot gedood heeft. Beide be klaagden ontkende met steenen geworpen te hebben. Eisch tegen ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Een mooi dcurwaarderssalaris. Een maatschappij in Den Haag had in 1918 een deurwaarder een aantal harer paarden publiek laten verkoopen. De op brengst was een groote vier ton. Volgens de veilconditiën hadden de koopers boven dien 10 pet. van den koopprijs te betalen. Die 10 pet., een groote f40.000, waarop f 4200 aan voorschotten in mindering werd gebracht, dus ongeveer f 36 000, declareer de de deurwaarder als salaris. De maatschappij ging hiermee niet ac- coord en sprak den deurwaarder in rechten aan. De Haagsche rechtbank stelde den deurwaarder in het gelijk. Het Haagsche hof heeft thans het vonnis vernietigd en den deurwaarder veroordeeld alsnog reke ning en verantwoording te doen over het door hem als opgeld ontvangen bedrag. Ongewensehte gasten. Te Lobith kwamen in paterskleeren 5 mannen over de grens. De grenswacht vertrouwde het vyftal evenwel niet erg, zoodat tot een nader onderzoek werd overgegaan. Plet bleek toen, dat het ongewenschte gasten waren, welke, door zich in priesterkleeren te verkleeden, de aandacht van de grenswacht zochten af te leiden. De heeren werden onmiddellijk achter slot en grendel gezet. Wet op de Hamers van Koophandel. Het Stbl. no. 261 bevat een Kon. besl, waarbij wordt bepaald, dat de wet op de Kamers van Koophandel 1920 (Stbl. no. 152) in werking treedt met ingang van den 15en dezer. Be eerste aardbeien. Maandagmorgen zijn op de Utrechtsche veiling de eerste Plollandsche aardbeien aangevoerd van een kweekerij te Vleuten. geneest uitsluitend steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, open beerien, winterhanden en -voeten, dauw-, haard en ringworm, zwerende borsten, oude en verwaarloosde, enz. enz. Verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Botermarkt 's-Bosch Gebrs. Ver hees, Orthenstr, 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem, Firma Schoon, Apoth. Hoogstr. Waalwijk, Drog. De Toko, t/o de Markt; Baardwijk, G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers govraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsuni (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heasden. Bij Kon. besluit van 12 dezer is benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger, met ingang van 25 dezer in het kanton Heusden de Heer H. J. van Eggelen, burgemeester alhier. In aanmerking genomen den prijs van het stroo over 't vorig jaar, is het alhier zeer goedkoop. Prima kwaliteit wordt verhandeld voor f 17 a f 18 de 500 K.G. De trein die des v.m. te 7.43 uit Drunen vertrekt en te 8.02 te 's Bosch arriveert, noodzaakt de reizigers in de rich ting Amsterdam aldaar te vertoeven tot 10.04* De Kamer van Koophandel te Waalwijk heeft alsnu aangevraagd vertrek uren op de lijn Zwaluwe-'s Bosch bij de zomerdienstregeling zoodanig snel te ver vroegen, dat zij aansluit op den trein die te 7.51 uit 's Bosch vertrekt. Op dit verzoek is afwijzend beschikt. Alweder een gevolg van het vroege voorjaar. In den tuin van onzen Uitgever zit reeds een merel, niet te broeiën op eitjes, maar is reeds in het genot van jonge merels waarvoor geregeld voer wordt aangedragen. Op 24 Maart e.k. hoopt voor de leden van voor »het Nut« alhier op te treden Mr. A. W. Kamp, met voordrachten van hem zelf en van anderen. Werkendam. De heer M. C. van Driel is benoemd tot Gemeentebode van De Werken en Sleeuwyk. Almkerk. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de plannen tot het oprichten van een Muziektent voor het fanferecorps »Nooit Gedacht« alhier zoover gevorderd, dat bir nen eenige dagen met den bouw daarvan zal worden begonnen. De tent zal geplaatst worden op het terrein van den Heer C. Dekker. Op Donderdag 31 Maart a.s. zal de geheel nieuw opgetrokken Ger. kerk te Waardhuizen (gem. Almkerk) worden in gebruik genomen. Voor deze gelegenheid zal de vroegere predikant dier gemeente Ds. Pontier van Heerlen, in den dienst des Woords voorgaan. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, det bij den landbouwer v. d. Kop pel alhier, een schaap vier wel geschapen lammeren ter wereld bracht. Dezer dagen viel de landbouwer J. V. alhier, zoodanig van een zolder, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De Gem, Zangver. »Exclsior« al hier hoopt op 2de Pinksterdag, deel te nemen aan het groot Nationaal Concours te Breda en wel in de 2d afdeeling. De landbouwer H. P. kwam dezer dagen tot de onaangename ontdekking dat een zi,ner beste kalfvaarzen verdronken lag in een sloot, voorwaar een schadepostje. Andei Aan den militieplichtige H. Bouman, machinist aan de Electrische Cen trale alhier, is voor den derden keer een jaar uitstel van dienst toegestaan. Aan de landbouwers wordt vanaf Maandag j.l. door de firma v. d. Berg voor de zoete melk 1 cent per iiter minder betaald. 30 April 1919 werd van hier een brief verzonden naar Panama. Dezer dagen kwam die na een reis van bijna 2 jaar, als onbestelbaar terug. Het paard van een met boomen geladen kar sloeg Woensdag op hol. Twee kinderen die mede op de kar zaten vielen er'af, doch waren vrijwel ongedeerd. De voerman zelf bezeerde zich vrij ernstig aan het been. Capelle. Ds. J. Ronge te Hoog-Blok- land heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Loonschendijk. Dranen. Naar men verneemt heeft J. Sch. alhier in zijn kolen een dynamiet- patroon gevonden. Genderen. Begunstigd door het mooie weer, zijn dezer dagen al verscheidene stuks jong vee in de weide gebracht. Met het zaaiklaar maken van het bouwland schiet het vlug op, terwijl reeds een begin wordt gemaakt met pooten en zaaien. Gameren. 16 Mrt. Heden had alhier de gras verpachting plaats van de polder- eigendommen. De opbrengst was heel wat minder dan 't vorig jaar. In 1919 f 2194.—. 1920 -2321.—. 1921 -1611.—. Einde dezer week moet er nog veel verpacht worden waar men ook vooral op 't lagere gelegen land flinke daling ver wacht, aangezien er nog zooveel hooi van 't vorig jaar onverkocht is gebleven, naar schatting 5 A 600.000 kalve kilo's. Gravenmoer. In het café van P. Schelleker.s zal deze week de jaarvergade ring worden gehouden ter vaststelling van het jaarverslag en der rekeniug, der Tuin en Landbouwvereeniging alhier, terwijl als dan ook de verkiezing zal worden gehouden voor twee bestuursleden, tengevolge der periodieke aftreding van den secretaris en den penningmeester. Meeuwen. In de op 14 Maart ge houden Raadsvergadering in met 5 tegen 2 stemmen beslcten aan te sluiten bij de P. N. B. Electr. Mij. Een uitvoerig ver slag in het volgend nummer. Oudendijk. De oprichting van een Boerenleenbank is thans vrijwel verzekerd. Een voorloopig bestuur is reeds gekozen, bestaande uit de heeren J. Spiering, Job. Daim, A. Vink Lzn. Abram Hoven en F. C. Huigen. Raamsdonksveer. Een nieuwe tak van industrie is sedert enkele dagen in onze gemeente begonnen de cartonnage- fabriek aan de Steenstraat is, hoewel met een klein personeel in werking gegaan. Naar verluidt zal dit zeer spoedig flink uitgebreid worden. Aan de Julianalaan worden acht Middenstandswoningen gebouwd, die de voltooiing bijna genaderd zyn. Alle zijn reeds verhuurd wel een bewijs, dat er ook aan zulke woningen een tekort was in de gemeente. In vroolijke opgewekte stemming werd het Jaarfeest van de Knapenvereeni- ging gevierd. Zang, Muziek, Voordrachten, Samenspraken, alles werkte mede om het genot van den avond te verhoogen. Uit de verslagen bleek, dat de Vereeniging 32 leden telt dat er 31 boeken in de Biblio theek zijn en tevens dat deze vlijtig gelezen worden. Wat de toestand der Kas betreft, deze is rooskleurig te noemen. Woensdag werden ongeveer 60 H.A. weiland ter verhuring aangeboden, huur ders vclop, doch de prijs 30 tot f 70 per H.A, was den verhuurder te gering, van daar dat geen enkel perceel gegund werd. Hoe jammer dat zoo weinigen ge- volg gegeven hadden te komen naar de Openb. Verg. van de Chr. Middenstandsver. op 15 Mrt, waar als spreker optrad de Adviseur van den Middenstand, dhr. Nou- wens, die zijn gehoor nuttig en aangenaam bezig hield en terecht dan ook den welge- meenden dank van den Voorz. dhr. Elemans gebracht weid. Onbegrijpelijk dat zoovele middenstanders nog niet hun eigenbelang begrijpen. Waspik. De heer G. A. Poppe, alhier, behaalde aan de Veeartseriijkundige hooge- school te Utrecht het Rijksdiploma voor hoefkunde en hoefbeslag. Bij de Woensdag j.l. gehouden ver pachting van hooi- en bouwland voor het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, alhier, werden veel lagere prijzen besteed dan vroeger. De opbrengst bedroeg slechts 45 pCt. van de laatst gehouden verpachting. Op de Donderdag jl. alhier gehouden voorjaarsmarkt werden aangevoerd 125 stuks rundvee, benevens verscheidene man den varkens. De handel was levendig, doch de prijzen zeer hoog. De kramers waren weder in grooten getale opgekomen en maakten, zooals altijd, goede zaken. In hooi en stroo is weinig of geen handel. De prijzen zijn dan ook zeer laag. Haverstroo wordt zelfs voor f 5 per 500 K.G. verkocht, terwijl voor de andere soorten f8 tot f10 per 500 K.G. wordt besteed. In de op Dinsdag j.l. gehouden spoedeischende Raadsvergadering werd be handeld een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij bezwaren werden gemaakt tegen het besluit van den Raad der vorige vergadering tot het uittrekken pp de be- grooting van een post van f 1000.ter bestrijding der kosten van de commissie als bedoeld* in art. 131 der gemeentewet. Verzocht werd het besluit in te trekken. Met algeroeene stemmen werd besloten het besluit te handhaven en aan Ged. Staten mede te deelen, dat volgens de meening van den Raad de Commissie geen goed rapport kan samenstellen, zonder de noodige iulichtingen en adviezen in te winnen en dat hieruit noodzakelijkerwijze kosten voort vloeien.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2