voor het Land van fieusden ea Altena, de Langstraat ea de Bommeterwaard. No. 4070. Zaterdag 19 Maart Abdijsiroop Die hardnekkige morgen hoest BEHOORENDE BIJ HET WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de ge zondheid. Duizenden genieten echter vee! te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het even wicht der lichamelijke gezondheid door over matig werk. Overwerkirig overlaadt het bloed met af gewerkte stoffen en urinezuur. De nieren worden overspannen en verzwakt dcor hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoe veelheid in het bloed de filtreeren. Dien tengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpyn, urinekwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofd pijn, een vermoeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerkirig, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcoholen door te zorgen voor de noo dige ontspanning en slaap versterken Loster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwin gen van nierzwakte verdwijnen en voor komen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasontsteking enz. Onthoud echter, dat als gij weder ge zond zijt, gij moet trachten gezond te blij ven zonder geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen draagt de haudteekeriing van James Fester. Verkrijgbaar bij alle bekende dro gisten k fl.75 per doos. BUITENLAND. öuitscliland'» verplichtingen. Berlijn. De rekeningen der schade, door de commissie van herstel aan de rijks- regeering gezonden, van de vroegere vijan delijke landen, beloopen, voorzoover reeds kon worden nagegaan, de ronde som van 180 milliard goudmarken. De commissie voor het herstel heeft thans aan de Duitsche regeering een aan maning gezonden op op 1 Mei 1921 te betalen 20 milliard goudmarken en vóór 23 Maart de eerste storting van een mil liard marken in goud van de 12 milliard, die Duitschland nog moet betalen. Prysdaling. Londen. Een nieuwe prijsdaling wordt aangekondigd door een vooraanstaande manufacturiersfirma, welke den prijs der katoenen goederen, soms tot meer dan 30 pCt. heeft verlaagd. Verwacht wordt dat andere firma,s dit voorbeeld zullen volgen. Handelaars verwachten dat de loonen ook wel iets zullen zakken en dat weldra de huisvrouwen voor de katoenen goederen niet meer zullen betalen dan 50 pCt. boven den prijs van voor den oorlog. Bezuinigingen die de Eugeische regeering by de Ëngelsche marine wil inraereu. Het aantal groote schepen zal terugge bracht worden van twintig op zestien, terwijl Engeland er in Maart 1914 acht en dertig had. Met minder dan zestien schepen meent de regeering den dienst en de opleiding van officieren en minderen niet te kunnen gaande houden. Een van de vier torpedojagerflottiiles van de Atlantische vloot zal in de reserve worden opgenomen. De Noord-Arnerikaansche en Zuid-Afri- kaansche eskaders zullen elk verminderd worden met een lichten kruiser. Het Zuid-Amerikaansche eskader zal geheel komen te vervallen. De tegen-revolutie in Rusland. Helsingfors. Russische vluchtelingen vertellen hier, dat het bolsjewistische re giem meer en meer wankel wordt, hoewel het onmogelijk te voorzien is, wanneer het vallen zal onder de aanvallen van de andere revolutionaire beweging, die duidelijk anar chistisch is en die volgelingen begint te krijgen onder de boeren. De grondstelling is iln het geheel geen regeering. Langs de Wolga strijden boerenbenden onder leiding van welbekende anarchisten. o Foch ever Duitichlands nederlaag. In het jongste nummer van de *Revue de France* schrijft maarschalk Foch een opmerkelijk artikel, waarin hij de moreele en technische redenen noemt van Duitsch- lands nederlaag. Foch trekt een parellel tusschen de positie van de Duitsche legers in 1918 en die van de Duitsche legers in 1814 en hij wijst op Ludendorff's uitlatingen ïn diens gedenkschriften. Een voortreffelijk stafofficier noemt hij hem, niets meer en niets minder, met een merkwaardige kennis van zijn vak, een professor uit de school van Frederik den Grooten. Hij munt uit in het hanteeren en organiseeren van zijn legers. Maar daarentegen heeft hij totaal geen begrip gehad van het ware karakter van dezen nationalen oorlog, waai bij da grootste belangen en zelfs het bestaan van de daarbij betrokken volken op het spel stonden, tengevolge waarvan de moreele krachten en de vaderlandsliefde over- heerschten. En het is juist die zedelijke kracht geweest welke aan de Duitsche legers van 1918 ontbrak. »In 1814 zoo gaat Foch voort was de toestand juist het tegenovergestelde. Blücher, Yorck, Ziethen en Kleist werden bezield door een heilige geestdrift. Met een verwonderlijke kracht en onstuimigheid stormden zij op den vijand in. Zij wareri als een woeste stroom, die alles met zich meesleept. Sommigen hunner, Blücher bijvoorbeeld, waren allesbehalve militaire geniën. Hun intellect was niet van de hoogste orde, hun inzicht was beperkt, maar het innerlijk vuur dat hen bezielde, maakte alles goed.« o De moord op Talaat Pasja. De moordenaar van Talaat Pasja, de 24-jarige 'Armeensche student Salomoon Teiliriam, verklaarde bij zijn ondervraging dat hij een aanhanger was van de bloed wraak. Talaat Pasja had zijn ouders laten dooden en nu had hij op den groot-vizier wraak genomen. De misdaad staat dus in verband met de verdrijving der Arme niërs gedurende den oorlog, toen Talaat Pasja de Turksche staatszaken leidde. o Een bloedig drama te Dublin, Ondanks de genomen voorzorgen heeft zich toch te Dublin een bloedig drama afgespeeld, ofschoon dit niet in direct ver band staat met executie van de zes ver oordeelden, welke aldaar had plaats gevon den, zoodat het hier dus geen maatregelen van weerklank betreft. De autoriteiten hadden reden om te ver moeden, dat er verboden wapenen waren in perceel no. 144 Great Brunswick3treet te Dublin, waarin een katholieke club was gevestigd. Een afdeeling van de lersche hulppolitie in twee auto's en vergezeld door een pant serauto, wilde daar eqn huiszoeking houden. Bij de nadering van de politie werd er geschoten van de vensters van perceel 144, en ook uit den ingang van een aangrenzend perceel en van een dak van de overzijde. De politieagenten schoten terug, waardoor drie burgers, waaronder t^ee gewapende, gedood werden en vijf anderen gewond. Aan de zijde der politie vielen een doode en vier gewonden. Een bom die naar de politie werd geworpen, verwonde drie burgers, In het onderzochte huis werden wapenen, munitie en bommen gevonden. o Een Itallaausch kamerlid vermoord. Uit Lugano wordt gemeld In de nabij heid van Pizzo (Calabrië) werd in den tunnel het verminkte lijk van den socia- listischen afgevaardigde Piccoli gevonden. Men heeft hier te doen met een politieken moord. De regeering heeft een onderzoek gelast. Grootvorst Nicolai NieolajewiUj in Italië overleden? Volgens een mededeeling van de »Swoboda« te Warschau zou de Russische grootvorst Nicolai Nicolajewitsj, die in den eersten tijd van den grooten oorlog opperbevel hebber van het Russische leger was, in Italië gestorven te zijn. Frausche grenswachten aan de üollandsehe grens. De Deutsche Allgemeine Zeitung* ver neemt uit Aken, dat de grenswachten aan de Hollandsch-Duitsche grens door Fran- schen bezet zijn geworden. De contróle wordt zeer scherp gehandhaafd. Een seemonster. De verhalen over zeemonsters en zee slangen zijn weer met één vermeerderd, lezen we in het Hbl. Het geldt ditmaal echter een controleerbaar feit, in tegen stelling met vrijwel alle andere zeemonster verschijningen, waargenomen'door zeelieden met een levendige fantasie. Men heeft dan eindelijk een zeemonster, een zeemonster smet een menschelijk ge zicht* nog wel, in levenden lijve te pakken In Ëngelsche kranten wordt het dier uit voerig beschreven, zooals het thans ligt bij Jehu Sands, 1012 mijl van Bombay. Bij kalm weer is het op geheimzinnige wijze op het strand gespoeld, niet dood, doch springlevend en de laatste telegram men melden, dat het dier reeds 48 uur leeft op het droge, steeds maar geluiden uitstootend, die op gekerm van pijn ge lijken. Het monster is ruim acht meter lang, heeft een bek van ruim een meter diep en voorzien van rijen vreeselijke tanden. Drie man tegelijk zou het monster ver moedelijk kunnen verzwelgen. De huid van het dier, waaronder men de ribben ziet liggen, is zwart, de oogen gelijken op die van een olifant en rollen onheilspellend. Het eigenaardigste is echter dat de kop veel weg heeft van een menschen-gezicht Aanvankelijk dacht men met een soort walvisch te doen te hebben, maar dit is niet het geval gebleken. Het is een wonderbeest zooals men er tot nog toe geen enkel aanschouwde, en duizenden stroomen van alle kanten aan om het te bekijken. Tot zoover de beschrijving in Ëngelsche bladen. Zou men ditmaal inderdaad met een onbekend monster uit de diepzeeën te doen hebben. BINNENLAND. Invaliditeitswet. Het maandelijksch overzicht betreffende de toegekende renten vermeldt, dat zijn toegekend op 1 Maart 1921 8738 Ouderdomsrente, 313 weduwenrenten, en 979 weezenrenteri, waarvan resp. 245, 8 en 30 in het ge bied van den Raad van Arbeid te Tilburg. Tot op 1 Maart werden reeds op kosten van het Invaliditeitsfonds behandeld of ter behandeling opgenomen in een ziekenin- richting of Sanatorium 626 verzekerden, van wie 401 voor langeren termijn. Van deze verzekerden werden 8 opgenomen op voorstel van den Raad van Arbeid te Til burg. Deze cijfers zeggen voldoende, welke belangen er voor de betrokkenen in de Invaliditeitswet zijn vastgelegd, dat deze belangen steeds tot meerderen doordringen, bewijst het nog steeds toenemende aantal aanmeldingen. Een droevig ongeval. Maandagnamiddag had te Rossum een droevig ongeval plaats. Toen de 25-jarige dochter van J. V. oudergewoonte water ging scheppen uit het weteringschap in de nabijheid van haar woning, thad zij het ongeluk er voorover in te vallen. Spoedig toegesnelde hulp wist haar er weldra uit te halen, terwijl in allerijl de geneesheer ontboden werd. Deze wendde alle pogin gen aan en werkelijk mocht het hem ge lukken de drenkelinge weer bij te bren gen maar helaas, slechts voor korten tijd, de dood sneed weldra dit nog zoo jeugdige leven af. Een ieder gevoelt medelijden met deze zoo zwaar beproefde familie, te meer, daar pas een goed jaar geleden een volwassen zoon op bijna gelijke wijze om 't leven is gekomen. Een meisje loos. Onder de vreemelingen, die in het qua rantaine-kamp te Enschedé werden opge nomen, waren de vorige week twee per sonen van Braziliaansche nationaliteit, die opgaven dat zij broeders waren. De eene bleek echter een vrouw te zijn in mans- kleeding. Zij verklaarde met haar broeder in het leger van generaal Wrangel te heb ben gediend als kozakken-officier en later uit de gevangenis te zijn ontvlucht. Vol gens haar mededeeling heeft ze reeds jaren in manskleeding geloopen en gevoelt zich daarin zoo thuis, dat zij ze zal blijven dragen. o Belasting wegens waardevermeerdering van onroerende goederen. Ingediend is een wetsontwerp betreffende de heffing van een belasting wegens waar devermeerdering van onroerende goederen ten behoeve van de gemeenten. Voorgesteld wordt een belasting van 25 ten honderd van de waardevermeerdering. o Het hoofdbestuur der Geldersche-Over- ijselsche Maatschappij van Landbouw heeft de afdeelingen verzocht aan haar leden de vraag voor te leggen of ze de invoering van een landbouwarboidswet, regelende den duur van den arbeidstijd in het landbouw bedrijf, weDSchelijk achten en of de ar beiders bij het landbouwbedrijf een wet telijke regeling ter beperking van den ar beidstijd toejuichen. Een gemeente tonder belasting. De burgemeester van Heumen schrijft het volgende In enkele groote bladen en ook in een financieel weekblad kwam het bericht voor, dat de gemeente Heumen er niet in geslaagd was haar leening groot f 225,000 plaatsen. Dit bericht is totaal onjuist. De gemeente verkeert in tegendeel in zeer gunstige financieele om standigheden. Gemeentebelastingen bestaan hier niet, de opcenten op de rijksbelasting zijn lager dan elders. De gepoeente leende den vorigen zomer nog 65 mille aan een naburige, die financieel zwak stond. o De Zomertijd. Invoering in den nacht van 3 op 4 April. Naar wij vernemen zal de zomertijd in Nederland in den nacht van 3 op 4 April worden ingevoerd. o Tariefverhooging by de Post. Men is wat achter in den Haag, De prijzen zijn aan 't dalen, Maar bij het Staatsbedrijf »de PosU, Dat ons een slordig duitje kost, Laat men steeds meer betalen I Men is verstandig in den Haag, Zij 't soms wat te gewichtig. Men weet, hoe hoog het water staat Dat is de plicht van Waterstaat Men houdt van evenwichtig. Men is doortastend in den Haag, Want wat we overspaarden Op brood, cacao of anthraciet, Dat redt de Post van een failliet, Van wat 't bedrijf bezwaarde. Men weet z'n weetje in den Haag, Van boycot is geen sprake, Men durft zelfs Wijnkoop nog niet aan En wie het wel dorst onderstaan, Die zou zichzelve raken. Men is vrij handig in den Haag, Vooral bij groot perikel, Wordt straks de Weeldewet van kracht, Dan is, 't wordt algemeen verwacht, Een briefkaart »wee!de-artikel« Men is vernuftig in Den Haag, Men staat niet voor een kras ding, Uit 't ééne idee komt 't and're voort, Men zint, zooals ik heb gehoord, Nu op een Postbelasting. (Berkelb.) KROES. verdwijnt als gij geregeld de Abdijsiroop inneemt, want de is een wereldberoemd middel bij verouderde hoest, verwaarloosde verkoud heid, influenza, kinkhoest, bronchitis, asthma. Prijs per flacon van 230 gram fl.90, van 550 gram f 3.60, van 1000 gram f 6, Hoe grooter flacon, hoe voor- deeliger dus. Alom verkrijg baar. Eischt rooden band met onze handteeking L. I. Akker, Rotterdam. Breedermeord. In een woning aari de Stroomarkt te Amsterdam heeft de 24jarige W. H., iemand die veel misbruik maakt van ster- kendrartk, zijn 31 jarigen broer, een goede bekende der politie, zoodanig met een re volverschot verwond, dat de dood spoedig intrad. De dader beweert uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld, daar zijn broer hem eerst met een steekbeitel te lijf wilde. Inderdaad lag in de kamer een beitel, maar er was geen aanwijzing, dat deze in han den was geweest tijdens den twist. Oproep tot medewerking aau ornithologisch (vogelkundig) onderzoek. Aan hen, die reeds hunne medewerking hebben verleend, of die voornemens zijn mede te werken aan de ornithologische (vogelkundige) onderzoekingen van de heeren G. Walda en D. Tollenaar, zij hierbij het volgende medegedeeld. Het mereloriderzoek, aangevangen door den heer Wolda en het ornithologisch onderzoek omtrent zang, trek en broeden, aangevangen door den heer Tollenaar wor den vereenigd tot een onderzoek omtrent zang, trek en broeden in het bijonder van den merel, de .zanglijster, de vink en de spreeuw. De samensmelting heeft o.a. ten doel, de juiste waarde te bepalen van de in 1920 bij de merel opgemerkte ver schijnselen. Gehoopt wordt, dat vooral de gegevens over de merel iets naders omtrent een eventueel verschil tusschen de bewoners van huis- en buiten domicilies zullen te voorschijn brengen. Het domicilie voor de huisvogel wordt thans iets ruimer genomen dan het vorige jaar o.l. tot 70 Meter (of 100 pas) van woningen. Door de leiders van dit onderzoek wor den dus eenvoudige, maar belangrijke orni thologische vraagpunten aan de orde ge steld. Iedereen die volkomen betrouwbare waarnemingen doet, ook ai zijn deze van den meest eenvoudigen aard, kan dus aan dit onderzoek medewerken. Voor het ver krijgen van resultaten is het zeer gewenscht, dat zij over een groot aartal medewerkers beschikken. Allen, die zich hiertegen aan getrokken gevoelen worden tot medewer king uitgenoodigd. Nadere inlichtingen, zoomede lysten ter invulling worden gaarne verstrekt door den plantenziektenkundigen (phytopathologischen dienst) te Wageningen en door den heer D. Tollenaar, eveneens te Wageningen. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Adriana d. v. A. Brou wers en A. Schaap Francisca AnthoHia d. v. F. H. Donders en J. A. v. d. Velden. ALMKERK. Over de maand Februari. Geboren: Digeman z. v. Z. Wijnands en J. H. Dekker Albertus, z. v. O. Schermers en L. M. KolfRinke z. v. J. Langeraap en L. Faber Arie Johannes z. v. J. Heistek en A. Heistek. Overleden: Cornelis van Anrooij 9 m. z. v. A. v. Anrooij en A. de Jong Antoni van Drunen 7 m z. v. P. v. Drunen en L. v. d. SteltMechelina van Sprang 54 j. Echtge. van G. de Ruijter Johanna v. d. Heuvel d. v. B. v. d. Heuvel en J. d. Ruijter Gerrigje van Varik 8 m. d. v. W. v. Varik en P. d. Bok Dirk Huibert van Burgel. 7 m. z. v. W. J. v. Burgel en C. Verlee Teuntje Ottevanger 33 j. GENDEREN. Over de maand Februari Geboren Gijsbertje Bleerina d. v. J. W. Versteeg en J. v. Wijk. Overleden: Simon v. Berkel 29 j. Gijsbert Branderhorst 57 j, Getrouwd: Gerrit Branderhorst 28 j. en Sijgje van Wijlen 30 j. WASPIK. Over de maand Februari. Geboren: Theodora Cornelia, d. v. Ch. J. van Dongen-Willems Adriaan, z. v. M, Boezer-van Oversteeg Petrus Catharina, z. v. J. C. Meis-Verschure Hendrik Jan, z. v. H, Raat-ter Heeze Johan z. v. P. Smits-GroenendaalTheodorus z. v. A. Smits-van Dongen Petronella Elisabeth, d. v. G. Ch. Montens-van Beers Ida Maria, d. v. C. van Dongen-van der Ven Matheus Johannes Aritonius, z. v. A. Hoogers-Hooij- maijersLambertus Adrianus, z. v. C. J. van Strien Kuijten Johannes G. Roksnoer- Hooijmaijers. Gehuwd: Johannes IJpelaar, 22 j. en Huiberdina Vervoort 21 j. Overleden: Hendrik van den Hoek, 70 j.Maria de Glas, echtg. van P. Klazen, 70 j.Petronella C. M. van den Mosselaar, 4 maanden Leendert Broeken, 64 j. wed. van Joh. Corn, de Ruijter, later van Joh. Petr. Schouten Maria Anna Kamp, wed. van P. Verschure, 49 j. WERKENDAM. Geboren: Bastiaan, z. v. B. Bogers en A. W. IppelWillem Adrianus z. v. C. J. Berchem en E. de KeijzerAartje, d. v. A. C. Kant en C. Goes Jan z. v. G. van den Heuvel en M. van den Heuvel. Ondertrouwd: W. G. de Waard 24 j. en G. C. Baggerman 30 j. Overleden: Hendrika van Angeren 89 j.Klaas de Haan 22 j. Johannes Ruitenberg 76 j.Gerrit v. d. Stelt 6 m. BIJVOEGSEL Nieuwsblad v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5