Und van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4071. Woensdag 23 Maart. 1921. Zij, die zich op dit blad wenschen te abonneeren, ont vangen de tot 1 April ver schijnende nummers gratis. - FEUILLETON. HET TESTAMENT" Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITEBTLANDSCH OVERZICHT De opstand in Kroonstad is gedempt en de sfad is weer door de bolsjewiki veroverd, het revolutionaire comité is over de Finsche grens gevlucht en daarmee is bewezen, dat de kortstondige revolutie maar van een zeer plaatselijk karakter is geweest. De berichten, die de voorafgaande weken in de pers, aangaande Rusland de rondte hebben gedaan, blijken sterk overdreven te zijn geweest. De correspondent van de Manchester Guardian, die Zond 1 dezer St. Petersburg verliet en daa: .e Reval aankwam was verbaasd ove at hij in de buitenlandsche kranten las. Volgens hem was de oorzaak v de «revolutionaire® beweging te Moski en St. Petersburg een gebrek aan brandstoffen, gevolgd door stakingen van fabrieksarbeiders. Te Moskou kwam daar toen bij, dat de malcontenten democratiseering van voedsel rantsoenen verlangden, te St. Petersburg werd de eisch gesteld dat sommige amb tenaren afgezet zullen worden. De muitery van Kroonstad had, volgens hem, al eerder onderdrukt kunnen worden, indien de Sovjet niet besloten had, om aan de zaak een einde te maken zonder dat de schepen en forten schade leden. De eerste poging van de trouwe troepen om Kroon stad over het ijs binnen te rukken, werd gekeerd met machinegeweer uit de forten en deze schoten daarna op Oranjeboom, waardoor branden ontstonden. Men haalde er de brandweer uit St. Petersburg by, om de plaatselijke spuitgasten te helpen. Inmiddels trokken de bolswiki steeds meer troepen bijeen aan beide kanten van de Finsche Golf en voor den eersten ernstigen aanval heeft de vesting Kroonstad nu de vlag gestreken. De hecatomben op de bloedig gekleurde ijsvlakte zijn vermoedelijk fantasiën van menschen, die er niet bij geweest zijn. St. Petersburg zelf is, volgens den zegs man van de Manchester Guardian, niet gebombardeerd. De heele opmarsch dei- muiters bepaalde zich hiertoe, dat vele weggeloopen matrozen uit Kroonstad en van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 32) Augusta sloeg thans haar mouw wat op zoodat het getatoeëerde document, zicht baar werd, dat voor mr. Meeson de be- teekenis had van twee millioen pond. «Ik dank u,® zei hij, niet in staat meer te kunnen zeggen. «Wilt gij wel zoo goed zijn, mij even voor een minuut of vyf te excuseeren,® zei Lady Holmhurst tot mr. Meeson «ik moet voor de lunch wat bestellen. En voor dat hij het recht wist, had zij het vertrek verlaten. Eustach gevoelde, dat hij zich thans op een kruispunt zijns levens bevond. Er zijn twee klassen van menschen. Dezen schrikken voor het naderend geluk terug, anderen grijpen het en houden het vast. De eerstbedoelden worden in den stryd des ievens steids de overwonnenen, de laatstgenoemden zijn zeiven overwinnaars. En toth dezen behoorde Eustach Meeson. Hoofstuk XIII. HET TESTAMENT ALS RECHTS KWESTIE Augusta stond tegen den schoorsteen ge enkele muiters over het ijs heen St. Pe tersburg binnenkwamen, om daar steun bij de bevolking te zoeken. Hun voornaamste propagandamiddel bestond in het vertoonen van blikjes buitenlandsch vleesch, waarvan ieder man, volgens hun zeggen, er twee op een dag kreeg. De grootste last, dien St. Petersburg van den toestand ondervond, was dat de staat van beleg afgekondigd werd en niemand na 9 uur 's avonds op straat mocht komen. Aldus de voorstelling van de zegsman van de Manchester Guar dian, die de zaken wel wat erg onschuldig voorstelt, (het blad heeft bolsjewistische sympathiën) maar wiens opvatting dat het avontuur van Kroonstad geen ernstig ge vaar voor de Sowjet opleverde, door zijn afloop gerechtvaardigd is. Van de onderdrukking van het oproer te Kroonstad en van de onderreekening van de handelsovereenkomst tusschen En geland en Sowjet Rusland, zullen de pro pagandisten van Moskou zeker partij trek ken om het aanzien der Sowjet-republiek, dat in het binnenland sterk aan 't ver minderen was, weer wat nieuw leven in te blazen. Zondagjl. is de groote volksstemming in Silezië gehouden, waarvoor de in dit land geborenen zelfs tot uit Noord- en Zuid- Amerika en Afrika zijn overgekomen. Op 't oogenblik, dat wij dit schrijven, is van den uitslag nog niets bekend. Als deze eenmaal bekend is, kan men de. zaken, de schadevergoeding betreffende, rustiger over zien. Men had eigenlyk met de confe rentie van Londen moeten wachten, tot déze volksstemming, die hiervoor van zoo verstrekkende beteekenis is, was afgeloopen. Beide partijen, Polen en Duitschers, zijn vol vertrouwen. De Polen rekenen op een meerderheid van 60 pet. der uitgebrachte stemmen. De Duitschers zijn echter vast overtuigd dat 70 pet. in hun voordeel zal uitvallen. De Duitsch-nationalen hebben in een zwak oogenblik gezegd, dat, gezien de toe passing van sancties, waartoe de Entente volgens het tracaat van Versailles het recht niet had, dit heele tractaat nul en van geener waarde was en dus feitelyk niet meer bestond. Geen andere partij in Duilschland heeft zulk ean consequentie aangedurfd. Want als het vredestractaat, hoeveel men er tegen moge hebben, niet meer zou bestaan, zou het ook geen vrede meer zijn, maar wapenstilstand. Dan waren er geen betrekkingen tusschen Duitschland leund. Ook zij gevoelde, dat een belang rijk moment in aantocht was. «Ik weet niet, miss Smithers,® zoo begon Eustach, hoe ik u genoegzaam kan danken.® «Laten wij daarover niet verder spreken,® zei zij. «Het is geschied. En trouwens, nadat gij om mijnentwil uw erfenis ver- speeldet, was het niet meer dan billijk, dat ik het mijne er toe bijdroeg, om u weder in haar bezit te stellen.® Den armen Eustach werd het in zijn verlegenheid intusschen hoe langer hoe ban ger te moede* Het viel hem moeielijk de juiste woorden te kiezen. «Miss Smithers Augusta,® stamelde hij, «ik zou u gaarne een enkel woord zeggen.® En weer hield hij stil «Hoe zoo Wat bedoeld gij vroeg zij. «Ik zou u willen zeggen® en weder kwam hij niet verder. «Wat gij van plar. zijt in zake het testa ment te doen vroeg Augusta naief. «Neen, niet over dat testament. Toe, lach mij niet uit, bid ik u, en wijs mij niet af.® Haar aanziende, terwijl zij lief lijker dan ooit en natuurlijker en eenvou diger dan immer te voren er uit zag, was het hem, als week op eens alle bedeesheid van hem. En op ongedwongen toon ging hij voort«O Augusta, Augusta begrijpt ge mij dan niet Ik bemin u, o ik be min u zoo innig. Nimmer nog was een liefde oprechter dan de mijne. Van het eerste oogenblik af dat ik u ontmoette, en de vroegere vijanden, van welken aard ook, mogelijk en kregen deze laatsten, na opzegging van den wapenstilstand, de han den vrij voor elke «sanctie®, die hun maar goed docht. Dr. Simons, de minister van buitenlandsche zaken, heeft zich daarom gehaast in den Duitschen Rijksdag te ant woorden, dat Duitschland integendeel door het onderteekende en geratificeerde vredes tractaat gebonden was. Aan handen en voeten gebonden, verduidelijkte hij, en hij voegde eraan toe«met het oog op de overweldigende overmacht van onze tegen standers, ben ik de man niet, om, anders dan in de uiterste noodzakelijkheid, onze jongelingschap, die aan den oorlog ontko men is, ten offer te brengen.® Hoe slecht het vredestractaat ook in zijn oog mocht zijn, het bracht Duitschland althans vrede en daarom kon het niet verloochend worden. Ook Frankrijk, voor hetwelk de beslui ten van Parijs slechts een goedertieren matiging van veel verder gaande rechtma tige aanspraken waren, zegt dat het nu tot het tractaat van Versailles terugkeert. De twee felste tegenstanders bij de rege ling van den vrede klampen zich vast aan het gewrocht van Versailles en Frankrijk onleent er het recht aan, om door middel van de commissie van herstel wissels op korten termijn ter aanbieding aan Duitsch land gereed te laten maken. Zoodoende kan de onverkwikkelijke discussie over de 200 milliard gouden marken, die Duitsch land voor 1 Mei 1921 in goud, goederen, schepen, effecten of anderzins, voldaan moet hebben en die Duitshland zegt al gedaan te hebben, maar waarover het te Londen zoo de andere partij daarover van frieeriing verschilde, had willen praten, spoedig her opend worden. Het zou het verstandigst zijn, indien die gelegenheid dan ook maar gebruikt werd, om nieuwe gedachtewisse lingen over de heele schadevergoeding aan te knoopen, want met het vredestractaat komt men hoewel Frankrijk en Duitschland daar beide aan vast willen houden, toch op den duur niet tot een uitvoerbare regeling. BUITENLAND. Een voorspelling. Ernstige berichten worden uit Zwitser land ontvangen over de droogte, die daar voortduurt. Te Genthod bij Genève is in het meer een groote steen drooggekomen, die den datum 1862 draagt en waarop staat«wanneer ik weer te zien kom, zal hield ik onuitsprekelijk van u. En sedert zijt gij mij steeds dierbaarder geworden. Thans was de beurt van Augusta om verlegen voor zich uit te staren. Zij sloeg de oogen neder. «O, ik heb u uit uw boek reeds leeren kennen en leeren waardeeren,® ging Eustach voort. Ik heh uw «Jeminac wel twintig maal verslonden.® «Ik en mijn boeken zijn anders niet pre cies hetzelfde,® zei Augusta. «Dat weet ik wel,« hernam hij, «maar uw werken zijn toch een deel van u zelve. En, ik heb daaruit meer kennis opgedaan omtrent uw karakter dan het mij mogelijk zou geweest zijn, als ik u honderdmaal had ontmoet.® Behoeven wij wel veel hieraan toe te voegen Wij gelooven van niet. Elk onzer lezers kan den verderen loop van het ge sprek der beide geliefden gissen. Niemand, die het vreemd zal vinden, dat, toen Lady Holmhurst na een korte wijle terugkeerde, Mr. Eustach haar met een zekere plechtig heid van hunne verloving kennis gaf. Het laat zich begrijpen dat Eustach, eenmaal zoover gevorderd, niet lang draalde om de meer materieele zijde der zaak, met andere woorden de kwestie van het testa ment in orde te gaan brengen. Aan wie kon hij die veel omvattende taak met meer vertrouwen en met betere hoop op succes opdragen dan aan de beide de wereld in tranen verkeeren®. Zulk een droogte als thans heerscht, is sinds negen tig jaar niet voorgekomen. o Uitgifte van valsehe duizend Franc-biljetten. Een arrestatie en een inval. Te Gent is wegens het uitgeven van valsehe bankbriefjes van duizend francs gearresteerd een zekere Bruysse. In ver band met een onderzoek naar de herkomst werd heden door het parket van Middel burg en een Belgisch rechercheur met een deskundige een inval gedaan bij het filiaal der Bankassociatie te Terrieuzen. Voor zoo ver kon worden nagegaan schonk dit geen nadere opheldering. Ourust iu Portugal. Een dag van bomaanslagen. De heele week hebben in Oporto 'n ge- heele reeks bomaanslagen plaats gehad. De oorzaak hiervan schijnt een besluit, van de stakende havenarbeiders geweest te zijn, die een algemeene staking wilden provo- ceeren om hun looneischen doorgevoerd te krijgen. Partieele stakingen hadden niet tot het gewenschte doel gevoerd. Een in het geheim verspreide oproep riep de ar beiders op om tot een algemeene staking over ie gaan. De autoriteiten waren even wel een en ander te weten gekomen en hadden voorzorgsmaatregelen genomen. Opitand in den Belgischen Congo. Vijftig factorijen in brand gestoken Volgens een draadloos telegram uit Boma, zijn de inboorlingen, in het district Equa tor in massa's in opstand gekomen. 50 Factorijen zouden door de opstandelingen iu brand zijn gestoken. Nadere bijzonder heden ontbreken. o 9e zwerftocht vau een Russische prinses. Een Russische vrouw, prinses Ivanidze, is," naar de correspondent van de «Daily Mail® te Warschau aan zijn blad seint, aldaar aangekomen. Bij het uitbreken van den oorlog ging zij naar het front als verpleegster en ont moette daar haar echtgenoot, die later door de Duitschers gevangen genomen werd. Na de revolutie keerde zij naar haar land goed in Brailof terug. Daar werd zij met haar moeder door de bolsjewiki gearresteerd, omdat zij bourgeois, landeigenaars waren. Zij werden naar Moskou gevoerd en in af zonderlijke cellen opgesloten door de Tsjres- witsjaika. gebroeders Short, zijne intieme vrienden John de sollicitor en James de barrister. Regelrecht stapte hij dan ook, na van Augusta en hare vriendelijke gastvrouw afscheid te hebben genomen, naar het kan toor der beide rechtsgeleerden, die, niet gewoon om veel clienten den drempel te zien overschrijden, den vriend met harte lijkheid welkom heetten, met nog veel grooter hartelijkheid zelfs dan anders toen zij al spoedig merkten, dat hij hun advies kwam inwinnen. Hun vreugde klom nog, toen zij hoorden, dat de kwestie niet minder dan een erfenis van twee millioen pond betrof, Dat was een kolfje naar hun hand 1 Daar kon wat te verdienen vallen «Waar is het bedoelde testament nu eigenlijk,® luidde de vraag al gauw van James. «Het testament is te mijnen voordeele en het staat op den arm van een dame getatoeeerd,® antwoordde Eustach^ De gebroeders sprongen beiden van hun stoelen op, als waren zij tegelijkertijd door den donder getroffen. Dat was een aardig geval Een getatoeerd testament I Neen maar, zoo iets hadden ze nog nooit beleefd 1 Het kostte Eustach heel wat moeite, den beiden heeren aan het verstand te brengen, dat hij hun niets op den mouw spelde en de mededeeling wel degelijk gegrond was. Hij deed hun een omstandig verhaal van de omstandigheden, waaronder de zonder linge uiterste wil daar op Kerguelenland tot stand was gekomen. Van den dag van haar gevangenneming af hebben moeder en dochter elkander niet meer ontmoet en thans weet de prinses niet of haar moeder gestorven is, dan wel, of zij nog leeft. Daarna werd de prinses weer van Mos kou naar Brailof teruggevoerd, ter dood veroordeeld en in de gevangenis opgesloten. Zij ontmoette daar haar echtgenoot, die na zijn terugkeer uit Duitshclaad eveneens in de gevangenis was geworpen. Gelukkig waren beide echtgenooten nog in het bezit van geld, waarmede zij hun bewakers om kochten. DRUKKERIJ L. J. VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. Berooving rau een postkantoor. De beambten van het postkantoor 54 in de Rosenthalerstrasse te Berlijn werden Zaterdagnacht door 4 gemaskerden over vallen en gebonden. De roovers braken een geldkast open en roofden 1.300.000 Mark. De postdirectie heeft een belooning van 20.000 Mark nu uitgeloofd voor het vatten der daders. Toenemende trouwlust in Engeland. In 1920 zijn bijna 500.000 paren in Engeland en Wales gehuwd, dat is een belangrijke toeneming sinds 1919, dat alle vroegere records geslagen had. Deze toe neming van den trouwlust is vooral toe te schrijven aan het feit, dat de drie jaren tevoren in den oorlog het jaarlijksch ge middelde slechts 280.000 was. De ral van Kroonstad. 36.000 vluchtelingen. «Beringske Tidende® verneemt uit Hel- singfors, dat nog ieder uur nieuwe vluch telingen te Terioki aankomen. Tot dusver zijn 36.000 vluchtelingen bij de Finsche grens aangekomen. Nog steeds wordt uit de richting Kroonstad hevig kanongebulder gehoord. Volgens latere berichten is het vuren tegen den avond opgehouden. James zoowel als John, beiden luister den met groote aandacht naar het interes sante verhaal. «Ik twijfel niet.® zei de eerste, «of het curieuse testament valt wel degelijk ook onder onze gewone wetten een testament moet wel is waar geschreven zijn, doch het tatoeeeren is immers een primitieve vorm van schrijfkunst.® Een van de eerste formaliteiten zou in tusschen daarin moeten bestaan, dat de bedoelde dame moest geregisteerd worden Moeielijk zou het ons vallen, de verbazing te schetsen van Eustach bij het vernemen van al die juridische bijzonderheden zijn Augusta moest geregistreerd worden Wat een onzin 1 En Augusta, die door Eustach, nog den denzelfden middag op de hoogte werd ge steld omtrent al wat hij ten kantore der rechtsgeleerden had gehoord, dacht er al precies hetzelfde over. Het zou echter al reeds den volgdenden dag blijken, dat hier toch waarlijk niet van onzin sprake mocht zijn. Des morgens be gaven Augusta en Lady Holmhurst zich onder geleide van Eustach en John Short naar Somerset House, om de formaliteit der registratie te vervullen. Aangenaam was die taak nu juist niet voor Augusta, die weder haar arm moest ten toon stellen. Wordt vervolgd^ NIEUWSBLAD voir kit Lail van neusden en Atteia, U Laiptraat en In Boniëierwaard ■j n ■iiiibmb 111..-mm «EI

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1