Be prijsdaling in Engeland. De officieele cijfers toonen aan, dat ge durende de maand Februari de onkosten van het levensonderhoud opnieuw zijn ge daald. Uit de cijfers blijkt, dat terwijl op i Februari de kosten van het levensonder houd 151 pCt hooger waren dan in 1914, deze op 1 Maart tot 141 pCt. waren te ruggegaan^ Een gezondten eetlust verwekken Foster's Maagpillen, welke zorg dragen- voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Yalsche Zilrerbons. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft terechtgestaan de steendrukker Fuykschot, bekia8gd van in December ,.1920 en Ja nuari 1921 te Rotterdam een groot aantal zilverbons van f 2.50 te hebben nagemaakt met het oogmerk om dit muntpapier als echt uit te geven en te doen uitgeven. Zooais men zich herinneren zal werd de beklaagde door den sigarenwinkelier Schweg man betrapt. Tegen beklaagde werd 2 jaar gevange nisstraf geëischt. Daarna stond terecht de cartonnagefa- brikant Slavenburg, die valsche zilverbons aan den mau heeft gebracht. Tegen hem werd 1 jaar en 6 maanden geëischt. o Van peddelen gespreken. Het getal rijwielen hier te lande be droeg in 1889 één per 53, in 1902 één per 33, in 1907 één per 15, in 1912 één per 10 en op dit oogenblik één per 6 inwoners. In verhouding tot de bevol king wordt het meest van het rijwiel ge bruik gemaakt in de provincie Groningen, daarop volgen Friesland, Drente en Zeeland. Leuke voetbal. Te Twello vonden eenige jongens een oude roestige bus, waarmede zij gingen voetballen. xNu moest er eens wat inzit ten* merkte een der jongens op. De bus werd geopend en tot hun groote verbazing vonden zij een bankbiljet van f 100, dat op den bodem was vastgeroesd. Het biljet was slechts weinig gehavend. Loonsverlaging. Aan de Constructie-werkplaatsen van de firma De Vries Robbé te Gorinchem is het uurloon der volwassen arbeiders met 3 ct. en dat der jongeren met 2 ct. veriaagd, terwijl de arbeidstijd met eenige uren is verlengd. o Hugo de Groot. Het is 22 Maart 300 jaar geleden dat Hugo de Groot in de vermaarde boeken kist uit de Loevensteinsche gevangenis ont snapte. Twee diamanthandelaars gearresteerd. Onlangs berichtten wij, dat de diamant- firma P., kantoor houdende in de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam, aan een adres in Antwerpen een pakket diamanten had verzonden, dat echter bij aankomst aldaar rijwielkogeltjes inplaats van edelsteenen bevatte. In verband hiermede rees het vermoe den, dat de Amsterdarnsche firma in 't ge heel geen diamanten had gezonden. De beide firmanten zijn thans in arrest genomen en bevinden zich in het Huis van Bewaring. Gistermorgen heeft, naar de ïTel.c meldt, het parket op hun kantoren in de Diamantbeurs een onderzoek inge steld, waarbij de arrestanten eveneens te genwoordig waren. o Ptgiug tot moord 1 Men meldt uit Tilburg aan het Hbl. Vrijdagmiddag kwam zekere vrouw De L. uit Vught, per auto een bezoek brengen aan haar vroegeren huisvriend, den schilder H. Zij vroeg deze verantwoording waarom hij de tusschen hen bestaan hebbende ver houding had verbroken. Daarbij greep zij opgewonden tusschen haar blouse. De vrouw werd vastgegrepen en nu bleek dat zij tusschen haar blouse een met scherpe patronen geladen browning verborgen had. Zij gaf haar .spijt te kennen, dat zjj niet aan het leven van H. en aan dat van haarzelf een einde had kunnen maken. De vrouw werd door de politie gearresteerd. o Proteitantich ziekenhuis. Naar wij vernemen heeft het bestuur der stichting xProtestantsch Ziekenhuis te 's Hertogenbosch* besloten de exploitatie dier inrichting met 15 Mei e.k, tijdelijk te beëindigen. De onvoorziene stijging in prijs van alle benoodigdheden en salarissen sinds de opening in 1914, gevoegd bij het verlies aan kapitaalbezit ten gevolge van den oorlog, doet het bestuur zich niet ver antwoord achten te blijven openhouden dit ziekenhuis, welks tekorten niet door pu blieke fondsen' kunnen worden gedekt. o— Een nieuw verhaal over deu Duitschen kreenprins. De redacteur van' de Msb. te Brussel seint In een onsamenhangende corresponden tie uit Berlijn in de »Nation Be!ge« wordt beweerd, dat in Juli 1920 de Duitsche kroonprins gedurende enkele dagen Neder land verlaten heeft, om te Berlijn 'n zekeren krijgsraad by te wonen, waarin het plan besproken werd om.^nadat de bolsjewisti sche legers Polen zouden hebben verpletterd gezamenlijk, Duitschers en Russen, tegen de entente op te rukken. Bewijzen voor deze bewering worden niet aangevoerd. »Ik weet dit,* zegt de correspondent, van een neutraal persoon, die het goed kan weten, en die over documenten be schikte, die hij evenwel niet ter inzage mocht geven. o Kwartjesvinders gearresteerd. In den trein tusschen Haarlem en Am sterdam werd een passagier het slachtoffer van valsche kaartspelers, die hem f800. wisten af te zetten. Te Amsterdam wer den de drie kwartjesvinders gearresteerd, een hunner was „de beruchte David Veth. o Trap van een paard. Te Nispen heeft zekere E. zuik een trap van een paard gekregen, dat hij op de plaats dood bleef. De Zomertijd. Thans is verschenen het Kon. besluit waarbij wordt bepaald, dat, zooals reeds is gemeld, in 1921 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der Wet v m 23 Juli 1908, zal aan vangen op den 4en April en zal eindigen den 26en September. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. In het tramverkeer Tilburg- Waalwijk-'s Bosch en omgekeerd is met 21 Maart eerie wijziging gekomen. Nieuwe route TilburgWaalwijkDrunen's Bosch 9.25 10.41 11.29 12.20 11.40 1.— 1.45 2.38 en 's-BoschDrunen WaalwijkTilburg 11.— 11.58 12.20 1.50 Hierdoor vervalt route Tilburg 10.50, Waalwijk 11.50 De vertrekuren HeusdenDrunen en omgekeerd zijn dezelfde gebleven en ook de verdere vertrekuren Tilburg Waalwijk 's Bosch en omgekeerd. Deze route alleen des Woensdags en Bossche veemarkten. Andel. Bij de Vrijdag gehouden ver huring van weiland der Herv, Kerk was de opbrengst 3 pCt. minder dan het vorige jaar, terwiji Zaterdag die der Gemeente 7 pCt. minder opbracht. Zaterdagavond, zal de muziekvereen. »Andels fanfare,* eene uitvoering geven alleen toegaukelijk voor donateurs, en 2e Paaschdag uitsluitend voor het publiek. Voor waar een goede maatregel. Woensdagavond zal de jonge doch ters vereen. dMartha* haar jaarfeest vieren. Binnenkort zal ook de Sluis alhier Telephoriisch worden aangesloten. Almkerk. Door het Centraal Stem bureau alhier is in de zitting van Donderdag 17 Maart j.l. (in de vacature van Her wijnen) tot lid van den Raad benoemd de Heer A. Burghout. Wij vernemen dat de Heer Punt Burgemeester dezer gemeente (sinds ge- ruimen tijd wegens ziekte-verlof afwezig,) op 1 Mei a.s. zijne werkzaamheden weder als zoodanig hoopt te hervatten. Naar wij vernemen is in deze ge meente voor het »millioenplanc ruim f 2000 bijeengebracht. Bij de laatstgehouden volkstelling alhier, bleek dat deze gemeente een zielen tal bad van 3527, te weten 1824 m. en 1703 vr. J.l. Zaterdagavond 19 Maart gaf de Gem. Zangvereen. ^Eendracht maakt macht* Directeur den Heer Spiering (van den Oudendijk) voor een volle zaal alhier haar eerste aangekondigde uitvoering. Met recht kan dan gemeld worden dat dzee nog zoo jonge vereeniging het programma zeer netjes afwerkte de Voordrachten zoo wel als zangnummers getuigden van flinke studie en kan genoemde vereeniging met welgevallen neerzien op dezen avond en wij roepen Directeur en leden een spoedig tot weerzien toe. Dezer dagen is door den Landbouwer van Leeuwen te Ippelschendijk (Gem, Alm kerk) alhier een koe verkocht voor den kolossalen prijs van f1000, wel een be wijs dat hier in deze gemeente flink vee wordt gefokt. Naar wij vernemen wordt in 't laatst van deze week weer een trein Hongaarsche kinderen verwacht waarvan er enkele in deze gemeente liefderijk zullen worden ont vangen door hunne pleegouders. J.l. Woensdagavond, bij het gehou den biduur voor 't gewas, is in de Ger. Kerk alhier f 100 gecollecteerd, te weten f 40 voor de Armen f 30 voor de Chr. school en f30 voor de Kerk. Beneden Langstraat. Naar aardap- pelen komt meerder vraag. Men besteedt voor eigenheimers f6 k f6 50 en voor roode star f 6.50 k t 7 per H.L. Met het poten van aardappelen is reeds een begin gemaakt eri naar poters bestaat thans bijzondere vraag. Brakel. Werd de vorige week voor het hooi- en weiland zooveel minder be steed dan in 1920, dat enkele landeige naars verschillende perceelen niet gunden, deze week wordt weer aanmerkelijk duur der gepacht en zijn de pachtsommen slechts 10 k 20 pCt. minder dan het vorige jaar. Drongelen. De heer A. J. Langendijk, oriderwyzer aan de O.L. school te Brakel, is in gelyke betrekking benoemd aan de O.L. school te Bolnes (gemeente Ridder kerk) Gameren. Verleden week werd het hooi- en weiland eigendom van de Ned. Herv. Kerk, publiek verhuurd. De opbrengst was nogal wat minder en de uitslag als volgt In 1919 f 13.432 1920 f 16.930 1921 f 12.181 De grootste daling was hoofdzakelijk in het lagere land voor hooi bestemd. Voor weierij werden nog flinke prijzen besteed, De laatste verpachting van hooi- en weiland, toebehoorende aan particulieren, had 21 dezer plaats. Het ging er zon derling toe. Voor enkele blokken werd bijna hetzelfde als 't vorig jaar besteed, doch weer andere ondergingen groote ver anderingen. Een stuk deed in'1919 f 1000 nu f 480. Een stuk in 1920 f 800 nu f 440. Een stuk, 7 hont groot, bracht om te weiden niet meer dan f 40 op. Een stuk, groot 4 morgen, deed vorig jaar om te hooien f1260 nu om te beweiden f400. 's Gravenmoer. Voorgaande week is alhier gehouden de algemeene jaarverga dering van de Tuin- en Landbouwvereen. Uit de jaarverslagen bleek, dat het leden tal der vereeniging stationair was gebleven. De ontvangsten bedroegen f 19148.96 en de uitgaven f 19124.16. Alleen aan zwarte bessen was uitbetaald f 10582.terwijl er voor een bedrag van f16175.aan kunstmeststoffen was geleverd. De Secr. en de Penningm., beiden aftredend, werden met schier algemeene stemmen herkozen. De vereeniging mag zich in een voort- durenden bloei verheugen. A.s. Woensdagavond zal in de Christelijke School de jaarvergadering wor den gehouden der Anti-Rev. Kiesvereeriiging »Vreest God, eert den Koning,* waarin aan de orde zullen vorden gesteld de vast stelling der jaarverslagen van den Secre taris en den Penningmeester, de verkiezing van 3 bes'uursleden tengevolge periodieke aftreding der heeren A. van Dalen, G. Hoefnagel en M. Mouthaan, en de benoe ming eener plaatselijke commissie voor het Millioenplan. Genderen. Dinsdagmorgen omstreeks half negen werd ons dorp opgeschrikt door het geroep van brand. Deze bleek te zijn ontstaan ir. de vlasscherij van den heer P. v. d. Heuvel, doordat een prop vlas zich om den as der machine had verza meld. De brand, aangewakkerd door den hevigen wind, greep snel om zich heen, zoodat in een oogwenk, ook de naastbij- gelegen woning van F. W. Colet in vlam men stond. Hierna kwamen aan de beurt de woningen van A. M. Vos en A. v. d. Beek. De spuit van Genderen stond mach teloos. Van alle zijden werd hulp gehaald. De spuiten van Heusden, Heesbeen, Eethen en Aalburg waren spoedig ter plaatse en verleenden krachtdadige hulp. Aan deze hulp, maar ook vooral aan de nieuwgebouwde nog niet betrokken woning van den smid J. v. d. M., die gedekt is met pannen en behouden kon worden, is het te danken dat de ramp geen ontzettender gevolgen had. De nieuwe woning van v. d. M. beliep belangrijke schade. De getroffenen zijn slechts gedeeltelijk en daarbij laag verzekerd, zoodat het voor hen een belangrijke schadepost blijft. De zangvereeniging tde Lofstemc is voornemens op den tweeden Paaschdag hare jaarlijksche uitvoeriug te geven in de Geref. kerk. Kaatsheuvel. Zondagmorgen is be wusteloos op straat alhier gevonden de heer Epeiaar, die levensgevaarlijk gewond was. Hij is aan de gevolgen overleden. De Marechausées zijn de vermoedelijke daders op het spoor. Raamsdonksveer. De Kloone en Waas, veldwachters, zagen des nachts eeR zoo juist uit een diepe sloot gekropen man, geheel en al nat. Hoewel hij niet goed bij 't hoofd is, was hij toch in het bezit van f 300. Des nachts is hem liefderijk onderdak verleend, en den volgenden mor gen is de »drenkeling« per auto naar Oosterhout gebracht, waar hij thuis hoort. 1 April a.s. hoopt de Zuster, door het Bestuur van het Groene Kruis alhier be noemd, in dienst te treden daardoor komt er een eind aan de vacature, die ruim 3 maanden bestond. v. d. H., timmerman op de werf alhier, zag zich door aanraking met een stoomzaag een zijner duimen zoo goed als afgesneden. Het kind van J., dat eenigen tijd geleden door in een ketel kokend water te vallen, geweldige brandwonden opliep, is tengevolge daarvan overleden. De melkprijs werd andermaal met 2 cent per Liter verlaagd en daardoor bij sommigen gebracht op 18, bij anderen op 16 cent per Liter. Voor een tamelijk bezette zaal hield Zaterdagavond dhr. Heukels, lid van den Rotterdamschen Gemeenteraad, een gloed volle, bezielende rede over: »Wij blijven Anti-Revolutionair.* Deze rede werd met de grootste aandacht en onder ademlooze stilte aangehoord door het zoozeer gemengd publiek. Waariijk, de A.-Rev. Kiesvereen. alhier had moeilijk een beter spreker kunnen uitnoodigen. Veen. Donderdag 17 Maart hield de Tuinbouwvereeniging »Excelsior« hare jaar lijksche algemeene ledenvergadering waar door den secretaris verslag werd uitge bracht over de werkzaamheden der ver eeniging. Uit het verslag dat zakelijk kort, maar duidelijk uiteengezet was, bleek, dat er nog een batig saldo was van f 99.051. De rekening van den penningmeester werd door twee uit de opgekomen leden nagezien en akkoord bevonden, waarop door den voorzitter een woord van lof werd toegebracht aan den secrectaris en penning meester voor hun duidelijk en correct be heer. Aan de beurt van aftreden als be stuurslid waren voor Veen de heer J. den Dekker en voor Wijk de heer B. Krop, die beiden weer, met bijna algemeene stemmen werden herkozen. Het veilings percentage, werd voor dit jaar weder vast gesteld voor leden 5 pCt. voor niet-ieden 6 pCt. Na nog eenige huishoudelijke zaken in rondvraag ie hebben gebracht en twee afgevaardigden (voorzitter en s >cretaris) naar de a.s. Woensdag te Utrecht te hflh- den vergadering van den Ned. Tuinbouw- raad te hebben benoemd, sloot de voor zitter onder dank voor de opkomst der vergadering. Donderdagmiddag 17 Maart ten 4 ure werd een spoedeischenden openbare raadsvergadering gehouden inzake»aan- sluiting electrificatie. Na verschillende vra gen en opmerkingen der raadsleden die alleen zakelijk werden beantwoord door den daarvoor aanwezigen ingenieur, werd be sloten de gemeentenaren zelf te laten he slissen, waartoe Vrijdag en zoo noodig Zaterdag, een lijst zou circuleeren. In vervolg hierop kunnen we mededeelen, dat in de Zaterdagavond gehouden spoed- eischende vergadering met 4 tegen drie is besloten aan te sluiten bij de Prov. Noordbr. Electr. Maatschappij.* Wijk. De steenkolenprijzen blijven nog steeds dalende. Ze worden alhier thans voor f 2.50 per H.L. thuis bezorgd. In de op Donderdagavond gehouden vergadering van de Coöp. Boerenleenbank Wijk en Aalburg* werd door den kassier P. Vos rekening en verantwoording gedaan over het dienstjaar 1920. De ontvangen spaargelden bedroegen circa f20.000. de ontvangsten der leden in loopende rekening circa f 165.000.Terugbe taalde spaargelden circa f 22.000.uit betaald werd aan de leden in loopende rekening circa f 150.000.Totaal werd door de bank ontvangen en uitgegeven ruim f340.000. Op den 2en Paaschdag zullen op het D.V.O.-sportterrein alhier, groote sport wedstrijden plaats hebben, die om 1 uur zullen aanvangen. De wedstrijden zijn uitgeschreven door de Sport- en Gymnas tiek vereen. »D.V.O.« en worden opgeluisterd door de welbekende Fanfare ïOefening eu Uitspanning* alhier. Eenige prachtige prijzen zijn uitgeloofd, terwijl eenige zuster-vereen. uit de omstreken zullen deelnemen. Waspik. Zondag j.l. had van wege de R.K. Kiesvereeniging alhier, een protest vergadering plaats tegen het ontwerp-wet tot vereeniging der gemeenten Waspik, Raamsdonk, Geertruidenberg en Made en Drimmelen. De vergadering werd geleid door den heer G. van der Steen, die in wel gekozen woorden de verschillende ar gumenten tegen de vereeniging besprak. Daarna werd bij acclamatie en onder dave rend applaus de volgende motie aangeno men, die telegrafisch zal worden medege deeld aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan het Col lege van Gedeputeerde Staten »De Algemeene vergadering van de R.K. Kiesvereeniging, gehouden te Waspik op 20 Maart 1921, Gezien het voorgestelde wetsontwe p tot vereeniging der gemeenten Made en Drim melen, Geertruidenberg, Raamsdonk en Waspik Gehoord de daarover gehouden bespre kingen Spreekt met algemeene stemmen als haar oordeel uit dat het voorgestelde wetsontwerp niet is gewenscht en niet is in het algemeen elang dat integendeel het wetsontwerp in strijd is met de belangen der betrokken gemeen ten en met den wensch der bevolking dat in het bijzonder ook de gemeente Waspik daarvan geen voordeelen zal onder- vidnen, doch slechts nadeel en schade dat de gemeente Waspik een bloeiende en geheel op zich zelf staande gemeente is, welke door de beoogde samenvoeging slechts ernstig nadeel zal ondervinden en in hare economische en ideëele belangen grovelijk zal worden geschaad Redenen waarom de vergadering zich uitspreekt tegen samenvoeging en met alle kracht daartegen protegeert en de betrek kelijke autoriteiten verzoekt het daarheen te leiden, dat het beoogde wetsontwerp niet tot stand kome. Hedenavond half acht uur zal de Commissie, bedoeld in art. 131 der Ge meentewet, eene openbare vergadering hou den, tot het uitbrengen van het rapport omtrent het wetsontwerp tot vereeniging van deze gemeente met de gemeenten Raamsdonk, Geertruidenberg^ en Made c.a. De prijs der boter is alhier van f 3.10 op f 2.75 gebracht en aldus met f 0.35 verminderd. In de Zondag jl. gehouden alge meene vergadering der vereeniging Volks* vlijt en Volksvermaak* werd door den se- c etaris der vereeniging rekening en ver antwoording gedaan. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. P. Brokx en A. G. Vloeimans. Naar we uit goede bron vernemen zal de waterleidingmaatschappij »Noord- West-Brabant«, waarbij ook deze gemeente is aangesloten, half Juli a.s. beginnen met het leggen der buizen. De voetbalclub aOlympia* alhier, speelde Zondag een wedstrijd tegen Vic toria* uit Raamsdonk. Uitslag 22, Openbare vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN, van 17 Maart 1921 v.m. 10 u. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer D. F. Brune. Secretaris de heer P. W. Sprong. Aan de orde wordt gesteld de electri- citeits-voorziening in de gemeente. Een der deskundigen, de heer Roels, ingenieur bij de P.N.E.M. is hierbij tegenwoordig, om zoo noodig een en ander toe te lichten. De Voorzitter brengt in de eerste plaats aan den heer Roels dank voor zijn wel willendheid om deze vergadering bij te wonen en eventueel van voorlichting te willen dienen. Hij memoreert even enkele reeds in een vorige bijeenkomst behandelde zaken en geeft daarna het woord aan den heer Roels. Deze zet vervolgens uiteen wat de P.N.E.M. wenscht. De Maatschappij wil het geheele Land van Heusden en Altena van electriciteit voorzien. Dit is thans mogelijk aangezien door de heerschende malaise en de ontbinding van de trusten der kabelfabrikanten in Duitschland, de prijzen der benoodigden materialen zeer sterk zijn gedaald. Een eisch voor dien aanleg evenwel is dat alle gemeenten in het Land van Heusden en Altena aan sluiten. Tevens zal elke gemeente aan de -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2