r r r land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4072 Zaterdag 26 Maart1921. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, IASAIIJR m w» Tel. iat. 401. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Bi i nr. ietisort een iivoepl FEUILLETON. ntlIOIAYVs Heeren- en Kinderkleediiig. T7 f samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. i Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. HET TESTAMENT Gorinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regqjs 90 cent Elke regel oneer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Blijkens het rapport der geallieerde commissie te Oppeln bedraagt het aantal der in Opper-SiKzië uitgebrachte Duitsche stemmen 716.406 tegen 471.406 Poolsche stemmen. In Alt- en Neu-Radzionka tn Scholarzewitz hebben de Engelschen de stemming ongeldig verklaard, omdat in het stembureau enkel Poolsche stembiljetten werden uitgereikt. Er is dus eene over weldigende Duitsche meerderheid. Het is echter van belang in aanmerking te nemen, dat niet gestemd is blijkbaar over het ge- heele gebied, maar om eene aanwijzing voor de grensregeling. In het industrie gebied zijn 380.446 Poolsche tegen 396.535 Duitsche stemmen uitgebracht. Een ver deeling van het gebied lijkt onvermijdelijk. Duitschland stelt alles in het werk om de stelling, dat het stemmingsgebied één en ondeelbaar moet blijven, ingang te doen vinden. Deze stelling is echter in strijd met de zeer duidelijke bepaling der artt. 5 en 6 van het aanhangsel bij afdeeliog 8 van het verdrag van Versailles, welke zeggen, dat de af te bakenen grens moet strooken met de wenschen de bevolkingen van de stemmingsgebieden. De kwestie van Opper-Silezië, die rëeds als latente crisis een dreigend gevaar bleek voor de conferentie van Spa en. een der hoofdoorzaken was van hei mislukken der Londensche conferentie, is door den uitslag van de stemming in een acuut stadium ge- treden. In Frankrijk heeft men er nooit een ge heim van gemaakt, dat men de aanhech ting van Opper Silezië bij Polen wenschte, om Duitschland door het verlies van de groote nijverheidswerke.n en hulpbro men van dat gebied het voeren van een nieu wen oorlog onmogelijk te maken. De Polen zelf hebben, wetende, dat zij daarmede het beste spel speelden, huri propaganda in het buitenland steeds op de verwerving van het nijverheidsgebeid gericht. Korfamy noemde de Odergrens als het uiterste wat Polen kon verwachten, maar dat het nau welijks ten volle zou bereiken. De Polen kunnen dus op den vollen steun van Frankrijk rekenen, als zij nu partij trachten te trekken van den voor hen gunstigen uitslag in de kostbaarste gedeelten van het industriegebied, om zich dit toe te eigenen. Aan Duitschen kant ziet men het gevaar in. Van Europeesch standpunt is dus de uitslag van het plebisciet zeer te betreuren. Hij stelt ons voor de mogelijkheid van on afzienbare, nieuwe verwikkelingen, die uit het verlies van de Opper Silezische nijver heid voor Duitschland, en de, als gevolg daarvan van Duitsche zijde aangekondigde insolventie, moeten voortvloeien. De Polen daarentegen schijnt het uiterst voor den wind te gaan. Na den vrede van Riga, die hun éen groot gebied toe schuift, hebben zij thans, door vroegere fouten van het Pruisisch bewind, kans ge kregen op een grooten rijkdom, waarvoor zij niets hebben gedaan, en waarop zij ternauwernood historische rechten kunnen Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 33) De Ambtenaar, met de registratie belast, wist aanvankelijk niet recht, hoe hier te moeten handelen. Zijn instructie luidde, dat elk testament in een daartoe bestemde kast moest worden opgeborgen maar dat ging dan toch hier niet. Mr. Short hielp den man uit zijn ver legenheid door een voorstel, om een nauw keurig afschrift van het testament te laten nemen en het protocol de redenen te doen vermelden, waarom het origineel niet by de rechtbank kon worden gedeponeerd Zoo gedacht, zoo gedaan. De ambte naar gaf zelf de voorkeur aan de photo- grafie boven een afschrift. IJ lings werd dus een photograaf ontboden. De man was echter zoo bezet, dat hij eerst om drie uur kon komen. Het was jammer genoeg, doch er viel nu eenmaal niet veel tegen te doen. Men kortte den tijd zoo goed als het ging de avonturen bij gelegenheid der schipbreuk doorstaan, gaven trouwens aanleiding te over tot allerlei gesprekken. Toen de pho tograaf eenmaal present was, bleek de op neming gauw genoeg vervaardigd, waarna Augusta de vergunning kreeg weder te vertrekken. B i Tot zoover ging alles vrij kalm. Haar redding en haar behouden terugkomst had den natuurlijk opzien genoeg gebaard, maar de ruchtbaarheid beperkte zich tot groote verslagen in dagbladen. Spoedig kwamen ook de illustraties met portretten van de geredde schrijfster van «Jemina's gelofte«. Doch, eerst recht werd de publieke be langstelling wakker, toen het verhaal van dat zonderlinge getatoeëerde testament be kend werd. Thans kon men geen enkel blad in handen nemen, of het had de eene of andere bijzonderheid mee te deelen. Er waren nauwelijks een drietal dagen verloopen sedert de fameuse registratie, toen Augusta, met Lady Holmhurst op het pad om een paar commissies te verrichten, in Regenstreet tot de ontdekking kwam, dat zij door een groote menigte nieuws gierigen werden achtervolgd. En wat zoo mogelijk nog erger was, op den hoek van een der zijstraten ontmoetten zij een ven ter, die photographiën te koop bood photographiën natuurlijk alweer van nie mand anders dan van een dame met den getatoeëerden arm. En als moest de maat nog volgemeten worden, liep het volgende oogenblik een courantenjongen voorbij, die luidkeels den hoofdinhoud zijner bladen uit riep ïLees de beschrijving met het por tret van de heldin van de »Kangoeroë vol komen gelykende met het origineel, c doen gelden. Als men om zich heen ziet, moet men erkennen, dat slechts een klein gedeelte der menschheid hun deze winst gunt, die hun alleen ten deel zou kunnen vallen, omdat Frankrijk behoefte voelt aan afbrokkeling van het Duitsche rijk. Het zou een belangrijke verdere stap zijn op den weg van de Balkanische van Midden- Europa. Een beslissing ten gunste van Duitsch land zou waarschijnlijk echter evenmin on middellijk rust brengen. Wraakoefeningen van felle Poolsche elementen en onrust onder He zoo talrijke Poolschgezinde arbei ders zouden niet op zich laten wachten. De Grieken hebben 3 lichtingen onder de wapenen geroepen, teneinde, zoo zegt de koning, de strijdkrachten te versterken die tot taak hebben den vrede tot stand te brengen. De vrede, hier bedoeld, is de vrede van Sèvres. De betoogers te Athene, roepen Leve de oorlog 1 want de Turksche nationalisten willen van dien vrede en de nieuwe Griek- sche wingewesten, die hij schept, niets weten. Hun vertegenwoordigers zyn naar Angora vertrokken om daar aan Moestapha Khemal de wijzigingen voor te leggen, die de geallieerden den Turken achteraf nog willen toestaan. De Turken waren te Londen de eenige partij, die er beter op werd, en hadden daarom verstandiger gedaan, die wijzigingen alvast aan te nemen. De geallieerden wilden daarna immers moeite doen, om een wa penstilstand in Klein-Azië tot stand te brengen en, wanneer de Grieken dan weerbarstig waren gebleven, zou de ge- heele verantwoordelijkheid voor verdere vijandelijkheden op het hoofd der Grieken zyn neergekomen, en hadden de geallieer den zich ook niets meer van de zaken behoeven aan te trekken. Dat zullen zij natuurlijk toch niet doen maar als ook de Turken voor de voorgestelde wijzigingen bedanken, bestaat er voor de geallieerden niets dan het ongewijzigde tractaat van DRUKKERIJ L. J. VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. «Neen, maar dat is toch al te erg,« zei Augusta, »laat ons naar huis gaan Ondertusschen was de menigte, die haar omringde, verdrie- en viervoudigd. Uit roepen als »daar is zij* en »kijk, nou kan je haar zien«, troffen haar oor. En het duurde niet lang of de arme, geplaagde Augusta geraakte bijna onder den voet en zij dankte den hemel, toen zij eindelijk weder behouden thuis was. Den volgenden dag nam zij een paar kamers in een woning aan de Theems. Het ging Eustach al niet veel anders. Zijn verontwaardiging, bij de ontdekking, dat in eiken boekwinkel het portret zijner geliefde te koop lag, kende geen grenzen. Wel diende hij onmiddellijk een aanklacht in tegen den photograaf, die de portretten in den handel had gebracht, maar de daad was nu eenmaal geschied en het praatje van het tatoeëeren was een loopend vuurtje verbreid. Het rechtsgeding had ondertusschen zijn geregeld verloop. De tegenpartij deed natuurlijk eerst een poging om de geldigheid van het getatoe ëerde testament te betwisten. Toen haar dit niet gelukte, trachtte zij de geloof waardigheid er van in twijfel te trekken. In elk geval kwam de verloving van Au gusta met den jongen Meeson bijzender te stade. Immers, als van zelf kwam men tot het vermoeden dat de uiterste wil onder den invloed van miss Smithers was Sèvres, en hebben de Grieken een moreele rechtvaardiging om hun nieuwe bezit, te beginnen met Smyrna, met de wapenen te verdedigen. Voor Griekenland met zijn berooide schatkist, wordt het een lied zonder einde, en de vernietiging van alle nationalistische strijdkrachten, zonder eeni- gen steun van de geallieerden, is voor het land een onbegonnen werk. Klein-Azië kan, dank zij het geschenk der geallieer den aan Griekenland, in de toekomst niets anders zijn dan een bron van nieuwe on rust en nieuwen oorlog. Uit Smyrna werd 23 dezer reeds geseind, dat het Grieksche offensief reeds begon nen is. De houding der Beiersche regeering maakt het voor de Duitsche rijksregeering niet gemakkelijk om van de sancties af te komen. De geallieerden willen ze niet intrekken voor Duitschland voldoening ver schaft met betrekking tot de ontwapening en de vervolging der oorlogsmisdadigers. De hoofdaanleiding voor de sancties is echter geweest, zooals men weet, de onwil van Duitschland om zich naar de hesluiten van Parijs inzake de schadeloosstelling te richten. Om de zaak in het reine te brengen, zou het noodig zijn dat Duitschland eerst voldeed aan de bepalingen over de ont wapening en de oorlogsmisdadigers (voor dezen laatsten echter in zoover gewijzigd, dat Duitschland zelf voor hun berechting zal zorgen) en dat daarna een bruikbare grondslag voor overeenstemming over de vergoeding aan de hand gedaan werd. Aan het begin en het einde van dat procédé stuit men nu op nieuwe moeielijkheden. Aan het begin, omdat Beieren, ondanks het nu door den Rijksdag aangenomen wetsontwerp op de ontwapening, meent zijn burgerwachten te kunnen handhaven, aan het einde, omdat de uitslag van de volksstemming in Opper-Silezië, naar de algemeene verwachting, den geallieerden houvast zal geven voor een beslissing, waar bij de Polen met het rijkste nijverheids- gebied gaan strijken. Simons had echter de handhaving van zijn reeds als bespot telijk verworpen Londensche voorstellen ge baseerd op den toestand waarin Duitsch land zou verkeeren, indien het Opper-Si lezië behield. Vandaar dat Lloyd George hem tegenwierp, dat hij met voorstellen kwam, die nauwelijks op vijf weken be rekend waren. De houding van Beieren terzake van de ontwapening en de uitslag tot stand gekomen. Allengs naderde de dag, voor de open bare behandeling bepaald. Alleen iemand, met de vermaarde sensatiemakende proces sen in Engeland bekend, kan zich een voorstelling vormen van de belangstelling, welke de zaak wekte. De gerechtszaal was overvuld met een menigte, waarin alle rangen en standen waren vertegenwoor digd. De balie was in grooten getale aan wezig al de twintig legatarissen volgens het andere testament hadden elk hun ad- vokaat gezonden. Verder waren daar na tuurlijk de hoofdpersonen in de zaak Mee son contra Addison en consorten, mr. Eus tach Meeson met Augusta en Lady Holm hurst, mr. Addison en voorts al degenen, die voor het behoud van hun legaat op kwamen. Van de zijde der tegenpartij werd nog gepoogd, een vergelijk tot stand te bren gen. Men bood mr. Eustach de helft der nalatenschap, terwijl men zelf de kosten van het geding voor zijn rekening nam. Doch het behoeft geen betoog, dat er waarlijk niet veel overleg noodig was, om dit aanbod te weigereD. De beide rechts geleerden Short gaven te zeer het bewijs, van het rechtmatige en billijke van hun zaak overtuigd te zijn. Wij zouden meenen, onze lezers te ver moeien, met hun een verslag te geven van de gevoerde pleidooien. Een rechtskwestie als deze moge voor den rechtsgeleerde van beroep in hooge mate interessant zyn, voor DRAAGT van het plebisciet van Opper-Silezië komen als twee nieuwe factoren in den toestand, om hem verder te vertroebelen. Het man keert er alleen nog aan, dat gebeurt, wat de Berlijnsche correspondent van de Nieuwe Rott. Courant meent te zien aankomen het uitbreken van een Poolsche terreur met verdubbelde kracht, die ook de Duit- schers naar de wapens doet grijpen, het geheele stemgebied $in een burgeroorlog dompelt en het zelfbeschikkingsrecht met het stembiljet vervangt door het zelfbe schikkingsrecht met de wapens. BUITENLAND. Bet verdwenen kind. In 1914 verdween een kind van twee jaar uit een plaatsje aan den voet van de Mither Tap of Benachie, (Engeland) den hoogsten berg in Aberdeenshire. Politie en vrijwilligers doorzochten den omtrek met een straal van 50 K.M. zonder iets te kunnen ontdekken. Maandagavond vond men de verkoolde overblyfselen van een kiridergeraamte in het kreupelhout aan de berghelling, waar eeriigen tijd geleden een boschbrand had gewoed. Het kind was te jong om de wee mijlen tegen de hel ling op, waar men de overblyfselen vond, te voet af te leggen. Men veronderstel daarom dat het, terwijl het op het erf van een boerderij speelde zonder dat iemand het zag, door een adelaar is weggevoerd. den leek zou een uitvoerig relaas al gauw vervelen. Mogen wij volstaan, met alleen een paar incidenten te memoreeren. En dan ver dient vermelding, het jammerlijk fiasco, dat mr. James Short aanvankelijk maakte, toen hij, nauwelijks aan zijn rede begon nen, opeens bleef steken. Toen dit voor de eerste maal geschiedde, wist de voor zitter hem, den onervarene in de praktijk, gelukkig nog spoedig op dreef te helpen. Maar hij was nog geen kwartier aan het spreken, of weder werd de jonge man een oogenblik verward en gelukkig werd toen het publiek afgeleid door een ongeval, dat op geen meer gelegen moment kon plaats hebben. Juist op het oogenblik dier pijn lijke pauze toen stootte een der advocaten van de tegenpartij tegen een stapel boeken, die voor hem stond, met dit gevolg dat een deel der folianten in vrij onzachte aan raking kwam met het arme gelaat van mr. Addison. Deze maakte een zoo jam merlijk figuur dat het geheele publiek in lachen uitbarstte, mr. Short incluis, die nu gelegenheid vond zich te herstellen. En van dat moment af pleitte hij met zooveel gloed en vuur, met zooveel degelijkheid en waarheid, dat een ieder als aan zijn lippen hing. ~t- - 1 V 1 1 voor het LaNvan Heusden en Mtena, de Langstraat en de Bomniglerwaard VAN HET RBRHHMHK^S Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1