Fa- ALPH- HUPSCH Stecfrischs Salorr- srr Schemerlampen, met bijbehoorende Kappsrr. Vughter straat 19. 's-BOSCH. I TELEFOON 715. AANBEVELEND. De verwoestingen in Koerd-Frankrijk. De president van de Fransche republiek heeft een vergadering gepresideerd van de vereeniging van burgerlijke ingenieurs, welke vergadering geheel was gewijd aan de be spreking van de verwoestingen door den vijand in het bezette Fransche gebied. Op het Noordernet waren 1700 kilo meters spoorweg vernield van de hoofdlij nen en vele duizenden "kilometers van de minder belangrijke zijlijnen, voorts 811 bruggen, 8 groote viaducten. 5 tunnels, 338 stations en 115 groote waterkranen voor de vulling der locomotieven. Op de hoofdlijnen van het Oosternet waren ver nield 935 kilometer spoorweg, 202 steeneri bruggen, waarvan er waren van 70 en 120 meter lengte over de Maas, de Aisne de Avre, de Marne en de Ourcq en 162 ijzeren bruggen. Het bedrag van de schade aan de spoorwegen is door de officieele commissies van onderzoek geraamd op circa 4 milliard, waarbij niet gerekend is het moeilijk te schatten verlies dat gedurende een lange reeks van jaren zal worden ge leden tengevolge van de opzettelijke ver nieling van vroeger welvarende streken, die nu geheel ontredderd zijn. o Loonsvermindering voor de Belgische glasblazers. Men meldt uit Bergen aan de «Nieuwe Gaz.® De werklieden der glasblazerijen zijn zin nens de patroons voor te stellen het werk te hernemen, mits 5 pCt. loonsvermindering. Zij zijn tot dit besluit gekomen om de lange staking te vermijden. o Nieuwe Sowjet-krHgsbedrtyren. Een draadloos telegram uit Reval meldt, dat in een te Moskou gehouden Sowjet- krijgsraad plannen zijn gemaakt voor nieuwe krijgsbedrijven op groote schaal. Besloten werd de demobilisatie van het roode leger te staken en in stede van dit in te krimpen, het uit te breiden tot vier millioen man. Aan de vijftien bestaande divisies cavallerie zullen acht nieuwe divisies worden toege voegd en de vloot zal tegen 1 Mei a.s. op voet van oorlog worden gebracht. De helft van de duikbooten uit de Oostzee zal naar de Zwarte Zee worden overgebracht. Hongersnood. Uit Londen wordt officieel bericht dat in sommige streken van Britsch Indië hongersnood heerscht. o De commnnistische onlusten in Daitschland. Berlijn, 24 Maart. Naar de Vorwarts meldt uit Naumburg, hebben de arbeiders aan de Leunawerke, die 22,000 man sterk zijn, zich van handgranaten en schietwapens voorzien, en het werk bezet. Men verwacht een aanval op de gevan genissen te Naumburg en te Haile. Hamburg, 24 Maart. De chef van de ordepolitie deelt o. a. mede Gisterenmid dag tegen half vier hebben ongeveer 1500 arbeiders van de Vulkanwerf getracht door de Elbe-tunnel de stad binnen te dringen. Het bevel om zich aan de afsluiting te houden werd niet opgevolgd. De wacht moest van de wapens gebruik maken. Hierbij kregen de betoogers ongeveer 4 dooden en 10 gewonden. Om kwart over vier was de werf, die door achter barri- kaden verschanste oproerlingen werd ge houden, gezuiverd. Verscheiderien van hen werden hierbij gewond. Zij trokken door de Elbe-tunnel naar de Millern Tor. Hier kwam het weer tot botsingen met de bezetting. Een wachtmeester van de ordepolitie werd uit een huis in den rug doodgeschoten. Toen de ordepolitie daarop naar de wapens moest grijpen, leed de rebelsche menigte zware verliezen onge veer 15 a 20 dooden en gewonden. Kort daarna had er een nieuwe botsing plaats bij het paleis van justitie, waarbij ongeveer 6 van de betoogers werden ge wond, Om kwart voor 7 werden de op roerlingen, die nog op de Vulkanwerf wa ren, er uit gedrongen, 's Avonds om 40 uur was het rustig in de stad en aan de haven. Uit het Roerbekken. Essen, 24 Maart, In het heele Roer bekken wekken de communisten in hun dagbladen en in vlugschriften met ophit sende opschriften als «De strijd is ontbrandt de werklieden in het Roerbekken op om zich aan te sluiten bij de strijdende broe ders te Hamburg en in Midden-Duitschland en morgen in het heele Roergebied straat- betoogingen te houden. BINNENLAND. Demonstratie van werklooien. Twee a drieduizend werkloozen uit Em- men, die over Stadskanaal en .de Pekela's gekomen waren, waar zich andere werk loozen aansloten, demonstreerden te Win schoten, om te protesteeren tegen de ver laging hunner loonen. o Van een hollend paard. 't Paard van J. Reuvers te Dinteloord gespannen voor een zaaimachine sloeg op hol. De machine stortte van den dijk en R. kwam >nder de machine terecht. Hij had een rib gebroken en was bloedig ve- wond. Per rijtuig is hy naar huis ver voerd. Thans is hij nog niet tot bewust zijn gekomen. o De Grondwetsherziening. Naar wij vernemen zijn de wetsontwer pen betreffende de Grondwetsherziening bij de Tweede Kamer ingekomen en zullen in druk worden rondgezonden. o Waaghalzery. De «uitbreker® en telepaath Rolando zou dezer dagen boven het stadion te Berlijn laten zien^ hoo hij op een vliegmachine, twee honderd meter boven den grond, kun sten kon maken hangen aan de machine, staan'op de vleugels, enz. Hij oefende zich op het vliegveld te Jo- hannisthal en viel uit twee honderd meter hoogte. Hij stond op een vleugel, juist toen het vliegtuig draaide. Rolando verloor zijn evenwicht en gleed uit. Hij werd, volko men bij bewustzijn, naar een ziekenhnis gebracht met gebroken armen, beenen en ribben. Zijn toestand is volkomen hopeloos. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 40 1 uur. Hensden. Hooge leeftijden. In het R. C. Liefdegesticht alhier bevinden zich onder mee anderen 31 personen boven den leeftijd van 70 jaren, die gezamenlijk den ouderdom van 2469 jaren tellen. De oudste dezer bereikt den leeftijd van 94 jaren. Donderdagavond trad voor de leden van «het Nut® op Mr. Kamp, die een achttal voordrachten ten beste gaf, allen op Komisch gebied. Het meererideel was actueel en z.g. eigen werk. De wijze van voordracht, met zyn beweeglijke gelaatstrekken, liet niets te wenschen over. De titels waren De rattenvanger van Hameien Hoe ik een boef vrij kreeg Een verhaal van iemand op ouderen leef tijd Een parabel der natuur De courant Hij probeerde het aan zijn vrouw te ver tellen Het gordijn van Van Rijn en de schoolopziener en de rups. De bijvalsbetuigingen bewezen dat het geheel in den smaak van de toehoorders viel. Toch hooren wij liever vooraf een meer ernstig stuk, gevolgd door enkele luimige bijdragen. Werkendam. Woensdagavond gaf de Gem. Chr. Zangvereen. «Soli Deo Gloria® hare jaarlijksche uitvoering in de Nutszaal. De Vergadering werd geopend met het zingen win psalm 438-1 en een openings woord van den Directeur. Verschillende zangnummers werden ten gehoore gebracht. Een nummer met bromstemmen werd op erzoek herhaald. Ook de samenspraken vielen zeer in den smaak, zoowel spel als costuums verdienden allen lof. Om half een werd de vergadering, die een ordelijk verloop had, met het zingen van psalm 47-4 gesloten en keerden allen voldaan huiswaarts. Aalburg. De Coöperatieve Boerenleen bank «Wijk en Aalburg®, waarvan door de omliggende gemeenten ook veelvuldig gebruik wordt gemaakt, waarvan kassier is de heer A. Michaël, heeft volgens het jaarverslag over het afgeloopen jaar weer gunstig gewerkt. De totalen omzet bedroeg van 4 Jan. tot 31 December 4920 de som van f 396737,30 Door de beduidende be dragen die worden ingebracht zal de rente voor spaargelden voorloopig niet hooger gesteld worden dan 4j proc. en de voor schotrente 5j proc. Terwijl de zoon van den landbouwer W, Lakerveld aan 't mest rijden was en hij vlak achter 't paard op de kar was ge zeten, brak plotseling de burrie, waardoor D. de heele kar met mest op zijn lijf kreeg. Na hem uit zijn benarde positie te hebben verlost, moest de hulp van Dr. S. uit Veen worden ingeroepen. Op Woensdag 23 Maart werd in het Café van den Heer D. van Wijk eene Algemeene Vergadering gehouden van de Coöp/Boerenbond «Ons Belang® te Aalhurg. Na opening door den Voorzitter A. Michaël werden de voorgaande Notulen gelezen en na eenige wijzigingen goedgekeurd. Daarna verzocht de Voorzitter het lid van Kuijk verslag uit te brengen van het onderzoek der rekening 1919, waarop dit lid ver klaarde dat er van vele posten geen kwi- tantie's aanwezig waren, en dat hij enkele kleine fouten had ontdekt. Het lid van der Pol deed verslag over de rekening 1920 en verklaarde dat de kwitaritiën aanwezig waren, doch dat eenige posten niet duidelijk waren, en hij zich derhalve niet bevoegd achtte er zijn goed keuring aan te geven. Het lid H. Jurrie vraagt waarom de Voorzitter geen alge meene vergadering heeft belegd toen het door een groot aantal leden was verzocht en waarom hij niet meer mede naar Rot terdam behoefde te gaan. In de vorige vergadering was toch besloten, dat hij mede moest om te gaan koopen. De Voorzitter zegt dat er tegenwoordig per brief wordt gekochthet naar Rot terdam gaan levert geen winst op. Het lid v. d. Pol meent dat wel wis selvallig is dat juist na dien tijd niet meer naar Rotterdam gegaan behoefde te wor den, maar dat in elk geval een besluit van de algemeene vergadering uitgevoerd moet worden, zoodat Jurrie mede naar Rotterdam moet om te koopen. De Penningmeester Michaël zegt, dat hij niet meer naar Rotterdam gaat en ook voortaan niet meer gaat, omdat hij gehoord had dat hij gewantrouwd werd. Hierop wordt voorgesteld een ander te benoemen, die met Jurrie medegaat naar Rotte, dam, om op die manier op de hoogte te blijven met den toestand. Daarna werd de zoogenaamde Balans voorgelezen, welke aanwees, dat de Coöp. duizend gulden was achteruitgegaan. Het lid Vos zeide, dat hij daarmede niet accoord ging. Een jaar was achter den rug, waarin veel was verkocht met een winst van 4 2 cent boven het maalloon en dan nog een verlies te boeken van c.a. 4000 gulden, dat gaat niet aan. De Voorzitter antwoordt dat hij de re kening goed had bevonden. Het lid v. d. Pol stelt voor een accoun tant te laten komen, het is anders niet mogelijk te beslissen wie gelijk heeft. Zoo Vos ongelijk heeft op zijn kosten en an ders op kosten van de Coöperatie. Het lid Vos gaat daar niet op in, hij acht het plicht der Coöp. een Accountant te laten komen. De Secretaris VV, van Wijk wil de Balans maar goedkeuren, waarop Vos zegt, dat de Balans niet goed gekeurd kan worden. Zij is onvolledig, de waarde der gebouwen en rnachineriën staan er niet op en daarop wordt ook niets af geschreven, als het zoo doorgaat is binnen enkele jaren alle3 op. Het lid van Wijk zegt dat door het plaatsen van een Electro-motor de ontvang sten zullen zijn te verhoogen. Het lid Vos meent dat die ook geld zal kosten. Na nog eenige discussies wordt besloten over veertien dagen eene algemeene ver gadering te houden en dan te stemmen over de aanstelling van een Accountant en over de wijze van inkoop der granen, waarna door den Voorzitter de vergadering wordt gesloten. Almkerk. De Milicien D. v. d. Water van hier in garnizoen bij het 3de Reg. Veld-Art. te Bergen op Zoom behaalde aan de Rij- en Hoefsmidschool te Amersfoort het Diploma als Militair Hoefsmid. Beneden-Langstraat De boter- en melkprijzen gaan aardig dalen, de boter zelfs met 30 ct. per K.G. ineens. Wan neer het vee in de weide gaat, worden nog lagere prijzen verwacht. Capelle. De vorige week gehouden jaarvergadering van de vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel aan den Loonschendijk werd geleid door den Eere-Voorzitter, ds. 'Mo- rees daartoe overgekomen van Heteren. De opkomst der leden was niet groot. De Voorzitter sprak enkele woorden naar aanleiding van Rom. 42: «Volhardt in het gebed®. Hij wees daarbij op de gevaren, die onze school bedreigen nu de gelykheid in het financieels gekomen is. Door ziekte van den Secretaris werd het jaarverslag gegeven door het hoofd der school. Deze gaf evenseens verslag van den financieelen toestand der vereeniging. Op 34 Dec. jl. sloot de kas met een ruim batig slot, wat evenwel niet toereikend is voor het eerste kwartaal 4924 door de sterke rijzing der onderwijzerstractementen. Als bestuurs leden werden herkozenP. Spierings, M. Oerlemans, J. de Roon en G. Koenen. Voor het nazien der rekening over 4920 wer den benoemd J. Spiering Pzn. en D. Spie ring Dzn. De Eere-Voorzitter sloot met dankgebed. Als 6de leerkracht werd aan deze school benoemd de heer J. W. Nieu- wenhuijzen te Oostzaan. De heer J. Michaël alhier is be noemd als lid der schattingscommissie be doeld in art. 57 der wet op de inkomsten belasting 4914, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. M. Verheijden. De heeren M. Boogaerdt, J. Ben- jaminse, J. Verheijden, J. de Groot en J. Rijken Mzn. alhier zijn benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente. De jl. Maandag gehouden verkoop van de kavels afgestoken grond van de bermen der wegen in deze gemeente heeft slechts de geringe som van f 40.50 op gebracht. Onze dorpsgenoot M. Verduijn, werk zaam op de schoenfabriek der firma Kerst en Oerlemans alhier, geraakte een dezer dagen met zijn hand tusjchen de Stanz- machine. Dr. Köller verleende de eerste geneeskundige hulp. Benoemd tot leden der lequidatie- commissie alhier de heeren M. Boogaerdt en J. Koole. Door de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek «De Toekomst« alhier is met in gang van Maandag jl. de prijs der boter gebracht op f2.75 per K.G. dus een ver laging van f 0.45 per K.G. Het eerste elftal onzer voetbalver- eenigirig Excelsior, dat jl. Zondag zou deelnemen aan de finale van den serie wedstrijd, uitgeschreven door de voetbal- vereeniging Victoria te Kaatsheuvel, zag van verdere deelneming aan dezen serie wedstrijd af, aangezien er bij den aanvang van den eersten wedstrijd, die Excelsior I tegen B.V.V. I uit Kaatsheuvel zou spelen, zich een meeningsverschil voordeed tus- schen den Captain van Excelsior en het bestuur van Victoria naar aanleiding van een protest van B.V.V., betreffende het medespelen van een Excelsior-speler. Een en ander was het gevolg van het zich niet houden aan het reglement voor dien seriewedstrijd door Victoria voornoemd. Het tweede elftal .speelde te Tilburg een com petitiematch voor de derde klasse B.V.B. tegen Gudok IV, welke eindigde in een gelijk spel II. Aan het Gemeentebestuur is door het Gemeentebestuur van Loon op Zand opdraedt gegeven tot plaatsing van vier electrische straatlantaarns aan den Loon- schen dijk. Voorwaar een uitkomst voor de bewoners van deze straat, die tot nog toe ie egyptische duisternis gehuld was. De op 22 Maart voor deze gemeente vastgestelde kiezerslijst 49211922 bevat 4231 namen. Van de 29 ingeschrevenen der lichting 1922 voor deze gemeente hebben zich 12 personen aangemeld voor broeder- dienst. Hedel. Bij de op Maandag gehouden verpachting van wei- en hooilanden van den dorpspolder Hedel werden wederom vrij hooge prijzen besteed. Was de op brengst der uiterwaarden in 4920 f 49534, thans bedroeg deze f 19243. Koescharen op de uiterwaarden brachten gemiddeld op f172 tegen f 464 in 1920. Koescharen in het binnenveld gemiddeld f442 tegen f 422 in 4920. De totale opbrengst was f721 minder dan in 4920. Herpt. In de Zondagavond gehouden vergadering der geitenfokvereeniging alhier werd besloten de jonge geiten die dit jaar geboren worden, te doen teekenen, ten einde hen op te doen nemen in het Re gister opdat het volgend jaar met de melk- contróle een aanvang kan genomen worden. Meeuwen. Het Bestuur der Coöpera tieve Boerenleenbank alhier heeft besloten de rente voor alle inlagen met ingang van 1 April 4921 te verhoogen tot 492 pCt, of 20j cent per f 100.per halve maand. Nederhemert. (Eiland.) Als een be wijs dat alhier nog goed vee gefokt wordt diene dat bij de Donderdag j 1. gehouden stierénkeuring twee stieren zijn goedge keurd, waarvan een nog slechts drie jaar oud, met een gewicht van ruim 1700 pond, Raamsdonksveer. De vergadering door de Vereeniging «Voor Eer en Deugd® belegd, waar als spreker optrad de Zeer- Eerw. Heer Goorts werd door ongeveer 250 personen bijgewoond. Gesproken werd over de maatschappelijke toestanden op zedelijk gebied van vóór Christus tot op heden in verschillende perioden, terwjjl daarna be handeld werd: »'t Streven naar zingenot®. Aangespoord werd door woord en voorbeeld den strijd te voeren tegen ontucht. Aan de Coöper. Stoomzuivelfabriek «Raamsdonk® werd in het afgeloopen boek jaar verwerkt 2484058 Liter melk en 73480J K.G. boter geproduceerd. Aan onkosten viel te boeken een bedrag van f 52.035.Het aantal leden bedroeg 463. In de plaats van dhr. A. J. Lank- huizen, die bedankt had werd als Voorz. van de Onderl. Veeverzekering «De Een- dradht® te R'veer gevestigd, gekozen dhr. A. J. Konings. Het afgeloopen Vereenigingsjaar had 32 leden ingeschreven waren ongeveer 350 runderen. Wegens afmaking en opruiming van 43 runderen moest 3200 gld. uitbe taald worden. Deze runderen brachten echter nog 787 gld. op dus een schade post van 2413 gld. Het personeel der Chr. M.U.L.O. school moet met een elfde leerkracht uit gebreid worde i. Het is te hopen dat deze leerkracht en de nog 2 benoodigde wegens vacature, spoedig kunnen benoemd worden. Sprang. A.s. Dinsdagavond des nam. 6 30 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden haren beroepen pre dikant, Ds. Ewoldt van Gameren. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. W. Nieuwenhuizen, Chr. Onderwijzer te Oostzaan, is in gelijke betrekking be noemd aan de school te Loon op Zand. A. B. alhier, stoker op de stoom tram 's Bosch Tilburg, had de onvoor zichtigheid zijn hoofd te ver buiten de machine te steken, waardoor hij met zijn hoofd tegen een boom kwam. De gevolgen waren van dien aard, dat hij zich onmid dellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Waspik. Ter verzending voor de vei ling te Roermond kwamen deze week bij de eierenvereeniging alhier ongeveer 3000 stuksin. De prijs bedraagt naar gelang het gewicht van 6 tot 8 cent per stuk. De prijs der suikerbieten is door de Coöperatieve fabrieken vastgesteld als volgt: Levering 4e termijn tusschen 15 Sept. en 15 Oct. f 24.50 2e termijn tusschen 15 Oct. en 45 Nov. f 21. 3e termijn na 15 Nov. f 15.perlOOO K.G. Woensdag jl. hield de alhier inge stelde commissie, als bedoeld in art. 131 gemeentewet eene vergadering onder voorzitterschap van den Burgemeester, tot het uitbrengen van het rapport omtrent het wetsvoorstel tot vereeniging der ge meenten Waspip, Raamsdonk, Geertrui- denberg en Made. De Voorzitter zegt, dat hij deze vergadering heeft bijeenge roepen om het gevoelen vaagde commissi© te weten omtrent het in te dienen wets ontwerp. De heer Vermeulen zegt, dat de commissie haar rapport heeft samengesteld, waarna dhr. v. Velthoven hetzelve voorleest. Hieruit blijkt, dat de commissie zich een parig uitspreekt tegen vereeniging. Na voorlezing zegt de Voorzitter aan de leden dank voor de moeite die zij zich. hebben getroost. Hij zal het rapport met een uittreksel uit de notulen van deze vergadering aan heeren Gedeputeerde St. zenden. Aangezien daarna niets meer te behan delen is en geen der leden meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. Wijk. Tot Schaarmeester van hef; Wijkerzand is in de plaats van den heer W. Blijenberg gekozen de heer D. Sluij- mers. Aan de op 2e Paaschdag te houden voetbalwedstrijden uitgeschreven door de Sport- en Gymnastiekvereeniging D.V.O. zullen de navolgende Vereenigingen deel-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2