Land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4073 Woensdag 30 Maart1921 FEUILLETON. HET TESTAMENT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het was in Augustus 1914, toen bijna geheel Europa zich ten krijg opmaakte, om daarna tot een verdwazing van het mensch- dom over te slaan, die een uitputting van overwinnaars en overwonnenen ten gevolge zou hebben. Terzelfder tijd genoten we van den zomertijd. Alle gewenschte resultaten werden ons op landbouwgebied toegewor pen. Alles was bovenmate voorspoedig en overvloedig, zoowel op het gebied van land- als tuinbouw en veeteelt. Er was zelden een zoo goeden oogst, en ziet, het mensch- dom, overmoedig bij al die weldaden, wilde wijzer zijn dan den Gever van al het goede en vertrad meedoogenloos al het geschonkene en stortte millioenen menschen in het verderf. Wij zijn nu bijna 7 jaar ouder gewor den maar is het menschdom intusschen verstandiger geworden We hebben een voorjaar zoo schoon, als we in jaren niet mochten beleven. In de kerken zijn bid stonden gehouden voor een goeden oogst en gezien hoe alles rondom ons zich ont wikkelt, zou men met goede verwachting de toekomst kunnen tegengaan. Neen, niet alzoo, zeggen de aardsche bewindvoerders. De oorlog is ten einde, doch het getal slachtoffers kan bij milli oenen geteld worden, als we allen nemen die èn persoonlijk èn in hun familiekring getroffen zyn en nog steeds moet dit ge tal verhoogd worden. Met en tegen de Paaschdagen kwamen duizendtallen met zichzelf tot inkeer en wenschten vrede in hun gezin, in hun naaste omgeving, en kon het zijn ook een wereldvrede. De laatste wensch wordt echter niet vervuld. Geheel Europa ié onrustig, en wat zal uit dat alles geboren worden en zal bij de heerschende ontevreden stem ming ook Nederland thans weder gespaard blijven We willen het zoo gaarne hopen. De tijd zal echter leeren of ook thans de verdwazing niet om ons zal ingrijpen. Het zijn thans de communisten, die in het toch reeds zoo zorg verwekkende Duitschland, het hoofd omhoog steken. Zoo beproefden zij te Essen hun slag te slaan in de fahriek van Krupp, en in de mijnen de arbeiders over te halen om het werk neer te leggen. Voor alle zekerheid waren zwaar gewapende agenten der vei- van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 34) Slot. Lang en breed werd de juridische vraag besproken, of Augusta als getuige al of niet mocht worden gewraakt en of zij, niet anders dan een document zijnde, ook tevens als getuige mocht optreden. Men begrijpt tot hoeveel vernuft, tot hoeveel spitsvondig heid ook de bespreking dezer vraag aanlei ding gaf. Had miss Smithers al of niet een documentai isch karakter, zooals de tech nische term luidde Immers, mocht zij geen getuigenis afleggen over de omstan- heden, waaronder de tatoeëering plaats had, dan was het proces verloren. Maar mr. James Short hield zich kranig en lokte door zijne krachtige rede de beslissing uit, dat Augusta als getuige moest gehoord worden. Een pijnlijk oogenblik was het voor Au gusta, toen zij wederom met haar onge- lukkigen arm voor den dag moest komen, maar ook dit leed was spoedig geleden. En schitterend was het succes 1 Na dat verschillende advocaten aan het woord waren geweest, na re- en dupliek besliste het ge rechtshof dat het getatoeëerde testament van volkomen geldigheid en rechtskracht was. ligheidspolitie opgerukt ter bescherming van de werkwilligen. Bij de firma Krupp drongen verscheidene, meest jonge lieden, de fabriek binnen zij werden echter overal met bebloede koppen door de werkwilligen weer uitgeworpen. De arbeid werd niet onderbroken. Er zijn nog geen botsingen geweest met de veiligheidspolitie, die zich zoo kalm mogelijk houdt. De trambeambten verklaarden zich met 90 pet. tegen de staking. Uit Berlijn wordt bericht Het optreden der politie in Midden- Duitschland heeft totnogtoe de ontzetting van Elsleben gebracht, in het district Mannsfeld wint de politie veld. In de provincie Saksen is het over 't geheel rustig. De leiders der communisten te Elsleben namen de voorwaarden van Hörsing aan, n.l. van volledige onderwerping, inlevering van wapens. Men vreest echter, dat de leiders de oproerlingen niet meer in de hand hebben. Het Berlijnsche orgaan der onafhankelijken »Die Freiheit«, weet te vertellen, dat verscheidene leiders der Duitsche communisten naar Rusland gevlucht zijn. In het gebied Mannsfeld is gecon stateerd, dat Russische Bolsjewiki opge treden zijn als leiders der communistische actie. Verleden Maandag kwamen te Els leben zestig Russen aan. Nu worden alle buitenlanders, die niet in 't oproergebied thuis behooren, zonder genade verwijderd. In Hamburg is het rustig, te Berlijn ook. Alleen in de voorstad Lichtenburg was er een schietpartij met communisten, een brigadier der veiligheidspolitie werd hierbij gedood. Te/München is de Rijks dagafgevaardigde Wendelin Thomas, die een communistische betooging aanried ter vernietiging van den staat, in hechtenis genomen. Te Elsleben kwamen de communisten bijeen voor het oude raadhuis. Een af- deelirig veiligheidspolitie nam hen onder vuur. Voor het kon worden verhinderd wierpen de oproerlingen een menigte ont plofbare stoffen in de woning van een mijn- directeur, in het gildehuis en in het raad huis, waar groote schade werdt veroor zaakt. De opstandelingen werden door afdeelingen politie omsingeld, onder zware verliezen in het raadhuis gedrongen en voor 't grootste gedeelte gevangen genomen. De veiligheidspolite maakte vyf zware machinegeweren buit en verscheidene pak ken dynamiet. De villa van den directeur van het ziekenhuis werd door de ontvluchte Hoofdstuk XIV. NOG EENMAAL IN DE ZAAK VAN MEESON. Wij zijn eenige maanden verder. De verloofden zijn ondertusschen door den band des huwelijks voor het altaar met elkander vereenigd. Het jonge paar had een heerlijk huwelyksreisje langs de kust van het Kanaal gemaakt. Hun ge luk had nog aan degelijkheid en duurzaam heid gewonnen. Eustach Meeson was thans, dank zij den gunstigen afloop van het proces, eigenaar geworden van het zeer aanzienlijk vermo gen van zijn oom en dus ook van diens handelszaak, waarvan hij de leiding zelf in handen wenschte te nemen. Wij ontmoeten hem weder op het mo ment, dat hij, vergezeld van mr. Short en Augusta, de sleutels over zou nemen van den hoofd-administrateur, die in de richting onder den naam van nommer Een bekend stond. »Ik wenschte de contracten der auteurs van het begin af van het vorige jaar te zien,® zei Eustach. Nommer Een voldeed inwendig mopperend aan de opdracht. Dat zelfbewuste optreden van den nieuwen chef hinderde hem. Eustach deed als bemerkte hij niets hij liep de papieren vluchtig door. Augusta, die zich naast hem bevond, vergeleek onwille keurig het heden en verleden. Nog geen opstandelingen geplunderd, die haar daarna in de lucht lieten vliegen. In Ierland blijft de toestand nog aller treurigst. Zaterdag 1.1. van des nachts twee uur tot zeven uur was het te West- port, in het graafschap Mayo, een ware janboel, doordat de Britsche troepen ver geldingsmaatregelen namen voor den aanval van onlangs bij Larrow Kennedy. Salvo's na salvo's geweervuur werden gelost op verschillende deelen der stad, huizen, win kels werden vernield met bommen, het huisraad werd in brand gestoken. Van een huis weiden al de meubelen naar buiten gedragen, op een hoop gezet in de straat en met bommen vernield. De stad ziet er zeer gehavend uit. Sedert j.l. Donderdag, toen de aanval gebeurde, slapen vele menschen buiten de stad. "Ver- scheidenen zochten een toevlucht in het werk- of armenhuis. Vernielingen aan spoor wegen, zooals beschadiging van signaal huisjes en andere gebouwen, werden van Antrim gemeld. In Rusland is en blijft de toestand hoogst zorgwekkend. Zag men aanvankelijk met ingenomenheid een opstand ontwikkelen tegen de Bolsjewistische regeering, de tijd heeft geleerd, dat de laatsten te Kroonstadt hebben gezegevierd. In het begin van de vorige week had Trotski een legermacht van bijna 80.000 volkomen vertrouwbare mannen tegen Kroon stadt geconcentreerd. Manifesten hadden de bezetting moreel stomprijp gemaaktop enkele honderdtallen konden de rooden in de vesting volkomen zeker rekenen van het grootste deel van het garnizoen wisten ze, dat het geen krachtigen tegenstand zou bieden of misschien dadelijk naar hen zou overloopen. De omstandigheden waren dus zeer gunstig. Al dadelijk, feitelijk nog vóór het begin van den aanval, ging een gedeelte van de stelling naar de tegenstanders over. Onder het garnizoen onstond de grootste verwarring. In de straten van Kroonstadt kwam het tot gevechten, waarbij niemand vriend van vijand kon onderscheiden. Een gedeelte der echte anti-bolsjewisten wist zich te vereenigen, maar hun bleef niets anders over dan een toevlucht op Finschen bodem, wilden ze niet als ratten worden afgemaakt. Hun terugtocht werd door de bezetting van twee forten en de bemanning van enkele oorlogsbodems gedekt, waar wat er van deze menschen is geworden, weet nog niemand met zekerheid. jaar geleden stond zij hier als een deemoe dige, die met nederigheid verzocht.en om een paar pond bedelde en thanS. Plotseling werd Eustach getroffen door een der papieren haastig vloog hij het door. Het was Augusta's contract met Meeson en Co betreffende »Jemina's ge lofte, waarbij zij zich voor vijf jaren ver bond en waaraan zij al haar rampen en onspoeden had te wijten. ïZiehier een geschenk, lieveling,» zei Eustach. Augusta nam het aan. Zij huiverde. Het papier riep weder allerlei doorgestaan leed te binnen. »Wacht even, verscheur het nog niet,® zei Eustach, en hij schreef dwars er over heen het woord »Herroepen.« »Zie, nu zullen wij het achter een lijstje zetten en het hier op het bureau als een souvenir ophangen.® Nummer Een begon hoe langer hoe som berder te kijken. »Dat kan nog wat fraais worden, als dat zoo doorgaat,® dacht hij. Eustach begaf zich daarop naar de groote zaal, waar ingevolge zijn order de ver schillende redacteurs, onderredacteurs ad ministrateurs en geëmployeerden waren ver zameld. Nadat Eustach en Augusta bij hun binnentreden waren begroet, nam de eerste het woord, om ongeveer het volgende 'te zeggen »Mijne heeren, vergun mij u allereerst mijne echtgenoote voor te stellen, die een poos geleden zij het ook niet bepaald BUITENLAND. Japaansche scheerkwasten en miltTuur. De borstelindustrie, welke gedurende den oorlog in Osaka bloeide, maakt thans in Japan een zeer moeilijken tijd door, ten gevolge van den strijd, die in alle deelen der beschaafde wereld gevoerd wordt tegen den invoer der Japansche scheerkwasten, aangezien een niet onaanzienlijk deel de zer kwasten met miltvuur bacillen besmet gebleken is. In meerdere landen is de invoer zelfs verboden en een boete ge steld op den verkoop van reeds vroeger ingevoerde kwasten. Weliswaar worden verschillende methoden van ontsmetting aanbevolen, waardoor het mogelijk is het haar van de kwast ziektekiemvrij te maken, maar de ziektekiemen die zich in het hout van het handvatsel tusschen de haren bevinden, worden op deze wijze niet onschadelijk ge maakt, waardoor een volledige sterilisatie onuitvoerbaar is (aldus staat letterlijk in een oficieele waarschuwing van het Engel- sche departement van volksgezondheid). In verband met dit alles doet ook het Nederlandsch publiek goed zich van het koopen van nieuwe Japansche scheerkwas ten te onthouden, aangezien vermoedelijk ook de door den Centralen Gezondheids raad aanbevolen ontsmetingsmethode geen volledige waarborgen geeft. Het niet on belangrijk aantal sterfgevallen dat in En geland als het gevolg van het gebruik van deze scheerkwasten is vastgesteld houdt een ernstige waarschuwing in, welke het pu bliek dient ter harte te nemen, zoolang de Nederlandsche regeering de invoer en verkoop dezer kwasten nog niet verboden heeft. (N. R. Ct.) Ëen vreeselyk drama. Dezer dagen heeft zich te Saint-Adresse bij Le Havre een vreeselijk drama afge speeld. Een zekere handelaar aldaar stond op het punt failliet verklaard te worden, en trok zich dat zoo aan, dat hij besloot zichzelf en zijn vrouw en kinderen het le ven te benemen. Zij begaven zich des morgens naar de stad en dwaalden er den geheelen dag rond. Tegen den avond be gaven zij zich naar den zeekant, waar het vreeselijke drama zich afspeelde. Men veronderstelt dat* een en ander zich aldus heeft toegedragen. De vader schoot met zijn browning eerst het dochtertje van tien jaar dood, en daarna het jongste kind van acht maanden. Hun lijkjes werden tot haar voordeel in relatie met onze zaak heeft gestaan, zij toch is de schrijf ster van het beste werk, wat ooit nog bij de firma Meeson ter perse kwgm. En laat mij, mijne heeren, u daarna bekend maken met mr. John Short, mijn advokaat, welke met zooveel succes te mijnen gunste het geruchtmt kend proces heeft gevoerd. »En nu heb ik u te vertellen, waarom ik u allen verzocht hier bijeen te komen. Ten eerste, dat ik thans de eenige chef ben hier van de zaak, daar ik het aandeel der hh. Addison en Roscoe heb aangekocht (Best zoo, riep een stem) en dat ik boop dat wij het samen goed met elkander zullen vinden. Dan wenschte ik u mee te deelen, dat ik de zaak voortaan geheel anders hoop te exploiteeren dan tot dusverre geschiedde. Mij is bekend, dat het winstcijfer in de laatste jaren geregeld circa 60 pet. be droeg. Welnu, ik heb het besluit genomen, dat in de toekomst het nettobedrag der onderneming als volgt zal worden verdeeld 10 percent aan den auteur, en 10 percent aan de zaak. Van het overschot een derde waarvan de helft gestort wordt in een pensioenfonds voor het personeel en het overige voor den schrijver. Dus, goed be grepen, werpt een boek 100 percent af, dan zou ik 10 percent, het personeel 26 percent en de auteur 64 percent bekomen.® Dat was nummer een, die het altijd anders gewend was geweest, al te mach tig. »Ik bedank voor mijn aandeel,® riep hij, »Meesons zouden zich met een onnoo- naastelkaar gelegd en door de moeder met de mantel toegekt. Daarna strekte de vrouw zich op den grond uit, en schoot de vader ook haar dood, waarna hij zelf naast haar ging liggen en zich een kogel door de hersens joeg. De man had een brief bij zich waarin hij mededeelde, op den rand van het bankroet te staan, wes halve zijn vrouw en hij overeengekomen waren te sterven. Rechtspraak in Oklahoma. De »Daily Telegraph® vertelt de volgende geschiedenis De staat Oklahoma heeft sedert langen tijd de reputatie vrouwen vrij te spreken, die een man gedood hebben, die met haar liefdesbetrekkingen hadden aangeknoopt, terwijl ze reeds gehuwd waren. Een jonge vrouw had daar Jake Hammon, een politi cus van Oklahoma om die reden gedood. Na het hartstochtelijke pleidooi voor de jonge vrouw gehoord te hebben vatte de president der jury haar om haar middel en fluisterde haar iets in het oor. Toen glim lachte zij en gal hem een zoen. De pre sident der jury verklaarde daarop, dat hij haar toegefluisterd had »Ga heen en zon dig niet meer Gedurende dien tijd had de weduwe van den vermoorden man haar mededingster met van toorn gloeiende oogen aangestaard. Doch deze, eenmaal in vrijheid gesteld, was van oordeel dat zij den raad van den pre- dent der jury beter kon volgen wanneer zij vaste inkomsten had en zij doet thans de weduwe van haar vroegeren minnaar een proces aan om een deel van de mil- lioenen-erfenis te ontvangen als schadeloos stelling. Een man dooden, dan vrijgespro ken te worden en vervolgens een proces te beginnen om het geld van den doode te ontnemen aan de weduwe, dat zal zelfs voor de ridderlijke jury van Oklahoma wel te sterk zijn. DRUKKERIJ L. J. VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. zele 10 percent tevreden moeten stellen en een doodgewone boekenschrijver zou 60 pet. in zijn zak steken. Dat is onzin.® »Wilt gij bedanken, mij wel,® hernam Eustach, »ja, mijne heeren, het mag u een kolossalle verandering toeschijnen. Maar gij zult al spoedig bemerken, dat ik niet zoo'n dwaze philantroop ben, als waarvoor uw administrateur me houdt. Ik zal weldra mijn plan in nadere bijzonderheden voor u ontvouwen. Maar ik heb nog iets te ver tellen, de inrichting van de kantoren hier in een beknopt sousterrain beantwoorden niet arn de gezondheidseischen. Het is een schande, zoo als alles hier even muf en duf riekt. Ik zal een reeks luchtige frissche vertrekken voor u laten inrichten. (Bravo's van alle zijden.) Dan wil ik u alvast thans de toezegging geven, dat de tractementen van de meesten uwer zoodra mogelyk een flinke verhooging zullen ondergaan (weer jubel kreten.) En ten slotte een maat regel die zeker geen protest bij u zal vin den. Voortaan zijn de nummers afgeschaft en zal elk uwer weder by zijn eigen naam worden genoemd.® Aan het hoerageroep kwam bijna geen einde, vooral niet, toen de nieuwe eigenaar tot besluit al de leden van het personeel uitnoodigde, om over acht dagen in Pompa dour Hall een feestmaal bij te wonen ter inwijding van de nieuwe zaak. Onder de jubelkreten van het personeel stapten Eustach en Augusta in het gereed staande rijtuig. Spoedig arriveerden zij aan VIEinSBLA tiirlitLHlfiifliislmiAltuMfLmstriittiliBii'iilirviirl HET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1