Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een prohaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Herige •■tplolfing in een theater. 18 dooden. 100 gewonden. Rome. Volgens de »Tempo« zijn by de ontploffing in het theater Diana te Mi laan 18 personen gedood en een honderd tal gewond. EngelandRusland. Engeland wacht niet langer op den val van de bolsjewistische regeering. Londen komt niet meer onder de betoovering der moderne kruisridders, die naar het Oosten trekken, teneinde aan de communistische excessen in Rusland een einde te maken. Koltsjak noch Wrangel hebben, ondanks Fransch en Engelsch geld, ondanks geschut uit de geallieerde arsenalen, iets uitgericht tegen den rooden tyran in het Kremlin. Het communisme zal zich handhaven, meent Lloyd George, als het een levensvatbare kern heefthet zal, als dit niet het geval is, moeten uitzieken. Voorloopig kan men niet anders doen» dan de handelsrelaties zoo spoedig mogelijk hervatten, opdat het binnen de blokkadegrenzen opgesloten Russische volk lucht krijgt, herademen kan en kracht wint om zich, desgewenscht, tegen zijn onderdrukkers te verzetten. De Sowjet-regeering wordt thans erkend, zeide Lloyd George, bij de bespreking van het handelsverdrag in het Lagerhuis, als de feitelijke regeering van Rusland, wat zij ongetwijfeld is. Spoorwegongeluk in België. Brussel, 26 Maart. Hedenmorgen is bij het kruispunt van het station Doische (prov. Namen) een kolentrein, komende uit Frank rijk, op een personentrein, gaande van Hartières naar Chimay, geloopen. Een 2e klasse wagon van den personentrein drong door de hevigheid van den schok in een 3e klasse rijtuig. Uit de verwoeste wagens heeft men 19 gewonden gehaald, waarvan verscheidene ernstig. De toestand van den machinist van den personentrein is hopeloos. De spoorweg is op de plaats van de ramp vernield. De machinist van den kolentrein is ter beschikking van het parket gesteld. De Ct Socialisten-Congres te Antwerpen. Antwerpen, 27 Maart. Bij de bespre kingen der internationale potitiek nam het Pompadour Hail, waar een tiental lakeien in goudgegallonneerde uniform gekleed, in de vestibule gereed stonden om hun nieuwen meester te ontvangen. In de eetzaal werd een weelderige maaltijd aangericht, die bijna twee uren in beslag nam. Of liever de bedienden namen dien tijd in beslag, met het telkens weg- en aandragen van de zil veren schotels. Nog geen enkele maal se dert hun huwelijk hadden beidden zich zoo onbehagelijk gevoeld. )lk kan niet vinden, dat die rijkdom me bepaald opvroolijkt,* zei Augusta. »AI die pracht en die praal hebben iets neer- drukkends.* ïMij gaat het evenzoo,sprak Eustach. ïlk kan al die bedienden niet om mij heen zien dwarrelen. Laat ons Pompadour Hall verkoopen en liever een gezellige woning zoeken Waar kan ik hier ergens op mijn gemak een sigaar rooken. Ik* geloof, dat die knechts me zouden aankijken, als ware ik gek geworden. En buitendien, wie kan nu in een zaal van 50 bij 30 voet lerigte en breedte een sigaar rooken, zonder zijn verstand kwijt te raken Den volgenden morgen zaten Eustach en Augusta in een klein vertrek aan de ont bijttafel. Het ochtendlicht drong door de met gouden franje afgezette staatsiegordij nen en viel op de rijkversierde meubelen en de smyrnatapijten. Augusta dacht aan haar primitieve omgeving op Kerguelenland. »Eustach,« zei zij. »Ik wil je eens wat zeggen. Wij zijn al te rijk. Wij moeten wat doen met al ons geld.* ï>Dat ben ik met je eens,* antwoordde hij, ïmaar wat Dik zou een flinke som, noem bijv. twee ton, willen geven voor Instituut voor zieke auteurs,* meende Augusta. »Dat is een denkbeeld,* zei haar man. »Ik wil je helpen het te verwezenlijken. En dan staat mij den geest, waar ge waarschijnlijk niets tegen zult hebben dan moesten we James Short vragen, president te worden van een raad van bestuur of zoo iets. Weet je wat ik van nacht ge droomd heb Dat hij Lady Holmhurst ten huwelijk heeft gevraagd 1 De droom bleek ditmaal inderdaad een dag of wat daarna waarheid te zijn. socialisten-corgres een motie aan, waarin de wil wordt uitgedrukt om de kwestie der schadeloosstellingen te zien geregeld in een velmaakt rechtvaardigen geest, zonder dat Duitschland ontsnapt aan zijn verplich tingen, terwijl van de zijde der geallieer den verwacht wordt strikten eerbied voor het rechtde motie dringt er verder op aan, dat de afgebroken onderhandelingen te Londen zoo spoedig mogelijk worden hervatzij belast den algemeenen raad om spoed te maken met rechtstreeksche onderhandelingen van de arbeiders-organi saties in Duitschland en in de geallieerde landen, met het doel om een gemeenschap pelijk program uit te werken, dat alle af- deelingen van het internationale proleta riaat met alle kracht zullen verdedigen, zoodat de vrede, op den vasten grondslag van de toenadering der volken eindelijk worde hersteld. Ontzettende brand te Tokio. Duizenden huizen verwoest. Blijkens berichten nit Tokio is aldaar een volkswijk verwoest ten gevolge eener ontploffing. Tevens brak daardoor brand uit, waarbij duizenden huizen zijn afge brand. Ettelijke duizenden personen zijn door deze ramp dakloos geworden. o— Bloedige onlusten te Essen. 14 dooden, 46 gewonden. Berlijn 28 Maart. Uit Essen wordt gemeld, dat 'de opstandige beweging zich in de laatste dagen over het R( ergebied in de streek van Essen heeft uitgebreid. In verschillende steden van het Roergebied is de algemeene staking afgekondigd. In de districten Bochum, Gelsenkirchen en Dortmundt, alsmede in een aantal industrie steden in het Rijnland is de >Au.«nahme- zustand* afgekondigd. Naar verluidt, hebben te Mettmann ern stige onlusten,?plaats gehad. Het spoorweg verkeer tusschen Keulen en Hagen staat stil. Ook hebben te Essen in verschillende stadsgedeelten botsingen plaats gehad. Op de Kopsladtplaz kwam het tot bloedige onlusten, waarbij 14 personen werden ge dood en 46 gewond. Onder de dooden bevinden zich eenige politiebeambten. De menigte was op 't plein samengestroomd. Het hoofd der politie gaf haar bevel uiteen te gaan, waaraan geen gevolg werd ge- gegeven. Daarop loste de politie drie salvo's in de lucht dit vuur werd door de menigte beantwoord met revolverschoten en door het werpen met eierhandgranaten. Uit een raam werd een bloemruiker ge worpen, waaraan zich? een handgranaat bevond. De politie zag zich toen verplicht met scherp te schieten, totdat het plein was ontruimd. De Ct. Be hongersnood in China. Vijftig duizend dooden. Peking 25 Maart. De hongersnood ver oorzaakt vreeselijke verwoestingen van menschenlevens in de provinciën Honan, Sjensi en Tsjili. In Sjensi alleen zijn vijftig duizend dooden. In Tsjili heerscht de pest en in Honan typhus. BINNENLAND De economische crisis. De strijd in het kleedingbedrijf. Arnhem. De georganiseerde patroons in het heerenkleedingbedrijf hier ter stede hebben besloten de uitsluiting toe te passen eri hun personeel ontslagen met ingang van 1 April. o De actie in het veenbedryf. Dreigend conflict in de Overijselsche veenderijen. Steen wijk. In een j.l. Vr ijdag alhier gehouden gecombineerde vergadering van de afdeelingerr Steenwijk, Steenwijkerwold, Havelte, Onne en Kallenkate van den Ned. Bond van Veenarbeiders, is besloten 10 pCt. loonsverhooging te eischen en bij niet inwilliging daarvan niet met den arbeid in de veenderijen te beginnen. Zoo reeds gemeld is, hebben de verveners besloten het loon met 20 pCt. te verlagen. Alzoo een verschil van 30 pCt. Een conflict schynt dus onvermijdelijk. o Geweldige teruggang. Op het congres der S.D A.P. is gebleken, dat het aantal leden dier partij in één jaar tijds van ruim 47.000 is teruggeloopen tot 37.000. Een verlies dus van 10.000 leden of meer dan 20 pCt- o Het tot zinken brongen van schepen. In verband met het bericht over de aanhouding van 4 personen inzake het tot zinken brengen van het Nederlandsche visschersvaartuig »de Makreel* te IJ muiden, van wie de schipper en de machinist reeds bekend hadden, kan nu worden gemeld, dat ook de reeder C. R. bekend heeft. De andere in deze zaak aangehouden reeder blijft echter nog ontkennen. o Herdenking van de uitvinding der koepok inenting. Zaterdag 14 Mei is het 125 jaar ge leder, dat de Engelsche geneesheer Edward Jenner, de uitvinder der koepokinenting, zijn eerste koepokinenting verrichtte. Er bestaan plannen deze uitvinding te herdenken met een samenkomst van ge neeskundigen te Leiden. Edward Jenner werd 17 Mei 1749 te Gloucester geboren. Hij genoot zijn op leiding bij een heelmeester te Suburry bij Bristol, studeerde sedert 1770 te Londen en vestigde zich daarna in zijn geboorte stad. Door een boerin op de beschermende kracht van de in deze streek heerschende koepokken tegen menschenpokken opmerk zaam gemaakt, wijdde hij sedert 1775 zijn aandacht aan deze aangelegenheid en verrichtte den 14den Mei 1796 zijn eerste inenting, welke de imuniteit tegen men schenpokken tot resultaat had. o Overtreding van den acht-urigen werkdag. Voor het kantongerecht te Rotterdam hebben terecht gestaan de directeuren der N.V. Stoomvaart-Mij. de Rotterdamsche Lloyd, als beklaagd van in de week van 27 November tot en met 3 December 1920 niet te hebben zorg gedragen, dat door eenige hunner werklieden in hun onder neming, waarin placht gewerkt te worden aan het onderhoud en het herstellen van schepen, geen arbeid werd verricht langer dan 8 uur per dag en niet langer dan 45 uur per week. Het O. M., waargenomen door mr. G. C. B. v. d. Feen de Lille, eischte 120 geldboeten van 20 gulden, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. De Kantonrechter stelt om verschillende redenen vast, dat het ten laste gelegde niet strafbaar is en ontsloeg de beklaagde van rechtsvervolging. Bij K'm. Besl. is bepaald, dat zonder toestemming van B. en W. in geen enkele gemeente een woning mag onttrokken worden aan de bestemming, die zij op 1 Juni 1920 had, ook mag de woning zonder die toestemming niet afgebroken worden. o Invaliditeit» en Ondcrdomsreriekering. Regelmatig geven wij in ons blad een verslag van het aantal en de soort der uitkeeringen krachtens de Invaliditeitswet aan de verzekerden binnen het gebied van den Raad van Arbeid te Tilburg gedaan. Dat zijn sprekende cijfers Ten volle blijkt daaruit, dat de verplichte Staatsverzekering op doelmatige wijze in grijpt in de reeds lang gevoelde noodzake lijkheid, om de loonarbeiders, dia door in validiteit e i ouderdom niet meer in staat zijn om in het onderhoud van zich en hun gezin te voorzien een billijke uitkeering te verstrekken. Ook het weduwen en wezenpensioen in een volkome uitkeering aan veelal behoef tige achtergeblevenen. En Jioevelen profiteeren er reeds van de gelegenheid om bij deigende blijvende in validiteit kosteloos te worden verpleegd of in een ziekeninrichting te worden opge nomen I Intusschen schijnen verschillende arbei ders, ja zelfs reeds verzekerde personen nog niet of onvoldoende doordrongen te zijn van het groote belang en de groote voordeelen van deze verzekering en aan het voorbestaan daarvan verbonden. Vaak vernemen we, dat zij die niet meer in de loondienst werkzaam zijn, b.v. door huwelijk, of omdat hun jaarlijksch inkomen de loongrens overschrijdt, of om dat zij als ondernemer werkzaam zijn, hunne verzekering doen eindigen (vervallen ver klaren). Deze handelwijze kan niet anders dan het gevolg zijn van de onbekendheid met de voornaamste wetsbepalingen, die juist den verzekerden groote waarborgen geven. In het belang van onze lezers zullen wij hieronder een opsomming geven van de voornaamste rechten. Zij, die niet meer in loondienst zijn, hunne verzekering wenschen voort te zetten, betalen zelf de premie, echter in de klasse naar keuze, en kunnen dus volstaan met wekelijks een zegel van 25 cent te plakken. Zij, aan wie pensioen door het Rijk en de Staatsspoorwegen Is verzekerd, zijn van rechtswege ontheven van de verplichting om premie te betalenook de vrouwen die een huishouding te verzorgen hebben, zijn vrijgesteld van de verplichting tot premie betaling het voortzetten der verzekering kost hen dus niets, zij genieten echter alle rechten aan het voortbestaan daarvan ver bonden. De voordeelen zijn le. Een verzekerde heeft op zijn 65ste jaar, mits hij aan de gestelde voorwaarden voldoet, recht opeen ouderdomsrente van ra'instens f 3.per week. 2e. Bij invaliditeit, mits 156 premiën zijn betaald, heeft de verzekerde recht op in validiteitsrente. 3e. Bij overlijden van den man kan de echtgenoote onder bepaalde omstandig heden aanspraak maken op weduwenrente. 4. De kinderen beneden de 14 jaar van een overleden verzekerden vader hebben, mits 40 premiën zijn betaald, recht op weezenrente. 2. Indien er voor een verzekerde ge vaar bestaat voor b 1 ij v e n d e invaliditeit (b.v. begin van tubercnloze) en dat gevaar kan worden afgewend, wordt hij kosteloo- verpleegd of in een ziekeninrichting (sanas torium) opgenomen. Om de verzekering te kunnen voortzetten, betalen de verzekerden zelf de, in verhou ding tot de voordeelen aan de verzekering verbonden, zeer lage premie. Duidelijk zy het echter, hoe hooger het premiebedrag, des te grooter wordt het bedrag der uit keering. Wij raden daarom een ieder, die zijne verzekering heeft vervallen verklaard, of daartoe bevoegd is, aan, alsnog de ver plichte verzekering te doen herleven of voort te zetten. Na 3 December 1921 is voor personen boven den leeftijd van 35 jaar de gelegen heid gesloten om in de verzekering terug te keeren of te worden opgenomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. Heasden. Eenige bekende jongelui, die op het gebied van uitgaan in het voorste gelid staan, waren met de Paschen weer geducht aan den zwier. Om reden de borrel te Oud-Heusden goedkooper is dan hier, waren zij daarheen gegaan, om er meer van te kunnen genieten. Bij hun terug komst kwamen zij op de Demerkade waar B. v. G. zoo zwierde dat hij in den De- mer tuimelde. Een van zijn kameraden A. v. Bmet zijn lot begaan, sprong hem na, en beiden spartelden, zittende onder den modder, naar den kant, waar zij door hun overige kameraden met vreugde werden begroet en zingende huiswaarts keerden. Zeker een vreemdsoortig genot I. 29 Maart. In de op heden alhier gehouden vergadering zijn door stemge rechtigde Ingelanden van het waterschap »De Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden* op de aanbevelingslijst ter benoeming van een Dijkgraaf geplaatstH. A. M. J. M. Verhoeven te Heusden, J. A. Klijn te Elshout en A. M. Buijs Mzn. te Luttelherpt. Aalst. Ds. E. J. V. Japchen, predi kant alhier, heeft voor het beroep naar Nijkerk bedankt en dat naar Hei-en Boei- cop aangenomen. Almkerk. Op de alhier gehouden keuring van springstieren, werden de stieren van de hier volgende houders goedgekeurd P. »v. d. Wal, B. de Peuter, H. Lagrouw, M. Colijn, Fokvereeniging, A. Verschoor, A. Snoek, allen te Almkerk A. Lagrouw en G. T. v. 't Sant te deWerken J. Ver hoeven, Giessen B. Kant, Rijswijk Gebr. v. Hagoort, A. v. d. Stelt, A. v. d. Stelt, Wed. H. d. Bot, A. Staal, allen te Dussen C. Lankhaar en G. Boom te Meeuwen Wed. W. J. v. Vugt, Rijswijk C. Vink, Woudrichem A. de Feijter, Andel. Beneden Langstraat. De hooihandel blijft even lusteloos, terwijl de prijs van het goede hooi op f 18 per 500 K.G. kan worden genoteerd. In de mindere soorten is volstrekt geen handel. Bij de reeds gehouden verpachtingen van weiland werd van f100 tot f180 per Hectare besteed. Capelle. In de j.l. Donderdagavond gehouden vergadering van het muziekge zelschap Kunst na Arbeid* alhier is tot secretaris benoemd de heer P. de Visser. Onze vroegere dorpsgenoot, A. v. Oosterhout, politie-agent te Tilburg, is dezer dagen benoemd tot politie-agent 2e klasse. De heer H. v. Suijlekom, brug wachter in dienst van den Rijkswaterstaat bij de brug over het Oude Maasje alhier, zal 1 Mei as., wegens het bereiken van den vereischten leeftijd, den dienst met pensioen verlaten. J.l. Zaterdagavond werd van een rijwiel, staande bij het station alhier en toebehoorende aan den knecht van v. B. uit Dussen, terwijl de eigenaar even in het station was, de lantaarn ontvreemd. Het eerste elftal onzer V.V. aExcel- sior* behaalde op den j.l. Maandag ge houden seriewedstrijd van D.V.O. te Wijk en Aalburg den len prijs, een zilveren lauwertak. Dassen. J.l. Donderdagavond hield de Ring van Jongel.-Vereen, op Ger. Grond slag in de Ger. Kerk alhier, een openbare vergadering. Na opening door den Voor zitter, de heer de Jong van Almkerk, werd door den Secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Na nog twee onderwerpen behandeld te hebben, geleverd door de heeren van Doorn uit Genderen en van Helden van den Nieuwendijk, werd de vergadering gesloten door den heer van Herpen uit Andel. 's Gravenmoer. Vorige week hield de Anti-rev. Kiesvereeniging »Vreest God, eert den Koning*, hare gewone jaarver gadering, ter vaststelling van de jaarver slagen van den secretaris en den Pen ningmeester. De heeren A. van Dalen, G. Hoefnagel en M. Mouthaan, aftredende bestuursleden, werden als zoodanig herko zen, terwijl voorts eene plaatselijkè com missie werd benoemd voor het millioenplan. Besloten werd een adres te richten aan den Gemeenteraad, tot het nemen van maatregelen tegen het voetballen op Zondag. Meeuwen. Door de muziekvereni ging Kunst en Vriendschap* is voor het dezen zomer alhier te houden festival voor muziek en zang reeds eene commissie uit de ingezetenen benoemd. Aan den EdelAchtb. heer Brune, burge meester dezer gemeente, is het Eere-voor- zitterschap opgedragen. Verder zijn be noemd tot le voorzitter D. v. Buuren, tot 2e voorzitter A. L. de Graafï, tot le se cretaris P. W. Sprong, 2e secr. C. Vos, le penningm. G. v. Rijswijk, 2e penningm. M. Burghout en verder 7 commissarissen. Raamsdonksveer. Op uitnoodiging van het Bestuur van de Chr. Hist. Kies- Ver. hield Mevr. Frida-Katz uit Amsterdam een rede over »De Vrouw en de stem plicht*. Zeker, mede door het ongewone een Dame alhier te zien optreden was de zaal flink bezet, ongeveer 200 personen waren aanwezig. De bezwaren tegen vrou wenstemrecht en stemplicht werden op duidelijke wijze aangetoond niet steekhou dend te zijn laat de vrouw mede stem men om te zorgen dat gezins- en huwe lijksleven niet ten onder gaan of enorme schade worden toegebrachtbij velen wet- gevenden arbeid kunnen zij zeer nuttige voorbereidende werkzaamheden verrichten. Een aansporing tot de vrouw ter verga dering zich aan te melden toe te treden als lid tot de Chr. Hist. Kiesver. had goede resultaat: niet minder dan 10 gaven aan deze oproep gehoor, waardoor het aan tal vrouwelijke Afdeelingsleden tot 30 klom. Den werkman E. Gr. alhier trof einde vorige week op de El. Centrale te G'berg een ernstig ongeluk. Door ont snappende stroom toch bekwam hij aan aangezicht en hals geweldige brandwonden. Graanbeurs Hotel de Reijer. Tarwe f21 f 23 per 100 K.G. Rogge f 18 f 19 Haver f15 t Hooi f 18 a f 20 f» echter met weinig handel. Sprang. A.s. Vrijdagavond 7.30 uur hoopt de WelEerw. heer Galembos van Utrecht, Hongaarsch predikant, in het Geref. kerkgebouw alhier op te treden met het onderwerp »De taak der Jongel. vereeniging in onzen tijd.« Wijk. Het fanfarecorps >Oefening en Uitspanning* alhier zal Zaterdag a.s. eene uitvoering geven in het Gymnastieklokaal te Wijk. Van de militielichting 1922 hebben 9 personen vrijstelling aangevraagd wegens broederdienst. Waspik. De vanwege de vereeniging »Het Wit-Gele Kruist alhier aangesteld wijkverpleegster, zal in plaats van 1 Juli, reeds in begin Mei haar functie aanvaarden. Van de 43 ingeschrevenen voor de Militie, lichting 1922 dezer gemeente, ma ken 11 aanspraak op vrijstelling wegens broederdienst en 3 op vrystelling wegens kostwinnerschap. In de werkplaats van de monteurs van het electrisch net vloog, door het onvoorzichtig wegwerpen van een lucifer, een bus benzine in brand. Een monteur, die in de werkplaats bezig was, bracht de bus buiten, maar kreeg hierdoor ernstige brandwonden aan zijn handen en armen, zoodat hij de hulp vari een dokter moest inroepen. De heer Samuel, commandant der Burgerwacht alhier, heeft wegeus vertrek ontslag genomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2