SENORIO de 10 cents sigaar, Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Rook ons SUCCESMERK, VAGAZXJI L Tel. Sat. 482. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Bii dit Br. Mort een üoepl. Kiiiilerkleeding. Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden. No. 4074. Zaterdag 2 April1921, Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLANDS CH OVERZICHT Al is het nog verre van geruststellend, toch blijken de pogingen der Communisten in Duitschland over het geheel niet het gewenschte succes te hebben. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de arbei ders aan de gemeentelijke electriciteits- en gasfabrieken te Halle vandaag het werk weer hebben hervat. Op den spoorweg EisenachBebra heeft 'bij Eisenach een dynamietaanslag plaats gehad. De schade is onbelangrijk. De communisten hebben te Eisenach te vergeefs getracht de algemeene staking door te voeren. Te Jena zijn dergelijke pogingen raet succes bestreden met de waterspuit. De staking in de kolenbekkens van Lugau en Oelnsnita is aan het ver- loopen. De inneming van Ammendorf heeft aan de Sipo 4 dooden en 7 gewonden gekost. De aldaar gevangen genomen communisti sche leider droeg een Russische uniform. Kaarten en plans, die in het station Am mendorf zijn gevonden, hehben een groote militaire revolutionnaire organisatie aan het licht gebracht. Bij den mislukten aanval van de Sipo op Groebers is kapitein Maast van de Sipo gesneuveld, benevens een officier en 8 man. Tegen Groebers is een nieuwe groot opgezette beweging aan den gang. Het station Groebers en de mijn Klara zijn in handen van de opstandelingen, die aan was uit Mansfeld krijgen. Een afdeeling gewapende communisten, die uit Groebers kwam, heeft Schkeuditz bij Leipzig bezet. De treinen SchkeuditzLeipzig werden door de communisten onder vuur genomen. De electrische tram SchkeuditzLeipzig is door de opstandelingen lamgelegd. Te Leip zig zelf heerscht rust. De werkloozen aldaar weigeren deel te nemen aan de communistische relletjes. Te Falkenstein (Vogtland) zijn uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen. Alle stations zijn met prikkeldraad afge sloten. De automobiels, die aankomen, worden doorzocht. Hoelz is naar hetGei- selthal gevlucht. In de Berlijnsche fabrieken wordt bijna overal gewerkt, maar de Sipo blijft zich gereed houden. De revolutionaire bewe ging wordt voorts nauwlettend bewaakt. Tot dusver zijn ongeveer 28 communisten gevangen genomen, die reeds in de eerste dagen door de bijzondere rechtbanken zul len worden berecht. In Engeland is een mijnwerkersstaking aan de orde. Het hoofdbestuur van de mijnwerkersfederatie deelde aan minister Home mede dat besloten werd om deze week alle werkkrachten uit de steenkool mijnen terug te trekken met inbegrip van de machinisten en pompers, zoodat het tot een algemeene staking zal komen. De vorige maal werd het personeel, belast met het pompen van water uit de mijnen, nog aan het werk gelaten. Door dit ditmaal niet te doen, spelen de leiders van de mijnwerkers een hoog spel. Vóór minister Home ontving, had hij een onderhoud met vertegenwoordigers van de mijneigenaren, die hem hun uiteenzet ting van den stand der crisis gaven. Bij de besprekingen met de verschillende leiders van de mijnwerkers gaf Hodges een uiteenzetting van de eischen. Volgens een niet-officieel verslag gaf Hodges te kennen, dat de federatie een staatssubsidie verlangt om den steenkoolmijnen de mid delen te verschaffen om hoogere loonen te betalen dan in de tegenwoordige omstan digheden door de winsten van deze be drijven mogelijk wordt gemaakt. Een onverwacht incident is in Hongarije opgetreden. Tot algemeene verbazing bemerkte Dins dag de bevolking van Boedapest, dat ex- konii g Karei Zondag in Boedapest bad vertoefd, en hier vergeefs getracht had zich een aanhang te verzekeren en de macht in handen te krijgen. Koning Karei ondernam de reis uit Zwitserland, vergezeld van een overste uit zijn omgeving. Hij kwam Zondagmorgen te Boedapest aan en begaf zich te voet over de kettingbrug verder de stad in. Langs den geheelcn weg werd hij door niemand herkend. In den Hof burg aangekomen, liet hij zich door den vleugel-adjudant van den rijks bestuurder bij dezen aandienen. De rijks bestuurder ontving hem, evenwel in tegen woordigheid van de Jte Boedapest vertoe vende ministers, die den koning den raad gaven de hoofdstad onmiddellijk te verlaten. Koning Karei verliet nog dienzelfden dag Boedapest, en begaf zich naar Steina manger, waar hij in het paleis van den bisschop wacht, tot hem toestemming zal worden verleend naar Zwitserland terug te keeren, welke langs diplomatieken weg moet worden verkregen. De bemiddeling van Spanje is ingeroepen om toestemming tot doorreizen in Duitsch-Ooslenryk en een toestemming tot verblijf in Zwitserland te verkrijgen. De daad van koning Karei heeft ook in de kringen der regeering een onaangename gewaarwording veroorzaakt, daar niemand van het voornemen op de hoogte was. Een feit is, dat de zaak in alle stilte is ver- loopen en dat niemand de oplossing van de koningskwestie op het oogenblik actueel acht. Uit een telegram uit Weenen blijkt nog dat koning Karei aan Horthy verklaard zou hebben, dat de Fransche regeering toestemming tot deze reis zou hebben verleend. De Fransche vertegenwoordiger deelt evenwel in een officieele nota mede, dat de westelijke mogendheden zich tegen den terugkeer van ex-koning Karei ver zetten. Volgens een ander bericht bevindt ko ning Karei zich onder Spaansche bescher ming, reeds op de terugreis. Rusland is- en blijft alsnog verward en de ontwikkeling der economische toestanden in Sowjet-Rusland heeft op het oogenblik het meest afwisselend en onzeker aanzien. Er worden eenerzyds besluiten genomen, die den indruk moeten wekken, dat bij de nationalisatie de bolsjewiki nog steeds voortgaan met verwezenlijking van maatre gelen tegen elk soort particulier bezit en met den strijd tegen alle economische overblijfselen van het oude kapitalistische stelsel. Maar anderzijds komen er allerlei berichten, die er op wijzen, dat zich in Rusland reeds weder een nieuwe, op ka- pitalistischen leest geschoeide, bourgeoisie aan het vormen is, en dat het sowjet- stelsel,. nog slechts in schijn aan zijn oude theoriën vasthoudt. BUITENLAND. Over de Dnitsche troebelen. In Saksen, Hamburg en Essen treedt de veiligheidswacht doortastend op, schiet als het pas geeft, zoodat de opstandelingen begrijpen dat een bolsjewistische revolutie thans geen pretje en geen kinderspel is, dat zij hun leven als inzet moeten geven. Menigeen wordt hierdoor van avontuurlijke neigingen bekeerd en uit vage droomerijen tot de harde werkelijkheid teruggebracht. Te Leipzig hebben de communisten, van top tot teen bewapend, vergaderingen be legd, die door de politie na eenig vechten uiteengedreven zijn. Men is daar op het spoor der raddraaiers gekomen en heeft ze gevangen genomen. Te Frankfort is eeii poging om de Opera in brand te ste ken verijdeld. Bomaanslagen worden uit tal van plaatsen gemeld. Te Halle heeft men den verscherpten staat van beleg moeten afkondigen. Aan pais en vree is men nog niet toe. Het hoofd van de Berlijnsche politie zoekt samenwerking met de ordelievende sociaal democraten. Te Dresden Neustadt zijn groote betoo gingen gehouden, die een rustigen loop hadden. In verschillende gemeenten rond Dresden o. a. te Muegeln en Heidenau, is de alge meene werkstaking uitgeroepen. Ook te Oelsnitz in het Ertgebergte, hebben een groot aantal arbeiders aan den oproep tot algemeene werkstaking der communisten gevolg gegeven. Te Pirna werd besloten het werk neer te leggen. De werkwilligen zullen met geweld tot staken worden ge dwongen. Men hoopt hier op de mede werking van het spoorwegpersoneel. Te Chemnitz breidt de staking zich uit. Het aantal personen, in verband met de dynamietaanslagen in Saksen gearresteerd, bedraagt 92. Uit Berlijn meldt men De Rote Fahne, het centraal orgaan van de Duitsche communisten, is in heel Bei eren verboden. De oproeping der communisten tot alge meene staking zijn in groot Berlijn bijna overal zonder uitwerking gebleven. Hier en daar zijn slechts gedeeltelijke stakingen uitgebroken, nagenoeg uitsluitend in de metaalnijverheid. In alle bedrijven, waar nog gestaakt werd, is bovendien het werk hervat, ook door een deel der communisten. Bij Loewe, bij Siemers, Schwarzkopf, in de rijksfabrieken bij Borsy in Tegel is de arbeid in vollen gang. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Botert en Kaasmesjes. «KRO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. De bedrijfsraad van de Allgem. Electr. Gesellschaft heeft een manifest tot de ar beiders gericht, om zich te onthouden van elke actie, waartoe hij (de bedrijfsraad) hen niet opwekt. Dit manifest heeft ten gevolge gehad, dat bij de A E.G. ook de communistische werklieden zijn opgekomen. In de fabrieken van Bergmann is nog een deel van het personeel weggebleven. In de Auerwerken kon het bedrijf worden hervat. Een poging van de communisten om de gaswerkers te Charlottenburg tot staking te krijgen is mislukt. o De nieuwe kolencrisis. Londen, 28 Maart. Op 1 April eindigt de bemoeienis der regeering met de kolen- industrie. Op 1 April loopen eveneens de contracten tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers afde termijn waartoe de eerstgenoemde bij opzegging dezer over eenkomst verplicht waren is dan verstreken. Op 1 April dus komt de mijnindustrie weer geheel op eigen beenen te staan eri de mijneigenaars wenschen hun vrije gestie met een schoon leitje te beginnen. Aan alle standaardloonen komt dan een einde. Op 1 April kunnen de mijnwerkers nieuwe contracten aangaan onder voor iedere mijn afzonderlijk vastgestelde voorwaarden. Deze voorwaarden beteekenen in de meeste dis tricten een min of meer belangi ijke loons verlaging voor de arbeiders. Dezen zien in dit systeem bovendien hun heele winst in de richting van socialisatie verloren gaan. Zij wenschen zich daarbij niet neer te leggen. Met een groote meerderheid hebben zij de voorstellen der eigenaars afgewezen en, naar te voorzien is, zullen op 1 April of alle, of althans een groote meerderheid dier mijnwerkers, wier oude contracten afgeloopen zijn en de nieuwe contracts voorwaarden niet willen aanvaarden; kunnen, zich zonder werken bevinden. Ziedaar in het kort de feitelijke toestand, welke ont staan door het vervroegde einde der re- geeringsbemoeienis met de mijnindustrie wel niet geheel veroorzaakt, maar toch in elk geval verhaast is. N. R. Ct. Hoe ouder hoe vreemder l Juffrouw Anna Sissons te Mansfield is een oude vrouw die van zich spreken doet. Na haar honderdsten verjaardag kreeg zij pleizier in vliegen en nu zij in haar hon» derdtweede jaar is, heeft zij al negen toch ten door de lucht gedaan. Dezer dageu heeft de bisschop van Sheffield haar ge doopt en bevestigd. twee plechtigheden die zij tot dusver verzuimd had, bij zich zelf te laten verrichten. Ierland. De Lord Mayor van Dublin heeft het volgende telegram aan president Harding gezonden »Het edele, getroffen volk van Ierland is ten zeerste erkentelijk voor uw vriende lijke belofte van geldelijken steun. Ame rika is Ierland altijd trouw geweest in haar uur van beproeviug. Er is dringend geld noodig om de verwoesting te herstel len en den nood te lenigen.» o Herige sneeuwstormen in Amerika. De schade aanzienlijk. Lincoln (Amerika) 29 Maart. Hier heeft een hevige winterstorm gewoed, welke gepaard ging met sneeuwbuien en bijna de afmetingen bereikte van een tornado. Tus schen Hastings en Drumball werd aanzien lijke schade aangericht. Veel vee werd gedood, terwijl tal van telefoonpalen als rietjes braken. Uit Haifa (Oklahama) komt een bericht binnen over den ergsten hagelstorm, welke daar ooit heeft plaats gehad. Dui zenden vensterruiten werden gebroken en er werden meer dan 20.500 broeiramen vernield. DRAAGT imiLMtvVs Heereu- en tiorincliem. BINNENLAND. Slaapziekte. Te Giessendam doet zic'i een geval van slaapziekte voor bij een 7-jarig jongetje. Het kind slaapt reeds 8 dagen. -o Ken zakelijke belasting op het bedrijf, Weer een nieuwe belasting voor Rot terdam. Onder de nieuwe gemeentebelastingen, tot heffing waarvan de^elegenheid is ge opend door de wijziging van de Gemeente wet en van de wet op de Inkomstenbe- grooting 1914, bevindt zich o.a. een zake lijke belasting op het bedrijf. In artikel 242e der Gemeentewet zijn de grondslagen dezer belasting nader aangegeven. Volgens dit artikel mag zij slechts worden geheven »van zoodanige ondernemingen en inrich» tingen, welke binnen de gemeente een be drijf uitoefenen anders dan in stations, en waar ten minste gemiddeld tien arbeiders werkzaam zijn, die minder verdienen dan een bedrag, vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur. Maatstaf voor de heffing is het gemiddeld aantal van zoo danige arbeiders. Wat betreft het bedrag der belasting, dit is in de wet in maximum op f12 per arbeider bepaald. Wil men een eenigszins beteekenende opbrengst uit dit middel ver krijgen, dan zal naar het oordeel van bur gemeester en wethouders de belasting op het bedoelde maximum moeten worden ge steld. Burgemeester en wethouders stellen aan den gemeenteraad voor om, gerekend met ingang van 1 Januari 1921, tot heffing van een zakelijke belasting op het bedrijf te besluiten en hiertoe de daarop betrek king hebbende verordeningen vast to stellen. o Sederlandsche gezinnen in het buitenland' Wegens den grooten nood waarin Ne- derlandsche gezinnen in het buitenland zich bevinden, niet alleen in de centrale rijken, maar ook in Rusland, Frankrijk en elders, is op initiatief van H. M. de Koningin een centraal comité gesticht dat permanent de behartiging der belangen van behoeftige Nederlanders over de geheele wereld zal behartigen. H. M. de Koningin is be schermvrouwe van dit comité. Er is reeds een fonds als grondkapitaal gevormd. Om dit te versterken wordt op verzoek van H. M. de Koningin door geheel Nederland in 1400 steden en dorpen een collectedag gehouden, welke te Amsterdam is vastge steld op Vrijdag 1 April a.s. o De strijd in het Heerenkleedingbedrijf. Over den omvang, welke de uitsluiting te Amsterdam in het heerenkleedingbedrijf zal aannemen, kunnen nog geen definitieve cijfers worden medegedeeld. De werkne mersbonden tellen in de hoofdstad circa 4000 leden, welke wel in de kleeding- industrie werkzaam zijn, maar lang niet allen in het heerenkleedingbedrijf. De belangrijkste werkgevers hebben hun atelierwerkers, waaronder ook vrouwen zijn, NIEUWSBLAD voor hst Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 8

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1