UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Seusden. No. 4077 Woensdag 13 April. 1921 FEUILLETON. J - i:z4&*. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Aangaande de mijnwerkersstaking tn Engeland komen verontrustende berichten uit Northumberland, waar 127 en uit Dur ham waar 229 mijnen stil liggen. Er zijn een aantal branden uitgebroken, waaronder een groot verlaten vliegkamp op de meent bij Newcastle, dat geheel uitge brand is. De waker, die geboeid en ge kneveld werd gevonden, verklaarde, dat hij was aangevallen door gemaskerde mannen, die, naar hij zei, met revolvers waren ge wapend. Tegelijkertijd zyn er 200 ton hooi voor de mijnpaarden verbrand. Te Beddington zijn de hooibergen van de boer derijen der maatschappij vernietigd. Ook op andere boerderijen zijn branden uitge broken. Verscheidene pogingen zijn er gedaan om de telegraaflijnen te vernielen. Tusschen Jarrow en Southshieids zijn de telegraafpalen omver gehakt. Eenige per sonen zijn gearresteerd. De buitensporig heden werden als gewoonlijk aan Sinn Feiners toegeschreven. Ernstige voortallen dreigden te Rhondda, tengevolge van het terugroepen van de vrijwilligers te Dwynpia, waar 5000 gallons per uur worden opgepompt. De bestuurder van de Cambrian Combina Collieries ver klaard, dat, als het besluit niet wordt her roepen, alle mijnen tegen zonsondergang zullen zijn volgeloopen. De gevolgen van de staking worden in het bijzonder gevoeld in het Noorden van Yorkshire, waar alle hoogovens zijn stop gezet, en de ijzerhandel stilstaat. Nog meer scheepswerven en fabrieken sluiten. Een dergelijke stand van zaken is ook te Durham, waar de stagnatie in den handel haar toppunt bereikt heeft. Als puntje bij paaltje komt schijnt het, dat vele spoor wegmannen zullen weigeren te staken, aangezien er moties in dien zin worden aangenomen in verschillende districten. In Fifeshire zijn verschillende mijnin gangen kwaadwillig verwoest, waarvan het herstel duizenden ponden zal kosten. In de Lothians wordt de schade, die door «is overstrooming aan de mijnen is toegebracht, teeds op honderdduizenden ponden geschat, en het zal vele weken duren, voordat het werk in de mijnen zal kunnen worden hervat. Vertegenwoordigers van de spoorweg- mar.nen en transportarbeiders hebben Vrij dagmorgen met Lloyd George geconfereerd. Daarna hebben zij gesproken met het 3) Wij spraken vol hoop en vertrouwen over onze plannen voor de toekomst, daar Mr. Clement onze verloving had goedge keurd, alleen onder beding, dat ons huwe lijk eenigen tijd zou worden uitgesteld. Ik speelde achteloos met eeh gouden keten, welke Amy droeg plotseling brak die en er viel iets op deri grond dat het geluid van brekend glas scheen te zijn. Amy riep verschrikt uit: j>Dat verdien .ik om mijne trouweloosheid 1« Goede hemel 1 lieve Amy, wat heb ik gedaan •Niets, niets antwoordde zij haastig, •eene nietigheid een klein portretje Wiens portretje vroeg ik, ongerust, zonder zelf te weten waarom. •Van mijne moeder, George,antwoord de zij. *Gij weet dat zij gestorven is toen ik nog een kind was, maar ik verwijt mij altijd dat ik te weinig aan haar denk. Maar laat ons binnen gaan; het is koud. Amy weende, terwijl zij dit zeide. O, hoe zeer beminde ik haar om de teerge voeligheid, die zij zoo duidelijk toonde door haren eerbied voor de nagedachtenis harer moeder, die zij nauwelijks had gekend. Ik trachtte haar te troosten maar Amy zuchtte mijnwerkersbestuur en 's middags weer met Lloyd George. Zij hebben zekere voorstellen overhandigd namens de mijnwerkers. Er is geen be richt daaromtrent uitgegeven, maar rnen gelooft, dat er belangrijke stappen zijn gedaan in de richting van het heropenen der onderhandelingen tusschen de eigenaars en de mijnwerkers. Daarom overheerscht de optimistische meening, dat het nog m jgelijk is, een katastrofe en een algemeene iodustrieele oorlog af ie wende»). Tengevolge van de oproeping der regee ring, nemen talryke vrijwilligers dienst. Alleen te Londen zijn er 24 bataljons ge vormd. De regeering overweegt de wen- schelijkheid, onmiddellijk mannen naar de pompen te zenden, om de mijnen te redden. Er zijn in Zuid-Wales reeds mijnen, die minstens voor een jaar onbruikbaar gewor den zijn. Het defenitieve besluit van de spoorwegbeambten en transportarbeiders is nog altijd niet genomen. De leiders aar zelen blijkbaar om de verantwoordelijkheid voor eene verdere uitbreiding van de sta king te aanvaarden. De nadere berichten uit Klein-Azië be vestigen hoe langer hoe meer de geringe uitkomsten van het offensief der Grieken. Van Eskisjehir dat hun noordelijke groep dapper, maar tevergeefs had aangevallen, zijn zij vol geestdrift? teruggetrokken. Er is nu slechts weer bij gekomen en beide partijen schijnen zooveel kleerscheuren ge haald te hebben, dat zij elkaar met rust laten. De zuidelijke groep van de Grie ken handhaaft zich nog te Afloen Kara- hissar, omdat de Turken daar een deel van hun troepen vandaan gehaald hadden tot verdediging van den weg naar Angora. De eerste stoot van de Turken is, na een nieuwe samentrekking tegen die groep te verwachten. De Zwitsersche Bondsraad heeft op ver zoek van de Hongaarsche regeering en van die der geallieerde mogendheden besloten om den gewezen keizer Karei voorloopig op zijn grondgebied te dulden Zoodra het politieke onderzoek, dat thans gaande is, zal zijn afgeloopen, gaat Karei onver biddelijk de grenzen over en zal ergens anders een verblijf moeten zoeken (Spanje wordt genoemd). De Zwitsersche regeering wil een voorbeeld stellen tot leeiing en waarschuwing van de andere dynastieks personen, die op 't oogenblik daar nog gastvrijheid genieten. Zwitserland heeft reeds het geval Konstantijn van Grieken- diep en scheen niet naar mij te luisteren. Van dien tijd zag ik, dat Amy blijkbaar vermeed, met mij alleen te zijn. Toch waren wij nog dikwijls bij elkaar en hare liefde scheen eer toe- dan afgenomen te zijn. De tijd ging inmiddels voorbij ik bereikte mijnen 25sten, Amy haren 23sten ver jaardag. Mijn vader had eensklaps vermogen ge kregen door den dood van mijnen oom, en den volgenden herfst zou ik Amy huwen. Eindelijk brak de dag aan, waarop mijn vader ons huwelijk zou inzegenen. Alle toebereidselen waren gemaakt, en wij waren, in de woonkamer verzameld, op hem wach tende. Ik hield Amy's hand in de mijne geklemd zij was ijskoud en beefdeik vroeg haar de reden hiervan en haar eenig antwoord- was •Niets, waarde George.c Wij wachten lang, maar mijn vader kwam niettot aller verbazing verliep er nog een half uur in angstige verwachting en eindelijk stelde ik voor hem te gaan zoeken, geloovende, dat hij, in zijnen ijver voor mijn welzijn, het uur vergeten had en voor mij bad. Zoo zeker was ik er van hem daarmede bezig te vinden, dat ik zijne studeerkamer zoo stil mogelijk binnentrad, uit vrees van hem te storen. Ik kende het plekje waar ik hem zoeken moest. Ja, daar lag hij geknield voor zijnen stoelik legde mijne hand op zynen schouder, maar durfde niet land gehad. Het acht het niet gewenscht dat het geval van Karei van Habsburg door bv. een Duitsch incident wordt gevolgd. De Petit Parisien deelt mede, dat de~ Fransche regeering bezig is de dwang maatregelen te overwegen, die er 1 Mei tegenover Duitschiand genomen kunnen worden in overeenstemming met de bond- genooten. Volgens het blad zijn de mili taire onderdeelen reeds vastgesteld. De voornaamste maatregel bestaat in het be zetten van het industriegebied aan den Roer. Maar het is tevens waarschijnlijk, dat de bondgenooten bovendien een manier zullen vinden om, 't zij door bijzondere belastingen, 't zij door een bepaalde wijze van opvordering zichzelf te betalen, in afwachting dat Duitschiand bewijzen van goeden wil geeft. Duitschiand, zegt de Petit Parasien, stelt er zich door zijn koppigheid aan bioot, dat na 1 Mei zijn rijkste industriegebied inbeslag genomen en door de bondgenooten geëxploiteerd wordt. Tegen aambeien, droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn on middellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende werking. Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. BUITENLAND. Per pyi naar de Maan. De Amerikaarische professor Goddard, die eenigen tijd geleden zijn voornemen aankondigde om te pogen a s. zomer de maan te bereiken door middel van eeri reusachtige pijl, is genoodzaakt, zijn proef neming voorloopig uit te stellen door gebrek aan financieelen steun. O Het avontuur van Marl. Maatregelen tegen een herhaling. De »Petit Paristeri« meent te weten, dat er op 't oogenblik onderhandelingen plaats hebben tusschen Italië en de mo gendheden van de kleine Entente, ten einde een formule te vinden, welke de buren van Hongarije definitief zal beveiligen tegen een herhaling van de gebeurtenissen der laatste dagen. Ierlaud. Twaalf burgers vermoord. Nog steeds hebben dagelijks in Ierland moorden plaats. Woensdag j.l. zelfs niet minder dan twaalf, terwijl bovendien ver spreken en hem in dit gesprek met zijnen Schepper niet storen. Ik was over mijnen vader heengebogen, om het einde van zijn gebed af te wachten, en bij toeval raakte mijne hand de zijne aan zij was koud als ijs. Half waanzinnig wierp ik mij naast hem neder en omarmde zijn lyk Hij was te midden van zijn gebed tot een hoo- ger leven opgeroepen. Mijne arme moeder verhaalde mij later dat toen zij ons beiden bewusteloos naast elkander vond liggen, ineu in het eerst ons beiden dood waande. Amy scheen rade loos. Natuurlijk werd ons huwelijk uitgesteld. Mijn goede vader had mij een vrij aanzien lijk vermogen, veel meer dan ik noodig had, Dagelaten en Mr. Clement zou mijne zaken beheeren. Gedurende langen tijd was mijne moeder geheel ontroostbaar. Amy deed alles wat eene liefhebbende dochter maar doen kon, om haar op te beuren, en Mr. Clement's bijzijn was voor mij een groote troost. Hij noemde mij nooit anders dan »mijn zoon I« of »mijn waarde jongen,» en alles in hem was even vriendelijk als troostrijk. En toch kwam nu en dan de gedachte wel eens in mij op, dat zijne uitdrukkin gen overdreven en gehuicheld waren, dat er iets onnatuurlijks was in zijne manieren maar ik verweet mij zeiven dan weldra mijne ondankbaarheid. Weer verscheen de lente en met haar de wensch, ons lang uitgesteld huwelijk te scheidene personen gewond werden. Te Dromore, graafschap Tyrone, werden des nachts drie jonge mannen door gemas kerde individuen van hun bed gelicht. Des morgens vond men de lijken der drie on- gelukkigen langs den weg liggen. Hetzelfde lot ondergingen te Loughglynn in Roscommon een ex-politie-beambte en een brievenbesteller. Bij Castlerea werd Woensdag het met kogels doorzeefde lijk van een boer ontdekt. Bij Tralee werd een man vermoord ge vonden. o Ue kolenerisis in Engeland. Londen, 10 April. Het onverwacht be richt van gisteravond dat de mijnwerkers- federatie er bij haar leden op aan zoude dringen, alles achterwege te laten hetgeen de maatregelen noodzakelijk voor het be houd der mijnen zou tegenwerken bracht bela; grijke verlichting in den toestand. Belangrijke veranderingen borden morgen verwacht. Men gelooft dat deze aankon diging het gevolg zal zijn van een voorstel, gisteren door Lloyd George ter conferentie tusschen regeering en triple alliantie gedaan. Den geheelen dag door boden zich te Londen, tairijke vrijwilligers aan. Alle berichten wijzen er op dat de spoorweg arbeiders niet geneigd zijn de staking te steunen. Opmerking verdient dat in Zuid- Wales, gewoonlijk het centrum van den strijd der spoorwegarbeiders, op geenerlei wijze de staking begunstigd wordt. Ook te Huil heerscht groote verdeeldheid onder de spoorwegarbeiders. Onlusten in Rus'and. Uit Zuid-Rusland wordt gemeld, dat de boerenonlusten voortduren en in het heftig heid toenemen. Het geheele gebied tus schen Dnjepr en Dnjestr is in opstand tegen de Bolsjewisten, die zich in de groote steden hebben moeten terugtrekkeu. Het oproer in de Oekraijne is in 14 verschil lende staten georganiseerd. Een aantal Bolsjewistische afdeelingen is met de op standelingen in strijd. Het hoofdkwartier der opstandelingen bevindt zich in Kief en telt 40.000 min. De overige afdeeligen tellen 5000 a 10.000 man. Om hen te bestrijden, zijn reeds 50 divisies door de Sovjet-regeering ont boden. Deze bestaan hoofdzakelijk uit Chineezen en Mongolen en bevinden zich in groote steden, als Odessa en Charkow. sluiten. Om het gevoel mijner moeder niet te zeer te kwetsen, werd bepaald, dat dit in Londen zou piaats hebben. Vooral de heer Clement drong hierop aan, omdat hij dan tevens nog eene poging wilde aan wenden bij den beroemden Dr. A. om mij te genezendit haalde mij over, in die reis toe te stemmen, vooral toen mijne moeder zich met Amy en haren vader tegen mij verbond, en ik was reeds de volgende week met mijne aanstaande bruid en schoon vader op weg naar Londen. Eenige dagen nadat wij daar waren aan gekomen, las Mr. Clement mij eenen brief voor, waarin zulk een gulden tafereel werd opgehangen van gelukkige speculatiën in Amerikaansche wol, dat hij niet aarzelde, zijn geheel vermogen er in te steken. Toen vroeg hij ook, of ik geneigd zou zijn, zyn kans of liever zijne zekere winst te deelen Hoewel met heimeiijken tegenzin liet ik mij overhalen en gaf mijn aanstaanden schoonvader volkomen volmacht. Dat uur staat mij nog levendig voor den geestdikwijls verbeeld ik mij weder Mr. Clement's zachte, overredende stem te hooren en Amy's zoet klinkend waarde George terwijl zij op mijn arm leunde, en de hand begeleidde, die het vonnis teekende, dat mij tot den bedelstaf bracht. O God, was dat nog maar alles geweest Ik vernam van den heer Clement dat de oculist mij voor het tegenwoordige niet wachten kon, daar hij het te druk had hij zou mij kennis geven als hij daartoe Een honderdrijftigjarige Koerd. In de voorstad van Constantinopel, To- phane, woont een man, die ongetwijfeld de oudste man ter wereld moet zijn, ten minste, indien zij, die zijn geschiedenis kennen, de waarheid spreken. Torah heet deze oude. Hij is een Koerd en men zegt, ->d«t hij 150 jaar geleden werd geboren. Lange jaren verdiende Torah zijn brood met hetgeen men in het Turksch noemt hamalc wij zouden zeggen kruiersdien- ten. Op tachtigjarigen leeftijd trok hij zich uit den arbeid terug en hij leeft sinds dien tijd van de liefdadigheid van anderen. De Turksche senaat stond verleden jaar aan dezen onsterfelijke een staatsonder- steuning toe. Torah is natuurlijk niet zoo krachtig meer, maar evenmin is hij reeds •op«. Van zoetigheden moet hij verbluffend veel houden. Zijn geheugen laat evenwel wat te wenscheri over en omtrent de diverse eeuwen, die hy heeft meegemaakt, is hij wel eens in de war. -o- - Negermoorden in Amerika. Barbaarsche planters. De laatste dagen hebben in Amerika verschillende berichten over de gruwelijke toestanden op de katoen-plantages in Ge- orgie, groot opzien verwekt. Op een plan tage, toebehoorend aan zekeren John Wil liams, moet het vooral barbaarsch zijn toe gegaan en nog ware slavernij geheerscht hebben En meende de planter, dat een neger hem zou willen aanklagen, dan werd hij eenvoudig uit den weg geruimd. Hoe het daarbij toeging verhaalde dezer dagen een opzichter, zelf ook een neger, tijdens de behandeling van het proces tegen Williams, Geutige beschreef dan, hoe twee negers, Lindsey en White, in een auto naar een brug over de nabijgelegen rivier ge voerd werden. Beide ongelukkiger) waren met ketenen aan elkander gebonden. Bo vendien was aan die ketenen een zak met steenen, een honderd pond wegende, be vestigd. Op de brug gekomen, gaf de planter last, de beide mannen in de rivier te werpen. Al bet smeeken en bidden der slachtoffers hielp niets. Jammerlijk verdronken zij. Verder deelde getuige nog mede, dat hij op last van zijn meestermeer dan eens den een of anderen neger uit den weg had geruimd. Uit de rivier zijn nog verscheidene lijken van negers, die op dezelfde wijze vermoord waren als Lindsey en White, opgehaald. gelegenheid hadt Mijn huwelijk werd nu weder uitgesteld, want Amy wilde gaarne dat de operatie eerst plaats had. »Wie weet, waarde George,voegde zij er lachend bij, »of uwe keus u niet berouwen zal als gij mij zipt Zoo verliepen er drie maanden. Van lieverlee begon ik toen eene merkbare ver andering in Amy's gedrag te bespeuren. Zij was dikwijls korzelig en heerschzuchtig het smartte mij, maar ik was te zeer aan haar gehecht, dan dat eene kwade bui van haren kant mijne liefde had kunnen ver minderen. Eens trad ik de kamer binnen, waar zij voor de piano zat, een van onze meest geliefkoosde airtjes te zingen. Toen zij gedaan had volgde er een diepe zucht, maar niet van haaren toen hoorde ik zachte woorden van liefde en die stem was de hare I Hemel had de afgod mijner ziel hare geloften gebroken. Ik was op het punt de kamer, op welker drempel ik was blijven staan, binnen te ijlen, toen de gedachte in mij opkwam, dat ik hiermee alleen hare bespotting zou opwekken en dat het niet verstandig was, in dien opgewonden toestand eene verkla ring van haar te eischen, en stil keerde ik naar mijne kamer terug, onder on beschrijfelijke smart. - "-"X. I r Hel Land van neusde» eu AlteuaJe Lai astraal en de Bonelerwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1