wohpeh\%A on&ig-i Se dnnrte in Dnitschland. Statistieken van^het rijksbureau wijzen uit dat de duurte in Maart niet verbeterd is. Voeding, woning, verwarming en licht kosten 9 maal zoo veel als in vredestijd. Rendierrleesch. In het afgeloopen jaar zijn in de Ver. Staten 250 000 pond rendiervleesch ge ïmporteerd uit Canada. Naar het heet, tellen de rendierkudden in Canada thans ongeveer 2.000.000 stuks. Het vleesch wordt in de Ver. Staten op prijs gesteld. Volgens sommige koks is het sappig als rundvleesch en fijn en rnalsch als wild. De brandstichtingen in Lirerpoel. Vijf Sinn Feiners veroódeeld. "Vijf Sinn Feiners zijn te Liverpool veroor deeld tot straffen varieerertd van 5 tot 10 jaar. Zij waren gearresteerd in verband met de branden in boerderijen. o Noodlottig vliegongeval. Brugge, 10 April. Toen hedenochtend bij de onthulling op het sportterrein vari een gedenkteeken voor de op het veld van eer gevallen leden der Cercle Sportife een vliegtuig komend van Bru$s*i wilde dalen, om een krans te werpen op het monument, maakte het vliegtuig een buiteling en sloeg tegen den grond te pletter. Twee vliege niers verloren daarbij het leven. Uitsluiting in de sigarettenindustrie. Te Dresden worden naar men aan de de «N. R. Ct.c uit Leipzig meldt, 12000 werklieden in de sigarettenindustrie uit gesloten, omdat de werklieden en patroons het niet eens zijn kunnen worden over het loon van de 600 machinisten in het bedrijf, die 75 mark bijslag per week eischen, terwijl de fabrikanten 50 willen geven. ISNIJ- H, fS Sf/3 I BRAND- SCHAAF- STOOTr-v X °°W KN^L-\r KNEL- YW- W) rABR.A.MUNHARDT.Z£l5T. BINNENLAND. Woningtelling 1919. Thans zijn verschenen de door het Cen traal Bureau* voor de Statistiek bewerkte uitkomsten der woningtelling in het laatst van 1919 gehouden in alle gemeenten boven 2000 zielen en in een twee-en- veertigtal kleinere gemeenten die of een stedelijk karakter dragen in industrie-centra of in de nabijheid eener groote stad zijn gelegen. De telling strekte zich dienten gevolge uit over 692 van de 1118 ge meenten, terwijl van de 6.778.660 inwo ners van 6.265 000 de woningen zijn ge teld. Niettegenstaande nog 8612 onbewoonde woningen voorkomen, blijkt er toch een groot woningtekort aanwezig te zijn. Er zijn n.l. geteld 60.841 gezinnen, die bij andere gezinnen inwonen, die dus eigen lijk eene afzonderlijke woning moeten hebben. Waar het geld felljft. Het pand, waarin de Raad van Arbeid te Gouda is gevestigd, werd Vrijdag pu bliek verkocht. Hoogste bieder was de heer J. A. Donker voor f 38000. Rij af slag is dit bod niet verhoogd. Het pand werd in Augustus 1919 aan gekocht voor het Rijk voor f 65 000. (•Vaderland*) Het conflict in de kleediuginduitie opgelost. Naar wij vernemen is een oplossing in de geschillen betreffende het engros-con- ferectiebedrijf te Groningen en Amsterdam verkregen. Door de vertegenwoordigers der werknemersbonden is met de besturen van de Bond van kledingfabrikanten in Groningen en den Bond van Nederlandsche confectiefabrikanten te Amsterdam gecon fereerd. Doordat de werkgeversbonden bereid ble ken te zijn een overeenkomst (ook ten aanzien van de loonen) aan te gaan voor den tijd van een jaar, werd tusschen de besturen overeenstemming verkregen. De uurloonen zijn dus voor een jaar vastgesteld. Nes Ameland, 10 April. Gister verkeerde een schoener in nood aan de kust van Schiermonnikoog. De reddingboot uit Schier monnikoog is omgeslagen, waarbij ver moedelijk twee man verdronken zijn. De schoener is naar binnen gesleept. De ex Keizerin van Dnitschland f Doorn, 11 April. Hedenmorgen om zes uur is de Duitsche ex- keizerin overleden. Augusta Victoria, ex-keizerin van Duitsch- land en ex-kohingin van Pruisen was de oudste dochter van hertog Friedrich van Sleeswijk- Holstein-SonderburgrAugustenburg en prin ses Adelheid Hohenlohe-Langenburg, en werd op 22 October 1858 op het slot Dölzig geboren, waar zij haar kinderjaren doorbracht. Op 23-jarigen leeftijd huwde zij te Berlijn op 27 Februari 1881 met keizer Wilhelm van Duitschland. Uit dit huwelijk .zijn geboren de ex- kroonprins Frederik-Wilhelm, de prinsen Eitel-Fridrich, Adeibert, August-Wilhelm, Oscar en Joachim en prinses Victoria-Louise, die gehuwd is met Emst-August, hertog van Brunswijk. In 1889 ondernam zij met den keizer een reis naar Palestina. De overleden ex-keizerin heeft het grootste en belangrijkste gedeelte van haar leven besteed aan allerlei liefdadige werken, welke zij met alle kracht steunde. Na ongeveer 30 jaar aan de zijde van haar gemaal aan het hoofd te hebben ge staan van het eens zoo machtige Duitsche rijk, volgde zij hem ook met de ineen storting van het rijk, in zijn ballingschap te Arnerongen en later te Doorn, waar zij na lang lijden te hebben doorstaan, hedenmorgen op 62 jarigen leeftijd bezweek. De begrafenis. Het stoffelijk overschot zal te Potsdam bijgezet worden. Het lijk wordt, vermoe delijk heden Woensdag, van Doorn via Baarn naar Potsdam overgebracht. De dag der begiafenis is i og niet vastgesteld. Voor de naaste familieleden zal te Doorn een rouwdienst worden gehouden. Doodeiyke ral. Hengelo. Zondagmorgen viel een ge huwde dame van een in volle vaart zijnde motorfiets. Zij was direct dood, o Groote Veenbrand in Drente. Reeds 91 wouingen reraieid. Emmen, 9 April. Te Weerdingerveen en Emmer Eifscheidenveen staat alles in brand. Alle venen om Emrnen branden. Ettelijke huizen zijn verbrand vele bewoners vluchten. Omtrent den grooten veenbrand meldt de »Crt,« nader 't Is een angstig gezicht in de monden de Valtbermond, de Weerdingermond, de Exloërmonden, verder in de omstreken van Vaithe en Emmen, in Emmercompascum, overal staat 't veen in den brand. De scherpe Noord-Oostenwind wakkert 't maar steeds aan. In de Exloërmond zijn nu zes huizen verbrand, in de Exloërkiel vijf woningen, in de Valthermond zestien, in de Weerdingermond een en veertig, in Emmercompascum drie en veertig, meestal arbeiderswoningen. Men vreest in de Val thermond voor de z.g. Boernriastreek, een huizenrij, die vrijwel geheel verloren kan gaan, als de wind dezelfde kracht behoudt. De verbrande hoeveelheid turf is niet bij benadering op te geven millioenen gingen verloren. Vele menschen zijn in allerlei gevlucht met 't huisraad, dat men mee kon nemen. Zaterdag-morgen leek het, dat de brand vrijwel kon worden bepeikt tot enkele streken. Toen echter de wind op kwam zetten, was er geen houden meer aan. Dien middag begon de groote uittocht en werd het dorp Weerdinge geheel over stroomd met vluchtelingen. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de wind minder hevig en kon men zien wat er al in zoo'n korten tijd verwoest was. Zondag morgen woei de wind ook weer scherp uit 't Noord-Oosten. Geweldige rookgolven sloegen uit de veenhoopen. Een menigte menschen van heinde en ver was in de monden, om het angstige schouwspel gade te slaan. o Invaliditeitswet. Het ons toegezonden overzicht van den stand der uitkeeringen en der toegestane verpleging krachtens de Invaliditeitswet, geeft aan, dat op 1 April 1921 waren toegekend 9493 ouderdomsrenten, 361 weduwenrenten en 1124 weezenrenten, waarvan in het gebied van den Raad van Arbeid te Tilburg resp. 259, 9 en 33 Op kosten van het Invahditeitsfonds werden tot dien datum 830 verzekerden opgenomen ter observatie, waarvan in 566 gevallen behandeling en verplegng voor langeren termijn werd toegestaan, terwijl in de andere 264 gevallen de observatie- termijn nog niet verstreken was. 4 Op voorstel van den Raad van Arbeid werden 7 verzekerden opgenomen voor langeren termijn, terwijl nog 2 verzekerden zich in observatie bevinden. We zien dus, dat het aantal renten en het aantal gevallen, waarin sanatorium- verpleging werd toegestaan, steeds grooter wordt. Mag het nut der Invaliditeitswet in gelijke mate steeds meer en meer door dringen tot de arbeiders. o Geen schadevergoeding voor Nederlanders in België. De heer De Kerckhove d'Exaerde, de katholieke vertegenwoordiger van het ar rondissement Antwerpen in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers, heeft den minister van economische zaken eene vraag gesteld betreffende de vergoedingen aan Nederlanders, die in België door den oorlog schade hebben geleden. In 1914 werd te Putle-Capelle en Putte- Stabroeck om militaire redenen door de Belgische regeering een groot aantal huizen opgeblazen. Onder de eigenaren van sommige dezer huizen zijn ook Nederlan ders, die evenwel geen oorlogsschade voor hun vernielde eigendommen hebben kunnen krygen onder voorwendsel, dat zij van Nederlandsche .nationaliteit zijn. Zelfs het feit, dat er onder die Nederlanders men schen zijn, die 30 tot 40 jaar in die gemeenten gewoond hebben en wier zonen in het Belgische leger gestreden hebben, kon daaraan geen verandering brengen. De heer De Kerckhove d'Exaerde heeft er op gewezen, dat deze menschen schadeloos gesteld behooren te worden en bovendien aan den minister van economische zaken gevraagd, wat hij in hun voordeel wenscht te doeu. Het antwoord van den minister luidt »De wet van 10 Mei 1919 is enkel toe passelijk op personen van Belgische natio naliteit. Vreemde personen worden slechts tot de vooideelen van die wet toegelaten, voorzoover dit door verdragen geregeld werd. Daar er geen verdrag van dezen aard met Nederland gesloten werd, is het niet mogelijk de personen van Hollandsche nationaliteit, die in België schade geleden hebben, te vergoeden. o Rattenplaag. De West-Nieuwlandsche polder te Oud dorp, (Z.-H.) wordt overstelpt door water- ralten, die de landerijen met gezaaide erwten en paardenboonen plunderen. Er wordt nu met honden jacht op deze dieren gemaakt. o Hel scheepvaartbedrijf. Amsterdam. Uit reederskringen wordt meegedeeld, dat er niet de minste reden voor vrees bestaat voor de stoornis in het scheepvaartverkeer tengevolge van de mijn werkersstaking in Engeland. Men heeft zich, hetzij door voorraadvorrning, hetzij door contracten voldoende gedekt, zoodat de voorziening met steenkolen geeri moei lijkheden zal baren. Duur land. Door de notarissen te Ingenegeren te Ruinpt en de Kruyff te Leerdam werd Donderdag geveild ruim 5 H.A. weiland, gelegen aan htt Laantje het werd uitge- mijnd voor de som van f 29975. Brandstichting. Men meldt uit Helmond, d.d. 10 April Hedennacht omstreeks 12 uur brak een vreeselijke brand alhier uit. De boerderij van A. Kuipers met den stal brandde, ge heel uit6 koeien en een merrie met veu len werden een prooi der vlammen, terwijl de prachtige hengst en nog zes koeien ge red konden worden. De brand is geslicht door een paar vlegels, die gelukkig reeds door de politie gepakt zijn en hun straf niet ontgaan zullen. Greote bosch- eu heide-brand. Men meldt uit Oirschot Vrijdag en Zaterdag waarschuwde de brandklok, doch het bleek dat de bosch- en heide-branden nog woedden onder Beers eri Wintelré. Den geheelen nacht heeft de brand voortgewoed. Zondag-morgen was deze reeds bezig op Oirschotsch grondge bied. Het brandde over uitgestrekte plekken en de rookwolken waren zoo dik, dat het scheen alsof er weder eene zonsverduiste ring, zooals j.l. Vrijdag plaats greep. Met vereende krachten was het gevaar voor de dichtbij liggende boerderijen des smiddags te circa vier uur bestreden. Het brandt echter nog voortdurend meer in de richting EindhovenBest. Honderden hectaren zijn binnen eenige dagen vernield. o Draerig uiteinde. Zondagmorgen geraakten door het schrik ken van een paard, gespannen voor een sjees, T. Smid uit Ruinerwold, en E. de Wit uit Staphorst, bruid en bruidegom, bij de Bylebrug in de Smildervaart. De bruid T. Smid verdronk. Bet burgemeesterschap ran Amsterdam. Mr. N. Ketwich Verschuur opvolger van Burgemeester Teilegen Het vermoeden is vrij algemeen dat de Heer Teilegen zal aftreden ais burgemeester. Mocht inderdaad de heer Teilegen als zoodanig aftreden, dan moet naar wij vernemen, Mr. Dr. E. van Ketwich Ver schuur, de tegenwoordige burgemeester van Groningen, zeer ernstig voor een be noeming tot burgemeester der hoofdstad in aanmerking komen. Mensehenroof. Vorige week werd voor den krijgsraad te 's Bosch een zaak van mensehenroof behandeld. Beklaagd was J. J. B., ge wezen soldaat bij het regement jagers, die op 1 Jali 1916 den Belg Creuser en den Franschman Fouquent in handen van de Duitsche crimineele politie heeft gespeeld. Hij. had hun voorgesteld dat hij gezorgd had dat epn dame, die in België werd opgehouden en op wier komst zij gesteld waren, naar ons land zou kunnen gaan, maar zij moesten haar 'dan zelf gaan halen. Toen zij eenmaal in België waren, liet B. het tweetal alleen, hen op allerlei wijzen geruststellend. Echter werden zij door de Duitschers gearresteerd en naar Luik gebracht. De auditeur militair achtte hekl. schuldig aan overtreding van art. 278, het over de grenzen brengen van iemand met het oogmerk van wederrechtelijke vrijheidsbe roving, tweemaal gepleegd. De maximum straf daarvoor is 15 jaar, doch spr. zal de tijdsomstandigheden en de omgeving als verzachtende omstandigheden aannemen en requireerde 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van^het voorarrest. O Bygcloof. De duivelbanner verpleegde in het Armhuis te Heerenveen krijgt tegen woordig van heinde en ver zelfs uit Enschede kwam men bezoek van »be- ooverde menschenom genezing te vinden. Het Armbestuur heeft thans besloten der gelijke bezoeken niet meer toe te laten. Veldwachter en Burgemeester. De gemeente-veldwachter te Kuinre heeft bij de justitie te Heerenveen een klacht ingediend legen zijn burgemeester, die hem op het gemeentehuis zou hebben beleedigd eri mishandeld. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. o Vreugdeschoten. Te St. Oedenrode (N.-Br.) weid eene bruid, die ter ondertrouw was opgenomen, op den terugweg door een buurman met vreugdeschoten begroet, dit volgens oud gebruik. Echter werden het meisje en eenige kinderen door hagelkorrels uit het geweer getroffen. De bruid moest zich onder behandeling van een geneesheer stellen. De oorlogsblinden ia Stiermarken. Het Ruode Kruis te Graz doet een dringend beroep op het Nederlandsche Roode Kruis om steun voor de Invaliden, maar in het bijzonder voor de oorlogsblinden, waarvan er een veertigtal aan een bestaan geholpen moeten worden. De Landskas kan niet helpen, maar kan meh uit Nederland deze 40 blinden ten minste niet te hulp komen Wie het Nederlandsche Roode Kruis wil helpen om een flink bedrag voor dit doel bijeen te verzamelen, wordt verzocht zijne gave te zenden aan het hooofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis, Prinsesse- laan 27, 's Gravenhage. De arbeidswet en de smederijen. Ten aanzien van plattelandssmederijen is eene regeling getroffen, krachtens welke de districtshoofden der arbeidsinspectie op voldoende gemotiveerde verzoeken vergun ning kunnen verleenen gedurende de maanden Maart tot en met October den 8-urigen arbeidsdag en de 45-urige ar beidsweek te doen overschrijden. Glaienwasschcrsstaking te 's Gravenhage. Vanwege de combinatie van werkgevers in het glazenwasschersbediijf wordt mede gedeeld, dat de arbeiders te Dejri Haag, georganiseerd in den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders, heden den arbeid hebben gestaakt. De staking omvat ruim 100 man. De werkgevers hebben gemeend aan de aanhoudende en stijgende eischen van het personeel paal en perk te moeten stellen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Dinsdagmorgen, half acht, nam een zekeren O. v. H. uit Neder- hemert een onvrijwillig bad. Aan Neder- heraertsche zijde in het bootje willende stappen, dat hem herwaarts zou brengen, wilde hij den veerman helpen afduwen en deed dat zoo onvoorzichtig dat]hij te water geraakte en met een nat pak weer huis waarts keerde. De Vereeniging Het Groene Kruis* heeft een nieuw idéé uitgedacht om de fondsen der Kas te doen stijgen. Zij hoopt op 21 en 22 April een liefdadigheidsvoor stelling te geven en eene operette op te voeren. Het nieuw idéé zal, naar wij ver trouwen, ongetwijfeld succès hebben. Zie verder de advertentie in dit blad. Zaterdag 1.1. werd een biljart con cours gegeven bij de Wed, Broers in café de Schaapskooi.® De wedstrijd bestond in het grootst aantal punten in lOstooten in twee partijen. In de eerste partij was overwinnaar J S. met 22 punten die ook in de tweede partij de overwining behaalde met 21 punten. De prijzen werden met een korte toe spraak overhandigd waarna liet gezelschap in feestelijke stemming den avond besloot. Op de j.l. Zondag gehouden groote voetbalwedstrijden te Drunen behaalde onze voetbalvereeniging Juliana den 2den prijs, zilveren medaille Aalburg. Voor de inwoners van ons dorp ligt gedurende deze week, ten kantore van den Boerenbond, een lijst ter iriteeke- ning voor hen, die kosteloos één lichtpunt vari de Electrische Centrale wenschen te betrekken, waarvan^de kosten uit de fond- sen van de Ebbe zullen worden bestreden. Daarna moet echter de goedkeuring van den Gemeenteraad nog worden gevraagd. Almkerk. A!s een bijzonderheid mag worden vermeld dat door een ingezetene onzer gemeente dezer dagen een brief ont vangen werd uit Rotterdam, welke brief ter post bezorgd was op 31 Dec1914. Beneden Langstraat. De fruitboomen staan er prachtig voor. De pereboomen zien er geheel wit uit van den bloesem en de appelen komen ook vol met knoppen. Als de nachtvorsten ons niet bedriegen het is nog vroeg krijgen we vast een goed fruitjaar. Drongelen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente alhier op Woens dag 13 April n.m. 7" uur (zomertijd) aan de orde 1. Ingekomen stukken, 2. Vaststelling verordering plaatselijke ink. belastingen, 3. Benoeming lid Commisie tot wering van schoolverzuim. Geertruidenberg. De Zaterdag alhier gehouden verpachting van weilanden, be- hoorende tot het Kroon-Domein, had een zeer gunstig verloop. De prijzen varieerden van f100 tot f260 per hectare. 's Gravenmoer. Bij de Ned. Herv. Gein. alhier is als herder en leeraar be roepen de WEvv. heer Ds. J. C. Klomp te Rijssen. Giessen. Zondagmorgen geraakte een motorrijder in »de knik« zijn stuur kwijt en reed pardoes van den ongeveer 5 M, hoogen Maasdijk, juist tegen het huisje van de wed. W. Tegen deze geweldige botsing was het muurtje niet bestand, zoodat de motor in minder dan geen tijd in de woonkamer stond, terwijl de steenen den bewoners om de ooren vlogen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de schade aan huis en motor is be duidend. Land van Altena. De handel m vette varkens wordt vlugger. Men besteedt thans reeds 70 a 72 cent per pond, levend gewicht. Meenwen. Voor het herhalingsonder- wijs voor meisjes hebben zich alhier opge geven 8 leerlingen, ■*- Zaterdag j.l. had in het café Smits alhier een bespreking plaats tusschen den Hoofd-Ingenieur van den Rijkswaterstaat en de daartoe opgeroepen Besturen van de Waterschappen uitwaterende in het Noor derafwateringskanaal, in verband met het voornemen om op te richten één groot algemeen waterschap »het Noorderafwate- rings-Waterschap*, ten doel hebbende werken uit te voeren of de uitvoering t© bevorderen van werken welke kunnen strekken tot het verkrijgen van meer doelmatige waterstanden op het Noorder afwateringskanaal. De meesten der aanwezigen waterschaps besturen achtten de oprichting van zeer groot belang, zoodat de oprichting waar schijnlijk zal volgen. ..T

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2