8EN0RI0 de 10 cents sigaar, I dit ar. iioert m [poept Rook ons SUCCESMERK, Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4078 Zaterdag 16 April1921. MAGAZIJN M lat. 411. Hinthamerstr'aat 24, 's-BOSCH. FEUILLETON. RUILVlAM's lleeren- en fUmlerkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. i) Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit-, Boter en Kaasmesjes. GkERO ZILVER - ALPACCA DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. nasar HSBl.' ■u BÜITENLANDSCB OVERZICHT Op het Huis te Doom is Maandag jl. na eene langdurige ziekte de vroegere Duitsche Keizerin, Augusta Victoria, over leden. De republiek heeft in het Duitsche rijk nog niet zulke hechte wortels gescho ten en een groot deel van het Duitsche volk zal dan ook nog wel rouwen om zijn laatste Keizerin, die bij haar leven alge meen vereerd werd als toonbeeld van de Duitsche huisvrouw, die zich om niets bekommerde dan om de drie K's. Kirche, Kinder, Küche. De sympathie van haar vaderland heeft haar in de ballingschap vergezeld en is nog sterker geworden bij haar langdurig ziekbed. Die sympathie zal zich ongetwijfeld opnieuw krachtig uiten bij hare begrafenis op Duitschen bodem, welke 19 April te Potsdam zal plaats hebben. De bond van Duitsche officieren zal 300 leden in uniform naar de begrafenisplechtigheid zenden Eveneens zal ook als eskorte een eskadron op oorlogssterkte, van de vroegere Pase- walken kurassiers den stoet begeleiden. Een groot aantal Duitsche vorstelijke personen heeft zijn aankomst gemeld, de hertog en de hertogin van Brunswijk, prins Heinrich en zijn vrouw, de kroonprin ses, de groot-hertog van Mecklenburg Schwerin, prins Frederik Karei van Hessen en de groothertog van Baden. Ook Hindenburg en Ludendorff, die den gewezen keizer telegrafisch hun leedwezen uitgedrukt hebben, hebben zich voor de begrafenis aangemeld. De tiende internationale Roode Kruis con ferentie heeft te Geriève vergaderd. Over eenkomstig het voorstel van het internatio naal comité werden zeven commissies ingesteld om de resolutie voor te bereiden. De zeven commissies hadden de volgende onderwerpen te behandelen I. Herziening van de conventie van GenèveII. Ont werpen van een code voor de krijgsgevan genen, geïnterneerden en vluchtelingen uit bezette gebieden lil. Rol van het Roo'le Kruis in geval van burgeroorlog IV. Verhouding tusschen de verschillende Roode Kruis Vereenigingen onderling en ten op zichte van andere humanitaire organisaties en van de regeeringen V. Internationale organisatie van het Roode KruisVI. Personeel en voorwerpen van den genees kundigen dienst VII. Beperking van den oorlog. Van de drie Nederlandsche gede legeerden was mr. H. C. Desselhuis (die bovendien de eer genoot een der secreta rissen van de conferentie te zijn) door de vergadering gekozen als lid der commissies I en V, generaal Colette als lid der com missie IV, waarvan hij tot voorzitter werd gekozen, prof. Koolemans Beijnen als lid der commissies II en VI. Wanneer men bedenkt, dat ongeveer 40 Roode Kruis- Vereenigingen vertegenwoordigd waren en dat iedere commissie uit niet meer dan gemiddeld 15 leden bestond, dan is het duidelijk, dat Nederland zich niet behoeft te beklagen over gemis aan waardeernig voor onze gedelegeerden, die in niet minder dan vijf van de zeven commissies nadruk- Toen ik eenigszins tot bedaren gekomen was keerde ik naar haar vertrek en vroeg haar zoo bedaard mogelijk Wie was daar straks bij u, Amy?® Zij gaf in het eerst geen antwoord, maar ging voort met een opera-airtje te neuriën. Ik weet dat dit beneden mijne waardigheid was maar ik vrees altijd wel iets kinderachtigs in mij te hebben gehad, en ik kon nauwelijks de tranen weerhouden, die mijn oogleden schenen te verbranden. Amy deed niet de minste pogingen om mij tot bedaren te brengen. Ik herhaalde mijne vraag. Ein delijk antwoordde zij ongeduldig»Mijn vader.c «Gij vergist u, Amy,« antwoordde ik, «uw vader is sedert van morgen niet hier geweest, en toen hij uitging zeide hij, den ganschen dag afwezig te zullen blijven. «Waarom verlangt gij dit te weten «O, Amy, hoe kunt gij dat vragen riep ik. «Durft gij mij, na wat ik straks gehoord heb, nog vragen waarom ik dit wil weten «Dus hebt gij geluisterd, George «Toevallig en onwillekeurig, Amy. Denkt gij dat ik met opzet zou geluisterd hebben, om mij zelve te pijnigen door het vernemen van mijne ellende, van de nietigheid van al mijne wenschen, van de logenachtigheid van al uwe geloften 1 O Amy, heb mede lijden met mij 1 Waarom hebt gij mij aldus bedrogen, mij op wien God reeds zulk een' zwaren last gelegd had «Heb ik u bedrogen Wat is er dan gebeurd vroeg zij bedaard. «Wat er gebeurd is herhaalde ik, «hebt gij niet mijne hoop teleurgesteld door uwe liefkozingen en uwe liefde te schenken aan «Mijn klein schoothondje zeide Amy met een gedwongen lach. Dus zijt gij jaloersch op mijn hond I Kom, «Byou«, kom op mijn schoot Haar hond gehoor zaamde en te midden van het liefkozen dat zij hem deed, scheen zij mijn byzijn geheel te vergeten. Vreemde tegenstrijdigheid in de liefde terwijl op het eene oogenblik overdreven argwaan onze rust verstoort, zijn wij het andere oogenblik bereid het voorwerp daar van onvoorwaardelijk te gelooven, ook dan als daarvoor geen grond bestaat. Zoo ging het mij. Amy's stem, haar bijzijn reeds, was genoeg, mij gerust te stellen en bijna schaam ik mij het te zeggen, ik eindigde met haar vergeving te vragen voor mijne onwettige achterdocht. «Goeden nacht, Mr. Scheldon,® zeide zij koel. Nog nooit had zij op dien toon tot mij gesproken. Hare koude hand maakte zich los van de mijne f zij verliet de kamer en ik had voor het laatst hare hand in de kelijk tot actieven medearbeid werden op gevorderd. Het spreekt van zelf dat verreweg de grootste meerderheid der aangenomen resoluties slechts het karakter droeg van aanbevelingen voor de regeeringen. De code voor krijgsgevangenen enz. en het verbod van bepaalde oorlogsmiddelen kan natuurlijk slechts geschieden door een regeeringsconferentie. In zijn boodschap tot opening van het congres heeft de president der V. S. Harding, gesproken zooals van hem* verwacht werd. De veroordeeling van den Volkenbond door de Vereenigde Staten heeft daarin voorgoed (iaar beslag gekregen. De onmid- delijke toekomst van den \olkenbond is hiermede teruggebracht tot een bond ter bevordering van den vrede in de wereld zonder meer. Het Ametikaansche congres komt nu voor'-de taak om vrede met Duitsch'and te sluiten. Verder zal Amerika meespre ken bij de eindregeling van de schadever goeding waarvan het gerommel twee-en-een halve week voor den fatalen termijn zich al aankondigt. Duitschland komt echter, volgens alle aanwijzingen, met tegenvoor stellen, die tot de strekking hebben de verwoesting in Frankrijk te herstellen en te betalen, wat het dan nog verder meent te kunnen missen. De toestand der onderhandelingen in zake het mijnwerkersconflict in Engeland is, voorzoover daarvan naar buiten blijkt, niet verbeterd, do r de aankondiging die GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorbeen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. mijne gedrukt. Ik liep de kamer op en neer, toen Mr. Clement binnen kwam. Er was iets on gewoons in zijne manieren, ofschoon hij zeer hartelijk was ep mij verscheidene malen «waarde George,® noemde. Ik vroeg, of er iets nieuws was, waarop hij eene lange redevoering begon over de wisselval ligheid der fortuin, de kansen van den handel en de tallooze ongelukken, die een koopman steeds vreezen moet. Hij zelf had daar juist ontdekt, dat hij eene aan zienlijke som verloren had en hoewel het hem in zijn hart griefde, moest hij ook bekennen (uit kwalijk begrepen zorg voor mijne belangen) roet mijn klein vermogen te hebben gespeculeerd. Maar het ongeluk vervolgt soms de beste plannen, en hoe smartelijk eene taak dit ook voor hem ware, moest hy mij toch mededeelen, dat «Dat alles verloren is I® zeide ik zoo bedaard mogelijk. «Alles, alles, mijn arme jongen,® antwoordde hij, «maar wees bedaard en weet dat gij niet de eenige ongelukkige zijt. Ik ben geruïneerd, en mijne dochter heeft geen cent meer op de wereld.® Ik was hevig ontroerd, maar ik had zooveel medelijden met Amy, dat ik geen enkel woord van verwijt tot haren vader kon richten. «Amy zal geen gebrek lijden, zeide ik, «geef haar aan mij, en dan zul len wij naar mijne moeder gaan, die ge lukkig zal zijn, haar klein vermogen met ons te deelen.® het bestuur van het Drievoudig verbond (mijnwerkers, spoorwegmannen en trans portarbeiders) heeft gedaan om Vrijdag 15 April 's avonds om 10 uur gezamelijk 't werk neer te leggen. Het besluit om de spoorwegmannen en transportarbeiders tot de staking te roepen werd aanvankelijk verleden Vrijdag geno men, en had Woensdagavond van kracht moeten worden, zoodat de nieuwe prolamatie van het Drievoudig Verbond in werkelijkheid alleen neerkomt op een nader uitstel van de staking. De tusschentijd van ongeveer drie dagen, die zal voorbijgaan voordat de staking in werking treedt, zal een goede gelegenheid bieden voor verzoenende raad gevingen en andere voorstellen, die moeten worden gemaakt en overwogen. De in- formeele besprekingen tusschen de regee ring en de besturen van mijnwerkers en eigenaars worden voortgezet, en vooraan staande leiders der mijnwerkers, w.o. Clynes, Henderson en Thomas, doen al hun best om uit de isnpasse te geraken. Er is alle reden om te gelooven, dat het uitstel van de staking der spoorwegmannen en transportarbeiders tot Vrijdagavond niet geheel vrij is van twijfel, of het opvolgen van het bevel tot staken wel volkomen bevredigend zal zijn. Het lijdt geen twijfel of een groot deel dezer arbeiders is zeer tegen een algemeene staking gekant, die, naar zij begrijpen, het land zou benadeelen. Er is bovendien een tamelijk koude douche gegeven aan het Drievoudig Verbond door de stemming tegen een sympathie-staking door het machtige verbond van matrozen en stokers. Het resultaat van de stemming, voorzoover die bekend is, geeft een meerderheid van 38 pet. tegen de staking. De beursnoteering, die over het algemeen een goede barometer is, toont over het algemeen geen pessimis- tischen geest. De stemming blijft flauw, maar er heeft geen aanmerkelijke daiiug plaats gehad. De verhandelingen staan eenvoudig stil in afwachting van de ont wikkeling van de staking. Er is inderdaad een onderstroom van optimisme ten aanzien van de toekomst. Men gelooft, dat de huidige crisis zal uitloopen in een of andere regeling van de verschillende factoren, die den handel en de industrie hebben gestoord, en dat een dergelijke regeling, in verband met een vooruitzicht op goedkooper geld en andere gunstige elementen, een fikschen zet aan de zaken zullen geven. Ik zweeg om het antwoord te hooreri. Mr. Clement bleef ook eenigen tijd zwijgen en zeide eindelijk «Uw aanbod is, zooals ik had kunnen verwachten, edel en onbaat zuchtig, maar gij hebt niet bedacht, dat Amy opgevoed is op eene wijze, die het haar bijna onmogelijk maakt, gebrek te lijden.® «Zij zal geen gebrek lijden,® zei ik. «Wij zullen haar alle mogelijke gemak verschaffen.® «Zij is niet alleen aan gemak, maar ook aan weelde gewoon geweest, en kan die niet ontberen,antwoordde Mr. Clement. «Gij weet, waarde George, dat ik u altijd ouderlijke liefde heb toegedragen, maar hoe diep mijn medelijden met uwen toe stand ook zij, ben ik verplicht meer aan mijn arm kind te denken dan aan u. Zij mag nooit armoede lijden.® Mijn bloed kookte, mijn hart klopte hoor baar en als buiten mij zeiven riep ik uit «Daar gij uwe heilige belofte herroept, Mr. Clement, daar gij mij voor eeuwig onge lukkig maakt, door mij te laten boeten voor uwe schuld, zal ik niet langer met u spreken. Ik zal een beroep doen op het eergevoel en de liefde van Amy, en als ook zij uwe lage gevoelens deelt, dan zult gij geen last meer van mij hebben. «Mijne dochter staat het kiezen vrij,® zeide Mr. Clement, zijn woede bedwingende. «Ais zij zich eene wisse armoede op den hals wil halen, kan zij dat doen, maar ik heb betere gedachten van baar. Ik zal Gorinclieui. BUITENLAND. lu bouw syude oorlogsschepen. Blijkens een dezer dagen in het open baar gedane mededeeling over in bouw zijnde oorlogsschepen in de landen der ver schillende groote mogendheden, heeft Groot- Britannië opdracht gegeven voor den aan bouw van zestien slagschepen, de Ver, Staten heeft er eveneens zestien in aanbouw, Frankrijk vijf, Japan twaalf. Wat de kruisers betreft heeft Groot-Brittannië er vier op stapel, Frankrijk en de Vereenigde Staten geen en Japan zes. Het personeel van de vloot bedraagt dit jaar voor Groot-Brittannië 133.700, welk cijfer vermoedelijk zal worden verminderd tot 131.700. Voor de Vereenigde Staten zal het waarschijnlijk even groot zijn als verleden jaar, n.l. 150.000 man en voor Japan 76.000 man. Op ontwapening gelijkt dit nog alles behalve. Zy was niet bang, De directrice van een postkantoor te Cork (Ierland) heeft zes mannen op de vlucht gedreven, die revolvers op haar richtten en geld eischten. Toen zij dit weigerde kreeg zij een klap op het hoofd met een revolver, waarop zij, uitroepende, dat zij liever wilde sterven dan zich over te geven, presse-papiers wierp naar de aanvallers, die op de vlucht sloegen. Ernstig mijnongeluk. Op de mijn «Konstantijn de Groote® dadelijk bij haar gaan en haar besluit vragen. «Ik ga met u,« zeide ik, hem volgende, terwijl hij mompelde: «ondankbare jongen Waarvoor moest ik dankbaar zijn voor armoede en ongeluk voor het vergallen van mijn bestaan Mr. Clement trad Amy's kamer binnen en verhaalde op hartstochtelijken toon alles wat er gebeurd was. Amy antwoordde met die zachte stem, die ik vroeger in haar zoo lief had gehad. Zij scheen alles wat er dien avond gebeurd was vergeten te zijn. «Mijne genegenheid voor onzen armen George,® zeide zij, «heeft geen begin gehad, zij is met mij opgegroeid. «Hoe is het mogelijk dat ik geen mede lijden met hem zou gevoelen, en deel nemen in zijn ongeluk, waarde vader «God zegen u voor die troostrijke woor den, geliefde Amy,« riep ik naar haar toe gaande, «ik kon niet gelooven dat gij mij zoudt verlaten na al wat ik geleden heb, gij zult de mijne zijn, Amy, en wij zullen naar mijne moeder gaan, haar troosten en bij haar troost vinden. Nu ik weet dat gij mij nog lief hebt kan ik alles verdragen.® Gij begrijpt mij verkeerd, George,zeide Amy, mij zacht afwerende. «Ik zal voor u steeds eene oprechte vriendin, een lief hebbende zuster zijn meer kan ik nooit voor u wezen.® MEUWSBLAD voor liet Laid van Heisden en Altens, de Laiastraat en de gommeUrwaerd Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1