pa, ALPJHL HUPSCH I ^i%e^re^e collectie FRANSCH KRISTAL Winsumer Zalf *uchhcte Vughterstraat 19. 's-BOSCH. in de nieuwste modellen. MIJHHARDTS Levering onder garantie van breuk en bij levering. STAAL-TABIETTEN TELEFOON Tlö. bij Bochura, heeft door het springen van een veiligheidslamp een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor een gedeelte van de mijn instortte. Ongeveer 100 mijn werkers moeten daardoor van de wereld afgesloten zijn. Er zijn reeds 14 dooden, 5 zwaar en 4 licht gewonden boven gebracht. o Duitsehe kalen naar Italië en andere landen. Berlijn, 13 April. De Resto del Carlino maakt gewag van het oprichten van een handelsagentschap te Milaan voor den uit voer van Duitsehe kolen uit Frankrijk naar Italië. Het voornemen bestaat te Bazel een soortgelijk agentschap te stichten. Over de levering van kolen aan Oostenrijk wordt onderhandeld. De opeenhoopirig van kolen in de Fransche depóts maakt den uitvoer van ongeveer 300.000 ton per maand wenschelijk. o Het conflict in de Deensche nijverheid is nu zoo goed als bijgelegd. Op voorstel van den officieelen bemiddelaar is in alle bedrijven de uitsluiting en staking opge heven en zal het werk worden hervat. o De algemeene staking in Engeland. Londen, 13 April. De electriciens hebben besloten aan de algemeene staking mee te doen. Ook de vereeniging van spoor wegklerken zal zich aansluiten bij de staking. Lloyd. George heeft aan de leiders der spoorwegmannen en transportarbeiders ge schreven en hun gevraagd om welke redenen zij besloten hebben om zoo'n ernstigen slag toe te brengen aan hun landgenooten. o De nieuwe staatsgreep ran Lekar 1 De Nue Züricher Zeitung verneemt uit Boedapest, dat kolonel Lehar, die wegens het deelnemen aan den staatsgreep van koning Karei door Horthy, den regent, uit zijn ambt ontzet is, gehoorzaamheid weigert en aan het hoofd van een troep royalisti sche officieren een nieuwen staatsgreep tracht te ondernemen. o Pest iu Pary». Het is nu wel zeker schrijft het «T. v. G.t dat zich af en toe gevallen van builenpest te Parijs voordoen deze vorm is niet zoo besmettelijk als de longpest, maar toch doet men goed alle maatregelen ter bestrijding te nemen, die men eenigs- zins nemen kan. Het uitroeien der ratten is wel ondoenlijk. De pest in Siberië. Volgens berichten uit Mandschoerze heerscht er een nieuwe pest-epidemie in Siberië. In de mijnen van Tschalanior zijn meer dan twee honderd gevallen van zwarte pest waargenomen. Het dragen van gouden horloges verboden. De correspondent van de «Evening News« te Kopenhagen meldt,f*dat volgens berichten van de Russische grens, de Raad van Volkscommissarissen hel als een on vergeeflijk luxe beschouwt, dat het volk gouden horloges draagt. De Raad heeft gelast, dat dergelijke artikelen bij het commissariaat voor buitenlandschen handel moeten worden ingeleverd, teneinde als fonds te dienen voor de betaling van in het buitenland gekochte goederen. geneest uitsluitend steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, open beenen, winterhanden en -voeten, dauw-, haard en ringworm, zwerende borsten, oude en. verwaarloosde, enz. enz. Verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten en Winkeliers en te H6Ubden bij J. N. W. Brugnuan, Coiffeur, Botermarkt's-B0SCh Gebrs. Ver hees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem, Firma Schoon, Apoth. Hoogstr. Waalwijk, Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk, G Bijnén. Waar riiet verkrijgbaar isveikoopers govraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.) BINNENLAND. Sleutelgeld. Een huiseigenaar uit Soestdyk, die bij het verhuren van huizen in de Westraven straat te Utrecht van de toekomstige huurders bedragen van circa f 100 aan sleutelgeld had geëischt, zag zich thans veroordeeld tot f 300 boete subs. 80 dagen, f 250 subs. 50 dagen en f 200 subs. 40 dagen hechtenis. In totaal zal hij dus een boete hebben te betalen van f 750. o Weer wat nieuws. In de Maandagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Enschedé hebben bij een benoeming van een wet houder bij twee stemmingen alle raadsleden blanco gestemd. In de volgende zitting zal de benoeming weer aan de orde worden gesteld. o Nederland en België. Men seint uit Brussel Een lid van het Belgische kabinet, dat wij gevraagd hebben naar een mogelijke hervatting van de besprekingen met Neder land, heeft ons geantwoord, dat deze quaes- tie op het oogenblik een punt van over weging uitmaakt voor de Belgische regee ring. (N. R. Ct.) Een internationale wedstrijd te Gurinchtm. Naar wij vernemen, zal «Unitas* op een der Pinksterdagen een wedstrijd spelen tegen het West-Duitsche Liga-elftal der Balspielverein Essen-Altenessen 1906 uit Essen. Op den anderen Pinksterdag speelt dit elftal tegen E. V. V. te Eindhoven. Wij lezen in de Dordrechtsche Ct. De los werkman H. C. N. zag Maandag op de Merwekade, onder vele andere be geerlijkheden, ook een kist met 700 eieren, toebehoorende aan een koopman te Heusden, die hij meende zich te moeten toeeigenen. De man ventte de eieren direct uit voor zes cent per stuk en had spoedig een goed deel ervan verkocht. De rest deed hij over aan den uitdrager P. Bij laatstge noemde werden zij door de politie in beslag genomen. Eveneens werd in beslag ge nomen het geld dat op N. C. H. werd bevonden. Tegen dezen is procesvei baal opgemaakt. o Naar wij vernemen, is het bericht, dat in schier alle bladen de ronde deed, dat een ministerieele brief is verzonden aan de directeuren der rijksnormaallessen, waarin werd medegedeeld, dat ditmaal ook 18- jarige leerlingen uit de 3de klasse aan het examen voor onderwijzerfes) kunnen deel nemen, onjuist. Veenbrand en Communisme. Zelfs «De Tribunes zinspeelt er op, dat het Commu.' isme niet onschuldig is aan den geweldigen veenbrand in Twenthe. Tartend schrijft het blad: Hoog laaien de vlammen ten hemel van de brandende hoopen turf, die duizenden guldens schade toebrengen aan de heeren veenkapitalisten. De veenkapitalisten, die schier barsten van oorlogswinst, gaven duizenden veen- slaven prijs aan den hongerdood, op grond van overproductie van turf. Wellicht dat deze veenbranden, die overproductie een weinig doen slinken. Maar de brandstichters heeten niet ver antwoordelijk, want zij handelden uit wan hoop. B, en W. van 's Hertogenbosch stellen den gemeenteraad een reorganisatie van het openbaar lager onderwijs voor, teneinde door inkrimping van aantal scholen te komen tot vermindering der lasten van het open baar onderwijs en de verschillende scholen in overeenstemming te brengen met de nepalingen der nieuwe wet tot regeling van het lager onderwijs. Genruaal E. J. ran Bel f In den ouderdom van bijna 99 jaar is in Den Haag overleden de gepensiomieerde luitenant-generaal E. J. van Bel. Generaal Van Bel, die m 1885 den militairen dienst verliet, heeft omstreeks veertig jaar aan het hoofd gestaan van hel vroegere regiment grenadiers en jagers. o Men meldt aan het «Hbld.c uit Doorn Woensdagmiddag cirkelde een Duitsehe vliegmachine, zwart en wit geschilderd, met zwarte rouwlinten aan de vleugels en staart, boven het «Huis DoornEene groote krans werd uitgeworpen, versierd met drie nationalelinten, waarop gedrukt stond «Letzier Ehrbeweis an I. M. Augusta Victoria*. Op een der andere linten «E. K. L. O. W. F. Stevens en Co.c o Goedkoope cokes. Te Groningen is in ruim 1 week 44.000 H.L. goedkoope cokes ad f 1 per H.L. verkocht. De prijs is nu verhoogd tot f 1.50. o Gesnapt. Te Groningen is gevankelijk binnenge bracht als verdacht van het in brand steken van de korenmijten, die door onbekende oorzaak een prooi der vlammen zijn ge worden, den beruchten rijwieldief Klaas H., uit Delfzijl. Slaapziekte. Te Delft is een 53 jarig werkman lijdende aan slaapziekte. De patiënt slaapt reeds acht dagen. De burgemeester van Amsterdam, de heer J W. C. Teilegen, is uit Parijs weer in de hoofdstad aangekomen. Zijn ge zondheidstoestand is echter nog van dien aard, dat hij voorloopig zijn werkzaam heden niet kan hervatten. o Vermindering grenspersoneel. Nadat het grootste deel der ongehuwde dagkommiezen was ontslagen, hebben nu ook een aantal gehuwde dagkommiezen aanschrijving ontvangen, dat met ingang van Juli hun diensten niet meer noodig zijn. o Komeet op komst. Half Mei is met het bloote oog de ko meet 1921a te zieri zij werd de vorige maand te Johannesburg ontdekt. Overreden. Dezer dagen is op het Weerpad (voor malig Buiksloot) te Amsterdam, een wiel rijder, die zonder licht reed, door een auto overreden en gedood. Volgens een ingesteld onderzoek zou den chauffeur geen schuld treffen. I meisjes en vrouwen gebruikt I Deze genezer) Uwe bloedarmoede en .geven tl een gezonde gelaatskleur. 3U ons van 90ct..f'-i.75enp3.*o apotheKsrs en drogisten. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Heusden, maken bekend dat dit jaar voor den HERIJK van maten en gewichten zitting zal worden gehouden alhier in het locaal naast het Gemeente huis (Pelzestraat) op 27 April a.s. van 9 12 en van 1—3| nar voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t./m. L; op 28 April a.s. van 9 -12 en van 1 3^ uur voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters M t./m. Z. Heusden, 12 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN, De Wethouder, VAN EVERD1NGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. Als lentebode is de ooievaar op de kerk gearriveerd. Door de scherpschuttersvereeniging St. Blasius alhier zal met Hemelvaartsdag, 5 Mei a.s. Ie kermisdag, haar jaarlijks koningsschieten plaats hebben. Naar we vernemen zal daarbij de harmonie «De Eendracht* uit Herpt hare medewerking ter opluistering verleenen. De tweejarige tainbouwcursus, uit gaande van de afdeeling Heusden der Maatschappij tot *t Nut van 't Algemeen, welke in October 1919 geopend werd onder de leiding der Heeren P. Stassen en C. van Sintiuien, hield Woensdagavond, gedurende pl.m. 3 uren, zijn officieele eind les in tegenwoordigheid van den Heer van Gogh, Rijkstuinbouwleeraar te Breda, en de Commissie van Toezicht, bestaande uit de Heeren Mr. van Ommeren, Dr. Auër en Hilwig. De cursus, aanvankelijk met 12 leerlingen begonnen, telde aan het eind nog 5 deelnemers. De eindles werd hoofdzakelijk besteed aan het stellen van vragen door den Heer van Gogh. Het resultaat was niet schitterend, wijl slechts aan één leerling, den Heer W. A. C. van der Steenhoven, het diploma voor «trouw en met vrucht gevolgd onderwijs* kon worden uitgereikt. In zijn slotwoord zei de Rijkstuinbouwleeraar, dat meerdere diploma's niet gegeven konden worden, wijl vooral de kennis in de theoretische vakken te veel te wenschen overliet. (Ingezonden). Een paar maanden geleden werd, op voorstel van eenige dames hier ter plaatse besloten een liefdadigheids-voorstelling te geven ten bate van de vereeniging «Het Groene Kruis« alhier, welk voorstel door het Bestuur van genoemde Vereening dank baar werd aanvaard. Het steeds toenemend aantal leden maakt uitbreiding van het magazijn beslist noodzakelijk, hetgeen groote geldelijke offers vraagt. Het was dan ook een goede gedachte op deze wijze de Ver eeniging geldelijke steun te willen verleenen. Veel moeite hebben de dames zich getroost, veel vrije uurtjes moesten opgeofferd worden, moge dit alles betoond worden door een groote belangstelling in «Een moderne Asschepoester* op 21 en 22 April a.s. Evenals andere jaren zal ook dit jaar wederom de «Emmabloem* worden ver kocht en wel op Zaterdag 23 April a s. Zooals bekend, komt de opbrengst geheel ten goede van de tuberculosebestrijding, uitgaande van de Vereeniging «Het Groene Kruis te Heusden. Meer nog dan andere jaren wordt op Uwe vrijgevigheid aange- gedrongen. Wil de Vereeniging werken op de wijze z oals dit door het Rijk is voorgeschreven, dan moet over grootere inkomsten beschikt kunnen worden. Aan- schaf van meerdere ligstoelen en ontsmet tingsmateriaal is dan een eerste vereischte. Tooit u dus allen met de «Emmabloem* 1 De opbrengst hierop, zij nogmaals gewezen, komt niet ten bate van de algemeene kas van de Vereeniging «Het Groene Kruis« maar speciaal van de afdeeling «Tubercu losebestrijding* en mag ook slechts ten be hoeve van Tuberculoselijders aangewend worden. Jonge dames die tot den verkoop willen medewerken worden verzocht zich op te geven by de Secretaresse, Mevr. Auër- Wind. Werkendam. Door de rijksveldwachters alhier zijn eenige eenden in beslag genomen bij een persoon te Hank, die ten nadeele van H. K., uit den Biesbosch, waren ontvreemd Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Almkerk. Onze vroegere dorpsgenoot den Heer M. Bochner thans wonende te 's Gravenhage werd dezer dagen benoemd tot Agent van Politie aldaar. De heer B. Roubos, alhier is in gaande 1 April benoemd tot assitent a/d Coöp. Stoom zuivelfabriek Altena alhier. De heer A. Burghout benoemd tot lid v/d Raad dezer gemeente heeft deze benoeming aangenomen. Wegens plaatsgebrek het verslag van den gemeenteraad in het volgend nummer. Capelle. Ds.' Bus, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Ouddorp heeft de toe zegging van beroep naar deze gemeente ontvangen. Tot voorzitter der Oudercommissie aan de school in de Kom alhier is gekozen de heer C. Vos. Toen j.l. Dinsdag de knecht van P. L. F. T. met zijn wagen met paard bespannen aan het mestrijden was, kwam hij ter hoogte van J. P. op de Vaartkant alhier in een sloot terecht. Met zeer veel moeite werd paard en wagen op het droge gebracht. Een en ander was het gevolg van het niet willen uitwijken van C. P v. O. uit de Nieuwstraat alhier, die boven dien na het ongeval nog doorreed en wei gerde hulp te verleenen. Een woord van lof komt in dezen toe aan het kranig op treden van J. P. Toen dezer dagen de huurkoetsier C. M. alhier zijn paard aan het café van de heer d. J. te's Gravenmoer liet drinken kreeg dit dier een voetbal tegen zijn kop, waardoor het beest op hol sloeg. Het ge volg daarvan was, dat de inzittenden zekere C. S en de echtgenoote van A. v. d. Sch. zich zoodanig bezeerden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onder leiding van den heer A. van der Waals alhier werd j.l. Zondagmiddag, begunstigd door prachtig weder, bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, het tweede gedeelte der eerste ronde van den seriewedstrijd, uitgeschreven door de voet- balvereeniging «Excelsior*, op het voetbal- terrein gespeeld. De eerste match tusschen «S.V.V uit Sprang en «R.W.B. II* uit Besoijen eindigde in een gelijk spel. Na ver lenging wist «S.V.V.met 1 0 te winnen. Vervolgens verscheen in het veld »Victoria« uit Raamdonk en «Achilles III« uit Tilburg. Na een flink gespeelden wedstrijd wist «Achilles lil* met 3 —2 te winnen. Na afloop dezer wedstrijden had een vriend schappelijke ontmoeting plaats tusschen een Excelsior-combinatie uit deze gemeente en een Brabantia-combinatie uit Waspik, welke met een 21 overwinning voor Capelle eindigde. Doeveren, '14 April. Gisterenavond hield den EdelAchtbaren Heer Bruue in de Openbare school (e Heesbeen eene rede over electriciteitsvoorziening, met het doel Doeveren en Heesbeen in de gelegenheid te stellen het genot van electrisch licht deelachtig te doen worden. Na eerst hejt voorstel der Provincie en de plannen der Gemeentebesturen te ken nen gegeven, de kosten en het nut in al- gemeenen zin besproken te hebben, kwam spreker tot het feitelijke doel. Allereerst dient het Rijksstoomgemaal te Waalwijk aangesloten te worden eerst daarna kunnen Doeveren en Heesbeen bereikt worden, waar de lyn dan doodloopt omdat Heusden er niet van kan profiteeren, zoodat voor deze twee kleine plaatsjes zeer groote kosten gemaakt moeten worden. De hoofdkabel kost volgens den geachten spreker f 5.50 per strekkenden meter, welke kosten wel over een lange reeks van jaren verdeeld kunnen worden, maar die toch, behalve de kosten voor persoon lijke aanleg en onderhoud, op de hoofden der verbruikers neerkomt. Met het oog op de bevolking, die bijna uitsluitend uit kleine landbouwers bestaat, die toch altijd nog petroleum zullen moeten gebruiken, en de moeilijkheid die zich kan voordoen, wanneer deze plaatsjes eens bij Heusden gevoegd werden is het, naar sprekers bescheiden meening, een punt van ernstige overweging waard, alvorens een vast besluit genomen wordt, wijl hel niet alleen gaat over het heden, doch ook om de toekomst. Genderen. Bij het op 13 April ge houden rpondeling eind-examen der Rijks- laiidbouwwinterschool te Dordrecht is onder meer geslaagd de leerling E. G. van der Beek alhier. Van het bouwen met Rijkspremie zal hier druk gebruik gemaakt worden. Voor een zevental te bouwen huizen is reeds premie aangevraagd. In den paardenhandel is het thans erg stil, in tegenstelling met het vee, vooral jeng vee dat aan enorme hooge prijzen zeer gezocht is. De vette varkens zijn ook goed verhandelbaar aan den prijs vao rond 70 cent per pond levend gewicht. Ook de biggen blijven nog duur, hiervoor betaalt men nog 30 d. 40 gulden. De handel in hooi en stroo ligt geheel stil. 's Gravenmoer. D9 Antir. Kiesver- eeniging is met de inzending der gelden voor het Miljoenplan boven verwachting geslaagd. Het totale cijfer bereikt bijna 50 procent boven den aanslag. Herpt. De werkzaamheden op het land schieten dit voorjaar alhier goed op. De aardappelen zijn bijna allen gezet en reeds vele landbouwers zijn bezig het land voor voederbieten klaar te maken. Het mooie droge weer draagt veel tot het zoo goed opschieten der werkzaamheden bij. Nederhemert (Eiland.) Onze dorps genoot J. Roozeboom behaalde dezer dagen het diploma voor den landbouw. Uitwijk. Toen gisteravond de knecht van den landbouwer H. van het land kwam schrikten zijn paarden van een daar- staanden kooprnanswagen met het gevolg dat zij op hol sloegen, waardoor het zoontje In flacons

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2