^ooFcf- "ermoeidhe^J LEVETOGEN 9ax Hóls gearresteerd. Max Hölz, de geestelijke vader van de "Maart-onlusten van dit jaar, de aanvoerder van het roode leger in Midden-Duitschland, die ook onder zware verdenking staat, de aanslagen te Berlijn gepleegd te hebben, is in den afgeloopen nacht in het Westen van Berlijn door beambten van de veilig heidspolitie gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Burgemeester Teilegen f Nauwelijks teruggekeerd van de buiten- landsche reis, waarvan hij vergeefs herstel had gehoopt voor zijn zwaar geschokte ge zondheid, is burgemeester J. W. C. Tei legen, Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur overleden. Een zoo plotselingen en noodlottigen keer had niemand gedacht, dat zijn ziekte ne men zou. Wel begrepen zij die in zijn naaste omgeving vertoefden hy zelf scheen er minder van overtuigd dat een lange rustperiode geboden was, vóór het zware werk van het burgemeestersambt weer zou mogen worden opgevat, maar dat het einde reeds zoo oaby was, geen die er eenig vermoeden van had. Voor burgemeester Tellegen is het leven werken geweest, zich altyd en overal ge ven aan de taak, die zijn ambt hem op legde of die hij zich zelf stelde. Dat dit plotseling niet meer zoo wezen zal, is iets dat zijn omgeving zich moeilijk kan voor stellen. Duitsche concurrentie. In »De ConfectiefabrikanU wordt ge klaagd over den invoer van Duitsche goe deren. Duitschland stuurt onophoudelijk in groote massa's confectiegoederen en lin geries over de grenzen, tegen prijzen zoo laag, dat aan concurrentie niet te denken valt. •Bovendien nog, dit moet erkend,zegt het blad, seen voor wat de volkskleeding betreft, beter afgewerkt dan ortze indus trieën haar artikelen afleveren. Men con curreert ons, van over de oostelijke grens, doodt. Het blad ziet geen ander redmiddel voor de confectiefabrikanten en hun werklieden dan een hoog inkomen recht op gefabri ceerde goederen. Zoo dit niet gebeurt, dan gaat het Nederlandsche confectiebe drijf onvermijdelijk te gronde. Sterke nachtvorst. (Mededeeling van het Ned. Kon. Met. Inst. te De Bildt.) Gedurende den nacht van 45 op 46 Apiil daalde te De Bildt de luchttempera tuur tot 3.8 Celsius onder het vriespunt. Dit is de laagste temperatuur, die sinds de oprichting van het Instituut na den 45en April te De Bildt of te Utrecht is waargenomen. In 4884 werd minus 3.7 op den 49en opgeteekrnd. De absolute laagste temperatuur in April is minus 5.3 op 44 April 4917. De laatste voorafgaande nachtvorst van beteekenis minus 3.4 kwam voor op 29 April 1919. Op den grond daalde de temperatuur tot minus 7.2 Celsius. Van een schipper, die uit rijden ging. Een te Rotterdam verblijvende Rijn- schipper, die al zoolang gevaren had, wilde Donderdagnacht voor de verandering wel eens gaan rijden en tot verhooging van het genoegen nam hij 2 dames van den Sehiedamschen dijk mee. Zoo toerden zij heel gezellig, maar één der »dames® kreeg onderweg genoeg van het rijden en stapte uit. Schipper reed met de andere door, doch, op deu Walenburgerweg gekomen, bemerkte hij, dat zijn portefeuille met f 440 en eenige papieren verdwenen was, waarschijnlijk tegelijk met de uitgestapte dame. Het gevolg was, dat de rijtoer eindigde in de Groote Paauwensteeg, waar de andere, C. J. genaamd, op vermoeden dat zij ook wel iets van die portefeuille weten zal, in het politiebureau werd opge borgen. o „De kluiienaar". Onder de gemeente Steenbergen woonde in een armoedig hutje, dat van alle ge makken verstoken was, zoowel uit- als in wendig, een zekere Broos, algemeen bekend als »de Kluizenaars, omdat niemand bij den 70-jarigen grijsaard inwoonde of voor hem zorgde. Ouderdomsrente en nog wat arbeidsloon vormden zijn inkomen. Eenige dagen zag men hem niet en toen men de hut inkwam, bleek dat hy dood was en dat ratten reeds het lijk geschonden hadden. De wolkbreuk. Weltevreden. In den omtrek heeft een wolkbreuk een aardstorting tengevolge ge had. Een kampong werd bedolven. Er zijn 24 dooden en 6 gewonden. o lit de Eerste Maner. Tabakiaccyns. Het wetsontwerp tot heffing van een tabaksaccijns kon, blijkens het voorloopig verslag, bij het onderzoek in de afdeelingen geen onverdeelde instemming verwerven. Vele leden hadden menig bezwaar tegen dit ontwerp. In beginsel verklaarden zy tegenstanders te zijn van accijnzen. Zij achtten bovendien den gekozen vorm voor vele bedrijven uiterst belemmerend en een bron van tal van vexaties. In de gegeven kommervolle financieele omstandigheden meenden echter ook zij, dat verwerping van dit wetsontwerp moeilijk te verant woorden zoude zijn. Bij sommige leden had het echter vrij groote bevreemding ge wekt, dat de Minister in de Tweede Ka mer er eene portefeuille-quaestie van heeft gemaakt daar het hier toch eene zuiver financieele aangelegenheid gold en daarbij de portefeuille-quaestie volgers hen eigen lijk niet te pas kon komen. o Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 10.000 kievitseieren ter markt gebracht. De prijzen, welke reeds tot 45 cent per stuk waren gedaald, zijn later op den dag gestegen tot 22 cent, blykbaar in verband met de groote vraag. o Duitsche verpleegsters naar ens land. Wethouder Abrahams, te Amsterdam, overweegt gediplomeerde Duitsche ver pleegsters in dienst te nemen, teneinde voldoende personeel te krijgen om den 8- urendag in de ziekenhuizen in te voeren. o De Vrijheidsbond. Zaterdag 46 April had in het Concert gebouw te Amsterdam, onder Voorzitter schap van Mr. Rink, een fusie plaats van de Liberale Unie, den Bond van Vrije Liberalen, den Economischen Bond, de Neutrale Partij, de Middenstandspartij, de de Algemeene Staatspartij en de Groep voor Maatschappelijke en Ethische Belangen. In plaats van al deze^groepen zal.voor taan slechts eene partij optreden. De vergadering wees ten^slotte de vol gende negen personen aan in het bestuur van den Vrijheidsbond":?Mr. Dresselhuys, Drion, Prof. Viseer van Yzendoorn, Wal raven Boissevain, Mej. Johanna Naber, Mevr. van Heerdt, Dr. Hulsh 'ff Poll, Ridder van Rappard en Dd. v, d. Berg. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 'a Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende hét seizoen ook des Zondags geopend van 10—4 uur. Heusden. Te Drimmelen is plotseling overleden onze vroegere stadsgenoot de Rijksveldwachter A. Dolfing in den ouderdom van 37 jaar, achterlatende een weduwe met drie jeugdige kinderen. De tijdgeest is ook tot op deze plaats doorgedrongen. Bij het Dinsdagj.l. plaats hebbende huwelijk van den Heer J. W. Schneider en Mejuffrouw C. Verhoeven werden de hoofdpersonen, familie en ge- noodigden in 5 auto's naar stadhuis en kerk vervoerd. Voor het eerst had dit op deze wijze alhier plaats. Twee buurvrouwen woonachtig in de Zustersteeg hadden ruzie. De respec tievelijke echtgenooten mengden zich in de kwestie en gingen ten slotte melkander te lijf waarbij een zekere J. B. zoodanig over het gezicht gesneden werd dat hij als herinnering daaraan thans met hoofd in doeken gebonden rond loopt. Zondag 1.1. had in het café ïde Gouden Leeuw® de uitgeschreven humo ristische wedstrijd plaats, waaraan door tien mededingers werd deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgt le prijs, gouden medaille en 40 gulden de heer W. Kuys te Herpt met 24 pun ten 2e prijs, zilveren medaille en f 7 50 de heer C. Didden, Waalwijk, met 20 punten; 3e prijs zilveren medaille en f 5.— de heer Chr. Cooymans met 19 pumen 4e prijs zilveren medaille, de heeren Damen en Van Engelen met 46 punten. Publieks prijs de heer W. Kuijs uit Herpt 93 p. De heer J. W. Stassen slaagde gisteren te Haarlem voor de akte als on derwijzer. Almkerk. Door de gemeente Veld wachter alhier, is proces-ver baal opgemaakt tegen den Voorzitter v/d Chr. Zangvereen. Oefening kweekt kunst® te Nieuwendijk (gemeente Almkerk) ter zake het zonder vergunning van den Heer Burgemeester geven van eene openbare uitvoering aldaar. Op Donderdag 24 April a.s. hoopt de Chr. Zangvereen. iMeester Smits® te Waardhuijzen eene openbare uitvoering te geven in de Ger. Kerk aldaar. Aanvang n.m. 8 uur (Zomertijd.) Het zal voor de ouders hoogst aan genaam zijn te vernemen dat met toestem ming van den Heer Inspecteur van L. O. te 's-Bosch door het Gem. Bestuur van af heden de schooluren zijn geregeld vol gens den gewonen tijd. Bommelerwaard. Prachtig is alhier de bloei der fruitboomen die ons veel fruit beloofden, of dit echter in werkelijkheid zoo zal zijn valt te betwijfelen. De nacht vorsten der laatste dagen hebben veel kwaad gedaan. Vele der reeds gezette peren zijn zwart geworden. Ook de kersen hebben veel geleden. En dan onze aardbeivelden. Mild bloeiden ze docb ook hier heeft de nachtvorst groote, schade aangericht. Waar de aardappelen reeds boven stonden, is ook het loof afgevroren. Daarom is de schade echter gering, daar dit slechts bij een hoogst enkelen akker het geval is. Beneden Langstraat. Tengevolge van het gure weder is er in den hooihandel eenige meerdere vraag gekomen en is de prijs ook eenigzins hooger. Men besteedt voor het goede handelshooi f 20 k f 22 per 500 K.G. doch in de inferieure soorten gaat niets om. De reeds hoog gespannen verwach tingen omtrent het fruit, worden door de sterke nachtvorsten zeer teleurgesteld voor al de pas gezette steenvruchten zijn zeer gedund en ook van de pereboomen is veel bloesem vernietigd. In de druivenkasten is zelfs het blad bevroren. Capelle. Zaterdag jl. had B. R. bij het 'houthakken het ongeluk een splinter in zijn oog te krijgen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, op welks advies hij ter behandeling naar het zieken huis te 's Bosch moest worden overgebracht. P. V., werkzaam bij den aanleg van het Wilhelminakanaal, kreeg, tijdens zijn werk een stuk ijzer op den voet. Bij zijn thuiskomst alhier was hij verplicht zich onder geneeskundige hulp te stellen. Zondagmiddag werd op het sport terrein aan de W. v. Gendsvaart alhier de finale en demi-finale van den seriewed strijd, uitgeschreven door de Capelsche voetbalvereeniging Excelsior, gespeeld. Bij loting was bepaald, dat in de finale Bra- bantia uit Waspik tegen Juliana uit Baardwijk en S. V. V. uit Sprang tegen Achilles III uit Tilburg zou spelen. De eerste wedstrijd eindigde in een 1—0 overwinning voor Brabantia, terwijl de 2e match, na een kwartier verlenging, een ge'ijk spel tot uitslag gaf. Stand 1 0. Bij de nu volgende loting was S. V. Y. de gelukkige. De verliezersronde tusschen Juliana en Achilles III eindigde in een 10 overwinning voor Achilles. De match om den eersten en tweeden prijs tusschen Brabantia en S. V. V. eindigde in het voordeel van Brabantia, stand 1 0, zoodat Brabantia den eersten prijs (zilveren lau werkrans) behaalde, S. V. V. den tweeden prijs (zilveren lauwertak), Achilles III den derden prijs (zilveren schild) en Juliana den vierden prijs (verguld zilveren medaille). De wedstrijden, die onder leiding van de heeren P. Treffers uit Sprang en A. van der Waals alhier stonden, hadden een vriendschappelijk verloop. Ze werden bij gewoond door circa 700 belangstellenden. Na afloop werden in het clublokaal met een korte toespraak van den voorzitter onzer voetbalvereeniging Excelsior in volg orde de prijzen aan de aanvoerders der winnende elftallen uitgereikt, waarmede het officieel<° gedeelte van dezen in alle opzichten uitstekend geslaagden seriewed stryd, waarop Excelsior met genoegen kan terugzien, was afgeloopen, Drunen. Alhier kwam bij het gemeen tebestuur een verzoek in van een kermis reiziger om een standplaats op de a.s. ker mis voor een wouderkalf met 6 pooten. Belanghebbende kreeg bericht terug, dat zijn verzoek niet kon worden toegestaan, omdat de menschen hier allen afkeerig zijn van dieren met zes pooten. Gravenmoer. Tot verkrijging van Rijkspremie voor het bouwen van woningen zijn hier reeds verschillende aanvragen ge daan. Op een tweetal dier aanvragen is reeds goedgunstig beschikt. Genderen. Alhier is een ledenverga dering gehouden van de onderlinge Paar- denverzekering, omvattendende de gemeenten van het oostelijk gedeelÖTvan 't Land van Heusden en Altena. Door den secretaris, den heer C. J. Branderhorst alhier, werd een keurig jaarverslag gegeven van de goede werking der verzekering, verder deelde hij mee, dat in 'thfgeloopen jaar de vereeniging een goede werkkrncht heeft verloren door 't o/erlijden van den heer D. van Campen te Drongelen, die als Be stuurslid veel heeft gedaan voor >Onder- linge steun® en waarmede het Bestuur steeds aangenaam mee heeft samengewerkt. De rekening getuigde ook van een keu rige administratie en sloot met een batig goed slot. Als nieuw Bestuurslid werd gekozen de heer J. A. van Campen te Drongelen. Ver der wees de Voorzitter de heer D. van Buuren te Meeuwen er op, dat het Be stuur voorkwam, dat met meer voordeel nog zou kunnen gewerkt worden, wanneer meer paardenhouders bij deze vereeniging aansluiten. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan de leden voor de betoonde be langstelling gesloten. Naar wij vernemen zal de School- vereeniging der Geref. Kerk tot den Ge meenteraad komen met het verzoek om een nieuw schoolgebouw. Tevens gaan hierbij geruchten als zou de Raad in over weging nemen, om de sedert onheugelijke tijd bestaande Opebnare School op ons dorp, en waarop thans nog 36 kinderen gaan (behoudens één uitzondering alle de kinderen van Hervormde ouders) te doen opheffen en het nog nieuwe schoolgebouw te doen afstaan aan bovengenoemde school- vereeniging. Mocht inderdaad, onverhoopt door den Raad een dergelijk besluit wor den genomen, zoo zal ongetwijfeld de bur- gelijke eensgezindheid onzer gemeente, door deze maatregel vreeselijk worden ge schaad. Bij de gehouden aanbesteding voor het leggen van een duiker door het Water schap het Aalsveld waren inschrijvers J. Kramer te Genderen f 4435. H. Kleinloog - 530. H. Colet te Meeuwen - 775. R&amsdonksveer. Door het afgaan van zijn schiettuig werd een onzer gem. veldwachters zoo ernstig aan de polsader gewond dat hij in het Gasthuis zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Door de hevige nachtvorst van Vrijdag op Zaterdag bekwam de bloesem der fruitboomen zooveel schade dat het te vree/en is dat er van een echt fruitjaar wel geen sprake zal zijn, het ijs lag dik op de slooten. Graan beurs Hótel de Reijer. Tarwe f 22 per 400 K.G. Haver f46 Rogge f 20| In hooi in het minst geen handel. Sprang. Woensdagavond kwam de plaatselijke commissie voor het ïMillioen- plaru, gevormd uit de leden der A. R. kiesvereen. en de beide jong. vereen, alhier in het Ned. Herv. kerkgebouw in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter der commissie beklom Ds. v. d. Graaf van Raamsdonk den kansel die op zeer boeiende en leerzame wijze zijn on derwerp het »Millioenplan« nader ontvouwde. Na in zijn inleiding de A. R. beginselen, zijn gehoor te hebben duidelijk gemaakt, werd door spreker de offervaardigheid der arme weduwe die haar twee penningskens in de schatkist des tempels wierp ons be schreven in Marcus 42 4444. Spreker maakt zijn gehoor duidelijk Jezus tegenover de schatkist waarna de n.v. punten nader werden toegelicht. Jezus ziet het offer. Jezus keurt het offer. Jezus brengt het offer. In zijn predikatie wekt spreker op tot het brengen van offer voor dit heerlijke doel. Aan het slot dankte den voorzitter Ds. v. d. Graaf voor zijn keurige rede en sprak den wensch uit dat Ds. v. d. Graaf nog jaren mag gespaard blijven zoowel voor Brabants kerken als voor ons A. R. volk in dit »donkere zuiden®, waarna Zijn Eerw. sloot met dankzegging. Donderdagavond jl. stortte de stal ling van den landbouwer v. P. alhier in. Gelukkig dat er geen vee meer in was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voor den eigenaar een heele schadepost. Waspik. In de gehouden vergadering van de Burgerwacht werden gekozen tot Vaandrig, de heer C. Langerwerf, tot voor mannen de heeren A. G. de Bi uijn en H. van Irsel. Voorts werd besloten om deel te nemen aan de schietwedstrijden te Orihen en zoo mogelijk ook aan de nationale schiet wedstrijden. Voor den schietwedstrijd te Orthen gaven zich op de heeren Berkel- mans, de Bont, Zylmans Langerwerf, Van den Berg, A. G. de Bruijn en Van der Gouw. De Commandant, de Heer Zijlmans deelde nog mede, dat in deze zomer nog verschillende plaatselijke weistrijden zullen gehouden worden. Zoodra de aangevraagde margapatronen zijn ontvangen zullen weder geregeld schietoefeningen worden gehouden. Hij maande de leden aan deze oefeningen geregeld bij te wonen. De plannen voor de uitbreiding van het gasthuis nemen vastere vormen aan. Naar we vernemen zullen er niet minder dan 46 kamers worden bijgebouwd. In de Zondag jl. gehouden verga dering van de Drankbestrijdersvereeniging alhier werden gekozen tot voorzitter, de heer van der Ploeg, herkozen tot onder voorzitter, de heer P. Klazen en tot se cretaris-penningmeester, in plaats van Jac. van den Hoek, de heer P. Verschuren. Wijk. Bij de jl. gehouden stemming van het Wykerzand zijn de aftredende schaarmeesters C. van Helden en A. A. van Bergeijk en de aftredende tellers W. van Helden, L. van Tilburg en L. van Wijk herkozen. Wondrichem. De vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor Woudrichem en omstreken schrijft o.a. in haar jaar verslag over 4920: Bij Kon. besluit van 22 Maart 4920 No. 38 werd bepaald dat de werkkring der vereeniging zich thans uitstrekt over de gemeenten Woudrichem, Sleeuwyk (ged. der gem. De Werken c. a.) Rijswijk, Gies- sen en Andel. Op de in Maart gehouden jaarvergade ring werden de aftred'-nde bestuursleden herkozen als nieuwe bestuursleden werden gekozen de Heeren Ds. B. J. van Gardenen, Sleeuwyk, F. C. Huijser en J. van Snip- penberg te Woudrichem. Het bestuur is nu voltallig. Het propaganda-comité was dit jaar zeer actief. Bij de leden werd aangeklopt om een verhoogde contributie. Velen schonken een ruimere bijdrage en een aantal nieuwe leden werden geboekt. Het ledental be draagt thans 274. Ook verspreidde dit comité 2400 geschriften op het gebied der t.b.c. bestrijding. Evenals voorheen regelde het ook de Emmabloem-collecte. 6 Kinderen werden uitgezonden naar eene vacantie-kolonie, allen met verlengd verblijf. De financiëele toestand der ver. liet niet toe aan alle aanvragen te voldoen. Enkelen moesten worden afgewzen. Deze sobere mededeeling »enkelen moesten wor den afgewezen® doet pynlijk aan, waar om financiëele redenen die kinderen niet die behandeling kon geschonken worden, welke zij behoeven. Zien wij geringe belangstelling bij het meerendeel der leden eenerzijds, daartegen over staat welwillende offervaardigheid van den enkeling. Zoo denken wij b.v. aan het beschikbaar stellen van paard en wagen om ligtenten naar dikwijls ver weg wonende patiënten kosteloos te vervoeren. Geruimen tijd kregen wij gratis een ligtent in bruik leen. Ontsmetting van lijf- en beddegoed ge schiedde in 9 gevallen in den ontsmet tingsoven te Gorinchem. Het aantal woningontsmettingen was 8. Deskundig huisbezoek vond plaats in 49 gezinnen. De Rijkssubsidie bedroeg f 624.de prov. subsidie f 450.de gem. subsidie f 430.aan contributie werd ontvangen f 224,40 aan giften f 79.95. De Emmabloem-collecte bracht f 363.53 op. Uitgegeven werd o.a. aan verpleegkosten in vacantiekolonie f 638.44a, aan verple ging op andere wijze f 231.99, aan ont smetting f 408.45, aan woningverbetering f 247.33, aan versterkend voedsel f 59.05, aan hulp in de huishouding f 50. Het verslag eindigt met de opwekking wordt lid van onze vereeniging schenkt een contributie naar uw draag kracht helpt mee te bestrijden de groote volks ziekte de tuberculose. Allen, die veel hersenarbeid moeien F verrichten oPzij,die aan hoofüver- moeidheid lijden, tengevolge van I overcraiige fnspannlng.gebruiken I eenigen lijd Ml JNHARDT 'S Dit voedt-en vensterk/de nersenen In bussen van 90ctftZ5en hooger. Oper.bnre vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK op 'f Dinsdag 42 April. Aanwezig de Heeren Verschoor, Buizer, de Jong, Groeneveld, v. d. Wal, v. d. Meiden en Ottevanger. Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. Bij Apoth en drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2