pa ALPH. HUPSCH E Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Vughterstraat 19. 's-BOSCH. I Levering onder garantie van breuk en bij levering. in. de nieuwste modellen. TELEFOON 715. Sneeuwstorm in Zweden. Malmö 19 April. Een buitengewoon krachtige sneeuwstorm heeft in den ver- loopen nacht over Midden-Zweden gewoed. Het geheele telefoon- en telegraafverkeer werd onderbroken. Stockholm is zonder verbinding met het zuiden en 't westen van Zweden en met het buitenland. Sedert menschenheugenis zijn er door een sneeuw storm niet zulke verwoestingen aangericht. Op zijn vroegst kan morgen het verkeer hersteld zijn. o Loonsverlaging in Zuid-Wales. 40 pCt. voor de blikfabrieken. Volgens een bericht uit Newport zijn de loonen van de arbeiders in de blikfabrieken van South Wales met 40 pCt. verlaagd. De scheepssloopers te Swansea hebben de zer dagen den arbeid hervat tegen een loon, dat 12| pCt. lager is dan het vorige. o öe Duitsche voorstellen. Volgens het »8 Uhr AbendblatU zouden de nieuwe Duitsche tegenvoorstellen voor goed zijn vastgesteld. Zij bevatten enkele bijzonderheden die reeds door de entente pers zijn bekend gemaakt. De entente bladen hebben deze bijzonderheden van vertegenwoordigers der entente gekregen. De mtynwerkersstaking in Engeland Het mijnwerkersverbond heeft een be richt gezonden, waarin het verzoekt om een gedetailleerde verklaring van het aanbod van de eigenaars, alsmede van de toe passing daarvan. Het bericht zegt, dat, indien de eigenaars bereid zijn te erkennen, dat er steun dient te worden gegeven door de rijke aan de arme districten men dit duidelijk moet zeggen, voordat men kan verwachten, dat de mijnwerkens het aan bod ernstig opnemen. Zooals het aanbod thans is, is het waardeloos. De mijneigenaars hebben vergaderd over de nieuwe loonschaal, die zij van plan zijn den mijnwerkers voor te leggen. De toestand in de mijnen is onveranderd. Er zijn geen mijnwerkers aan het werk gegaan, en er worden in verschillende mijndistricten noodkeukens geopend. In Engeland vraagt men zich af wat er gebeuren zal wanneer de mijnwerkers crisis voortduurt. Reeds thans begint de werkloosheid in alle groote fabrieken van Northumberland snel toe te nemen wegens de steenkool- schaarschte en als de staking nog veertien dagen duurt, zullen alle groote industrieën in de Noord-Oostelijke districten stilstaan. Aangezien er nog maar weinig hoogovens in werking zijn moeten de metaalfabrieken eveneens gesloten worden en ook de scheep vaart ondervindt de gevolgen van de sta king, want overal liggen de schepen in groote getale stil, door afwezigheid van lading of van steenkool. o Een rattenstaartentarief. Op het Engelsche platteland heerscht ontevredenheid over de nieuwe wet, offi cieel genaamd Rats and Mice (destruction) Act. Deze wet verbiedt »het houden van ratten of muizent. D.w.z. als een En- gelschmao er op betrapt wordt dat er dergelijk gedierte in zijn huis woont, is hij »ontvankeijk« voor vijf porid boete. Het is niet zoozeer deze bepaling, die de Engelsche provincialen boos maakt want zij is alleen maar belachelijk op pa pier, en onuitvoerbaar in de practijk maar wél de afschaffing van de premie. De wet verbiedt namelijk de gemeenten, om premies te verleenen voor het dooden van ratten. Karei Tan Habsburg. »Wie timmert aan den weg Heeft allemans gezeg.a Dat kan Karei van Habsburg op zich van toepassing verklaren. Toen hij nog rustig in ballingschap leefde in het idylisch gelegen Prangins, leefde hij ongestoord en bijna vergeten en liet men hem met vrede. Na zijn Paasch-avontuur waarbij hij opeens weer in het volle licht der openbaarheid trad, is hij plotseling weer het voorwerp van veler belangstelling geworden. Alle spotbladen vertoonen ca- ricaturen van hem en de buitenlandsche bladen wedijveren in het vertellen van anecdoten die op den ex-kor.ing-keizer be trekking hebben. Eea aanval ran welven. Een hevig gevecht. De vrouwen van een Indianenkamp, veer tig mijlen ten Noorden van Cochrane (Noord Ontario) hebben volgens de »Times« correspondent te Toronto een hevig ge vecht geleverd met de wolven. Gedurende de afwezigheid van bijna al de mannen, die in de omstreken roofdiervallen uitzetten, werd het kamp nl. belegerd door ongeveer 70 k 80 wolven. Aangezien bet duister was, ontstaken de squaws een aantal vuren, waardoor de dieren een tijd lang op een afstand wer den gehouden. Doch allengs werden zij brutaler en de vrouwen zagen zich genoodzaakt, krachtige maatregelen te treffen, om zich te ver dedigen. Met de weinige gewe.ren, waar over zij beschikten, openden zij het vuur op de roofdieren. Elke wolf, die onder de schoten der tot wanhoop gedreven vrou wen viel, werd onmiddelijk door de andere dieren aan stukken gereten en verslonden, waarvan de vrouwen dan gebruik maakten, om de gulzige dieren te dooden. Toen het kruit begon op te raken, en de toestand der belegerden steeds hache lijker werd, was een kleine Indianenjongen op de gedachte gekomen, eenige dynamiet- patronen, die in het kamp waren en ge bruikt werden, om het ijs in de meren te doen springen, onder de wolven te werpen. Dit werd gedaan en toen de rook na de explosie was opgetrokken, zag men de gruwelijk verminkte cadavers van niet min der dan 36 wolven alom verspreid liggen, terwijl de overlevende dieren in allerijl op de vlucht waren gesiagen. BINNENLAND. Gedroogde groenten. De gedroogde groenten, waarmee enkele jaren geleden in het buitenland schatten werden verdiend, blijken nu zoo goed als waardeloos. Te Delft stelt, naar de »Msb.« meldt, de v m. drogerij va« Blad en Prins het restant gratis verkrijgbaar. Men be hoeft slechts een zak mee te brengen. o Verlaging gaspr(js. In de Maandagavond te 's Hertogenbosch gehouden vergadering is medegedeeld, dat de gasprijs is verlaagd tot 17 cent (voor muntgas 18 7 cent). Bossche Rechtbank. Poging tot moord. De rechtbank deed uitspraak in de zaak van A, C. T., 40 jaar, te Waalwijk, be klaagd ter zake, dat hij den 21 Dec. 1920 te 's Hertogenbosch op zeer korten afstand een geladen revolver heeft afgeschoten op Maria Vrijhoeve te 's Bosch zijnde de uit voering van het misdrijf, opzettelijk te dooden niet voltooid, doordat de toege brachte verwonding niet doodelijk was. De rechtbank veroordeelde den beklaagde wegens poging tot moord overeenkomstig den eisch tot vijf jaren gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Belangrijke prijsvermindering van sajetten. De sajetfabrikanten te Gorinchem hebben den prijs der sajetten met 25 pCt. ver minderd. De brand in de Drentsche venen. De veenbranden zijn overal gebluscht, de uitgeweken vluchtelingen trekken weer naar hunne haardsteden terug. Het Conflict in de renen. Veenarbeiders gearresteerd. Uit Emmen wordt aan »Het Voik« gemeld Nadat door de Vereeniging van Ver- veners te Emmer-Compascum was besloten de arbeiders 65 pCt. van het loon 1920 aan te bieden, is door den vervener Dik een overeenkomst met zijn arbeiders aan gegaan voor 70 pCt. van dat loon, tenge volge waarvan 140 arbeiders aan het turf graven zyn gegaan. Voor het verladen van het product van 1920 wordt den arbeiders het volle loon van 1920 uitbetaald. Er zijn twee jeugdige veenarbeiders uit Nieuw-Weerdinge gearreseerd als vermoe delijke brandstichters, waarvan een reeds heeft bekend. o Iet conflict in de Kleeding-industrie. Het einde verwacht. Amsterdam, 20 April. Behalve in de groote steden, is bijna over het geheele land de arbeid in het heerenkleedingbedrijf hervat. In de hoofdstad wordt thans druk geconfereerd tusschen de besturen der werknemers en werkgeversbonden om ook voor de groote steden tot een oplossing van het conflict te geraken. De verwach ting bestaat, dat nu de werkgevers zich bereid verklaarden tot Febr. 1922 een arbeidscontract af te sluiten, binnen zeer korten tijd de stakingen zullen worden op geheven. o Van gebrek en koude gestorven. Te Noordwijkerhout werd het lijk ge vonden van een 50-jarige bedelares, daar bekend als Chrisje de Schuddebol. Het lijk lag tusschen de bosschen langs de Leidsche Vaart. Zij is vermoedelijk 's nachts te voren van koude en gebrek omgekomen, daar zij den vorigen dag nog was gezien. Omtrent hare familie, haar familienaam en eigenlijke woonplaats is niets bekend. o Een dievenbende ontmaskerd. Aangaande een diefstal bij de firma Mol-Pauwels te 's Bosch vernemen wij het volgende Van de gestolen 198 balen bloem is het grootste gedeelte door den recherche dienst onzer stad in beslaggenomen. Daar de diefstal reeds ongeveer 14 dagen ge leden heeft plaats gehad ging de opspo ring natuurlijk niet zonder buitengewone groote moeilijkheden gepaard en moesten de nasporingen zich tot de omliggende dorpen uitstrekken. Tot uit Geffen werden werden nog de verduisterde waren terug gehaald. Verschillende helers werden reeds in verhoor genomen. Van de mede plichtigen zijn er een 7-tal in verzekerde bewaring gesteld welke naar het huis van bewaring zijn overgebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. Op Zaterdag 23 April zal ook ter dezer plaatse het Emmabloepje ten voordeele der tuberculose-bestrijding, alge meen worden aangeboden. We hopen dat de jonge Dames die zich daarmede belasten algemeen bewijzen van instemming zullen ontvangen. Menigeen offert gaarne voor het goede doel een dubbeltje maar een ieder mag ook wel meer geven en als men bij gebrek aan klein geld een zilverbon wil afstaan, zal die ook zonder twijfel dankbaar aan vaard worden. Bij Kon. besluit is onze vroegere ontvanger der belastingen de Heer P. van Andel, die we destijds zoo noode van hier naar Leeuwarden zagen vertrekken, in ge lijke betrekking benoemd te Zwolle. De verkoop van de Heusdensche Conservenfabriek, reeds meermalen verteld, is thans een feit geworden. De heer Wa genberg heeft de fabriek met alle aan wezige machines aangekocht en stelt zich voor gedurende enkele maanden des jaars groenten in te maken en verder er eene mandenmakerij en opslagplaats voor man den in te vestigen. Wij verheugen ons in de verwachting, dat daarin dan weder voor tal van per sonen, een gedeelte 's jaars, werk zal zijn te bekomen. Donderdagavond werd voor een goed bezette zaal op »Concordia« de operette-uitvoering gegeven, ten voordeele van het Groene Kruis. De Secretaresse van het Groene Kruis, Mevr, Auër, opende vrijmoedig de verga dering, waarna de opvoering plaats had van »Een moderne Asschepoesterc op een smaakvol gearrangeerd tooneel. We zouden kunnen volstaan met te zeggen, dat elk der medewerkende Dames de rol die haar was toebedeeld, verdien stelijk weergafdoch willen nog even af zonderlijk vermelden het vrijmoedig spel, met accompagnement van de piano, van Asschepoester en Pleuntje. Mevr. Kaas was eenig in de wijze waarin ze haar rol vertolkte. We zijn dat steeds van haar gewoon. Truus was ook onbetaalbaar. Punta en Wippelien werkten mede uit stekend terwijl Freule Doedel, Lijsje, Kee en Ant eveneens correct optraden. De jonge Dames die, als bloemenmeisjes, textboekjes, programma's en bloemen tegen de hoogste prijzen wisten te verkoopen, brachten ook veel bij om het doelgeld te verzamelen voor het Groene Kruis, mede te helpen verwezenlijken. Aan het slot bracht de Burgemeester als Eere-voorzitter van het Groene Kruis, zijnen dank aan allen die hadden mede gewerkt, ook aan de bezoekers, die door hunne gelden te offeren, steun hebben willen verleenen aan de afdeeling Heusden van het Groene Kruis, die nog zooveel hoog noodige zaken zou willen aanschaffen doch door gebrek aan genoegzamen gel delijken steun, dit tendeele moest achter wege laten. De heer van de Griendt te Vught, die geheel belangloos zooveel had bijgedragen voor arrangement, werd tenslotte ten tooneele verzocht, om bij monde van Mevrouw Auër hartelijk dank te worden gezegd. De algemeene bijvalsbetuigingen die èn op spel èn na de toespraken volgden, be wezen dat de vergadering in alle opzichten voldaan was. Ook de Hotelhouder, die gezorgd had voor eene rookkamer in de pauze, gaf aan de Heeren eene geschikte afleiding om het doorgestane gemis aan een sigaar te kun nen aanvullen. Capelle. Bij den landbouwer J. H. alhier moest een beste koe tengevolge van spierverlamming worden afgemaakt. Een groote schadepost voor genoemden land bouwer, daar dit dier een waarde verte- tegenwoordigde van minstens f 700. De heeren H. Kerst, H. Vos en J. Qoirijns alhier hebben allen bedankt voor de benoeming tot lid van de commissie van plaatselijk schooltoezicht in deze ge meente. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat de haven in verband met het toenemend verkeer aanmerkelijk zal worden verbeterd. Van gemeentewege zal op Za terdag, 30 April e.k. des voorm. 10 uur ten gemeentehuize worden aanbesteed het baggeren van circa 1000 M* opgeslibde grond uit de haven. Genderen. Werd 't vorig jaar enorm veel vlas alhier uitgezaaid, thans zal weinig of geen vlas worden gebouwd. De lage vlasprijzen hebben er toe geleid, dat ook met het oog op de loonen de vlasverbouw en industrie, niet meer loonend kan zijn. De vlasschers lijden enorme schade. Gameren. Doordat het paard schrok, tuimelde ter hoogte van de Waard de melkkar van G. v. L. uit Nieuwaal boven van den dijk. Veel van den kostbaren inhoud (melk) ging hierbij verloren. De kar bekwam nogal averij doch paard en voerman brachten 't er schappelijk af. Raamsdonksveer. Dezer dagen vond men den ouden alleen wonenden v. R. dood in zijn woning. Geheel gekleed met de beenen buiten de legerstee, lag hij neer. Blijkbaar is de dood hem overvallen, zoo dat hij zich niet meer neer kon zetten op een stoel. De verkoop van de Emmabloem alhier bracht een bedrag van f 144.85 op. Een woord van dank aan de ijverige ver koopsters is welverdiend. Uit het verslag van de Ver. tot instandhouding van het varkens-fonds blijkt dat deze zich in een fliriken bloei mag ver heugen. Het ledental nl. beloopt 148 terwijl het batig saldo f 1009,84 bedraagt. Dhrn. J. P. Elemans, W. Zijlmans en Th. Riool werden als Bestuursleden herkozen. De contributie bedraagt 50 cent per maand terwijl het inleggeld voor nieuwe leden werd gesteld op 5 gld. Rijswijk. Evenals in 1910 zal dij jaar in deze gemeente tusschen 20 Mei en 20 Juni eene telling plaats hebben betref fende het grondgebruik in den veestapel. Deze telling heeft, evenals de vorige, niets uit te staan met de belastingen, doch wordt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landbouw- statistiek en is dus in het belang van den Nederlandschen land en tuinbouw. Met vertrouwen wordt daarom de steun van alle ingezetenen ingegrepen, om deze tejling te doen slagen. Deze steun wordt verleend, door de ge gevens zoo nanwkeurig mogelijk te ver strekken. Opdat ieder het antwoord gereed kunne hebben, wanneer de persoon, met de telling belast zich aanmeldt, wordt hier medege deeld, waarover het onderzoek loopt, Wat het grondgebruik betreft, zal worden gevraagd naar a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, tuingrond en grasland,) die men in gebruik heeft b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van dat gepachte land van ouders gepacht is c. hoe groot de oppervlakte bouwland en tuingrond en hoe groot de oppervlakte grasland is d. hoeveel van elk dezer twee rubrie ken gelegen is in een andere gemeente dan die waarin de gebruiker woont. Bij de opgaven moet de kadastrale grootte worden opgegeven. Wat den veestapel aangaat zal worden gevraagd naar het aantal paarden, boven en beneden 3 jaar, het aantal runderen, waarbij worden onderscheiden springstieren melkkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jongvee boven en beneden 1 jaar het aantal heideschapen het aantal andere schapen, gesplitst in de boven en beneden 1 jaar het aantal geiten en bokken het aantal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven het getal boven en beneden 6 weken het aantal kippen waarvan afzonderlijk het getal in 1921 geboren kuikens en de oudere kippen en ten slotte het aantal korven en kasten met bijen. Voor deze telling is als teller aangewe zen den heer J. van Herpen ambt. ter Secr. alhier. Sprang. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier Ds. P. J. Steenbeek van Wilriis (Utr.) Vergadering van den Raad der Gemeente Wijk op 20 April v.m. half tien. De Burgemeester is wegens ongesteld heid verhinderd de vergadering bij te wonen. Voorziitter Wethouder Boender, Loco- Burgemeester. Secretaris de heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. Om 9.45 opent de Voorzitter de ver gadering met gebed, waarop de Secretaris de notulen leest van de vergadering d.d. 22 December, die daarna zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Ingekomen is a. Van Gedep. Staten een nota met aanmerkingen op de Gemeenterekening 1919. De aanmerkingen zijn van geen beteekenis en van administratieven aard, de gevraagde verbeteringen zullen worden aangebracht. B. Een schrijven van Ged. Staten met eenige bemerkingen op de Gemeentebe- grooting 1921. Tevens zegt dit college dat de bijgevoegde memorie van toelichting vermeldt, dat de begrooting na langdurige discussie is vastgesteld en zij gaarne af schrift der volledige notulen ontving. Ged. Staten vragen inlichtingen waarom geen belegging van gelden is geraamd en merken >p, dat het salaris van den Gem. ontvanger f 2.50 te hoog is geraamd. Besloten wordt het gevraagde uittreksel uit de notulen te verstrekken, en tevens te berichten dat wel degelijk een post voor belegging van gelden is uitgetrokken, en het salaris van den Gem.ontvanger op het juiste bedrag te ramen, en de f2.50 op den post onvoorziene uitgaven over te brengen. c. Een schrijven van de ingezetenen M. Schouten en P. Vos, waarin deze me- dedeelen dat in de jongste Raadsvergade ring het tarief voor de aanleggelden door den Raad is herzien. Dat de aanlegplaats in slechten toestand verkeert en de op brengst niet, zooals is voorgeschreven voor herstelling wordt gebruikt, adressanten, die het meeste goed aankrijgen, toch reeds veel belasting betalen en derhalve verzoe ken de oude tarieven te willen handhaven. Aangezien het schrijven op ongezegeld papier is gesteld wordt besloten het voor kennisgeving aan te nemen. Het lid Roza kan zich met dit voorstel wel vereenigen indien dan in het vervolg ook alle ongezegelde adressen ter zijde worden gelegd, en geen uitzondering wordt gemaakt, als men het adres gunstig gezind is. De overige leden verklaren zich voor dit voorstel. De Secretaris licht toe dat, al wordt een adres terzijde gelegd, het toch tot zijn recht kan komen, indien een der leden een voorstel indient in de strekking van dat adres. d. Het adres van D. Bouman om een gedeelte van de lage steeg in pacht te mogen hebben, wordt ter zijde gelegd, omdat het niet gezegeld is. e. De goedkeuring van het Raadsbesluit tot heffing van opcenten op de grondbe lasting. Aangenomen voor kennisgeving. Het lid Roza vraagt inlichtingen of de heffing van den H. O. reeds dit jaar door het Rijk zal geschieden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2