voor het Land van Heusden en iltena, de Langstraat en de Bopelcrwaait Nfl, 4081. WOBBSflap 21 April BEHOORENDE BIJ HET Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Vervolg Raadsverslag Wijk. g. Een schrijven van Ged. Staten, waarin verzocht wordt het reglement op het Burgerlijk Armbestuur te wijzigen en daarin een bepaling op te nemen voor de uitbesteding van kinderen. De voorgestelde bepaling, dat de pleegouders voor de lichamelijke verzorging, een afzonderlijke slaapplaats, passend schoolonderwijs, zoo veel mogelijk in denzelfden godsdienst, als waarin het kind is opgevoed, moeten zor gen, wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. h. Een schrijven van de Prov. N.-Br. Elect. Mij., waarbij wordt medegedeeld, dat aan het contract een bepaling is toe gevoegd n.t. dat de stroomlevering vanaf de centrale zal worden gemeten en den bouw van een transformatorenhuisje achterwege kan blijven. Vrijdag komt een ingenieur de kosten voor het gemeentelijk net bespreken en voor dien tijd dient deze bepaling te zijn goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten en het adres verder in handen van B. en W. gesteld. i. Door den Gemeentebode is een adres tot Ged. Staten gericht om de door den Gem.raad verleende duurtetoeslag om te zetten in vast salaris. Ged. Staten vragen hierover het gevoe len van den Raad. Het lid v. Kuijk verklaart zich tegen vast salaris. Het lid v. d. Velden be weerde in een vorige vergadering wel dat de prijzen der verschillende producten nog niet dalen, terwyl hij by een andere ge legenheid, nl. tariefverhooging aanleggelden, in omgekeerden zin spreekt, doch spreker meent, dat er bewijzen genoeg zijn, die aantoonen dat de loonen wel gaan dalen. Het lid v. d. Velden komt hiertegen op en zegt dat deze bewering niet juist is. Bij de discussie over de tariefverhooging heeft hij betoogd, dat men den juisten tijd voor verhooging heeft laten voorbijgaan en het tijdstip daarvoor thans ongunstig is. Bij de hierop gehouden stemming ver klaren de leden Bouman, Vos, v. d. Pol, v. Kuijk, Roza en Boender zich voor duurtetoeslag en het lid v. d. Velden voor vast salaris. Benoeming 5 leden voor een schoolcom missie. B. en W. bevelen voor Aalburg aan als vertegenwoordigend het onderwijzend personeel de heeren Zoon en Ruger, als ouder schoolgaande kinderen de heeren Smookers en Michaël, voor Wijk als ver tegenwoordigend het onderwijzend personeel de heeren v. d. Heuvel en Platteel, als ouder schoolgaande kinderen de heeren C. v. d. Mooren en A. Bouman Wz., en als algemeen ingezetene de heer N. v. d. Maaden. Bij de gehouden stemming werden ge kozen de heeren Zoon, v. d. Heuvel en v. d. Maaden met algemeene stemmen, de heeren Smookers en Bouman met 5 stem men. Hierop wordt de verordening voor de schoolcommissie vastgesteld zooals ze ter tafel is gebracht. Voor het houden der vergaderingen wordt het voormalige distri- butielocaal aangewezen en voor huishou delijke kosten der commissie een bedrag van f 50.— vastgesteld. Besloten wordt 2 oudercommissie's samen te stellen, nl. een voor Aalburg en een voor Wijk. In behandeling komt een verzoek van een zestigtal ingezetenen van Aalburg om gratis uit het fonds der Ebbe den aanleg van een lichtpunt voor het electrisch licht te mogen ontvangen. Het lid v. d. Velden zou de kosten daar voor willen bestrijden uit de winst die de coöperatie te Aalburg maakt. De Voorzitter zegt dat de Raad over dezen winst niet te beschikken heeften de coöperatie zelf over de bestemming heeft te beslissen. Het lid Roza is van meening, dat het verzoek niet mag worden geweigerdhij acht het zeker van zoo'n algemeen belang als het bouwen der woningen uit de Ebs- kas en zou indien het niet anders kan, desnoods een woning minder willen doen bouwen om aan het verzoek te kunnen voldoen. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek toe te staan. Besloten wordt vrijstelling te vragen voor het doen geven van onderwijs in licha melijke oefeningen aan de beide openbare scholen. De plaatselijke politieverordening 1907 en de woningverordening 1905 worden wederom opnieuw vastgesteld voor den tijd van 5 jaren. Het lid Roza vindt het jammer, dat dit nu moet gebeuren en zou liever, vooral de politieverordening, eerst wel eens hebben willen inzien, of misschien geen wijzigingen noodzakelijk waren. De Secretaris zegt dat de verordeningen opnieuw vastgesteld moeten worden, omdat ze anders op 1 Mei niet meer van kracht zouden zijn en dat wijzigingen ten allen tijde aangebracht kunnen worden. Het verzoek van de sportvereeniging D. V. O. om het terrein op de Ebbe geregeld voor sportterrein te mogen gebruiken, wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Van de firma Eijsbouts te Asten is bericht ingekomen, dat zij genoegen neemt met de betaling van het nieuwe torenuur werk te Aalburg en de herstelling te Wijk in 4 termijnen onder bijrekening van 5 pet. rente. De firma dringt tevens aan om, nu zij toch aan het torenuurwerk te Wijk herstellingen moet aanbrengen, ook de tijdsaanwijzing, door verandering in uur- en minuutwijzer, tot stand te doen brengen. Ook dit schrijven wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Het lid v. Kuijk meent dat Aalburg ten achter wordt gesteld en door dit uitstellen de herstelling van het uurwerk op de lange baan wordt geschoven. Wethouder Bouman komt tegen deze bewering op en zegt niet te gelooven, dat Aalburg ooit ten achter is gesteld. De Secretaris deelt mede, dat hem door den dokter een maand rust is voorgeschre ven hij wil echter alles doen om de ge meentezaken op gang te houden en is daarom heden per rijtuig naar de secre tarie gekomen, om de vergadering bij te wonen. B. en W. hebben, in overleg met den hoofdbrandmeester Garstman, besloten een nieuwe koppeling aan te schaffen, waar door de brandspuit te Aalburg met die van Wijk verbonden kan worden, opdat, zoo bij brand het water veraf gehaald zou moeten worden, men daartoe ook in de gelegenheid zou zijn. Tevens zal de spuit te Wijk van nieuwe zuigers worden voorzien. Daartoe zal brandmeester Garstman Maandag zelf met de oude zuigers naar Rotterdam gaan en dan de nieuwe medebrengen. B. en W. deelen dit den Raad mede en vragen zijn gevoelen daarover, omdat, zoo er Maandag brand zou uitbreken, de Raad ook zou weten, waarom de spuit te Wijk geen dienst zou kunnen doen. Met algemeene stemmen hecht de Raad zijn goedkeuring aan het besluit van B. en W. Het lid v. Kuijk zegt dat bij den jong- sten brand te Genderen de brandmeester v. Wijk te Aalburg de spuit niet wenschte mee te geven. De Voorzitter zegt, dat de brandmeester in zijn volle recht was en niet meer dan zijn plicht heeft gedaan. Voor het mede geven van de spuit naar eene andere gemeente is de toestemming van den Burgemeester noodig. Zoodra de brand meester die had, is de spuit naar Genderen gezonden. Het lid v. d. Velden zegt dat in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt over het verzoek van den veerman Millenaar tot het plaatsen van een kippen hok op de aanlegplaats. Het lid v. d. Pol zegt, geen bezwaar te hebben tegen de plaatsing van een kippenhok, doch dat hij er tegen is dat van de aanlegplaats een menagerie of circus Hagenbeek wordt gemaakt. Met vier tegen drie stemmen wordt hierop afwijzend op het verzoek beschikt. Voor stemden de leden v. d. Pol, v. d. Velden en Roza. Het lid v. d. Velden zegt, nu van het verzoek van de ingezetenen Schouten en Vos, om de tarieven van de aanlegplaats te laten zooals ze thans zijn, een voorstel te maken. De Voorzitter en de leden Bouman en v. d. Pol achtten de tarieven thans vol strekt niet overdreven, op andere plaatsen zijn ze nog wel hooger. Het lid v. d. Velden acht verhooging niet noodig. De aanlegplaats heeft (altijd genoeg opgebracht om de herstellingen uit de opbrengst te bestrijden en de gemeente mocht van de opbrengst niet profiteeren. Het lid v. d. Pol zegt, dat door Ged. Staten de gelegenheid is geopend dat de gemeente er nu wel van mag profi teeren en meent dat men die gelegenheid thans niet voorbij mag laten gaan. Het lid Roza zegt, dat het nog te bezien staat of de opbrengst hooger zal zijn en vree3t, dat juist door de opdrijving der tarieven geen pachter zal worden gevonden. Het rytuig van den Secretaris is voor en deze, die bij den aanvang der verga dering heeft gezegd, niet langer dan tot twaalf uur te kunnen blijven, verlaat de vergaderzaal. Daarom wordt omtrent dit voorstel geen beslissing genomen en sluit de Voorzitter de vergadering. DRUKKERIJ L. J- VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. Meeuwen. Onlangs werd in het café Smits alhier, de algemeene vergade ring gehouden der Coöp. Boerenleenbank, gevestigd alhier, waarvan hier het verslag volgt. De waarnemende Voorzitter, de heer G. J. W. Branderhorst, opent de vergadering en heet de aanwezigen, die in groote getale zijn opgekomen, hartelijk welkom. Na het lezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vast gesteld, verkrijgt de kassier, de heer D. A. v. d. Schans, gelegenheid tot het over leggen der Rekening en Balans over 1920. Uit de Rekening blijkt, dat de zuivere winst heeft bedragen ruim f 195.terwijl de Balans aangeeft, dat op 31 Dec. j.l. bij de Bank was gedeponeerd ruim f139.000 tegen ruim f 93.000 het jaar te voren. Op 31 Dec. jl. was door de Bank f 600 bij de Centrale Bank gedeponeerd, terwijl zij op 1 Januari 1920 daar een schuld had van bijna f 40.000. Deze Rekening en Balans worden daarna met algemeene stemmen vastgesteld. Vervolgens geeft de Voorzitter het woord aan den Secretaris, den heer J. A. v. d. Schans, om verslag uit te brengen aan gaande de werkzaamheden der Bank over liet afgeloopen jaar. In dit verslag wordt in de eerste plaats in herinnering gebracht, het verlies, dat de Bank in 1920 leed, door het vertrek van haar Directeur, den heer H. M. Dirk zwager, die vanaf hare oprichting tot zijn vertrek haar met ijver en toewijding heeft gediend. Daarna wordt herdacht, het in verband met de reden van het verlies nog droeviger feit, van het verscheiden van den Voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer Jac. de Haan. Zijne nagedach tenis wordt hulde gebracht door er op te wijzen, dat ook hij" zijn beste krachten gaf om de Coöp. Boerenleenbank tot bloei te brengen. Bovendien verloor de Bank nog twee leden door het overlijden van de heeren D. v. Campen en G. de Haan. Tegenover dit verlies van 4 leden staat een aanwinst van 27 nieuwe leden, zoodat het ledental op 31 Dec. 1920 109 was. Het aantal in gebruik zijnde spaarboekjes bedroeg op 31 Dec. 110 en het aantal rekening-courant-houders 71. De totaal omzet was over 1920 ruim f 692.000 en de winst byna f 200. Het crediet bij de Centrale Bank werd verhoogd tot f 100.000, Medegedeeld wordt dat de Bank zich over 1921 wederom regelmatig uitbreidt en de omzet over het le kwartaal reeds ruim f 110.000 meer bedraagt dan over het le kwartaal 1920. Het reserve-fonds is thans bijna f500. De Voorzitter deelt nog mede, dat het koersverschil der effecten geheel gedekt is en zegt, dat, wanneer een der leden dit verlangt, de kassier wel genegen is mede te deelen, welke effecten de Bank bezit. Geen der aanwezigen geeft den wensch hiertoe te kennen. De Voorzitter dankt den Secretaris na mens de vergadering voor zijn uitgebreid verslag. Met algemeene stemmen wordt besloten op het salaris van den kassier, dat over 1920 f200 bedroeg, een toeslag te geven van f 450. Daarna volgt Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding is de Secretaris, J. A. v. d. Schans te Drongelen. Van verschillende zijden wordt voorgesteld den aftredende bij acclamatie te benoemen. De Voorzitter zegt, dat deze verkiezingen schriftelijk moeten geschieden. Uitgebracht worden 74 geldige stemmen, allen op den heer J. A. v. d. Schans, terwijl één briefje blanco werd ingeleverd. Voor vervulling der vacature in het Bestuur, ontstaan door vertrek van den heer H. M. Dirkzwager, worden 73 stemmen uitgebracht, waarvan 63 op den waarn. Voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer W. Lankhaar Czn. te Babiloniënbroek. Ter vervulling van de vacature in den Raad van Toezicht, ont staan door het overlyden van den heer Jac. de Haan, wordt met 66 van de 70 uitgebrachte geldige stemmen, gekozen de heer T. de Haan te Drongelen. Bij de stemming ter vervulling der vacature in den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den heer W. Lankhaar, die inmiddels als Bestuurslid is gekozen, wordt met 56 van de 76 geldige stemmen ge kozen de heer G. H. Straver te Babilo niënbroek. De plaatsvervangende Bestuurs leden, de heeren D. van Buuren te Meeuwen en H. Vos te Drongelen, worden daarop beiden met 59 van de 75 uitgebrachte stemmen als zoodanig herkozen. Alle benoemden verklaren hunne benoe ming aan te nemen. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten het Huishoudelijk Reglement zoo danig te wyzigen, dat het maximum in totaal in depót te nemen bedrag wordt bepaald op f 180.000 en het Bestuur machtiging verkrijgt bij de Centrale Bank op te nemen hoogstens f150.000. De Voorzitter deelt nog mede, dat aan voorschotten onder hypothecair verband in totaal is verstrekt f 6950. Bij de rondvraag deelt de kassier een en ander mede omtrent de wijze van inlevering en uitreiking der boekjes bij gelegenheid van de jaarafsluiting. De Voorzitter doet eenige mededeelingen betreffende de actie die vanwege de Centrale Bank wordt gevoerd ten opzichte van de vorming van ringen van Coöp. Boerenleen banken. Op verzoek van den Voorzitter zet de kassier de beteekenis van die ringen nader uiteen. De Voorzitter spreekt zyn voldoening uit over den aangenamen toon die in deze vergadering heeft geheerscht en dankt, namens het Bestuur, de aanwezigen voor de welwillendheid, waarmede zij aan de afwikkeling der zaken hebben meegewerkt. Daarna wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND. Spoorweg „Maas eu lfaalBommclerwaard." Men schryft uit Druten Onder voorzitterschap van den heer W. B. Kronenburg te Kerkdriel, vergaderde het spoorwegcomité »Maas en Waal Bommelerwaard* Maandag in het hotel »de Bonte Os* te Nijmegen. De vergade ring was goed bezocht. Besloten werd de noodige gegevens te verzamelen om de regeering van het nut en de urgentie te overtuigen van de gedachte tan de spoor lijn. Daartoe werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren W. B. Kronen burg voornoemd, W. J. Verstraaten te Beuningen, P. A. v. d. Pol en H. Korting te Druten. Deze commissie zal binnenkort een rond schrijven richten aan de besturen van de belanghebbende gemeenten ter verkrijging van bedoelde gegevens, welke later tot een geheel verwerkt, met een adres van elk dier gemeenten, aan de regeering zullen worden aangeboden, terwijl op exploitatie van regeeringswege van de lijn zal worden aangedrongen. Daar dit met groote kosten gepaard gaat, zullen de gemeente- en polderbesturen, die niet reeds bijdroegen in de kosten van de destijds door x»de Maaskanter* gevoerde actie, worden uit- genoodigd tot toekenning eener subsidie aan het spoorwegcomité j>Maas en Waal Bommeler waard.* Het Nederlandsch onderwyzersgeiiootschap. Bij het referendum onder de leden van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap over de stopzetting van de opleiding tot onderwijzer waren voor stopzetting 696 stemmen, tegen 924, blanco en van on waarde 67 voor eventueele samenwerking met den (socialistischen) Bond van Neder- landsche Onderwijzers 928 stemmen, tegen eventueele samenwerking met den Bond 500, en blanco en van onwaarde 204. Tielerwaard. Ongekend weinig contracten worden tot nog toe afgesloten voor te leveren suiker bieten in het komende seizoen. De prijs van f 24.50 heeft de landbou wers afgeschrikt, zoodat vele boeren weinig of geen bieten dit jaar zullen verbouwen. Zij, die veel bouwland hebben en minstens f 80,000 k.g. bieten kunnen telen, koopen een aandeel van f 100 in de coöperatieve suikerfabriek te Puttershoek en ontvangen dan voor hun product f38 per 500 k.g. en deelen bovendien in de winst welke deze fabriek eventueel afwerpt. o Het Russeopetitionnement. Zooals men weet wordt door den Bond van Nedeilandsche Beleggers een zoogen. Russenpetitionnement georganiseerd. Het bestuur van dien Bond wil de regeering ervan doordringen, dat voor de gedupeerde houders van Russische fondsen ook wel eens iets mag worden gedaan. In een request aan H. M. de Koningin wordt nu de>wensch uitgesproken, dat de Regeering Russische obligatiën tegen afgifte van cer tificaat overneemt, op welke certificaten bij wijze van voorschot door de Regeering een rente zal worden betaald. Middelerwijl vertrouwt de Bond, dat de Regeering niet stil zal zitten, maar dat ze in Rusland concessies of monopolies zal weten te ver werven, uit welker opbrengst de Regeering tot een geregelde renteuitkeering aan de certificaathouders in staat zal zijn. Naar wij vernemen is dit Russenpetiti onnement reeds door vele duizenden Ne derlanders geteekend. Het zal in den loop van Mei aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Het behoeft geen betoog, dat het succes van het Petitionnement van het aantal handteekeningen afhangt. Wie zich het lot van de ongelukkige houders van Rus sische obligatiën aantrekt, kan bij de secretaresse van den Bond van Nederland- sche Beleggers, mr. A. Bruyningvan Wallinga, Keizersgracht 153 Amsterdam, nadere inlichtingen bekomen. (N. v. d. D.) Een goed doel. Men seint aan de N. R. Ct. uit Brussel dat het door de Nederlandsche regeering in zijn geheel aan de Belgische regeering afgestane bedrag van den verkoop van de militaire cantines met inhoud in oorlogstijd in ons land opgericht in de interneerings- kampen, welk bedrag van ongeveer 187.000 gulden of bijna een millioen francs, in gemeenschappelijk overleg ten goede zou gebracht worden van een liefdadig doel, door de Belgische regeering is verdeeld tusschen de fondsen voor oorlogsweezen en voor oorlogsinvalieden. De Nederlandsche regeering heeft haar instemming hiermee betuigd. o Anders dan tegenwoordig. Dezer dagen zag een correspondent van het »Hbl.« in den Achterhoek een schrij ven uit het jaar 1821, waarbij voor een plattelandsschool een onderwijzer werd ge vraagd op een jaarwedde van f 50 en 7 vim rogge. De school telde 's winters 140 leerlingen in den zomertijd 60. Nederlandsche Duikbooteii. Men meldt aan het >Hbl.« dat volgens het .Düsseld. Tagebl.* de Entente-commis sie bij een inspectie der ijzer- en staal fabriek Jarres te Dusseldorf heeft gecon stateerd, dat hier grondstoffen in bewerking waren, bestemd voor Nederlandsche duik- booten. Zij eischte, dat het werk onmid dellijk zou worden gestaakt en dat het materiaal zou worden vernietigd. De firma toonde aan, dat men hier niet te doen had met een overtreding der be palingen van het vredesverdrag. De Duit- sche regeering, op wie men zich beriep, was machteloos en moest aan den eisch der geallieerden gehoor geven. Ook aan de Nederlandsche regeering gelukte het niet door onderhandelingen te verhinderen, dat de Entente tot de ver nietiging van het materiaal met de model len en teekeningen overging. Een vleotfonds 1 Naar het »Vad.* meldt, worden er po gingen in het werk gesteld, om een na tionaal vlootfonds te vormen. Men wil 200 millioen bijeenbrengen en deze besteden voor den aanbouw van 2 slagschepen en 6 kruisers voor de verdediging van Indië en verder eenig klein materiaal. Naar men het blad verder meedeelde, staat de indertijd met eenige verbazing vernomen zending van kolonel Gooszen naar Indië hoogstwaarschijnlijk mede in verband met dit plan. o Te Leeuwarden is een 37 M. lange schoorsteen bij een fabriek aan den Snee- kertrekweg, dien men met dynamiet, in driet stukken, naar beneden zou laten ko men, een uurtje te voren omgevallen en terecht gekomen op een spoorveewagen en op telefoondraden van het interlokale verkeer. De spoorwagen werd aan splinters geslagen, een andere wagen uit de rails gelicht, en het telefoonverkeer van Leeu warden met plaatsen in Friesland, Zwolle, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam gestoord. o BliVOECSEi jWenwsblail HET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5