f Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4081. Woensdag 27 April1921. Bü dit nr. behoort een üoegse FEUILLETON. mm Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Duitsche regeering heeft door be middeling van den Amerikaanschen gezant te Berlijn den President van de Vereenigde Staten de volgende nota toegezonden In naam van de Duitsche rijksregeering en het Duitsche volk hebben onderge- teekenden de eer, ondanks den formeel nog bestaandeu toestand van oorlog, tot den heer president van de Vereenigde Staten van Amerika het verzoek te richten in het vraagstuk van de schadevergoeding bemiddelend op te treden om het bedrag vast te stellen, dat Duitschland aan de geallieerde mogendheden moet betalen. Zij spreekt tevens het dringend verzoek uit zich van de instemming van de geal lieerden voor een dusdanige regeling te verzekeren. Daarbij verklaart zij tevens op de meest plechtige wijze, dat de Duit sche regeering zonder beperking of voor behoud bereid en van zins is aan de ge allieerden als schadevergoeding het bedrag te betalen, dat de president van de V. St. na diepgaand onderzoek rechtvaardig en billijk zal achten. Zij neemt hiermee uitdrukkelijk de ver plichting op zich zijn uitspraak, hoe die luiden moge, in alle bijzonderheden naar den letter en naar den geest uit te voeren. Diep doordrongen van de innerlijke rechtvaardigheid van dit verzoek en in onbetwijfelbare oprechtheid doet het Duit sche volk door middel van zijn grondwet tige regeering den president van de V. St. zijn verzoek. Het koestert vol vertrouwen hoop op het verhooren van zijn verzoek, opdat naar recht en gerechtigheid een definitieve be slissing genomen worde, welke aan de diepgevoelde verlangens van alle volken tegemoet zal komen om de onnoemlijke gevolgen van de dreigende dwangmaatre gelen af te wenden en den wereldvrede te verzekeren. Onmiddelijk is daarop van het Ameri- kaansche departement van staat 't volgend antwoord gekomen. ïDe Amerikaansche regeering kan er niet toe besluiten, te onderhandelen over de quaestie der schadevergoedingen, waarin zij als scheidsrechtster zou moeten optreden. Zij is zich echter bewust van den ernst der betrokken quaestie, wijl die van invloed is op de geheele wereld. De Amerikaansche te 7) Hare stem was muziek voor mij en al Wat zy sprak droeg den stempel van een jeudig frisch en onbedorven gemoed. Ik weet niet waarom hare stem eene zoo bij zondere aantrekkelijkheid voor mij had, allen waren goed voor mij, en toch in mijn droom hoorde ik die kinderlijke zilveren stem, en het was zeker om haar te hooren, dat ik de uren telde, voordat ik naar mijne les bij Miss Stapleton ging. Eens ging ik, na weder lang met de meisjes gesproken te hebben, de trap, die naar de schoolkamer geleidde, af, toen er een voorwerp, dat daar niet behoorde, in den weg stond, zoodat ik onvermijdelijk zou gevallen zyn, toen eene hand bedeesd op mijn schouder werd gelegd en de zoete stem die ik zoo lief had, tot mij zeide »pas op, mijnheer gij zult vallen, laat ik u geleiden.c Ik was toen zeker, dat een kind tot mij sprak en ik gaf mij over aan de kleine hand, welke mij naar beneden geleidde. Beneden aan den trap gekomen, legde ik onwillekeurig mijne hand op haar hoofd en fluisterde »God zegene u, dierbaar kind Ik kan niet zeggen waarom, maar sedert dat oogenbiik was ik een geheel ander regeering gevoelt zelf sterk geïnteresseerd te zyn bij de vraag, hoe men tot een spoedige en rechtvaardige oplossing zou kunnen komen. Zy wenscht derhalve dringend, dat de onderhandelingen onverwijld weer zullen worden hervat. Opnieuw geeft zij uiting aan de ernstige hoop, dat de Duitsche regeering zoo spoedig mogelijk voorstellen formuleert, die een geschikten grondslag zouden bieden voor bespreking. Indien de Duitsche regeering dien weg inslaat, wil de Amerikaansche wereld over wegen, hoe zij de zaak in een aanneme- lijken vorm ter kennis kan brengen van de geallieerde regeeringen, zoodat de onder handelingen spoedig weer kunnen worden hervat. Duitschland heeft dus de kous op den kop gekregen bij een laatste poging om in de kwestie van de schadevergoeding niet rechtstreeks met de geallieerden -te doen te krijgen maar met hun grooten geassoci eerde, Amerika die de eigenlijke overwin naar in den oorlog is. Een dreigende ministerieele crisis in het Duitsche rijk is het eenige wat nog ont breekt om de verwarring en hulpeloosheid van de buitenlandsche staatkunde te Berlijn te voltooien. De laatste kritieke week voor Mei is reeds ingegaan. Lloyd George en Briand bevinden zich te Lympne. Niets is nog uitgelekt van 't geen daar besproken wordt. Er heerscht een stilte als die welke een storm voorafgaat. Op het Duitsche volk schijnt nog altijd het noodlot te rusten, dat het in hachelijke oogenblikken mannen aan het roer mist, die een naderenden storm kunnen trotseeren. Een nieuwe Duitsche nota is Zondag middag uit Berlijn naar Washington ver zonden, doch op 't oogenbiik dat wij dit schrijven, is van den inhoud dier nota nog niets bekend. In Engeland is er meer uitzicht gekomen op een spoedig einde van de mijnwerkers staking, doordat Zaterdag den dag waarop de leiders van de mijnwerkers voor het congres van gedelegeerden te Londen terug waren gekomen, de onderhandelingen tus- schen de twee partijen-in-geschil in tegen- tegenwoordigheid van Llyod George zijn hervat. Vermoedelijk hadden de kolendel- vers vooraf zekere toezeggingen gekregen ten aanzien van den nationalen pot, die nog de voornaamste moeilijkheid voor het totstandkomen van een accoord opleverde. Hodges, die na zijn samenkomst met parle mentsleden die onderhandelingen dadelijk wezen. Ik had dat kind innig lief, en dat maakte mij gelukkig ik gevoelde mij niet meer alleen. Toen ik den volgenden keer terugkwam, hoorde ik haar lieve stem niet. Waar kon zij zijn Was zij ziek Maar neen, Miss Stapleton had mij even te voren in dank bare bewoordingen hare vreugde geuit over de gezondheid harer pupils. Eindelijk vroeg een der meisjes »Waar is onze Lelie »Zij schrijft een brief aan haar vader,c antwoordde er een. Ik vroeg niets, maar ik wist wie zij met de Lelie bedoelden. De zilveren stem en de naam voegden zoo wel bij elkaar. Toen ik door het voorhuis ging, hoorde ik den mij welbekenden stap, en het muzikale ge luid zeide tot mij »ik wilde u even spreken, Mr. Scheldon, hebt gy een oogenbiik tijd Ik stond natuurlijk stil. »Hier is een brief,* zeide de lelie snel, doch verlegen, welken gy zelf aan mijn vader moet brengen. Wilt gij dat doen Het is niet ver, het Op dit oogenbiik naderde Miss Stapleton en verzocht mij haar in de voorkamer te volgen, zij moest mij spreken. Er was iets zeer vreemds in haren toon, welke mij tegelijkertijd pijnigde en verontrustte. Ik volgde haar schoorvoetend. Toen ik in de kamer was, sloot zij onmiddelijk de deur, en op eene wijzs waarop zij mij nooit te voren had toegesproken, zeide zij Gij moet mij niet kwalijk nemen, Mr. Scheldon, maar ik moet u verzoeken, mij den brief over te geven, welken gy zoo even ontvangen weer had willen openen, blijft secretaris van het mijnwerkersverbond, nadat het congres gisteren een motie van vertrouwen in hem heeft aangenomen. Maandag hebben de onderhandelaars op nieuw vergaderd zonder nu nog bekend resultaat. Terwijl de bolsjewieksche propaganda in Rusland nog fraaie manifesten ter pre diking van het communisme en omverwer ping van het kapitalisme de wereld inzendt, geven de communistische leiders door hun daden steeds duidelijk blijk van het vol komen falen der communistische theoriëen en van de noodzakelijkheid om, na het ongelukkig communistisch experiment, tot het kapitalistische stelsel terug te keeren. Uit de ruïnes van het communisme is reeds weder een kapitalisme aan het opbloeien. Door sommige communistische leiders wordt nog wel getracht den schijn te redden ze betitelen den totalen omme keer, die er plaats heeft, dan als een »pauze om op adem te komen*. Maar Lenin heeft reeds vrywel toegegeven, dat de huidige practijk in Rusland neer komt op een terugkeer tot het kapitalisme en hij heeft het Russisch communisme ver geleken met een kreupel wezen, dat zich nog slechts op krukken voortsleept, het zwaar verwonde hoofd in een verband. Lenin klampt zich enkel nog vast aan een phrase. Hij zegt, dat het kapitalisme, waar op 't oogenbiik weer toe komt, een »staatskapitalisme* is, dat niet gevaarlijk is omdat de staat het in de macht houdt. In werkelijkheid schijnt de toestand Avel reeds zoo te zijn, dat aan het communisme in Rusland hoofd en beenen afgeslagen zijn. Er is geen communisme meer, enkel nog een communistische partij, die er op uit is om ook in het nieuwe niet-communistische Rusland de macht te behouden en alle profijt aan zich te trekken. Onder den naam van communistische partij is zij bezig een nieuwe kapitalistische machthebbers partij te worden, de partij, waarbij men zich moet aansluiten, niet als men ideeën verwezenlijkt wil zien, maar als men mee profiteeren wil, de voordeeligste partij. BUITENLAND. Dreigend conflict in de papierindustrie. De »Times« verneemt uit New York De arbeiders van de Amerikaansche papierfabrieken hebben met overgroote meerderheid besloten geen genoegen te hebt ïEen brief, Mevrouw,* zei ik. »Ja, den brief dien ik u zoo even door Miss Webster in handen zag geven,* hernam Miss Stapleton. »Het doet mij leed, zeer leed, dat ik u onaangenaam moet zijn,* voegde zij er op zachten toon bij, »maar gij zult begrijpen, dat mijne positie en ver antwoordelijkheid mij groote verplichtingen opleggen. »Het is er verre af, dat ik u eenige hardheid zou toeschrijven, lieve Miss Staple- ton,* hernam ik, »maar gij zult overtuigd zijn, dat wat ook de inhoud van dezen brief moge zijn, gy zeker niets onbehoor lijks van dit onschuldig kind kunt vermoeden.* »Kind riep Miss Stapleton uit, ïhoe oud denkt gij, dat Miss Webster is.« »Ik ken haar niet bij dien naam, maar naar hare stem te oordeelen, zal zij twaalf of dertieu jaar zijn.* »Zij is in haar negentiende jaar,« zeide Miss Stapleton. Ik was overstelpt van aandoening, en voor ik haar terug kon houden, had zij den brief uit mijne hand genomen. Nadat zij den inhoud doorzien had, nam zij haren vorigen goedhartigen toon weder aan. »Het is alles in orde,* zeide zij. Ver geef mij, Mr. Scheldon, indien ik u leed gedaan heb, inderdaad ik gevoel leedwezen over mijne voorbarigheid.* De goede uitmuntende vrouw 1 hoeveel verplichtingen had ik aan haar voor de welwillendheid waarmede zij my zoo lang nemen met het voorstel der werkgevers om vanaf 11 Mei de loonen met 30 pet. te verlagen en den werktijd van 8 op.9 uur te brengen. Men voorziet het stopzetten van vijftig fabrieken tegen 11 Mei, wanneer het te genwoordige contract afloopt en het lam- slaan van het dagbladbedrijf in N.-Amerika. o Ernstig mijnongeluk. In de Fürsten-Pleszi-Schlettenschacht te Lehmwassen in Silezië heeft een gasont ploffing plaats gehad, waardoor 11 mijn werkers omkwamen 5 lijken zijn reeds gevonden. Dc goudvoorraad. De Duitsche regeering heeft aan de commissie van herstel meegedeeld, dat zij den goudvoorraad van de Rijksbank ter beschikking der geallieerden zal stellen te Keulen, maar dat deze maatregel zekeren tijd zou in beslag nemen. o Brand in ecu korciimagazjjti. Donderdagavond brak te Schwechat bij Weenen in het vroegere magazijn van ver- plegingsartikelen, waar zich thans groote meelvoorraden voor het leger bevinden, brand uit. De sterke wind maakte blus- schen onmogelijk. De schade beloopt mil- lioenen. o Hoela. Hoelz, het bendehoofd, die bij de on lusten in Midden-Duitschland een rol heeft gespeeld, houdt zich na zijn gevangenne ming van den domme. Hij weigert elke inlichting en beweert slechts dat hij noch bij den Maart-opstand noch bij de aan slagen te Berlijn betrokken is geweest. De werkelijke schuldigen hebben zijn naam gebruikt om zelf buiten schot te blijven. De misdrijven die hij verleden jaar in het Vogtland heeft gepleegd vallen z. i. onder de amnestie, welke de rijksregeering na de Kapp-dagen heeft afgekondigd. Ëriwan in vlammen. Volgens een Reuterbericht uit Teheran staat de stad Eriwan in vlammen. De bevolkirg vlucht voor de bolsjewisten in de richting van Zangezur en wordt door de achterhoede van het Armeensche leger beschermd. De bolsjewisten hebben de voornaamste aanhangers der democratische Armeensche regeering, o.w. verscheidene afgevaardigden terechtgesteld. ik haar kende, had behandeld. Ik ver zekerde haar, dat ik begreep, dat zij niets anders dan haar plicht had gedaan en dat ik hoegenaamd niet beleedigd was, en voegde er bij, dat indien de inhoud eenigzins met mijn persoon in verband stond, ik dien gaarne wilde leeren kennen, daar Miss Webster mij verzocht had, den brief in persoon bij haren vader te brengen. r>Och,« zeide Miss Stapleton, »zij is een zacht teerhartig meisje, dat alle lijden op aarde zou willen verlichten, indien het in haar vermogen was. Haar vader is een beroemd oculist en zij hoopt nu, dat hij u helpen kan dit verzoekt zij in dezen brief ik zal hem u voorlezen Beste lieve vader Gij weet, dat gy mij nooit iets weigert, en ditmaal ben ik zeker van, dat gij aan mijn verlangen voldoen zult, want u eigen goed hart zal beter voorspraak zijn, dan de vleiendste taal, welke ik kan bezigen. Ik moet naar schoolin groote haast meld ik u dus, dat brenger dezes blind is, ofschoon zijn uiterlijk het niet zou doen vermoeden. Wilt gij be proeven of er iets voor hem gedaan kan worden Lieve vader, doe het vooral I Hij is zulk een goed knap man. Miss Stapleton kent hem zeer goed, hij komt hier dikwijls om les in de sterrekunde te geven. Is dat niet vreemd voor een blind man Als u met hem preekt zult u zien, dat hij zeer veel weet, Hij is niet rijk en ik ben zeker dat hy niet gelukkig is. Ik Stadhuisuhaudaal. Op het stadhuis van Gent heeft zich, naar de Msb. meldt, een schandaal voor gedaan. Sommige ambtenaren hebben zich gelden toegeëigend, die bestemd waren voor de betaling van tijdens den oorlog bij burgers gerequireerde goederen. Er zouden verscheidene honderdduizenden francs aldus verduisterd zijn. Enkele ambtenaren van het stadhuis zijn reeds aangehouden. o De loonactie der spoorwegarbeiders in België. De verschillende spoorweg-vakvereeni- gingen hebben besloten te zamen zich te verzetten tegen de vermindering van den duurtetoeslag, die 1 Mei zou ingaan. Zij willen die vermindering afhankelijk gesteld zien van de herziening der loonlijsten. Vast staat echter, dat de regeering de duurtetoeslag zal verminderen verhooging van loon schijnt echter uitgesloten. Enkele vakvereenigingen hebben zich voor staking uitgesproken. Er zouden intersyndicale besprekingen plaats hebben. o Inbraak en dubbele moord. Donderdagnacht werd in het dorp Wei den, 2 uren van Aken, ingebroken bij den herbergier M. Billes, waarbij de herbergier en zijn vrouw beiden werden vermoord. De lijken zijn naar Aken overgebracht. Een der moordenaars is daar later gear resteerd. o Het drankverbod in Noorwegen. »Recepten« van artsen. De geneesheeren in Noorwegen hebben volgens de »Daily Chronicle* sinds de in stelling ^an een drankverbod in Noorwegen goede zaken gemaakt, door recepten te schrijven, met behulp waarvan hun »pa- tiënten* zich in de apotheken van spiri tualiën als medicijn konden voorzien. Eene daarvoor benoemde commissie heeft thans bepaald, dat ieder persoon, die den leeftijd van 23 jaar reeds heeft bereikt, de be voegdheid heeft om iedere maand in de apotheek een halve flesch brandewijn of een fïesch witte wijn te koopen. Tevens wordt echter het recht der artsen om spiritua- liënrecepten te schrijven beperkt. De Duitsche schadeloosstellingen. Berlijn, 23 April. De algemeene fede ratie van arbeiders in Frankrijk nam op het congres over den herbouw der ver woeste streken een motie aan, waarin on voorwaardelijk werd geëischt dat Duitsche weet, lieve vader, dat gij alles zult doen, wat gij kunt. Uw gehoorzame Lelie. Geen diploma's van alle geleerde genoot schappen in de wereld zouden mij zooveel genoegen hebben gedaan, als de ongekun stelde lof van mijne lieve Lelie en toch was dat zoet gevoel van een pijnlijke ge waarwording vergezeld. Ik had weder lief en ik wist wie ik lief had en dat die liefde hopeloos was ik zou mij niet meer zoo rustig aan die liefelijke droomerijen kunnen overgeven, waarmede ik aan haar dacht toen ik haar een zachtaardig kind waande. Mijn gevoel had een andere richting ge nomen en bij veel troost zou mij deze ge negenheid tevens die kwellende onrust ver oorzaken, welke onafscheidelijk aan liefde verbonden is, zoo lang wij ons niét van wederliefde bewust zijn, ja die zelfs dan nog blijft voortduren. Toen ik wilde vertrekkenzeide Miss Stapleton »De vacantie begint in de vol gende week, ik zal u dus vóór het her vatten der lessen niet wederzien, ik hoop dat gij Dr. Webster zult opzoeken en bij uw bezoek baat vinden. Ik ga eenige weken naar een zeeplaats en onder de meisjes, die mij zullen vergezellen, behoort onze Lelie.* Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, lie Langstraat en lie fiommeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1