arbeidskracht en Duitsche bouwmateriaal werden gebruikt, daar de voornaamste rijk dom van Duitschland bestaat in zijn arbeid en zijn productie. Vele burgemeesters uit de verwoeste gebieden prezen de mede werking der Duitsche arbeiders bij den wederopbouw aan. —o In het beiette gebied. Berlijn, 23 April. De eerste burge meester van Mühlheim deelt mee, dat het door de Fransche bezette gebied wordt uitgebreid en wel tot dicht aan de Roer. o Een Engelsche actie tot gematigdheid 1 De bladen publiceeren onder voorbehoud een bericht volgens hetwelk Asquith Robert Cecil, Clyns, Henderson en Barnes gemeen schappelijk aan Lloyd George een nota gezonden zouden hebben, krachtig aandrin gend op gematigdheid tegenover Duitsch- land in de herstel-kwestie. BINNENLAND. Brievenbestellers ten plattelande. Naar de «Rott.c meldt, is in den post' dienst ten plattelande eenige wijziging ge komen. Vroeger werd oogluikend toegestaan, dat de bestellersdienst, die te voet moest worden uitgevoerd, per rijwiel werd gedaan, thans is dit verboden. Wil men den dienst die te voet moet worden gedaan, per rijwiel uitvoeren, dan moet men ook langer dan 8 uren arbeiden. Vroeger werd een 8-urige werkdag voor de bestellers soms tot 5 uren teruggebracht, doordat een fiets werd gebruikt. Onder dit besluit zijn niet gerekend de wijken der gemeente, die volgens dienst order steeds per rijwiel moeten worden besteld. Verdwenen. De gemeenteontvanger E. te Nieuwen- hagen is sedert het begin der vorige week verdwenen, zonder orde te stellen op zijn administratie. Nasporingen naar zijn ver blijfplaats, hadden tot dusver geen resul taat. De mogelijkheid, dat hem een onge luk zou zijn overkomen wordt uitgesloten geacht. Bandjir. Aneta seint uit Weltevreden dd. 21 April Zeer hevige regens veroorzaakten een bandjir der Tjijahad, een zijrivier van de Tjimandiri. De brug over de Tjilungas is zeer zwaar beschadigd. Op de onderneming Tjempaka zijn door aardschuiving zestien slachtoffers, vier vermisten en drie zeer ernstig gewonden. Ue oud-burgemeester van lloensbroek roor f 100.000 aangesproken. De oud-burgemeester van Hoensbroek Boshouwers, die indertijd beschuldigd is zonder den raad erin te kennen f 120.000 te hebben uitgegeven voor di-tributie-doel- einden, van welke som de Heeriener Bank langs gerechteiijken weg reeds f20 000 heeft geëischt, heeft zich tot den raad ge wend, met het verzoek, 't nadeelig saldo te willen erkennen. De gemeente had indertijd 't aanhangig gemaakte proces gewonnen en de bank wendde zich nu om betaling tot oud-bur gemeester Boshouwers. Op voorstel van een raadslid werd, in verband met het nog hangende proces der gemeente met de Heerlener Bank, dit ver zoek aangehouden. ficeo buiteulandsehe reis van H. 9. de koningin, Naar aanleiding van desbetreffende ge ruchten, wordt verzekerd, dat er niets bekend is van een buitenlandsche reis van H. M. de Koningin. o Het Ned. mijnbedrijf op Spitsbergen. Met het stoomschip «Iris® van de firma D. Burger en Zoon is naar wij in de N. R. Ct. lezen, de eerste ploeg mijnwerkers, 45 man, onder commando van den heer Lenz, voor de Nederlandsche Spitsbergen Compagnie naar Spitsbergen vertrokken, waar men nu met kracht den arbeid in de mijnen te Green Harbour gaat voort zetten. Er vertrekken nu telkens veertien dagen na elkaar nog drie ploegen, zoodat er dan ongeveer 200 man op Spitsbergen werkzaam zullen zijn. f120.000 roer een Erieschen stier, Een Engelsch blad meldt De Ned. provincie Friesland is altijd bekend geweest door de buitengewone kwaliteiten van het inheemsche vee, doch de 10.000 pond sterling (f120.000), die hier dezer dagen voor een Frieschen stier werden betaald kunnen als-een recordprijs gelden dit feit zal de Engelsche fokkers toch wel even verrassen. Het conflict in dc Venen. Een oplossing in zicht Emmen, 23 April. Hedenmiddag werd door den secretaris van de federatie Emmen :van den modernen bond van landbouw-, tuinbouw- en zuivelarbeiders medegedeeld, dat"; de organisaties besloten hadden de loonactie verder plaatselijk te doon plaats hebben. -o Bet veilige verkeer. Zondag waren te 's-Gravenhage zeven aanrijdingen tusschen auto's en wielrijders, twee .tusschen wielrijders en voetgangers,, een tusschen twee wielrijders, twee tusschen motorfietsen en voetgangers en een tusschen een auto en een motorrijwiel, alzoo be draagt het aantal aanrijdingen in 't geheel 13! Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van HEUSDEN, maken bekend dat dit jaar voor den HERIJK van maten en gewichten zitting zal worden gehouden alhier in het locaal naast het Gemeente huis (Pelzestraat) op 27 April a.s. van 9 12 en van I— 3, nnr voor hen, wier gelachtsnamen beginnen met de letters A. t.m. L. van 28 April a.s. van 9—12 en van 13| uur voor hen, wier geslachtsnamen beginner, met de letters M. t.m. Z. Heusden, 12 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN De Wethouder, VAN EVERD1NGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkieeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Zaterdagmiddag zag men op alle punten van de stad, jonge juffertjes, keurig gekleed, met een mandje bloempjes, om allen, die ze te gemoet kwamen, te décoreeren met een Emma-bloempje. Die zich niet langs den weg vertoonde werd in huis opgezocht en ze hadden succès. In totaal toch is f 409.46J bijeengebracht voor het fonds tot. tuberculose-bestrijding. De kermis is in aantocht en wordt op Donderdag van de volgende week, dus op Hemelvaartsdag, na den kerkdienst, ge opend. De volgende tenten en kramen hebben eene plaats aangevraagd Schouwbürgtent (Bakker). Théatre de Zoölogie (Dierentent). Schiettent. Luchtschommel. Vliegearoussel. Draaimolen. 2 Gebakkramen. Galanteriekraam. Suikerkraam. Slagmachine. Vischtent. Werptent. Snel-photo. Panorama. Tent met wonderkalf. Confiseriekraam. Als het weder alsdan medewerkt, kunnen er eenige drnkke dagen komen. Een nieuw' idee, dat wel algemeene belangstelling zal wekken, is de groote luchtballon-reclame, die Zaterdagmiddag op de Botermarkt zal gehouden worden. Zie verder de advertentie van de Firma Johap de Mol. De vangst van elft op de Maas, die aardig begon, valt tegende vorige week werden er slechts 20 gevangen. Altnkerk. Zaterdag j.l. had de heer Branger alhier het ongeluk, terwijl hij naar den Nieuwendijk reed, met paard en wagen te water te geraken. Met behulp van eenige personen wist hij weer spoedig paard en wagen op het drooge te krijgen. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Naar wij uit goede bron vernemen hoopt de Gem. Zangver. «Eendracht maakt Machte te Ippelschendijk (gem. Almkerk) deel te nemen aan het groot nationaal Concours te Geldermalsen, hetwelk gehouden zal worden in Juli a.s. De Ger. Jong.-Ver. alhier, hoopt met Hemelvaartsdag een plezierreisje te maken naar Nijmegen en omstreken, een mooi uitstapje voor deze vereeniging. A.s. Zaterdag 30 April hoopt de muziekvereeniging «Nooit Gedachte alhier de muziektent, het geschenk van de Alm- kerksche burgerij, op feestelijke wijze in gebruik te nemen. Aanvang 's avonds 7 uur (zomertijd) bij den heer C. Dekker alhier. Beneden-Langstraat. Niettegenstaan de den grooten aanfok, staan de jonge biggen weder op hocgen prijs. Men be steedt van f 20 tot f 35 per stuk. Jonge lammeren worden ook goed betaald en varieeren van f 12 tot f 20 per stuk. Capelle. In het café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje werd de vorige week de jaarvergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank voor de ge- meeriten Vryhoeve-Capelle en Sprang. De rekening 4920 sloot met een batig saldo van ruim f700.Het salaris van den kassier werd verhoogd en gebracht van f 400.op 500.Met algemeene stem men werd tot secretaris gekozen de heer P. A. v. d. Hoeven, terwijl de heeren J. v. Berk en J. A. Haverhals, wegens peri odieke aftreding, herkozen worden. Tot bestuurslid in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. J. Heijmans, werd gekozen de heer A. J. Oerlemans. Het eerste elftal onzer voetbal ver eeniging «Excelsior® speelde j.l. Zondag op den seriewedstrijd, uitgeschreven door de voetbalvereeniging «Victoria» te Raams- donk, een zeer onvoortuinigen wedstrijd tegen, »Wilhelmina« uit Kaatsheuvel en ver loor met 32. Het tweede elftal, dat deelnam aan den seriewedstrijd van «Neer- landia® te Kaatsheuvel, was gelukker. Het speelde tegen »Victoria« uit Kaatsheuvel gelijk 44. Bij loting was het geluk aan de zijde van de Excelor-reserves, zco- dat zij zich in de finale, welke 8 Mei a.s. gespeeld wordt, plaatsen. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen dat de EdelAchtb. heer C. H. L. V. Valter, bij Kon. Besluit met ingang van 29 Mei a.s. herbenoemd is als Burgemeester dezer gemeente. Wij feliciteeren den her benoemde van harte hiermede, almede ook deze gemeente in wier belang hij reeds zooveel heeft gedaan en hopen, dat hij nog jaren tot den bloei dezer gemeente mag werkzaam zijn. Tot ons genoegen kunnen we mel den, dat onze dorpsgenoot, M. Kommers, bij het j.l. Vrijdag gehouden examen te Brpda slaagde voor onderwijzer. 's Gravemoer. Tegelijk met de ver hooging der polderkaden zal thans ook de haven worden uitgediept, waartoe deze ge durende de maand Mei voor het scheep vaartverkeer zal zijn afgesloten. Gorinchem. Van 45 t.m. 24 April aan de vischrnaikt afgeslagen: 7 zalmen t 2.45 a f 2 55 p. J K G, 2 eiften f 0 85 t 2.50 per stuk. 4 partij schol f 24 per partij. Herpt. De raad dezer gemeente heeft de hondenbelasting terruggebracht op f5 en f 2 met ingang van 4 Jan. 4922, en besloot aan de burgerwacht eene subsidie van f 50 te verleenen. Nederhemert. Door het uitbaggeren van de vaargeul der pont zal het verkeer voor rij- en voertuigen eenige weken zijn gestremd. Raamadonksveer. Graanbeurs Hótel de Reijer. Tarwe 22 f 23 per 400 K G. Haver 16 f 4 6| Rogge 20 A f 20J Evenals in de granen was de handel in hooi lusteloos. Koster Blom die zijn ontslag aan vroeg zal volgens besluit van het kerkbe stuur der Ned. Herv, Gem. een pensioen genieten, dat ingeval hij vóór zijn vrouw komt te overlijden op haar overgaat. Naar men ons mededeelde valt de opbrengst voor het miljoenplan alhier niet tegen. De geraamde f 600 werd nl. ruim bereikt. Woudrichem. Van 8 t.m. 24 April werden aangevoerd en afgeslagen 60 zalmen f2.20 a f 2 85 p. j K.G. 34 elften f4.60 A f5 per stuk. Wijk. Bij de j.l. zetting der acht scharen van het Wijkerzand is de gemid delde prijs op f 84.per schaar gesteld. Maandag overkwam de knechts van van den landb. J. v. D. v. A. het ongeluk, terwyl ze,met paard en wagen reden, dat de burrie\van den wagen schoot, waardoor de eene knecht J. K. met het paard mede werd gesleurd, en de ander A. T. in vollen vaart inet den wagen in den sloot terecht kwam. Beide personen kwamen met den schrik vrij. Waspik. Zondag j.l. nam onze voet balclub «Brabantia® deel aan de seriewed strijden uitgeschreven door «Victoria® uit Raamsdonk. Brabantia speelde eerst tegen K.V.V. uit Tilburg en won met 4 0. In de finale moest gespeeld worden tegen Wilhdmina uit Kaatsheuvel. Stand 4 4. Doordat Wilhelmina niet meer wenschte te spelen wegens te laat uur, werd de eerste prijs bij loting toegewezen aan Brabantia. Brabantia 2 nam Zondag j.l. deel aan de seriewedstrijden te Besoijen en won aldaar van Juliana uit Baardwijk, wegens spel weigering van deze laatste met 5 0. Voor het feest van den ZeerEerw- heer Pastoor op 29 Mei a.s. zijn de voor bereidende maatregelen reeds in vollen gang Behalve het stichtingsfonds voor een nieuwe kerk te Waspik-Boven, zal aan den ju bi laris nog een afzonderlijk geschenk worden aangeboden. Dit jaar is voor deze gemeente het jaar der zilveren bruiloften. In éèn buurt zullen in de maand Mei niet minder dan vier zilveren bruiloften worden gevierd. Voorts zijn er in den loop van dit jaar nog twee gouden bruiloften. Door Burg. en Weth. is aan de volgende inrichtingen een staanplaats ver leend op de a.s. kermis. Cake Wake, Stoomcaroussel, gewone draaimolen, bios coop, gebakkraam, Schiettent, 2 hoepla's en verschillende suikerkramen. De kermis zal plaats hebben op den laatsten Zondag van Augustus en de daarop volgende drie dagen. Maandag had alhier op den scheeps werf van de N.V. scheepsbouwwerven v/h P. A. Ruijtenberg een ernstig ongeluk plaats. Zekere Verduijn werd door een stoomlier gegrepen en mede rondgeslingerd. Vreeselijk gewond werd de jongen opge nomen en naar huis gebracht, waarna on- middelijk geneeskundige hulp werd inge roepen. Bij het afzenden van dit bericht was de ongelukkige nog in leven, maar verkeerde toch in levensgevaar. Vergadering van den Raad der Gemeente HEUSDEN op Maandag 25 April, nm. 7 30 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Te 7.50 opent de Voorzitter de verga dering en worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die zonder aanmer kingen worden vastgesteld. Ingekomen is: a. Het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger op 30 Maart, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. b. Een brief van Ged. Sleten, waarbij kennis wordt gegeven, dat op het bezwaar schrift Bruijstens inzake H, O. afwijzend i3 beschikt. c. Idem dit de aanslag van L. P. Simons verminderd is met f2.78. d. Idem houdende goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan eener kasgeldleening. e. Brief van den Inspecteur der Ned. spoorwegen dat trein 242 's Bosch Lage Zwaluwe met de nieuwe dienstregeling te Drunen om 8.48 des voorm. zal stoppen. De stukken a, b, c, d en e worden aangenomen voor kennisgeving. Het kohier voor de rioolbelasting wordt vastgesteld op f807.De kohieren schoolgeld L. O. en M.U.L.O.school op f4365.20. Van het gemeentebestuur van Oudheus- den is een verzoek ingekomen tot verkoop van een stukje gemeentegrond, kadastraal bekend gemeente Oudheusden, Sectie C, nos. 449 en 450, groot 460 c.A. Oor spronkelijk was het niets dan een poel, de omwonenden hebben het, door het inwer pen van vuilnis, echter gedempt, en er een tuintje op aangelegd. De gemeente Oud heusden kan het thans gebruiken voor de plaatsing van een transformatorenhuisje voor het electrisch licht, en acht het met f75 goed betaald. B, en W. vinden het bod billijk en stellen voor het stukje grond, dat voor Heusden geen waarde heeft, voor de aangeboden prijs te verkoopen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De gemeentebegrooting 4920 moet, wegens stijging van enkele uitgaven, ge wijzigd wordende verhoogde uitgaven kunnen grootendeels gedekt worden uit de Rijksbijdrage voor het onderwijs. Met het oog op de inning van den Hoofd. Omslag door het Rijk met 4 Mei 4922 moet de verordening op de heffing gewij zigd worden. Reeds met 4 Mei 4924 was van deze bepaling gebruik gemaakt kunnen worden, doch op advies van den Inspecteur der belastingen is hiermede gewacht tot 4 Mei 4922. De thans geldende verorde ning bepaalt dat het belastingjaar loopt van 4 Jan 34 December. B. en W. stellen voor den aanslag voor dit jaar vast te stellen op 46 maanden, dus van 4 Januari 4921 tot 1 Mei 4922. De heer de Haan vraagt of daarvoor 2 of 1 biljet zal worden uitgereikt. De Voorzitter antwoordt daarop, dat het de bedoeling is den aanslag op een biljet te zetten, den belastingplichtigen zal tijd genoeg worden gegeven voor de betaling, zoodat het voor hen hetzelfde blijft. De voorgestelde wijziging wordt zonder verdere discussie goedgekeurd. Op verzoek van den Minister moet het reglement der Godshuizen een kleine wijzi ging o dergaan en moet daariu een be paling worden opgenomen voor de uitbe steding van kinderen. De wijziging is van formeelen aard en heeft weinig voor Heusden te beteekenen. Aan het verlangen van den Mi lister wordt echter voldaan. B. en W. stellen voor een kleine wijziging te brengen in de bestaande politie-veror dening. De wijziging heeft ook niet veel om het lijf en staat in verband met het ophalen van vuilnis. Tot heden mocht de straat tot 5 uur worden bijgeveegd en moest de gemeentereiniging het vuil dan nog ophalen Vooral met het oog op den vrijen Zaterdagmiddag is het voor de werklieden minder aangenaam dan zoolang dienst te moeten doen. B. en W. zouden daarom willen bepalen dat van 1 April 30 September het vuil des Zaterdags mag worden bijgeveegd tot 4 uur en des winters tot 3 uur als tot heden. Het vuil zal dan Woensdag-en Vrijdag middag worden opgehaald tusschen 4 en 4 uur en Zaterdags tusschen 9 uur v.m. en 4 uur n.m. De voorgestelde wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Van den Kapitein-Commandant van het Landstormcorps Meijerij te 's Bosch is een verzoek ingekomen voor een oefenterrein. Voor jongelieden van 46—20 uit deze gemeente en eenigen uit de omliggende gemeenten zal hier des Zaterdagnasmiddags oefeningen worden gehouden. Aan het deelnemen dezer oefeningen is veel voordeel verbonden, o.a. korteren diensttijd en de keuze van een corps. Tevens wordt een bedrag gevraagd van f 25 voer het schoonhouden van de te gebruiken localiteit in het patronaatsgebouw. B. en W. stellen voor het tegenwoor dige voetbalterrein beschikbaar te stellen en het gevraagde bedrag toe te staan. Ook dit voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Om de 5 jaren moeten de geldende verordeningen, willen zij niet hun kracht verliezen, opnieuw door een Raadsbesluit worden vastgesteld en van kracht verklaard. Hiertoe wordt besloten. Thans komt punt 9 der agenda, het voorstel van B. en W. tot toekenning eener bijdrage van f2000.in het exploitatie tekort der tramlijn Drunen— Heusden, in behandeling. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. uitvoering is gegeven aan het Raadsbesluit in de vorige vergadering genomen, en dat namens dit college aan de Directie der Trammaatschappij is gevraagd of deze genegen zou zijn de lijn te verkoopen of te verhuren. Genoemde Directie is echter tot geen der beide voorstellen bereid, eu deelt mede dat de materialen gebruikt zullen worden voor herstelling der overige lijnen. Tevens verzoekt zij binnen 44 dagen bericht omtrent haar verzoek om subsidie. Spr. zegt zich de wenken van dhr. de Haan, in de vorige vergadering gegeven, ten nutte te hebben gemaakt, en in Den Haag aan het Departement persoonlijk te hebben geïnformeerd, wat tot instandhou ding der lijn zon kunnen worden gedaan. Daar deelde men mede, dat deze lijn in dertijd concessie voor de exploitatie heeft ontvangen, indien deze een vrij belangrijk verlies voor de maatschappij zou opleveren, dan zou zeer waarschijnlijk intrekking der concessie volgen, en kon de maatschappij de lijn dus opbreken, omdat niet te vergen is dat deze de lijn met verlies zou moeten voortzetten. Indien de gemeente echter bereid zou zijn f2000.subsidie toe te kennen, en de provincie gaf hetzelfde be drag, dan zou het Rijk f 4000 bijdragen dan was 2/3 van het tekort gedekt, en zou waarschijnlijk de concessie niet worden ingetrokken. De Voorzitter zegt bij de afdeeling pos terijen nog eens te hebben geïnformeerd om de subsidie van thans verhoogd te krijgen, doch daarvoor bestaat geen kans. Spreker zou het verlies van den tram een ramp voor de gemeente vinden. Wel is hij overtuigd, dat f2000.een groot offer is, doch B. en W. hebben gemeend toch met een dergelijk voorstel te moeten komen, om op die manier den tram in stand te houden. De inlichtingen, inge wonnen naar een autobus, vielen ook niet

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2