iiir ld 'au van Mntn en llteiMe Laosstraat en li Boimelerwaard r 9 CV lij dit or. DeM een üoepi. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Vroom Dreesmann, Den jjosdi. SENORIO de 10 cents sigaar, Und van altena Rook ons SUCCESMERK, MAGAZIJN Tel. lat. 411. Hinthamerstnaat 24, 's-BOSCH. HUILfl.WVs Heeren- en Kinderkleeding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4082. Zaterdag 30 April1921, samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Gorinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent, Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. "BÜITENLANDSCH OVERZICHT Er komt eindelijk schot in de zaken. De vorige week scheen te zullen eindi gen met de oude besluiteloosheid aan Duit- schen kant en met de oude bedreigingen van de zijde der geallieerden. Er is nu echter verandering gekomen. De Duitsche regeering had reeds een nota aan de ge allieerden verzonden over den herbouw van het verwoeste gebied en daarna hare be reidwilligheid getoond om den metaal- voorraad van de Rijksbank naar Keulen te brengen en onder Engelsche hoede te stellen, maar Simons sprak Vrijdag in den Rijksdag nog zoo, dat men moest t wijfelen of hij en zijn collega's riu flink de hand aan de ploeg zouden slaan, om van het positieve, wat Amerika's antwoord bevatte, partij te trekken. Dat is intusschen toch gebeurd. De Berlijnsche regeering heeft Zaterdag en Zondag gewerkt en zoo kon Zondagavond een nota met nieuw voorstel len aan den Amerikaanschen vertegen woordiger te Berlijn overhandigd worden. Duitschland belooft de geallieerden de volle maat te geven van hetgeen het missen kan. Mompelen de geallieerden nog tegen, dan kan het Duitschland aanmoedigen er nog een drupje bij te doen, maar vindt het eindelijk, dat het werkelijk wel gaat, dan moeten de geallieerden rekening gaan houden met het gezicht dat Amerika tegen hen trekt. In die omstandigheden was de samenkomst in Lymphe niet overbelangrijk. Niet zoodra heeft Lloyd George vernomen dat er nieuwe voorstellen in de maak zijn, die Amerika zou overbrengen, of zijn houding wordt gereserveerde'r. Hij maakt de bezetting van het Roergebied afhankelijk van den inhoud van de nieuwe Duitsche voorstellen, want de Engelsche politiek kan niet zoo doldriftig zijn, om zulk een nieuwen dwangmaatregel goed te keuren, als Amerika er over fronst. De goede verhouding tusschen de twee groote Angelsaksische naties is' een koste lijker goed, dan wat in goud meer te tel len is. Wanneer Zaterdag al de gealii- eerden samenkomen, is voor het eerst het oordeel van Amerika, dat ook bij de voor hen loyaalste bemiddeling niet verborgen kan blijven, een factor, die bij hun be sluiten meetelt. Er is daardoor kans dat de geallieerden het onderling niet tegen Duitschland, maar met Duitschland eens worden. De besluiten van Parijs en de eischen van Londen waren 226 milliard gouden marken, te voldoen in 42 jaarlijksche stor tingen en 42g pet. van de waarde van den Duitschen uitvoer gedurende dezelfde perio de, wat naar schatting het aan de 300 milliard gouden marken nog ontbrekende zou opleveren, die te Boulogne genoemd waren. Het aanbod van Simons te Londen was 50 milliard gouden marken in 30 jaar, waarvan 20 milliard gerekend werden af te .gaan door reeds gedane praestaties, (welke de Entente op slechts 8 millioen stelde) zoodat 30 milliard overbleven, zon der verdere aanvulling uit een Duitsche uitvoerbelasting, van welke hij niet weten wilde. Het heele aanbod echter afhanke lijk van het behoud van Opper-Silezië door Duitschland. Het nieuwe aanbod van Duitschland zou neerkomen op 50 milliard gouden marken met interest te betalen in 42 tot 62 jaar in jaarlijksche stortingen wisselende volgens een bepaalden welvaartsmaatstaf. Onmid- delijke storting van 1 milliard in aandeelen of goud. De ksvestie van aftrek van het reeds betaalde deel op de 50 milliard gouden marken blijft voorloopig rusten en zou geen onoverkomelijke moeilijkheden bieden. Ten slotte zou men mogen aan nemen, dat Opper-Silezië in het nieuwe Duitsche voorstel niet genoemd wordt. Thans is de Duitsche nota te Washing ton in onderzoek tusschen Hughes en de vertegenwoordigers der geallieerden die natuurlijk in drukke ruggespraak met hun regeeringen zijn. Simons heeft Dinsdag in den Rijksdag zich onhandig gemanoeu vreerd bij de verdediging van zijn beleid en kreeg al vast in uitroepen van de meer derheid goedkeuring op zijn besluit, om Washington te hulp te roepen. Met be langstelling is nu het wachten op Was hington, wat daar bedisseld zal worden. De Berlijnsche bladen, voorzoover zij reeds commentaren geven op het nieuwe Duitsche aanbod, ontvangen dit met groote beroering en noemen het ongehoord en zwaar van gevolgen. Volstrekt beschouwd en gemeten naar de eischen der geallieerden, wordt het als buitengewoon vérstrekkend gekenschetst, zelfs als dichtbijkomend aan de Parijsche eischen en in elk geval, wat betreft de definitieve eindcijfers, voldoende concreet om tot grondslag van onderhan delingen te strekken en in details zoo rekbaar, dat het, voor het rekening houden met de wenschen der staten, die schade loosstellingen noodig hebben, in alle op zichten rekbaar is. De Grieken zijn in den laatsten tijd in Klein-Azië in het defensief. De Turken trachten een beslissing te verkrijgen, maar zijn er totnogtoe alleen in geslaagd de stellingen van de Grieken te schokken. De censuur van Athene geeft de moeilijk heid van de Grieken toe, door berichten door te laten over het oproepen van nieuwe lichtingen. De termijn binnen weiker "beide partijen hun antwoord zouden zenden naar Londen over de voorgestelde wijzigingen van hel tractaat van Sèvres, is intusschen al verstreken. Elke stoot, dien de Kema- listen den Grieken kunnen toebrengen, brengt het tractaat van Sèvres steeds meer in 't gevaar. BUITENLAND. Het Engelsche mynwerkcrsconflict. Londen, 27 April. Sir Robert Home presideerde gisteren, bij afwezigheid van Lloyd George, de conferentie van mijneige naars en mijnwerkers, weike laatsten voor dat zij bijeenkwamen, de loonvooiatellen van de eigenaars hadden ontvangen. De regeering noodigde uit tot een beraadsla ging op den grondslag, dat er geen ver laging van loon zou zijn, meer dan drie shillings en zes pence (ongeveer f 2.40) per dag voor velen. Vandaag zat Home met de mannen de mogelijkheid bespreken van een regeling op een nationalen grond slag, die echter zal veroorlooven om in sommige districten wijzigingen te brengen. Het is mogelijk, dat de mijnwerkers zullen stemmen over loonvoorwaarden gedurende Mei en Juni en over de kwestie, of zij op den tijdelijkeri grondslag het werk zullen hervatten. Londen 27 April. Het bestuur van den nationalen bond der spoorwegmannen heeft besloten om het verbod om steenkool te vervoeren niet toepasselijk te verklaren voor kolen voor hospitalen en voor open bare verbruikers, maar alleen voor kolen, die bestemd zijn om verkocht te worden. Het bestuur heeft verder besloten, dat bond alles in het werk zal stellen, dat de zes spoorwegmannen, die ontslagen zijn, omdat ze weigerden kolen te vervoeren, weer worden aangenomen. De ochtendblad voorspellen dat tegen Maandag verdere sterk ingrijpende beper kingen in de treindiensten zullen worden ingevoerd. Het aantal treinen dat thans op de hoofdlijnen loopt, is slechts een derde van het normale. Het vertrek van het op Britsch-Indië varend mailstoomschip »Narkunda« van Londen op Vrijdag, is opgeschort ten ge volge van gebrek aan kolen. De verlichting van de Londensche straten zal beperkt worden in bijna dezelfde mate als in den oorlogstijd het geval was. o- De volksstemming Id Tirol. Bij de volksstemming zyn totaal 146.468 stemmen uitgebracht, waarvan 144.342 vóór en 1794 stemmen tegen de aanslui ting van Tirol bij Duitschland. Er zijn dus 98.59 pet. van de stemmen vóór aan sluiting bij Duitschland uitgebracht. o Een goede maatregel. In de Deensche volksvertegenwoordiging GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaa^mesjes. Gr JE ULO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDEB Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Onze sorteering Japonstoffen bestaat nu uit meer dan 1000 soorten o.a. werd in de tweede lezing aangenomen het nieuwe automobiel-wetsontwerp. Met 44 tegen 42 stemmen werd een amende ment aangenomen, waardoor den chauf feurs verboden wordt te rooken of alcohol te gebruiden, indien zij aan het stuurrad zitten. Dit geldt zoowel voor bestuurders van particuliere als van publieke auto's. De stakende mijnwerkers. De hertog van Portland heeft aan de stakende mijnwerkers toegestaan, op zijn terreinen konijnen te strikken en brandhout te sprokkelen. De mijnwerkers hadden op hun eerewoord beloofd geen misbruik te maken van het zeer gewaardeerde aanbod en geen hoornen te zullen omhakken, maar slechts dood hout te zullen verzamelen. De werkloosheid in verschillende indus- triën breidt zich tengevolge van de steen- koolstaking steeds meer uit, in alle zaken is 't even stil, alleen de bank van leening heeft het druk. Het verlies dat door de staking geleden wordt schat men op 2.200.000 of bijna 6<j millioen gulden per maarid. o De steenkoolstaking en de dunrte. De Engelsche mijnwerkers hebben een manifest verspreid, waarin zij o.a. verklaren »Op Conferentie te Spa heeft men aan Frankrijk twee millioen ton steenkool per maand toegekend en het gevolg daarvan is geweest dat onze uitvoer van steenkool is opgehouden. Die bepaling in het ver drag is de directe oorzaak van de crisis in onze mijnen. Wanneer Frankrijk in het Roergebied de baas wordt, dan zal voor ons de hoop vervlogen zijn om onzen buitenlandschen steenkoolhandel te her stellen. —o De werkeUosheid te Berltyn. De werkloosheid te Berlijn is op het oogenblik ongeveer 45 pCt. hooger dan terzelfder tijd in het afgeloopen jaar. On geveer 434.500 personen zijn thans werk loos. o Londen, 28 April. De Times meldt uit Washington Er is alle reden te gelooven dat de Ver. Staten Berlijn zullen mededeelen dat de Duitsche voorstellen niet van dien aard zijn, dat zij een verzending aan de geal lieerden rechtvaardigen. o De griep-epidemie in de Eransche kaïernes. 14 dooden te Orleans. Te Orleans gaat de griep voort, zyn slachtoffers te maken, voornamelijk in de kazernes. In de afgeloopen tien dagen zijn 450 militairen naar het ziekenhuis gebracht. Het aantal dooden is er reeds tot veertien gestegen. Een bericht uit Washington meldt, dat tal van Duitsche zakenlui al geruimen tijd bezig zijn om in Amerika patenten op te koopen, ook patenten die betrekking hebben op de Amerikaansche spoorwegen, de ar tillerie, enz. BINNENLAND. De bevroren vruchten. Een deskundige medewerker schrijft aan het »Hbld.« Wij ontvingen uit het dorp De Bilde, bij Utrecht een aantal takjes van vrucht- boomen, met het verzoek te willen on derzoeken in hoeverre de vorst schade aan bloemen en vruchten toegebracht had. Het takje van de peer, winterjan, was uitge bloeid en zoo oppervlakkig beschouwd zou men zeggen all right, op doorsnee bleek het vruchtbeginsel bruin van kleur te zijn en daar komt dus niets van terecht. De vijftien vruchtbeginsels die wij onderzoch ten waren bevroren. Het bloeiende takje van de witte pruim had niets geledenmeeldraden en stampers waren normaal. De bloemen van de meeste appelboomen zijn gelukkig nog gesloten en de tien bloemen van de goud reinet, die wij doorsneden, waren goed, er mankeerde niets aan. De perzik is uit- bloeid de vruchtbeginsels zagen er goed uit, wat nog niet zeggen wil, dat wij veei perziken zullen eten. o Chauffeur veroordeeld. De vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft een 43-jarige chauffeur ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf, we gens het veroorzaken van letsel door schuld. Doodenschepen. Men schrijft uit Maastricht Woensdagmiddag passeerde hier door het kanaal, op weg naar Antwerpen, een sleepboot met een drietal groote Fransche schepen met in het geheel een 960 lijken van in Frankrijk gesneuvelde Amerikaansche soldaten. De lijken waren alle in een zinken en daaromheen een mahoniehouten kist en ze waren in Frankrijk slechts voor loopig begraven. Via Antwerpen worden zij naar New-York vervoerd. NIEUWSBLAD Gebloemd Voile mooie dessins 24 Effen Voile in div. kl. 95 c/in 49 Wit Voile prima kw. 95 c/m 59 Katoenen Mousseline nieuwe dessins 39 Wollen Mousseline prachtvolle dessins 1.45 Wollen Mousseline effen mode kleuren 1.75 Wollen Popeline 100 c/m effen modekleuren 1.95 Frottê nieuwste ruiten en strepen 100 c/m 1.10 Geruite Stoffen donkere kleuren 49 Japansche Crepe effen en gestr. 79 Waschzijde 90 c/m solide kwal. wit 1.90 Waschzijde 90 c/m moderne kl. 2.60 Crepe de Chine 90 c/m in alle modekleuren 2.75 Cheviot sterke kw. 90 c/m br. 79 Cheviot 130 c/m br. zware kw. in marine en zwart 1.35 Serge 130 c/m breed solide kw. prima wol 1.802.25 Kamgaren 130 c/m breed zui ver wol in donker bl. en zw. 2.90 Serge 100 c/m breed geheel w.ol in alle kleuren 1.60 Gabardine 130 c/m breed prima kwal. in marine 8.90 Kamgaren 130 c/m br. zwart en marine modern gestreept 8.90 Costunmlaken 130 c/m br. in beige, bleu, taupe, enz. 2.90 Satinet prima kw. in alle kleuren voorradig 52% Voering in zwart en grijs 1924

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1