f II Hf land van altena Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden. No. 4085. Woensdag 11 Mei. 1921 i'lvl'ILLIiTOY Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en trance per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Op 5 Mei 1821 stierf Napoleon op St. Helena. Ter herdenking van zijn sterf dag vóór 100 jaar klonk op 5 Mei j.l. in Parijs, militaire marschmuziek, afge wisseld door klaroenende bazuinen en roffels. De plechtigheid werd gevierd in de eer biedwaardige gewelven der Notre Dame, in den Dom des Invalides, waar Napoleon begraven is, en onder den Are de Triomphe. Pastoor Hennocque, die zich tijdens den oorlog als aalmoezenier onderscheidde en dan ook verschillende ridderorden op zijn soutane droeg, hield de herdenkingsrede. Vurig nam hij Napoleon in bescherming tegen hen, die in hem slechts den krijgs man zien. Napoleon besefte de waarde van den godsdienst. Spreker haalde menige herinnering uit den laatsten oorlog op ten bewijzen van de kracht, die de godsdienst geeft en de misdaad van hen, die hem uit de harfen willen uitroeien. De toespraak was een verheerlijking van Frankrijk, dat wil zeggen van Frankrijk's militaire kracht. »Zoo noodig zullen de troepen weer naar de grenzen snellen om ze te verdedigen De redenaar richtte zich persoonlijk tot de maarschalken en generaals en prees Mille- rand, mevrouw Millerand, mevrouw Foch, evenals generaal Lasson Ramens. De president van de republiek en verscheiden opperofficieren waren onder het gehoor, o.a. de maarschalken Fayolle en Pétain, De Opperste Raad te Londen is met zijn werk gereed gekomen en uiteengegaan, zonder dat het Duitsche voorstel, dat aldoor in de lucht heeft gehangen, eigenlijk offi cieel openbaar geworden is. Als zelfs Asquith, gelijk hij Donderdag in het Lagerhuis deed, verklaart dat het nieuwe vergoedingsplan, waarbij Duitschland twee milliard gouden mark in het jaar zal betalen plus 26 percent van de waarde van de uitvoer of het bedrag dat daarmee gelijk staat, »het redelijkste en meest practische plan« is dat nog te berde gebracht is en dat, als Duitschland de thans ge boden gelegenheid verzuimt om aan zijn verplichtingen te voldoen, het een »mis- dadige fout* zou begaan, is het zonder meer duidelijk, dat het Duitsche volk geen ge nadiger behandeling van de geallieerden te verwachten dan waartoe thans besloten is. Lloyd George heeft in dezelfde zitting ter toelichting van het ultimatum verder gezegd, dat het van Duitschland niets vroeg, wat het niet vóór 12 Mei kon toestaan. 10) Hoe dikwerf was ik op het punt, die hand aan mijne lippen te drukken, maar ik wederstond voortdurend de verzoeking. Dikwerf zei Dr. Webster tegen mij, gij moet Lelie's vader vandaag wezen, indien zij dit wil, want ik heb bezigheden en dan noemde zij mij schertsend haar tweede vadertje. Dagelijks werd zij mij dierbaarder. Ik had niet de minste hoop, dat ik ooit iets meer dan een vriend voor dat liefelijk wezen zou zijn, toch verlangde ik te weten of haar hart nog vrij was. Onwillekeurig trachtte ik in hare ziel te lezen, als jonge lieden van hare jaren haar omringden en die zoete taal spreken, welke in de wereld voor liefde doorgaat. Zij was vroolijk en lachte met iedereen, maar gaf niemand de voorkeur. Eens maakte haar vader schertsend eene toespeling op een aardig officier, die sedert eenigen tyd daar aan huis geïntroduceerd was. »Ik merkte zijne attentie gisteravond wel op, Lelie lc zeide de dokter die veel van jokkernij hield »en het kwam mij voor, dat gij er wel meê gediend waartmaar denk er aan, dat ik eerst wat meer van uw aardigen beau moet weten, vóór dat Daarmee raakte hij de kern van de kwes tie, want de bezetting van het Roer-gebied, merkt men bij aandachtige lezing van het stuk, is geen dwangmaatregel die in wer king treedt, als Duitschland een verschenen termijn op een bepaald oogenblik niet be taalt, maar alleen de straf voor het niet- inwiiligen van het ultimatum vóór den 12den. De voorwaarden zeiven van dat ultimatum sub 1, 2, 3 en 4 kunnen echter niet voor dien datum uitgevoerd zijn men denke alleen aan punt 3 de ontwapening en punt 4 de berechting van de oorlogsmisdadigers maar zullen volvoerd moeten worden óf in een ^onverwijlde* toekomst (ontwa pening en berechting) óf op den daarvoor gestelden termijn (de verplichtingen tot betaling). De inwilliging van het ultima tum staat dus gelijk met een bereidver klaring om dingen te doen, die in de toe komst pas geëischt worden, en bij znlk een bereidverklaring is de bezetting van het Roergebied af te wenden. De hardste noot voor Duitschland is dat het ook toe moet stemmen in het stelsel van waar borgen voor de richtige naleving van zijn financieele verplichtingen, dat zijn financiën gedeeltelijk onder voogdij van de geallieer den stelt. De regeeringscrisis in Duitschland is nog niet opgelost, de Vossische Zeitung* dringt op spoed aan, opdat de nieuwe regeering nog voor het afloopen van het ultimatum der Entente nog tegen voorstellen kan doen. Weliswaar acht men de kans niet groot om meer te bereiken voor Duitschland dan nu bereikt is, maar er blijft toch nog ruimte genoeg, om de Duitsche belangen bij de toepassing der eischen van de entente te behartigen. Te Berlijn verluidt, dat Stresemann, het in de politiekveelgenoemde lid der Duitsche volkspartij, rijkskanselier zou worden. Men zegt echter, dat hij van het entente ultimatum niets wil weten. Redder uit den nood kan hij dan niet worden, want een Duitsche rijkskanselier, die de verant woordelijkheid voor de afwijzing van het ultimatum op zich neemt, zal daarna ook antwoord moeten geven op de vraag, wat Duitschland na de bezetting van het Roergebied, die het de levensader afsnijdt, moet doen. Uit Poolsche bron komt de beschuldiging dat bij den opstand in Opper-Silezië, agents provacateurs van de groote fabrikanten de hand in het spel hebben, 't Lijkt echter meer op de uitvoering van een goed ge ik hem mijne kleine* Lelie geef!« »Papa,« zeide Lelie, »gij hebt weinig kans om u in nadere informatien te moeten verdiepen. Ik verzeker u dat Mr. Everett volstrekt aan geen liefde dacht, maar »Maar wat, Lelie zei haar vader. »Daar was een spiegel achter mij en als hij zich tot mij wendde, kon hij zich zelf zien,« antwoordde zij met komischen ernst, dDaarenboven, papa, is hij veel te jong, om mij te bevallen De woorden waren nog niet van hare lippen, toen Lelie's gelaat reeds met een diepen blos was overtogen, zelfs de toppen harer vingers schenen te deelen in het rozenrood van dien bloszij wierp haar borduurwerk in hare verwarring neder en stond op. »Een slecht teeken, zeer slecht,* zeide de dokter, met vroolijke deftigheid zijn hoofd schuddende. >Ik hoop toch niet dat gij uwe zinnen gesteld hebt op den een of anderen houterigen weduwnaar met een aantal kin deren van zijne eerste vrouw. Wat zegt gij er van, Scheldon »Ik, mijnheer vroeg ik, mede in geen geringe verlegenheid. »Ja,« ging de dokter voort, 5 vindt gij wel dat Lelie aan een ouden weduwnaar met talrijk troost de voorkeur mag geven boven een net officier van de garde, die daarenboven vermogen en een adellijken naam heeft, op eene onberispelijke wijze zijne das weet te schikken, zonder nog te spreken van den smaak in het kiezen van organiseerd plan der Poolsche regeering, om den uitslag van de volksstemming uit te leggen naar eigen goedvinden en zich het gebied tot aan de Korfantylyn te ver zekeren. Korfanty heeft zichzelf tot burgerlijk en militair gouverneur van Opper-Silezië uit geroepen, hoewel de regeering te Warschau hem officiëe! verloochend had, door hem als volksstemmingscommissaris terug te roepen. De overeenkomst tusschen Korfanty in Opper-Silezië en Zeligowsky in Centraal- Lithauen wordt steeds treffender. Beide usurpators zijn geboren in de streken, waar zij hun gezag gevestigd hebben. De eerste handelt alleen n& een volkstemming, de ander belooft nog zich aan den uitslag van een volksstemming te zullen houden, en de Poolsche regeering handelt in beide gevallen als Pilatus. De Poolsche benden vechten verwoed met geallieerde troepen en de Duitsche regeering richt nota's aan den oppersten raad. Deze wilde echter voorloopig geen beslissing nemen over Opper-Silezië en heeft de kwestie voor later aangehouden. De weinig verkwikkelijke toestand is dezede troepen der geallieerden zijn voor de handhaving van de orde in Opper- Silezië noodzakelijk Hun machtsmiddelen zijn op- den duur onvoldoende, want Kor fanty zal zooveel gewapende vrijwilligers kunnen krijgen als hij wil, Gaven de geallieerden aan Duitsche troepen verlof nm in Opper-Silezië mee te helpen aan het onderdrukken van onlusten, dan zouden ook de geregelde Poolsche troepen niet meer te houden zijn en zou Polen, dat het sterkste leger heeft, de overhand hou den. Het eenige alternatief moet zijn, dat de geallieerden zeiven een flinke troepen macht er heen zenden. De Franschen, die wel een lichting voor het Roergebied onder de wapenen willen roepen, denken er ver moedelijk niet aan, zich verder in het wespennest te steken. Italië is niet het eerst ertoe-aangewezen. Dus zou Engeland, waar de opstand ook den pijnlijks.ten indruk gemaakt heeft, aan de beurt komen. Het heeft er bij de volksstemming zes bataljons gehad, die weer teruggetrokken zijn, en voor de Roer wilde het geen nieuwe troepen beschikbaar stellen. Zal het nu voor Opper-Silezië scheutiger zijn handschoenen en vesten »Ik ben een onbevoegd raadsman wilde ik zeggen, maar het woord bestierf mij op de lippen. Ik voelde mij het bloed naar het hoofd stijgen en even spoedig weder verdwijnenik werd beurtelings bleek en rond. Scheldon, mijn beste vriend, wat scheelt er aan,* vroeg Dr. Webster. »Zijt gij niet wel Ik kon niet antwoorden. Het leven scheen uit mij geweken en machteloos zonk ik achterover in mijn stoel Ik weet niet juist wat er gebeurde. Ik geloof dat de dokter zich verwijderd had om ge neesmiddelen te halen. Toen ik weder tot bewustzijn kwam was mijn hoofd tegen Lelie's schouders geleund terwijl zij, in haar schrik en verwarring alle terughouding vergat, mijn hoofd streelde en mij allerlei teedere namen gaf, hetgeen mij nog meer ontroerde en mijn geschokt zenuwgestel nog heviger aandeed. Neen het was geen droom die tengere armen welke mij omvatten, dat bleeke angstige gelaat over mij heengebogen, die zoete woorden God, ik wist dat Lelie mij beminde Hoe beefde zij toen ik mijne oogen weder opende en haar hand in de mijne trachtte te nemen. Hoe was ik op het punt en hoe verlangde ik er naar om het lang verkropte hart lucht te geven, om haar te doen hooren wat myn hart gevoeld en geleden had, maar de woorden werden niet door mij gesproken plotseling verrees het beeld van Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoeft te-- worden, dat zeer zacht werkt en niet kelijk Ma verkrijgbaar en zich gemak- in Foster's per flite©», alom BINNENLAND. Tragisch. De 80-jarige orgeltrapper in de Ned. Herv. Kerk te Almelo is Donderdagmorgen even vóór den dienst op het orgel in elkaar gezakt en overleden. Toen het orgel zweeg ging men een onderzoek instellen en vond hem dood op zijn post. o 25-jarige regeering der Koningin. 31 Aug. 4923 zal de Koningin 25 jaar aan de regeering zijn geweest. Reeds nu beraamt het bestuur van de Kon. Nat. Zangschool te Den Haag plannen om dezen dag feestelijk te herdenken. Gestoorde bruiloft. Terwijl men in een benedenhuis aan de Jacob van Lermepstraat te Amsterdam lustig aan 't bruiloftvieren was, zakte plotseling de vloer onder de dansende voeten ineen. Gelukkig kwamen alle feestvierenden er met den schrik af. De ter hulp geroepen brandweer oordeelde bet echter noodig, dat 't paartje met ai de familie, vrienden en bekenden, een andere verblijfplaats zocht. Arbeidsbeurs. Over de afgeloSpen maand April 1921 boekte de Gemeente-Arbeidsbeurs te Am sterdam voor de afdeeling voor mannelijke beroepen 7758 aanbiedingen van werk nemers, 2998 aanvragen van werkgevers en 2572 plaatsingen en voor de afdeeling voor vrouwelijke beroepen 3100 aanbiedin gen van werkneemsters, 3548 aanvragen van werkgevers en 2193 plaatsingen. o Moderne inbrekers. Bij Oosterbeek zijn na een verwoed ge vecht met revolvers twee inbrekers gearres teerd die met een luxe motorbootje den Rijn afvoeren. Zij hadden te Jutphaas ingebroken en voor duizende guldens aan tafelzilver gestolen. Toen de politie hen aan boord had overmand wierpen zij een pak overboord met 208 stuks zilver er in dat is later opgevischt. o haren vader voor mijn geest. De groote verplichting welke ik aan hem had, nog vermeerderd en verzwaard door het onbe perkt vertrouwen dat hij in mij stelde. Dr. Webster trad binnen met geneesmid delen, welke hy voor mij gereed had ge maakt en Lelie, mij aan zijne zorg over latende, trok zich in een donkeren hoek van de kamer terug, van waar ik echter zag, dat zij mij angstig gadesloeg. »Waar zijt gij, Lelie riep haar vader. »Kom kind, help mij toch, houd dit glas vast. Zie zoo, dat zal uw goed doen. Zet het glas neêr doe zijn das los, ik kan er niet meê terecht. Nu gaat het al beter Scheldon, wees maar niet langer ongerust kindlief, gij behoeft nu niet rneer te beven Zoo praatte de goede dokter onophoudelijk door en bracht daardoor ons allen tot kalmte. Mijn oude kamer was weder voor mij gereed gemaakt en de dokter bracht mij derwaarts. Mijn nog altijd zwak gestel was door den voortdurenden stryd onder mijnd en het voorgevallene op dien middag droeg zeker bij, om eene crisis te bevor deren, althans toen de dokter 's morgens in mijne kamer kwam, vond hy mij ijlende. Die toestand duurde dagen en in de hevige koortsen kwam een stroom van woorden over mijne lippen, welke ik met zooveel moeite dikwerf weêrhouden had. Het ge heim mijner liefde ypor de lieve Lelie ont snapte mij en ik sprak met woestheid over den strijd, dien ik tusschen liefde en plicht gestreden had. De hartstocht, door de Tweede kamer. Verhooging van het tarief van Invoerrechten. Gelyk reeds kort vermeld werd, is een wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten ingediend. Met het oog op de belangrijke toeneming der Rijksuit gaven wordt het noodzakelijk geacht, dat middelen worden aangewezen, vrwelke op korten termijn 's Rijks schatkist zullen ver sterken en uit het overzicht, dat de Minister in dit verband geeft, blijkt, dat reeds aan stonds f55,510,106 moet^worden gedekt, waarvoor slechts beschikbaar is de bate uit de verhooging van den gedistilleerd- accijns. Stelt men die bate op f 15,000,000 dan blijft te voorzien in f 40,510,106. Een onverwijlde belangrijke versterking van 's Rijks middelen is mitsdien onvermijde lijk, te meer waar binnen korten tijd een voorstel tot wijziging van de Invaliditeits wet aanhangig gemaakt zal worden, dat beoogt de jaarlijksche lasten voor den Staat bedoeld bij art. 20 eerste lid der wet, met een aanzienlijk bedrag te verhoogen. Onder de middelen tot dekking van deze uitgavan rangschikt de Regeering de ver hooging van het tarief van invoerrechten, welke volgens het ingediende ontwerp om streeks f 15.000.000 in 's Rijks kas zal doen vloeien. Kievitseieren. Het getal kivitseieren in het afgeloopen seizoen in Friesland gevonden, wordt ge schat op 120.000 k 130 000, wat, tegen een gemiddelden prys van 28 cent per stuk een bedrag maakt van f 75000 aan zuiver arbeidsloon, ongerekend nog de eieren van griet, tjirk, strandkievit, snip, kemp haan enz., welke niet zoo bepaald gezocht, maar in het voorbygaan medegenomen worden. Van dien voorraad kievitseieren zijn ongeveer 40.000 naar het buitenland verzonden, waarvan 35.000 naar Engeland. o Het conflict in dc sigarenindustrie. Een overeenkomst getroffen. Eindhoven, 7 Mei. Het conflict in de Sigarenindustrie, dat in een nieuw stadium was gekomen door een staking bij den heer Henri de Leeuw, te 's Bosch, en de aan kondiging van stakingen bij verschillende andere fabrikanten, ook hier ter stede, is tot een oplossing gekomen. Nader vernemen wij, dat de staking bij den heer de Leeuw te 's Bosch nu spoedig koorts opgewekt gaf zich lucht, somwijlen in de meest onsamenhangende bewoordingen. Ik herstelde. Ik trachtte als vroeger te spreken en te handelen, hoeveel inspan ning mij zulks ook kostte. Lelie's vroo- lijkheid was geweken, zij zag bleek en sprak weinig, bijna nooit tot mij en zij vermeed mijn blik te ontmoeten. Zij had mij op gepast in mijne ziekte, hoewel ik geheel onbewust van hare nabijheid was en ik verweet mij zelf de verandering welke ik bij haar opmerkte. Toen ik er van sprak om mijne vrienden te verlaten, wilde de dokter daar volstrekt niets van hooren. »Gij hebt lang genoeg alleen door de wereld gezworven,* zeide hij, »en nu is het uwe beurt voor mijne Lelie te zorgen zooals zij het voor u heeft gedaan.* »Ik zal mij nooit hare bleekheid ver geven,* riep ik uit, naar haar ziende. »En toch wilt gij ons verlaten,* zeide zij zoo zacht, dat ik alleen haar hooren kon, toen keerde zij zich van mij af en zag er zoo lijdend uit. Ik opperde wel nog eenige bezwaren »Niets, niets,* zeide de dokter. «Gij moet u maar voorstellen orn vooreerst hier te blijven. Ik moet u afzonderlijk spreken. Neem gy een boek, Lelie, en ga voor het andere raam wat zitten lezen. Gij hebt niet noodig ons gesprek te hooren.* Lelie gehoorzaamde. Ik geloof dat zij med$Ujd6n met mij had. Wordt vervolgd.) X J voor iiet Land van Heusden en Alt o Lanostraat en de SGinmelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1