SENORIO de 10 cents sigaar, J Oit ii? beslaat uit brie diaden. L. DERKS, Rook om SUCCESMERK, MA&AZÜ# Tel. int. 402. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Magazijn St. Jozef. Kimlerkleeiliiig. land van altena FEUILLETON. smiLviwvs Heeren- en Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4086 Zaterdag 14 Mei1921 samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. 1 BMZ3MI BUITENLANDSCH OVERZICHT De regeeringscrisis in Duitschland is Dinsdag j.l. tot oplossing gekomen. Dr. Wirth, de tegenwoordige minister van Jfinantiën, is benoemd tot rijkskanselier, en op diens voorstel zijn de volgende ministers tbenoemd Minister van de schatkist en vice- %a*k€elier Bauer (soc. dem.); Binnenlandsche zaken dr. Gradnauer (soc. dem.) Economische zaken Robert Schmidt ((soc. dem.) Justitie dr. Sehiffer (dem.) Leger dr. Gessier (dem.) Posterijen Giesbers (Centrum) Verkeerswegen Groener (geen partij) Arbeid dr. Brauns (centrum) Voedselvoorziening dr. Hermes (centrum); Buitenlandsche zaken ad-interim dr. Wirth (centrum) Financiën en Herstel voorloopig nog niet aangewezen. Zoodra de nieuwe Duitsche regeering in elkaar zat is de Rijksdag bijeengekomen en heeft Dinsdagavond nog met eene meerderheid van 221 tegen 475 stemmen de regeering gemachtigd de bereidverklaring >mit te spreken, die bij het ultimatum van de Entente van haar verlangd is. De opluchting is allerwege groot. Onder den invloed van diet ultimatum is er een verschuiving te (constateeren in den koers van de Duitsche regeering. De nationaal-liberalen zijn uit H) «Shéldon®, begon de dokter, »ik heb er over gedacht, dat gij een eenzaam leven leidt.® «Wel waar,® zeide ik met een zucht. «Gij hebt weinig betrekkingen®, ver volgde hij. «Alleen mijne moeder, die ik daarenboven slechts zelden zie«. Het verwondert mij, da* gij niet tracht zelf een huis te krijgen. Gij moet trouwen®. Ik gaf geen antwoord. «Ik ben een goede huwelijks-advocaat®, ging hij voort, terwijl ik bleef zwijgen. «Zoudt gij het niet verstandig vinden u van een gelukkigen huiselijk kring te om ringen.® «Als ik dat konde, zeker waarde dokter. «Kunt gij niet «Neen, mijn beste heer, ik kan niet,® zeide ik. «Ik heb geen middelen en ben misschien te oud om met die jeugdige energie daarnaar te streven.® «Maar indien uw vrouw nu eens genoeg voor beiden had vroeg de dokter. «Ik wil niet om geld trouwen,® hernam ik. «Natuurlijk niet,® zeide de dokter, «maar veronderstel herinner u wel, dat ik zeg veronderstel dat een rijke jonge dame het kabinet getreden en de sociaal-dem. zijn hun plaatsvervangers geworden. Dat de meerderheids-socialisten niet langer buiten de regeering zouden blijven was trouwens een wensch van de Entente. Zij ziet er een waarborg in voor een eer lijke inspanning der regeering om de aanvaarde verplichtingen na te komen. De jamboel in Opper Silezië eischt een krachtdadige tusschenkomst van de Entente die immers voor de handhaving van de orde verantwoordelijk is en slechts een be schaamend voorbeeld van machteloosheid geeft. Het is echter geen geheim, dat de Entente over Opper-Silezië verdeeld is. De Franschen voelen geen neiging, om zich dood te vechten voor de Duitschers en tegen de Polen, met wie zij zich door nauwe banden van politiek en sympathie verbonden gevoelen. Wat ten gevolge heeft, dat er meerendeels Italianen sneuvelen en gewond worden, in wie de Polen vreemde dwars kijkers zien. De voor de hand liggende oplossing zou zijn, dat de Engelschen er de orde gingen herstellen. De tegenzin der Engelsche regeering om hare soldaten ten Oosten van den Rijn beschikbaar stellen is bekend. De nooden van de schatkist moeten ontzien worden en zij heeft hare troepen in eigen land bij de scherpe crisis die zich langzamerhand toch uitbreidt tot een directe actie van det Drievoudig Verbond om den aanvoer van steenkolen te verhin deren, te zeer noodig. In Engeland voelt men nochtans de billijkheid, om het ont wapende Duitschland, dat bovendien geen toestemming krijgt om zijn rijksweerbaar- heid in Opper-Silezië voor de orde te laten groote genegenheid voor u had opgevat, zou dan haar geld een beletsel zijn «Ik zou een beletsel vinden in mijn eigen hart.® «Dwaze man, wees toch redelijk 1 maar om op het punt in kwestie te komen, gij kent Mrs. Laurence «Ja,® zeide ik. «Zij heeft vijftien honderd pond sterling inkomen,® zeide de dokter. «Dat heb ik gehoord,® hernam ik. «Zij is even drie-en-dertig jaar,® ver volgde de dokter-advocaat, en heeft slechts vier kinderen. Gij moest haar vragen. Ik heb gehoord, dat zij een uitmuntende vrouw is en daarenboven kan ik u de verzekering geven en dit laatste doet alles af dat zij u genegen is.« «Mijn beste heer I scherts niet aldus met mij,® riep ik uit, «gij weet niet hoe gij mij pijnigt!® «Er is geen sprake van scherts, mijn beste jongenEen lieve en aangename weduwe, met vijftien honderd pond, die u als het ware aangeboden wordt en dit weigert gij «Indien het in mijne macht stond, dui zend keer de fortuin en de liefde van Mrs. Laurence aan te nemen of te weigeren, ik zou duizend keer verkiezen liever alleen en onbemind te zijn dan hier hield ik plotseling stil. «Hebt gij nu ooit zulk een koppigen dwaas gezien,® zeide de dokter, «zulk een gelegenheid welke duizenden u benijden zorgen, bescherming tegen de Poolsche vrij buiters van Korfanty te verzekeren. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph hoort verluiden dat er plannen rijpen, om den Volkenbond te laten beslis sen over de grensafbakening in Opper- Silezië of liever een commissie uit den bond waarin geen Engelschen, geen Franschen en geen Italianen zitting zouden hebben. Men zou er sceptisch over kunnen denken, als men zich de machteloosheid van de commissie uit den Volkenbond ten aanzien van de kwestie van Wilna herinnert. Maar in dit geval zouden de scheidslieden geen verder onderzoek ter plaatse behoeven in te stellen. De uitslagen van de volks stemming en het rapport van de geallieerde commissie vormen het volledige materiaal, op grond waarvan de beslissing genomen kan worden. De Entente blijft er dan verantwoordelijk voor, om eerbiediging van de uitspraak af te dwingen, maar haar troepen zouden in dat geval een scherp afgebakende taak hebben. Eer in Opper- Silezië rust intreedt, zal er echter h&el wat water door de Oder moeten vloeien, omdat Polen geen Denen zijn en men gaandeweg tot de ontnuchterende slotsom komt, dat het zelfbeschikkingsrecht, gelijk ieder recht, gegrond moet zijn op den eerbied dien de gemeenschap, op welke het toegepast wordt, er voor heeft. De eenigszins geheimzinnige hoop, die de Engelsche regeering koesterde, dat het in werking treden van de Iersche wet een omkeer in dan toestand zou kunnen brengen, GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. en Kaasmesjes. GERO ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. zouden, te laten voorbijgaan 1 Gij moet zeker uwe genegenheid elders geplaats hebben. Is Lelie uw vertrouwen Ik moet misschien bij haar onderzoeken, als ik uwe geheimen weten wil. «Ik bid u, houd op riep ik uit. «Ik smeek u, in 's hemelsnaam, spreek haar niet over mij.« «En ik zeg u dat ik mijn gang ga,® zeide de dokter »Kom eens hier, Lelie, wij hebben u noodig. «Ik bid u, mijn goede beste dokter heb medelijden,® riep ik nogmaals uit. «Ik herhaal u, dat ik mijn eigen gang wil gaan,« zeide de onverbiddelijke dokter. «Kom hier Lelie, ik wilde u mededeelen, dat Mr. Sheldon Mrs. Laurence weigert. «Vader, beste vaderlaat mij gaan,® zeide de arme Lelie, hare hand uit die haars vaders trachtende los te maken. Ik was opgestaan en stond aan de an dere zyde van Dr. Webster, tegen wien ik voor de eerste maal in mijn leven on tevreden washij nam ook mijn hand. terwijl hij met de andere Lelie vasthield, toen zag hij van haar gelaat naar het mijne en van het mijne naar het hare, met een gullen schalkachtigen lach doch met vochtige oogen. «Ik zie hoe het is Sheldon,® zeide hij, gij ziet tegen de in vollen bloei zijnde roos, met hare vier knoppen op, daarom zal ik u Lelie maar in hare plaats geven. God zegene u beiden,® voegde hy er met een bewogen stem by, toen hij onze handen krijgt langzamerhand grond. De benoeming van den katholieken Lord Edmund Talbot, tot onderkoning en de terzijde stelling daardoor van Lord French, leek de voor zichtige voorbereiding van een nieuwen koers. De nieuwen onderkoning is dadelijk na zijn installatie weer naar Engeland teruggekeerd voor overleg met de regeering. Na de ontmoeting met Craig, den unio- nistischen leider van Ulster, heeft de Valera, de «president van de Iersche republiek,® die tot die ontmoeting de uitnoodiging had gedaan, in de Irish Independent eenige vriendelijke woorden tot Ulster gericht over de oude gemeenschapsgevoelens tus- schen Noord en Zuid «In de achttiende eeuw®, zoo besloot hij, «voelde Ulster zich een met het overige Ierland. Dat zal opnieuw zoo worden en wel, naar wij hopen, binnenkort.® Als de Valera dit ernstig meent, is hij geen honderd-percents man en zal het gedeelte van Sinn-Fein dat hem volgt, aan zijn oude eischen waar van de republikeinsche regeeringsvorm de voornaamste en theoretisch reeds verwezn- lijkste was, niet kunnen vasthouden. Ulster gaat natuurlijk nooit samen met een Zuid- Ierland, dat den koning van Engeland niet erkent, en dat kon de Valera, ook zonder Craig gesproken te hebben, weten. De beteekenis van den stap, dien de Valera gedaan heeft, lijkt ons daarom vooral, dat de gezaghebbende Sinn-Feiners water in hun wijn willen doen. Wat natuurlijk de mogelijkheid niet wegneemt, dat een aantal «bitter-enders® den strijd, maar dan zonder hoop op succes voortzetten. De Daily News verneemt eveneens uit regeeringskringen, dat sinn-Feiri niet vol hardt bij zijn eisch betreffende een Iersche republiek. Het is bereid de vertegenwoor digers, die bij de aanstaande verkiezingen gekozen worden, over de toekomstige re geering te laten beslissen. Gemachtigde afgevaardigde van Sinn-Fein zyn deze week te Londen geweest en hebben aan de re geering zekere voorstellen gedaan De regeeringskringen zijn optinistisch gestemd. BUITENLAND. Een Koeril van 150 jaar. De kunst om oud te worden. Eenigen tijd geleden wist een bijzonder ondernemende journalist ergens in Con- stantinopel een ouden Koerd, Zorah ge naamd, op te duikelen, die reeds niet minder dan Ij eeuw geleefd zou hebben. in elkander legde. Voor ik van den onderganen schok be komen was, had hij ons verlaten. «Lelie, mijn eigen, dierbare Lelie I® was al wat ik kon zeggen en ik drukte haar aan mijn hart, nauwelijks aan mij zelf geloovende. Spoedig daarna waren wij gehuwd. Dr. Webster's vrijgevigheid verschafte ons een ruim inkomen en hij heeft sedert eenigen tijd de praktijk verlaten om bij ons te komen inwonen. Hij is mij een vader in den volsten zin des woord en ik kan hem zijn dochter, de vreugd zijns levens, niet ontrooven. Mijne moeder verjongde, toen zij het geluk van haar «blinden jongen® vernam, es toen wij eenige weken na ons huwelijk bij haar kwamen, kende hare vreugd schier geen grenzen, vooral toen ik haar mede deelde, dat ik voornemens was mij in het naburige E. te vestigen, waar ik mijne vroegere bezigheid kon voortzetten, want ik verlangde zeer naar een bepaalden werk kring, ofschoon de vermoeienissen en on aangenaamheden van het leven in Londen, zoomin mijne vrouw als mij wenschelyk toescheen. Ik deed dezelfde ondervinding van de wereld op, welke honderden in mijn toe stand vóór mij hadden ondervonden. Van het oogenblik dat ik onafhankelyk van haar werd, trad zij my tegemoet en lachte DRAAGT Goriitclieiu. Bij nader onderzoek is intusschen gebleken, dat deze merkwaardige man inderdaad bestaat. Hij woont in een niet al te zin delijk koffiehuis in de wijk Top Haneh, dicht bij den blauwen Bosporus. Daar ontvangt hij op de meest waardige wijze de nieuwsgierige ongeloovige honden, die hem soms photograveeren, maar nimmer verzuimen een tastbaar blijk van hun be langstelling achter te laten. Zijn vertrou wen in vreemdelingen is er intusschen niet grooter op geworden, sinds tijdens den oorlog eenige Duitsche professoren hem ter wille van de wetenschap bloed trachtten af te tappen, en monsters van zijn hoofd haar namen. Zorah is een ouden Koerd en beweert geboren te zijn te Bitlis in het Mohammedaansche jaar 1191. Daar het thans voor de Mohammedaansche tijd rekening 1337 is zou de eerwaardige man 146 jaar oud zijn. Een dorp afgebrand. Uit Koningsbergen wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat het dorp Prust bij Tilsit, op twee huizen na, geheel is afge brand. Een groot aantal stuks vee kwam in de vlammen om. De daklooze gezinnen zijn voorloopig in schuren en stallen onder gebracht. Ierland lot verzoening geueigd. De «Daily News« verneemt uit regee ringskringen dat Sinn Fein niet volhardt in den eisch eener Iersche republiek, en bereid is bij de aanstaande verkiezingen de gekozen vertegenwoordigers over de toe komstige regeering te laten beslissen. zij mij tegen, zooals nooit zou gebeurd zijn, indien ik in mijn vorigen toestand gebleven was. Huizen stonden voor mij open, waar ik te voren nimmer een voet gezet had. Men betoonde of betuigde mij genegenheid, waar men mij in mijne donkere dagen terugstootend had bejegend. Om kort te gaan, mijne ondervinding van de wereld was deze, dat, had ik niet een paar be- langlooze wezens ontmoet, welke de hemel op mijn pad bracht, dan was George Shel don de ongelukkige, door niemand opge merkte, blind gebleven, en alieen mijn overgroot geluk belet mij om misantroop te worden. Maar daar komt mijne dier bare, beste Lelie. Wel beste 1 nu kunt gij weèr bij ons gaan zitten, mijn verhaal is ten einde. Zij zag hem blozend en lachend aan en sloeg haar arm zoo recht vertrouwelijk om zijnen hals, dat ik haast jaloersch op het geluk van mijnen vriend werd. Ik vertoefde nog eenigen tijd in de mij dagelijksch dierbaarder geworden woning en mijn vertrek was binnen een paar dagen bepaald. Ik wandelde met mijne vrienden wij waren allen :n een opgeruimde stemming. Op den hoek eener straat zat een arme vrouw met een kind in lompen gehuld, die om een aalmoes vroeg. Ik vroeg haar naar hare omstandigheden en de toon harer stem, de keus harer woorden, deden mij vermoeden dat zij betere dagen gekend had. liet Land varHeusElEii en Altena. de Lanostraat en (!e Bommeierwaari) I Oud-Rollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1