TfHI W gl 18 ml w Hf Und van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No4087. Woensdag 18 Mei. 1921. Mg T Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De mijnwerkersstaking in Engeland duurt nog steeds voort. Daar de steen kolen voor de industrie en ook voor het verkeer te land en te water schaars be ginnen te worden, gaat men er zooveel mogelijk toe over om olie als brandstof te bezigen. Ook worden nogal steenkolen ingevoerd uit Holland en Frankrijk. In eene vergadering van de vereeniging van spoorwegarbeiders is naar aanleiding hier van een besluit genomen om de boycott voor ge mporteerde kolen te verscherpen en in 't bijzonder onder de aandacht der Hollandsche en Fransche transportarbei ders te brengen, hunne medewerking te verleenen, dat geen kolen in Engeland wor den ingevoerd. Lloyd George is voornemens de leiders van beide zijden deze week uit te noodigen, teneinde over geheel nieuwe voorstellen te spreken. Eene aanzienlijke verheldering van den toestand wordt hiervan verwacht. Aangaande den opstand in Opper-Silezië schijnen Frankrijk en Engeland het niet geheel eens te zijn. Lloyd George heeft in het Lagerhuis iets gezegd waarvan de Franschen zullen ophooren. In de vergadering van den Oppersten Raad te Londen, waar het ul timatum geboren is, was de verhouding tusschen Briand en hem dikwijls »tragisch«, heeft de Fransche pers gezegd. Hoe zal zij nu zijn, nadat de Engelsche eerste- minister betoogd heeft dat de geallieerden erop moesten staan dat het tractaat ge ëerbiedigd werd of aan de Duitschers moesten vergunnen daarop te staan Vol te willen houden, dat de troepen die Duitsch- land heeft, geen vergunning mogen krijgen om aan het herstel van de orde deel te nemen, was oneerlijk. »Eerlijk spek, zoo vervolgde hij, »is iets waar Engeland voor opkomt en ik hoop dat het tot het einde daarvoor zal opkomen. Ik hoop ook, dat, ofschoon zij Duitschers zijn, wij zooveel te meer zullen toonen dat wij opkomen voor eerlijk spel en ons gezag in Europa zal daardoor zooveel te grooter zijn. Dat men den Polen vergunning zou geven, ten spijt van het tractaat, Opper-Silezië te nemen en den Duitschers niet zou vergunnen zich te verdedigen in de provincie, die twee honderd jaar lang van hen is geweest en die stellig in geen zeshonderd jaar Poolsch is geweest, zou laakbaar en de eer van elk land onwaardig zijn. Ik ben overtuigd 12) Inmiddels waren Sheldon en zijne vrouw vooruit gewandeld en ik teekende haar naam en woonplaats op, om eenig nader onderzoek te doen. Dit een en ander hield langer op dan mijne vrienden gedacht had den, zoodat zij terugkeerden en toen Shel don hare stem hoorde, werd hij doodelijk bleek. Hij staarde haar bijna wtzenloos aan. Zij sloeg haar neergeslagen oog een oogenblik op, om de aankomenden te zien, maar onmiddellijk sloeg zij die weder neder en bedekte haar gelaat. «Georgeriep de bedslaarster, «God is rechtvaardig. Ieder zijne belooning. Toen drukte zij het kind tegen zich aan en vloot heen. De arme Lelie was inmiddels ook zeer bleek geworden en leunde bevende op den arm van haren echtgenoot. Er werd geen uitlegging van dit vreemde voorval gevraagd of gegeven, ieder begreep en gevoelde voor zich zelf, wat er om moest gaan in de harten der aanwezigen. «Wij moeten een rijtuig zoeken, «zeide George zich herstellende, «mijne dierbare Lelie is niet wel,« Wij hadden spoedig wat wij verlangden en klommen zonder een woord te wisselen dat dit niet de houding van de geallieerden zal zijn, Het eenige wat ik van wege de Britsche regeering nog zou willen zeggen is dat wij, wat er ook gebeurde, geen uitgemaakte zaak zouden kunnen aanvaarden, die een uittarting zou veroorloven, welke tot de noodlottigste gevolgen zou leiden wij zouden die uitgemaakte zaak niet aan vaarden. Zoo plechtig mogelijk en met den ernstigen wensch om den vrede in Europa hersteld te zien, wetende dat dit alleen kan geschieden op den grondslag van strenge rechtvaardigheid, doe ik daarom een beroep op alle betrokkenen om te doen wat recht en billijk is, vooroordeelen opzij te zetten en oprecht te zijn*. Daar kunnen niet alleen de Polen het mee doen, maar ook de Franschen, die zoo weinig lust toonen, om de Polen mee in bedwang te houden. De Italianen heb ben van hun kant den Duitschers al eenige batterijen verschaft. De Italiaansche volks stemmingsambtenaren zijn zeer ontstemd. De Stampa, het blad van Giolitti, schrijft dat Italië van de Poolsche regeering een andere genoegdoening voor den moord op zijn soldaten en officieren verlangt, dan de afzetting van Korfanty. Het zal in de eerste plaats een officieele verklaring van Warschau vragen, dat de Poolsche regeering met de opstandelingen niets uitstaande heeft maar bovendien maatregelen treffen om zijn troepen tegen verdere aanvallen te bescher men en de Poolsche geweldenarij te breken. Volgens hetzelfde blad heeft Giolitie in den laatsten ministerraad meegedeeld, welke maatregelen de Geallieerden denken te tref fen om in O. S. de orde te herstellen en den uitslag van de volksstemming te waar borgen. De Duitschers zullen het zich nu inmid dels door Lloyd George voor gezegd houden dat zij in Opper-Silezië hun gang kunnen gaan tegen de Polen. Er is nu niet veel meer noodig om het in Opper-Silezië tot een bloedigen strijd om de macht te laten komen, tenzij de Franschen bijtijds den onmogelijken toestand inzien, waarin zij dan zouden komen en in allerijl troepen ontbieden, om het herstel van de orde zeiven krachtig ter hand te nemen en dan geen verschil maken tusschen Duitschers en Polen. De Rijksdaggroep der democraten heeft het plan besproken om een verklaring openbaar te maken, waarin gewezen zal worden op de noodzakelijkheid alle krach ten in te spannen om de verplichtingen, in het rijtuig. Lelie's hoofd rustte op den schouder van haren man hare oogen wa ren gesloten maar ik zag tranen tusschen hare oogleden komen zij hield de hand van haren echtgenoot vast, als vreesde zij eene onmiddellijke scheiding. Ieder onzer had Amy Clement in die vervallen vrouw herkend, al werd haar naam niet uitgesproken. Toen wij te huis kwamen, bracht Shel don zijne vrouw in haar kamer, waar zij langen tijd bleven. Toen wij elkander des avonds aan tafel weder zagen, hadden beiden hunne gewone houding herkregen en hoewel er een ongewone ernst heeschte, had ik hen nooit inniger jegens elkander gezien. Den volgenden morgen kwam Lelie bij mij om het adres van de arme vrouw te vragen. Toen ik mij eenigszins verwonderd be toonde, zeide mij «Gij weet zeker wie de vrouw waswelnu ik ga haar opzoeken.* «Gij riep ik uit. »Ja,« zeide zij, «ik wil trachten haren toestand zoo mogelijk te verlichten.* «Ik vrees dat uw gevoel te veel geschokt zal worden herinner u wat gij onlangs reeds gevoeldet, toen alleen haar naam slechts genoemd werd.« «Och, gij moet mijne kinderachtige dwaasheid vergeten. Ik kan geen bittere gevoelens hebben jegens een wezen waar aan God een zoo donker, zoo rampzalig lot heeft toegedacht. Ik heb diep medlijden die Duitschland op zich genomen heeft, te vervullen. Ook bij de andere partijen heerscht eenzelfde stemming, maar daar voegt zich de overtuiging bij, dat Duitsch land de verlangde betalingen alleen zal kunnen doen, wanneer Opper-Silezië bij Duitschland blijft. De Parijsche Matin geeft een korte opsomming van de data, waarop Duitsch land dit jaar verplichtingen zal hebben na te komen 1 JuniBetaling van een milliard gou den marken. 30 JuniOntwapening. 1 JuliOvergave aan de commissie van herstel van obligaties voor 12 milliard gouden marken. 15 JuliEerste kwartaalbetaling van de jaarlijksche som van 2 milliard gouden marken. 15 AugustusEerste kwartaal-betaling van de 26 pCt. van de waarde van den Duitschen uitvoer. 13 OctoberTweede kwartaal-betaling van de jaarlijksche som van 2 miliard gou den marken. 1 November Overgave aan de commissie van herstel van obligaties voor 38 milliard gouden marken en ook van obligaties zonder rentecoupons voor 82 milliard gouden marken. 15 November Tweede kwartaalbetaling van de 26 pCt. van de waarde van den Duitschen uitvoer. BUITENLAND. Laag water. Een bericht uit Straatsburg meldt, dat de waterstand in den Rijn, tengevolge van het ongewoon droge voorjaar, zoo laag is, dat men daar midden in de rivier, op een zandbank bij de brug van Kehl, een draai molen heeft gezet, en dat men daar een formeele kermis heeft gehouden waar honderden liefhebbers aan deelnamen. o— Veelbelovend. Te Newport is geen Sinn Feiner, maar een jongen van 12 jaar gearresteerd, die vijf spiegelruiten, ter waarde van ruim drie honderd gulden, had beschadigd. Hij had alleen maar eens willen probeeren of de ruitensnijder, die op een of andere manier in zijn bezit was gekomen, goed werkte. Daar zal hij nu wel van overtuigd zijn, zij het ook ten koste van zijn ouders, die de schade zullen moeten vergoeden. met haar. Het verlies van de achting en liefde van een hart als dat van mijn George, is reeds genoeg. Ik heb hem gevraagd haar te gaan zien maar hij oordeelde het niet raadzaamdaaarom heb ik besloten zelf te gaan en u te vragen of gij mij wilt vergezellen Zonder tijd te verliezen gingen wij naar de door haar aangeduide woning. In een klein kamertje van een bouwvallig huis vonden wij het voorwerp onzer nasporingen. Het daglicht kon ternauwernood door de enkele morsige glazen dringen, er waren slechts twee kleine ruiten overig de an deren waren met lompen of papier dicht- gestopt. In een hoek van het vertrek lag eenig stroo dit was alles wat in het ver trek aanwezig was. Er was geen spoor van huisraad of kleeding te zien en moeder en kind waren slechts door eenige lompen bedekt. Het eenig voedsel was een stuk droog brood dit lag naast de op het stroo uitgestrekte vrouw. Ja daar lag de eene zoo smaakvol ge kleede en door al wat elegant was om ringde Amy Clementhaar vermagerde armen om het kind geslagen, dat bij ge brek aan krachten een steunend geklaag liet hooren, en die moeder wist, dat ge brek aan voedsel dat gesteun veroorzaakte. Men kon zich niet voorstellen, dat zij ooit schoon geweest was of er zelfs behagelijk had uitgezien maar ten spijt van die ar moede in hare afzichtelijke naaktheid, was er in hare beweging iets, dat aan vroegere Staking der Belgische spoorwegmaunen De spoorwegmannen meenen, dat de regeering niet genoeg toegevendheid toonde omtrent de eischen, die zij geformuleerd hebbener zijn maatregelen bestudeerd betreflende de proclamatie van de staking die ophanden schijnt te zijn. Aan het departement voor de spoorwe»- gen zijn alle maatregelen genomen om elke gebeurlijkheid het hoofd te bieden. Petersburg zonder brood. De »Times« verneemt uit Helsingfors De bevolking van Petersburg heeft sedert een week geen broodrantsoen ontvangen. Maandag trok een godsdienstige processie door de straten om den bijstand des he mels in te roepen. Duizenden sloten zich bij de processie aan en de bolsjewiki wer den gedwongen deze te groeten. Militaire patrouilles en gepantserde auto's werden uitgezonden om de menigte uiteen te drij ven. De patrouilles werden verdreven en een der soldaten werd gelyncht. De toe stand te Petersburg is zeer ernstig. DRUKKERIJ L. J. VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. Een ultimatum aan Warschau. Korfanty en de leidende Poolsche personen, waaronder ook generaal Halter, hebben aan de regeering te Warschau een ultimatum gezonden, waarin zij eischen dat de regeering hare afwachtende houding zal laten varen en zich met de opstandelingen solidair verklaren. Zij dreigen, dat zij, als dit niet geschiedt, eene onafhankelijke Opper-Silezische volksrepubliek zullen uit roepen. Poolsche vijandelijkheden. De Poolsche vijandelijkheden Seginnen in Polen weer op te leven. De Polen schijnen zich voor te bereiden op een wan- hopigen strijd zij laten weer spoorweg bruggen in de lucht vliegen en bedreigen Oppeln, dat zij, volgens zeggen van hun leiders, voor 15 Mei moeten hebben bezet. De intergeallieerde commissie trof nog geen bevalligheid deed denken en toen ik hare stem hoorde, nog zacht klagend en wellui dend, toen kon ik mij verbeelden, dat deze vrouw een zoo grooten invloed had uitgeoefend op den blinden knaap, jonge ling en man. Zij ging overeind zitten toen wij binnen kwamen en wist niet, hoe zij ons zou ont vangen. Ook de goede Lelie was verlegen en onzeker hoe zij hare liefderijke taak zou aanvangen. Zij zag op het vermagerd gelaat der moeder en op dat van het bleeke kind, tot hare oogen vol tranen kwamen. Allengs verzamelde zij moed tot spreken. «Ik vond gisteren, dat uw kind er zoo ziek uitzag, daarom ben ik gekomen om te zien of-er mogelijkheid was om u be hulpzaam te zijn.* «Mij behulpzaam te zijn,* zeide Amy met bevende lippen, «mij, weet gij wel wie ik ben «Ik weet het,* zeide Lelie goedig, «en ik wensch uwe vriendin te zijn.* «En gij zijt «Ik ben de vrouw van George Sheldon,* zeide Lelie op een toon, welke alleen door de tegenwoordigheid der ongelukige belet werd zekere trotsche vreugde te verraden, «En kan hij toestaan, dat gij tot iemand gaat, die *hem zoo veel ellende berokkend heeft vroeg Amy twijfelachtig. «Laat ons daar niet meer over spreken,* zeide Lelie, «hij vergeet en vergeeft. Gods Voorzienigheid heeft uit het kwade voor hem het goede doen geboren worden, maar maatregelen ter verdedigingzij laat die in Oppeln over aan de Duitsche volksstem- mingspolitie en de Duitsche burgerwacht. Sedert Vrijdag worden op het binnenplein van het regeeringsgebouw documenten verbrand. o (taneraal de Wet. De vroegere Boeren-generaal Christiaan de Wet is ernstig ziek. Zijn toestand wordt hoogst zorgelijk geacht. Spoinkhanenplaag. Het Craudal, in Frankrijk, waar een 20-tal gemeenten liggen, o.a. Aries, is door een zwerm sprinkhanen bezet. De geheele oogst wordt bedreigd. De gemeenteraad van Arles heeft de regeering verzocht, troepen te zenden om de landbouwers te helpen bij de uitroeiing van deze insecten. De KemalUten ontvangen versterkingen. Naar uit Constantinopel aan »Journal« wordt bericht, meldt de »Patris« aldaar, dat de kemalistische troepen groote ver sterkingen hebben ontvangen. Er zouden thans meer dan 120.000 man aan het front staan. Volgens een Fransch blad te Constanti nopel zouden de Turken hun historische taktiek van vliegende colonnes weder inge voerd. Verschillende Turksche cavalerie- afdeelingen slaagden er dezer dagen in, om op enkele kilometers van de poorten van Smyrna te komen, en met succes een nachte lijken aanval uit te voeren. De Grieken bereiden thans eeti nieuw front voor de linie Manisse-Ak-Hissar. Men verwacht, dat zij zich in deze stellingen zullen terug moeten trekken. o 14 personen gewond. In een der hoofdstraten van Dublin zijn veertien burgers gewond door een bom, die geworpen was naar een vrachtauto met hulptroepen. o Be opstanden in Siberië. Te Speckholm zijn berichten ingekomen, dat de boeren-opstand in Oost-Siberië zich uitbreidt. In West-Siberië is de toestand voor de bolsjewiki ongunstig. De boeren vereenigen zich met de kozakken. In ver scheidene plaatsen zijn de bolsjewiki naar de oproerige beweging is veroorzaakt door de meedoogenlooze requisites, die de bols jewiki in den herfsi en het voorjaar in West-Siberzië gedaan hebben. wij moeten nu aan u denken. Ik kom niet Mrs. Melville om u te vragen of gij over het verledene berouw gevoelt, daar ben ik zeker van, maar ik kom om u meer gemak te bezorgen.* «O, hoezeer heb ik zijne goedheid ver beurd,* riep de ongelukkige vrouw in tranen uit. «Berouw over het ver- verledene, neen 1 berouw is het woord niet, het drukt de smart niet, welke ik gevoel en die mij ten grave sleept. Maar ik wil u niet misleiden, mijn nadenken kwam niet, vóór ik tot de laagste trap van armoede en vernedering gevallen was. Het was de eerste kreet van mijn kind om voedsel, dat ik het niet geven kon, dat mijn trotsch, zelfzuchtig hart boog en op nieuw begon zij bitter te weenen. Lelie bukte over haar heen en nam het kind, dat nu vermoeid van het schreien, bewusteloos, schijnbaar dood daar neder lag uit hare armen. «Het heeft honger,* zeide de moeder. Zonder een woord te spreken, legde Lelie het kind weder in de armen der vrouw zij wenkt mij en beiden verlieten wij de ongelukkige. Met een vlugheid en bedrijvigheid welke ik haar niet had toe geschreven, stapten wjj den eenen winkel uit, den anderen in. De goede Lelie dacht om alles en toen wij, van het noodige voorzien, terugkeerden, kon ik haar ter nauwernood volgen. Wordt vervolgd.) voor ktt Land van Heusden ei Alteta, de Laigstraat ti itBiiitltrviirl HET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1