Een rreeseiyk drama te Marseille. Naar uit Marseille aan de »Echo de Paris« wordt bericht, heeft daar in het quartier des Chartreux dezer dagen een afschuwelijk drama plaats gehad. Een zekere Alexandrini Antonie, oud 24 jaar, ambte naar bij de P.-L.-M., die tijdens den oorlog aan zijn hoofd werd verwond, bracht met een zijner zusters een bezoek bij een andere zuster in de rue Modeste. Terwijl zij rustig in de keuken zaten te praten, werd Alexandrini plotseling waanzinnig, haalde twee revolvers uit zijn zak, trok deze op de beide vrouwen af, en doodde haar. Daarna richtte hij de wapens tegen zich zelf, en joeg zich twee kogels door zijn hoofd. Doodelijk gewond, werd de krank zinnige naar een hospitaal gebracht, waar hij weldra overleed. o Den 14en Mei om middernacht begon er te Londen een campagne van Sinn- Fein-terreur door een aantal gewelddaden in verschillende voorsteden van Londen huizen van menschen die in connectie stonden met leden van Britsche troepen in Ierland, werden bezocht door gewapende mannen, welke poogden om de huizen in brand te steken. Er werden drie personen doodgeschoten of gewond. Gisternacht werd er ook een gewelddaad gepleegd te Saint-Albans. Mannen dro'gen het huis binnen van een vroeger lid der Iersche politie zij wonden den man en zijn vrouw met revolverschoten, en ontsnapten daarna. o De verkiezingen in Italië. Rome, 16 Mei. De dagbladen melden, dat de verkiezingsdag over 't geheel een rustig verloop hader was geen ernstig incident in de middelpunten der stad, maar alleen in eenige kleine lokaliteiten en in de voorsteden er wordt melding gemaakt van eenige dooden en gewonden in bot singen tusschen fascisten en socialisten. o De verrader van Hiss Cavell gearresteerd. Uit Bergen wordt aan de »Nation Belge« gemeld, dat Armand Jeanne, de leider van de bende die Miss Cavell en tal van anderen aan de Duitschers heeft verraden, aldaar is gearresteerd. Toen hij met de weduwe van een zijner slachtoffers werd geconfronteerd, wierp deze zich op hem, zoodat de gendarmen den arrestant in bescherming moesten nemen. De echtgenoote van generaal-veldmaar- schalk Hindenburg is op 61-jarigen leeftijd gestorven. lit Opper-Silezië. Het ^Journal® verneemt uit Oppeln, dat een afdeeling Duitschers het wapendepot der geallieerden te Breslau overrompeld heeft en 4000 geweren, 10 machinegewe ren ea een millioen patronen meegenomen heeft naar Opper-Silezië ter verdeeling onder de vryheidscorpsen. De t>Matinmeldt, dat Briand in een onderhoud met Sapieha aan dezen beves tigd heeft, dat Frankrijk in geen geval een invasie in Opper-Silezië van het Duit- sche leger zou toelaten. De Fransche regeering heeft den Itali- aanschen officier en de 19 Italiaansche soldaten, die in Opper-Silezië gedood zijn, na hun dood gedecoreerd. Generaal Le- rond, die dit besluit aan generaal Marinis meedeelde, legde daarbij nadruk op de oude banden, die beide legers verbinden. Marinis sprak zijn dank uit, en verklaarde dat het Italiaansche leger de groote wa penbroederschap niet vergeet. Aanbouw van Japansche schepen. Volgens een bericht van $New York Amerikaan® bouwt Japan twee linieschepen welke in 6 maanden gereed moeten zijn. Deze zijn 43500 ton groot en hebben een snelheid van 31 knoopen. Zij moeten met zwaarder geschut zijn bewapend dan de grootste Amerikaansche schepen. o Landingsbrug ingestort. Te Seespits aan het Aachenmeer is Zondag de overvolle landingsbrug ingestort. 70 personen vielen in het water, 7 vrouwen en 1 kind zijn verdronken. Van de overigen werd een deel min of meer zwaar gewond. De meesten hunner waren uit Innsbrück afkomstig. o Moord en roof te Berlin. In de straten van Berlijn is een zware en brutale misdaad gepleegd. De eigenaar van het bekende café dInternationale, die - in gezelschap van zijn verloofde en een aantal kennissen op weg naar huis was, werd onderweg door eenige tot dusverre onbekend gebleven personen aangevallen. Een der aanranders bracht den ongeluk kige twee messteken in het hoofd toe, waardoor deze ineenzakte. De dader ont roofde hem daarna een portefeuille, inhou dende 100.000 mark aan bankpapier. Het gezelschap van het slachtoffer was inmid dels gevlucht en ook de aanranders maak ten zich spoedig uit de voeten. Eenige voorbijgangers vonden later het lijk van den verslagene temidden van een grooten bloedplas. o Boschbranden. Tengevolge van de droogte hebben er in Rusland uitgestrekte boschbranden plaats gevonden, waarbij in 24 gouvernementen bij elkaar 1.461.900 desjatin hout ver brand zijn. Ook verschillende steden hebben van branden te lijden gehad. Zoo zijn er dientengevolge te Inchnow 4000 inwoners dakloos. Een decreet van de sovjetregee- ring bepaalt, dat bij een boschbrand alle bewoners der dorpen binnen een kring van 5 werst aan het blusschingswerk deel moe ten nemen. o Eigenaardige gevelgen van het Noorderlicht. Een bericht van Reuter uit New-York meldt, dat het Noorderlicht de ernstigste electrische stoornis veroorzaakt heeft, welke daar in de laatste 30 jaren is voorgekomen. De telegrafische verbindingen in geheel Amerika zijn ontredderd en lieten gedurende het uur voor middernacht een fluitend ge luid hooren. Het observatorium te Wa- singhton zegt, dat het verschijnsel veroor zaakt is door een zonnevlek van 94000 mijl lang en 21000 mijl breed. Deen spoorwegstaking. Na levendige tooneelen heeft de verga dering van spoorweglieden in Glasgow (Engeland) zich met een overweldigende meerderheid tegen de staking uitgesproken. Een straat in brand. In Fairoak Road te Cardiff stond een kar met vloeibare teer, waarmee men den weg zou besproeien. Door onbekende oor zaak raakte de teer in brand en het paard voor de sproeikar, verschrikt door de vlammen, sloeg op hol. Een eind verder sloeg de kar omver en de brandende teer vloeide langs den weg en maakte dien tot één vlammenzee. De brandweer bluschte het vuur, dat gelukkig geen schade aan de huizen had aangericht. o Aanstaande conferentie van Llojd George en Briand. Londen, 16 Mei. In officieele kringen wordt bericht, dat de Britsche regeering Vrijdag Millerand een nota deed toekomen betreffende de gebeurtenissen in Opper- Silezië, waarin de argumenten te berde werden gebracht, als in de jongste rede van Lloyd George. Deze vraagt daarin aan Briand om een onmiddellijke samen komst te Boulogne om den toestand te bespreken. Dezelfde officieele kringen we ten te verzekeren, dat Briand heden heeft geantwoord; hij legde het Fransche stand punt uit, zooals hij dat verklaard heeft aar» de buitenlandsche journalisten Briand uit wel zyn wensch, om de kwestie geregeld te zien in overeenstemming met het vredes verdrag en de volksstemming, maar hij zou aan Lloyd George hebben doen weten, dat hij niet met dezen kan confereeren zonder voeling te hebben gehad met het parle ment, dat Donderdag zijn zittingen hervat. Twaalf dooden en zestig gewonden. De Express No. 55 op de lijn Parijs- Toulouse reed met groote snelheid Zater dagavond nabij Vigeois, toen een rijtuig in het midden van den trein deraileerde en afbrak. Terwijl de drie eerste rijtuigen hun weg vervolgden, deraileerde de trein- staart. Door het Pinksterfeest was de trein tamelijk vol. Het eerste oogenblik ontstond er een hevige paniek, vermeerderd door het gegil der gewonden, doch spoedig was er hulp aanwezig van de ongewonder». De machinist van den doorgereden trein merkte tegelijkertijd dat er een gedeelte van den trein verloren washet naaste station werd in verband hiermede gewaar schuwd. Het bleek dat er drie dooden en een tiental lichtgewonden waren, terwijl een oude vrouw aan hare wonden overleed. Wijl de weg door het restant der wagons versperd was, werd het verkeer over een andere lijn gevoerd, namelijk over Limoges en Pérgueux, op welk traject later een tweede catastrophe plaats had, nu met trein 71. De machinist, die deze lijn niet kende, schijnt eenigszins onvoorzichtig te hebben gereden, en met groote snelheid de bocht voor het station Bachellerie te hebben genomen, waardoor opnieuw de trein in tweeën brak, en de goederenwagen omstootte. De andere wagens liepen er boven op, hetwelk een grooten chaos veroorzaakte. Uit de wagens werden acht dooden en een vijftigtal gewonden te voorschijn ge haald, waarvan twintig ernstig, zoodat de twee ongelukken twaalf dooden en een zestigtal gewonden hebben gekost. Bij ver scheidene ernstig gewonden vreest men voor het leven. De materieele scbade is ernstigook het station van Bacheierie liep de schade op. Bare tijden Te IJmuiden doet zich, volgens de Msb., thans het eigenaardige feit voor, dat al daar wagens visch uit Duitschland aan komen om in de hallen te worden geveild. Dit is vermeldingswaardig, omdat voorheen de visch uit IJmuiden naar Duitschland verzonden werd, terwijl thans het omge keerde geschiedt. o Loonsverlaging. De arbeiders der Twentsche kalkzand steenfabriek te Oldenzaal, die reeds ettelijke weken staakten, omdat zij weigerden te werken bij een loonsvermindering van 5 cent per uur, hebben thans met de voor gestelde verlaging genoegen genomen en den arbeid hervat. o Een Nederlander wegens spionnage in België veroordeeld. Het Assizenhof van Oost-Vlaanderen veroordeelde den Nederlanaschen schipper Frans de Mul uit Philippine bij verstek tot levenslange dwangarbeid. De veroor deelde had tijdens den oorlog spionnage- diensten voor de Duitschers verricht en in 4916 een tiental Belgische spionnen aan de Duitschers verraden, die toen allen zijn gefusileerd. o Valsche geneeskundige verklaring. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den arts J. K. uit Zevenbergen wegens 't valschelijk opmaken van een schriftelijke geneeskundige verklaring, veroordeeld tot een week gevangenisstraf. o Vliegongeluk by Katwijk 1 Officieel deelt men vanwege de Marine- Staf mede, dat de vliegmachine, welke men Vrijdag nabij Katwijk aan Zee in zee heeft zien vallen, geen vliegtuig van de Neder- landsche Marine is. Naar wij vernemen behoort de bedoelde machine evenmin tot de luchtvaartafdeeling van de Landmacht. Thans wordt meer en meer betwijfeld dat er wel een onge luk gebeurd zou zijn. Nog meer Foolsche dieven gearresteerd. Op verzoek der Amsterdamsche politie zijn in Nijmegen drie Polen gearresteerd die zich, evenals de bende, die zich thans aan het bureau St. Pietershal bevindt, schul dig hadden gemaakt aan diefstallen in juwelierswinkels. De juweliers hebben de mannen reeds herkend. Doodelyk ongeval. Vrijdagmorgen kreeg de chef-machinist J. Iiruize te Lieshout aan 't Wilhelmina- kanaal bij 't gehucht Stad van Gerwen, bij de werkzaamheden een zwaar vallend voorwerp op het hoofd, zoodat zijn hersenen verbrijzeld werden en hij terstond overleed. De ongelukkige laat een vrouw met 5 jeugdige kinderen achter. o Nederland en België. De correspondent te Brussel van de N. R. Ct. seint Het Brusselsche avondblad Le Soir wijst er op, dat minister-president Carton de Wiart gisteren op het banket te Antwerpen na den voetbalwedstrijd België-Nederlarid, onder verklaarde »De natuur en de aardrijkskunde maakten van België en Nederland twee landen, be stemd om met elkaar in goede verstand houding te leven, maar vaak blijken de menschen in den loop der geschiedenis er zich op toegelegd te hebben, het werk der natuur tegen te werken Een jongetje verbrand. Te Hengelo (O.) is Zondagnamiddag een perceel bewoond door een fabrieksarbeider uitgebrand. Een 6-jarig jongetje heeft bij afwezigheid van de ouders, waarschijnlijk met een kaarsje gespeeld en op den zolder het daar aanwezige stroo aangestoken. Door den rook schijnt het bewusteloos ge worden te zijn. De politie vond later het verkoolde lijkje, dat naar het R. K. zieken huis werd vervoerd. Het belendende perceel is uitgebrand. o Watergebrek. Door den lagen waterstand van de Maas hebben verscheidene Limburgsche Maas dorpen gebrek aan water. Op sommige plaatsen moet het drinkwater soms van een uur ver worden betrokken. In eenige gemeenten wordt het water tegen 3 5 cent den emmer verkocht. o— De Yoetbalwedstryd tnsseben België en Nederland. De voetbalwedstrijd BelgiëNederland te Antwerpen is geëindigd met gelijk spel 11. Hollandsche melk per vliegtuig naar Engeland. Uit Londen meldt men aan de aMsb.c dat de Daily Chronicle® er melding van maakt, dat er nu dagelijks melk gezonden wordt uit Nederland voor invaliden in Engeland. Deze melk wordt overgebracht per vliegtuig, door de zorgen van de firma Van den Bergh. Te Rotterdam wordt de melk in gestempelde bussen gesloten, In Croydon worden ze oogenblikkelijk in ont vangst genomen, zoodat twee uren na het melken in Nederland de melk reeds voor de zieken in Engeland op tafel staat. Minister de Vries. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar wij vernemen, heeft de Minister van Financiën, mr. S. de Vries Cz. tot het einde der volgende week met verlof de residentie verlaten, om dat in België door te brengen. In wel ingelichte kringen bestaat voors hands niet de verwachting, dat aan het votum der Tweede Kamer van Vrijdag over art. 7 van het wetsontwerp tot herziening der grondbelasting politieke gevolgen zullen worden verbonden. —o Deen intrekking. Naar het Corr. bureau verneemt zou reeds Vrijdagavond of Zaterdag de Memorie van Antwoord van den Minister van Binnen- landsqhe Zaken over het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet (het z.g. Had-je-me- maar-ontwerp), kunnen worden tegemoet- gezien. Hieruit valt af te leiden, dat aan de inttrekking van het wetsontwerp niet gedacht wordt. BEKENDMAKING. Schouwvoering. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN, brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 28 Mei a.s. des namiddags pl. m. 4 uur, schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan be hoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de algemeene politieverordening bepaald. Heusden, 17 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H, J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERD1NGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De gelegenheid is openge steld tot het afleggen van het examen voor leerling-telegrafist en -kantoorbediende, welk examen begin Juli a.s. te 's Graven- hage zal worden gehouden. Aanmelding moet geschieden vóór 15 Juni a s. bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, 6e afdeeling D te 's Gravenhage. Nadere inl chtingen, o.a. betreffende vrij stelling van het examen wegens het bezit van diploma, zijn te bekomen bij den Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te dezer plaatse, -Het was een goed idee van het Departement Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om in de plaats van de gewone Nutsavonden in de zaal ïConcordia®, thans eens eene orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk te doen geven temeer, als zoo'n orgelconcert gegeven wordt door den heer A. Alt te Bolsward. De goede naam, die de Heer Alt als organist in deze streek heeft, had de mu ziekliefhebbers uit deze gemeente en uit alle plaatsen in den omtrek naar het kerkgebouw doen stroomen. Wij gelooven niet dat een der vele aanwezigen zich dien tocht heeft berouwd. De heer Alt leverde wederom het bewijs een meester op het orgel te zijn, zoodat het talrijke publiek dan ook genoot van zijn muzikale talenten. Wij meenen den tolk van allen te zijn, als wij den heer A. Alt een spoedig weder zien toeroepen. De 2e Pinksterdag was voor de Zang vereen iging xCrescendoc alhier een waren triomfdag. Hadden wij van de ver- eeniging een goede verwachting, een succes als haar thans is te beurt gevallen op het gehouden concours te Breda, hadden we toch niet durven hopen. Zij toch behaalde in de 3e Afdeeling gemengde koren, een eersten prijs met 369 punten, de eerste eereprijs, medaille van H. M. de Koningin voor het hoogst aantal punten in den eerewedstrijd en een direc te ursprijs van f 25.voor het hoogst aantal punten van alle zanggezelschappen meer prijzen waren niet te behalen. Een schitterend succes dat den leden, toch bovenal den directeur den heer M. J. van Heijst te Engelen tot alle eer strekt. Hij heeft weer eens getoond, uit stekend voor zijn taak berekend en een bekwaam directeur te zijn. Aalst. Naar wij vernemen zal onze predikant Ds. E. J. V. Japchen op 22 Mei a.s. nog geen afscheid preeken, omdat het reglement op het tractement te Hei- en Boeicop nog niet is goedgekeurd. Almkerk. Door de Ned. Herv. Gem. alhier is toezegging van het beroep gedaan aan den WelEerw. Heer Ds. H. P. Fort- gens, pred. te Lage Zwaluw. Op het Nationaal Concours op 2e Pinksterdag te Breda, behaalde onze Zangvereen. »Excelsior« alhier den 2e prijs in de 2e afdeeling. Beneden Langstraat- De appeiboo- men staan in vollen bloei, en als het verder goed gaat zullen er volop appels zijn. De pereboomen hebben bij de nacht vorsten veel geleden, waardoor de reeds gezette vrucht veelal afvalt. De .steen- vruchtboomen en kruisbessen zullen ook geen grooten oogst meer geven. 's Gravenmoer. De heer Dr. D. K. Wielenga, cand. te Rotterdam, heeft voor de roeping der Geref. Kerk alhier bedankt, Bij het op 2en Pinksterdag te Breda gehouden concours behaalde het fanfare corps »Euterpe« alhier den 2en prijs. Dit is voorzeker eene mooie onderscheiding voor dit kleine corps. Sprang. Ds. Steenbeek te Wilnis heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. De opperman M. alhier, had ?e Tilburg het ongeluk dat een zak cement op zijn been viel. De ontboden geneesheer constateerde beenbreuk. Per auto is hij huiswaarts gebracht. De landbouwer K. kwam tot de minder aangename ontdekking dat één zijner kalveren, dat een touw met plankje om den nek droeg, zich aan het hek voor het weiland had opgehangen. Voor den eigenaar een schadepost. Heden, Woensdagavond, hoopt de afd. »Pat'rimonium« alhier vergadering te houden. De agenda vermeldt.: Bespreking Agenda, Bonds Vergadering en benoeming afgevaardigde naar de Bonds- jaarvergadering te Arnhem op 31 Mei en 1 Juni a.s. Sleeuwijk. Beroepen bij de Geref. kerk alhier Ds. G. Menken te Scherpenzeel. Veen. De lidmaten der Ger. Kerk hebben zich in hun geheel losgemaakt van de Gereformeerde Kerk en zijn overgegaan naar de Ger. gemeente, Als bijzonderheid kan opgemerkt worden, dat de kerkeraad al jaren weigerde predikanten van de classis op te laten tredener werd altijd een preek gelezen. Terwijl ds. Kersten, ds. Fraanje en andere predikanten van de Geref. gemeenten in de week godsdienst oefeningen hielden, welke voor lezingen doorgingen. Zondag 22 dezer zal de eerste gods dienstoefening plaats hebben, waarbij Ds. Roelofsen van Zeist zal optreden. Ook de gemeente Aalst (Geld.) gaat dit voorbeeld volgen. (Ned.) Waspik. Zondag j.l. behaalde onze Harmonie op het concours te Breda den len prijs met 395 punten. Dit behaald succes is zooveel te prachtiger, als men weet, dat hare tegenstanders waren eene Harmonie uit Eindhoven met 52 man, Heerlen met 57 man, terwijl onze Har monie slech's 32 man telt. Zij behaalde ook het grootst aantal punten, n.l. 395, tegen Eindhoven 386 en Heerlen 361. Naar we vernemen is de bouw van de uitbreiding van het Liefdegesticht alhier gegund aan den laagsten inschrijver, dhr. J. v. d. Broek. Wijk, Het fanfarecorps ^Oefening en Uitspanning® hoopt in Augustus deel te nemen aan het concours te Hilversum in de afdeeling uitmuntendheid

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2