Rook ons SUCCESMERK, HABAZHV Tel. int. 492. Hinthamei*sti*aat 24, 's-BOSCH, Bil flit nr. Mort een üpgg:: Magazijn St. Jozef. L. DERKS, 111 STAATEÏÏHDIS EVW1LXJKSPLAV. S E N O RI O de 10 cents sigaar, samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. T UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgever: L. J. VEERMAN, HLeusdeii. No4088 Zaterdag 21 Mei1921. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. .as :u BUITENLANDS CE OVERZICHT In ons vorig overzicht meldden we, dat Lloyd George de laatste vergadering van het parlement voor het reces te baat had genomen om in het openbaar eenige dingen over Opper-Silezië te zeggen, die zijn Franschen oorlogsbondgenoten zeer onaan genaam in de ooren hebben geklonken. De Fransche minister-president Briand heeft, ofschoon hij geen parlement bij de hand had, om daar zijn hart te luchten, toch in het openbaar aan buitenlandsche journalisten verklaringen afgelegd, waarbij bleek, dat hij evenmin op zijn mondje gevallen is. De tegenstelling tusschen de Engelsche en Fransche politiek ten aanzien van Opper-Silezië gaapt nu als een diepe kloof. Lloyd George zeide Vrijdag in het Lagerhuis tot de Duitschers dat zij in Opper-Silezië hun gang konden gaan tegen de Poolsche opstandelingen, als de janboel daar voortduurde. Briand geeft, met andere woorden, het zelfde te verstaan wat een van zijn col lega's eenige dagen tevoren gezegd had dat het binnenrukken* van Duitsche troepen in Opper Silezië voor Frankrijk een casus belli zou zijn, waarop het onmiddellijk met een opmarsch naar het westen zou ant woorden. Dit zoo zijnde, acht Briand het noodig ^aan Lloyd George's woorden een andere interpretatie te geven dan zij niet alleen FElllLLMm MS 13) «Gij zult er niet door beleedigd wezen, niet waar,« zeide Lelie op goedigen toon, »ik heb eenige benoodigdheden voor uw kind gehaald, ik zal nu zorgen dat mijn dokter bij u komt, want gij zijt ziek.« ïEr is geen trots meer in mij overge bleven,® ze de Amy, «maar al ware dat zoo, zij zou in uwe tegenwoordigheid ver dwijnen.® Toen wij vertrokken, onder belofte van spoedig weder te komen, hoorden wij nog op de trap het snikken der ongelukkigen Amy's ziel was verteederd, haar berouw groot en oprecht. Lelie zorgde terstond voor een betere woning en keerde dagelijks naar haar terug, doch niettegenstaande hare goede zorgen en ofschoon het kind herleefde, namen de levenskrachten der moeder dagelijks af het was alsof de moeder sterven kon, nadat zij haar kind verzorgd wist. Uren achtereen bracht de goede Lelie aan dat smartelijk ziekbeddoor, terwijl zij de zieke de woorden van troost voorlas, in het Evangelie weggelegd voor hen die vermoeid en belast zijn. Te vergeefsch smeekte George zijne vrouw hare bezoeken te verkorten of bood hij in Engeland en Duitschland, maar ook in Frankryk (getuige de verontwaardiging die zij wekten) gevonden hadden. Op de vraag wat er gebeuren zou, indien Engeland de Duitsche regeering eens machtigde om het gebied van de volksstemming binnen te rukken, antwoordde Briand, dat er niet de minste reden is om aan te nemen, dat Lloyd George dat heeft willen zeggen. Hij heeft, vervolgde hij, een uiteenzetting ge geven van het Engelsche standpunt, zooals ik dat tegenover de Fransche Kamer zal doen van het Fransche. Het is echter duidelijk, dat indien Lloyd George er over dacht, zulk een machtiging te verleenen, hij eerst met de Fransche regeering overleg zal houden. Wat Lloyd George dus heeft willen zeggen, is dat de taak der geallieerden door de onlusten in Opper-Silezië sterk is bemoeilijkt en dat men de Polen zichzelven geen recht mag laten verschaffen. Dat was een uitstekende stelling, maar zij gold evenzeer, wat de rechtverschaffing betrof, voor de Duitschers. Zoo stonden de zaken Zaterdag. Briand's wenk aan Lloyd George was duidelijk de eendracht tusschen ons kan, zij het met kunst- en vliegwerk, alleen in stand ge houden worden, indien gij er in toestemt, dat uw overijlde woorden uitgelegd worden, gelijk ik heb aangegeven. Middelerwijl had de Engelsche regeering echter de rede van Lloyd George verwerkt tot een nota aan de Fransche regeering en daarin Briand verzocht, onverwijld voor een con ferentie te Boulogne met Lloyd George samen te komen. Briand antwoordt met een nota in den geest van zijn uiteenzetting zich aan om. in hare plaats naar de zieke te gaan. Zij liet niet af en was het grootst gedeelte van den dag aan het sterfbed der kranke want dat was het te vinden. Op het verlangen der zieke vergezelde George zijne vrouw en toen hij haar bed naderde, sprak hij op liefderijke toon der bedrukte troost en bemoediging in. Alles zal spoedig -met mij gedaan zijn,® zeide de stervende vrouw met een zwakke stem, «maar ik gevoel, George, dat sedert gjj mij vergiffenis hebt geschonken ook God mij genadig is geweest. Uwe vrouw is een engel, maar gij zijt hare liefde waardig, God zegen u beiden 1 mijn tijd is kort. Vaartwel Aangedaan nam George hare hand in de zijne en sprak van herstel, om te leven voor haar kind en voor haar echtgenoot. »Mijn echtgenoot!® herhaalde Amy, «hem ten minste ben ik getrouw geweest. Ik had hem lief, gij weet het, om zijnentwil heb ik u bedrogen. Maar dat is alles voorbij, ik zal hem niet wederzien. En mijn kind, mijn arm kind wat zal van haar worden en mijn armen grijzen vader I Alles is zelfverwijt en wanhoop op de wereld, het is goed dat ik heenga.® «Spreek niet aldus, Amy,® zeide George, «maar zeg mij of gij gissen kunt waar uw echtgenoot zich thans ophoudt en uw vader, waar is hij De stem der stervende Amy werd fluis terend. George en Lelie bogen hunne tegenover de journalisten en bedankt voor de samenkomst, zoolang hij geen gelegenheid heeft gehad met het Fransche parlement voe ling te krijgen. Gevolg is, dat de twee eerste ministers elkaar waarschijnlijk pas Zondag zullen ontmoeten. Een week lang kan de storm dus vooral in de Fransche pers voortwoeden en de vriendelijke zon der goede verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk door zonnevlekken verduisterd worden. Het zal intusschen wel weer in orde komen tusschen Londen en Parijs, al gaat het ook eiken keer moeilijker. De Opperste Raad zal nu spoedig bij eenkomen om aangaande deze kwestie een beslissing te nemen. Hangende de beslissing van den Opper sten Raad, zijn de Poolsche leiders van den opstand nu bereid, om een "neutrale zone langs de Oder te erkennen die noch Duit schers noch Polen bezetten zullen, maar alleen de strijdkrachten van de geallieerden. Zij erkennen zelfs dat hun geestdrift bij den opmarsch grooter is geweest dan hun wijsheid. Dat is alvast iets, omdat de zone de mogelijkheid van nieuwe geestdriftuit barstingen terzijde s'elt en omdat de ge allieerde troepen meer weerstand kunnen bieden als dam dan als archipel in de zee van den opstand. De Oderlijn als grens blijft natuurlijk het Poolsche ideaal. De suggestie van zulke natuurlijke grenzen is al groot, en de Oder als scheiding heeft Korfanty altijd voor den geest gestaan. Als de Polen nu terugtrekken, geschiedt het GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. OERO ZILVER ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. f!ï hoofden over haar heen om haar te ver staan, toen zij zeide «Beiden gedeporteerd voor valsche handteekeningen.« «Goede hemel, is het mogelijk riep George uit. Maar al te waar,® hernam zij, «gij ziet dat mij niets overblijft dan de dood. O ik vraag veelmaar mijn kind, George, en gij, zijn engel, zorg voor mijn kind Toen beiden haar dit hadden beloofd, rees zij overeind, nam beider hand, drukte die aan hare lippen en onder het uitspreken van het woord «gerust« viel zij achterover en was niet meer. dan ook stellig in de verwachting, dat de geallieerden ten slotte die rivier als grens zullen erkennen. Beslissen zij anders, dan kunnen zij er op rekenen, dat er aan hun bezetting van een neutrale zone vooreerst geen einde komt. In Engeland zijn de besturen van de verbonden van transportarbeiders en spoor wegpersoneel opnieuw bijeengekomen om den toestand, ontstaan door de mijnwer kersstaking, onder de oogen te zien. Zij bespraken ten eerste den toestand van de geschorste leden, vervolgens het voortduren van den invoer van steenkool tengevolge van de moeilijkheden onder de Fransche en Nederlandsche arbeiders, die geen gevolg geven aan de motie der Engelsche arbeiders, waarin deze hun verzoeken het verladen van steenkolen te weigeren. De besturen handhaafden hun besluit, waarbij het ver voer van steenkool en het verrichten van onderkruipersdiensten verboden wordt. Lloyd George houdt voortdurend contract met de leiders der mijnwerkers en naar verluidt, zijn de voorloopige voorwaarde ten overlegging aan de conferentie van de mijnwerkers bereids opgemaakt. Deze con ferentie wordt spoedig verwacht. In Duitschland wordt niet alleen op buiten landsche zaken, maar op alle departementen koortsachtig gearbeid aan de voorbereidende maatregelen die getroffen moeten worden om de in het ultimatum vervatte bepaling ten uitvoer te brengen. Zoo worden voor bereid een aanvulling van de wet op de landsverdediging en een wetsontwerp be treffende de belasting op den export. De Fransche regeert; g heeft thans het voorstel om 25.000 houten huizen voor het bezette gebied te leveren, aanvaard. Om tot de uitvoering van de financieele bepalingen te komen heeft het rijkskabinet zich in verbinding gesteld met gezagheb bende personen uit de bankwereld. Deze besprekingen loopen voornamelijk over de realisatie van de 42 milfiarden schatkist bons. De rijksregeering schijnt van plan te zijn op het eerste milliard goudmark een voorschot van 450 millioen te betalen en men vermoedt dat de commissie van herstel zich niet tegen deze gedeelte beta ling zal verzetten. In verband met de jongste nota van generaal Noliet betreffende de ontwapening, zal het departement van ver dediging de heden noodige instructies uit geven, aangaande de ontwapening van de Oostelijke vestingen en de vernietiging van het overgebleven oorlogsmateriaal. De tekst I. In een klein doch prachtig vertrek van het winterpaleis te Petersburg, zat de machtige Katharina II in een ernstig on derhoud met hare twee begunstigde ministers, vorst Bibikoff en graaf Woronzoff. Het gold eene belangrijke zaak, waarin zoowel staatkunde als familie-belangen betrokken waren. De scherpzinnige Katharina, wier geheele streven in den laatsteri tijd was geworden, om de macht van het groote rijk naar het Oosten uit te breiden, die wakend en droomend steeds zich voorstelde, om den dag te beleven, waarop het Griek- sche Kruis de Halve Maan van de Sophia- Moskee in het oude Stamboel zou verdringen, zag zeer goed in, dat haar belang mede bracht, om de vroegere oneenigheden met Zweden in een nauwen vriendschapsband te veranderen en begreep, dat niets haar daartoe dienstiger zou zijn dan een nauwe verbintenis met het regeerend koninklijk geslachtdan kreeg zij de handen ruim in het noorden en kon al hare krachten in het zuiden aanwenden. Hare lieve kleindochter, de schoone Alexandra, dochter var. den vermoedelijken troonopvolger Paul, zou het middel zijn, om Zweden voor altijd aan Rusland te verbinden. Reeds bij het leven van Gustaaf III was zij overeenge DRAAGT RtiHAiAYVs fleeren- en Kiiiderkleeding. Gorincliem. dezer instructie moet uiterlijk 20 Mei in bezit van de militaire Entente-commissie zijn. De ontwapening der Oostelijke ves tingen moet binnen 4 weken, en wel uiter lijk op 45 Juni, een uitgemaakte zaak zijn. BUITENLAND. Een bctooging tegen het drankverbod in Amerika. Een kolossale optocht, waaraan meer dan duizend automobielen en tienduizenden be- toogers te voet deelnamen, trok dezer dagen met vliegende vaandels door New-York, Een en ander was bedoeld als een uiting van protest tegen de wet op het drank verbod. Toen de optocht de woning van den burgemeester passeerde, vertoonde deze zich op het bordes en begroette de deel nemers. o Met bommen geworpen. Naar uit Berlijn draadloos wordt gemeld, heeft een onbekend vliegtuig in de nabij heid van het Badensche dorp Lautenbach een vliegerbom naar beneden geworpen. Deze kwam op een boerenhuis terecht, zon der te ontploffen. De Badensche regeering heeft een betoog gericht tot de rijksregeering. o Een familiedrama. Een verpleegde in het Hotel des Invalides te Parijs, die aan beide beenen verlamd is en zich moeizaam in een driewielig wagen tje kan voortbewegen, reed vergezeld door zijn echtgenoote en twee kinderen van elf en dertien jaar op de Avenue de Breteuil. komen, om zijn oudsten zoon, Gustaaf Adolf, aan grootvorstin Alexandra uit te huwelijken. Lang vóór de jeugdige ver loofden tot de jaren des onderscheids waren gekomen, stierf Gustaaf III en de Zweed- sche stenden, onder wier voogdij de min derjarige kroonprins was gesteld, betoonden weinig geneigdheid, om zich met Rusland te verbinden. Katharina echter gaf haar plan daarom niet op zij was er de vrouw niet naar, om een eenmaal genomen besluit te laten varen, en wat zij voor noodig of wenschelijk hield, dat wist zij tot stand te brengen, ten spijt van alle zwarigheden, welke zich tegen hare plannen verzetten. De stralen eener liefelijke, verkwikkende lentezon vielen in het keizerlijk vertrek en beschenen eene tafel, bedekt met papieren en staatsstukken, waaraan het drietal was gezeten. De bejaarde keizerin was geheel in zwart fluweel gekleed. Er was iets scherps in hare trekken en had de vroegere volheid van haar gelaat daaraan een zachter tint gegeven, naar mate zij ouder werd, sprak meer het wezenlijk karakter der merkwaardige vrouw uit elke lijn van haar gerimpeld, maar nog altijd bezield gelaat en toch, die haar daar zag nederzitten op den fluweelen zetel, met het hoofd op de hand geleund, hij kon een gevoel van eerbied niet onderdrukken, dat de peinzende vrouw, wier gelaat altijd nog van vroeger schoon getuigde, hem afdwong. Wordt vervolgd.) MEtlWSBLM mr lit Land van Huisden ti jMtm.lt Laiistrntci fle Bonelerwaard EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1