Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Ook in Duitschland 's-BOSCH. Vughterstraat 19. Levering onder garantie van breuk en bijlevering. MUNHARDT'S in de nieuwste modellen. TELEFOON 715. Èragen shelving w vwstoppro^ AAXEER.-TABLE.TTEN, I PRU3PW000S 60U BW AMTHenOPOWSTENT De 40 jarige invalide, Lestudier geheeten, verweet zijn echtgenoote hem ontrouw te zijn. De woordenwisseling liep zoo hoog, dat de verlamde een revolver trok en drie maal achtereen op zijn vrouw vuurde. Zij werd in het hoofd getroffen en stortte naast het invalidewagentje op den grond. Lestu- dier werd vóórdat hij het wapen tegen zichzelf kon richten gegrepen en naar het politiebureau gevoerd. Het slachtoffer overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. Hevige brand te Parys. In de rue Pierre Picard te Parijs heeft een hevige brand gewoed. Door onbekende oorzaak zijn twee groote winkelpanden totaal uitgebrand. Een juffrouw, die door het vuur verrast werd, sprong uit een raam der eerste verdieping boven een der winkels en werd ernstig gewond opgenomen. De schade aan de gebouwen bedraagt ongeveer een millioen francs. önisk door anti-Bolsjewisten bezet. In Helsingfors zijn uit Rusland berichten ontvangen, volgens welke het onder gene raal Bjelow staande anti-Bolsjewistische leger, hetwelk meef dan 40000 man telt en langs den Siberischen spoorweg ope reert, na hevige gevechten Omsk genomen heeft. Be toestand in Opper-Silezië. In de school van Borken werden 4500 weggevoerde personen ondergebracht, waarvan velen mishandeld werden. Zij werden gedwongen graven voor de geval lenen te delven. Het Poolsche hoofdkwartier bevindt zich thans te Schoppinitz, waar Korfanty alle nachten van kwartier wisselt. Na hevigen strijd hebben de opstande lingen zich meester gemaakt van de haven van Kosel, waar zij groote hoeveelheden levensmiddelen vonden, o. a. 40.000 cen tenaars meel, dat zij ten behoeve van de voedselvoorziening der bevolking in beslag namen. Zware regenval. De op Dinsdag op Thuringen neerge vallen regen had veel van een wolkbreuk, en heeft zware schade aangericht. Een woonhuis werd voor de helft door het water weggesleepteen ander en 'vele gebouwen zwaar beschadigd. o Be opbouw. In België zijn van de 90.000 hectaren verwoeste bouwgronden reeds 70.000 hect aren hersteld: 17.000 door den Staat; 13.000 bij contract40.000 door de be woners der streek zelf. De herbouw der huizen gaat veel langzamer, ten gevolge van de traagheid van het gerecht. 1.180.768 verzoeken tot schadevergoeding voor be zittingen en 221.244 voor persoonlijke schade werden ingediend. Tot op 4 Maart 1921 werden slechts 50.623 zaker. van de eerste en 72.224 van de tweede reeks afgehandeld. o Generaal Grautier aangevallen. Duitsche benden hebben generaal Gran- tier, den bevelhebber van de inter*geallieerde troepen te Kosel aangevallen. Nadat zij hem hadden mishandelden beleedigd,schoten zij op zijn automobiel, die door zestien kogels getroffen werd. Door een toeval bleef de generaal ongedeerd. Een aanval op de politie. Maandagochtend zijn in de wijk Montjuich te Barcelona 3 politieagenten door negen verdachte lieden, wien zij gelastten stil te staan, aangevallen met revolverschoten. De agenten schoten terug en dooden twee der aanvallers. De anderen ontkwamen. Het bleken socialistische syndicalisten te zijn. Ten huize van de slachtoffers heeft men tal van extremistische stukken gevonden. Dreigende bezetting ran barinthië Uit Weenen wordt gemeld In de laatste dagen hebben tusschen de vertegenwoor digers der geallieerden besprekingen plaats gehad met betrekking tot de aansluitings- bewegir.g. Binnen weinige dagen zal aan de Oostenrijksche regeering door de gealli eerden een verklaring worden overhandigd waarin zij opmerkzaam gemaakt zal worden op ds gevolgen van de agitatie, veroor zaakt door de aansluitingsbeweging. Het voornemen zou bestaan, in geval volksstemmingen in Oostenrijk gehouden zouden worden over de aansluiting bij Duitschland, aan Yoego-Slavië het mandaat te verleenen om Karinthië binnen te rukken. o- Een tachtigjarig hardlooper. Een oud soldaat van tachtig jaar, William Clarke, die in den jongsten oorlog nog dienst had genomen als lid van het konink lijke verdedigingscorps, heeft Maandag een nieuw blijkt gegeven van jeugdige kracht door deel te nemen aan een wedloop van gewezen soldaten in Guildford. Hij kreeg een voorgift van 215 yards op de baan van 440 yards en kwam het eerst aan, hoewel hij met behulp van een stok moest loopen. Toen hij aan het doel was, zakte Clarke in elkaar. BINNENLAND. Schadevergoeding aan Nederlanders iu België en Noord-Frankrijk. De stappen, door de Nederlandsche Regeering bij de Duitsche Regeering ge daan, teneinde te verkrijgen, dat deze zich bereid zou verklaren de aan Nederlanders in België en Noord-Frankrijk toegebrachte schade te vergoeding, hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. De Duitsche Regeering was niet bereid in het algemeen die schade te vergoeden. Wel wilde zij de afzonderlijke gevallen van beweerde handelingen in strijd met het volkenrecht, waarin, naar de meening van de Nederlandsche Regeering de be langhebbenden niet genoegdoening hebben verkregen, aan een hernieuwd onderzoek onderwerpen, indien de Nederlandsche Regeering daartoe gegevens tot staving bijbracht. Het is echter duidelijk hoe moeilijk in de overgroote meerderheid der gevallen een afdoend juridisch bewijs voor dergelijke gevallen te leveren is. De Nederlandsche Regeering overweegt op deze aangelegenheid, die voor haar een voorwerp is van zorg, nader bij de Duitsche Regeering terug te komem o Ecu onderwijzersexamen ook in October. De »Ned.« verneemt, dat de weer- instelling van het najaars-examen voor onderwijzer verband houdt met het tekort aan onderwijskrachten. Weliswaar is men van meening, dat dit tekort langzamerhand wel zal worden aangevuld, maar daar in ons land vrijwel alle examens twee of meermalen per jaar worden gehouden, be stond er voor den minister geen reden, onder deze omstandigheid voor het onder wijzersexamen een uitzondering te blijven maken. Voor de candidaat-oriderwijzers, die ria begin April 18 jaar werden, is deze regeling een bijzonder voordeel. Bestendiging van het examen is zeer wei mogelijk voor de eerstvolgende jaren. Oranjeboek. Verschenen is het zgn. Oranjeboek, be vattende de mededeelingen van den minister van Buitenlandsche Zaken aan de Staten- Generaal, loopende van Mei 1920 tot Mei 1921. Dit Oranjeboek bevat o.a. de ge dachtenwisseling met de Amerikaansche regeering over de wetgeving in zake de winning van petroleum en over de exploi tatie der Djambi-terreinen, mededeelingen over den Volkenbond en het permanent Hof van internationale justitie, mededeelingen over oorlogsschade, door Nederlanders ge leden, petroleumbelangen in Roemenië, de Tubantia, enz. o ,,Xoetelaars" op ee Merwedc. Dinsdag stonden voor het kantongerecht te Gorinchem terecht, de rivierventers J. V. en G. V. uit Woudrichem, ter zake dat zij op 23 Maart j.l. op de Merwede nabij Woudrichem, van den schipper van het opslepend schip »Bebao« gezamenlijk 29 H.L. bruinkoolbriketten, volgens ver klaring van beklaagden voor f 25 en een zootje visch, gekocht hadden. Toen de Rijkspolitie stoomboot in aantocht kwam, namen de zoeteiaars met hun roei- booten de vlucht, doch werden door de R.P.-boot achterhaald. Deze sluikhandelaren hadden geen register waarin zij den handel noteerden. De ambtenaar van het O. M. noemde deze knoeihandel op de rivier erger dan stelen en eischte voor elk een maand hech tenis. Na elfjaren. Een ansichtkaart, die op 10 Mei 1910 uit Amsterdam is verzonden, is dezer dagen bij eeo Stadskanaalster handelaar, versierd met allerlei poststempels, besteld. Op de kermis. Een zestienjarige knaap, K. uit Oude- Pekela, kreeg Maandag op de kermis te Winschoten een messteek in het hoofd. Hij ia thans aan de gevolgen overleden. De vermoedelijke dader de zestienjarige M. uit Boven Buren is aangehouden en heeft zijn daad bekend. o Kind overreden. Te Maastricht is Dinsdag namiddag het 2-jarig kindje Peuders, dat in de Batterij straat speelde, door een kar overreden en gedood. Verdronken. Woensdagmiddag is een 6-jarig knaapje v. B. te 's Bosch in den Dommel geraakt en verdronken. Alle pogingen, welke •aanstonds gedaan werden om het kind te redden, waren vergeefsch Het lijkje is later opgehaald. o Administrateur vermoord. Aneta seint uit Batavia De administrateur van het rubberlarid Goenoeng Gadjah is vermoord, 's Nachts werd aan zijn deur geklopt, de administra teur opende en nam een zoogenaamden brie? aan, waarop hij werd gegrepen en vermoord door een vijftal inlanders. De beweeg redenen zijn, niet bekend. o Uitstel van eerste oefening. Door den minister van Oorlog is bepaald dat aan alle in het bouwbedrijf werkzaam zijnde personen, die nog in den loop van dit jaar onder de wapenen moeten komen, op hunne aanvraag uitstel van eerste oefening zal worden verleend. o Drooglegging. Verschillende, door Amsterdam geannex eerde dorpen worden thans drooggelegd De caféhouders te Durgerdam, Ransdorp, Zunderdorp en Holysloot hebben hun ver gunningen tot verkoop van sterken drank verpacht voor een lijfrente van 45 a f20 per week. Zij blijven eigenaar der vergun ning, maar deze wordt in een inrichting te Amsterdam te hunnen name geëxploiteerd. Amsterdam zuigt het op. o ©nweer. In Drente heeft het Eersten Pinksterdag ongemakkelijk geonweerd. Op verscheiden plaatsen heeft de bliksem brand gesticht. Te Peelo zat de famile M. om de tafel. Bij een hevigen slag vielen twee kinderen op den grond. De bliksem was door den schoorsteen binnengedrongen, had de twee kinderen geraakt en was door de cp een kier staande deur weer verdwenen. Alleen een splinter was er van de deur, terwijl de verdere familieleden ongedeerd bleven. De kinderen, een meisje van 16, en een jongen van 14 jaar, bleken bewusteloos te zijn. Het meisje is zoo goed als hersteld, de jongen is een paar dagen bewusteloos geweest. (Asser Ct.) Worden de steenkolen duurder? Met het oog op het waarschijnlijk duur der worden der Duitsche steenkolen heeft, volgens de «Geld.c de commissie, welke aan het station te Zevenaar haar bureau heeft en de kolenladingen over het land dirigeert, pogingen aangewend om de vol gende week behalve het gewone aantal kolentreinen er nog circa twintig extra voor ons land te verkrijgen. Er bestaat een gegrond vermoeden dat de kolen in betrekkelijk korten tijd met 25 percent in prijs zullen stijgen. Van het dak gevallen. Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf was een 28 a 30 jarige beambte der Haagscne Tramwegm. op het dak van het hoofdge bouw dier maatschappij aan de Bezuiden- hout aan het fotografeeren. Door een mis stap viel de man door den lichtkoker, met het gevolg dat hij zwaar geketst werd op genomen. Omstreeks middernacht van den zelfden dag is de ongelukkige reeds aan de bek-men verwondingen overleden. o Be eerste perzik. De heer Budde te Bunnik leverde de eerste perzik aan de veiling, welke betaald werd met den enormen prijs van fl.67. behaalde de OPRECHTE WINSUMER ZALF een groote overwinning, daar de heer N. ter HUIZEN, Ber- linerstrasse 67 te Köningsteele zeer lijdend was aan zweren en slechts door de Oprechte Winsumer Zalf genas, Zweren van allerlei aard, steenpuisten, negenoogen, bloedvinnen, dauw-, ring en baardworm, brand en andere wonden, open beenen, genezen spoedig en volkomen door deze zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent, en f 1.25 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dameé- en Kinderkieeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 40—1 uur. Hensden. Bij Kon. besluit van 4 dezer is benoemd tot heemraad van het Water schap de Hooge Maasdijk van het Boven land van Heusden, de heer I. A. J.Buijs Az. te Herpt. Werkendam. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer M. Ottevanger van den Nieuwendijk. Almkerk. Naar wij uit goede bron vernemen is wederom aan den Heer Punt, Burgemeerster dezer gemeente drie maan den verlof verleend wegens ziekte. Dr. C. J. Moutijn Em. predikant der Ned. Herv. kerk alhier heeft zich thans gevestigd te Sosterberg. Wij wenschen Zijn Eerw. nog vele jaren aan rust toe. Ammerzoden. Zondag 15 Mei j.l. vertrok onze fanfare »St. Caecilia« naar 't groot nationaal muziekconcours te Breda, alwaar zij in de afdeeling uitmuntendheid den eersten prijs verwierf, met als ver plicht nummer «Grande Marche Heroique« van E, de Neufbourg, en als eigen gekozen nummer «Le Barbier de Sevilla« van Rossini. Vele vooraanstaande musici oordeelden dit laatste stuk bijna onuitvoerbaar voor een fanfare, en 't was dan ook geenszins te verwonderen dat, toen »Le Barbier de Sevilla« met reinen klank en tot in détails corrert, werd vertolkt, er een luid applaus op volgde, en de jury den eminenten di recteur van St. Caecilia den heer Piet Baselaar, complimenteerde met deze «reu- zenprestatie«. En inderdaad, indien ooit, dan was hier die hulde, een ten volle verdiende beloo ning, voor zijn meesterlijk hanteeren van den dirigeerstok en voor zijn kundige lei ding der fanfare. Zonder den heer Base laar toch zouden de flinke krachten waar over ze nu beschikt, nooit tot dit hoogte punt van prestatie zijn opgevoerd. Na 't behalen van den eersten prijs behaalde zij andermaal in hernieuwden kamp tegen haar kloeke mededingster den eersten prijs van den eerewedstrijd met 't verplichte nummer «Grande Marche He- roique» waardoor 15 Mei een ware tirornf- dag voor haar is geworden. De woorden «Bravo» en «Schitterend», die op de rapporten stonden vermeld, gaven nogmaals blik van een schitterend gestre den strijd, en vervolmaakten haar roem- krans. Onze uitmuntende fanfare en haar kra- nigen directeur zijn een hartelijk proficiat toegewenscht, moge zij nog dikwijls, onder gelijke omstandigheden Ammerzoden met vroolijke muziek binnentrekken. B. Ct. Drongelen. Mej. J. J. Millenaar al hier, slaagde te Breda voor de acte L. O. Elshout. Donderdagavond 12 Mei j.l. merkte de heer A. v. Delft uit Heusden, dat met de tram die orn half zes uit Heus den vertrekt, twee kinderen gezeten waren op een buffel tusschen twee zandwagens. Daar de tram reeds in beweging was, nam A. v. D. aanstonds zijn fiets en reed de tram, die a! een heel eind weg was, achterop. Het gelukte hem deze op 't eind van Oudheusden in te halen, en nadat hij den machinist met het feit in kennis had gesteld, liet deze de tram zachtjes aan stoppen om mogelijke ongelukken te voor komen. Dank zij het kranige optreden van A. v. D. konden de kinderen onge deerd hun hachelijke positie veriaten. Maandag 16 Mei werd door de vrijwillige Landstorm alhier, een schiet oefening gehouden, welke opgeluisterd werd door de plaatselijke muziek. Met liet aanleggen van de kabels van de eiectriciteit zal weldra een begin worden gemaakt. De aanleg is gegund aan de firma van Boxtel uit Tilburg. Gameren. Onder leiding van den heer Parren, Muziekdirecteur te Vlijmen nam ons Fantarecorps «Prinses Ju!iana« deel aan het Nationaal Muziekconcours te Dieren op 2e Pinksterdag gehouden. Onze jon gens welke in de 3e afdeeling moesten uitkomen kwamen uit dien strijd met een 2e prijs, aantal punten 23 en een eereprijs voor het hoogste aantal punten. Dit reisje werd, begunstigd door prachtig weer, door den heer Mooring eigenaar-be stuurder der auto naar wensch uitgevoerd. Ongeveer half elf 's avonds snorde de wagen Zaltbommel door, om op den Ga- merschen dijk door honderden belangstel lenden van Gameren en Zaltbommel te worden verwelkomd, en vandaar ging het per voet r.aar Gameren waar het Corps ongeveer elf uur arriveerde. Hulde aan P. J. Genderen. Pinkstermaandag j.l. was voor de Muziekvereeniging Excelsioral hier een blijde dag. Het mocht haar ge lukken onder de degelijke leiding van den heer Roza uit Wijk den eersten prijs met 335 punten in den derde afdeeling te be halen op het Nationaal Concours te Breda. In deze afd. traden 7 vereenigingen op, waarvan zij de eenige was die een eer sten prijs wist te verwerven. Toen de blijde mare ons dorp bereikte werden onverwijld de noodige maatregelen getroffen om de vereeniging te verwelkomen, o. a. door het plaatsen van een eerepoort etc. Bij aankomst circa 9 uur 's avonds werden de leden en de Directeur door den Heer Burgemeester gefeliciteerd in een hartelijke toespraak, de Directeur werd op de schouders rondgedragen en luiden toe gejuicht met 't behaaalde succes. Het gevolg van een en ander was dat eenigen zich aaneen sloten om pogingen te doen, de Vereeniging ook van wege de Gemeente te huldigen. Dit had gisteravond (Donder dag) schitterend plaats. De zustervereni gingen uit Wijk en Meeuwen brachten het feestvierende gezelschap een ovatie. Voow de tractatiën van al deze vereenigingen welke in de school plaats had en bestond uit wijn, limonade en sigaren, hadden zich bereids eenige meisjes beschikbaar gesteld terwijl een en ander afgewisseld werd door eenige kranige toespraken van den Heer Burgemeester die hierbij aan den Secret, der Vereen, een enveloppe ter hand stelde met f 80 zijnde het overblijvende na ge houden tractatie van de gehouden collecte. Dat een en ander veel volk op de been bracht is te begrijpen, de stemming was er in, welke steeg toen de drie vereeni gingen een rondgang door het dorp hield. De prachtige rapporten der jutie leden spreken van zuivere stemming, mooie uit voering, goede opvatting en de Voorzitter schrijft er bij Gaat zoo door heeren en u zult het ver brengen, daarom willen ook wij de vereeniging nog toeroepen, blijft uw devies »Excelsior« getrouw. Nadat de heer Verzijl nog een woord had gesproken, behoorde te ongeveer half elf ook deze feestelijkheid weer tot het verleden. Raamsdonksveer. Dhr. J. v. d. Hoeff, onderwijzer aan de Chr. School op 't Veer, ontving een benoeming naar Groningen en nam die aan, zoodat aan de Veersche school met 1 Sept. a.s. een nieuwe vacature komt. Sleenwrjk. Gedurende het belasting^ jaar 1920/1921 zijn ter secretarie dezer gemeente 4124 kostelooze weggeldrijkaarten uitgereikt. Fa. rlph- Höpsch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2