Und van altena Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No. 4089 Woensdag 25 Mei1921. FE IJILLEÏÖN." 111 SIMTIflBIi 11W1LIJISPLAI. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG» Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Had men, er eerst de hoop op gevestigd, dat Amerika bemiddelend zou optreden in de kwestie van Opper-Silezië, officieus werd medegedeeld dat men zich niet met de kwestie, zou bemoeien. Bij ,-de behandeling van de instructie voor Harveij, Amerika's afgevaardigde van dec-Oppersten Raad, was men ten slotte 'van meening, dat ofschoon de Opper Sile- zische kwestie er een is uitsluitend Europa aangaande, de kwestie toch vormen zou kunnen aannemen, die wel degelijk de economische belangen van Amerika zouden kunnen raken. In dat geval zou Harveij instructies krijgen tot bescherming var. de Amerikaansche belangen. Amerika, waarvoor de Oceaan niet breed genoeg geweest is, om het buiten den oorlog in Europa te houden en dat, naar de algemeene verwachting, er nog eerder in gekomen zou zijn indien de republikeinen ook de voorlaatste presidentieele verkiezing gewonnen hadden, kan niet buiten de regeling van den vrede blijven. Voor Frankrijk is dit misschien niet zonder voor deel. Gelijk in de kwestie van de schade vergoeding, waarvan de oplossing ten slotte ook de instemming van Amerika had, zal de meening van Amerika het in zijn ge schil met Engeland de grens van het be reikbare in zijn politiek wijzen. Van Amerika kan het zich die ook het best laten wijzen, omdat er tusschen Parijs én Washington een onmiskenbare neiging tot steviging van de betrekkingen is. Bij een j.l. gehouden feestmaal ter eere van George Harveij had men verwacht, dat Lloyd George weer over Opper-Silezië zou spreken. Hij heeft echter in zijn rede Opper-Silezië niet geroemd en ook Briand is in de Fransche Kamer nog niet aan het woord geweest en de berichten uit Parijs bevatten nog geen aanwijzing voor eene verzoening tusschen het Engelsche en het Fransche standpunt. Het heet nu, dat Frankrijk wel deel wil nemen aan een bijeenkomst van den Oppersten Raad, mits Frank» ijk en Engeland het vooraf eens zijn geworden over de kwestie van Opper-Silezië. Komt. het daarna in den Oppersten Raad, dar: wil Briand eene beslissing met alge meene stemmen. Lloyd George wil in elk geval een be slissing met meerde»heid van stemmen en dus, theoretisch, de Opper Silezische kwestie desnoods regelen tegen den wil en de op- 2) Er was in haar geheele wezen eene majesteit, die zich niet laat beschrijven, en die groote donkere oogen spraken van een machtigen geest en eene kracht, welke zelfs haar hooge ouderdom niet in staat was te temperen. »Neen, neen, mijn besluit staat vast,* zeide de keizerin met nadruk, »niet alleen zouden Rusland belangen benadeeld worden en zijn trots vernederd, indien ik mij door de houding der Zweedsche stenden liet afschrikken, maar ook het souverein monar chaal beginsel zou daaronder lijden, het zou voor de oogen der wereld eene nederlaag ondergaan, die ik met al de mij ten dienst staande middelen moet te keer gaan. Wat door Ruslands keizerin en Zwedens koning besloten is, zou op den tegenstand dier sten- den afstuiten Zij zouden eene we! over- wogene verbintenis verijdelen, welke in het belang van twee vorstelijke huizen besloten is Nimmer, mijne heeren zoolang ik de eer van Rusland en mijn huis te verant woorden heb. Wie zijn toch die Zweedsche stenden Een handvol ontevreden adellijken die jaloersch zijn, dat er eene macht in den lande is, die van Gods en rechtswege vatting van Frankrijk, wat praktisch zou neerkomen op het uiteenvallen van den Oppersten Raad (waarbij België zich ver moedelijk aan den kant van Frankrijk zou scharen) en van de Entente Cordiale. Zoo ver is men echter nog lang niet. In Opper-Silezië zelf is de opstand zoo- wat tot staan gekomen en is eigenlijk nog niets onherstelbaar geschied. Het wachten is nu op de verklaring van Briand. Woensdag zijn eenige van de vooraan staande mijneigenaars die na het ineen storten van de jongste onderhandelingen Londen hadden verlaten, aldaar terugge keerd. Lloyd George, die te Londen blijft tot het eind van de week om de onder handelingen te leiden, had een onderhoud met een van de voornaamste leiders der mijnwerkers en sir Robert Horne ontving sir Adam Nimmo en sir Evan Wiliams als vertegenwoordigers der eigenaars, waarna hij zich naar Downingstreet 40 begaf en met den eersten minister de laatste plan nen tot bijlegging van het geschil besprak. Frank Hodges heeft Woensdag Londen verlaten, naar verluidt om andere leiders van de mijnwerkers te raadplegen. De moeilijkheden, die een gevolg waren van den eisch van den nationalen pot raken op den achtergrond de huidige besprekin gen loopen over de loonschalen in verband met den toekomstigen ecornonischen toestand van de industrie. De onderhandelingen, welke thans plaats vinden, dragen uit den aard der zaak een hoogst kiesch karakter en er worden steeds veibeteringen in de plannen gebracht om aan de bezwaren van de eene of de andere partij tegemoet te komen. De bezwaren van de mijnwerkers uit Zuid-Wales vormen voor het oogenblik, volgens de Daily Mail, nog het grootste struikelblok. Hoewel noch de namen van de lieden roet wie de regeeiing onderhandelt, noch bijzonderheden over de nieuw ontworpen regeling worden meegedeeld, weet de Daily Mail toch te melden, dat deze waarschijn lijk de instelling var» een nationalen loon- raad in zich zal sluiten, benevens een her groepeering van de mijnvelderi in uitge strekter streken om te komen tot betere loon verhoudingen overeenkomstig de dis trictsinkomsten. De Engelsche bladen verwachten, dat de regeerii.g eerstdaags belangrijke stappen zal doen om te trachten in Ierland den vrede tot stand te brenger» Lord Cecil heeft verklaard, dat men naar zijn meening aan over hen en huns gelijken gesteld is, wel licht niet meer dan eene bende ruwe boeren die geen grooter genot kennen, dan al wat edel en verheven is in het slijk te vertreden die iedere gelegenheid aangrijpen, van de hun, door een onbegrijpelijke domheid, ver leende macht, op de gruwzaamste wijze misbruik te maken. Moge de wil dier lieden in Zweden de wet stellen hier zal dit niet gebeuren bij God, neen, en ik zal het hun, zoowel als de geheele wereld, toonen »De liefde moet ons te hulp komen, waar de staatkunde te kort schiet. Dit is eene macht, welke nog nimmer uit het veld is geslagen en welke onder alle omstandig- hedei» het eenmaal veroverde terrein weet te behouden. Zoo noodig, dan zal zij het tegen de Zweedsche rijksstenden durven opnemen. Onze geheime agenten aan het Zweedsche hof zullen de noodige instructiën ontvangen en zij moeten waarlijk al zeer ongeschikt zijn, als zij ons rijksbaronnen en boeren ten spijt niet in weinige maanden, den jeugdigen kroonprins binnen onze muren brengen,* Het bleeke gelaat der keizerin was onder het uitspreken van deze woorden met een levendig rood geverfd. De groote wenk brauwen, gewoonlijk van elkander geschei den, trokken zich tot een geheel te zamen en uit hare oogen straalde een vuur, waar voor een die haar minder kende zou sidderen. Nadat de zitting nog eenige uren had aangehoudenen, gaf zij den ministers verlof Ierland eene zoo groot mogelijke onafhanke lijkheid kon toekennen, mits het Britsche rijk in oorlogstijd veilig was en Noord- en Zuid Ierland zich vereenigden. Ierland kon zelfs, vond hij, een eigen koning krijgen, door den koning van Engeland uit de prinsen van den bloede te kiezen, Intusschen hebben Woensdag j.l. op ver schillende plaatsen in Ierland weer bloedige botsingen tusschen politie en Sinn Feiners plaats gehad. De voorloopige agenda voor de tweede volkenbondsvergadering, in October van dit jaar, bevat 25 punten, waaronder aanval lingen van het volkenbondsverdrag, inge diende verdragen, de economische blokkade de inrichting van het secretariaat en het internationaal kantoor van den arbeid, de verdeeling van de kosten over leden. Het voornaamste punt is de oprichting van het internationaal gerechtshof. Voorts komen aan de orde de beperking der bewapeningen, de benoeming van vier leden van den raad vati den bond, de behandeling van verzoe ken tot toelating en de vaststelling van de begrooting 1921. BUITENLAND. Spoor wegongeval. Te LuikGuillpmin had een treinbotsing plaats. Er zijn 1 doode en 30 zwaar gewonden. Zeelietleustaking. De Bond van Zeeofficieren en Werk tuigkundigen te Antwerpen heeft eeri motie naar de Regeering gezonder» en gevraagd om tusschenkomst om de uitsluiting te doen ophouden, daar er vreeselijke gevolgen te wachten zijn voor de haven van Ant werpen en den Belgischen handel. Oud-strijders in België. Deze week zullen de vergoedingen aan alle oud-strijders in België toegekend worden. Het bedrag der onkosten beloopt 650 miilioen francs. Nieuwe belastingen in België. De volgende nieuwe belastingen zullen in België geheven worden 50 miilioen francs op weddingen bij koeisen, 10 mii lioen francs verhooging van successierechten, 75 miilioen frans verhooging registratie rechten, 45 miilioen francs verhoogirig der accijnzen en 75 miilioen francs belasting op het zakencijfer. zich te verwijderen en de machtige vrouw bleef alleen. Zij had de papieren wegge schoven en zich achteloos op haren zetel uitgestrekt. Peinzend, met half gesloten oogen, alsof de slaap haar na de inspanning overviel, bleef zij in dezelfde houding zitten, maar wel verre van aan rust te denken, zette zij den arbeid in haren geest voort; tallooze denkbeelden kruisten elkander achter dat hooge, edel gewelfde voorhoofd. Zij zweefden weldra over land en zee, om spoedig in den familiekring te verwijlen. Vijf-en-dertig jaren waren voorbijgegaan sedert zij den troon had bestegen, en die jaren behoorden tot de glansrijkste van Ruslands geschiedenis. Was het geen zijner vroegere heerschers, zelfs niet aan Peter den Groote, gelukt, het Russische rijk in wendig sterk te maken en aan het buiten land ontzag in te boezemen, zij had de roemrijke taak volbracht en aan de wereld getoond, dat ook eene vrouw de vereischten van een zelfstandig en bekwaam monarch kon ten toon spreiden. Katharina II kon met rechtmatigen trots op hare loopbaan als heerscheres terug zien. Minder geluk kig was haar bijzonder leven geweest. De duistere daad, welke haar vóór 35 jaren op den troon had geplaatst, de onnatuurlijke dood van haren echtgenoot, Peter III, drukte zwaar op haar geweten. De wereld had die rampzalige gebeurtenissen reeds bijna vergeten. In Rusland durfde niemand den naam van Peter III op de lippen nemen zij alleeR droeg de herinnering aan het De toestand in Rusland. De bevolking met een pestepidemie bedreigd. Voortdurend en iu steeds grooter getale, komen er berichten over de pest in Sovjet- Rusland binnen, schrijft de »Dai!y Tele graph®. Eenigen tijd geleden werd reeds gemeld, dat de ziekte in Siberië was uit- gebroken, en thans wordt bevestigd, dat de pest het Oeral gebergte is overgekomen er» zich in de provincie Oefa gevallen hebben voorgedaan. Nu ongeveer 120 jaar ge leden, onder de regeering var» Catbarina II, werd Rusland geteisterd door een hevige pestepidemie, waarbij meer dan 1/3 van de, inwoners van Moskou het leven verloor, en die tallooze slachtoffers maakte onder de landelijke bevolking in het gebied tus schen die stad en de Wolga. Sindsdien zijn dergelijke groote epidemiën in Rusland niet meer voorgekomen. Ir» de tachtiger jaren van de 19de eeuw werd Vetlianka geteisterd, doch uitbreiding van de ziekte kon toen voorkomen worden. Sinds dien tijd kwam de ziekte voortdurend sporadisch voor. In haar huidigen uitgehongerden en on- reinen staat is de Russische bevolking buitengewoon vatbaar voor alle besmette lijke ziekten. Dit is gebleken, bij de ver woestingen, die de typhus en de pokken er nog onlangs hebben aangericht. (leen spoorwegstaking in België. Het treinpersoneel trekt zijn dreigement in. In de algemeene vergadering van de landelijke federatie van spoorwegpersoneel verklaarde de secretaris van de federatie, dat de bedreiging met staking kan worden opgeheven met het oog op de toegevende houding der regeering. Deze verklaring werd met algemeenen bijval begroet. De voorzitter wenschtte daarop de vergadering geluk met haar besluit o Onlnsten te Alexandria, Een politie-bureau en een douane kantoor ir» brand gestoken. De betoogingen ten gunste van Zaghloel Pasja duurden den geheelen dag voort. De menigte deed een aanval op het politie bureau in de nabijheid van de haven en stak het in brand. Ook werd het douane kantoor in brand gestoken. Er vielen eenige dooden o.m. een pohtie-agent Tijdens de onlusten werden 7 personen gedood en 30 gewond. Plunderende benden hebben de Euro- gebeurde gedurende haar geheel volgend leven met zich om, en de glans van het heden was niet in staat, het duistere ver leden ongedaan te maken, of zelfs te voor komen, dat zij zich niet diep rampzalig ge voelde en wel waren de beslommeringen van het woelig staatstooneel, waarop zij zulk eene groote rol speelde noodig om haar afleiding, misschien verademing te schenken. Toen Katharina daar in diep gepeins nederzat, werd de deur voorzichtig en nauw hoorbaar geopend en eene wonderbare op het eerste gezicht betooverende verschijning werd zichtbaar. Het was een vrouwelijk wezen, half kind, half meisje, eene knop, welke op het punt stond te ontluiken en een heerlijken bloesem beloofde. Als een kunstenaar al wat schoon en liefelyk is, tot een volmaakt geheel had willen ver eenigen, zou het hem onmogelijk geweest zijn, iets voor te brengen, dat naar dit meesterstuk der natuur geleek. Een licht rood zijden kleed omsloot de ranke sierlijke gestalte, wier volheid en ronding zich begon te ontwikkelen. Het edele en regelmatig gevormde gelaat had een voor haren leef tijd zeldzame uitdrukking van fierheid, maar tegelijkertijd sprak het van zooveel onschuld zachtheid en goedheid, dat men onwille keurig een hooger wezen voor zich meende te zien. Over de blanke schouders vielen de lichbruine glanzende lokken. Een zacht poëtisch waas, eene onuitsprekelijke lief talligheid was over het geheele wezen van het meisje uitgespreid en wie haar in de pearien gemolesteerd en verschillende voor werpen van waarde gestolen. o Vliegongeluk. De Engelsche luitenant-vliegenier Karr en zijn mechanicien zijn met hnn vliegtuig neergestort op het vliegterrein te Gosport en gedood. Een Hollander gewond. In de Iersche stad Cork werd laat op de kade geschoten, waardoor de stoker van een buitenlandsche stoomboot ernstig werd ge wond. De »Times«; deelt mede, dat een lid van de bemanning van het uit Rotterdam afkomstige Nederlandsche s s. i&Hoogetij* gewond werd, door een schot uit een militairen troep, welks haltgeroep hij niet gehoord of niet verstaan had. Ierland. In de afgeloopen week heeft Sinn Fein 60 aanvallen gepleegd op strijdkrachten van de kroon en daarbij 23 dezer gedood en 22 gewond, wat het hoogste cijfer is sinds den opstand van 1916. De helft van deze slachtoffers viel 14 dezer, den dag na de verkiezing voor het parlement van Zuid-Ierland. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig of deze aanvallen waren het gevolg van een van te voren vastge steld plan om de politieke kracht van Sinn Fein aan te toonen. De staking aau tie Amerikaansche scheepswerven. Loonsvermindering aanvaard. De arbeiders aan de Amerikaansche scheepswerven, die ir» staking waren ge gaan tegen de voorgestelde loonsverlagingen hebben Davis, den minister voor Arbeids- aangelegenheden, gemachtigd, om na over leg met de reeders en de Shipping Board de loonsvermindering voor hen te aanvaar den, die hij redelijk acht. Geweldige ontploffing bij Glogau. In een munitiefabriek nabij Glogau heeft een geweldige ontploffing plaats gehad. Naar verluidt, zijn eenige honderden mijnen in de lucht gevlogen. Daar de ontploffin gen nog steeds voortduren, was het tot dusver niet mogelijk, de plaats des onheils te betreden. Tot nog toe heeft men zeven gewonden geborgen. helderblauwe oogen staarde, gevoelde zich als het ware door eene tooverkracht aan getrokken. Toen de kleine de onbewegelijk in haren zetel rustende keizerin zag, kwam een on deugend lachje op hare iippen zij legde den linker wijsvinger op den mond en ging haast zwevende, met ingehouden adem, tot achter der» stoel der keizerin. >Zijt gij het, kind I« zeide Katharina, terwijl zij hare hand vatte en haar tut zich trok. »Ik heb niet eens uw binnenkomen bespeurd.* ïVerschooning, grootmama,* antwoordde het schoone meisje met een zachte heldere stem »\k wist dat ik eigenlijk niet binnen mocht komen de gouvernante zeide mij, dat gij u met de ministers hadt opgesloten en zeer boos zoudt zijn, indien ik onge roepen verscheen maar ik kon immers niet anders Tegen zes uur is de wagen be steld, die mij naar Gatschina zal brengen de ministerraad kon wel zoo lang duren en bij slot van rekening zou ik mijne beste grootmama niet hebben gezien, vóór ik weg ging en dat nog wel voor acht dagen I daarom trok ik de stoute schoenen aan en ging zonder verlof van mevrouw von Schulen- hoff naar het kabinet. De ministers waren gelukkig weg, grootmama sliep, en ik was zoo stil ik wilde u niet wakker maken. Gij zijt toch niet boos, beste, goede grootma NIEUWSBLAD yorhetUflilvanHgysaensnAUoiia, deLgnssiraatendegominoUrwaerii Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1