sT WORMEN Ook voor kinder/n zijn Foster's Mappillen hetjraeale laxeer middel, gemali^elijk in te/emen en aan genaam ><fn smaak, ^rijs f 0.65 per flacgp^^tffom verkrijgbaar Poolsche Primes doodgeschoten. Uit Warschau wordt gemeld, dat de bolsjewistische grenswachten 6 Mei in de buurt van Hubierzewitz de jeugdige Poolsche prinses Edwige Drucka-Lubecka hebben doodgeschoten, hoewel zij een pas poort bij zich had, dat van Poolsche, Fran- sche, Engelsche en Russische visa voorzien was. Knoeieryen in Oostenryb. Omtrent het bericht in een Italiaansch blad, dat te Florence de Italiaansche gene raal Segre met dertien officieren van de Italiaansche militaire missie wegens knoeie rijen met levensmiddelenvoorraden gearres teerd is, wordt aan de bladen uit Weenen gemeld, dat een onderzoek der levensmid delen-magazijnen van de Italiaansche missie te Weenen tot uitslag had, dat er een millioen lire bleek te ontbreken. Rijst, biscuit, macaroni, die voor de Italiaansche kolonie te Weenen bestemd waren, werden door de Italiaansche officieren tegen woe kerprijzen verkocht. Verder wordt den officieren ook valuta-speculatie verweten. De overheid te Weenen heeft opnieuw groote knoeierijen bij den uitvoer ontdekt en vijf aanzienlijke Weensche kooplieden in hechtenis genomen, wier namen voor- loopig nog geheim worden gehouden. Engelsche troepen naar Opper-Sileiie. Naar de »Montagspost« uit betrouwbare bron verneemt, zijn Zondag 4 bataljons Engelsche infanterie naar Opper-Silezië ver trokken. Aardbeving in China. Vier steden verwoest. Ruim 200.000 slachtoffers. De ^Information* deelt mede, dat volgens de jongste berichten uit China door de aardbeving die de seismografen van Japan en Engeland den 18en December 1.1. ge registreerd hebben, 4 groote steden in de Chineesche provincie, Kansoe, verwoest zijn. Het aantal slachtofters bedraagt meer dan tweehonderd-duizend. o Be onlusten in Italië. Bij een politiek conflict te Pietrasecca vielen 3 dooden en werden 12 personen gewond. Tengevolge van een agressieve actie der communisten tegen de fascisten te Chiusi kwam het tot een hevig conflict. Drie fascisten werden gedood, twee boeren wer den gewond. De orde is thans hersteld. o Terrorisme te Fiume. Naar verluidt maakt Fiume vreeseüjke dagen door. Enkele honderden legionnairen en fascisten oefenen er een waar schrik bewind uit en gaan zich te buiten aan allerlei gewelddaden en buitensporigheden. De carabinieri van het garnizoen hebben zich bij de terroristen aangesloten. Reeds hebben 2000 Fiumeezen de wijk genomen naar Joego-Slavië. s Spoedige opheffing van de tolgrens aau den ityu 1 Naar de Rheinnisch Westfalische Mon tagpost van Engelsche zijde verneemt, zullen de douane-sancties aan den Rijn uiterlijk 6 Juni a.s. worden opgeheven. De steden Dusseldorp, Duisburg en Ruhrort zullen eenige dagen vroeger worden ontruimd. Hitte in Amerika. Boston, 23 Mei, Een man werd hier gedood en vijf personen werden bewuste loos door de hitte. Zaterdag was het hier de warmste Meidag, zoolang het Meteorologisch Instituut te Bos ton bestaat. De officieele thermometer wees 93 graden van twee tot vier uur. Ook in Chicago komen vele gevallen van be wusteloosheid door hitte. Noodweer. In de Cóte d'or heeft een geweldig noodweer gewoed, dat aanzienlijke schade heeft aangebracht, vooral in de streek van Ch&tillon-Sur Seine. Geheele terreinen wer den blank gezet, huizen overstroomden veld vruchten weggespoeld. Puits-au Loup, Brévi- ande, Grange-Emery, Brioen en andere plaatsen zijn zwaar geteisterd. Op sommige plaatsen viel bovendien hagel neer in een laag van 30 c.M. dik. In het bosch vad Chfttillon bereikte het water op sommige punten een meter hoogte. Brandstichtingen. Londen, 22 Mei. Zaterdagavond is in de streek der Thyne-rivier een reeks bran den, veroorzaakt door brandstichting, voor gekomen. In Jarrow vloog een gashouder in de lucht. (De Crt. meldt nader De wandaden van de Sinn Feiners wer den eergisterenavond in het noorden van Engeland hervat. In het district Jarrow brandden gelijktijdig een dertigtal hooiber gen af. Te middernacht werd aan den oostelijken kant van Jarrow een hoofd gasbuis onder een brug opgeblazen en ge heel de stad in het duister gehuld. Op een scheepswerf te Jarrow ontdekte een nachtwacht drie verdachte personen, die op de vlucht sloegen en brandmiddelen ach terlieten. Te Wailsend werd een scheeps bouwwerf in brand gestoken waarbij twee personen gearresteerd werden. In sommige gedeelten van Yorkshire werden eveneens hooibergen afgebrand en te Tuttenhamhail werd een opslagplaats van hout in de asch gelegd. In het Noorden van Londen brak gister-morgen brand uit in een groote schoen fabriek, die geheel afbrandde BINNENLAND. De ex-keiier in de gemeenteiyke belasting aangeslagen. Ex-keizer Wilhelm is, naar de »Tel.« meldt, door de gemeente Doorn over 1920 (dus acht maanden) in de belasting aan geslagen voor vijf duizend gulden. De verschillende leden der hofhouding en van het personeel hebben eer. evenredigen aan slag ontvangen. Hollandsch-Hongaariche Maatschappijen De Amsterdamsche bank Pierson Co. heeft met de Hongaarsche Algemeens Cre- dietbank eene Hongaarsch-Hollandsche eco nomische Mij. opgericht met een kapitaal van 20 millioen kronen. De Nederlandsche petroleum-Mij. Pho- togen, die de aandeelen der mineral-olie- raffinaderij Mij. overnam, wil uit de be drijven daarvan in de successie-staten na tionale maatschappijen vormen. De Hollandsche Bankfirma Einhorn heeft deel aan het kapitaal van 200 millioen kronen der gestichte Boedapester Lloydbank. Hollandsch kapitaal heeft deelgenomen aan de door eene Pester My. in Rotter dam gestichte Hoilandsch-Europeesche Handels-Mij. Eieren naar Engeland. Het »Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren* meldt dat in de week van 1219 Mei naar Engeland zijn ver scheept 819 kisten inhoudende 982.000 eieren. o Valschc munt. De politie uit Helmond en Mierlo heeft te Mierlo, bij Eindhoven, twee personen gearresteerd, verdacht van vervaardiging en uitgifte van valsche munt. Er werden valsche rijksdaalders, vormen en grond stoffen voor het maken van vaisch geld in beslag genomen. Een der gearresteerden werd indertijd te Luik tot 10 jaren gevangisstraf, wegens het maken van valsche geld veroordeeld. Ook wordt hij verdacht vroeger te Rotter dam valsche broodbons te hebben vervaar digd. De politie schijnt hier de hand op een gevaarlijk persoon gelegd te hebben. Het valsche geld was vrij goed nagemaakt. o Een Nederlander in België veroordeeld. Brussel. Het Assizenhof van Brabant heeft I. L. geboren te Steenbergen in Ne derland en thans in Nederland woonachtig, bij verstek tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. L., die tijdens den oorlog een slachterij te Brussel had, wordt beschuldigd van leveringen aan de Duitschers. o Be veenbrand iu Drenthe, Het vuur wroet voort. Het vuur in het veen te Drenthe blijft doorwroeten. De groote droogte werkt het blusschen sterk tegeri. Wordt het brandend veen den eenen dag omgespit, dan maakt de droogte het natte boven ge komen veen weder in één dag brandbaar. Tegen enkele verveners is procesverbaal gemaakt wegens niet voldoende roedewer king. In de gemeente Odoorn zijn ver schillende verveners gesommeerd tot blus- schingsmaatregelen. Een flink getal spuiten met een groot getal arbeiders of overvloed van regenwater kan alleen verbetering brengen. De loonkwestie opgelost. De loonkwestie in de venen is thans in alle koloniën opgelost. De baggermachines worden nu met spoed naar het veld ge bracht. Thans wordt 75 pet. van 1920 betaald. Motorongeluk. Al weer is op den Rijswijkschen weg naby Den Haag een Delftsche student, die op een motorrijwiel reed, door een ongeval om het leven gekomen. De student Van H. reed tegen een wielrijder, en werd zoo hevig tegen een boom geslingerd, dat hij op de plaats dood bleef. De wielrijder brak een pols. o Nederland en België. Men seint aan de N. R. Ct. uit Brussel De vertegenwoordigers van de S. D. A P. zijn Zaterdagmiddag samengekomen met de Belgische socialistische vertegenwoordigers met het doel een basis voor overleg te vinden, waardoor een eind gemaakt kan worden aan de geschillen, die tusschen Ned erland en België bestaan door de vraag stukken die na den oorlog zijn opgekomen. De heer Vliegen leidde de vergadering die in het Volkshuis gehouden werd. Hij gaf een overzicht van de kwesties van Neder- landsch standpunt bezien. De Gentsche senator Coppieter, oud-technisch afgevaar digde ter conferentie te Parijs voor de her ziening van de verdragen van 1839, heeft het Belgische standpunt verklaard. Er volgde een langdurig debat, waaraan allen hebben deelgenomen. Beide partijen zijn feitelijk tot een overeenstemming ge komen, maar de manier om het doel te bereiken, dat de bijeenkomst zich voorstelt moet nog gevonden worden. Troelstra en de Brouckere zullen een rapport van de besprekingen opstellen en voor morgen een ontwerp resolutie indienen. De gedelegeerden zijn tot overeenstem ming gekomen wat betreft de aanvaarding van het verdrag inzake de kanalen, dat de minister van Staat Paul Segers en senator Coppieter met de Nederlandsche gedele geerden ter conferentie van Parijs hadden ontworpen. Inzake de Wielingen is het dubbele principe aanvaard van vryheid van toegang van de Belgische kust naar de haven van Vlissingen. Over dit voorstel zullen morgen de besprekingen gevoerd worden. Nederland-Belgische Pairisa, Naar de »Msb.« uit Brussel verneemt, zijn er onderhandelingen loopende tusschen de Belgische en Nederlandsche regeering tot afschaffing der wederzijdsche pasvisa, zooals dat reeds tusschen België en Frankrijk bestaat. Met Djambi-ontwerp. Een strooming tot verwerping door de Eerste Kamer, 's Gravenhage, 23 Mei. Naar wij vernemen wint aan de rechterzijde meer en meer de meening veld, dat de Eerste Kamer goed zal doen, met het Djambi ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm te verwerpen. Met name openbaart zich die strooming onder de Katholieken, wat vermoedelijk in de eerstvolgende dagen wel nader zal blijken. De waarschijnlijkheid neemt dan ook toe, dat het ontwerp in de Eerste Kamer geen meerderheid zal halen. De ontstemming over het feit, dat de regeering de gedachten wisseling met Ame rika voor de Tweede Kamer heeft ver zwegen, is ook bij verschillende rechtsche politici zeer groot. o De Japausche Kroonprins. Het Depaitement van Buitenlandsche Zaken deelt mede De Japansche gezant heeft ter kennis van de Nederlandsche Regeering gebracht, dat Zijne Keizerlijke Hoogheid Prins Hi- rohito, kroonprins van Japan, tusschen 15 en 24 Juni in Nederland hoopt te komen, ten einde aan Hare Majesteit zijn opwach ting te maken. De kroonprins zal vergezeld zijn van Zijne Keizerlijke Hoogheid Prins Kan in. o De drank. Onder Nieuweroord bij Hoogeveen is iemand uit Noord Barge, die per fiets langs den weg reed, plotseling door een paar hem geheel onbekende dronkenlappen aan gevallen en met een bieifïesch en een mes ernstig verwond. Een messteek drong door tot de long, zoodat de toestand van den getroffene levensgevaarlijk is. De daders zijn gearresteerd. Gaedkaope eieren. Op de jongste markt te Emmen zijn de laatste partijen eieren, tengevolge van de achteruitgaande prijzen, verkocht a vyf cent per stuk. o Deodilag. De arbeider KI. W. uit Oude Pekela, die Zondag door den arbeider E. M. uit Bovenburen met een mes in het hoofd werd gestoken, is overleden. o Opleiding tot metselaar. Met het oog op het tekort aan bouw vakarbeiders hebben Burgem. en Weth. van 's Gravenhage een proef genomen met de opleiding van ongeschoolde werklieden tot metselaars, welke proef bevredigende resultaten heeft opgeleverd. Thans stellen zij voor, met deze opleiding gedurende het geheele jaar 4921 voort te gaan, waardoor de beschikking zal worden verkregen over 150 nieuwe, geoefende metselaars. De kosten van een en ander zullen f 42.000 bedragen, waarvan de helft voor rekening van het Rijk komt. bij kinderen. voJ*vcLSser\&n worderx ane1 vore reven door Prysj PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 401 uur. Hensden. Tot onderwijzer bij de Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen is benoemd de heer D. J. Hus, werkzaam aan de openb. School alhier. Naar wij vernemen, heeft hij bericht de benoeming niet te zullen aanvaarden. Dinsdag 24 Mei j.l. werd alhier de keuring gehouden tot inschrijving van merriën in het Stamboek der Nationale Vereeniging tot verbetering van het Paar denras in Nederland. Aangeboden werden 20 merriën waarvan 10 werden inge schreven n.l. Een drie-jarige vos, v. Banus van M. v. d. Beek te Genderen. Een vijf-jarige donkerbruine witvoet, v. Ehrenknabe van Joh. Oerlemans te Genderen. Een vier-jarige zwarte, v. Ehrenknabe van Gebrs. v. Huiten te Waalwijk. Een drie-jarige bruine bles, v. Belfried van P. Nieuwkoop te Drongelen. Een drie-jarige bruine witvoet, v. Cicero van P. Nieuwkoop te Drongelen. Een drie-jarige zwarte v. Banus van Gebrs. van Oudheusden te Hedikhuizen. Een drie-jarige zwarte witvoet v. Banus van J. Buis te Herpt. Een vier-jarige stekelharige goudvos-bles v. Banus van J. v/d Heuvel te Genderen Een vier-jarige goudvos van J. v. Andel te Veen. Een drie-jarige donkerbruine bles, v. Belfried van J. H. Colijn te Doeveren. Andel. Voor het beroep naar de Ger. Gem. alhier, is door Ds. Pel van Schraard bedankt. De Pinkstercollecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft f 14.62 opgebracht. Bij D. Verdoorn alhier is een geit geboren met hondenooren, overigens is het beest geheel normaal. Almkerk. Naar wij uit zeer goede bron vernemen hoopt Ds. Fortgens van Lage Zwaluwe, beroepen predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier, onze gemeente te bezoeken. De prijzen der aardappelen zijn alhier zeer gestegen men besteedt thans voor Bravo's en Redstar de prijzen van f 10 tot f12 per H.L. De vroege aard appelen hebben hier veel geleden, op ver schillende plaatsen zelfs tot 2maal toe afgevroren. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is wederom eenige meerdere be weging. Men besteedt voor goed handels- hooi van f 20 tot f 22 per 500 K.G. Er zal evenwel van het oude gewas ruimen voorraad overhlijven. Het grasgewas staat tengevolge der lang durige droogte dun en er valt verder op geen zware snede meer te rekenen. Capelle. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier Ds. van Voorthuijzen te Doornspijk. Blijkens de op 45 dezer van kracht geworden kiezerslijst dezer gemeente be draagt het aantal kiezers voor de Staten- Generaal 1231, voor de Prov. Staten 1214 en voor den Gemeenteraad 1164. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Chr. school te Loon- schendijk heeft zich slechts een sollicitante aangemeld; 's Gravenmoer. 2e Pinksterdag j.l. was voor ons fanfarecorps »Euterpe« een blijde dag. Het mocht haar dien dag gelukken, onder de bekwame leiding van den heer A. Christ uit Capelle, den 2en prijs met 295 punten in de 3e afdeeling te behalen op het Nationaal Concours te Breda. Als gevolg hiervan werd Zaterdag avond d.a.v. den werkende leden der ver eeniging een feestavondje bereid, waarop het zeer gezellig toeging. Het feestvierend gezelschap speelde voor de woning van den EdelAchtbaren Heer Burgemeester, be schermheer van het korps, nogmaals het verplichte nummer, waarna de burgemeester in een gloedvolle toespraak de vereeniging en haar directeur feliciteerde met de be haalde lauweren en hij hoopte, dat én directeur én werkende leden met denzelfden ijver en toewijding, als tot dusver, de repetities zullen leiden en bijwonen, zoodat •Euterpe* eenmaal ook met een le prijs van een concours moge terugkeeren. Een en ander bracht begrijpelijker wijze heel wat volk op de been en op het hooren der muziek kwam de stemming erin. Tot laat in den avond duurde de gezelligheid, zoowel buiten als binnen het repitielokaal, voort. Onze fanfare en haar kranigen directeur nogmaals een hartelijk proficiat en ook wij hopen, dat zij dikwijls gelauwerd uit den strijd te voorschijn moge komen. In verband met de uitdieping der haven alhier heeft de Rijnsshippersbond ook een adres verzonden aan den Minister van Waterstaat, waarin verzocht wordt, verbetering van het bevaarbare gedeelte der Donge in afbakening daarvan waar dit noodig is. Herpt. Bij het vogelschieten tijderfC^Y de kermis alhier werden de drie prijzen behaald door S. van Sprang eerste prijs A. de Kort, tweede prijs en C. de Kort, de derde prijs. Er heerschte als altijd weer een gezellige drukte, ook de Harmonie De Eendracht liet zich niet onbetuigd. Het gebrek aan drinkwater in den polder is hier groot, vooral op hooggelegen plaatsen is geen water te vinden. Enkele boeren hebben in hun weide reeds pompen geslagen, om hun vee op die wijze van drinkwater te voorzien. Poederoijen. Sedert 1 April is er een vacature aan de openbare school alhier en staat het hoofd der school alleen voor alle leerlingen, terwijl zich tot heden ook nog geen sollicitanten hebben aangemeld. Rijswijk. De keuring voor de militie lichting 1922 voor deze gemeente zal plaats hebben op 2 Juli a.s. om 12J uur (n. tte Woudrichem (Raadhuis). Het jaarlijks onderzoek voor de verlofgangers der Militie voor deze gemeente, zal dit jaar plaats heben op 21 Juni 1921 om 9.30 u. (n, t.) te Almkerk en wel voor de lichting 1918 geheel de lichting 1919 met uitzondering v. d. Octoberploeg der Cavalerie en van die der bereden Ar tillerie. De ingezetenen dezer gemeente worden er aan herinnerd dat binnen enkele dagen zal worden aangevangen, met de reeds aangekondigde telling van het Grond gebruik en den veestapel. Beleefd wordt verzocht om de opgave gereed te houden, opdat de telling een goed en vlug verloop zal hebben en de teller geen onaangenaam heden zal ondervinden. Raamsdonksveer. Door eenige jonge meisjes op 't Dorp werd door verkoop van een 200 bloempjes 25 gld, bijeengebracht voor de »Schipperschool«. Dhr. P. Lankhuijzen Jz. werd geko zen tot lid van het Dag. Bestuur van het Waterschap >De Gecombineerde Aanwas sen, terwyl dhr. J. A. Lankhuijzen als zoodanig gekozen werd in het Waterschap Nieuwe Buiter.dijksche Hooipolder.* Marktbericht Hótel De Reijer Za terdag 21 dezer. Tarwe 21 k 23 gulden per 100 K.G. Haver 15 Hooi 22 500 Sprang. Bij zekeren N. alhier ontstond door dat de plankjes die onder een gas- confoor lagen vlam vatten begin van brand. Gelukkig werd het spoedig bemerkt en kon het vuur gedoofd worden. Yeen. Het geval van mond- en klauw zeer dat zich voor had gedaan op de boer derij van J. v. A. is thans weer opgeheven. In vijf of zes jaren hadden hier geen ooievaars verblijf genomen, Thans zijn er weer een paar gearriveerd. Wijk. Zaterdagavond gat het fanfare corps sOefening en Uitspanning* hare aan gekondigde uitvoering voor een flink be zette zaal. Het programma werd in zooverre gewij zigd dat Oefening en Uitspanning* slechts den openingsmarsch maakte en de muziek- vereen. •Excelsior* uit Genderen, daartoe uitnoodigd, hare beide concoursnummers. Deze werden onberispelijk uitgevoerd en oogsten veel bijval. Daarna was het de beurt van de Tooneel- vereeniging verbonden aan de •Heusdensche Harmonie* die opvoerde ^Miskende Trouw*, Tooneelspel in 3 bedrijven gevolgd door Joost Uilenspiegel, Blijspel in 1 bedrijf. rtoci verkrijgbaar tij «JW drogisten, j A.MUNHARDT.2eLaf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2