UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4093. Woensdag 8 Juni. 1921 FEUILLETON. 111 STAATOTHDI ft HUWELIJKSPLAN. "büitenlandT" Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De nieuwe Duitsche rijkskanselier Wirth, doet niet evenals zijn voorgangers, die steeds maar klaagden, maar hij, erken nende, dat Duitschland vele en zware verplichtingen heeft, klaagt niet en is daarmede de Entente welgevallig. Briand heeft reeds vertrouwen in hem betuigd. In den Rijksdag heeft Wirth den toestand in het licht gesteld. Hij sprak o.rn. over de 26 pet. die Duitschland elk jaar van zijn uitvoer moet betalen. Als die nitvoer in 1921 even groot is als in 1920, stelt hij den cijns op vier milliard gouden' mar ken, wat zou beteekenen dat Duitschland den 15 Augustus, wanneer'het eerste kwartaal van de 26 pets. helüing om is, voor een milliard moet zorgen, nadat het reeds op 15 Juli de eerste kwartaal-termijn van de gewone jaarlijksche schatting, zijnde een vierde van 2 milliard gouden marken, dus een half milliard mark in goud, zal hetaald hebben. Van de fabrikanten of exporteurs kan men de 26 pet. niet afne men, het. algemeen zal ze moeten opbren gen, en aaarby denkt de rijksminister aan levering in koopwaren en opbrengst van bepaalde belastingen. De vraag is hoe de papieren mark zich houdt onder de chro nische betalingen aan het buitenland. Het milliard dat 15 Augustus afgedragen moet worden, is op het oogenblik, ruw geschat, dertien maal zooveel papieren marken, maar elke daling van den wisselkoers kan de hoeveelheid papieren marken doen aan zwellen. De nieuwe rijkskanselier, die tegelijk beheerder van de rijksfinanciën is, wil in elk geval «met daden trachten te bewijzen, hoe groot onze draagkracht is.c Dat klinkt beter dan dat hij zegt, dat men voor een misschien onmogelijke taak staat, het klinkt zelfs heldhaftig, maar sluit niet uit dat de Duitsche draagkracht ten slotte inzakt. Voor de Beiersche burgerwachten zal de Duitsche regeering nog een goed woordje bij de Entente doen, maar dat zij voor het overige bereid is, om hen te ontbin den, blijkt uit de door haar ingediende lijst, waarop die schutterijen naast de Oostpruisischg, grenswacht en de Orgesch van Escherich onder de organisaties voor komen, die ten doode zijn opgeschreven. De tiende week van het geschil in de Engelsche steenkoolnijverheid is j.l. Zaterdag begonnen, zonder dat er eigenlijk nog eenige vaste aanwijzing is, dat een regeling spoedig ophanden zou zijn. Wel worden er telkens berichten verspreid als zou er spoedig een regeling getroffen worden telkens en telkens loopt het weer op niets uit. In- tusschen worden geregeld steeds meer machines ingericht tot het stoken met olie. ^De stand van den strijd is dezehet mijnwerkersverbond heeft de voorstellen 6) De blikken der Keizerin, welke bij het bin nenkomen slechts van trotsche zelfvoldoening getuigden, hadden reeds een donkere toornige uitdrukking aangenomen en waren afgebro ken op de vleugeldeuren gevestigd. Hetzachte rood op de wangen der lieve bruid begon voor een doodelijk wit plaats te maken met iedere minuut nam de angstige spanning toe Een pijnlijke stilte bleef in de zaal heerschen en een somber voorgevoel van naderend onheil maakte zich van de aan wezigen meester. Tien minuten waren sedert het binnen treden der Keizerin verloopen, toen er een kamerheer des konings van Zweden ver scheen, die aan de Keizerin eenen verge zelden brief overhandigde. Voor de eerste maal in haar leven misschien kon zij eene siddering niet weerhouden. De brief be- van de regeering, en de eigenaarsbond heeft r.og eens uitdrukkelijk den loonpot verworpen, De kans voor een regeling, die overblijft, is de nationale loonraad met een onpartijdiger) voorzitter, dien de eige naars aanvaarden. Deze machinerie zou dan snel in elkaar gezet moeten worden, om te zien, of zij een oplossing aan de hand doet, die een einde aan den strijd kan maken. Dan komt er misschien ook een nieuwe frissche kijk op zaken, over welke de oude onderhandelaars elkander de ooren van het hoofd gepraat hebben. Hoewel de staking in de Engelsche steenkoolnijverheid op het oogenblik de andere arbeidsgeschillen overschaduwt, dreigen er toch ook in andere industrieën eenige geschillen van de eerste grootte, o.a. in de machinenyverheid, in de weef nijverheid enz., waarbij het eveneens over onvermijdelijk geachte loonsverlagingen gaat. Thomes, de leider van de spoorwegbeambten, is intusschen in de Vereenigde Staten op bezoek, blijkbaar om bij zijn collega's van de Amerikaansche vakvereenigingen te in- formeeren, hoe het komt, dat daar de loonsverlagingen met zoo weinig strijd hun beslag krijgen. De Daily Express voorspelde de vorige week opnieuw den ondeigang van de Brit- sche industriedoor de aan Duitschland opgelegde verplichting tot betaling in con tanten. De Duitschers kunnen nu niet anders dan uit alle macht produceeren en concurreeren. Hun arbeiders willen van den achtuursdag niets weten, om meer te kunnen verdienen. Zoo wordt de Engelsche nijverheid den hals afgesneden. Lord Bea- nerbrook noemt het door de Duitschers te betalen goud, den vloek voor de Engelsche industrie en wil den Duitschers uitsluitend grondstoffen en voortbrengselen van den bodem afnemen. Uit Rusland komen weer berichten, dat dit land weer in last zou zijn. Thans wegens staking met de brooduitdeeling, zegt men. Het uitgehongerde volk trekt weer met geweld aan zijn keten. Men hoore slechts wat Krassin, te Londen teruggekeerd, tot een medewerker van de bolsjewistische Daily Herald zeide «Het eten is nog altijd het groote vraagstuk. Het misgewas van verleden jaar, tengevolge van de vreeselijke droogte die den oogst in het grootste gedeelte van het land ver schroeide, heeft ons weer tegenover een tekort aan voedsel gesteld. En wij moeten nog een paar maanden voortploeteren, tot de nieuwe oogst binnen is. Eenige weken geleden waren wij zeer bezorgd. Er was weer te weinig regen gevallen, en een nieuwe droogte leek mogelijk. Maar deze maand is er malsche regen gevallen, en het vooruitzicht is zeer veel verbeterd. Twee of drie goede oogsten is wat Rusland» nu meer dan iets anders noodig heeft. helsde slechts weinige woorden. Katharina drukte zich vast tegen haren zetel, van welken zij bijna was opgestaan, om het geschrift aan te nemen. Allen zagen de Keizerin aan, alleen Alexandra waagde het niet, hare oogen tot hare grootmoeder op te heffen. «Mijne heeren en dames sprak de keizerin, op eenen eigenaardigen en haar ongewonen toon, waarin de gewone kracht en welluidendheid geheel werden gemist, «zoo op het oogenblik ontvangt ik de treurige tijding, dat Zijne Majesteit de koning van Zweden door eene plotselinge ongesteldheid verhinderd is hier te verschijnen. De voor genomen plechtige verloving moet uitgesteld worden. Wij danken u voor uwe betoonde belangstelling en geven u den zegen. Zij had hare reden nog niet voleindigd, toen dicht nevens haar een angstige kreet werd vernomen, die door de geheele zaal weerklonk. Alexandra, de nog voor weinige oogenblikken gelukkige, hoopvolle bruid, was, overmand van smart, ineengezonken. De naaste omgeving snelde toe, doch de Keizerin wees hen terug en nam de jonge bruid, die nu eene schoone doode Krassin zweeg over de onlusten, maar gaf in het bovenstaande de verklaring er voor. De «contra-revolutionaire onlusten ten platten lande* zijn natuurlijk geen on lusten van dien aard, maar alleen een verzet van de boeren tegen de Sowjet, nu men het laatste graan op het land met geweld bijeenschrappen wil ten behoeve van de steden. De revolutie heeft de boeren in het bezit van den grond van de groote landheeren gesteld en zij denken er niet aan dien weer op te geven. Een contra-revolutie in den zin van een bewe ging, die den ouden toestand zou willen herstellen heeft daarom voorloopig in Rus land geen kans. Aan den anderen kant heeft de Sowjet-regeering in den laatsten tijd ook moeten schipperen met het com munisme, om de boeren te verzetten. Ook dit heeft Krassin toegegeven. Hij lachte bij het denkbeeld, dat Lenin geen communist meer zou zijn, maar erkende, dat «onze nieuwe boerenpolitiek een terug tochtis. Zoo vechten de Russische kampioenen van het communisme wanhopig, om althans den schijn van hun leer in stand te hou den. Zij schipperen met de boeren, die het grootste deel der bevolking uitmaken. Zy schipperen met het buitenland, zij schipperen in den laatsten tijd ook met de fabrieksarbeiders, die een deel van hun productie als ruilmiddel om aan eten te komen mogen houden en zij maken ook aanstalten om te schipperen met de vroe gere fabrikanten en overwegen de terug gave der fabrieken onder zekere voorwaar den. Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Hitte in Duitschland. De Berlijnsche corresp. van het »Hb!d.« meldt, dat Zaterdagochtend te Berlijn om 7 uur de thermometer reeds 22 gr. C. wees, te half elf 28.5 gr. en om twaalf uur 33 gr. C. in de schaduw, 33 gr. C, is gelijk aan 90 F. De Frausclic lichting 1919. Behalve de indrukken, welke Barthou," minister van oorlog aan een correspondent van de «Matin* over zijn inspectiereis door het bezette gebied heeft medegedeeld, heeft hij nog tot een medewerker van «Havas* verklaard, dat indien Duitschland voortgaat goeden wil te toonen de volgende maand niet ten einde zal loopen vóór dat de lich ting 1919 gedemobiliseerd zal zijn. De geleek, in hare armen en kuste de bleeke lippen teerder. Te midden der opschud ding verlieten de grooten de zaal en na velerlei pogingen gelukte het der moeder lijke zorg van Katharina, de grootvorstin tot zich zelve te brengen. Vragend en met een uitdrukking der diepste smart, vestigde zij hare schoone oogen op de Keizerin. Katharina gevoelde het stom en diep ver wijt. De liefde voor hare kleindochter en de trots der Keizerin streden in haar bin nenste, maar de laatste behield de over hand. Gustaaf Adolf had gehandeld zooals plicht en geweten hem voorschreef. Hij had zich met de volheid eener eerste en jeugdige liefde aan de schoone Alexandra gehecht hij wist, dat haar verlies zijn geheele leven zou verbitteren toch hield hij zijne plichten als koning van een edel volk, in het oog. Hij zag in, dat Katharina een gruwzaam spel met hen gespeeld had, terwijl zij zijne liefde en jeugdig vertrouwen had willen misbruiken, om haren trots te voldoen. Zij had zich echter misrekend, want hij had vastheid van karakter genoeg, om in het beslissende oogenblik te handelen. Zijn minister overweegt reeds enkele individueele verloven. o Het mynwerkersconflict iu Engeland. Namens de regeering antwoordende op den brief van het mijnwerkersbestuur, die de verwerping van het regeeringsaanbod ter oplossing vaif de mijnwerkersstaking mededeelt; drukt Lloyd George zijn grooten spijt uit over dit besluit. Hij zegt, dat de regeering verder niets heeft voor te stellen. Ik voel me echter verplicht u duidelijk te maken, dat de toekenning van 10 millioen, warfrtoe regeering bereid was om de moeilijkheden van de mannen in de dis tricten, die 't hardst door de groote daling der kolenprijzen getroffen worden, te ver minderen, niet als voor onbepaalden tijd gehandhaafd is te beschouwen. Wij zijn besloten, dit aanbod niet langer te ver lengen dan nog veertien dagen, wat u vol doende tijd geeft, om onder uwe leden een stemming te doen houden over het regeeringsvoorstel, indien u meenen zou dat die loop gewenscht is of om op andere wijze eene oplossing te bereiken. De brief van den premier, zegt de «Ob server*, heeft de lucht opgehelderd. Ver wacht wordt, dat het resultaat van de vergadering van den uitvoerenden raad der mijnwerkers zal zijn, dat zij een vergade ring zullen hebben met de eigenaars zon der dat er een regeeringsvertegenwoordiger aanwezig is, om te zien of er overeenstem ming te bereiken is. Ciemenceau. Men seint uit Paiijs aan de N. R. C. Is het waar, heb ik Ciemenceau ge vraagd, dat u plan heeft, na uw aanstaan de lezing te Luik, Nederland te bezoeken De oud-minister-president autwoordde op zijn gewonen bruusken toon Ze ver velen me met berichten over die conferen tie. Drie voorwaarden heb ik gesteld geen rede, geen lezing, geen banket. Ik heb, zou ik meenen, recht als particulier te reizen. De kranten bederven het voor mij. In deze omstandigheden komt mis schien niets van dat bezoek aan Luik. Ook de reis naar Nederland zou dan vervallen. Dat zou me spijtenik zou het graag terugzien. Mijn doel was, enkele schilde rijen te Amsterdam en Haarlem nog eens te bekijken. In het Amsterdamsche Mu seum bevallen ze me beter dan op de tentoonstelling hier aldus sprak Cie menceau. Hij ziet er frisscher en krach tiger uit dan ooit. o Een duur wyfje. De rijke Amerikaansche houtkoopman Jayce, die 10 maanden geleden trouwde met de bekende actrice Peggy Hopkins, tracht thans weer zoo gauw mogelijk den rozenband ontknoopt te krijgen. Wat niet hart bloedde hij wist dat hij een onschul dig wezen, dat door hem vergood werd, ongelukkig maakte en toch volhardde hij in zijn eenmaal genomen besluit. Het der Keizerin overhandigde biljet behelsde in korte, maar stellige bewoordingen, dat de koningin van Zweden, naar de wetten des lands, tot de 'protestantsche kerk moest behoorendat dus, indien men aan het vastgestelde huwelijkscontract bleef hechten, de verbintenis als verbroken moest beschouwd worden. Twee dagen vertoefde de koning nog in Petersburg. Hoewel hij weinig hoop op eene gunstige verandering koesterde, wilde hij door geen overijlden stap de be staande breuk vergooten. Doch de Keizerin gaf niet toe, zij was voor de oogen der wereld en van het hof zóó diep vernederd hare gansche staatkunde zou een te ge voeliger nederlaag geleden hebben, als zij nu toegaf. Den derden dag vertrok koning Gustaaf Adolf in stilte. Hij had de groot vorstin Alexandra een' brief gezonden, waar in hij zijn geheele hart uitstortte en reken schap van zijne handelwijze gaf. De on gelukkige prinses was niet sterk genoeg, onbegrijpelijk is als men weet, dat mevr. Jayce kans zag in de 10 maanden van hun huwelijk aan kleeren', ondergoed, juweelen en dergelijke 2.225.000 dollar uit te geven. Daar is zelfs een millionairs- inkomen niet tegen bestand. o Metalen schoenen. Een arbeider te Marseille, Paui Michel, heeft een nieuwe soort metaal ontdekt om schoenen van te maken. De aard van de alliage wordt natuurlijk geheim gehouden. Het heet, dat het metalen schoeisel uiterlijk niet van gewone schoenen is te onder scheiden. De nieuwe schoenen zijn buitengewoon licht, kosten maar een tiende van gewone, zullen vrijwel eeuwig duren en zijn boven dien nog ondoordringbaar voor warmte en vochtigheid. Het is haast te mooi om waar te zijn. Een wolkbreuk in Opper-Silezië. Donderdagnacht heeft in Opper-Silezië. een wolkbreuk plaats gehad, welke nog omvangrijker ongelukken veroorzaakte dan die van 1903. Bruggen en dammen werden weggeslagen, velden en wegen overstroomd, menschen en vee weggespoeld. In een groot aantal dorpen is een ontzaglijke schade aangericht. Men spreekt van tientallen dooden. o Voortvluchtig. De 31-jarige Paul Viktor Willke, die twee automobielfabrieken bezat in Reinicken- dorff en Moabit, is voortvluchtig. Hij laat voor 7 tot 8 millioen mark schuld achter. Doktorenstakiug in Oostenrijk. Dinsdagmiddag om 12 uur zijn alle dok toren van geheel Oostenrijk in staking ge gaan. Het gold hier een proteststaking van vijf uur tegen een aantal wetten en verordeningen op het gebied der genees kunde, waardoor zij zich in hun maatschap pelijke positie ten achter gesteld en bena deeld achten. De loonsverlagingen. Uit New-York wordt gemeld, dat de staking in het kleedingbedrijf, welke reeds in De cember jl. is begonnnen en ruim 65.000 arbeiders omvatte, thans geëindigd is. De loonen zullen allen met 15 pCt. worden verlaagd, behalve die der coupeurs. Tevens zal er een arbitrage-commissie worden inge steld, om verdere geschillen te beslechten. Aanslag op eeu bank. Op de filialen van de Deutsche Bank in het stadje Deuben (Duitschland) hebben een achttal gemaskerde en gewapende mannen een aanval gepleegd. Zij bedreigden het bankpersoneel met hunne revolvers, knevelden het en beroofden de kas van den vreeselijken slag, welke haar getrof fen had, met gelatenheid te dragen. Eene zware ziekte en ijlende koortsen deden haar wel in den aanvang hare smart vergeten, maar toen zij na maanden van het ziek bed verrees, waren er slechts geringe sporen van hare vroegere schoonheid overgebleven. Hare voegere vroolijkheid was verdwenen, slechts zelden kwam een droevige glimlach op hare ingevallen kaken en hare statieuse houding, haar lichte zwevende tred had voor een gebogen lichaam plaats gemaakt, dat zich slechts met moeite voortsleepte. Op de dringende bede van hare naaste bloedverwanten huwde zij in 1799 den Aartshertog Joseph. Een onder tranen en smart gesloten huwelyk kan slechts ellende en dood tengevolge hebben. Ruim een jaar later lag de ongelukkige vorstin op de lijkbaar. Een oogenblik vóór haren dood zweefde een zalige lach om harelippen zij had zich in den geest met hem vereenigd gezien, aan wien ieder ademtocht van haar leven toebehoorde. NIEUWSBLAD voor liet Land nn Heusden en Alten ie Langstraat n de Bommelerwaard V EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1