■KOEST1 Anga-bonbons een bedrag van een millioen mark in bankbiljetten, waarmede zij zich in auto mobielen uit de voeten maakten. 9rerstr«omingeu in Celorade. Honderden Slachtoffers Ontzettende tooneelen 10 Millioen dollar schade. Denver (Colorado), 4 Juni. Wolkbreuken en overstroomirigen hebben gisteravond in Oostelijk-Colorado enorme schade aan den oogst en het vee toegebracht terwijl minstens 4 personen er bij den dood vonden. Hon derden moesten zich in booten redden. Bij Marshall dreigt een dam die een enorme hoeveelheid water tegenhoudt, elk oogenblik te bezwijken. Er zijn maatregelen genomen, om de inwoners te waarschuwen. De ergste schade is te Pueblo aangericht, waar de geheele stad onder water is ge- loopen. De schade wordt op meer dan 4 millioen dollar geschat. Pueblo, 5 Juni, Het totaal aantal per sonen omgekomen bij de overstroomingen in 't Zuidoosten van Colorado overschrijdt volgens de laatste ramingen de vijfhonderd niet. De ellende in Bueblo is echter ver schrikkelijk. Duizenden zijn dakloos. Den geheelen nacht hoorde men het gekraak der ineenstortende huizen vermengd met de jammerkreten van vrouwen en kinderen die om hulp riepen. Tal van branden braken tengevolge van het inslaan van den bliksem uit, waardoor de paniek nog grooter werd. De pogingen tot redding bleven meestal vruchteloos, daar de booten als notedoppen te pletter geslagen werden tegen de huizen. Er is gebrek aan levensmid delen, daar de voorraden vernield zijn. De aankomst van treinen met hulp wordt ver traagd, daar de spoorwegen beschadigd zijn. «de Courant.* MillUnuairs. Blijkens de belasting-inkomsten over het jaar 1918 wonen in de Vereenigde Staten zeven en zestig personen wier jaarlijksch inkomen hooger is dan een millioen dollar. Mislukte aanslag. Liverpool, 5 Juni. De politie meldt, dat zij een sensationeele poging heeft verijdeld om een aantal tanks, bevattende 1000 gallons petroleum, staande op het spoorwegstation in een dicht bevolkte omgeving, in de lucht te doen vliegen. 3 Mannen werden in de omgeving gezien, die revolverschoten wis selden met de politie, maar zij ontkwamen in de duisternis. verkoudheid, heeschhe id. gebruikt Per doos r 60 en 90ct bij ópoth. en drogisten, FflBR A.M1JNHARDT. zeist. BINNENLAND. De gevolgen van het onweer. De baan door konijnen ondermijnd. Haarlem, 4 Juni. Door den hevigen slagregen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ter hoogte van de waterleiding te Overveen een gat van eenige meters lang in een duin naast den spoorweg ge slagen. Het zand stortte over de spoor-rails van de lijn Zandvoort-Overveen, waardoor de eerste treinen nogal aanmerkelijke ver traging ondervonden. Een woning te huur. Zaterdag-middag 4 uur werd begonnen met de uitgifte van volgnummers aan hen, die in aanmerking willen komen voor een woning aan de Celsiusstraat te 's Gravenhage e.o. van de vereeniging, welke daar een complex heeft gebouwd, schrijft het «Vad.« Vrijdag in den vroegen avond zaten en stonden al gegadigden voor de deur van het kantoor. Ze hebben er, om zeker te zijn van een woning, den heelen avond, nacht, ochtend en middag voorover een wachtperiode van ongveer 20 uur. Maar voor een woning doet men in dezen tijd al veel Een duur verlies. Toen Vrijdagmorgen een loopjongen van het bykantoor Almelo der Nationale Bank- vereeniging over een brug aldaar fietste, viel zijn tasch met inhoud in de snel stroomende rivier De Aa. Ondanks voort durend dreggen is de tasch nog niet opgehaald. o Een Nederlandsch schip te Petrograd. Een Nederlandsch stoomschip, de Alex ander poldert is den 27 Mei te Petrograd aangekomen met een lading honing uit Yarmouth. Een sovjetdelegatie voer 't vaartuig tegemoet en te Kroonstad begroette een Russisch oorlogsschip het handelsvaar tuig met vlaggensignalen en muziek. Alles ten teeken, dat Rusland graag den handel met 't overige Europa wil zien hersteld. o Van twee ongelukkige meisjes. Zondagavond dwaalden twee Amster- damsche meisjes langs het Noordzeekanaal. Toen een paar wandelaars gepasseerd waren, bonden ze haar armen aan elkaar vast en sprongen daar in het water, dat daar ter plaatse acht meter diep is. Zóó hadden de kinderen het niet bedoeld en toen ze op het punt waren in de diepte weg te zinken, schreeuwden ze luidkeels om hulp. Een landman hoorde het. Hij bedacht zich niet, begaf zich gekleed te water en zwom naar de kinderen, die reeds vier meter van den wal waren. Zoo slaagde hij er in haar te redden. Het tweede toeval wilde, dat nadat de redding volbracht was, een verpleegster passeerde, die de behulpzame hand bood. Per autobrancard werden de meisjes, die meer dood dan levend waren van de schrik naar huis gebracht. Het bleek, dat het tweetal «liep* met een paar jongens, die een eind aan de «verkeering* hadden gemaakt. De bedoeling is slechts geweest, den jongens schrik aan te jagen. Jammerityk verdronken. Zondagmorgen omstreeks 11 uur viel in de Noord de schipper van het motorjacht «Krammer* overboord en verdronk. Het lijk werd spoedig gevischt en later naar Dordrecht vervoerd. De verdronkene, v. G. genaamd, gewoond hebbende aan de Wijnstraat aldaar, laat een groot gezin na. o— Hij was zijn geld kw(jt. In den nacht van 28 op 29 Mei werd te Nijmegen een oude heer van f 1200 beroofd door zekere Th. v. d. H., een publieke vrouw, die onmiddellijk na de berooving zich per auto naar hare woon plaats, Helmond, begaf, in gezelschap van eene andere vrouw. Onderweg waren van het gestolene verschillende bankbiljetten in Wijchen, Nederasselt, Oss en Helmond gewisseld. De vrouwen zijn door de Nij- meegsche recherge aangehouden en ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. tierold. Den vischhandelaar O. werd Zaterdag avond op het Rijswykscheplein te 's Hage f 100 ontrold. Voor den man beteekende dit het verlies van ongeveer zijn geheele bedrijfskapitaal. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN maken hekend dat op Donderdag 16 Joni a s. langs de hui zen der ingezetenen zal worden gehouden de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve vari het Fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, eene instelling, welke herinnert aan een roemri k verleden. Deze collecte wordt in de welwillend heid der ingezetenen ten zeerste aanbevolen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De Heer G. Stal, volontair ter gemeente-secretarie alhier, legde met gunstig gevolg examen af voor het 2e gedeelte cand. gem.-Secretaris. De Heer A. Olie, Techn. Ambt. van den Waterstaat alhier, die zich in den korten tijd, dat hij alhier vertoefde, reeds zeer verdienstelijk maakte als Bestuurslid van de Teekenschool, wordt met 1 Aug. in zijne functie overgeplaatst naar Geertruidenberg. Velen zien hem dus noode vertrekken. De Biljard-Vereeniging „Nooit Ge dacht" heeft besloten, vanaf heden in Café „Kerkzicht" een Barak Concours te houden waarvoor een drietal prijzen zullen worden uitgeloofd. Mej. P. M. A. Hoekstra, klerke bij de Rijks-Directe Belastingen alhier, is met ingang van 1 Juli tot Rijksklerke bij de Inspectie 1ste Afdeeling te 's Bosch benoemd. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. Vos, thans klerk bij de Rijks Directe Belastingen te 's Hage, slaagde Maandag voor het examen Rijksklerk. Werkendam. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen alhier, de Heer P. T. v. Griet huizen, thans in in gelijke betrekking te Beetsterzwaag. Almkerk. De heer A. Burghout, benoemd tot lid van den Gemeenteraad alhier, die deze benoeming aannam, is door het niet-inleveren van zijn geloofsbrieven niet toegelaten. Den WelEerw. Heer Ds. H. P. Fortgens, Predikant te Lage Zwaluwe, heeft voor de toezegging van het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Beneden-Langstraat. De zwarte bessen zullen dit jaar een geringen oogst geven. Veelal is deze vrucht afgevallen De roode bessen staan er iets beter voor. De kruisbessen, die weldra kunnen worden geplukt, zullen een geringe opbrengst geven. De aardbeiën geven een goeden oogst en de handel daarin is levendig. Babyloniënbroek. Naar wij ver nemen heeft de Heer Hengevelt het voor nemen tegen 1 October a.s. eervol ontslag aan te vragen als Hoofd der School, om zich daarna te Haarlem metterwoon te gaan vestigen. Capelle. Tijdens het hevige onweder, datzich j.l. Vrijdagnacht boven onze ge meente ontlastte, werd het electrisch net op verschillende plaatsen door den bliksem getroffen, zoodat onderscheidene woningen van licht verstoken waren. Bovendien is de bliksem nog ingeslagen in de woning van den heer A. M. Verheijden en van A. v. d. Heuvel alhier. Persoonlijke ongelukken vielen niet voqr, J.l. Vrijdagnamiddag had op den hoek van de Kerksteeg alhier een aanrijding plaats tusschen de melkkar van den land bouwer A. S. en een auto van de P.N.E.M. De materieele schade was aanzienlijk. Het mag als een wonder beschouwd worden, dat de twee inzittende meisjes van genoemden landbouwer met den schrik vrij kwamen, daar de auto in volle vaart tegen het be trokken voertuig aanreed. Naar men ons mededeelt was een en ander de oorzaak van het woeste rijden zonder tijdig signaal te geven. J.l. Zondag nam onze voetbalvereen. «Excelsior* met haar eerste elftal deel aan den seriewedstrijd, Afd. C., uitgeschreven door de voetbalvereen. «Wilhelmina* te Kaatsheuvel. In de eerste ronde speelde »Excelsior« tegen de »Trekvogels« uit 's Bosch. Deze match werd door onze geel-zwarten met 2 0 gewonnen. Voor de tweede ronde lootten zij vrij, waardoor zij zich in de demi-finale geplaatst zagen tegen «Olympia II* uit Dongen. Na harden strijd wist «Olympia« dezen wed strijd met 10 te winnen, zoodat «Excel sior* den tweeden prijs, een groote zilveren medaille, werd toegekend. Drongelen. Heden slaagde te 's Bosch voor het examen Rijksklerk der Directe Belastingen, onze dorpsgenoot, den Heer L. den Dunnen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraad bedraagt voor 1921/22 resp. 183, 183 en 189. Gorinchem. Van 27 Mei t.m. 2 Juni werden aan de vischmarkt afgeslagen 35 zalmen f 1 66 a f 2.52 per pond. Hedel. Vrijdagmiddag j.l. ongeveer vier uur ontstond er brand in een land- bouwschuurtje van den landbouwer C. v. d. Bogert aan den Molendijk. Door spoedig toegeschoten hu'p, voornamelijk personeel van de scheepswerf, wist men den brand tot dit schuurtje te beperken en het woon huis te behouden, dat slechts een paar meter verder stond. Loon op Zand, 4 Juni. Een zwaar onweder hing hedennacht omstreeks half één boven het dorp. De bliksem is op het electrisch net geslagen, zoodat de huizen hier en daar zonder licht raakten. Ook in de kerk heeft hy leelijk omge sprongen, het schakelbord in de sacristie is geheel vernield, een gat ziet men in een ruit van een raam, lampen zijn van de fittings gevallen en men zoekt nog, waar de bliksem zijn uitweg heeft gevonden. Het postkantoor is ook niet vrij gebleven het telefoontoestel is beschadigd zoodat het tot groot ongerief heden-morgen onbruik baar was. Meenwen. Vorige week werd alhier vanwege de A.N.E.M. een domonstratie gegeven op het gebied der Electro-Techniek in verband met den aanleg van electriciteit. Gedemonstreerd werd met onderscheidene lichtpunten van verschillende kaarssterkte, het aandrijven van een dorschmachine en bietensnijder. Een en ander had een goed verloop. De belangstelling was begrijpe lijker wijze groot. Door het Centraal Stembureau is als 2e candidaat benoemd verklaard tot lid van den Raad de heer G. Boom. Ook deze heeft evenwel zijn benoeming niet aangenomen. Raamsdonksveer. Naar men ons mededeelde heeft het R. C. Liefdegesticht dat steeds meer en meer te klein blijkt te wezen met het oog op uitbreiding een stuk aanliggend bouwterrein gekocht. Door ingelanden van den Nieuwen- polder werd in de plaats van dhr. H. v. Dongen, die voor een herverkiezing niet meer in aanmerking wenschte te komen, als poldermeester gekozen dhr. J. R. van Wageningen. Wegens toename van het ledental werd op de Jaarvergadering van de A. R. Kiesver. besloten het Bestuur met 2 leden uit te bereiden en werden daartoe gekozen dhren v. d. Berg en van Vark. De af tredende leden Ds. J. J. Koopmans en T. B. Zijlmans werden met algemeene stem men herkozen, terwijl in de vacature Jan- son gekozen werd dhr. de Koning. Het nadeelig saldo werd staande de ver gadering gedekt. De Voorz. hield een Referaat over «Stemplicht*. Heel weinig ging er Zaterdag op de Beurs om. Tarwe deed f 26 per 100 K.G. Hooi f 25 per 500 K.G., terwijl er geen haver, rogge of stroo verkocht werd. De Echtelieden v. d. Linden-Ros hopen Donderdag hun 40-jarig huwelijks feest te vieren, terwijl er dan tevens een hunner kinderen in de huwelijksboot zal stappen. Eenige personen die militaire in spectie maakten, hadden den heldenmoed in den namiddag op den KeizerSdijk een motorberijder lastig te vallen zoodat hij niet voort kon. Toevalligerwijze was ter plaatste de politie aanwezig, die er een eind aanmaakte, een der helden inrekende, en tegen anderen procesverbaal opmaakte. Het zou de politie aangenaam zyn als de lastig gevallene zich bij haar aanmeldde. Sprang. Onze dorpsgenoot H. Maijers had j.l. Zondag te Tilburg het ongeluk van zijn fiets te vallen, waardoor hij zijn been brak. Per auto is hij huiswaarts gebracht. Toen de landbouwer V. met een kar hooi de schuur uit reed stortte plot seling een gedeelte van den gevel in, wat boven wonder zonder persoonlijke ongeluk ken afliep. In den nacht van Vrijdag op Zater dag barstte een hevig onweder boven deze gemeente los, gepaard met zware regen, zoodat iq verschillende huizen, die wat laag langs den weg staan, het water binnen drongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, van enkele boeren geraakte vee in de slooten, dat gelukkig nog gered kon worden. Waspik. Bij de dezer dagen gehou den aanbesteding van het schilderswerk in de N. H. Kerk alhier, werd ingeschreven als volgt A Holtzer te Besoijen voor f1850. W. v. d. Heijden te Waalwijk - 875 J. Beunis te 's Gravemoer - 685. Jos de Lange Kaatsheuvel - 635. Gebr. van der Waals Capelle - 574. De begrooting bedroeg f 700. Als volontair ter secretarie is door B. en W. toegelaten de heer A. Vloeimans. Vrijdag j.l. had alhier in de Har moniezaal een goochelvöorstelling plaats voor de kinderen der R. K. bijzondere scholen. Bovendien werden zij nog ge- tracteerd op chocolade en bruidsuikers. De voorstelling duurde twee uur en viel na tuurlijk zeer in den smaak der kinderen. Na afloop konden ze dan ook niet uitge praat komen en druk babbelende keerden zij huiswaarts. Naar we vernemen zullen de Kring wedstrijden voor de Burgerwachten der federatie «Langstraat West* ,plaats hebben te Kaatheuvel op 19 en 26 Juni a.s. Woudrichem. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de le openbare school alhier, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. F. W. Vogt, die in ge lijke betrekking te Amsterdam werd be noemd, zijn geplaatst de heeren H. Koster te Dordrecht. A. P. Heijboer te Velsen. D. G. Hagoort te Numansdorp. Vermelding verdient, dat terwijl in tal van gemeenten, ook na herhaalde oproeping zich geen gegadigden aanmeldden, voor deze betrekking 6 sollicitanten waren. Van 24 Mei t.m. 2 Juni werden aangevoerd en afgeslagen 22 winter- en 51 zomerzalmen prys f 2.15 f 2.65 p. pond. o-— Openbare vergadering van de gemeente ALMKERK, op Woensdag 1 Juni 1921, nam. 3 unr. Aanwezig de heeren Verschoor, Buizer, Walraven, Ottevanger, de Jong, v. d. Meiden, Groeneveld, Ouwerkerk en v. d. Wal. De Voorzitter, de heer A. Verschoor (L.-B.), opent de vergadering en leest het gebed, waarna de Secretaris, C. J. v. d. Wiel, de notulen der vorige vergadering leest die worden goedgekeurd. Aan de orde ingekomen stukken. Een schrijven van de wed. Heijkoop, waarin zij den Raad verzoekt afschrijving van 5 lichtpunten, waarvoor zij gecontrac teerd had, voor het perceel thans in eigen dom bij den heer P. v. Kuijk. De Raad besluit haar voor 3 lichtpunten afschrijving te verleenen. Een schrijven van P. Groeneveld te Waardhuizen (Gem. Almkerk) waarin hij met het oog op zijn groot huisgezin en voortdurende ziekte zijner vrouw, verzoekt vrijgesteld te mogen worden van de betaling van schoolgeld. De Raad besluit hem vrij te stellen. Een schrijven van de wed. T. v. Breugel alhier, waarin zij afschrijving verzoekt van de H. O. over 1920 aangezien haar man sedert kort is overleden en zij nu uitslui tend moet bestaan van de verdienste van haar 18-jarigen zoon. Op dit verzoek kan de Raad niet ingaan, ook omdat de tijd voor reclames verstreken is. Een adres van B. Geerts, waarin hij den Raad verzoekt vrijgesteld te mogen worden van de betaling van schoolgeld. Zijn gezin bestaat uit 7 personen waarvoor hij alleen den kost moet verdienen. De meeste leden zijn van oordeel dat op dit adres afwijzend moet worden beschikt, omdat anders personen met eenzelfde huis gezin dan ook moeten worden vrijgesteld. Aldus wordt besloten. Een schrijven van J. de Ruiter, waarin hij den Raad mededeelt, 't lichtpunt waar voor zijn moeder gecontracteerd had, te willen overnemen wanneer de Raad hem eenigszins te gemoet wil komen en hem van de 25 pCt. verhooging in de lichtprijs vrij wil stellen. Zijn moeder is hier steeds woon achtig, op voorstel van B. en W. wordt daarom afwyzend beschikt. Naar aanleiding van een adres van het Bestuur der Vereeniging voor gezinsver pleging te Almkerk om subsidie (reeds eerder ingediend), worden thans de statuten enz. dier Vereen, aan den Raad aange boden. Besloten wordt aan deze Vereen, voor dit jaar eene subsidie van f 300 te verleenen. Het reeds eerder ingekomen schrijven vaft het Bestuur der spaarbank alhier, waarin wordt bericht dat zij het percentage van de geldleening, groot f 3700, ten laste dezer gemeente aangegaan tegen 4g pCt. wil verhoogen. De Voorzitter stelt voor om alleen aan de verplichtingen van het contract te voldoen. Aldus wordt besloten, Een schrijven van den Heer K. Punt. Burgemeester, dezer gemeente, waarin hij den Raad mëdedeelt wegens ziekte weder 3 maanden verlof te hebben verkregen. De Heer Punt gebruikt in zijn schrijven de uitdrukking de «eer te hebben* den Raad te berichten, de heer de Jong vraagt naar aanleiding daartoe of het voor hem een «eer* isspreker vind deze uitdrukking bijzonder sterk en meent den indruk te krijgen hem te moeten feliciteeren. De heer Walraven zegt dat de bedoeling van den Burgemeester niet is, zooals de heer de Jong het voorstelt. Bedoelt schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Een adres van den heer Van Leeuwen waarin hij den Raad bericht, voor zijne benoeming als lid van het Armbestuur te bedanken. In diens plaats wordt gekozen dé heer J. Kolff alhier. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarin zij den Raad verzoeken alsnog terug te willen komen op het Raads besluit van 30 Nov. 1920, waarbij de Raad besloot tot niet-aansluiting bij het Werkloo- zenbesluit 1919, De toetreding zou, volgens Ged. Staten, in 't belang der gemeente zijn. Verschillende leden verklaren er zich tegen om toe te treden, aangezien er veel misbruik van gemaakt is en toonen dit met voorbeelden aan. De heeren Buizer en Ouwerkerk be- toogen dat niet alleen de schuld daarvan bij den werknemer zit, doch ook bij den werkgever. Na een heftige discusie werd met 5 voor en 4 tegen besloten tot aansluiting. Thans is aan de orde benoeming van een schatter voor de schatting der waarde van de schoolgebouwen in 1914. Benoemd wordt de heer A. de Later, alhier. Niets meer aan de orde sluit de Voor zitter de vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting tot vaststelling H.O.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2