ZELFOPOFFERING. No. 4095. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Woensdag 15 Juni. 1921. Und van alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. I Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het bestuur van den Engelschen mijn- werkersbond ziet geen gat meer in de crisis, als de kolendelvers de voorwaarden niet aannemen van de eigenaars. Het ziet n.l. geen middel om betere voorwaarden te krijgen als nu van eigenaars en regeering met groote moeite verkregen is. Het heeft daarom zoowat opgehouden te besturen en aan het Vrijdag j.l. gehouden congres van gedelegeerden heeft het geen deel meer genomen aan de beraadslagingen. De »Daily Herald®, het orgaan van de arbeiderspartij, die de voorwaarden van de eigenaars onaannemelijk acht, roept uit, dat «het kapitaal de handschoenen uittrekt®, dat er een samenspanning is tegen den levensstandaard van de werk lieden van alle beroepen en dat het noodig is een gezamenlijke actie te ondernemen. De verschillende takken van nijverheid berichten, volgens de «Daily Chronicle« het volgende over hun toestand aarde werknijverheid stilstand chemische nij verheid geen verbetering ijzer- en staal- nijverheid zwaar getroffen, vele groote fabrieken gesloten scheepsbouw lichte verbetering, maar veel nadeel ten gevolge van de mijnwerkersstaking textielnijver heid lichte verhetering kant en manu facturen bijkans stilstandkatoen- en wolspinnerijen loongeschil visscherij groote belemmering door gebrek aan steen kool, te Grimsby liggen 80 pCt. van de schepen stil. Verscheidene takken van nijverheid ver wachten echter nieuwe oplossing van het einde van de mijnwerkersstaking. Met dat al is de toestand van de Engelsche nijverheid zoo zorgelijk, dat de arbeiders daar, ook zonder «samenspanning®, den terugslag van moeten ondervinden. De »Daily Herald« is nu echter vergeten wat zij vroeger eens waarschuwend gezegd heeft, namelijk dat een lage wisselkoers in een industrieel land de loonen in de andere industrieele landen moet neerhalen en drukken. De Manchester Guardian verneemt uit Parijs, dat tegelijk met het voorloopige antwoord van Londen aan Parijs over de noodzakelijkheid om het verslag van Sir Harold Stuart af. te wachten, de Engelsche regeering aan de Duitsche heeft laten weten dat haar aanbod van troepen om de gealli eerden bij het herstellen van de orde in Opper-Silezië te helpen, is afgeslagen. "■'"'"liLli"" (eene novelle door Louise.) 2. Bij ons in Calvados, voegde ze er lachend bij, is men misschien te rondborstig, te vrij, men zegt er onbewimpeld zijne meening het is daar ook het koude noorden toch zou het mij leed doen dat ik eene zoo verre reis met mijne lieve tante had moeten doen om hier uwe fijne Lyoneesche manieren te hoonen.® Het ongekunstelde glimlachje, dat deze woorden verzelde, had haar reeds lang ver giffenis verworven en verscheiden omstanders die, zonder dat de spreeksters het hadden bemerkt, het onderhoud hadden opgevangen brachten het de cercle rond en de onge lukkige krankzinnige te Clermont en hare schoone verdedigs'er uit laen werden het voorwerp der algemeene belangstelling. Toch vonden de gronden der laatster) weinig 'igang in den schitterenden kring menig ,rd oordeel werd uitgesproken, zoo door "mannen als, helaas door vrouwen. Een enkele, een jeudig edelman was er op wien het verhaal een dieperen indruk scheen te maken. Bleek en bevend luisterde hij, doch toen zijn oog toevallig viel op zijne schoone gade, die hem met een oog vol De Franschen zijn zeer voldaan over deze bons aan Berlijn, welke als de vrucht be schouwd wordt van de verzoenlijke houding die Briand in Kamer en Senaat tegenover Engeland in acht had genomen. De En gelsche politiek beeft daarmee een zwenking volbracht, want nog niet vele weken ge leden had Lloyd George zelf de Duitschers aangemoedigd, om er op los te slaan, indien Korfanty's rebellen niet tot rede te brengen waren. Intusschen was echter de heele toestand al gewijzigd door de aankomst van de Engelsche 'troepen in Opper-Silezië. Parijs meldt dat Engeland nu een tweede mededeeling aan Frankrijk gedaan heeft op grond van een eerste rapport van Stuart. Men wil nu blijkbaar de toestand tot eene goede oplossing zien te brengen door het zuiveren van het gebied van alle op standelingen. Men yvil nu nl. het terugdrijven van de gewapende Duitsche benden naar het Noor den en van de gewapende Poolsche opstan delingen naar het Zuiden, om te komen tot geleidelijke ontruiming van het stern- gebied door beide partijen en het herstel van de geallieerde troepen als ordebewaar ders. De gebrekkige oplossing van de neurale zone tusschen beiden raakt daardoor van de baan. Het 'geheele stemgebied wordt opnieuw onzijdig gebied, tot tijd en wijle rust en orde voldoende teruggekeerd zijn, om iedere partij in het bezit te stellen van het haar nog toe te wijzen gebied. Over den datum van de bijeenroeping van den Oppersten Raad verluidt nog altijd niets. John Steek, de Dublische correspondent van de Chicago Tribune, die met de Sinn- Feiners nauwe betrekking onderhoudt, maar daarom natuurlijk ook geneigd is, om het slechtste van de Engelsche regeering te gelooven, voorspelt in zijn blad een militaire onderdrukking op groote schaal in het zuiden van Ierland, indien dit binnen een maand niet naar rede wil luisteren. Hij schrijft verder Het Britsche kabinet is eenige dagen geleden tot het besluit gekomen, dat men den burgerlijken elementen nog dien termijn zou toestaan om den vrede tot stand te brengen.Anders krijgen de militaire ele menten de vrije hand. Tot de plannen van de militairen behooren verdubbeling van de troepenmacht, verwoesting van het land, razzia's in ds onrustige districten tegen het lersche republikeinsche leger, oprichting van blokhuizen en opsluiting van alle rebel- zorg en liefde gadesloeg mompelde hij bij zichzelve zoo veel liefde tegenover die enkele wroeging en dan, 't is toch maar een coquette Onmeedoogende man, dat enkele woord verhardde zijn gemoed, de zachte aandoeningen zwegen, en Josephine werd ook door hem veroordeeld, die moge lijk een juisteren blik in haar leven had kunnen slaan. Het gezelschap ging uiteen en toen een paar der gasten bij 't naar huis keeren elkander vroegen wie toch die openhartige blondine uit Calvados kon wezen, was het antwoord «Ze heet Charlotte Corday en is met haar tante hier overgekomen, om eene kleine erfenis in bezit te nemen. De menschen zijn niet rijk, haar vader is eigen lijk door de revolutie arm geworden. Een aardig, geestig meisje, naar men zegt eene kleindochter van Corneille.® «Eigenaardige opvattingen,bromde de ander, «maar ze is schoon en dan denk ik jong.® «Hoe jong, was het antwoord «een a twee en twintig jaar.®Charlotte Corday, want zij was het, de wordende heldinne, die eenmaal ook alleen zou staan tegenover het oordeel van haar tijd en van het nageslacht, die ook aangebeden en ver trapt, miskend en verheven zou worden, de vrouw over wier daad de vrouwenziel huivert een oordeel uit te spreken. Chark tte kon dien nacht den slaap niet vatten. Zij voelde in zich de behoefte om te handelen om te troosten, om te helpen, en ze stond alléén. Zij wilde vooroordeelen bestrijden len in groote kampen. Men denkt dat voor de pacificatie van Ierland volgens de metho den van Cromwell twee tot drie jaar noodig zullen zijn en men 200.000 man zal moeten opsluiten. Het heet verder, dat de Engelsche re geering bereid is, om aan Ierland den vol- ledigen status van een dominion toe te kennen, maar zij kan het aanbod niet openbaar maken, voor men zeker is, dat het aangenomen zal worden. Men ziet met groote spanning het tweede onderhoud tus schen Sir James Craig, den minister-presi dent van Ulster, en de Valera tegemoet. Vrijdag jl. was de door de Entente-com missie van toezicht gestelde termijn voor de inlevering der zwure en een deel der lichte wapens van de burgerwachten in Beieren afgeloopen. Blijkens een officieuse mededeeling uit Berlijn heeft Duifschiand zich gehouden aan den vastgestelden ter mijn van uitlevering en hiermede dus op nieuw aan een door de Entente gestelden eisch voldaan. De moord op den afgevaar digde van de Beierschen landdag, Gauls, heeft nogal opwinding veroorzaakt. De democratische bladen zijn verontwaardigd over de daad en laten doorschemeren, dat zij aan politieke motieven gelooven. De Socialistische bladen spreken dit laatste onomwonden uit. Zij zeggen De politieke moord in Beieren is veroorzaakt door de reactuer aldaar en moet worden opgevat als wraakneming van de burgerwachten tegen Gauls, die juist zeer op den voor grond is getreden in de kwestie der ontwa pening. ÏÜÏTENLANR De Uollandscke stad te Lens. Lugol, onder-secretaris voor de bevrijde gebieden, presideerde de ceremonie van het overdragen der Hollandsche stad van 380 huizen door Loudon. Aan de plechtigheid namen o.a. deel commandant Fontana als vertegenwoordiger van den president der Fransche republiek, de Nederlandsche mili taire attaché, een groot aantal te Parijs woonachtige Nederlanders, departementale autoriteiten en de burgemeester van Lens. In welsprekende bewoordingen vertolkte Louden zijn vreugde deze stad aari Frank rijk te mogen overdragen als bewijs van de bewondering en de oprechte vriendschap van Nederland voor Frankrijk. Lugol, na een nadruk te hebben gelegd op het belang van het tot stand gekomen zij wilde harten genezen en ze wasvrouw, zij was eerst twee en twintig jaar oud. Telkens als zij de moede oogen look, stond het ver gruisde beeld der ongelukkige krankzinnige voor haar en ze meende van de doodsbleeke lippen deze woorden te hooren glijden «heb dank zuster, want ik ben niet schul dig Was dit een uitwerksel van de opgewondenheid van haar brein of was het die magnetische sympathie die als een on- zichbare draad twee zielen, twee levens aan elkander knoopt Zij kon niet slapen, maar met ieder uur werd hare genegen heid sterker voor de lijdende Josephine, en nauw was de dageraad aangebroken, of zij bestormde hare tante, die het vertrek op dezen dag bepaald had, met smeekingen dat ze toch bij den terugkeer naar Caen een kleinen omweg maken en Clermont bezoeken mochten. De Mont Doré lag in de nabijheid en het meisje wendde voor, een zoo sterken trek naar die streken te hebben, dat de tante eindelijk aan de wen- schen van 't hoofdige kind, zooals zij 't noemde moest toegeven, en het reisje naar Clermont werd ondernomen. Ze hadden heur intrek genomen in een hótel in die stad, wier naam doet geden ken aan ridderoefeningen en tburn ooispelen, aan roem en minnennijd, aan vertrouwen en moord, maar vooral aan de droeve Celestine de Beaurevoir, wier enkele oogopslag als 't ware het doodvonnis uitsprak over den bloeienden, schitterenden, edelen ridder, onzen graaf Floris. Charlotte wist het werk, dankte Loudon namen Frankrijk en de arbeidersbevolking van Lens, die aldus geniet van een corifortabel ingerichte woning. Nadat het applaus een einde had genomen werd een gedenkplaat onthuld. Daarna werd een tocht door de stad ondernomen en een lunch aangeboden in de feestzaal. De ceremonie had een ongedwongen vriendschappelijk karakter. K^Mot der „dikke Bertha's". Op de vraag van de intergeallieerde militaire controle-commissie, waar zich het ze5r véftiragend geschut, dat tijdens den oorlog in het Duitsche leger werd gebruikt, thans bevindt, heeft de Duitsche regeering vastgesteld, dat van de zeven in den oorlog gemaakte kanonnen van dit soort vier tijdens den oorlog onbruikbaar zijn geworden, terwijl van de drie bij het einde van den oorlog nog aanwezigen, een in April 1919 te Essen uit elkaar is genomen, het tweede in November 1919 op het artillerieterrein te Meppen uit elkaar is gevlogen en het derde in dezelfde maand te Maagdenburg is onttakeld. De onderdeelen van deze drie kanonnen zijn tot schroot verwerkt. ZyiB eigen doodsklok geluid. Te Nassenbeuren in Beieren heeft iemand zijn eigen doodsklok geluid. De bewoners van het dorp hoorden het geluid op een ongewoon uur en gingen eens naar de kerk kijken, waar zij met revolvefschoten werden ontvangen. Nadat er iemand ge dood was, vormden een afdeeling jonge mannen een storm if ieeling en gingen naar den klokketoren, waar zij bun hevig lui dende dorpsgenoot Rupert Muller aan troffen, die krankzinnig was geworden en vele schoten op hen iostte. Er ontstond een worsteling waarbij één der klokken neerviel en den krankzinnige het hoofd verbrijzelde. Beslagnemingen aan de^Duitsche grens. Men meldt uit Kaldenkirchen aan de »N. V. C De ambtenaren van den Rijksdouanedienst hebben in de maand April waren in beslag genomen van een geschatte waarde van tien millioen zeven honderdduizend Mark. Daarnaast worden borgstellingen voor waren uitgesproken die ongeveer een waarde van 47 millioen ver tegenwoordigen. Onder de verbeurd ver klaarde goederen nemen gouden en zilveren artikelen met *1.740.000 Mark de hoogste mogelijk, maar zij dacht er niet aan het hoofdpunt, waarvan al hare gedachten uit gingen, waarop al hare denkbeelden terug keerden en waarover ze 't niet waagde te spreken, want het kwam haar voor eene ontheiliging te zijn, was de krankzinngige Josephine. Zij wachtte dat het toeval haar zoude voeren naar het doel van haar streven, en het toeval was haar gunstig, of neen geen toeval, God was het die de hand van •t jeugdige meisje als 't ware in de Zijne nam om' haar te brengen tot die andere jonkvrouw, die naar eene ziel, eene lief hebbende ziel smachtte. Kort, onopgemerkt door de wereld zou de band zijn die deze twee levens op aarde aan elkander hechtte, maar het zou een band zijn voor de eewig- heid en Gods engelen verheugden zich er over. Het begon reeds te schemeren toen Char lotte en hare tante van eene wandeling over de bergen terugkeerden. «Nog nooit kind, zeide de oude dame, zijt gij zoo af getrokken geweestzijt gij ontevreden, is dit het loon dat ik heb vcor den omweg dien ik, u ten gevalle alleen, in mijn reis plan gemaakt heb «Goede tante,gaf het meisje ten ant woord, en trachtte te glimlachen, «ik zal mijn best doen opgeruimd te zijn. Als gij wist, maar dat is het wat ik zoek, ik ge voel en met dat woord brak zij eens klaps hare rede af. «Wat, Charlotte?® waarde in. Aan in- en uitgaande rechten wordt slechts de bescheiden som van 300.000 Mark aangegeven. Het meeste werd in beslag genomen in de inspectie West, waar in 970 gevallen tot verbeurdverklaring en borgstelling werd overgegaan. De door deze inspectie aan geslagen goederen hebben naar schatting een waarde van 5j millioen Mark. De werkloozeit ran Europa. New York. De handelssecretaris Hoover schat het aantal werkloozen in Enropa naar aanleiding der Amerikaansche handelsbe richten op 4,300.000 met uitzondering van Rusland en de Balkanstaten. In de laatste zes maanden heeft zich het aantal met een derde verhoogd. Kort na het teekenen van den wapenstilstand hebben 10 tot 45 mil lioen menschen in het geheel geen werk zaamheden verricht. Spoorwegongelukken. Tengevolge van verkeerden wisselstand is op het station te Charleroi (België) een trein ontspoord, waardoor een 15-tal per- sduen licht gewond werden. Doordat de sneltrein uit Toledo niet wachtte op den expresstrein uit Madrid, die vertraging had, zijn beide treinen nabij Villeverde op elkaar geloopen Van beide treinen is het gansche personeel gedood of ernstig gekwetst. In het geheel bedraagt, volgens de officieele gegevens, het aantal dooden 9 en het, aantal gewonden 23. Verscheidene treinen van Madrid voor het Zuiden van Spanje kregen door het ongeluk vertraging, waardoor reizigers voor Zuid- Amerika hun boot misten. Goud gevonden. Uit Toronto wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat aldaar groot opzien is gewekt door het bericht, volgens hetwelk er goud zou zijn gevonden in een laag kiezel aan de Cadotte Rivier, 70 mijl ten Noordoosten van de Peaqe-rivier, in het Noordwesten van den staat Alberta. o Opper-Silezië. De Vossische Zeitung verneemt uit ver trouwbare bron, dat opnieuw aanzienlijke versterkingen van Engelsche en Italiaansche troepen onderweg zijn naar Opper-Silezië. De geallieerde deskundigen verwachten, dat het industriegebied binnen 10 dagen zal zijn gezuiverd. Maar het meisje hoorde haar niet. 'Op getogen, en als 't ware buiten zich zelve, luisterde zij met ingehouden adem naar eene zoete melancholische vrouwenstom, die een treurig air op eene harp niet nog treuriger woorden begeleidde. Diep zijn de zeeën, onpeilbaar haar kolken, Maar dieper het hart en zijn leed Wees moedig sterveling, vergeet, O wie vergeten kan, als vlijmend duizend [dolken, Zich hechten in het doornenkleed. Schoon zijn de bloemen en streelend haar [geuren, Maar schooner was liefde voor mij Ach, al het schoone gaat voorbij, De kransen zijn verdord, verbleekt hun [frissche kleuren, 'k Mis zelfs de bloem van medelij Hard is de steenrots en spits zijn haar klippen, Maar harder het oordeel der aard Als 't hoofd zich buigt met leed bezwaard Dan laat de wereld zich een hoongelach [ontglippen, En zegt: «gij zijt dat lijden waard Wild zijn de stormen en bruisend de baren, Maar wilder dan deze mijn zang Een vlam doortintelt borst en wang, De geest der wanhoop trilt in de afgebro ken snaren, Mijn God hoe lang, mijn God hoe lang Wordt vervolgd.) voor liet Land vai Heusden ti Altena, de Langstraat en de Buieierwaard b

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1