Und van ALTENA ZELFOPOFFERING. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4097. Woensdag 22 Juni. 1921 miïLLETOM. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen .40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De stemming door de Engelsche myn- «verkers heeft niet het resultaat gehad, dat mén verwachtte. Het voorstel door de mijneigenaars gedaan is verworpen met 432500 tegen 483800 en 344300 ont houdingen. Naar de beteekenis van dit groot aantal onthoudingen gist men ook in de Engelsche pers. Te verwachten is, dat zij, die zich van stemmen onthouden heb ben, genoeg van den stilstand krijgen en dat nu langzamerhand weer velen, ondanks de staking, in de mijnen zullen afdalen. Theoretisch gesproken, is de regeering na dezen uitslag vau de stemming gerech tigd haar aanbod van 40 millioen pond sterling als subsidie voor de slechtste loonen in te trekkan, omdat de termiju voor haar ultimatum om is, maar een wijs beleid zou dit niet zijn. De ko3ten waarop de strijd in de kolennijverheid, ontketend door al te plotselinge afschaffing van het regeerings- toezicht, de schatkist totnogtoe is komen te staan, zijn bekend en zij hebben aan getoond, dat zij vele malen de 40 millioen pond sterling overtreffen. Eindelooze ver lenging van den strijd, door het wegtrekken van een van de stutten voor een regeling, zal veel duurder komen. Misschien zou de regeering. al krijgt haar gezag er een deuk door, dus nog we! met zich laten praten. De groote moeieiijkheid is echter, hoe het mogelijk zal zijn het aanbod van de eigenaars zoodanig te verbeteren, dat het aannemelijk wordt voor het gros van de mijnwerkers of althans voor een minderheid sterker dan een derde. Frankryk produceerde vóór den oorlog 20 millioen ton kolen 's jaars. Dank zij de ener gie en de bekwaamheid van zijn ingenieurs is het dit land gelukt, van hetgeen door den oorlog verwoest is zooveel te herstellen dat de productie thans weer een zesde be draagt van de hoeveelheid van 1943. In Engeland is de toestand nu zoo, dat binnenlandsche strijd tijdelijk een niet ge ringe verwoesting in de kolennijverheid hèeft aangericht dan de buitenlandsche vijand het in Frankrijk heeft gedaan Waarbij te denken is, dat Duitschland het Fransche tekort aanvult, terwijl in Engeland een groot gedeelte van de industrie reeds door gebrek aan kolen ontwricht is. Bovendien is het conflict met de mijnwerkers nog maar een begin Men zal af moeten wachten, of de afschaffing van het regeeringstoezicht op de spoorwegen zonder ongelukken af- (eene novelle door Louise.) 4) Bloed zal er stroomen, ik zie reeds het ongelukkige hoofd van den staat vallen, maar op zijn graf zullen vele partijhoofden op rijzen, en ze zullen woelen en woeden, ze zullen Frankrijk in de diepste ellende doen verzinken, en toch zal Frankrijk groot wor den zijne helden zuilen het verheffen en dan zal er verademing komen, maar eerst moet de grond stroomen van burgerbloed hebben ingezogen. O, wie daar mocht redden, wie daar zich zelve voor het heil van anderen zou mogen opofferen 1 *Dus meent gij, is er gevaar voor de aanhangers van den koning hernam de andere, wier gedachten slechts op één punt gevestigd schenen. Gevaar niet slechts voor de koningsge- zinden,* was het antwoord, ïik voorzie dat de moordlust zich niet zoo nauw zal be perken doch dit is eigenlijk geen gesprek voor ons meisjes,vervolgde zij, toen ze zag dat hare gezellin op het punt stond van machteloos neer te zijgen. ïZoo zal hij ook vallen, en mijn vader zal mogelyk zijn beul wezen.* Charlotte begreep niet, zij vermoedde dat hieronder loopt, en hoe 'de strijd op het platteland met de veldarbeiders, wier minimum loon door de aangekondigge intrekking van de landbouwwet bedreigd wordt, beslecht zal worden. Alles wat extremitisch is, vischt in het vertroebelde water en onverschillig of men achter de vele conflicten al of niet al of niet bolsjewitische invloeden moet ver moeden, het effect blijft hetzelfde. In een tijd van financieele moeielijkhedeo, die ieders inspanning voor herstel zouden vergen, is de Engelsche nijverheid zwaar getroffen en groeit het aantal werkloozen. De vergadering van den Volkenbondsraad is Vrijdag j.l. te Genéve begonnen. Vijftien landen waren er vertegenwoordigd n.l. België, Brazilië, Chili, Spanje, Frankrijk, Engeland, Italië en Japan als leden van den Raad en verdere Albazië, Finland, Griekenland, Lithauen, Polen, Zuid Siavië, Zweden, Danzig en het Saarbethen. Op de agenda staan o.m. de Alands- kwestie, het Poolsch Litansche geschil, de grenzen van Albanië en het finantiëel her stel van Oostenrijk. Verder zal de Raad de rapporten van verschillende commissies, welke op de algemeene vergadering, die in September gehouden worden, overwegen. De berichten uit Opper-Silezië zijn als gewoonlijk niet erg duidelijk en tamelijk tegenstrijdig. Het is echter opvallend, dat de Duitsche pers en de Duitsche openbare meening zich het best en het volledigst niet uit de Duitsche steden in de buurt van Opper-Silezië of uit het land zelf for muleeren, maar uit de over Londen en Nederland of Parijs komen de telegrammen van de zich daar bevindende Engelsche correspondenten. Een aantal Berlijnsche bladen heeft blijk baar het wachtwoord ontvangen, die dooi de Duitsche regeering in de nota aan de regeeringen van Londen, Parijs en Rome is uitgegeven, namelijk het aangroeien van het bolsjewisme in het leger van Korfanty, want zij brengen berichten over de wan orde die in het leger van Korfanty heerscht en melden, dat hij niet de baas over zijn troepen is. Zoo weet het Berliner Tage- blatt ie vertellen, dat de bolsjewistische opstandelingentroepen van de besturen der mijnen, van kooplieden hooge sommen eischen en reeds bedragen van 200.000 mark en dergelijke van hen wisten at te persen. In verschillende mijnen van het indus- tiegebied zou de reode vlag zyn geheschen. Het is de vraag of met dit systeem van een geheim verborgen lag, waarvan zij 't niet waagde den sluier op te lichten, maar wendde alle zorgen aan om Josephine uit hare bewusteloosheid op te wekken. En toen ze nu gebogen over de lijdende den terugkeerende adem bespiedde, toen sloeg Josephine hare oogen op en fluisterde »voor u wil ik geen raadsel blijven, gij zult mij niet verkeerd beoordeelen.* Vaster stren gelde zij haar arm om Charlotte en nu deed zij een bezield, maar droef verhaal van dood en liefde, van ontrouw en onheil, van vrees en miskenning, maar ook van men- schenwaarde en vertrouwen op God. Beiden weenden, maar het waren geen bittere tranen, beiden hoopten op wederzien, al moesten ze nu scheiden, en schoon een som ber voorgevoel Charlotte's gemoed vervulde, zij verborg het voor hare vriendin. »Schrei niet, wees kalm, dierbaar wezen, steeds zal ik met u zijn,* fluisterde zij, »en zij ons stoffelijk omkleedsel al ver van elkander verwijderd, de geest omvangt afstand en tijd de vlugge pen zal de beelden weder geven, die onze ziel aandoen. Ik zal waken over u en voor wie gij liefhebt. Vaarwel.* Somber, gedachteloos, in zich zelve ge keerd, deed Charlotte de reis naar Caen, tot groote droefheid van hare al te groote toegevendheid verweet. Het scheiden is zoo pijnlijk, al willen wij 't ons zelve verbloemen. Helden kunnen we zijn in den kamp met stoffelijke wederwaardigheden en lichaams smarten, grooter moed en kracht is er noodig om de pijnen van het hart te ver werken met het bolsjewitische spook, waar mede men tot dusver zoo weinig succes heeft gehad, thans een beter resultaat zal worden bereikt. Verder wordt gemeld, dat Korfanty zijn hoofdkwartier heelt overgebracht naar Blotznitz, waar hij op het kasteel van graaf Posadowsky beslag heeft gelegd. Over de militaire gebeurtenissen wordt niet veel nieuws gemeld. Hier en daar wordt nog gevochten, en al naar gelang van de bron, waaruit de berichten komen, heet het, dat de Polen zich terugtrekken of aanvallen. De entruiming door de geallieerden van het stemgebied gaat niet voor deri wind. De Polen vermelden als reden, dat de Duitschers zich deloyaal gedragen door te weigeren het stemmingsgebied te verlaten en de Duitschers noemen de ontruiming door de Poolsche opstandelingen boeven- bedrog. In het gebied bij Rosenberg zijn volgens hen, dadelijk nadat de En- gelschen vertrokken waren, de benden weer opgedoken. BUITENLAND. Hervatting van den arbeid. Lloyd George heeft in zijn antwoord aan het mijnwerkersbestuur gezegd, dat het aanbod der regeering, nopens finanii- eeleri steun, niet na morgenavond gehand haafd kan blijven. Te Warwickshire, Nottinghamshire en Derbyshire heeft een groot aantal mijn werkers den arbeid hervat. In Leicesters hire, waar verscheidene mijnen zijn open gesteld, zijn slechts weinige arbeiders wederom aan het werk gegaan. In de loop der volgende dagen zullen nog meer mijnen worden opengesteld. Voor 5 millioen francs te Parys gestolen. Parijs 49 Juni. Hedenmorgen orn kwart over acht hield een auto, waarin een;5tal individuen, stil voor een juweelenwinkel aan de boulevard Saint Martin. Drie hunner stegen uit, verbrijzelden met hamerslagen de voorruit, maakten zich meester van een aantal juweelen, sprongen weer in de auto, welke zich daarop met groote snelheid verwijderde. De bandieten vuurden op de menigte, die zich tegen hun vlucht wilde verzetten. Men schat de waarde van de gestolen juweelen op vijf millioen francs. duren en te overwinnen. Eri de droeve Josephine dan 1 Zij bleef achter met een wereld van leed in haar boezem en een enkele herrinnering als lichtstraal in haar duisternis. Een Dagboekwoord vol geheim zinnigheid en beteekenis, wereld der een zaamheid waarin de ziel zich zoo gaarne terugtrekt en terugvindt, schatkamer der diepste, der innigste gedachten waarin het nauw één enkele blik vergund is door te dringen. Een Dagboek waarom be letten zoo vaak de omstandigheden, de bezig heden des dagelijkschen levens den mensch het genot te smaken dat er gelegen is in die stille uren van afzondering, waarin hij, geheel met zich zeiven, het oog laat weiden over de beelden van den afgeloopen dag zijn denk- en droombeelden, zijn smarten en herinneringen, zijn vreugd en zijn ver wachting, dat alles ziet hij, dat alles schetst hij om er na jaren nog troost en hoop uit te putten. In een dagboek wordt alles rein. De koude nevel der zelfzucht lost zich daar op in tranen onder den warmen adem van 't berouw de geleden smarte wordt daar minder hard, omdat ze zoo weinig schreden afstaat van genooten vreugde want wat we zoo gaarne overzien of ver geten mochten, het staat daar om te troosten of te vermanen of te veroordeelen. En wie is er zoo verhard, dat hij zijn eigen stem zou miskennen, dat hij zijn eigen tranen zou bespotten. Weinigen is het ge- Door een ïykkist gedood. Donderdagmorgen heeft zich te Antwerpen een buitengewoon ongeluk voorgedaan in de haven waar de aangevoerde Amerikaansche gesneuvelden worden aangebracht om ze naar de Vereenigde Staten over te brengen. Door 't breken van een ring van den ketting, waarmede de lijkkisten aan boord werden geheschen, kwam een dier zware kisten in het ruim neer en trof twee boot- werkers waarvan een een schedelbreuk kreeg tengevolge daarvan hij spoedig overleed. Ter dood veroordeeld. Het Hof van Assizen te Luik heeft zekeren Douhard ter dood veroordeeld, die een der meest*activeve agenten der Duitsche politie in België gedurende den oorlog was. Hij had verscheiden Belgen verklikt, die later waren ter dood gebracht. Als typische bijzonderheid zij vermeld, dat de jury, die met algemeene stemmen het schuldig uit sprak, tot den koning der Belgen het ver zoek heeft gericht, dat het vonnis zal wor den uitgevoerd. o Trotzky ongesteld. De »Temps«verneemt uit Helsingfors, dat Trotzky volgens telegrammen uit Moskou, lijdende is aan longenkanker. Zijn toestand zou zeer ernstig zijn. De rust weergekeerd. De militaire operaties in Opper-Silezië zijn langs het geheele front gestaakt. De opstandelingen hebben zich teruggetrokken om de geallieerde troepen in staat te stellen, de neutrale zóne tusschen de vechtenden te bezetten. Pest in Kitsluiid. De Russ Press Agentur deelt mede, dat de berichten aangaande het heerschen van pest in de gouvernementen Ufa en Semara worden bevestigd. De bevoiking verlaat overijld de besmette gebieden. o Muzikale zeerobben. De gramofoon is voor een nieuw doel aangewend door zeerobbenjagers in den Grooten Oceaan. Een instrument van groote capaciteit wordt nabij de plaats, waar de dieren samenkomen, nëergezet en weldra treft de muziek hun aandacht en heffen zij de koppen boven water. Een jager verklaart, dat hij in sjaat geweest is belangrijke hoeveelheden zeerobben onder geven de rekenschap die zij zichzelve af vragen, maar wél hun die het mogen, die het kunnen doen. Josephine zat ook voor haar dagboek. Sedert Charlotte's vertrek had ze geleefd met de bladzijden en met de brieven, die eene verre vriendin haar toezond. Een geopend schrijven lag naast haar, hare hand rustte op het boek, dat in de laatste maanden kalmer beelden dan ooit voorheen had ontvangen. Thans ademde de vriendschap uit die bladen waarover eens de wilde storm van liefde en wanhoop had gejaagd. Josephine las nogmaals de letteren van Charlotte over, toen greep zij de pen en schetste met bevende hand op het nieuw begonnen blad het woord van »Zelfopoffering,« zelfopoffering vcor recht en geweten, voor menschheid en God. Als bezield door den stroom van gedachten, die er bij dat woord door haar boezem bruiste, gleden hare fijne vingeren over het papier. Zeiopoffering, schreef ze, moet zelfverloochening zijn heb dank vriendinne, dat gij mij dat schoone beeld voor den geest hebt getooverd. Waarom heb ik 't niet vroeger beseft, waarom heb ik mij tot wanhoop laten vervoeren, toen een offer, uit plichtbesef, uit dure verplich ting gebracht, met jammer is beloond Ik heb mijn eed gestand gedaan, de jaren zyn vervlogen, doch wat baat het mij hij is voor mij verloren, hij heeft mijne innigheid met. ontrouw en miskenning vergolden, de wereld veroordeelt mij. Maar een offer moet volkomen zijn, zegt gij Charlotte, ik schot te krijgen terwijl zij onder de be koring waren van de voor hun ooren zoo vreemde klanken. Mynougeluk in Vfestfaleu. Herne (Westfalen) 20 Juni. In de mijn Mont-Cenis gebeurde hedenmiddag tegen 42 uur een zware mijngasontploffing. Om 5 uur in den namiddag werden 22 dooden en een belangrijk aantal gewonden boven gebracht. Het ongeluk gebeurde in den vyfden mijngang, maar de kracht der i ntploffing was zoo groot, dat ook de derde en vierde gang aanzienlijke schade kregen. Op het oogenblik der ontploffing waren er in de mijn 300 man, waarvan totnogtoe eerst 420 man naar boven zijn gebracht. Het reddingswerk wordt zeer bemoeilijkt, doordat het grootste gedeelte van den gang ingestort is. De Hoteiratten le Parys. De Hoteirattendie door den oorlog uit Frankrijk verjaagd waren, geven thans weer blijken. dat zij teruggekomen zijn. De politie had vóór den oorlog de handen vol met deze slimme dieven, die geheel Europa en de hoofdsteden van de Nieuwe Wereld tot hun operatieveld hadden uit gekozen en was na Augustus 4944 de plaag niet vanzelf verdwenen, dan waren de politieautoriteiten in de hoofdsteden van de onderscheidene landen zelfs overgegaan tot de vorming van een internationaal speurderscorps, dat met de opdracht belast zou zijn geweest om de heeren op de hielen te volgen en hun het verblijf in eenig hotel onmogelijk te maken. Dezer dagen is een der gasten van een groot hotel op het Champs Elysées, een Engelsche dame, van haar kostbaarheden en kleinodiën door een of meer gewikste dieven ontlast. De waarde van het ge- stolene bedraagt meer dan 250.000 franc. Waiiofdeiykc bctooging te Bcriyn. Berlijn, 20 Juni. Heden hielden dui zenden werkloozen een betooging voor het gebouw der vakvereenigingen te Berlijn zij drongen het gebouw binnen, joegen een vergadering van bedrijfsraden uiteen en mishandelden zwaar den leider eener vak- vereeniging, den meerderheidssociaiist Sa- bath. De betoogers verbrijzelden venster ruiten en staken roode vlaggen naar buiten. Twee afdeelingen veiligheidspolitie verdreven de weikloozen uit het gebouw en namen eenigen hunner gevangen. geloof u, ik dank er u voor. Dat bewust zijn en uwe vriendschap zullen mij sterken als het uur der ontknooping is aange broken Ik zal dan mijn vader zien wat zal hij van mij eischen Verre van hier heeft hij gedoold en toch, zoo hij mijne gangen had gadegeslagen, kon hij het weten, welke ontrouw de bloem van mijn leven heeft geknakt mischien zal hij bloed vragen, bloed.* ^Charlotte,* sprak ze tot zichzelze, »waar* om schrijft ge 't mij,« en ze nam den brief weder in handen »Haast zult gij uw vader wederzien, ik vermoed dat hij een hevige republikein is zegeviert zijne partij, zooals zij helaas al te zeker zal zegevieren, wee dan u Grichy hij zal zich wreken op hem, en als tegenstander van zijne meeningen, en als het wezen dat u door schending van zijne plechtigste eeden heeft beleedigd, Mocht mijne meening gegrond zijn, vrees hem niet, u vadermijne Josephine welke vader zou u niet beminnen maar bedenk tevens dat, vooral in dezen zoo hevig be wogen tijd, zelfopoffering de schoonste kroon is die ooit het hoofd der vrouwe sierde. Ik ook (en ze las met steeds dalende stem verder) ik ook tracht naar die kroon, ik voel mij geroepen tot een groote daad wellicht zal ik miskend wórden, maar ik vraag het oordeel der wereld niet, mij deert geen verguizing, ik vraag geen onsterfelijkheid mijn geweten zal mijn rechter zijn. Wordt vervolgd.) «oor Int Laed vu Ktislti ei Aitena, He Lanstraat n u Bointierwiarl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1