PUROL Tegen verstopping gebruike men Foster's Maagpillen, een uit stekend, geen gewoonte vormend laxeer middel. Prys f0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. Gedwengen prijsverlaging. De Italiaansche fascisten in actie. Na eenige weken te hebben gewacht op een prijsdaling, overeenkomstig met den verbeterden stand der Italiaansche valuta, heeft het Italiaansche publiek de zaak thans zelf ter hand genomen. Twee dagen ge leden gaven de facisten van Napels aan de voornaamste restaurants der stad bevel, hunne tarieven met 50 pCt. te verlagen. Aangezien zij met geweldpleging dreigden, werd hun wenk overal opgevolgd, behalve in één restaurant welke eigenaar de prijzen verlaagde, toen de facisten aanwezig waren doch ze onmiddelijk weer verhoogde, toen ze waren vertrokken. De facisten kwamen echter weer terug en deden, gewapend met stokken en steenen kruiken, een aanval op de kellners. Binnen enkele oogenblikken kwam politie binnen en in het gevecht, dat volgde, werden tal rijke kellners, gasten, facisten en politie agenten gewond, van wie sommigen ernstig. Na een langdurig onderhoud met de klein handelaars der stad heeft de prefect van Napels thans bepaald, dat zij de prijzen met 50 pCt moeten verlagen o Tumult in den Duitschen Rijksdag. In de Rijkszitting van Vrijdag hebben woeste toneelen plaats gehad. De scène ontstond toen Unterleitnei de interpellatie der onafhankelijken inzake den moord op Gareis toelichtte. Hij betoogde, dat in Beieren de Duitsche Volkspartij de socia listen onderdrukte. Hij beweerde, dat de leden der Duitsche Volkspartij in Beieren openlijk verklaarden, dat de communisten geen Duitschers zijn en afgemaakt moesten worden. Bij dit gezegde riep de afge vaardigde Mittelman: »Zij hebben gelijk I« Deze interruptie verwekte groote beroering bij alle drie socialistische partijen. Zij riepen: ^Kwajongen I Gooit hem er uit etc. De afgevaardigde Remmele ging op de banken van de Duitsch-nationale partij toe om met dr. Mittelman af te rekenen. Hoewel eenige afgevaardigden der Duitsch- nationale Partij hem trachtten tegen te houden en de leider der Beiersche Volks partij hem vasthield om hem te beletten, met Mittelmann slaags te raken, rukte Bemmele zich toch los. Hij stoof op dr. Mittelman af en tusschen hen beide ont stond een handgemeen. Onder algemeene opwinding verlieten de afgevaardigden de zaal. Bij deze gebeur tenissen was bijna de geheele regeering aanwezig. Nadat voorzitter Loebe de zitting had opgeheven, begaf de Rijkskan selier zich in de zaal om persoonlijk de gemoederen tot kalmte te brengen. BINNENLAND. 9e Betuwe. Aan de veilingen in «De Betuwe« wor den den laatsten tijd wagons Duitsche kersen aangevoerd. De prijzen daarvan zijn nog niet de helft van die der Betuw- sche kersen. Maar de kwaliteit is ook veel slechter. Alle waar naar zijn geld. o Ecu trouwebaan. Een boer te Witteveen (Fr.) kocht te Rottevalle een haan. Beide dorpen liggen op ruim een uur afstand. Het dier werd in een korf vervoerd. Den volgenden morgen was de haan weer bij zijn eersten meester. Fr&ude met illrerbous. In de »St.-Ct.« herinnert de Minister van Financiën er aan, dat in den laatsten tijd fraude met zilverbons is gepleegd, door de bons door de eene of andere bewerking in een voorzijde en een achterzijde te spiltsen en daarna de beide heften te hechten op een stuk papier, waardoor de indruk werd gevestigd, dat het door het gebru k beschadigde zilverbons zijn, die door beplakking behoed werden voor ver dere beschadiging. Aangezien de bovenbedoelde halve bons, die dus slechts uit pen voorzijde of een achterzijde bestaan, niet het karakter van wettig betaalmiddel bezitten en derhalve door den staat niet worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig toe fe zien op de hem aangeboden zilverbons. o De Japansche Kroonprins. Den Haag, 20 Juni. De Japansche Kroonprins en Prins Kan-In hebben heden ochtend de residentie verlaten, zich bege vende naar Leuven. o Gasprijsrerlaging. B. en W. van Utrecht hebben met in gang van 1 Juli a.s. den gasprijs verlaagd van 46 op 14 cent per kub. M. o Ongeluk iu een fabriek. Men meldt uit TilburgTe Goirle is Maandagmiddag in de fabriek van de firma Van Besouw een 25 jarige werkman tus schen een machine doodgedrukt. Hij was eenige zoon en een oppassend werkman. o fieldersehe paarden. De paardenhandel in de Betuwe ligt na genoeg geheel stil. Voor den veulenhan- del is het nog te vroeg, in oudere paarden is in het geheel geen vraag. Slechts af en toe annonceeren Duitsche paardenkoopers monsteringen en de landbouwers en fokkers die daarbij hun paarden kwijt kunnen zijn er nog het best aan toe. Dc feesten in Augustus. De plannen voor de feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan der Oranje- vereeniging te Gorinchem beginnen, dank zij de medewerking van verschillende ver- eenigingen en particulieren, meer en meer een vasten vorm aan te nemen. Als vastgestelde nummers van 't pro gramma kunnen wij reeds noemen fruit en groentetentoonstelling, ringrijderij, voet- bal- en korfbaiwedstrijd, gymnastische oefeningen, zanguitvoering door een koor van volwassenen en kinderen, behendig heidswedstrijd in motorrijden. Voorts worden door het ijverige bestuur pogingen aangewend om roei- en zwem wedstrijden, een festival van muziekvere nigingen, étalagewedstrijd, een bloemencorso en een optocht met fakkellicht en lampions te organiseeren. De wedstrijden -zullen opgeluisterd worden door muziek, terwijl ook des avonds muziekuitvoeringen gegeven zullen worden. 't Programma belooft dus een paar dagen van afwisseling en vrooüjkheid. 't Is te hopen, dat het bestuur zijn vele moeiten beloond zal mogen zien door de medewerking van allen, die iets gevoelen voor een feest als dit, waarvan iedereen zal kunnen pro fiteered Moge veie zich daarom opgewekt gevoelen om gehoor te geven aan de roep stem van het bestuur tot deelneming aan een of onderdeelen van 't programma, waartoe de gelegenheid zeer binnenkort zal worden opengesteld. ^GELOO/) HUIt> Schrijnen, Smelten, I Gevoelige en doorgeloopen voeten Gebruikt i| IS D002En Vftfl 30<m60C. B'J AP0m«iDR06lSTEN. Fabr. A. MIJ «HARDT. Zeish 0 PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Mej. L. Otto slaagde te 's Bosch voor het eindexamen gymnasium. Bij het eind-examen gymnasium te Tilburg slaagde o. m. onze vroegere stadgenoot dhr. J. Sens. De collecte voor het Fonds Gewa- penden Dienst heeft opgebracht f14,872 Vergadering der gemeente op Woens dag 22 Juni a. s., nam. uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Verzoek van de firma Van Wagenberg- Festen te Vlijmen tot onderhand- schen verkoop van gemeentegrond. 4. Voorstel van de Directie der Gasfabriek in zake wijziging der concessie voorwaarden. 5. Bespreking gasprijs. 6. Benoeming van een lid-vari het Bestuur der Godshuizen. 7. Rekening en begrooting Gezondheids commissie, 8. Wjjzigiug der gemeente-begrooting 4920. Maandag 1.1. overleed te Voorburg, in den ouderdom van 76 jaar, de Heer H, Wuijster. De overledene, die gedurende tal van jaren zich in ons midden bewoog, vestigde zich in 1875 alhier als Boekhandelaar, Boekdrukker en Uitgever van het Weekblad van Heusden, dat later werd omgezet in de Protestantsche Noordbrabanter. Hij was een algemeen geacht ingezetene, die nevens zijn hoofdbedrijf zich ook zeer ver dienstelijk maakte als keikvoogd en als lid van den Kerkeraad der Herv. Gem. tevens als medebestuurder van het Protestantsche Diaconessen huis, Regent der Godshuizen en in de meerdere functies waarin hij werk zaam optrad. Op 1 Januari 1911 ging zijne zaak over op den Heer H. J. v. d. Kolk en namjiij een welverdiende rust. Na eenigen tijd in den kring van vrouw en kinderen te Abcoude en later in den Haag met der woon gevestigd te zijn, bracht hij de laatste jaren te Voorburg door. Het bericht van zijn overlijden, na een kort ziekbed, wordt door zijne vrienden en goede bekenden met deelneming ontvangen. Hij ruste in vrede I Aalst. Voor de betrekking van onder wijzer aan de O.L. schooi te Aalst hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Hiervan zijr. op de voordracht geplaatstno. 1. J. H. Rüger, onderwijzer te Aalburg no. 2. P. Straver te Nederhemert en no. 3. G. de Bouter te Utrecht. Beneden-Langstraat. De oude aard appelen hebben zoo goed als afgedaan en er is trouwens niet meer aan te komen ook. De nieuwe worden reeds aangevoerd en verkocht a f 1.per vijfkop. De hooibouw is in vollen gang en verloopt tot heden onder zeer gunstige omstandigheden. De snede is over het geheel niet zwaar. Voor het nieuwe hooi wordt f 20.per 500 K.G. besteed. Capelle. De collecte voor den ge- waperiden Dienst heeft in deze gemeente opgebracht de sem van f 10.56!. De heer A Verheijden alhier heeft met gunstig gevolg zijn eindexamen aan het gymnastium te 's Bosch afgelegd. Wegens vertrek naar elders heeft Mej. J. A. Verheijden haar betrekking van Sub ontvangster de Rijks-directe belastingen alhier neergelegd. De heer A. J. de Roon alhier heeft op de te Waalwijk gehouden provinciale keuring van merrien in de afd. 3jarigen merrien den eersten pr ijs behaald met zijn vosmerrie Feditta, bestaande uit f 75. De voetbalvereeniging »Excelsior« uit deze gemeente won j.l. Zondag op den seriewekstrijd, uitgeschreven door de voet balvereeniging »Juliana« te" Baardwijk met 50 wegens niet opkomen van R.B.W. (combinatie). Zij speelde een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Juliana aldaar en won dezen match met 4 0, Het tweede elftal onzer voetbalver, speelde j.l. Zondag een vriendschappelijken wedstrijd tegen ïNederlandia J« uit Kaats heuvel, welke match eindigde in een 40 overwinning voor de Excelsior-reserves. De wedstrijd had plaats op het terrein aan de W. v. Gendsvaart. Drnnen, Veiling 18 Juni. Kruisbessen 13 ct. per K.G. Frambozen 64 3 3 Aardbeien 10—60 3 Doperwten 19 3 Krombekken 27—28 3 3 3 Peulen 27—31 3 3 Tuinboonen io! 3 3 Rabarber 3 3 Spitskool 7 3 stuk. Bloemkool 8!—12! 3 3 Gameren. Beroepen tot predikant de Ned. Herv. Gemeente te Zuid-Bejjerland ds. H. Ewoldt alhier. Meeuwen. Door de Feestcommissie voor het Festival is besloten op 12 Juli a.s. een groot concours hippique te orga niseeren, zooals hier in de streek misschien nog nooit is gehouden. Alles wordt in het werk gesteld om de beide feestdagen zoo goed mogelijk te doen slagen. (Zie advertentie in dit blad). Oosterhout. Boter f 2.58 f 2.60 per K.G. Eieren 11 en 12 cent per stuk. Raamsdonksveer. De prijzen van hooigras zijn hier flink opgeloopen. Van ongeveer f13 de 500 K.G. zonder arbeids loon bij de eerste verkooping, steeg de prijs tot f 25 de 500 K.G. bij de laatste verkooping. De collecte voor den Gewapsnden Dienst bracht op 't Veer f27 en op 't Dorp f 13 op. Op het zestal ter beroeping van een Predikant naar de Herv. Gem. te Kampen komt ook voor ds. D. J. v. d. Graaff alhier. Zaterdagavond bracht de Harmonie een serenade aan de echtelieden Pols op 't Dorp, die het voorrecht hadden hun veertigjarig huwelijksfeest te vieren. Sprang. De 13-jarige J. O. kreeg een onbeduidend wondje aan een harer vingers hier geen acht op slaande, zwol de hand en arm later erg op, De ont boden geneesheer constateerde bloedver giftiging. De in onze gemeente aanwezig zijnde boekweitvelden hebben in de vorige week veel door de nachtvorsten geleden. Het gewas ziet er slecht uit, enkele velden zien totaal zwart. De collecte tot ondersteuning van het fonds voor den Gewapenden Dienst heeft in deze gemeente f 7.59! opgebracht. Van de 18 jongelingen, die uit deze gemeente voor de keuringsraad verschenen, werden er slechts 2 voor den militairen dienst ongeschikt bevonden. Veen. Bakker J. V. alhier verkocht dezer dagen drie jonge witte poesjes voor f 5. Zeer zeker ook niet alledaagsch. De hooigrasverpachtingen zijn hier in vollen gang. Dat het geen vollen oogst zal zijn, blijkt wel, daar de pachters f 40 per 500 K.G. besteden naar schatting. Veiling 16 Juni. Aanvoer 403 K.G. kruisbessen, waarvoor 41J a 12 ets. per K.G. werd besteed. 4 perceelen ïschool- meesters«, die circa f2.25 per roede opbrachten. Wijk en Aalburg. J.l. Zaterdag speelde een combinatie van het Iste en Ilde elftal onzer Voetbalvereen. »D.V.O.« een vriendschappelijke match tegen een combinatie van ïD.F.C, I en IFuit Drunen. Deze wedstrijd, werd door onze Groen- Witten met 10 gewonnen. De wedstrijd werd gehouden op het sD.F.C «-terrein te Drunen. Het 3de elftal speelde een vriendschap pelijke match tegen »W.V.V.« uit Wijk. »D.V.O.« won met 1 0. De wedstrijd werd gespeeld op het »D.V.O.«terrein. Waspik. Onze dorpsgenoote Mej. F. Zijlmaris behaalde dezer dagen het Hanze- diploma boekhouden. Binnenkort zal hier weer een nieuwe zending Weensche kinderen worden ge huisvest. De naastenliefde wordt hier wel beoefend. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft hier opgebracht de som van f 11.23. Onze Harmonie zal in Juli deel nemen aan het festival te Oosterhout. Tevens is zij uitgenoodigd tot het geven van een concert bij deze gelegenheid. Op Vrijdag a.s. des namiddags 6 uur zal de Raad dezer gemeente eene openbare vergadering houden. Punten van behandeling zijn 1. Mededeelingen. 2. Aanbieding gemeenteverslag en ver slag volkshuisvesting 1920. 3. Wijziging begrooting 1920 en 1921, 4. Adres van den Algemeene Nederl. Politiebond betreffende de salarissen van de veldwachters. 5. Adres van C. Schoones, gepension- neerd gem.-veld wachter om 40 pCt. verhooging pensioen. 6. Concessieaanvrage Waterleidingsmij. 7. Verhooging bouwvoorschot. 8. Herziening belastingverordeningen. 9. Adres W. Schmitz om vermindering pacht. 10. Reclames H. O. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Rinze z. v. J. Kanaminga en H. Verheij. Overleden Jan Louis Maas 24j. ongehuwd. DEWRRKEN en SLEEUW1JK. Geboren: Huibert z. v. B F. Bras en J. H. Stam, SPRANG, over de maand Mei. Geboren: Cornelis Geertruida d. v. P. H. Schiedon en A. J. Frings Arie z. v. A. Chabat en J. Frings; Helena Maria d. v. Th. Blom en L. QuirijnsHendrik z. v. A. van Zeist en J. A. de Rooij Lena Adriana d. van D. van Dongen en L. A. Frings Sebrecht Arnoldus z. v. J. C. de Cloe en D. W. Ramsteijn Hen- drikus Johannes z. v. H. de Bie en J. van Vuuren Anna Nieta d. van J. Netten en J. van Zeist. Gehuwd: Am. Goedhart 25 j, met A. J. Ramsteijn 24 j. Overleden: J. B. Frings, echtg. v. Ch. Vos 70 j.H. C. Bos 20 md. E. F. van der Schans 2 j. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 17 Juni 1921. JachtwetP. B. te Drunen f 10 of 5 d. (verb, verkl. en vern.) ArbeidswetA. d. J. te E'shout en A. H. M. te Baardwijk ieder f3 of 2 d. W. K. te Elshout 2 maal f 2 of 2 maal 1 d. Visscherijwet J. v. d. P. te Almkerk f 5 of 3 d. (verb, verkl.) TrekhondenwetB. C. te Eethen f 1 of 1 d. M. v. L. te Hedikhuizen f 3 of 2 d.L. K. te Elshout 3 maal f 3 of 3 maal 2 d.L. K. te id. f 3 of 1 w. Tsch.S. V. te Veen (2 maal) 3 maal f 3 of 3 maal 2d.; G. O. te Capelle vrij spraak T. G. H. A. te id. f 3 of 2 d. SpringstierenreglementP. D. D. te de Werken 2 maal f 10 of 2 maal 5 d. Verordening waterschap P. A. C. en L. C. te Sleeuwijk ieder f 3 of 2 d. Prov. wegenregl.S. V. te "S een f 1 of ld. Pol.verord. Heusden J. H. C. te Hees been f 2 of 1 d. Trekdier onbeheerd F. S. té Rijswijk f3 of 2 d. Art. 424 Sr. G. v. W. te Veen f 5 of 3 d. Motor- en rijwielwetH. J. M. D. te Heusden (2 maal) f5 en f 10 of 3 en 5 d. M. H. v. V. te Vlijmen f 5 of 3 d. Voert. z. lichtA. v. W. en J. B. te Wijk ieder f 3 of 2 d. Art. 453 Sr.G. P. te W'dam en P. de G te Dussen ieder f 15 of 40 d. Rijwiel z. licht: D. J. K., A. P. P., J. O. v. R., A. P. K,, C. N. Wz., L. v. d. H., J. J. B., P. A. K., A. W. K. en - D. de K., ieder f3 of 2 d. Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK c.a., op Vijdag 17 Juni, nm. half zes. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E Sluirners, Aanwezig de leden Bournan, v. d. Pol, v. Kuijk, v. d. Velden, Roza en Boender. Om kwart voor zes opent de Voorzitter de vergadering met gebed. Het lezen der notulen wordt verdaagd tot de volgende vergadering. - Ingekomen 1. Een adres van H. v. Loon c.§. in de Wijksche Steeg om aansluiting aan het Electrisch net. Dit verzoek wordt op voorstel van het lid Roza aangehouden tot een vólgende vergadering men kan dan eerst de kosten begrooten en informeeren hoeveel lichtpunten in totaal zullen worden gebruikt. 2. De begrootirig 1922 voor de Ge zondheidscommissie gezeteld te Heusden, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf f2742.27. Het aandeel in de kosten bedraagt voor de gemeente Wijk f 157.626. 3. Rekening 1920 van hetzelfde col lege. Deze rekening geeft kin ontvangst f'^321,52 en in uitgaaf f 2372,43 aan, sluit dus met een nadeelig saldo van f50,91. Rekening en Begrooting worden beiden zonder op- of aanmerkingen met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Verslag Gezondheidscommissie 1920,, Wordt aangenomen voor kennisgeving. 5. Verzoek van Mej. C. Zoon om eer vol ontslag met ingang 1 Sept. als onder wijzeres aan de openb. lagere school te Aalburg. Het gevraagde ontslag wordt met algemeene stemmen eervol verleend. De Voorzitter deelt mede, dat inmiddels een oproeping is geschied en zich 1 solli citante heeft aangemeld. 6. Een adres van de Sportvereeniging D. V. O. te Wijk en Aalburg, De ver- eeniging komt nogmaals met het verzoek de beschikking te mogen hebben over het terrein op de Ebbe; zij is genegen de jaarlijksche pachtprijs te vergoeden, deze vooruit te betalen en desnoods borg te storten voor de schade die eventueel aan de belendende perceelen zou worden toe gebracht. Zoo de Raad goedgunstig op haar verzoek zou kunnen beschikken, zou zij het terrein in gebruik willen nemen zoodra het hooi is geruimd. Het lid v. d. Pol meent, dat de ver- eeniging goed uit den hoek komt en ver klaart zich voor het afstaan van het ter rein, temeer omdat dergelijke vereenigingen van hoogerhand gesteund worden en men dus later misschien gedwongen zou worden een terrein beschikbaar te stellen. De Voorzitter heeft thans ook geen be zwaar het terrein af te staan onder de voorwaarden door de vereeniging aangeboden, zou echter de verplichting willen opleggen dat zij het terrein afsluit met een heining van gaas ter hoogte van pl.m. 2 meter. Het lid v. Kuijk is van meening, dat met geregeld hooien men eens uitgehooid raakt en zou er voor zijn dat de Ebbe zoo nu en dan ook beweid werd. Zoo tot dit laatste besloten zou worden, dan is afheining een bezwaar, omdat het vee dan gedeeltelijk niet aan de rivier zou kunnen gaan drinken. Wethouder Bournan meent, dat men met zijn tijd mee moet gaan en zou het terrein ook willen afstaan. Zoo tot beweiding werd besloten, kon altijd een ruimte aan het einde van het perceel worden open gelaten om het vee gelegenheid te geven aan de rivier te gaan drinken. Het lid Roza zou de vereeniging ver gunning willen verleenen, het terrein te bespelen, zoodra het hooi geruimd is en verder aan B. en W. de regeling willen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2