nr. Rook ons SUCCESMERK, MA&A2IJH Tel. int. 482. Hinthairserstraat 24, 's-BOSCH. «I ZELFOPOFFERING. liiiidcrkleeding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4095. Zaterdag 28 Juni1921 SENORIO de 10 cents sigaar, FEUILLETON. ItAIIMIANVs Heeren- en Gorinchem. •-AND VAN ALTENA samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -i t BUITENLANDSCH OVERZICHT Het vooruitzicht in Ierland lijkt trooste loos. De Ieren nemen geen genoegen met hetgeen door Engeland geboden wordt. Valera, de Sinn-Feinsche president van Ier land verklaarde aan een Australisch jour nalist dat het nutteloos was, aan Ierland den adominion-status* aan te bieden en dat de door hem voorgestane regeling een Iersche staat met gewaarborgde onzijdig heid, in den trant van België vroeger, was, maar dit heeft hij, stel dat zijn woorden juist zijn overgebracht, nog niet 'gezegd als een onveranderlijk besluit na onderhandeling. Als de regeering niet over de brug wil komen, maar bij de taktiek van geweld blijft en haar zelfs verscherpt, hebben ver klaringen van den anderen kant in het geheel geen doel. Sinn-Fein overvraagt stellig, maar de regeering blijft met haar aanbieding beneden hetgeen zelf unionisti sche Iersche pairs (waarbij men te be denken heeft, dat het woord unionistisch historisch ontstaan is om de richting aan te duiden, die de Unie tusschen Engeland en Ierland in stand wil houden) bepleiten. Het heeft geen zin te juichen over het feit, dat koning George op den tienden verjaardag van zijn kroning heden den lerschen bodem betreedt, indien dit niet de luisterijke inwijding van een nieuwe tijd van vrede beteekent, maar het begin van een nieuw regime van geweld voor het Zuiden. Het oog van de wereld wordt (eene novelle door Louise.) 5) God zal mij rechtvaardig oordeelen en gij. Welgemoed ga ik de toekomst tegen, kom, laat ons harten en armen sa- menstrengelen en beiden vereenigd, schoon verwijderd, streven naar het groote doel j> Zeiopoffering voor anderen 1*. Josephine had wel sedert lang een on bestemd voorgevoel, toch vatte zij het niet wat forsche plannen, geheel buiten den kring der vrouw gelegen, in de borst harer vriendin rijpten. Had zij 't geweten ze had Charlotte bezworen zich niet te laten verblinden door dien wemelenden glans der hoogste zelfopoffering, die een schijnglans dreigt te worden waar zij met bloed is gekocht. Josephine kon het niet denken, want in haar zie! spiegelde dat woord zelfopoffering* een geheel ander beeld terug en zy zegende het steeds na derend oogenblik waarop haar vader zou terugkeeren, waarop zij door de volheid van kinderlijke liefde en lijden, misschien zijn gemoed vertederen en wellicht door zijn tuscchenkomst het gevaar kon afkeeren van hem die haar had bedroefd, doch voor wien zij alles zou kunnen opofferen. dan ook minder getrokken naar den ko ninklijken stoet dan naar het machtsver toon, dat noodig is om 's Konings leven op lerschen grond te beschermen. Nu de Engelsche mijnwerkers niet bin nen den bepaalden tyd in de hun aange boden regeling zijn getreden, heeft Lloyd George in een brief aan Ilodges, den secre taris der Engelsche mijnwerkers, verklaard, dat de regeering haar aanbod van lOmil- lioen pond sterling niet meer handhaven kan en wel om financieels redenen. Vroeger, zegt de eerste-minister heeft hÜ reeds te verstaan gegeven dat hoe langer de stilstand duurt, hoe grooter het verlies voor de schatkist wordt en hoe on mogelijker het zal zijn, voor den overgangstijd finantieelen bijstand te verleenen. Daarom kon de regeering haar aanbod niet langer handhaven. Men ziet dat in dit antwoord een klein nooddeurtje open blijft. Bleek de staking bijvoorbeeld binnen een week te beslechten of van zelf te verloopen, dan zou de schatkist, die eene week nog wel als schadepost bij hare vele andere ver liezen kunnen boeken, zonder er veel slechter voor te komen staan. Maar dan wordt het hoog tijd den uitweg te zoeken en het geschil niet lang meer te rekken. Er zijn er die iets verwachten van het congres van de arbeiderspartij, dat Dinsdag te Brighton geopend is en waar de heele kwestie ter sprake komt, dat wil zeggen iets in de richting van een oplossing. Het mijnwerkersbestuur is, gelijk men weet, na over den brief van Lloyd George be raadslaagd te hebben, uiteengegaan met het besluit, om alle andere vakvereenigingen Toen dacht zij terug aan het vreeselijke oogenblik waarop hare moeder deze aarde had verlaten hoe ze gebroken door smart en uitputting, had geknield naast dat sterf bed, waarop de edelste der vrouwen lag uitgestrekt, hoe het langzamerhand don kerder en donkerder werd in de zieken kamer. En toen die met stervende lippen afgelegde verklaring, dat Josephine nog een vader had, woord dat hare ziel deed trillen van ongekende hoop en dat als 't ware een lichtglans verspreidde over het eenzame donkere sterfbed. Maar toen ook die eed, dat ze nimmer, nimmer eene ver bintenis zou aangaan eer ze haar vader weergezien en hij er in toegestemd had dat zij met haar waren naam voor het huwelijksaltaar zou tredenwant ze ze droeg een valsche naam.het ver breken van dien eed kon gevaarlijk zijn voor het leven haars vaders, die haar zoo lief had. Vijf jaren nog dat waren de laatste woorden geweest harer moeder, toen zij ze met bijkans verstijfde lippen hare dochter nog eens gekust, en in dien kus had de bezwijkende Josephine den eed gesproken, die van haar werd gevraagd, opdat hare moeder met een vredigen glim lach de eeuwigheid zou kunnen ingaan. Zij was toen vijftien jaar. In haar rade- looze smart had ze toen niet begrepen dat er bandeD konden zijn van liefde, nu de moederliefde haar pad niet meer bestraalde, nu de enkele band was losgereten, die haar ziel en haar leven omving. Hoe die in loongeschil liggen, op te wekken tot een gemeenschappelijke actie. Dat is de richting, die de Daily Herald, in naam het orgaan van de arbeiderspartij, maar in werkelijkheid voorstander van een ge woonlijk radikaler politiek, al sedert een tijd uit wil. De Daily Herald wil de vak vereenigingen die volgens haar, ten gevolge van een samenspanning aan een aanval op hun loon bloot staan, verzamelen. De Daily Herald meldt verder, dat de vereenigingen van mijneigenaars aan haar leden last hebben gegeven, geen kolen mijnen open te stellen, zoolang het geschil niet geregeld is. In enkele districten hadden n.l. de eigenaars op eigen hand voorwaarden aangeboden, zoo lang geen nationale rege ling tot stand was gekomen en trachtte zij delvers aan het werk te krijgen. Onder de stakers is een beweging gaande om de mijnwerkers-centrale bijeen te roepen, ten einde te verhinderen, dat Engeland steen kolen uit andere landen krijgt. Bij zijn bezoek aan Parijs had Lord Curzon, de Engelsche minister van buiten- landsche Zaken (Lloyd George wordt voor eerst geheel in beslag genomen door de conferentie met de eerste-ministers van de groote zichzelf besturende overzeesche gewesten) twee onderwerpen op zijn agenda meegebrachtde kwestie van de Levant en die van Opper Silizië. De deskundigen voor beide vraagstukken vergezellen hem. De twee onderwerpen maakten het mo gelijk, dat concessie door een van beiden in een kwestie, vergoed worden met con cessies door de andere partij in de andere kwestie, volgens het beginselvoor wat, hoort wat. Te Parijs heeft men getracht een overeenstemming tusschen Griekenland en Turkye (het laatste heeft echter twee hoofden en twee zinnen) in eikaar te flansen, die het Grieksche offensief op het laatste oogenblik zou tegenhouden. Engeland stond daarin natuurlijk aan den kant van de Grieken, Frankrijk aan dien van de Turken. Te Berlijn argwaant men echter, vermoedelijk niet ten onrechte, dat als Frankrijk in de Levant Engeland zooveel mogelijk zijn zin geeft, men daarvan de gevolgen in Opper-Silezië te aanschouwen zal krijgen. In Spanje is het op verschillende plaatsen erg onrustig. Te Barcelona zijn Zondag weer eens drie menschen gedood ten gevolge van terroris tische aanslagen, die er op verschillende punten van de stad zijn gepleegd. Van blijde zou zij de terugkomst haars vaders verbeiden. Later had zij gevoeld dat die eed een somber familiegeheim moest omsluiten langzamerhand was zij tot het bewustzijn gekomen, dat die eed al haar levensgeluk verstoorde, maar zij had geleden en gezwegen, en eens toen de beproeving haar te sterk dreigde te worden, toen had ze haar geheim en haar lijden uitge stort op het eerste blad van dat boek dat voor haar lag en sinds.hadden die bladen haar zielleleven ingeademd. Ze had er troost uit geput te spreken, al was 't dan ook zwijgend, over een smart, die haar bestaan ondermijnde en die ze nie mand durfde toevertrouwen. Zij had be mind. Maar bij die gedachte scheen het, alsof weder een vlaag van hare vroegere ziels- kwaal Josephine's brein beneveldetoen viel haar oog op den brief harer vriendin. ^Zelfopof^ering,« murmelde zij, blijmoedig geleden smarten niet slechts vergeven, maar trachten te vergeten dat is ook een offer, het is immers mijn vader die het vraagt. Mijn vader, hoe zal ik hem weerzien En opstaande nam ze even als altijd, wanneer zij onder eene sterk bewegende gedachte gebogen werd, de harp in handen. Hare zenuwen trilden en iedere trilling deelde zich mede aan de snaren en loste zich op in woorden. Die woorden waren ongeregeld maar ze waren als een weerkaatsing van haar gemoedsleven. de slachtoffers behooren er twee tot het z.g. roode syndicaateen van hen is Evelin Boal,de secretaris van het Spaansche ver bond van den arbeid, die eenige maanden in de gevangenis had gezeten en juist in vrijheid was gesteld. De gemeenteraad van Barcelona is ook Zondag bijeengekomen om te protesteeren tegen den aanslag, waarbij de burgemeester gewond is en tegen het ongestraft blijven van delicten van sociale orde. Barcelona is niet de eenige plaats in Spanje, waar het onrustig is. Zoo heeft de overheid van Vigo troepen gezonden naar het eiland Ons, aan den ingang van de baai van Pontevedra, om de orde te herstellen onder de oproerige bewoners, die den grond van het eiland, dien zij als boeren bebouwen, onder elkaar verdeeld hadden. De opstandelingen, die goed gewapend zijn, schijnen zich te zullen verzetten. Deze beweging, geheel zonder politieken kant, is zuiver agrarisch en slechts tegen den eigenaar van het eiland gericht. BUITENLAND. massa vergiftiging. Het »Laatste Nieuws* meldt 't volgende omtrent een massa-vergiftiging te Gent Maandagavond was er heel wat beroering in een deel der volkrijke 3e wijk. Een vijftal geneesheeren waren druk in de weer met het verzorgen van personen, die alle kenteekenen van vergiftiging vertoonden. Gansche gezinnen der Roode Lijvekensstraat, Berouwstraat, Chartreuzenlaan, Tolhuislaan, enz. waren plots ongesteld geworden. Ze leden aan erge maagkrampen, gevolgd door brakingen. Bij andere patiënten nam men vlekken in het aangezicht en op het lichaam waar. Dank zij de krachtdadige maat regelen door de geneesheeren getroffen, zijn er tot hiertoe geen sterfgevallen te betreuren, In sommige huizen zijn thans vier tot vijf personen bedlegerig. Het in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat al deze personen ongesteld werden na het eten van gehakt vleesch gekocht bij een vleeschhouwer der wijk, zekere J. V. Maan dagavond werd een hoeveelheid vleesch bij hem in beslag genomen. De politie heeft reeds een 60-tal klachten ontvangen. o Een gezonde streek. Uit Macon wordt bericht, dat de bewo ners van Champforgueuil met een feest in de openlucht den honderdsten verjaardag Nog een stonde nog een stonde, En het leven is voorbij Voor de diepste zielewonde Bieden de englen artsenij. Maar eerst moet de strijd gestreden, In dat pijnlijk levensuur, Kalm blijmoedig voortgetreden Onder 't blaakrend hemelvuur. Tusschen doorn- en distelpaden, Leidt een lichtbaan hemel waart, Maar wie ooit dat spoor betraden, Waren engelen ook op aard. Hemelstarre, gloei en schitter, Ach mijn oog bereikt u nooit 'k Ben zoo zwak, mijn kelk is bitter, Smart, het kleed dat mij omplooit. Neen, 'k wil strijden, lijden, leven, Voor de menschheid en voor God 'k Wil, hoe zwak, naar 't hoogste streven, Liefde biên voor haat en spot Vriendschap, blijf, blijf my ter zijde. Vader kom toch, 'k roep u, keer, Dat ik u mijn zorgen wijde Zij wilde voortgaan, daar klonk eensklaps naast haar een bewogen mannenstem »hier ben ik Josephine, hier is uw vader.* »Vader kreet Josephine en ze ware neergevallen, had een krachtige hand haar niet gesteund. De vreemde bezoeker, dien wij nu als Josephine's vader leeren kennen, was een man van middelbare jaren, zijn gloeiend fonkelend oog zou hem een jeudiger aan zien hebben gegeven, had niet strenge ernst DRAAGT van mevrouw Calandre, die in 4821 in in de gemeente geboren is, gevierd hebben. Het oude vrouwtje heeft zelf het bal ge opend, en tot de dansers, die veel succes hadden, behoorde een danseresse van 97 jaar en een heertje van 94, die van ganscher harte van het vroolijke feest genoten, niet het minst door vooruitzicht zeker, dat het over enkele jaren hun beurt zou zijn om hoofdpersoon van een zelfde feest te zijn. Groote hotelbrand te Glasgow. Een van de meest bekende hotels van Glasgow, de Moffat Hydro is totaal afge brand. Er waren 80 gasten, die in allerijl in nachttoilet moesten vluchten met achter lating van al hun kostbaarheden. Een ka mermeisje verloor haar spaarpenningen, welke zij in 46 jaar bijeengebracht had. o Naar uit New-York wordt gemeld, is in het huis van afgevaardigden een wets voorstel ingediend, waarbij bepaald wordt, dat vrouwen die in het openbaar rooken, een boete tot een bedrag van in Hol- landsch geld uitgedrukt 60 gulden op- loopen. Bij recidive kan voor elke sigaret, die door de delinquente gerookt wordt, niet minder dan 300 gulden boete geëischt worden. De eigenaar eener openbare inrichting, waar door vrouwen gerookt wordt zal in dezelfde mate strafbaar zijn als de rookende dames. of overdenking, mogelijk ook harde onder vinding, rimpels door zijn voorhoofd getrok ken. Een zware knevel, die een paar rijen sneeuwwitte tanden overschaduwde, gat een krijgshaftige, ja soms vreeswekkende uitdrukking aan zijn gelaat. Nu echter had dat gelaat zijn strakken plooi verloren en in het donker oog, dat met liefde op de brooze en bevallige gedaante der half- bezwijmde dochter rustte, blonk een traan. Juist het beeld harer moeder,* mom pelde hij, »en veel moet zij hebben geleden, en toch,* ging hij op luider toon voort, toen hij zag dat Josephine een weinig van hare ontroering was hersteld, atoch, lief dierbaar kind, heb ik niet vroeger tot u kunnen komen mijn eer, mijne beginselen hebben mij lang verwijderd gehouden van die oorden, waar ik met mijn geest ver toefde. Uwe moeder,* ging hij voort met zachte stem, »heeft veel smarten doorge staan, heeft zij u nooit van mij gesproken «Moeder moet vaak aan u hebben ge dacht, want dikwijls verraste ik haar met een medaillon in de hand en een traan in het oog. Dat medaillon zeker uw portret, rust thans met haar in het graf. Op haar sterfbed, ze is nu reeds vijf jaar niet meer heeft zy nog met de innigste genegenheid en droefheid van u gesproken, en (Wordt vervolgd.) veor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1