Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. Een gezwel voorhoofd i Vughterstraat 19. 's-BOSCH. HOOFDPUN 1771—1921. aan het TELEFOON 715. Voor Hölz de doodstraf geëischt. Berlijn, 22 Juni. Het O. M. in het Hölz-proces sprak heden zijn eisch uit. Na een pleidooi van twee uren eischte het O. M. tegen beklaagde Hölz, wegens moord, misdrijf tegen de wet op ontploffende stof fen, hoogverraad en een heele reeks andere misdaden en misdrijven de doodstraf, le venslange tuchthuisstraf en levenslang ver lies van burgerrechten. verdwijnt binnen een kwartier BINNENLAND. Een onjuiste belastingaangifte. Maandag is voor het Amsterdamsche gerechtshof voortgezet de zaak tegen Th. M. v. D. uit Zeist, wien ten laste was gelegd, dat hij zijn biljet voor de Rijks inkomstenbelasting en voor de Oorlogs- winstbelasting 1917 1918 te laag had ingevuld. De advocaat-generaal eischte voor de beide feiten 6 maanden gevangenisstraf. o De moord te Boxtel. Twintig jaar geëischt. 's Hertogenbosch, 21 Juni. Heden stond de 43-jarige A. W., wonende te Boxtel, terecht voor de rechtbank. Hij was be klaagd ter zake, dat hij op of omstreeks 1 Februari 1920 te Boxtel opzettelijk P. W. v. d. Broek heeft gedood, door op hem op korten afstand een met scherp geladen geweer af te schieten, bovendien had hij G. v. d. Broek door een geweer schot levensgevaarlijke verwondingen toe gebracht. Het O. M, achte bewezen, dat bek), schuldig is aan doodslag en poging tot doodslag en vroeg deswege een ver oordeeling tot een gevangenisstraf van twintig jaar. Een sympathieke instelling. Een prentbriefkaart bracht ons het portret van het Protestantsche Ziekenhuis te 's Hertogenbosch. Welk een mooi, flink gebouw 1 Zijn slijl onderscheidt zich gunstig van den vervelenden stijl der meeste zie kenhuizen. Aan de Dommel teekent zijn levendig silhouet zich af tegen het geboomte de omgeving lijkt wel zeer geschikt voor zieken en herstellenden. Het voortbestaan van deze mooie instel ling wordt bedreigd. Het bestuur waartoe behooren ds. C. H. Hagen, Ned. Herv, Pred. te Den Bosch, mevr. S. Suyling- Sluiter, lid van Prov, Staten van Noord- Brabant en voorts vertegenwoordigers van alle richtingen van vrijzinnig tot gereferm., had reeds gemeend tot verkoop van het gebouw te moeten overgaan, maar voor deze wanhoopsdaad werd het behoed door het prachtig enthousiasme der Protestantsche ingezetenen van 's Hertogenbosch die een het betrekkelijk kleine groepje in aan merking genomen zeer aanzienlijk bedrag als jaarlijksche bijdrage hebben toegezegd. Daaronder zijn van eenvoudige arbeiders bijdragen van 10 en 25, ja ver schillende van 50 cent per week. (N. v. d. D.) Op de Maandag te Beusichem gehouden paardenmarkt waren aangevoerd ruim 1000 stuks. De prijzen liepen voor luxe-paarden van f 1000 tot f1250, voor werkpaarden van f500 tot f 800, voer hitten van f 190 tot f500. Er was een vlugge handel. Aanwezig waren Duitsche, Fransche en Zwitsersche kooplui, waardoor veel paarden werden verkocht. o Had je me maar opgeiondeu. Had-je-me-maar, die op 8 Juli voor pet kantongerecht te Amsterdam terechtstónd wegens openbare dronkenschap gepleegd bij derde herhaling, is door den kanton rechter Mr. Jhr. J. B. Hilterman veroordeeld tot een hechtenisstraf van drie weken eD opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. De Kabinetscrisis. Den Haag 23 Juni. De tijdelijke voor zitter van den ministerraad heeft bij schrij ven van 20 dezer, naar aanleiding van de uitnoodiging van H. M. de Koningin aan de ministers, om zich te blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mo gelijk van de loopende zaken, aan den voorzitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat het kabinet prijs stelt op behandeling van wetsontwerpen, welke reeds zoo ver zijn gevorderd, dat zij de Eerste Kamer hebben bereikt. Zoete attentie. Een echtpaar in de gemeente Hasker- land, dat zijn zilveren bruiloft herdacht, ontving ruim 60 taarten cadeau. o 65 jaar getrouwd. Te Anna-Paulowna (N. H.), vierde het echtpaar C. Hoep en M. Blom, de 65- jarige echtvereeniging. o Laag water. In Friesland is de waterstand zoo laag, dat in tal van wijken niet met geladen vaartuigen gevaren kan worden, de boeren, die per praam hun hooi naar de boerderij moeten vervoeren ondervinden daarvan groo- ten last. De waterstand is gemiddeld 14 centi meter beneden zomerpeil. o De Ex-keiier. Naar wij in de «Deutsche Allgemeine Zeitung« lezen, verluidt uit Doorn, dat de door den keizer aangekochte villa »Mat- hilde« in de nabijheid van het huis Doorn óf voor den kroonprins óf voor het Bruns- wijksche hertogspaar bestemd is. Het zou de wensch der overleden keizerin zijn ge weest, dat de kroonprins of de dochter der keizerin zich in de nabijheid van den keizer zouden vestigen, om diens eenzaam heid te verzachten. De diefstal by de Ned.-Imlische Handelsbank. Men zal zich herinneren, dat enkele maanden geleden ten nadeele van de Neder- laridsche Handelsbank een bedrag van onge veer f 50.000 is ontvreemd. In verband daarmee waren vijf mannen gearresteerd. Een van hen, Piet Brisée, wist te ontsnap pen, doch is onlangs weer gepakt te 's-Gravenhage. Hij zit thans in het Huis van Bewaring en heeft daar o.a. medege deeld, dat van den buit heeft medegepro- fi'teerd een chauffeur, Sjoerd Schipper, die f 5000 zou hebben gekregen. Afgaande op de aanwijzingen van Brisée is de politie er thans in geslaagd ook dezen zesden medeplichtige aan den g^ooten bankdiefstal te arresteeren. Hy is ter beschikking van de justitie gesteld. (Hbld.) ter grootte van een rijksdaalder, ver oorzaakte den Heer D. SCHUT te Ranum ondragelijke pijn. Na aan wending van de OPRECHTE WINSUMER ZALF was het gezwel binnen 3 dagen geheel ge nezen. Gezwellen en wonden van allerlei aard, zwerende borsten, open beenen en brandwonden genezen volkomen door Oprechte Winsn- mer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Woensdag 22 Juni nm. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Klokslag acht uur opent de Voorzitter de vergadering en worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten waarbij de goedkeuring wordt bericht van de wijziging der hondenbelasting. b. Idem wijziging Politieverordening. c. Idem van de opnieuw van kracht verklaarde verordeningen. d. Idem wijziging reglement der Gods huizen. e. Een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim dat de Heer J. H. Verhoeven tot voorzitter en de Heer W. Wijnen tot secretaris dezer commissie zijn herbenoemd, en dat tot plaatsvervan gers zijn herbenoemd de Heeren W. F. H lwig en J. Carpay. f. Verslag 1920 commissie tot wering van schoolverzuim. g. Besluit Ged. Staten goedkeuring verkoop perceel grond aan de gemeente Oudheusden. h. Verslag van de Nuts-Avondteeken- school cursus 192021. i. Bericht van Ged. Staten dat er naar aanleiding van het bezwaarschrift ingediend door J. Buijs, geen termen zijn gevonden zijn aanslag in den II. O. te verminderen. De stukken a tot en met i worden aan genomen voor kennisgeving, terwijl f en h voor de leden ter inzage worden gelegd. j. Een schrijven van de Directie der Holl. Buurtspoorwegen waarin deze bericht dat zij de verleende subsidie wil aanvaar- nen en het verdere tekort 1919 voor hare rekening zal nemen onder voorwaarde dat voor 1920 eenzelfde subsidie zal worden toegestaan. Op voorstel van B. en W. wordt het eerste gedeelte van dit schrijven aangeno men voor kennisgeving, terwijl wat het 2e gedeelte betreft eerst zal worden afge wacht welk besluit Prov. Staten zullen nemen omtrent eene subsidie voor 1920, waarna eerst dan de Raad hierover eene beslissing zal nemen. Verzoek firma Wagenberg-Festen te Vlijmen tot onderhandsche verkoop gem. grond. Genoemde firma, tegenwoordige eigenares van de voormalige conservenfabriek, ver zoekt den koopprijs te mogen weten van den grond waarop de fabriek staat en die bij haar in erfpacht is, met het gedeelte grond dat tot heden bij de fabriek in huur is geweest. B. en W. stellen voor den aangevraag- den grond aan de firma aj te staan voor f4000.het gedeelte waarop de fabriek staat is groot 39 aren 80 c.A., het overige gedeelte 39 aren 30 c.A., van dit laatste zouden B. en W. echter het gedeelte tegenover de aanlegplaats over eene lengte van 45 meter uitloopende op een punt nabij de Wijksche poort willen reserveeren, om, zoo later daar eene bergloods gezet zou moeten worden ook de beschikking over den grond te hebben. De opbrengst van de erfpacht bedroeg tot heden per jaar f 120.terwijl de huur van het andere perceeltje f 75.bedroeg. De heer de Haan vraagt hoe het staat met een slachthuis, dat hier gebouwd zou moeten worden, zooals de Voorzitter vroeger eens heeft medegedeeld. Met het oog daarop zou spreker het perceel vanaf de Conservenfabriek tot de Wijksche poort geheel willen reserveeren, een geschikter terrein aan tram en rivier gelegen bestaat er niet voor een dergelijk gebouw. De Voorzitter erkent, dat het terrein voor dit doel zeer geschikt zou zijn, hoe het echter met het slachthuis staat, daar over kan spreker ook niets mededeelen. Eerst was er sprake van, dat de wet in werking zou treden met 1 Jan.'21, daarna met 1 Sept. '21. Dat dit laatste zal gebeuren daarvan is ook geen sprake meer. Men schijnt met de uitvoering ervan niet veel haast te hebben. De Voorzitter stelt daarop voor het ter rein waarop de Conservenfabriek gebouwd is aan de firma v. Wagenberg-Festen af te staan voor de som van f2500.en het overige gedeelte, waarover de firma toch jaarlijks de beschikking wordt ver leend, voorloopig niet te verkoopen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel Directie gasfabriek wijziging concessievoorwaarden. Naar aanleiding van het laatste gesprek dat de Directie der gasfabriek met den Burgemeester had, richt zij zich thans schriftelijk tot den Raad. De Directie is volgens dit schrijven van oordeel, dat het bestaande contract niet langer is te handhaven, en zij aan de hand van de jurisprudentie van den laatsten tijd ook niet langer daaraan gebonden is. Eerstens stelde zij voor dat de Prov. Noord br. Electr. Maatschappij de fabriek zou overnemen en Heusden dan van gas en electriciteit zou voorzien. De P.N.E.M. was hiertoe echter niet bereid. Ten tweede is zij bereid de fabriek tegen aannemelijke voorwaarden over te doen aan de gemeente. Ten derde stelt zij voor nieuwe voor waarden te maken zonder bepaling van den gasprijs, want wordt dit voorstel aangeno men, en wordt de voortzetting van het bedrijf daarmede verzekerd, dan moeten belangrijke wijzigingen en verbeteringen der fabriek worden aangebracht. Tevens zou de Directie het recht aan zich willen houden om het contract met zes maanden op te zeggen. Verder is de Directie bereid, tot elk redelijk voorstel, dat de voortzetting der fabriek ten doel heeft, mede te werken. B. en W. hebben de zaak overwogen en zijn van meening, dat zij niet het voor stel mogen doen om de fabriek over te nemen. Zij zouden den Raad in overwe ging willen geven een nieuwe overeen komst aan te gaan. Hoewel zij echter ook ten volle overtuigd zijn, dat de gasprijs volgens het bestaande contract niet is te handhaven, is het college toch van mee ning dat de vaststelling van de gasprijs niet eenzijdig aan de Directie mag worden overgelaten en deze in onderling overleg met het gemeentebestuur moet geschieden. Tevens kunnen B. en W. niet accoord gaan met de opzeggingstermijn van 6 maanden alleen van de zijde der Directie. Zij zouden deze wederzijdsch willen stellen op een jaar. Mijnheer de Haan vindt het standpunt der fabriek als zou zij niet langer aan het contract gebonden zijn onjuist, naar zijne meening is zij daardoor zeer zeker gebon den. Spreker heeft er echter geen be zwaar tegen dat de prijzen van het contract herzien worden. Hij vindt de opzeg gingstermijn van 6 maanden te kort en meent dat bij de vaststelling van den gas prijs rekening gehouden dient te worden met de kolenclausule, welke prijzen elk jaar moeten herzien worden, ook zou spr. in het nieuwe contract de strafbepaling gehandhaafd willen zien, levert de fabriek dus geen gas dan valt zij in de vast gestelde boete. De "Voorzitter kan zich heel goed met het gesprokene van de heer De Haan vereenigen, indien de Raad hiermede ook accoord gaat en men het dus over de hoofdpunten eens is, dan kunnen de bijzon derheden nader worden geregeld. Met algemeene stemmen wordt besloten de Directie der gasfabriek in den aange geven geest te berichten. Bespreking gasprijs. De Voorzitter zegt, dat in een vorige vergadering was bepaald, dat de prijs van 18 ets. per M8. zou gelden tot 1 Mei en dat dan overwogen zou worden of een andere prijs vastgesteld zou kunnen worden. B, en "W. hebben over deze kwestie een wijdloopige correspondentie met de Directie der gasfabriek gevoerd, doch deze blijft er bij, dat het hun onmogelijk is voor minder dan 18 ets. in deze gemeente gas te leveren. Nu is vergelijking met een fabriek die van gemeentewege wordt geexploiteerd zeer moeilijk, omdat de eene gemeente geld zal willen toegeven en een andere met de exploitatie zal willen verdienen, daarvoor zijn inlichtingen gevraagd bij de gasfabriek te Maarssen, een plaats van 2 k 3 duizend zielen, een gemeente dus ongeveer zoo groot als Heusden, de gasprijs bleek daar 17 ets. voor gewoon en 18 ets. voor muntgas te bedragen. De Directie dit mede ge deeld, berichtte, dat de vergelijking met Maarssen niet opgaat, daar toch bedraagt de gasafgifte 300.000 M8. en te Heusden slecht 127.000 M8. per jaar, zij blijft bij hare bewering dat zelfs met 18 ets. het gas nog met verlies geleverd moet worden, desgewenscht wil zij een accountants onder zoek toestaan. Mijnheer de Haan meent dat zoo de argumenten waar zijn, er niets aan te doen is en de gasprijs 18 ets. moet blijven, de fabriek moet kunnen leveren. De Voorzitter meent dat het prijs ver schil voor de ingezetenen niet zoo'n groot bezwaar is, wel kwam B. en W. 18 ets. met het oog op de kolenprijzen hoog voor, te meer nu de dure kolen zijn opgebruikt en vanaf 1 Mei gas geleverd wordt van goedkoope kolen. Spr. zou echter naar aan leiding van de argumenten der Directie voor willen stellen de gasprijs tot 1 October te bepalen op 18 ets per M8. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Mijnheer de Moll meent, dat hij over de maand Mei ook 20 ets per M8 heeft be taald. De Voorzitter zegt dat dit kan zijn, doch dat het eene vergissing der Directie is geweest, de kwitanties waren reeds ge deeltelijk gepresenteerd voor Spr. het ter oore kwam. Direct heeft hij zich tot de Directie gewend, die hare fout erkende en beloofde het te veel betaalde op de eerst volgende kwitantie in vermindering te zullen brengen. Spr. heeft er ook op aangedrongen dat in 't vervolg op de kwitantie de een heidsprijs wordt vermeld, de ingezeten kun nen dan beter zien of ze te veel betalen. Benoeming lid Godshuizen. Door het overlijden van den heer P. L. Honcoop is een vacature ontstaan in het Bestuur der Godshuizen. De aanbevelings lijst bevat de namen der heeren N. Ver meulen en S. Schreuders. Bij de stemming verkreeg de heer Vermeulen 6 en de heer Schreuders 1 stem, zoodat de eerste is gekozen. Rekening en begrooting Gezondheids commissie. Door de Gezondheidscommissie is de rekening 1920 ingezonden. Deze geeft een ontvangst aan van f2321.52| en een uitgaaf van f 2372.43, sluit alzoo met een nadeelig slot van f 50.91 J. De heer de Haan meent, dat de bepaling bestaat, dat bij iedere woning een privaat moet zijn. Het is wel iets wat niet aan de orde is, doch spr. wil er toch even de aandacht op vestigen, omdat er in deze gemeente verschillende gevallen zijn die niet aan deze bepaling voldoen. De Voorzitter zeg dat dit juist is, dat echter van lieverlede deze bepaling zal worden toegepast. B. en W, krijgen binnenkort van de Gezondheidscommissie een voorstel om de bepaling toe te passen op een vijftal woningen aan de Water poort, waarvoor tot heden slechts één privaat beschikbaar was. De eigenares zal verplicht worden, bij elke woning een privaat te doen bouwen. Op de begrooting der Gezondheids commissie voor 1922 is voor Heusden, als aandeel in de kosten, een bedrag uitge trokken van t 91.53. Rekening en begrooting worden hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Wijziging gemeente-begrooting 1921. Enkele postjes dezer begrooting zijn met een klein bedrag overschreden en dienen verhoogd te worden. Tevens moet nog een post van f 2000.worden uitgetrokken voor de toegestane subsidie aan den tram. De gevraagde machtiging, om de posten te verhoogen en de bedoelde post op de begrooting te brengen, wordt met alge meene stemmen verleend. Bij de rondvraag merkt de heer de Mol op, dat de rioleering in de Drie Trompet- teristraat veel te wenschen overlaat en de ingezetene Couwenbergh zijn water niet kan kwijt raken. De Voorzitter zegt, dat de toestand daar aan B. en W. bekend is, dat het water van Couwenbergh echter van zijn eigen erf komt, zoodat hij zelf ook voor een zinkputje diende te zorgen. Met wat goeden wil is het water daar best weg te krijgen. Couwenbergh deed geen moeite om zijn goot schoon te maken om op die manier meer pressie op het gemeentebestuur uit te oefenen. Nu kras is opgetreden wordt* de goot wel schoongemaakt evengoed als vroeger. Spr. wil de moeilijkheid daar wel erken nen, doch er een riooleering aan te leggen is ook niet zoo eenvoudig en met het oog op de kosten is dit achterwege gelaten. Zoodra de financiën der gemeente zulks toelaten zal met het aanleggen worden begonnen. De heer Moll vestigt ook nog de aandacht op den toestand in de Zuster- steeg, die ook veel te wenschen overlaat. De Voorzitter zegt dat daar riooleering is, zoo de toestand dus niet goed is, dan ligt het daaraan, dat de menschen niet medewerken om de riooleering in orde te houden. Alle mogelijke zaken worden er in geworpen en daardoor ontstaat ver stopping. De heer H. Verhoeven zou de rioolbuizen zoo groot mogelijk willen nemen, om ver stopping zooveel mogelijk tegen te gaan. De Voorzitter is van meening dat de tegenwoordige buizen groot genoeg zijn, zoo de aangeslotenen maar mede werken om ze in orde te houden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de Vergadering. Op Zaterdag 2 Juli zal het 150 jaar geleden zijn, dat de „Provinciale Noord-Brabantsche en 's-Hertogen- bossche Courant" werd opgericht, welk feit op Zondag 3 Juli a. s. feestelijk zal worden herdacht. fa. fllph- höpsch rï/y- bij tpot roker 60 if en droQ/iten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2