De moord te Capelle-Brouck. In verband met de vreeselijke misdaad te Capelle-Brouck wordt nader gemeld, dat thans het lijk van den vermoorden boer Mayeux is gevonden. Het was door den voorzoon Sidonic Mayeux in een vijvertje te Looberghe geworpen, en dus niet, zoo als de boerin beweerd had, verbrand. De zoon is gearresteerd hij bekende het lijk op verzoek van zijn moeder in het moeras te hebben verborgen. De boerin en de knecht, Vandenaebie, zijn met het lijk geconfronteerd. Zij volharden bij hun vroegere houding en geven elkaar de schuld van de misdaad. De zoon schijnt aan den moord zelf onschuldig te zijn. o Noodweer in Frankrijk. Uit verschillende deelen van Zuid- en Midden-Frankrijk worden hevige regenbuien en stormen gemeld. In Haute-Loire Allier en Puys de Dome is veel schade aange richt door hagel en onweer. Een groot gedeelte der stad Toulouse staat onder water, waardoor het verkeer grootendeels is stilgelegd. De Duitsche oorlogsmisdadigers, In het proces StengerCrusius voor het »Reichsgerichtc werden de getuigenverkla ringen gesloten. Het O. M. eischte na een pleidooi van anderhalf uur tegen den gepensioneerden majoor Crusius onder het aannemen van verzachtende omstandig heden, een gevangenisstraf van twee en een half jaar. Het vermogen van Andrew Carnegie. Volgens officieelè cijfers bedraagt het vermogen van Andrew Carnegie meer dan 54 milliard gulden. Voor liefdadige doel einden heeft hy meer dan 850 millioen weggegeven. Op zijn pensioenlijst komen meer dan 400 personen voor, onder wie eenige oud-collega's uit den tijd toen hij nog spoorweg-telegrafist was, en vele em ployes bij het gedeelte van den Penn sylvania spoorweg, dat door Carnegie aan gelegd werd. o ie Iersche kwestie. De Valera en Arthur Griffith hebben vergaderd met de vier unionisten van Zuid- Ierland in het stadhuis te Dublin. Officieel wordt gemeld, dat van gedachten gewisseld is en zekere overeenstemming is bereikt, waarna de conferentie verdaagd is tot Vrijdag. Een Schoener met man en muis vergaan. De Duinkerkensche schoener »Islandaise« is man en muis in de IJslandsche zeeën vergaan. Het vaartuig stond onder commando van den gezagvoerdeer Legrand en de beman ning was twintig koppen sterk. BINNENLAND. Youwt uw zilverbons open! Bedriegelijke gelijkenis. Amsterdam, 1 Juli. Gedurende de laatste weken is in Nederland een betrekkelijk groot aantal Indische muntbiljetten van één Gulden in omloop, die in opgevouwen toe stand bedrieglijk veel gelijken op onze Ne- derlandsche zilverbons van een rijksdaalder. De grootte is gelijk, evenals de kleuren combinatie van geel en blauw die den rand vormt. Ook de achterzijde, oppervlakkig beschouwd, komt wat indeeling en kleur betreft overeen met onze rijksdaalderbons. Alleen vermelden de vier hoeken het cijfer 1 inplaats van 2.50. Het opschrift aan de voorzijde luidt echter in zwarte letters NEDERLANDSCH 1NDIÉ MUNTBILJET. GROOT ÉÉN GULDEN. Een geheime jeneverstokery. In het pand Reinwardtstraat hoek Linnaeusstraat 3 hoog te Amsterdam is een installatie van een geheime branderij ontdekt. In beslag genomen werden behalve de aanwezige in gebruik zijnde toestellen, vijf fusten gedistilleerd. Naar den Belg, die zich aan genoemd adres niet meer heeft vertoond, wordt gezocht. De gestoieu wissels. Met de arrestatie van de beide mannen Schreve en Pools, die Vrijdag uit Akkrum naar Amsterdam zijn overgebracht in ver band met den diefstel van een brief met wissels, blijkt de politie, schrijft het Hbld. een^goede vangst terhebben gedaan. Schreve schijnt wel {de hoofdschuldige te zijn. Hij heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd. Het is nu gebleken, dat Schreve zich aan deze praktijken schuldig maakte. Hij schijnt de kennisgevingen uit de bussen te hebben gehengeld en Pools hielp hem daarbij. Voorst had hij de medewerking van een zekeren Bloemendaal, die al eerder in Rot terdam was gearresteerd. Door middel van valsche handteekeningen werden de brieven afgehaald. De mannen hebben hun bedrijf* zoo wel hier te lande als in België uitgeoefend. Schreve heeft zich ook aan andere mis drijven schuldig gemaakt, o.a. heeft hij valsche chèques ter inning aangeboden. Heel wat gevallen van verdwenen gelden en valsche chèques, welke tot nu toe on opgehelderd bleven, moeten op rekening van Schreve en zijn makkers worden gesteld. Volksiangdag. Te Utrecht zal 12 dezer een nationale volkszangdag plaats hebben, waaraan 400 kinderen zullen deelnemen. Den avond te voren is .er bespeling van het klokkenspel in den Domtoren, den vol genden ochtend opent de genie-muziek de volkszangbetooging en des avonds isergroote zanguitvoering in het Wilhelminapark onder leiding van den heer G. H. Goossers met begeleiding door de genie-kapel. Na afloop der uitvoering zal een omgang door de stad plaats vinden. Do droogte. De langdurige droogte, die een ware ramp dreigt te worden voor onze streken, noopt Z. D. H. den Bisschop Mgr. Diepen zijn dierbare diocesanen uit te noodigen niet alleen door persoonlijk maar door open baar en gemeenschappelijk gebed hun toe vlucht te nemen tot den Almachtigeri en Barmhartigen God, die in Zijne goedheid aan onze zwakke gebeden een genadig oor moge verleenen en ons andermaal moge helpen in onze geestelijke en stoffelijke nooden. Prov. ct. o Relleltjcs te Haarlem. Zondagmiddag had te Haarlem een pro testmeeting plaats in verband met de zaak Groenendaal. Na afloop, toen de meeting- gangers, ondanks verbod van de politie, tot demonstreeren overgingen kwam het tot een treffen, waarbij eenige personen gewond werden en eenige arrestaties plaats hadden. Gedurende eenige uren werden enkele straten door de politie afgezet. De Wichelroede. Men schijft uit Winterswijk aan het »Hbd.« De groote langdurige droogte baart den veehouders hoe langer hoe meer zorg. Een landbouwer te Woold bij Winterswijk heeft nu een Duitschen wichelroedelooper te hulp geroepen, wiens roede uit twee wilgentak- ken bestond. Op een plaats, aan den looper onbekend, was een put, waarvan de aanwezigheid niet bekend kon zijn. Toen de man daar boven stond, ging de roede direct naar beneden. In een weiland vlak bij het huis, wees de roede ook een water ader aan. Men begon de juistheid hiervan te onderzoeken en inderdaad vond men water. De nieuwe put bevat geregeld circa 5 voet water. Ook een landbouwer te Miste liet ge noemden Duitscher op zijn land een onder zoek instellen. Hier werd ook een water ader aangewezen en gevonden. Voor veehouders in dezen tijd van wa- terschaarschte zeker een gelukkige uitkomst Het bouwen goedkeoper. De »N. R. Ct.o: vertelt, dat een alcoof- woning, die in 't begin van dit jaar voor f 5500 kon worden gebouwd, thans slechts f 4500 behoeft te kosten. o Vroeg aan den leg. Als een bijzondere merkwaaardigheid, vermeldt het Huisgezin dat op haar bureau werden getoond eieren van kuikens, die nog slechts drie en een halve maand oud waren. Zoo iets komt zeker zeer zelden voor. o Verbrand. Zondag kwam een 5-jarig meisje B. v. d. W., wonende Fahrenheitstraat 263, te 's Gravenhage, tijdens de afwezigheid der moeder in aanraking met een gastoestel, tengevolge waarvan haar kleeren in brand geraakten. De inmiddels teruggekomen moeder poogde de vlammen te blusschenzij bekwam daarbij zware brandwonden aan armen en handen. Het kind, dat door den Eerste Hulpdienst naar het Ziekenhuis was vervoerd, is kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. Een gezonden eetlust verwekken Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. J. L. Hansen, thans woonachtig te Voorburg, slaagde te 's Hage bij het vergelijkend examen voor Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 15660.32 en terugbetaald f 12249.90. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7000. Andel. Van de 12 ingeschrevenen der militielichting 1922, dezer gemeente, zijn door den keuringsraad 4 ongeschikt verklaard voor den militairen dienst. Op 12 Juli .a.s. treedt voor deze gemeente in werking de verordening op de keuring van waren, goedgekeurd bij Kon. besluit van 25 Juni 1921. Brakel. Tot onderwijzeres aan de openbare school is mej. Van Maarleveld te Biervliet en tot onderwijzer de heer Noels, tijdelijk onderwyzer aan die school benoemd. Beneden-Langstraat. De hooibouw is grootendeels reeds afgeloopen en had een gunstig verloop. De opbrengst was echter zelfs niet middelmatig vandaar reeds de hooge prijzen." Voor het nieuwe hooi besteedt men f 25 d f 30 per 500 K.G. Capelle. Onze dorpsgenoot den heer P. L. van Campen legde met gunstig gevolg het examen voor rijksambtenaar bij de Directe belastingen af. Tot sub ontvanger van 's Rjjks di recte belastingen in deze gemeente is be noemd de heer Adr. van Beek, brievengaarder. Het eerste elftal onzer voetbal ver- eeniging Excelsior nam jl. Zondag deel aan de eindwedstrijden van den serie wedstrijd, uitgeschreven door de voetbalvereeniging Juliana te Baardwijk. In de finale speelden de Capelsche geel-zwarten tegen het eerste elftal van S.V.V. uit Sprang (Kampioen harer afdeeling). Na een schitterend ge speelden wedstrijd, die uitmuntte door goed samenspel en het goed verstaan der spelers onderling, wisten de geel-zwarten een wel verdiende 41 overwinning te behalen, waardoor zij zich in de demi-finale geplaatst zagen tegen het sterke V.V.O. uit Vlijmen. Deze wedstryd waarin van beide zijden flink gespeeld werd verloor Excelsior met 40, zoodat haar den tweeden prijs, een zilveren lauwertak, werd toegekend. Drnnen. Veiling 2 Juli n.m. 4 uur. Frambozen 85 cent per K.G. Zwarte bessen 107109 3 Roode bessen 29 Aardbeien 1049 Doperwten 18J Krombekken 2124 d Peulen - 2635 Tuinboonen 9jÏOJ Bloemkool 4£16J y> stuk Komkommers 5J14 Meloenen 93 's Gravenmoer. Bij de Gereformeerde Kerk alhier is als herder en leeraar be roepen de heer A. Ringnalda, candidaat te 's Gravenhage. Naar men verneemt is het leggen der buisleiding voor de waterleiding-maat schappij »Noord- West- Brabant* aan de heeren Nerrings en Van Gent alhier en Rassenberg-Schelkens te Oosterhout en Dongen opgedragen. Meeuwen. Door de Afd. Noordbra- bant der Nat. Vereen, tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland is voor het groot concours-hippiq'ie alhier voor de af deeling Stamboekmerriën een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Dezer dagen viel alhier een jon getje van S. in een boordevollen boezem met water. De knaap, R. de Joode zag dit en sprong onmiddellijk ook te water, bracht hem op het droge en redde alzoo den jongen van een wissen dood. Zeer zeker een moedige prestatie voor een pas 11-jarige knaap. Raamsdonksveer. Dhr. Rietveld al hier ontving een benoeming tot onderwyzer aan een Chr. School te Arnhem en nam die benoeming aan. Gedurende de maand Juni werd aan het Postkantoor Raamsdonksveer c.s. terugbetaald f 18563.23 terwijl de inleg f 16477.29 bedraagt. Naar ons medegedeeld werd hebben de bewoners van de Steenstraat aan den Raad een adres gericht, waarin gevraagd wordt genoemde straat te laten verbeteren. Gedurende de maand Juni passeerden totaal 1154 op- en afvarenden zeilschepen en stoombooten de Rolbrug. De gezamen lijke inhoud bedroeg 111891 scheepston. Sprang. Jl. Zondag kwamen in de »gevaarlijke bocht* alhier 2 fietsers, door dat één hunner verkeerd uitweek, met el kander in botsing. Één der rijwielen werd totaal in elkander gedrukt. De andere beliep slechts weinig schade. Veen. Dinsdagmorgen werd bij het voederen der beesten de heer L. B. gewaar dat er 6 van zijn al flinke kuikens ont braken. De oude kip was er nog. Ver moedelijk dus het werk van bunsings, die zich de laatste dagen nogal niet onbetuigd laten. Voortaan zal eiken Donderdag 's mor gens ten 11 ure zomertijd veiling gehou den worden van groenten, fruit en aardap pelen. Zie advertentie in dit blad. Well-Ammerzoden. Alhier werd met ingang van 1 Juli tot onderwijzeres aan de Christelijke school benoemd mej. H. Gerretsen van Gent. Waspik. De leerlingen van de Chr. School, zullen Donderdag a.s. een uitstapje maken naar Scheveningen. Door de steeds aanhoudende droogte heeft de rogge veel te lijden. Op ver schillende plaatsen zijn de korrels ver schrompeld, zoodat we een slechte oogst zullen hebben. Naar we vernemen zal onze Harmonie deelnemen aan het festival te 's Bosch. Woadrichem. Veiling 4 Juli 1921. Aanvoer 65 ILL. aardappelen, prys Schoolmeesters f5.70f650 per H L. Blauwpitten f9.30 f9.60 Zaltbommel, 1 Juli. De heer Lodder, op heden 25 jaar als - opzichter aan 't Polderdistrict, Bommelerwaard boven den Meidijk verbonden, ontving van den Dijk stool als blijk van achting een gouden horloge. Openbare Raadsvergadering van de gemeente ALMKERK, op Dinsdag 28 Juni 1921, nam. 3 uur. Aanwezig de heeren Verschoor, de Jong, Groeneveld, v. d. Wal, v. d. Meijden en Ottevanger. De Voorziter, de Heer A. Verschoor (l.-B.), opent de vergadering en leest het gebed. De Secretaris, de Heer C. J. v. d. Wiel, leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Alvorens aan de x>lrigekomen stukken* te beginnen wordt door een Commissie, bestaande uit de heeren Ottevanger, v. d. Meijden en v. d. Wal, de geloofsbrieven van het nieuwbenoemd Raadslid, den heer A. Middelkoop, nagezien en in orde be vonden. Een schrijven van het Arbeidsbemiddeling- District 's Bosch, waarin zij den Raad mededeelen, verwonderd te zijn dat de kwitantie, betreffende de bijdrage dezer gemeente, groot f 17.38, als geweigerd is teruggezonden. De heer de Jong vindt het niet zooals het behoort, om maar over de gemeentekas te beschikken zonder een Raadsbesluit, Tenslotte wordt door den Raad het betalen hiervan toegestaan. Een schrijven van de Gedep. Staten, waarin zij den Raad mededeelen, kennis te hebben genomen dat de Raad is terug gekomen op het besluit van 30 Nov. j.l., betreffende aansluiting tot het Werkloozen- Besluit 1917, Naar aanleiding hiervan verzoekt dit College den Raad zoo spoedig mogelijk over te gaan, tot het benoemen van een Arbeids-Correspondent. De heer de Jong zou voor deze functie Buchner van Uitwijk den man achten. De heer v. d. Wiel, Secr., doet op merken dat Buchner hier wel goed voor zou zijn, maar voor Gemeente-bode had men hem niet noodig. De heer v. d. Wal zegt, dat er in den regel niet ongunstig over genoemd persoon hier wordt gesproken, maar als het op stemmen aankomt moeten z'em niet. De heer Ottevanger vindt het beste hiervoor sollicitanten op te roepen. De Voorzitter is van meening dat het toch niet makkelijk in orde zal komen en dat is meest de schuld, beweerd spreker, van de »Bonnen«, wordt bedoeld »Orga- nisatie's*. Eindelijk wordt besloten in beginsel f 200 voor salaris voor deze betrekking beschikbaar te stellen, Buchner er eerst over te polsen en hierna sollicitanten op te roepen. Éen schrijven van de bewoners van Uitwijk, Waardhuizen en 't Hoekje, waarin zij den Raad verzoeken, uitvoering te willen geven aan het destijds genomen Raads besluit, betreffende verhooging van de Almbrug. Het is voor adressanten bijzonder schadelijk dat voor het vervoer van hunne producten geen groote vaartuigen de Alm brug kunnen passeeren. De Voorzitter zegt, ik ben er voor, laat het kostte wat 't wil. Verschillende leden zijn van oordeel dat het plaatsen van een ophaalbrug het beste zou zijn. Besloten wordt in overleg te treden met het bestuur van »Alm en Gantel*, terwijl na het opmaken van een begroofing voor deze noodige werkzaamheden over deze zaak nader kan worden beslist. Een schrijven van het Bestuur van de School met den Bijbel alhier, waarin zij den Raad met rede omkleed verzoeken, een bedrag van f 2700 beschikbaar te stellen, voor de verbouwing van genoemde school. De heer de Jong zegt, dat is nog wat anders. Spr. geeft te kennen maar voor zichtig te moeten zijn met de gemeente- firianciën en zou zulke uitgaven maar zoo lang mogelijk tegenhouden. Spr. heeft ook vernomen dat met de bouwing en verbouwing van de scholen in deze gemeente wel 2J ton gemoeid zou zijn. De Secretoris zegt, dat het niet over dreven is. De Voorzitter acht verbouwing van ge noemde schooi noodzakelijk. Spr. geeft de leden in overweging eens bij Marteine te gaan kijken (een onderwijzer van ge noemde school), bedoelende dat deze onder wijzer te veel kinderen in zijn klas heeft. De heer Ottevanger geeft te kennen dat hunnerzijds zooveel mogelijk medewerking moet worden verleend het Bestuur der school heeft de gemeente nog nooit lastig gevallen, zegt spreker-. Besloten wordt door den Raad bedoeld adres aan B. en W. ter prae-advies terug te zenden. Bij de rondvraag vraagt de heer de Jong, of het niet noodig is, de sloot hier bij het Raadhuis een beter aanzien te geven. Spr. is er voor deze sloot te dempen, ook ook zou hij eerst willen weten, of de ge noemde sloot eigendom is van de gemeente. De Voorzitter zegt, hier zoo spoedig mogelijk verandering te zullen brengen. De heer Ottevanger verzoekt den Voor zitter om de waarschuwingsborden, ver meldende de mbximum-snelheid voor motor rijtuigen in deze gemeente geplaatst, te schilderen en er nog eenige bij te plaatsen. Spr. zegt, de politie controleert de snelheid waarmee de bestuurders van motorrijtuigen rijden, waarom gezorgd moet worden, dat de overtreders zich niet kunnen beroepen op de nalatigheid onzerzijds. De Voorzitter verzocht den heer Otte vanger opdracht te willen geven, tot het schilderen van bedoelde borden. Niets meer aan de orde zijnde v e r g e e t de Voorzitter de vergadering te sluiten, waarna de heeren toch maar huiswaarts gaan. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Donderdag 30 Juni v.m. 10 u. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Do veren. Secretaris WelEdel, Heer J. Timmermans. Aanwezig de leden Smits, den Dekker, Timmermans, v. d. Pol en Schreudrrs. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend worden de notulen der vorige vergadering gelezen die daarop onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten wijziging begrooting 1920. b. Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger op 23 Juni. Stukken a en b worden aangenomen voor kennisgeving. c. Schrijven van den heer Verhoeven te Drunen, met opgaaf der kosten her stelling pompen. De totale kosten van herstelling voor de drie pompen zullen f130 bedragen. De Voorzitter vindt de kosten niet te hoog, doch waaruit moeten deze betaald worden. Men kan wel zeggen, de herstel ling moet gebeuren, doch als men met de rekening komt moeten B. en W. ook een bevelschrift afgeven en moet er geld zijn. De heffing van den H. O. is reeds tot 6 pCt. opgevoerd en gebracht op een bedrag van f 8000, verdere opvoering is naar spr. meening niet mogelijk. Wethouder Smits oppert het denkbeeld om de betrokken ingezetenen zelf de pomp te laten repareeren, hij is bereid in de kosten van herstelling der pomp nabij het Raadhuis bij te dragen. De Secretaris meent, dat men daardoor hoe langer hoe meer van den rechten weg afdwaalt en men allen grond voor een ge zonde finantieele verhouding verliest. Hoe moet het met de hoog noodige herstelling

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2