voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4102. Zaterdag 9 Juli de Paradijsvogel GORINCH E De overstelpende drukte in onze Magazijnen levert het afdoende bewijs, dat wij iets buitengewoons bieden. B BEHOORENDE BIJ HET NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van over tollig urinezuur en nierzwakte is steenvor ming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig suc ces bereikt en tal van gevaarlijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvorming. Steenen vormen zich vaak, als het urine zuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, cement- achtige massa vormt, die voortdurend groo- ter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofd pijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Dit genees middel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd af gevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten a f 1.75 per doos. BUITENLAND. Trouwlust in Engeland. Nooit zijn er in Engeland zooveel huwe lijken gesloten als in 1920. Voor den oorlog trouwden er gemiddeld in Engeland en Wales 280.000 paren. Over de 300.000 kwam men maar tweemaal n.l. in 1919 na den oorlog en in 1915 toen de onge huwde mannen het eerst voor den dienst werden opgeroepen en vele daar hals over kop nog trouwden. Maar in 1920 zijn alle records geslagen en zijn er over de 400.000 paren getrouwd. Nu schijnt de trouwlust weer te luwen. o De droogte in Engeland. Een verslaggever van de »DaIy Maik heeft zich tot den leider der Koninklijke Sterrenwacht te Greenwich gewend met de vraag, of deze een verklaring kon geven van de ongekende droogte, welke thans in Engeland heerscht. Doch de sterrenkundige gaf ten antwoord »Voor mij is de droogte een even groot geheim als voor ieder ander. Ik kan er geen verklaring van geven. Er valt geen regen, en dat is alles Ic Overal droogen de rivieren op en ver schroeien korenvelden en weiden. W'anneer er regen valt, dan zijn het slechts een paar droppels. De te velde 6taande oogst dreigt geheel verloren te gaan. Ook de Londensche parken zijn geheel geel geschroeid. De mijnramp te Heme. In de ïHann. Kuriercc vertelt een mijn werker, die de mijnramp medemaakte, en ternauwernood aan de gassen ontsnapt was, zijn wedervaren. Ik was bij de ochtendploeg ingedeeld en werkte op de vierde galerij. Even voordat mijn tijd om was, bevond ik mij juist in de buurt van de remise om leege wagens op te halen. Opeens hoorde ik een doffen korten slag en voordat ik mij rekenschap kon geven van hetgeen er geschiedde, werd ik opgeheven en voortgeslingerd, waarna ik het bewustzijn verloor. Toen ik weer bij bezinning kwam, bemerkte ik een 15-tal meters van de plaats te liggen waar ik gestaan had. Ik hoor mijn ka meraden roepen berg je, berg je. Mijn- gas. Naar beneden, naar de 5e galerij. Wij gingen haastig en zwijgend naar beneden. De ploegbaas kwam ons tege moet. Terug, riep hij. Beneden heerschen dood en verderf. Wij gingen. De ploegbaas riep mij echter toe, dat ik naar beneden moest komen om mee helpen te redden, wat er te redden viel. Waarom juist ik vroeg ik. Ik ben hier nog vreemd. Ik ben hier pas. Je wilt je kameraden toch niet in den steek laten Neen, natuurlijk niet. Wij strompelden voort over steenbrok- ken, gebroken machine-onderdeelen en mijnstutten. Dichtbij hoorden wij steunen. Wij ontdekten een kameraad, half onder steen en hout bedolven. Wij bevrijdden hem en wilden verder gaan. Er kwam ons echter een schachtbaas tegemoet, die, hoewel hij zelf half bedwelmd was, twee bewustelooze kameraden onder den arm voortsleepte. Hij .hield ons terug: Daar is niets meer te redden en de gassen zijn ons op de hielen. Wij waren thans van alle kanten inge sloten door dat helsche gas, dat reeds zijn invloed begon te doen gevoelen. Nergens was een uitweg, nergens kans op redding. Evenals wij, trachtten anderen een uitweg te zoeken voor de toevloeiende gassen, doch nergens slaagden zij daarin. Als er niet spoedig hulp van buiten kwam, waren wij verloren, en zouden een verschrikke- lijken verstikkingsdood sterven. Ergens in een verlaten schacht vonden wij nog een gasvrije plaats. Het was er verschrikkelijk en de lucht was bedompt en onrein, en wij zaten met 48 man in een ruimte, waar wij nauwelijks plaats vonden. Doodstil was 't rondom ons. Die stilte drukte op ons als een loodzware last. Of waren het reeds de gassen Een oude man verbrak de stilte Hoe zou het toch gekomen zijn Wij hebben toch allemaal electrische lampen. Daarop volgde weer een langdurige, angstaanjagende stilte, totdat nogmaals een kameraad begon te spreken 't Is om gek te worden. Na heeft men 't geluk gehad om de ontploffing ongedeerd te overleven, en zullen wij hier nog een ellendigen ver stikkingsdood moeten sterven. De ploegbazen trachten den moed er in te houden en spreken over redding die spoedig komen zal, maar niemand geeft hun antwoord. Wij wachten nu al een uur, een uur, dat een dag schijnt, een week, een eeuwigheid. Langzaam, ge luidloos, geheimzinnig, maar zeker kruipt het gas naderbij als een sluipende slang. Men voelt het niet en ziet het niet, maar wij bemerken een lichte, eerst nauwelijks merkbare, doch voortdurend sterker wor dende brandlucht, het ademen wordt moeilijk en een vreemde moeheid komt over ons. Nu en dan dreigt een onzer in te slapen, doch de anderen schudden hem met geweld wakker, want slapen beteekent den dood. De tijd kruipt om, de gaslucht wordt al sterker en sterker. Ademhalen is nauwelijks meer mogelijk en het aantal slapenden wordt grooter. De ploegbazen trachten hen nog steeds wakker te houden en gaan wankelende van den een naar den ander. Ik ben op het punt te bezwijken doch met een geweldige krachtsinspanning gelukt het mij overeind te komen, en het voor beeld van de ploegbazen te volgen. Dan zinkt een der kameraden neer, een oogen- blik rochelt hij nog, een krampachtige beweging en hij is dood. De eerste van de 48. Wanneer zal cns hetzelfde lot treffen Wie zal de laatste zijn Zeven kameraden stierven zoo. Een hunner, een aardige jongen van een jaar of zeventien, had zich lang dapper gehouden. Stil zat hij neer, stil weende hij, opeens greep het gas hem aan. In dolle begeerte naar een laatsten ademtocht, sprong hij omhoog, hij trok zich de kleeren van het lichaam, en groefde diep met de nagels in de borst, greep zich met de handen naar de keel, die een piepend geluid uitstiet en het was afgeloopen. Och, wat is dat daar? Geluiden, een zwakke lichtschemer, redding in den hoogsten nood voor ons, een veertig ellendige half verstikte wezens die er over zijn gebleven. BINNENLAND. ttechtzaken. De rechtbank te Amsterdam heeft den arts M. Barnstein wegens het uit winst bejag en in de uitoefening van het beroep van geneeskunde in behandeling nemen van vrouwen, veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf met ontzetting uit het beroep van geneeskundige voor den tijd van drie jaar. Yerd wanende heidevelden. Langzaam maar zeker verdwijnen van de Veluwe de onmetelijke heidevelden en wordt dit landsdeel een bijna aaneengesloten dennenboch. De woeste gronden worden meer en meer in cultuur gebracht, door ze te herscheppen in bouwland, maar meer nog door bebossching. Nog pas enkele dagen geleden werd onder Loenen een heideveld ter groote van 30 H.A. afgebrand, nadat eerst met de diepploeg, welke den grond tot 50 c.M. omkeert, een brandvrije strook ter breedte van 10 M. gemaakt was. Dit ploegen geschiedt door zes paarden, welke welke met gelijkmatigeri tred de heuvels beklimmen en er weer afloopen. Het logeetje. Te Vlissingen ontdekten twee alleen wonende dames, dat des nachts een on- genoode gast een bezoek had gebracht aan haar woning. Hij had een ruit verbrijzeld om naar binnen te komen en hij was blijkbaar in alle kamers geweester was echter niets ontvreemd. Bij onderzoek bleek dat in een ledikant, dat op zolder stond, een man in diepen slaap te liggen. De politie, die ter hulp was geroepen, bemerkte, dat het een marinier was, die den vorigen avond in zeer dronken toe stand de woning was binnengedrongen. De man wist zich van het geval niets te herinneren en kon 't niet begrijpen. De politie heeft hem aan de marine-autoriteiten over geleverd. o Raad contra Burgemeester. Reeds meer is gewezen op de minder prettige verstandhouding tusschen den bur gemeester en den Raad van Leimuiden. De burgemeester is op het oiogenblik met ziekteverlof gelogeerd bij zijn schoonzoon te Woubrugge. In zijn afwezigheid is in zijn ambtswoning ingebroken en daarbij ook gestolen een schrijfmachine toebehoo- rende aan de gemeente. Het Dagelijksch Bestuur stelt den bur gemeester aansprakelijk voor het verdwijnen van deze schrijfmachine en heeft van hem geëischt een som van f 300, binnen de tien dagen te voldoen en hem anders ge rechtelijk laten vervolgen. Met algemeene stemmen heeft de Raad daarvoor een blanco crediet verleend. o De Arbeidsgeschillenvet. De »N. Rott. Ct.« kan in het ontwerp dat beoogt »het bevorderen van de vreed zame bijlegging van geschillen over arbeids- aangelegenheden en tot het voorkomen van zoodanige geschillen», niet anders dan een van boven af opgedrongen ambtelijke regeling, waaraan het maatschappelijk leven zich maar zal moeten aanpassen. Men meent door het instellen van rijks- bemiddelaars, bemiddelingsraden, scheids gerechten en enquette-commissies een be langrijken Stap nader te zijn gekomen tot de vreedzame bijlegging van de geschillen. Doch dit zal een illusie blijken. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Johanna Antonetta d. v. J. A. Jentzema en E. J. Delmee Hendrik Johannes z. v. P. v. Tilborgh en A. Verzijl' 's GRAVEMOER, over Juni 4921. Geboren: Alberdina d. v. M. Christ en H Raams Antonie Marinus Dirk z. v. A. Kooyman en C. J. de GeusPinter Cornelis z. v. C. Beunis en P. Broekmans Albert z. v. A. Faro en A. J. Blok Jo hanna Cornelia d. v. H. v. Eersel en R. v. Dalen. Overleden: Leonardus v. Helden Tucker 84 j.Johanna Versteeg 40 j. VEEN, over Juni 4921. Geboren: Cornelia en Jenneke Jo hanna d. v. W. Timmermans en Joh. Verbeek Maaike d. v. J. Timmermans en E. Bax. MEEUWEN. Geboren: Cornelis z. v. J. Dekker en C. Bouman Adriaan Johannis z. v. H. A. Lankhaar en A. Wagemakers. Getrouwd: H. J. Vos met E. M. van Meel Th. J. Rijken met P. G. Straver. SPRANG. Over de maand Juni. Geboren: Johannes Zacharias z. v. Jac. D. Molegraaf en J. J. de Rooij Teuntje d. v. Christ, v. d. Mast en A. v. d. Schans Maria Francijna, d. v. J. M. v. Raamsdonk en J. J. Vos Hendrikus z. v. M. v. Zeist en W. M. Schouten. ANDEL, over Juni 1924, Geboren: Alida, d. v. J. v. Hemert en P. v. Rijswijk. Getrouwd: W. H. Polman, 24 j. en C. A. van Wijnen, 22 j. CAPELLE, over Juni 4921. Geboren: Antje Cornelia, d. v. J. Rietveld en J. C. Oerlemans Bartholemeus, z. v. B. v. d. Hoeven en J. Verhoeven Jan, z. v. T. Groen en H. v. d. Laan Sebrechl, z. v. J. C. Vos en J. M. Rose- brandAntonia Adriana, d. v. C. van Tilborgh B. A. M. Timmermans. Getrouwd: Jan Vos, en E. J. Ie Sage C. Hommel en F. C. M. F. Schiferli P. Sneeuw en A. S. W. Oerlemans F. van Oosten en G. Rosenbrand. Overleden: M. Wagemakers, 3 w. WASPIK, over Juni 4921. Geboren: Gerardus, z. v. G. Hooij- maijers—Smits Christiaan Cornelis, z. v. P. Kuijtenvan IrselAdriaan, z. v. J. van GijzelRosenbrand Adriana Helena Anna, d. v. W. J. B. KlerksHogerheide Godefridus Thomas, z. v. H. Broeders BekkersAdriaan, z. v. J. van Erp Broekhoven. Ondertrouwd: R. Savelsberg, 26 j. en A. M. Buijs, 27 j. H. A. de Jong, 34 j. en C. C de Ruijter, 25 j. Getrouwd: J. J. Verschuren, 29 j. en M. J. In 't Groen, 30 j.P. Sophie, 49 j. en C. van der Velden, 21 j. Marktberichten. GORINCHEM, 4 Juli, Aangevoerd 85 koeien, 4 nuchtere kalveren, 40 lammeren, 476 biggen, 104 overloopers. Men besteedde voor: kalf koeien f520 a f 570, melkkoeien f 500 a f 560, kalf- vaarzen f 420 a f 450, guiste vaarzen f a graskalveren f af nuchtere kalveren f 26 a f32, schapen faf lammeren f22 a f24, overloopers f30 a f60, biggen f 15 a f30. ROTTERDAM, 5 Juli. Aanvoer 165 paarden, 4 veulens, 595 magere en 743 vette runderen, 311 vette en graskalveren, 422 nuchtere kalveren, 103 schapen of lammeren, 48 overloopers, 291 biggen, 7 bokken of geiten, 3 ezels. Prijzen per J kg.koeien 508090 ct., ossen 657587J ct., stieren 62j 67|75 ct., kalveren 7085100 ct. Melkkoeien f 350 k f 720, kalfkoeien f 400 k f 700, stieren f 300 f 675, Pinken f175 f300, graskalveren f k f vaarzen f 225 k t 400, werkpaar den f 400 k f 600, slachtpaarden f 150 f 225, hitten f 200 f 400, nuchtere kal veren f 30 a f 45, slachtkalveren f 20 f 30, biggen f2 è,f2,50p. w. De Rotterdamsche eimeiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren fll.00f 13.25 idem (klein) f 9.60f 40.75 Eendeieren f 0.00f 00.00 Aanvoer 195000 stuks. Z4LT-BOMMEL, 5 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 156 biggen, prijs f10 f28 per stuk, 41000 eieren, prijs 11 12 ct. p. st. 460 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.40, boerenboter fl.60 k fl.65. 's BOSCH, 6 Juli. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 483 run deren, 60 zeugen, 700 biggen en 80 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 425 a f 625, kalfvaarzen f 400 k f 525, ma gere ossen en koeien f 200 f 360, vette ossen en koeien 4 e kw. 90, 2e kw. 80 ct. p. p., pinken f 470 f300, zeugen f 80 f 130 per stuk, biggen f 2.50 f 3 per week, lammeren f 12 a f 18 p. stuk. MJMECSEL Nieuwsblad Voortzetting der GROOTE OPRUIMING PROFITEERT OOK U ER VAN!!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5