voor kit Land ïan Heusdsn en Altcia, Ie Langstraat en de Boimslerwaard r SENORIO de 10 cents sigaar, J 01 dii nr. öenoort een Rook ons SUCCESMERK, XABAZIJZT Hffiü d Tel. lat. 482. U UJ Cj ftj, Hïnthsmerstr>aat 24, 's-BOSCH. KVIILNAWs lleeren- en Kinderkleediiig Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4104. Zaterdaq 16 Juli1921. r Sm samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Gorinchem. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT President Harding heeft voorgesteld, in verband met de vérstrekkende belangrijk heid van het vraagstuk der beperking van de bewapeningen, of Engeland, Frankrijk, Italië en Japan willen deelnemen aan eene conferentie over dit onderwerp. De con ferentie zal te Londen gehouden worden, op een in gemeenschappelijk overleg vast te stellen datum. De president stelt verder voor, dat over de vraagstukken betreffende den Stillen Oceaan en het verre Oosten, die in nauwe betrekking staan tot de oritwapenings-kwestie, ook zal worden onderhandeld, en wel vóór de eerstbedoelde conferentie, teneinde te komen tot een weder keerige overeenstemming met betrek king tot de politiek en de beginselen ten opzichte van het verre Oosten. Tot laatstgenoemde conferentie is, be halve de reeds genoemde landen, ook China uitgenoodigd. De Amerikaansche uitnoodiging tot een conferentie van de groote geallieerde en geassocieerde mogendheden over ontwape ning te Washington, vooraf te gaan door een beraadslaging in een kleiner concilie van de naast betrokken staten over de Stille Zee en het verre Oosten, heeft le vendige instemming gevonden bij Lloyd George en de Engelsche pers. Van En- gelsch standpunt is dat volkomen te begrijpen. Men zit te Londen met de moeilijkheid van het Engelsch-Japansch verdrag. In zijn tegenwoordige» vorm bevat het verplichtingen, die in strijd zijn met de oorkonde van den Volkenbond, zoodat Engeland en Japan als leden van dien bond gehouden zijn, onverwijld stap pen te doen, om zich van die verplichtin gen te ontslaan. In de tweede plaats beschouwen Amerika en het groote Britsche dominion Canada het voortbestaan van het Engelsch-Japansche bondgenootschap, zelfs indien een conflict met de Vereenigde Staten werd uitgesloten, met leede oogen, zoodat bij den tegenwoordigen toestand noch een nauwe samenwerking met Ame rika noch een steviging van het Britsche rijksverband mogelijk is. In de derde plaats is het voor Engeland zeer moeilijk Japan, dat pas nog getoond heeft zeer groote waarde aan het sedert 23 jaar bestaande bondgenootschap te hechten, als vriend te behouden, indien het na het prijsgeven van het tractaat .niet in alle opzichten op een andere wijze tevreden gesteld wordt. De Times van Woensdag schreef, dat het denkbeeld om het Engelsch-Japansche bondgenootschap te vervangen door een overeenkomst be treffende de beperking van ontwapeningen in de Stille Zee tusschen Amerika, Enge land en Japan, steeds meer ingang vond »zoowel in Amerika als in Engeland en de Britsche dominions*. Komt deze conferentie tot stand, wat zeer waarschijnlijk is, ofschoon Japan de uitnoodiging nog niet heeft aangenomen, dan is men bezig de Volkenbond in een hoek te duwen. Artikel 8 van de op richtingsoorkonde van den Volkenbond luidt »De leden van den bond erkennen dat de handhaving van den vrede de beperking van nationale wapening vereischt tot het minimum, dat vereenigbaar is met de na tionale veiligheid en met de nakoming van internationale verplichtingen door gemeen schappelijk optreden. »De raad zal, rekening houdende met de geografische ligging en de bijzondere omstandigheden van eiken afzonderlijken staat, plannen formuleeren voor zoodanige ontwapening en ze aan de verschillende regeeringen voor onderzoek en beslissing voorleggen. »Ten minste elke tien jaar moeten deze plannen opnieuw getoetst en, zoo noodig, herzien worden*. Als de ontwapening tot stand komt, als gevolg van besluiten van deze conferentie, dan blijft art. 8 van de oorkonde een doode letter en heeft het gezag van den raad van den Volkenbond een onherstel- baren knak gekregen. Het schynt dan ook, dat men den Vol kenbond van Wilson wil gaan vervangen door den Bond van Natiën van Harding. Maandagmiddag om twaalf uur zou het bestand, dat tusschen de Valera en de Engelsche regeering beklonken is, van kracht worden. Volgens de bevelen van Sinn-Fein zijn dan alle aanvallen op de strijdkrachten van de Kroon door hare volgelingen ver boden, zal alle particuliere eigendom ge vrijwaard zijn tegen vernieling en wordt in het algemeen elke actie gestaakt, die tegenmaatregelen van de overheid zou uit lokken. Van den anderen kant is daar tegenover beloofd, dat al de strijdkrachten van de Kroon hun verrichtingen staken, behoudens ondersteuning van de politie bij hare normale burgerlijke taak, dat alle be perkingen op het curfew afgeschaft zijn, geen troepen meer als versterking naar Ierland gaan en de politie-dienst te Dublin weer verricht wordt door de gewone ge- meente-politie. Eindelijk zal de spionage en tegen-spionage gestaakt worden. Het geldt hier een afspraak tusschen Dublin en Londen, maar de ontspanning die, bij het aankondigen van den wapen stilstand, in Zuid-Ierland allerwegen viel waar te nemen, moet zich tot Ulster over planten, om voor de verdere onderhande lingen de goede atmosfeer te scheppen. Dinsdag vocht men te Belfast nog hevig voort en aan het eind van den dag werden, na relletjes die ontstaan waren door een aanval op de politie, op zijn minst tien dooden en honderd gewonden geteld. Het is zonder meer duidelijk, dat voor- loopig hersteld vertrouwen tusschen Enge land en Zuid-lerland de uiterste elementen van het protestantsche Ulster wantrouwend maakt en het is geen geheim, dat Sir James Craig op dit psychologische oogen blik in eigen kamp een feilen strijd uit te vechten heeft. Provocatie kan dienst doen, als argumenten voor een voorzetting van den strijd onhoudbaar zijn geworden. In een proclamatie verzekert de Valera dat hij zijn uiterste best zal doen voor een rechtvaardigen vrede, maar waarschuwt hij tegen misplaatst optimisme en handhaaft hij zijn onwrikbaar besluit, om den strijd voort te zetten, als de onderhandelingen mislukken. Inderdaad het gewicht van de komende onderhandelingen is zoo groot, dat een betrekkelijk klein verschil, dat al of niet overblijft, beslissend kan zijn voor de inwydipg van een heel nieuw tijdvak van geweld zonder weerga of van den al verzoenenden vrede. Uit het Zuiden komen de eerste berichten van verbroedering tus schen burgers en soldaten het is te wenschen dat ook het Noorden zich stil houdt. BUITENLAND. Pogingen om regen te verwekken. De j>Daily Expres* liet op Hampstead Heath, een der grootste parken van Londen, proeven nemen om regen te verwekken door ontploffingen hoog in de lucht. Zware vuurpijlen 4 c.M, bommen en andere pro jectielen werden een uur lang in de lucht geschoten. De proefneming is afgeloopen, maar er is tot dusver nog geen druppel regen ge vallen. o De hitte. De warmte in Engeland is bijna ondra gelijk. Het drinkwater wordt krap. In de West-Londensche voorstad Kensington wordt het waterverbruik reeds gerantsoeneerd. De tuinen mogen niet meer worden besproeid. o Een rioktersfabriek. Er is in Amerika een doktersfabriek ontdekt, die adspiranten voor diploma's in geneeskunde, heelkunde en tandheelkunde in minder dan vijf minuten klaar stoomt voor honderd pond sterling. De diploma's vertelt de World*, dragen den naam van de Oriental University te Washington en heeten geldig te zijn in Zuid-Amerika en Engeland. o Een vreemde woning. Een radicale ontruirningsmethode. Brussel, 12 Juli. De politie van Lens was er mee in kennis gesteld, dat zich sinds een zevental dagen een persoon in de kruin van een eik in het bosch van Jurbise, verborgen hield. Zij gingen er naar toe, om den man te verwijderen, doch deze weigerde naar beneden te komen, ook toen de agenten met los kruit op hem begonnen te schieten. Tenslotte werd een houthakker in den arm genomen, die den boom begon om te hakken. De man in den boom deed daarop een regen van verschil lende voorwerpen, waaronder de materialen voor den bouw van een hut op den hout hakker en de agenten neerkomen. De boom werd echter omgehakt, en de man die niettegenstaande hij een val van ver scheidene meters deed, ongedeerd op den grond was gekomen, gearresteerd. Hij bleek te zijn Frans van der Waelen, 40 jaar oud, afkomstig uit Denderleeuw. Het parket te Bergen heeft hem in afwachting van nadere bijzonderheden, wegens land- looperij doen gevangen nemen. o Vreemde contrasten. Rome. In den omtrek van Rome hebben hevige regens en orkanen gewoed. Ver scheidene kerken zijn door den bliksem getroffen. Op zekere oogenblikken was de wind zoo sterk, dat boomen werden ont worteld. De kelders staan onder water. De temparatuur is zoodanig gedaald, dat de inwoners de winterjassen te voorschijn hehben gehaald. o In Frankrijk is eindelijk een hevig on weer losgebroken over het departement Var. De wijngaarden in Saint Tropes en Gassin zijn ernstig beschadigd door hagel en stortbuien. Te New-York zijn vijf menschen van de hitte gestorven, Twaalf werden door een zonnesteek getroffen. Te Ohio zijn 47 dooden. o Varkensjacht ia Parijs. De Parijzenaars hebben dezer dagen kun nen genieten van het onverwachte schouw spel eener varkensjacht in het centrum der ville lumiére.Een met levende varkens geladen boerenwagen, die op weg was naar de markt, kantelde in den Faubourg St. Martin en de dikhuiden, die uit den wagen tuimelden, liepen weldra full speed over straat. Fietsrijders en met lasso's gewapende politie agenten gaven aan het geheel een aspect van een Wild-West toneel. De vroolijkheid der omstanders steeg ten top, toen een varken dat in een lasso verstrikt was, zóó heftig tegenspartelde, dat de cow boy-diender languit over de straat tuimelde, terwijl de spekdrager zich ylings uit de voeten maakte. Het duurde twee uur voor het laatste varken »binnen« was. Ontwapeningsconferentie. Washington 13 Juli. De voorgestelde ontwapeningsconferentie zal den llden November a.s. den verjaardag van den wapenstilstand, bijeenkomen. Het staats- departement ziet niet in, waarom de be sprekingen niet zouden leiden tot een pian voor een associatie van volken als door president Harding steeds is bepleit. BINNENLAND. De droogte in Friesland. De toestand ernstig, Leeuwarden. De felie droogte houdt maar aan, de toestand op de hooge klei en zandgronden wordt voor het veehouders- bedrijf kritiek. Er is geen gras meer in het land, dat een bruine tint vertoont al was het ietwat geschroeid, terwijl de meeste slooten droog liggen. Voedsel noch drinken is er voor het vee te krijgen, zoodat het bijgevoerd moet worden. De een doet dit in het land, de andere boer heeft zijn vee gestald, om het gemakkelijk te kunnen bedienen. Boeren maaien het nog niet rijpe hooi af, om als voedsel aan het vee te dienen. Met de veldvruchten staal het er ook niet gunstig voor, de vrucht zal door de warmte wel goed van kwaliteit zijn, maar de graankorrels, de aardappelen zijn veel kleiner van stuk dan normaal. Door de droogte, waardoor gebrek aan gras komt, stijgt de prijs van het hooi met eiken dag. Het is nu al tweemaal zoo duur als in Mei j.l. men betaalt nu 1150 f 175 per 1000 K.G. o Waar de breede stroom der Maas! De grillige Maas gaat gelijken op een breede sloot. In N.-Limburg, op sommige plaatsen nog geen Meter water. In Arcen een stand van 10 c.M. onder den laagsfen stand van 1911. In Broekhuizen kan met de pont niet meer worden overgezet enz. o Voorontwerp ran Wet tot wyiiging der Arbeidswet. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhanging ge maakt een voorontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Aan de toelichting wordt onder meer het volgende ontleend Kan thans verlenging _of verschuiving van den normalen arbeidstijd door middel van een daartoe strekkende vergunning slechts plaats hebben, indien in een onder- neming op bepaalde tijden van het jaar een opeenhooping van werk pleegt voor te komen of zich in die onderneming bijzondere om standigheden voordoen dit ontwerp wil de mogelykheid openen, dat de Minister van Arbeid, ook zonder dat die factoren aanwezig zijn, toestaat, dat van wettelijke voorschriften betreffende de regeling van den 8-urigen arbeidsduur wordt afgeweken, indien werkgevers en werknemers hierom trent tot overeenstemming zijn gekomen. Een „waardecijfer" voor het Koninginnebecld Binnenkort zullen de postzegels van 5, 12£ en 20 ct. in het z.g. waardecijfer type verschijnen. D.w.z. de postzegels, die dienen voor frankeering van gedrukte stukken, brief kaarten en brieven" voor het buitenland bestemd, zullen in het vervolg de beeltenis der koningin missen. Een nieuwe oplichterstruc. Een vindingrijk heer. Amsterdam, 13 Juli. De vindingrijkheid der heeren oplichters is groot. Toch staat men telkens opnieuw verbaasd dat de slacht offers er zoo gewillig inioopen. Het volgende bewijst dat winkeliers steeds ten deze op hun hoede moeten zijn. In één der groote magazijnen in de Kalverstraat vervoegde zich gisteren een als heer gekleed persoon, die een koffer wenschte te koopen. Hij kocht "er tenslotte een van f 100 en wenschte dezen te laten bezorgen aan een adres aan het Museumplein. Tegelijkertijd verzocht hij de winkeljuffrouw hem 5 bil jetten van f 10 voor twee briefjes van 25 te willen wisselen. Toen het echter op wisselen aankwam bleek de heer slechts 4 briefjes van f 10 bij zich te hebben. De 2 biljetten van f 25 had hij evenwel reeds in een envelop gedaan, welke hij na dichtgelakt te hebben in zijn zak had gestoken. Nu het bleek dat bij geen geld genoeg bij zich had, verzocht hij de winkeljuffrouw f 50 meer op de rekening te zetten en deponeerde de dichtgelakte envelop met de 2 briefjes van f 25 vervolgens in den thuis te be zorgen koffer. Toen de koffer op het aangegeven adres aan het Museumplein bezorgd werd, wisten de bewoners van niets. Aldus keerde de bestelling weer in het magazijn terug, waar men nu ook argwaan kreeg. De keurig dichtgelakte envelop werd geopend en bevattetwee waardelooze stukjes papier 1 De oplichter had dus twee gelijksoortige enveloppen in zijn zak, één met de f 50, welke hij zoo verstandig was zelf te be houden en één met blanco papier. Overigens verwondert het wel dat men in deze vry omslachtige en daardoor ver dachte truc liep. o Invaliditeitswet. Dat de Rijksverzekeringsbang zich op een ruim standpunt stelt wat betreft de uit voering van art. 99 en 100 der Invalidi- NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1