Fa. ALPH- HUPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. Binnen drie ■—dagen Vughterstraat 19. 's-BOSCH. Uitslag Concours Hippique. TELEFOON TIG. teitswet, blijkt uit het maandelijksch overzicht van de toegestane geneeskundige behandeling en verpleging op 4 Juli 4921. Niet minder dan 1533 verzekerden werden voor langeren of korteren termijn ter behandeling of verpleging opgenomen, van wie 18 door tusschenkomst van den Raad var. Arbeid te Tilburg. Het aantal aanvragen, dat bij den Raad van Arbeid binnenkomt, levert het bewijs, dat het belang van art. 100 meer en meer tot de verzekerden doordringt. Toch willen wij de strekking van art. 400 hier nog maals herhalen. Dit artikel nl. opent voor het Bestuur der Rijksverzekeringsbank de gelegenheid, indien door een Raad van Arbeid daartoe een voorstel gedaan wordt een verzekerde op kosten van het Invali- diteitsfonds ter behandeling of verpleging in een Ziekeninrichting of een Sanatorium te doen opnemen, wanneer voor hem gevaar voor blijvende invaliditeit dreigt Laten de verzekerden, die meenen daarvoor in aanmerking te komen, niet wachten uitstel beteekent hier nadeel. Ook liet aantal toegekende renten neemt elke maand toe. Op 1 Juli waren in totaal toegekend 11.871 ouderdomsrenten, tot een totaal bedrag per jaar van f 1.795.898.--, 591 weduwenrenten, tot een totaal bedrag per jaar van f 104.719,68, en 1639 weezenrenten, tot een totaal bedrag van f 300.003.34. Het aantal toegekende renten in het gebied van den Raad van Arbeid te Tilburg bedroeg resp. 314, 30 en 41. Vergadering van den Raad der Gemeente DRONGELEN, op Vrijdag 8 Juli, namiddag 6 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig de heeren v. d. Stelt, v. d. Schans, Nieuwkoop, v. Gammeren, Treffers en Vos. Na opening der vergadering door den Voorzitter, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. De heer v. Campen komt ter vergade ring. De Voorzitter deelt mede, dat vandaag is ingekomen een schrijven van Ged. Staten gedagteekend 7 Juli, waarin verzocht wordt vóór 4 Augustus het besluit toe te zenden waarbij het percentage voor den H. O. is vastgesteld. Er is geen gelegenheid meer geweest bij den Rijksontvanger te infor- meeren, hoe hoog het percentage moet zijn om aan het vastgestelde bedrag van f 4000.te komen. Spr. zou daarom willen voorstellen, B. en W. te machtigen het percentage vast te stellen in overleg met den Rijksontvanger, om aan het aan gegeven bedrag te komen. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde machtiging verleend. Punt II der Agenda Voorstel tot het aangaan eener geldleening of het sluiten van een hypotheek ten behoeve van het G. E. B. komt aan de orde. Naar aan leiding van het verhandelde in de vorige vergadering, is beproefd het benoodigde bedrag te leenen tegen een lagere rente dan 5* pCt., doch zonder resultaat. De aanbieder is niet genegen, beneden dit per centage te gaan en de verdere pogingen zijn niet gelukt. Wel was er een aan bieding van 5j pCt. 's jaars, voorloopig 5 jaar vast, met jaarlijksche aflossing van f1000.doch dan was de koers 99J pCt., zoodat het percentage weer op hetzelfde neerkomt, terwijl de jaarlijksche aflossing van f 1000.een groot bezwaar is. Ook de overige aanbiedingen zijn ongunstiger dan de aangeboden hypotheek van 5® pCt. Spr. zou daarom willen adviseeren om op het aanbod, in de vorige vergadering ge daan, in te gaan en te besluiten bij Ged. Staten goedkeuring te vragen voor een te sluiten hypotheek groot f21000.ren tende 5® pCt. met aflossing volgens de bekende voorwaarden. Het lid v. Gammeren zegt, dat na afloop der vorige vergadering was besproken, dat ieder lid voor zich nog zou informeeren om voordeeliger klaar te komen. Spr. is o. m. ook geweest bij Notaris Schaap te "Waalwijk, die meende wel voor het be noodigde bedrag te kunnen zorgen Daarop heeft hij van genoemden Notaris een schrijven ontvangen. Uit dit schrijven, dat door den Voorzitter wordt voorgelezen, blijkt, dat de Brand verzekeringmaatschappij Holland* te Dordt genegen is, het benoodigde bedrag te leenen op hypotheek tegen een rente van 5£ pCt., terwijl de heer v. Gammeren nog mede deelt, dat de leening geplaatst zal worden onder voorwaarde dat het onderpand door twee taxateurs zal worden geschat. De Voorzitter zegt, dat van de Rijks- verzekeringbank nog bericht is ingekomen dat de rente voor een leening bij deze instelling vermoedelijk 5® pCt. zal bedragen. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten het aanbod van de Maatschappij Holland te aanvaarden, waarop de Voorz. aan den heer v. Gammeren dank brengt voor zijn gedane moeite. Uitgifte grond in erfpacht. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is om aan den veldwachter een stukje grond naast de woning van v. Wijk, groot ongeveer 7 are, in erfpacht af te staan voor een te bouwen woning. Om het den veldwachter niet te bezwaarlijk te maken zou Spr. de erfpacht willen bepalen op f2per jaar. Dit voorstel wordt ge daan naar aanleiding van een verzoekschrift van den gemeente-veldwachter om een stukje grond voor een te bouwen woning. In deze woning zal tevens een arrestantenlokaal worden gebouwd. Adressant verzoekt met het oog hierop en met het oog op de groote financieele kosten die voor hem aan het bouwen eener woning zijn verhonden, een jaarlijksche vergoeding voor woning- huur te mogen ontvangen. B. en W. hebben gemeend, omtrent dit. laatste verzoek geen voorstel te doen, om dat de woning gedeeltelijk met rijkssteun zal worden gezetin de tweede plaats een arrestantenlokaal in Drongelen gelukkig een overbodige weelde is, en ten derde bij vereeniging tvan gemeenten het arrestanten- locaal vermoedelijk in het centrum van de gemeente zal komen. Daarbij is het sa laris van den veldwachter in één jaar reeds twee maal verhoogd. Spr. heeft in het afstaan van een stukje gemeentegrond geen bezwaar en zou de duur der erfpacht daarvan willen bepalen op 30 jaar, zooals algemeen gebruikelijk, onder voorwaarde dat dit recht tot f15.wordt verhoogd zoodra de wo ning in andere handen overgaat, of de woning ophoudt veldwachterswoning te zijn. De heer Nieuwkoop juicht het toe, dat de veldwachter een eigen woning wil gaan bouwen, doch meent, dat deze niet op den goeden weg is, met het vragen om een stukje grond in erfpacht. Spr. zou het beter vinden, als dit op gemakkelijke con ditie, voor zeer lagen prijs zijn eigendom werdeen eventueele hypotheek is dan veel voordeeliger te sluiten. De Voorz. zegt dat daartegen alleen dit bezwaar is, dat de grond dan niet onder- handsch mag worden verkocht. De ver koop moet worden gepubliceerd, terwijl gedurende 14 dagen bezwaren ingediend kunnen worden tegen den verkoop. Daarbij zullen er misschien meer liefhebbers komen opdagen, zoodat de grond dan publiek ver kocht moet worden, daarom meende spreker dat het gewenscht was de grond in erf pacht af te staan. Evenals dit in andere plaatsen geschied, kan de Gemeenteraad dan als eenmaal 30 jaar lang het erf- pachtersrecht is betaald, het stukje grond geven, op die manier kan het dan toch zijn eigendom worden. Mocht de veld wachter nog eens een andere functie krijgen, dan zou spreker het onbillijk vinden, zoo de man zijn woning niet kon verkoopen, omdat de gemeenteraad niet genegen zou zijn, ook den grond te verkoopen. De heer v. Campen zou aan het afstaan van den grond de voorwaarde willen ver binden, dat de dijk gelijk gemaakt wordt en bij het andere gedeelte van het land een afrastering wordt geplaatst. Tevens zou spreker de voorwaarde willen stellen, dat de gemeenteraad, bij verkoop der woning gekend wordt en zonder diens goedkeuring deze niet kan plaats hebben, er ligt daar veel gemeentegrond en spreker acht het van belang wie of daar komt wonen. De heer v. d. Schans acht de bepaling voor de plaatsing van een afrastering on billijk, de gemeente zou op die manier een aardig voordeel je krijgen. De Vooi zittei zegt dat het de bedoeling is geweest den veldwachter goedkoop te helpen en men dus geen bezwaiende be palingen moet maken, daarbij kan de ge meente, zoo iemand uit Rotterdam b.v. de woning naderhand wil koopen toch be zwaarlijk eerst daar gaan informeeren. De heer Nieuwkoop zegt dat hij zijn voorstel alleen heeft gedaan omdat het naar zijne meening in het belang van den veld wachter is. Deze is gedwongen een eigen woning te bouwen, omdat zijn tegenwoordige woning slecht is en hij geen betere kan krijgen. Ged. Staten hebben steeds aangedrongen op een behoorlijk salaris voor den veld wachter spreker kan dus niet gelooven dat deze thans bezwaar zouden maken den veldwachter een stukje grond te verkoopen voor woningbouw tegen billijken prijs. Daarbij komt nog dit, dat indertijd grond is aangevraagd voor woningbouw wat toen is geweigerd, het hoe of waarom behoeft hier thans niet naar voren te worden ge haald, doch er bestaat dus groote kans dat meerdere aanvragen zullen volgen, daarom acht spreker het gewenscht den grond tegen een billijken prijs b.v. niet hooger dan f 3000.per H.A. te ver koopen. Aan den verkoop zou hij de be paling willen verbinden dat de overschie tende» grond aan de gemeente blijft, men kan deze dan gebruiken om het terrein meer gelijk te maken. De heer v. Campen zou, zoo er meer aanvragen komen, deze denzelfden prijs willen doen betalen als thans wordt vastgesteld. De Voorzitter acht het volstrekt niet onbillijk dat de veldwachter billijker wordt behandeld, want men moet niet vergeten, dat bij de vereeniging van gemeenten de veldwachter het recht heeft in de gemeente te gaan wonen waar hij wil, zoodat het spr. voorkomt, dat men wel wat mag doen om den veldwachter hier te houdenhij zou de koopsom daarom willen stellen op f 200, (Vervolg Raadsverslag in 't volgend nummer). Meeuwen. J.l. Dinsdag werd alhier op het terrein van het Festival eeu con cours hippique gehouden, dat goed geslaagd mag heeten. Vooral in het eerste en laatste nummer was de deelname groot. De re geling en het terrein waren goed in orde. '8 Morgens ten half tien moesten de in Afdeeürig VI deelnemende M. C. merriën, present zijn, om de voorgeschreven rit van ruim 15 K.M. binnen uur afteleggen. 18 paarden namen hieraan deel, uur na de afmarsch kwamen zij gezamenlijk weer op het terrein aan. De conditie der merriën na de terugkomst was niettegen staande het warme weer en de stoffige wegen, zeer bevredigend. De paarden wer den nog ongeveer uur in den ring ge houden. 's Middags om 2 uur werd het concours vervolgd. Ie Afdeeling. Concours Eenspannen Stam- boekmerriën N. S. Tg., toebehoorende aan landbouwers en fokkers 27 deelnemers. Een zeer goede collectie merriën, die blijk gaven, dat in het Land van Heusden en Altena nog zeer goed merrie-materiaal aanwezig is. De concurrentie was zwaar en de jury had daardoor geen gemakkelijke taak. Gaarne zou zij nog een vijftal bestuurs- prijzen hebben toegewezen, doch er waren geen linten hiervoor aanwezig. Ie Prijs f 40, een verguld zilveren me daille, uitgeloofd door de Afd. Noordbra bant der Nat. Ver. tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland, de zwarte witvoet »DoU van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. 2e prijs f 25, de bruine witvoet van Wed. R. van der Pluijm te Dussen. 3e prijs f 10 de zwarte witvoet x>Johanna« van P. Nieuwkoop te Drongelen. Mede werden herzien de zwarte »Bato- nia« van G. Millenaar te Andel, de bruine witvoet »Diote« van Oerlemans van der- Schans v. n., de donkerbruine »Carita« van dezelfde, de bruine «Aafje* van G. van der Beek Gzn. te Genderen en de tSchim- mek van D. van Buuren te Meeuwen. 2e Afdeeling. Concours Eenspannen, rype tuigpaard (geen stamboekmernën) vrije deelname. Ie prijs f 40, een hruine van T. Colijn te Uitwijk. 2e prijs f25, een zwarte van A ven Turnhout te Meeuwen. 3e prijs f 40, een bruine van J. C. Biankeis te Veen. 3e Afdeeling, Concours Tweespannen, Land bouwtuigpaatden, aangespannen voor boerenwagens 8 deelnemers. Ie prijs f25, de 13-jarige »Annac met haar 8 jarige dochter »Aakje« van D. van Buuren te Meeuwen. 2e prijs f 15, een span vosruins van W. Hueflaken te Wijk. 3e prijs f 10, een span merriën van A. A. van Vi ght te Dussen. 4e Afdeeling. Concours hitten, voorgereden in hun diverse dagelyksche werkbespan- ning. 6 deelnemers. 4e prijs f20, de bruine van P. Nieuw koop te Drongelen. 2e prijs f 15 de donkerbruine van Chr. Sprengers te Oud- heusden. 3e prijs f 10 een van G. Abr. E. Lodder te Moerdijk. In dit nummer werd buiten mededinging voorgereden de schimmelruin van A. D. v. d. Schans te Andel. De jury kende hem een eereprijs toe. 5e Afdeeling. Concours tweespannen, aan gespannen voor slee, maaimachine of an dere niet het terrein loswoelende land bouwwerktuigen. Van de 8 inge schrevenen spannen dongen 5 mede. Ie prijs f20 de 47-jarige ïlda«, met haar 6 jarige dochter jDiate« van Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. 2e prijs f 15 het in de derde Afdeeling met den len prijs bekroonde span van D. van Buuren te Meeuwen. 3e prijs het span van A. A. van Vugt te Dussen. 6e Afdeeling. Concours aangespannen M C. merriën 1921, gedekt door een M. C. hengst, aangespannen voor te rijden, nadat zij 's morgens den voormelden ril hebben afgelegd en in goede conditie zijn teruggekomen. De prijzen voor dii nummer zyn uiigeloofd door de Vereen. »Het Legerpaarde, gevestigd te'sHage. 48 deelnemere. Ie prijs f75, de bruine witvoet »Diate« 2e prys f50, de zwarte witvoet »Dota, 3e prijs f 25, de donkerbruine ïCarita«, alle 3 van P. v. d. Schans te Drongelen. Mede werd herzien de bruine »Anna« van D. v. Buuren te Meeuwen. 7e Afdeeling. Stoelendans voor ruiters. Elk der 11 deelnemers ontving een prijs, bestaande in een of ander voorwerp. Ie prijs A. A. van den Assem te Meeu wen. 2e prijs T. v. d. Nat te Meeuwen. 3e prijs D. Millenaar te Andel. Bij een der Afdeelingen zorgde de heer A. D. v. d. Schans te Andel voor een aardige afwisseling, door met een boeren wagen ^volgeladen* met een 15-tal dames, over het terrein te rijden. Naar wij vernemen is het op Woensdag gehouden Festival in alle deelen geslaagd waartoe het weder veel heeft medegewerkt. Het terrein verheugde zich in een druk bezoek. Bij de gehouden verloting viel de eerste prijs, zijnde f 30, ten deel aan de Zangvereeniging Eendracht zij ons streven a te Giessen de tweede prijs, f 25, aan de Fanfare »Wilhe!mina« te Veen de derde prijs, f 20, aan nAndels Fanfare« te Andel de vierde prys, f 15, aan de Zangvereeni ging »Volharding« te Babyloniënbroek; de vijfde prijs, f 10, aan de Zangvereeniging uOnderling Genoegenc te Werkendam. We hebben tot het laatste oogériblik gewacht op een volledig verslag, doch het heeft ons nog niet bereikt, zoodat we dit in het volgend nummer hopen te geven. g was een zwerende duim van den Heer BERGSMA te B. Compascum radicaal genezen, nadat de OPRECH TE WINSÜMER ZALF was aangewend. Zweren, steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, dauw-, baard- en ringworm, verouderde won den, genezen vlug en geheel door aanwending van de Oprechte Win- snmer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogsir.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr BEKENDMAKING BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het van heden af verbo den is het water uit gemeentepompen te gebruiken voor het schrobben der straten. Heusden, 14 Juli 1921. Burgemeester en Wethouders van Heusden H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder VAN EVERDINGEN. CORRESPONDENTIE. Tijdens het afdrukken gewerd ons nog een Gemeenteverslag uit Almkerk en enkele berichten uit Waspik te laat om nog te worden opgenomen. Verslagen en berichten worden gaarne uiterlijk met de voormiddagpost van Dinsdag en de avondpost van Donderdag ontvangen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De aanhoudende droogte, die zich algemeen doet gevoelen, laat zich ook te dezer plaatse gelden. Bij publicatie wordt den ingezetenen verboden het water der stadspompen te bezigen voor straat schrobben. De Demer, die het rioolwater der gemeente afvoert, is een stinkende brij geworden, omdat er niet op tijd uit de Maas kan gespuid worden. Toch is de Maas thans voor velen een uitkomst. We kunnen hierdoor niet aan totaal gebrek aan water komen. Geregeld wordt het met een vervoerbare ton door de huismoeders aangeschaft als waschwater. De gioene vlakte aan de zijde van Neder- hemert, begint op een heideveld te gelijken en het daarop nog grazende vee woi dl met den dag kleiner. Mensch, dier en plant, alles verlangt naar regen. Bij de onlangs gehouden practijk- examens, van wege het Ned. Handels-Insti tuut te Amsterdam, slaagde o.m. voor Engelsche Handelscorrespondentie de heer G. van Bakhoven alhier, leerling van den heer C. Bogaerts, Direct, v. d. Gem. Han- deiscursus te 's-Bosch. Donderdag-avond reed achter de kerk de vrachtauto van de brouwerij van den Heer v. Tuijn een kar met hit aan van Joh. de Gauw, met gevolg dat de auto ernstig beschadigd werd, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Werkendam. Zondagmiddag brandde het schuurtje af van P. V. alhierhet brandde zoo hevig, dat er van alle kanten menschen kwamen toeloopen. Spoedig was de brandspuit ter plaatse, zoodat de brand spoedig was gebluscht en erger voorkomen werd. Midden in 't dorp had het een heele brand kunnen worden. Ook is er Zondag op tide Kraaiennesteen groote partij hooi verbrand, men vermoed door 't vuurtje stoken van kinderen. Donderdag hebben de opperlui (on geveer 12 personen) van D. B., werkzaam bij het bouwen van 34 gemeente-woningen, het werk neergelegd. Naar wij vernemen heeft D. B. vergunning gekregen om ze per dag 10 uur te laten werken. Daar moeten de opperlui echter niets van hebben, omdat ze toch hetzelfde loon zullen krygen als bij acht uur per dag werken. De heer G. v. Drimmelen, onder wijzer aan de O. L. school (A) alhier, herdacht dezer dagen den dag waarop hij voor 40 jaar als onderwijzer in functie trad. Reeds 37£ jaar is hij hier werkzaam geweest en 2| jaar te Oostvoorne. Aalst. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. van Ooijen, werkzaam aan het Heilpaedagogisch instituut »Klein Waras- born* te Arnhem, ontving een benoeming bij 't M. U. L. O. te Vianen, Tevens komt hÜ voor als no. 2 op de voordracht voor een te benoemen leeraar in Duitsch en Fransch aan de Rijksdagnormaallessen te Appingendam. Beneden-Langstraat. Naai roode bessen komt nog bijzondere vraag, waar door de prijs van 25 cent tot 40 cent per K.G. is gestegen. Bommelerwaard. De toestand in de polders wordt meer dan treurig. Gras raakt uitgeput, water is er niet meer er worden in de slooten gaten gegraven ten einde het vee met behulp van emmers drinken ie geven. Sommige brengen het van uit de pompen in tobben by het vee. Wat den akker aafcgaat, het koude sombere weer, dat we veel gehad hebben, heeft zeer gunstig gewerkt, de vruchten hielden zich uitstekend, doch nu de stiaffe zon zooöls we enkele dagen hebben, den hooi oogst wel bevorderd, doet die haar invloed op de vruchten danig gevoelen veel gaat zichtbaar achteruit, haver en tarwe gaat Keel worden en ook de aardappelen. Er wordt zeer sierk naar veel regen verlangd en komt dat niet gauw dan zal over 't algemeen den oogst ligt zijn. Dinsdag stond plotseling de weide van J. S. te Kerkdriel, die voor een ge- dee'te gemaaid was, in brand. Het kost bare veevoedsel ging bijna geheel verloren. Door de aanhoudende droogte is zoo'n groot gebrrk ontstaan, dat eenige boeren hun vee naar stal hebben gehaald. CW»1»"™1 m m.-im

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2